MISLUKKING DER VREDESPOGINGEN? HET KOOPEN OP AFBETALING 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 28 October 1935 Vierde Blad No. 23188 SPOEDIG EEN OPRUKKEN DER ITALIANEN VERWACHT PARLEMENTAIR OVERZICHT Blanke tanden chlorodont] FINANCIEN. O VAN 'T FRONT. Hoe de toestand aan het front la, komt jeer scherp tot uiting in volgend Ita- llaansch communiqué: „Generaal De Bono meldt, dat aan het Noordelijk front een afdeellng inlandsche troepen de operaties heeft Ingezet voor de bezetting van het gebied van de rivier yarasmay. De hoofden en de aanzienlijken in deze streek hebben zich reeds onder worpen en geven de verzekering, dat de bevolking met verlangen naar de Italiaan sche bezetting uitziet. De onderwerping van de hoofden van Tigre duurt voort. Zoo zijn o.m. versche nen Deglas Atzebaha Abraba, het hoofd van Tzellim Biet en andere hoofden om hun onderwerping aan te bieden. Ook aan oen linkeroever van de Takaze beginnen de hoofden en de aanzienlijken de wapens neer te leggen. De luchtmacht heeft verkenningsvluch ten uitgevoerd boven het gebied van Aoessa ronder iets opmerkenswaardigs te ont dekken. Van het Zuidelijk front is niets nieuws te melden. De gezondheid en de geest der troepen zijn uitstekend". Ma.w.: er is niets te vermelden! De chef van den gerueralen staf, maar schalk Badogllo en de onderstaatssecreta ris van het ministerie van Koloniën, Les- sona. hebben zich te Massaoea ingescheept voor de terugreis naar Italië. Voor zij hun veertlendaagsche Inspectie reis beëindigden hebben zij de nieuwste wegen aan het front tusschen J\doea en Biticio bezichtigd. Men hoort van Abessynische zijde her haaldelijk de ironische opmerking dat Mussolini in strijd met zijn vroegere ver klaringen nu toch bezig is „woestijnen te verzamelen", daar zijn troepen totdusver in het Zuiden nog niets dan woestijnge bied hebben veroverd. Van ofiicieele zijde te Rome wordt be richt, dat de Italiaansche legers zoowel san het Noordelijk als het Zuidelijk front gisteren geheel gereed waren voor een nieuw offensief dat vermoedelijk heden zal worden ingezet, aldus samenvallende met den dertienden verjaardag van den opmarsch naar Rome. Ir. Italiaansche regeeringskringen ver klaarde men dat alle hoop, het conflict langs diplomatieken weg op te lossen ver dwenen is en dat de legers in Abessynlë thans wel in de beste conditie verkeeren, nadat ze hun opmarsch hebben geconso lideerd. Naar verluidt zijn de regens, die de bewegingen van het Zuidelijke leger hebben belemmerd thans opgehouden. DE VREDESPOGINGEN. De vredespogingen schijnen als mislukt I t mogen worden beschouwd, ai zet Laval (Ja bemoeienissen nog voort. 0.a. had hij veer een langdurig onderhoud met den Ingelschen gezant. Engeland houdt echter voet bij stuk. Zooals b.v. uit volgens officieel bericht lijkt: Anthony Eden, de minister van Volken- tondszaken, zal op 30 October Londen ver laten om te Genève aanwezig te zijn bij de fitting van de coördinatiecommissie van den Volkenbond, die op 31 October zal «orden gehouden om de antwoorden van 4e verschillende regeeringen met betrek- kng tot de uitvoering van financieele en economische sancties onder oogen te zien. De hoop, gekoesterd in sommige kringen, dat een regeling van het Iallaansch- Ahessijnsch geschil mogelijk zou zijn, voor bat de sanctiemaatregelen tegen Italië in serking zouden treden, zal waarschijnlijk tiet verwezenlijkt worden. Deze hoop was voornamelijk gebaseerd <9 de Fransch-Itallaansche gedachten- 'isselingen, maar de voorstellen, die in dit 'cr'oand bekend zijn geworden, worden tiet beschouwd in staat te zijn om oe datum vastgesteld om de oeconomische aaocties toe te passen, uit te stellen. In verantwoordelijke krinigen te Londen is oen van oordeel, dat de mogendheden niet anderj zullen kunnen doen, dan in toe- Paeaing te brengen de maatregelen, waartoe oen in principe al heeft besloten. Dit zou «beste wijze zijn om een regeling te ver- hijgen met voorwaarden die voor Italië, «tessynië en den Volkenbond aanvaard bar zijn. De medewerker voor buitenlandseha Politiek van de „Excelsior" houdt het niet vwr uitgesloten, dat bij gelegenheid van act nemen van een besluit te Genève over 5*0 termijn van uitvoering der sancties «t Abessijnache probleem nog eens ter Wake zal worden gebracht en dat als "Oiltaat van deze besprekingen dan de I Jfflmissle van vijf wederom belast zal «orden met een onderzoek van den toe- huid. Dk medewerkster voor buitentandsche raltiek van de „Oeuvre" toont zich echter sceptisch en meent te weten, dat de j&Msche ambassadeur te Parijs Zaterdag Pranschen premier heeft medegedeeld, ff' fijn regeering de Italiaansche voorstel- P °P dit oogenblik niet in overweging «0 neme», DE SANCTIES. I w'" en dertig staten passen het ver- I ?|pd van wapenuitvoer naa» Ttalië reeds r* in vijftien staten zullen de finan- sanctie-maatregelen op den rast- L./ben datum van 31 Or tot-"in «ht z(jn vij( staten hebben tot dus- beloofd ook op den nader vast te datum tot de toepr "Ing der eco- Uas, sanctlemaatregelea over te Het Volkenbondssecretariaat heeft nu ook de offlcleele mededeellng van de En- gelsche regeering ontvangen, dat deze besloten is. alle door de coördinatie commissie aanbevolen sanctiemaatregelen tegen Italië inderdaad toe te passen. De financieele boycot tegen Italië zal reeds morgen in Engeland in werking treden, terwijl Engeland bereid is, tot economische sanctie-maatregelen over te gaan op den door de coördinatie-com missie vast te stellen datum Behalve wapenen, springstoffen etc. wordt o.a. uitvoer naar Italië verboden van metalen, ruwe rubber, kameelen, muildieren, ezels, paarden en andere transportdleren De Romeinsche correspondent van de „News Chronicle" meldt, dat de Italianen thans reeds onder den druk van den oorlog gaan lijden. Hoewel er strenge maatregelen zijn getroffen om het ma ken van oorlogswinst den kop in te druk ken, blijven de prijzen stijgen. Huishoud zeep is buitengewoon duur en ook de koffie is in prijs verhoogd. Men voert te Rome thans een krachtige perscampagne voor een boycot van Brit- sche goederen. Twee winkels, die uitslui tend Brltsche artikelen verkochten, zijn tot sluiting gedwongen. De Fransche regeering heeft verzocht een termijn van vier vrije dagen toe te staan tusschen de beslissing van de coördinatie-commissie, die den 31sten October te Genève bijeenkomt en den datum waarop de economische maatrege len worden toegepast. Deze termijn heeft ten doel maatrege len te verzamelen en het voldoende tyd beschikbaar hebben voor de opstelling en afkondiging van de decreten, die in Frankrijk de internationale besluiten tot toepassing moeten brengen. EEN DAGORDER VAN MUSSOLINI. Ter gelegenheid van den verjaardag van den opmarsch naar Rome, die heden op de gebruikelijke wijze met de voltooiing van openbare gebouwen, wegen- en wa terbouwwerken en met de inwijding van de electriflcatle van de spoorlijn Napels Florence feestelijk zal worden gevierd, publiceert het offlcleele partijblad Foglio d'Ordlne den vólgenden dagorder van den Duce: Zwarthemden in geheel Italië! De der tiende verjaardag van den opmarsch naar Rome vindt het Italiaansche volk in ge sloten massa's om het regime geschaard, sedert 2 October door een in de geschie denis nog niet gekend generaal-appèl geestelijk gemobiliseerd, bereid tot iedere gebeurtenis. Zij, die zich opmaken om te onzen nadeele de ergste onrechtvaardig heid te begaan, zullen zien. dat het Ita liaansche volk in staat is tot heldendaden als die zijner soldaten, die den roem van Adoea weder hebben verworven en een stuk Afrikaanschen grond de beschaving brachten. Een jaar vol gebeurtenissen is zoo juist geëindigd. Het veertiende jaar van het regime gaat aanvangen. Wij begroeten het als soldaten, met ontplooide banieren, met al het vuur van ons geloof, met geheel onzen wil, die thans in ontelbare enorme krachtproeven gestaald is. Zwarthemden in geheel Italië! Wij leven in een tijd, waarin men den trots om te leven en te strijden moet voelen. Wij leven in een tijd, waarin een volk aan de hand der vijandelijke krachten zijn eigen bekwaamheid in het toonen van weerstand en moed afmeet. Tegenover de bedreiging eener econo mische belegering, die de geschiedenis zal stempelen tot een krankzinnige misdaad, bestemd om de Wanorde en ellende onder de volkeren te vermeerderen, zullen alle Italianen, die dezen naam waardig zijn, den strijd opnemen en den meest verwoe den tegenstand bieden, zij zullen weten te onderscheiden tusschen vrienden en vij anden, zij zullen de herinnering en de hierin besloten les in herinnering houden en van de vaderen op de zonen en neven overbrengen. De eerste plechtigheid in het kader der betoogingen der jaarlijksche herdenking van den opmarsch naar Rome had plaats in het Palazza Venezia, waar Mussolini prijzen uitreikte aan 500 boeren, die zich onderscheiden hebben in het onttrekken van producten aan den natlonalen bodem. De Duce verheerlijkte de hoedanigheid der landbouwers, die, zoo zelde hij, in den dlepsten en meest onveranderlijken zin des woords het ras vertegenwoordigen. De Duce heeft ook afzonderlijk het woord gevoerd tot de bultenlandsche jour nalisten, die bij de prijsuitreiking tegen woordig waren. De gebeurtenissen in Oost-Afrika, zoo sprak hij, zullen de sociale evolutie van het Fascisme in Italië niet vertragen, doch veeleer verhaasten. Vervolgens ontwikkelde Mussolini het denkbeeld, dat het Fascisme een sociale revolutie is, welke tot taak heeft de volksmassa te bevrijden van de pluto cratie. zooais de Fransche revolutie van 1798 de volksmassa had bevrijd van de voorrechten van den Adel Vervolgens zeide Mussolini nog tot de boeren„Sommige menschen hebben hun best gedaan om onder mijn voorouders lieden van adel te ontdekken, zeker in de meening dat zti mij daarmee een plezier zouden doen Welnu, Ik verklaar hier te genover u allen, dat mijn vader, groot vader en overgrootvader boeren zijn ge weest zooals gij en dat mijn genealogie niet verder reikt dan het vierde gedacht van mijn achter-overgrootvader die ook een beer Is geweest Gij zijt het zout der sarde en de belangrijkste tand in ieder land en voor leder vnjk en ik be'- 're'sch tot <>on d=r 1'vsn te behonren' Na aftoo" der rede drukten alle 500 boeren den Duce de hand die vcor leder 'n enveloppe met inhoud gereed had. Amerlka's antwoord aan Genève. Thans is de tekst gepubliceerd van hèt antwoord der Vereenigde Staten op de telegrafische vraag van den Volkenbond in zake Amerlka's standpunt ten aanzien van sancties. De Amerikaansche regeering en het Amerikaansche volk aldus het antwoord, zijn met diepen eerbied vervuld voor de bestaande verdragen en zij zijn er van overtuigd, dat alle meeningsversohiilen tusschen de leden der volkerengemeen schap door vreedzame middelen moeten worden opgelost Geen enkele natie, die de Verdragen heeft onderteekend, welke als instrument van den vrede zijn bedoeld, heeft het recht ze te verloochenen of niet na te komen. Wat de huidige situatie betreft, streeft de regeering der Vereenigde Staten er met alle haar ten dienste staande middelen naar, den vrede te helpen verzekeren. Zij baseert zich daarbij speciaal op de grond beginselen van het verdrag van Parijs (het Kellogg-pact), waarbij de onderteekenende mogendheden zich hebben verplicht den vrede te bewaren. Reeds herhaalde malen heeft zij als haar meening en die van het geheele Ameri kaansche volk te kennen gegeven, dat zoo 1 geen vreedzame oplossing voor de huidige moeilijkheden wordt gevonden. r»n wereld ramp hiervan het gevolg zou zijn. De regeering der Vereenigde Staten heeft lntusschen reeds de volgende maatregelen getroffen: 1. Proclamatie van president Roose velt, waarbij een embargo wordt gelegd op den uitvoer van wapens en munitie naar oorlogvoerende landen. 2. Afkondiging van een wet, waarbij de uitvoer van oorlogsmateriaal met Ameri kaansche schepen In strijd met de wet wordt verklaard. 3. Een proclamatie van president Roose velt, waarbij de Amerikaansche burgers worden gewaarschuwd voor het gevaar, dat aan het reizen met schepen der oor logvoerenden is verbonden. 4. Een presidentleele verklaring, dat Amerikaansche burgefs, die handel drijven met oorlogvoerende landen, zulks geheel voor eigen risico doen. De regeering der Vereenigde Staten volgt met sympathie de pogingen der overige staten, den vrede te verzekeren en den oorlog te doen ophouden, eindigt Washing ton's antwoord. Geen Duitsche wapenen naar de oorlogvoerenden. Het blad „l'Ordre" maakt gewag van een onderhoud tusschen Hitler en den Fran- schen Journalist de Brinon, dat onlangs heeft plaatsgehad en waarbij de Führer o.a. het volgende zou hebben verklaard: „Wij hebben niets dan bewondering voor de Fransche politiek in de Abessynische kwestie. Ofschoon wij in geen enkel op zicht bij het incident betrokken zijn, zul len wij. als de tijd daar is, ons niet onbe tuigd laten.. Wij gaan er niet op in allen handel met de strljdvoerenden stop te zetten, maar om onze aanhankelijkheid, aan, den vrede te toonen, zullen wij geee enkel wapen aan belde tegenstanders leveren;" EERSTE KAMER. NEDERLAND EN DE VOL- KENBONDS-SANCTIES. Ook de Senaat heeft het sanctie-ont werp aangenomen. Niemand was er tegen. Hetgeen te voor zien viel. Toch is een vrij uitvoerig debat aan de beslissing vooraf gegaan. Maar be zwaren tegen het ontwerp kwamen daarin niet tot uiting. En aan het beleid der Regeering en de houding van den Minister werd van verschillende kanten hulde ge bracht. De eenlge, die critiek op hem oefende, was de heer de Savornin Lohman. Deze afgevaardigde gaf ais zijn meening te kennen, dat onze Minister van Bulten landsche Zaken zich bij de behandeling der sancties in Genève te veel op den voor grond zou hebben gesteld, door onmiddel lijk na den Engelschen Minister het woord te voeren. Hij had anderen vóór moeten laten gaan. De heer Mandeis gaf over deze critiek van prof. Lohman zijn afkeuring te kennen. Had onze Minister vroeg hij zich soms bij den uitgang moeten opstel len, had hii het laatst moeten spreken en dan misschien met beide handen voor den mond? De Minister was over de opmerking van mr. Lohman kennelijk verontwaardigd, en verklaarde later zich weer goed genoeg te kunnen beheerschen. om te antwoorden dat het bureau van de vergadering in Genève de volgorde der sprekers vaststelt. WD meenen dat wD de discussie mogen laten rusten, vooral ook na het debat In de Tweede Kamer. Op enkele punten liepen de meeningen uiteen, maar het was vooral prof. Anema, die in een korte maar mooie rede de beteekenls van de sancties nog eens uiteenzette De heer de Savornin Lohman verklaarde te betreuren, dat de N.S.B. in haar verdediging van Italië de rechtsopvatting ran den strulkroover ver dedigt. Uit de dupliek van den Minister stipoen wij nog zDn mededeellng aan. dat hij in Genève tegen overhaasting heeft gewaarschuwd: men wilde er op 1 Novem ber de sancties reeds laten ingaan, maar od zijn advies. waarbU anderen zich aan sloten, is toen besloten dat de landen vóór 28 October zouden berichten, op welken datum zU met de sancties zouden kunnen beginnen Ook de Minister heeft nog eens od de beteekenls van de sancties en op den plicht van ons land als lid van den Vniv«nbond gewezen. WU zullen het hier nu.maar hii laten De Kamer heeft het ontwero tenslotte met aleerreene stemmen aantrenomen. Neder land is bereid aan zün pücht te voldoen HAGENAAR BIJZONDERHEDEN OVER DE WETTELIJKE REGELING. In de week van 21 t m 26 October wer den in Nederland 109 faillissementen uit gesproken. De reeds gerulmen tyd geleden door de regeering ingediende wetsontwerpen tot regeling van de overeenkomst van koop en verkoop op afbetaling en van het afbe- tallngsbedrüf, zijn onderwerp geweest van schriftelDke en mondelinge gedachten- wisseling tusschen de commissie van voor bereiding uit de Tweede Kamer en de regeering. Als gevolg van dit overleg zyn in de oorspronkelijke ontwerpen enkele wUzigingen aangebracht. Het omvangrijke verslag over het afdee- llngsonderzoek en het overleg is thans verschenen Met de regeering bleek de Kamer vrD algemeen van oordeel te zDn, dat het noodzakeiyk is het afbetalingsstelsel wet- teiyk te regelen, doch dat daarbij kan worden volstaan met het voorkomen van uitwassen en het tegengaan van misbrui ken, dat dus het stelsel als maatschappe- lUk verschijnsel dient te worden aanvaard. De regeering gaf toe, dat deze wetsont werpen niet uit onverdeelde bewondering voor het afbetalingsstelsel zün geboren. De bezwaren tegen dit maatschappeiyk verschUnsel liggen immers voor de hand. ZIJ zijn Inderdaad het grootst, waar dit zich voordoet bij den koop en verkoop voor consumptieve doeleinden. Maar, ook al neemt men dit in aanmerking, dat zou het toch wel ver gaan dit specimen van den koop op afbetaling geheel en al onmoge lijk te maken. Uitvoerig is van gedachten gewisseld of onder de wettelijke regeling van de over eenkomst van koop en verkoop op afbe taling ook de huurkoop-financiering zou vallen. De regeering bestreed de meening. dat deze vorm van huurkoop veel gebruikelyk zou zDn. De financiering komt verreweg het meest voor in een der belde volgende vormen: le de handelaar sluit zijn over eenkomst rechtstreeks met den kooper en draagt zijn rechten over aan de financie- rlngsmaatschappy (cessie); 2e de hande laar verkoopt de zaak aan de financie ringsmaatschappij. die deze vervolgens aan den client in huurkoop geeft (secun daire huurkoop) geen dezer gevallen laat twijfel omtrent de toepasselijkheid der wet. In beide gevallen immers wordt naar vorm en inhoud een huurkoopovereen komst aangegaan, hetzij door den hande laar met den kooper (eerste geval), hetzy door de financlerlngsmaatschappD met den kooper (tweede geval). Hoewel de wDze van financiering met behulp van een drievoudige eigendoms overdracht dus zeker niet in de meeste ge vallen voorkomt, biyft zij denkbaar. Ten einde allen twijfel weg te nemen, of ook de huurkoopfinanciering onder de wet valt, heeft de regeering een aanvul ling in het ontwerp gebracht, waarby ook de credlet-overeenkomst met een derde onder de huurkoopregels valt, mits deze voldoet aan de volgende verelschten: le. dat deze ter zake van een koop en verkoop is gesloten; 2e. dat de derde (de flnancleringsmaat- schappijzich den eigendom der betrok ken zaak bedongen heeft; 3e. dat door de credietovereenkomst het geheel van handelingen de strekking krijgt van huurkoop. De regeering zet in haar antwoord nog uiteen, dat de z.g. brouwerijcontracten niet vallen onder de huurkoopregels. Wel zal het natuurlyk het geval zyn, als de transactie tusschen caféhouder en brou werij strekt ter financiering van den aankoop van den caféinventaris. De vraag werd gesteld of goederen, welke onroerend worden zoodra zy aan een erf of aan een gebouw aard- of na gelvast zijn. daarna nog onder werking van de wet zullen vallen. De zelfde vraag kon worden gesteld ten aanzien van de zaken, onroerend door bestemming. De regeering antwoordde hierop dat deze vraag in beginsel bevestigend moet worden beantwoord. Hetzelfde geldt ten aanzien van de zaken, onroerend door bestemming. Ook al wordt het goed later onroerend, zoo blijft de overeenkomst toch koop en verkoop van een roerende zaak. Dit brengt mede, dat in geval van huur koop de verkooper ook het recht tot reëele executie behoudt, Verscheidene leden waren van oordeel, dat vervroegde gedeelteiyke afbetaling op geenerlei wijze en zeker niet door uitdruk- keiyke wetsbepaling, moet worden tegen gegaan. Het algemeen belang eischt, dat afbetallngscontracten niet langer voort duren dan strikt noodlg is. Belemmert men de vervroegde afbetaling, dan wor den beschikbare geiden uitgegeven voor andere doeleinden. Deze opmerkingen hebben er toe geleld, dat de regeering In het ontwerp de bepa ling heeft opgenomen, dat de kooper steeds bevoegd is tot vervroegde betaling van een of meer eerstvolgende termynen van den koopprijs. Echter blijft de toege stane aftrek van 5 wegens vervroegde betaling beperkt tot het geval van vol ledige betaling Ineens van het nog ver schuldigde bedrag. De regeering meent dat door verbod van looncessie het veel grootere bezwaar ontstaan zou. dat voor den verkooper als eenlg rechtsmiddel, waarvan de schuld- elscher zich bij wanbetaling kan bedie nen, het loonbeslag overblyft. Enkele leden merkten op dat een ver kooper zich zou kunnen laten machtigen tot het innen van loon, pensioen, enz. Met het beding, dat deze volmacht wel kan worden herroepen, doch alleen tegen be taling van een zekere som, of een andere contraprestatie. Daarop antwoordde de regeering, dat de bepaling, dat volmacht tot Invordering steeds herroepelijk is, elke beperking van de herroepingsbevoegdheid uitsluit. Naar aanleiding van gemaakte opmer kingen is in het wetsontwerp nog de be paling opgenomen dat de akte van huur koop, behalve het afbetalingsplan, ook den geheelen koopprijs moet vermelden. V Er werd op aangedrongen den derde, die een recht van terughouding (retentie) kan uitoefenen, niet te belasten met het be- wys, dat hy te goeder trouw den huur- kooper als eigenaar mocht beschouwen. Men mag, zoo meende men, b.v. van een reparateur niet eischen, dat hy een on derzoek moet instellen, of degene, die zich als eigenaar gedraagt, ook werkelyk eige naar is. De regeering verklaarde zich bereid een wyzlging in den aangegeven zin aan te brengen. De bepaling, dat de man, die met zyn vrouw een gemeenschappelyke huishou ding heeft, ten aanzien van zaken, welke kenneiyk de behoeften der huishouding betreffen, geen huurkoop mag aangaan zonder schrifteiyke toestemming van zyn vrouw, ontmoette vrij veel bezwaar. Men betitelde deze bepaling als een „pantof felheld-artikel". Men kon niet Inzien, dat deze op de be ginselen van ons familierecht Inbreuk ma kende maatregel noodlg zou zyn. Het beoogde doel, bescherming van het gezin, zal men er trouwens ook niet meer dan zeer ten deele mee bereiken. In de eerste plaats belet niets den man, op ander dan hulshoudeUjk gebied te zware huurkoop overeenkomsten aan te gaan. Bovendien kan hy zich op geheel andere wDze ten nadeele van zyn gezin in schulden steken, byv. door een veel te bezwarend huur contract. Daartegenover voerde de regeering aan dat het bezwaar, veelvuldig tegen het huurkoopstelsel aangevoerd, ls dat het er toe leidt, ook zonder voldoenden grond, een deel der Inkomsten van den kooper vast te leggen. De belangen van een ge heel gezin kunnen zoo in de waagschaal worden gesteld. Allerminst maakt men van den man een pantoffelheid-figuur door aan zyn vrouw te dezen eenlge medezeggenschap te geven. De voorgestelde beperking van de be voegdheid van den man om zonder over leg met zyn vrouw huurkoop aan te gaan, heeft betrekking op alle zaken, welke kennelyk de behoeften der huishouding betreffen, ook luxe-uitgaven. Het streven naar snellere berechting van huurkoopzaken, evenals by arbeids contracten, en doeltreffender executie in dergeiyke zaken, vond by de Kamer alge- meene Instemming. Ten aanzien van het wetsontwerp no pens het afbetalingsbedrijf werd als voor naamste bezwaar naar voren gebracht, dat de gekozen grens voor de bepaling van het beroep van klelnverkooper op afbeta ling (dat de wet aan een vergunning wil binden) met f. 50 te laag ls gesteld. Nadere overweging heeft de regeering er echter toe gebracht, de grens van f. 50 geheel uit de wet te lichten, en te vervan gen door een bepaling, dat by algemeenen maatregel van bestuur zal worden vast gesteld voor welke zaken een verkoops vergunning noodlg zal zyn. RECLAME 2785 maken leder gezicht innemend en mooi. Men krijgt mooie, witte tanden als men ze 's morgens en 's avonds poetst met die heerlijk frlsch-smakende Chlorodont tandpasta. Reeds na korten tijd krijgen de tanden een prachtigen ivoorglans. TUBES 35 er. DOOZEN 20 CT. NED. FABRIKAAT. VAN VLISSINGEN EN CO's KATOENF ABRIEKEN. Het jaarverslag der fa. P. F. van Vlis- slngen en Co's Katoenfabrieken te Hel mond illustreert duideiyk de in de textiel industrie heerschende depressie. In de laatste helft van het bedrijfsjaar is echter een verbetering ingetreden, die, indien ze aanhoudt, betere vooruitzichten voor de toekomst opent. Het is de Maatschappij niet mogeiyk de bultenlandsche valuta-concurrentie het hoofd te bieden In tegendeel heeft dit jaar de Belga- devaluatie de resultaten nog in het by- zonder ongunstig beïnvloed De Maatschappy hoopt dat spoedig de contingeateeringsmaatregelen voor ge drukte katoenen manufacturen In onze overzeesche gebieden tot stand zullen komen. Het verlies van f. 194191 (v. J. f 122.625) wordt afgeboekt van de reserves. ZWARTSLUIZER EN BOAZ BANK. Het faillissement van de Kamper Bank heeft enkele jaren geleden tot gevolg ge had, dat ook de Zwartsluizer Bank en de Boaz Bank aldaar in staat van faillisse ment werden verklaard. Hoewel aanvankeiyk gevreesd werd. dat de crediteuren ln ernstige mate door dezen gang van zaken zouden worden gedupeerd, bleek dat later eenlgszlns mee te vallen. Enkele uitkeeringen konden zelfs, zij het over een groot tydsbestek verdeeld wor den gedaan Naar wy thans vernemen hebben liqui datoren té kennen gegeven, dat nog een zesde ultkeering dit jaar. van 10 aan crediteuren van Zwartsluizer en Boaz Bank kan worden gedaan Hbld.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13