De regeering verdedigt haar beleid. Van devaluatie geen sprake. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 2 November 1935 INPERKING VAN DE ONGEBONDENHEID IN WOORD EN GESCHRIFT. Achterstand bij Defensie op materieel gebied zal worden ingehaald. ICUEEP/ TJEINCENj O Wijziging ontwerp-belasting op de besloten N.V.'s in overweging Verschenen is de Memorie van Antwoord der regeering op het voorlooplg verslag der Tweede Kamer inzake de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting voor 1936. Na een uitvoerige inleiding wijdt de re geering vervolgens enkele woorden aan de devaluatie: De leden, die zich als voorstanders van devaluatie gedisqualificeerd achtten door de woorden, die de voorzitter van den raad van ministers heelt gewijd aan hen, wier onvaderlaudsllevendheid een groot gevaar voor het behoud van den gouden standaard vormt, zijn slachtoffers van een misver stand. Wie oprecht overtuigd is, dat deva luatie in het welbegrepen belang van ons volk is, zal men. ook al is men het met hem nog zoo oneens, zeker nimmer van onvaderlandslievendheid mogen beschuldi gen. Uiterst bedenkelijk is echter het op treden van hen. die de vraag, of devaluatie al dan niet in het belang van ons volk is, koud laat, en die er alleen op uit zijn mo netaire onrust te verwekken, ten einde daaruit voor zichzelf persoonlijk voordeel te trekken. Deze Heden sporen anderen aan uit den gulden te vluchten, omdat zij daarvan voor zichzelf voordeel verwachten en zij zullen, wanneer dat op een ander moment weer beter in hun kraam te pas komt. hun slachtoffers aanraden de vreemde valuta, waarin zij een toevlucht hebben gezocht, weder te verlaten. Door hun verderfelijken invloed zijn een aantal rustige Nederlanders ln onrust gebracht en er toe gekomen gestaag van de eene valuta ln de andere te vluchten, uiteindelijk tot eigen schade en tot groot nadeel voor de volksgemeenschap. Tegen hen, die zich niet ontzien dergelijke praktijken te be oefenen. heeft de voorzitter van den raad van ministers zijn inderdaad krasse doch volkomen gerechtvaardigde woorden ge richt. Dat de tegenwoordige hooge rentevoet, die intusschen ln de laatste weken niet on belangrijk is gedaald, een schade ls voor het bedrijfsleven, ls voor geen tegenspraak vatbaar. Die verhooging was echter onmis baar, wilde de gouden standaard na de ten gevolge van de ingetreden onrust ontstane neiging tot kapitaalvlucht kunnen worden gehandhaafd. De beste dienst, dien men het bedrijfsleven kan bewijzen, is het be vorderen van de rust om het monetaire probleem. In devaluatie geen heil. De regeering sluit zich met overtuiging aan bij de vele andere leden, die in deva luatie geen heil zien. Zij meent daarbij de vraag, of het achteraf beter zou zijn ge weest, Indien Nederland in 1931 tot deva luatie was overgegaan, te kunnen laten rusten. Practlsche beteekenls heeft het be antwoorden van die vraag niet. Afgezien daarvan is de regeering van oordeel, dat een devaluatie thans ln ieder geval geheel andere gevolgen zou hebben dan in 1931. Niet alleen ls de aanpassing inmiddels zeer sterk gevorderd, doch bovendien zijn de prijzen op de wereldmarkt na 1931 nog zeer belangrijk gedaald, terwijl thans die prijzen het laagste punt schijnen te hebben bereikt en zich zelfs hier en daar eenige stijging voordoet. Het zwaartepunt op mo netair gebied ligt naar het oordeel der re geering veel minder ln de hoogte der valuta dan in haar stabiliteit. Zou de internatio nale stabiliteit bereikt worden, dan zouden vele moeilijkheden vervallen, omdat het aanpassingsproces dan een vasten grond slag zou hebben verkregen. Het herstel dier internationale stabilisatie zal naar het oor deel der regeering door een devaluatie van onze munt niet worden bevorderd. Het nemen van maatregelen tegen een verdere afvloeiing van het goud zou prac- tisch neerkomen op het prijsgeven van den gouden standaard. De vrije goudbeweging is het middel, waardoor die standaard moet worden verdedigd. De afvloeiing mag daar om alleen worden stopgezet, wanneer men de overtuiging heeft, dat die standaard toch rflet zal zijn te handhaven. Van heeler harte sluit de regeering zich aan bij die leden, die opmerken, dat het niet spreken over deze zaken het beste mid del is om den goudschat te beveiligen. Plan van den Arbeid niet aanvaard. Inzake het „Plan van den Arbeid" zegt de regeering. dat als het gaat om de vraag, of het plan in zijn grondgedachte en in zijn algemeene uitwerking kan worden aanvaard, van de zijde der regeering het antwoord ontkennend luidt. Het werkfondskapitaal wordt verhoogd. Betreffende de klachten omtrent de trage werking van het Werkfonds zij op gemerkt, dat door vereenvoudiging van den inwendigen dienst naar bespoediging wordt gestreefd, doch de oorzaak van vertraging moet meestentijds gezocht wor den ln de tijdroovende technische voor bereiding. De reorganisatie van het Werkfonds 1934 kan binnen korten tijd tegemoet wor den gezien. Door deze voorgenomen reorganisatie zullen de openbare werken en de indu- strieele projecten afzonderlijk worden be handeld Belde zullen echter als tot dus verre uiteindelijk de goedkeuring van de mlnisterieele commissie behoeven. Aangezien ook de regeering overtuigd is, dat verhooging van het voor het Werk fonds uitgetrokken bedrag noodzakelijk ls, zal een daar toe strekkend voorstel wor den Ingediend. De regeering is voornemens, na de tot standkoming der reorganisatie gTOOtere bedragen te bestemmen voor werkverrui ming ter verbetering van den toestand in het bedrijfsleven. In verband met de voor genomen bevordering der industrialisatie. Het Rijksbudget. Het zou ter verkrijging van een reëel sluitende begrooting noodzakelijk zijn het Rijksbudget terug te brengen tot een be drag. niet hooger dan f. 500 millioen Het ls echter onmogeUJk dit resultaat te be reiken, zoolang uit hoofde van uitgaven, rechtstreeks uit de tegenwoordige econo mische omstandigheden voortvloeiende, een zeer groot bedrag op de begrooting zal blijven drukken Van hoeveel beteekenls de ln de laatste jaren bereikte bezuinigingen zijn, moge blljiken uit een vergelijking der huidige ontwerp-begrooting met de begrooting voor 1932. Het totaal der uitgaven voor 1932 bedroeg rond f 680 millioen. De be grooting voor 1936 is ingediend met een totaal van rond f. 711 millioen. In deze laatste begrooting zijn echter zeer groote bedragen ten laste van het Rijk gekomen, zonder dat daar van uitbreiding van de overheidstaak sprake was. Deze bedragen betreffende werkverschaffing en stounver- leening, de werkloosheidsverzekering, het spoorwegtekort, enz. vorderen ln 1936 f. 114.5 mill méér dan ln 1932. Telt men dit bedrag bij het voor 1932 aangevraagde ad f 680 millioen, dan komt men op bijna f. 795 millioen. derhalve f. 83.5 millioen méér dan voor 1936 wordt gevraagd. Neemt men hierbij nog in aanmerking een zeker niet abnormaal berekend accres van f. 10 millioen per jaar. dan blijkt, dat uit ande ren hoofde de begrooting sinds 1932 met ruim f. 123 millioen ls verlaagd. De belastingen. Dat er ln het standpunt der regeering nopens belastingverhooging een ernstige wending zou zijn gekomen, berust op een misverstand. Van den aanvang af heeft het kabinet op het standpunt gestaan, dat iedere belastingverhooging in dezen tijd uiterst schadelijk was en dat zij daarom zooveel mogelijk moest worden vermeden. De regeering acht het echter uitgesloten met behulp van andere dan de reeds voor gestelde bezuinigingsmaatregelen binnen enkele maanden het bedrag van f. 26,2 millioen, dat zij met behulp van belasting verhooging wil dekken, te vinden. Het wetsontwerp tot het heffen van een crfsisinkomstenbelasttag was door de Regeering zoo eenvoudig mogelijk opgezet om te voorkomen, dat in allerlei casuïstiek zou moeten worden vervallen Uit hetgeen de Commissie van Voorbereiding ter ken nis van de Regeering heeft gebracht, ls haar gebleken, dat tegen dit systeem ernstige bezwaren zijn gerezen. Men dringt er vrij algemeen op aan, met allerlei bij zondere gevallen rekening te houden, om dat anders de regeling te onbillijk zal werken Overweging van deze bezwaren heeft de Regeering tot de overtuiging ge bracht. dat de regeling, zooals tij is inge diend, inderdaad te veel onrechtvaardig heden bevat. Van een verdere behandeling van dit ontwerp heeft de regeering daarom ge meend te moeten afzien. Wat geschieden moet met het wetsont werp betreffende de belasting van beslo ten vennootschappen, maakt nog een punt van ernstige overweging uit aan de hand van het onderzoek der ingebrachte be zwaren. De Regeering is allerminst voor nemens van het treffen van voorzienin gen op het stuk van het misbruik, met het oog op de belastingheffing van den ven nootschapsvorm gemaakt, af te zien. De bijzondere ingewikkeldheid der materie en de groote belangen van het bedrijfsleven lelden er echter toe, dat met de behande ling dezer aangelegenheid veel tijd is ge moeid. Een voorstel tot een vrijgezellenbelasting of tot vertiooging van bestaande belastin gen voor vrijgezellen ligt niet in het voor nemen der Regeering. Door den bij de hefting van de gemeentefondsbelasting toegepasten bijslag voor ongehuwden wordt reeds thans met het verschil in draag kracht tusschen gehuwden en ongehuw den rekening gehouden Indien contingenteeringsmaatregelen worden vervangen door verhooging van invoerrechten, zal zulks inderdaad kunnen leiden tot een verhooging van de op brengst dezer middelen. Met de bate, die deze maatregelen in den loop van het jaar 1936 zullen opleveren, kan rekening worden gehouden, wanneer men bij het opmaken der begrooting voor 1937 staat voor de vraag, in hoeverre de thans voor gestelde belastingverhooging al dan niet moet worden gphandhaafd. Wat de belasting op de buitenlandsche pleizierreizen aangaat vertrouwt de Regee ring, een regeling te kunnen voordragen, die noch een belemmering voor het zaken leven nodh een al te groote mogelijkheid tot ontduiking oplevert. Een binnenlands blijven van althans een deel van dat be drag zal van een retóbelasting een nuttig gevolg zijn. maar die belasting ls aange kondigd als een regeling met een in de eerste plaats fiscaal doel en een prohibitief karakter zou aan dat doel afbreuk doen. In hoeverre vooraanstaande landgenooten zich geroepen zullen gevoelen hun buiten landsche reizen te beperken ls iets, dat een leder hunner voor zich zelf moet ult- maken. Bevordering van het vreemdelingen verkeer ls Inderdaad van veel nut. De regeering stelt zich voor, de relsbelasting zoo in te richten, dat de kans op buiten landsche tegenmaatregelen zoo klein mogelijk zij. Omtrent den vorm der belasting heeft de Regeering zich thans een concreet goed overwogen denkbeeld gevormd. Dc salarisverlaging. De Regeering heeft besloten het daar heen te leiden, dat in het Bezoldigings besluit Burgerlijke Rijksambtenaren '34 wordt opgenomen een bepaling, tot strek king hebbende een verlaging met 5 ten honderd, ingaande 1 Januari 1936. van alle wedde- en loonbedragen (zoowel die van de vaste wedden als die van de minima) toelagen, belooningen, vergoe dingen enz.; met dien verstande, dat: a. het minimum bedrag ad f. 60 per jaar voor de kindertoelage der ambtenaren op maand- en weekloon, bulten deze verla ging vallen. b. de verlaging voor ambtenaren op maand- en weekloon, geplaatst ln de ge meenten der 4e klasse, in stede van op 1 Januari 1936. op 1 Juli 1936 Ingaat. Het rendement van dezen maatregel kan blijkens een nadere raming begroot wor den op plm. f. 11.500 000. dat is dus plm. f. 1 500 000 meer dan ln het Bezuinlgings- ontwerp genoemd bedrag van 10 millioen gulden. Het ligt in het voornemen der regeering, deze l'/i millioen gulden aan te wenden, om eenige in het Bezoldigingsbesluit voor komende onjuiste verhoogingen recht te zetten. Aan een daarvoor aangewezen commissie is opdracht verstrekt, deze aan gelegenheid in studie te nemen en in den loop van 1936 advies uit te brengen nopens de wijzigingen, welke voor het rechtzetten van die onjuiste verhoudingen in het Be zoldigingsbesluit moeten worden aange bracht. Het laat zich dus aanzien dat over 1936 het bedrag van 1 millioen gul den niet zal worden verbruikt. Daarom heeft de regeering tevens besloten, den aangekondigden maatregel betreffende wijziging van de salaris- en loonschalen met éénjarige opklimming ln een twee jarige met verdubbeling van het bedrag der periodieke verhoogingen, thans nog niet aan de orde te stellen, doch daar mede nog een Jaar te wachten. Wat betreft een algemeene herziening van de salarisregelingen voor Jeugdige ambtenaren, werklieden en onderwij zers. werd in de Memorie van Antwoord betreffende het Bezulnlglngsontwerp. het voornemen kenbaar gemaakt, om ter verkrijging van een bezuiniging van ongeveer 8 millioen gulden 's Jaars de onderwijzers tot hun 24 a 25-Jarigen leef tijd op een lagere aanvangswedde te laten. Er zou dus voor hen een soort aan loopperiode geschapen worden, gedu rende welke zij meer een tegemoetko ming ln de kosten van levensonderhoud dan een eiegenlijk salaris zouden ont vangen. terwijl de normale salarisrege ling pas zou beginnen te werken op den leeftijd, die thans voor tal van ambte naren als de beginleeftijd van den effec tleven dienst gesteld moet worden. Een kmaatregel, als waarvan hier sprake ls, kan echter bezwaarlijk wor den getroffen uitsluitend t.a.v de on derwijzers, omdat deze groep anders in een nadeelige uitzonderingspositie zou worden geplaatst. De vraag is dus gerezen, of het denk beeld ook op de Jeugdige ambtenaren (niet-onderwljzers), de ambtenaren-werk lieden en op andere categorieën van jeugdle personeel toepassing zal kunnen en moeten vinden. Deze aangelegenheid vormt op het oogenblik nog een punt van gedachten- wisseling ln den boezem der regeering. Indien dit denkbeeld zal worden ver wezenlijkt in den vorm, zooals de re geering zich dien aanvankelijk heeft gedacht, zal b.v. het jeugdsalaris op 18-jarigen leeftijd voor de „ambtena ren" geen verlaging ondergaan. Ook de jeugdloonen voor de werklieden, welke naar de overtuiging der regeeering stel lig niet te laag zijn, zullen niet worden aangetast Het thans reeds in dienst zijnd per-,1 soneel zal door dezen maatregel niet in Inkomsten achteruit gaan. Dit perso neel blijft staan op het salaris, waarop het op het oogenblik van invoering van den maatregel is gekomen tot het tijd stip, waarop het in verband met den leeftijd aanspraak verkrijgt oji een hoo- j ger salaris. Na de jeugdjaren wordt door dit personeel van dezen maatregel geéh nadeel meer ondervonden. Particuliere machtsvorming. De indiening van een wetsontwerp ter voorkoming van particuliere machts vorming op het terrein van de Over heidstaak zal binnen afzienbaren tijd kunnen plaats hebben Inderdaad meent de regeering. dat de wending, welke in den laatsten tijd de zaken genomen hebben, het gewenscht maakt, dat naast het z.g. uniformverbod mitsgaders de bestaande bepalingen op het stuk van vuurwapenen en munitie, voorschriften worden vastgesteld als thans ontworpen. Het te verwachten wetsontwerp zal mede de gelegenheid bieden een nieuwe en zeer effectieve Overheidscontrole in te voeren op de burgerwachten en dergelijke organisaties van oartlculie- ren, van welke overigens als vaststaan de raag worden aangenomen, dat zij zui ver legale doeleinden dienen en zonder voorbehoud gezagsgetrouw zijn. De N. S. B. De publicaties van de N.8.B. hebben de voortdurende aandacht. Afgezien van de vraag, of een verbod van be paalde organen op het oogenblik ge wenscht zou zijn, laat de Grondwet zulks niet toe. Intusschen zullen maat regelen worden getroffen, opdat tegen de strafbare uitlatingen in de pers stren ger dan tot dusver worde opgetreden. Gelijk reeds enkele malen is gebleken wordt hierbij zoo noodig ook tot inbe slagneming van de persen overgegaan. De regeering meent, dat er geen reden is, het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van de N.S.B.. op te heffen Van een wijziging in de instelling in die or ganisatie of ln haar wijze van optreden, welke de intrekking van het verbod zou motlveeren. is niets te bespeuren. In antwoord op de vraag of het juist ls. dat het verbod voor ambtenaren, om lid te zijn van de N.S.B. niet geldt ten aanzien van personen, werkzaam op crisis-bureaux, kan het volgende wor den medegedeeld Krachtens artikel 54 van het Arbeids reglement voor het crisis-personeel is het verboden, lid te zijn van die vereenlgin- gen, waarvan de voorzitter van den Raad van Ministers heeft verklaard, dat zij de behoorlijke vervulling door Rijksambte naren van hun plicht als ambtenaar kun nen in gevaar brengen of schaden. Van een zeer welwillende houding van justitie en politie Jegens de N S B is geen sprake. Van herhaaldelijk plaats hebbende overtredingen, speciaal door leden van de N.S.B.. van het z.g. uniformverbod, welke oogluikend zou worden toegestaan is der regeering dan ook niets bekend. Wel wil zU er op wijzen, dat niet uit het oog mag worden verloren eenerzljds, dat zich nog niet omtrent alle vraagpun ten, waartoe de practische toepassing van artikel 435a van het Strafwetboek aan leiding kan geven, een vaste jurispruden tie heeft gevormd, anderzijds, dat de handhaving van die bepaling en dit geldt ten aanzien van allen zonder onder- scheld niet op kleingeestige wijze mag geschieden. Overigens zou er geen bezwaar tegen bestaan ten allen overvloede nog eens de aandacht van de politie op de gewenscht- held van een onverzwakte toepassing der wet te vestigen. Ir. Mussert en de G.-G. De regeering betreurt, dat verscheidene leden onvoldaan waren over het antwoord van den minister van Koloniën op de schriftelijke vragen van den heer Albarda, betreffende de ontvangst van ir. A. A. Mussert door den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië. Zij acht de ge leverde critlek op dit punt slechts ver klaarbaar door den grooten ophef, welke aan de verleende audiënties ln verschil lende kringen, ook hier te lande, ln woord en geschrift ls gemaakt. Het ls met de zeden des Lands in over eenstemming, dat. particulieren, die Ne derlandsch-Indië bezoeken, in vele ge vallen er prijs op stellen, zoowel na aan komst als voor hun vertrek, hun opwach ting te maken bij den Gouverneur-Gene raal, die hen dan ook steeds pleegt te ontvangen. Waarop de ln het Voorloopig Verslag tot uiting komende meening be rust, dat de Landvoogd den heer Mussert een ontvangst zou hebben bereid, als slechts aan bijzonder hooggeschatte per sonen pleegt ten deel to vallen, ls der regeering niet duidelijk. Deze meening berust klaarblijkelijk op een misverstand. Het standpunt, door den minister van Koloniën Ingenomen, dat het uitsluitend aan den Gouverneur-Generaal staat om uit te maken, welke personen hij wenscht te ontvangen of niet, strookt geheel met de opvatting der regeering nopens de po sitie, welke de Landvoogd in ons staats bestel inneemt. Evenzeer moet de Gou verneur-Generaal vrij blijven in de be- cordeellng van de vraag, of de omstan digheden in Nederlandsch-Indië toelating al dan niet veroorloven, zelfs als het een lid der Staton-Generaal betreft. Al zij volkomen toegegeven, dat de Re geering ook verantwoordelijk is voor het algemeen Regeeringsbeleld in Nederl- Indië, zoo kan toch bezwaarlijk worden staande gehouden, dat die verantwoorde lijkheid medebrengt, dat aan den Gou verneur-Generaal voorschriften zouden worden gegeven met betrekking tot het verleenen van audiënties aan particuliere personen. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. SALAWATI. 31 Oct. van New Orleans te Kaapstad. TOSARI, 29 October van Batavia n. Los Angeles. MAPIA, 31 Oct. van Calcutta to Belawan. KON. NED. STOOMB. MU. ARIADNE, 30 Oct. van Malta n. Bari. BARALT, 26 Oct. v. Curasao n. de Wind- war-eilanden. MIDAS, 26 Oct. van Curasao n. San Domin go. TIBERIUS. 30 Oct. v. Santander to Oporto. ATLAS, 29 October van Kingston (J.) n. Porto Rico. VENEZUELA, 30 October van Cristobal n. Porto Llmon. MEROPE, 30 October van Kopenhagen te Danzig. ORPHEUS. 31 October van Tanger naar Gibraltar MARS. 31 October v. Salonica to Candla. NEREUS, 31 October nm. van IJmuidcn n. Kopenhagen. THESEUS, 31 October n.m. van IJmulden naar Hamburg. VAN RENSSELAER, thuisr, 30 Oct. van Madeira. COSTA RICA, 30 Oct. van Barbados naar Porto Limon. BAARN, thuisr., was 31 Oct. 2 uur 5 voorm. 800 mijlen W.Z.W. van Valentia. BACCHUS, Mldd. Zee naar Amsterd., was 30 Oct. 3 'uur 40 nam. 320 mijlen Z.W. van Lar-)- End. ACHILLES. 1 Nov. van Amst. te Pernis. AMAZONE. 31 Oct. van Barcelona naar Tarragona AURORA. 1 Nov. van Amst. to R'dam. CALYPSO, 31 Oct. van Genua n. Palermo. CERES, 31 Oct. van Izmir n. Istanboul. ORION, 31 Oct. van Ceuta n. Genua. EUTERPE, 31 Oct. van Bordeaux n. L Pallice. FAUNA. 31 Oct van Lissabon n. Amst GANYMEDES, 31 Oct. van Varna te IsUn. boul. TITUS, 31 Oct. van Catania n. Llpari. VENUS, 31 Oct. van Algiers n. Amst, VESTA, n Mlddell. Zee. pass. 31 Oct. no. 10 uur Ouessant. HELDER, 1 Nov. van Mlddell. Zee te Ana. TELAMON, 1 Nov. v. Mlddell. Zee te Amis, POSEIDON, 1 Nov. van Mlddell. Zee :t Amsterdam. TRITON, l Nov. van Hamburg te Aunt, SIMON BOLTVAR. 1 Nov. van Amst. n»ir W.-Indië. JAVA—NEW-YORK LUN. SIMALOER, Java n. New York, 30 Oct. Durban. HOLLAND—AFRIKA LIJN. BOSCHFONTEIN, 31 Oct. v.m. 6 u. via Amst. te Hamburg. NIJKERK, thuisreis, 30 October van Zsn- zlbar. BLOEMFONTEIN, 1 Nov. van Mombassa 1 Tanga. HEEMSKERK, vertrekt 1 Nov. 's avond! van Hamburg n. Antwerpen. TAYARI. uitreis, 1 Nov. to Kaapstad. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. ALMKERK. Antwerpen n. Hull, pass. 11 October Vlisslngen. HOLLAND—OOST AZIË LIJN. O AASTER KERK, uitr., 30 Oct. te Manilla MEERKERK, uitr.. pass. 29 Oct, Gibraltar, GROOTEKERK. thuisreis. 29 October vu Yokohama (later bericht). SEROOSKERK. 31 October van Amster dam naar Hamburg. MIJ. OCEAAN. POLYPHEMUS, Amst. n. Java, pass. 30 Oct. Gibraltar. MYRMIDON, 31 October van Amsterdam te Batavia. POLYDORUS, 1 Nov. van Bremen te Amst ALCINOUS, 1 Nov. van Java te Amst. MELAMPUS, Java n. Amst., vertrekt 1 Nov. nam. van Marseille. KON. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND, uitreis, 30 Oct. n.m. te San- tos. SALLAND, thuisreis, 30 October v. Bahlt ROTT. LLOYD. KOTA AGOENO, thuisreis, pass. 31 Oct Point de Qalle KEDOE. thuisr., 1 Nov. van Padang TAPANOELI, thuisr., 31 Oct. nam. 6 uur van Trlëst. SLAMAT, thuisr., 1 Nov. v. Port Said. BLITAR, uitr., pass. 31 Oct. Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DELFTDIJK, 30 Oct. van Everett te Port land (O). STATENDAM, R'dam n. New York, 31 Oct v.m. van Southampton. MAASDAM, 31 Oct. van R.dam to N. York ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN. ALWAKI, 31 October van B. Aires ts Rotterdam. ALPHACCA, thuisr., 31 Oct. to Santos. ALPHERAT, 1 Nov. van Hamburg te R'dam KON. PAKETV. MIJ. NIEUW HOLLAND, pass. 29 October Thursday Island OP TEN NOORT, pass. 30 October Thurs day Island. ROGGEVEEN, 29 October van Batavia a Mauritius. SWARTENHONDT, 31 Oct. van Durban naar Tamatave. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJISONDARI, 29 October van Dairen te Batavia. TJIKANDI, 30 October van Macassar a Fusan. TJIKEMBANG, 30 Oct. v. Hongkong naar Amoy. MIJ. NEDERLAND. CHR HUYGENS, thuisreis, 31 October I. Algiers. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 31 October to Southampton. SALABANGKA, thuisreis, 31 October te Cadix POELAU TELLO, uitreis, pass. 31 October Gibraltar. POELAU ROEBIAH, thuisreis. 1 Nov. t< Londen; wordt 2 Nov. v.m. te Amsterdam verwacht. POELAU LAUT, thuisreis, 1 November van Port Said. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. AMSTELKERK, 31 Oct. van Duala n. Vic toria. REGGESTROOM, uitr., 31 Oct. teSpaanscb Guinea, ladende. HALCYON LIJN. STAD HAARLEM, 31 Oct. van Savona te Melilla. STAD ZALTBOMMEL, 31 Oct. van Palermo n. Oran. STAD ZWOLLE. 30 Oct. vxan Palermo a Oran. STAD AMSTERDAM, 31 Oct. van Oran a Vlaardinggn. o DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. RUURLO, 31 Oct. v. Makslahti n. Gent, ALGENIB. Archangel n. R'dam, pass. Oct. Udsire. MIJDRECHT, Grangemouth n. Houston, pass. 31 Oct. Dunnet Head. SLIEDRECHT. 31 Oct. van Helsingborg te Stockholm. ALBIREO, Rosario n. Las Palmas, pass. Oct. Fernando Noronha. ST. JANSLAND, 31 Oct. van R'dam op Tyne. SCHIELAND, 31 Oct. van de Tyne n. Amst HOOGLAND, 31 Oct. op de Tyne. MIDSLAND, 31 Oct, van Goole te Harlln- gen (later bericht). AMELAND, R'dam n. La Plata, 31 Oct. te San Lorenzo. LEKHAVEN, 31 Oct. van New Orleans n. Bremen KATWIJK. Bilbao n. R'dam, pass 31 Oct Ouessant. ALPHARD, 31 Oct. van Garston n. Barry Dock. ROTULA. 1 Nov. van Stanlow to Cardiff- BOEKELO, 1 Nov. van Halosenlahti Swansea FRIESLAND, 1 Nov. van Gdynia n. 31

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10