DE VERZOENINGSPOGINGEN VOORTGEZET. VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 No. 23186 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN [AART VAN ABESSYNIE. STADSNIEUWS. PERICUTEM Het voornaamste Nieuws van heden. 77 Woest Auiom ob iii s f. gste Jaargang EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 clsTper regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindtplein Telefoonnummer* voor Directie en Admini*tratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. S7055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) miiuj nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Voor ons gebouw hebben wij een lijzonder duidelijke kaart aange- iracht van het oorlogsterrein in bessynië. Men zal daarop precies len gang van zaken aan het front kunnen volgen, want met behulp Iran gekleurde speldjes geven wij ederen dag aan, hoe de situatie zich ontwikkelt. Des avonds is deze kaart verlicht. DE DIRECTIE. NEUTRALE MIDDENSTANDSVEREENIGING. De jaarvergadering. De Neutrale Middenstandsvereeniglrtg, iflieleel geheeten de Ver. van den Handel- drijvenden en Industrleelen Middenstand (afdeeling Leiden van den Kon. Ned. Mid denstandsbond) hield gisteravond m een der bovenzalen van café-restaurant „In den Vergulden Turk" haar jaarvergade ring. De voorzitter, de heer Cor. A. Mulder, heette de niet zeer talrijke aanwezigen hartelijk welkom en wijdde een kort woord aan de moeilijke tijdsomstandigheden voor schier alle middenstandsbedrijven. Geluk kig hebben de Leidsche middenstanders blijk gegeven niet bij de pakken te willen neerzitten, hetgeen in verschillende ge combineerde aoties tot uiting ls gekomen. De secretaris, de heer H. de Wilde, las vervolgens de notulen der vorige jaarver gadering, welke onveranderd wérden goed gekeurd. Dezelfde functionaris bracht daarna zijn Jaarverslag uit. Daarin werd ook melding gemaakt van den vasten wil der leden om door een drachtige samenwerking tot betere resul taten te komen, terwijl voorts een opsom ming werd gegeven van de in het afgeloo- >en jaar ondernomen acties. Daarbij-werd nzonderheid hulde gebracht aan de Win kelweekcommissie onder leiding van den heer W. Zwart, voor haar onvermoeid wer ken in het belang van den middenstand. De verhouding tot en samenwerking met de zusterverenigingen was van den meest aangenamen aard. Het verslag werd onder applaus goedge keurd evenals dat van den penning meester, den heer W. Brouwer. De inkom sten bedroegen f. 2552.28, inclusief een aanvangssaldo van f. 1157.65; de uitgaven beliepen een bedrag van f. 1831.96, zoodat er op 1 October j.l. een batig kassaldo was van f. 720.32. Het reservefonds was op 1 Januari j.l. f. 747.25 groot. De kascommissie adviseerde bij monde van den heer C. J. Eggink tot décharge- verleening, waartoe werd besloten Tot leden der nieuwe kascommissie wer den benoemd de heeren P. Susan en H. M. Verhulst. be contributie werd gehandhaafd op f.10 per jaar, nadat verscheidene leden zich voor verlaging hadden uitgesproken. Het daartoe strekkend voorstel werd met 16 tegen 7 stemmen verworpen. Mr. A. J. Romijn bracht vervolgens rapport uit na mens het incassobureau. Er werden 53 vor deringen ter incasseering gegeven tot een gezamenlijk bedrag van f. 3074.14, waarvan na herhaalde aanmaningen f. 1079.93 werd betaald, terwijl verschillende vorderingen nog in behandeling zijn. Het. informatiebureau verstrekte In totaal 212 inlichtingen. De aftredende bestuursleden, de ueeren Cor A Mulder, M. M. Roos en W, M. van Appel werden met groote meerderheid van stemmen herkozen eerstgenoemde in zijn functie van voorzitter. Allen namen hun herbenoeming aan. Na de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. AANBESTEDING. Door den Wethouder van Fabricage is hedenmorgen aanbesteed het verbouwen »an het schoolgebouw Heerenstraat tot bewaarscholen. Op de 19 ingekomen dujetten was als volgt ingeschreven: Ger ritsen, Leiden, f.7897; Bink en Valk. Lei den, f 6940: Gebrs. J. en P. v. Wiik, Airhen d. Rijn. f 6775; C. J. v Valderen. Lei den, f 6686; N.V. Aannemingsmii. v/h. v. r,™en en De Jong f. 6590; A. J. Lange- tl H- c Heemskerk. Leiden, {•™83; l. Zitman, Leiden, f.5900; L. Th. A-antebeen, Leiden, f.5899; Huber en Beu- seisatjk, Leiden, f.5890; J. H. Houps, Lei- P'1E- 5854; F Keizer. Den Haag. f.5440; V- Kleinendorsl, Wassenaar, f.5350: J. C. jnptaat-, Leiden, f.5235: Jae van Ricl, reiden, f S1B1; p g Br,uri,Wi beiden, t W. F. Ma'Talis, Leiden f. 5118: «outer en Harteveld, Leiden, f.4665; Vree- Iburg, Leiden, f 4486. e tunning is aangehouden. Trots officieele tegenspraak schijnt het toch, dat Italië zekere voorstellen heeft gedaan om wederom een gedachtenwisseling te openen over het Abessijnsche conflict. Engeland zal geen schepen uit de Middellandsche Zee terug trekken als antwoord op het terugnemen van één divisie uit Lybië door Italië, doch zal zijnerzijds de grenstroepen bij Tripolis verminderen. Van het front nog geen nieuws van beteekenis. JUBILEUM-TENTOONSTELLING VAN DE L. A. F. V. De officieele opening. Gisteren werd in het daartoe bij uitstek geschikte zaaltje van den heer van der Zanden de tentoonstelling ter viering van het 12V2-jarig bestaan der Leidsche Ama teur Fotografen Vereeniging geopend. De belangstelling was zoo groot, dat de ruimte nog maar juist voldoende was. Een ver blijdend en moedgevend teeken! De voorzitter, de heer A. M. Overeynder, opende de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom aan den redacteur van „Focus", den heer Adriaan Boer en aan de zeer vele belangstellenden. Men beeft gevraagd, aldus spreker, waarom nu weer een tentoonstelling? Welnu, om de een voudige reden dat er propagandistische kracht van uitgaat. Het lijkt oogenschijn- lijk vreemd, over fotopropaganda te spre ken, nu bijna iedereen op een mooien dag met een fototoestel is gewapend. Doch men weet ook, dat de tallooze Zondagslo- tografen weinig anders doen dan film ver knippen. Met het afdrukken van den slui ter is voor dezen het fotografisch gebeu ren afgeloopen. De beroepsfotograaf zorgt voor ontwikkelen en afdrukken. De echte amateurfotograaf wil echter de moeilijk heden van het alles zelf tot stand bren gen, er zijn ziel in leggen, tot uiteindelijk de mooie vergrooting tot stand komt Wel nu, een tentoonstelling als deze is een machtige stimulans om hen, die niet an ders doen dan een camera hanteeren, er toe te brengen, zelf ijverig amateurfoto graaf te worden. De voorzitter brengt nu.een woord van hartelijken dank aan den heer Boer, dat deze wel zoo vriendelijk heeft willen zijn hier zoo meteen het woord te willen voeren en aan den heer Van der Zanden voor het beschikbaarstellen van de zaak Als nu neemt de heer A. Boer het woord, die er zijn groote voldoening over uit- sDieekt, hier hedenavond te mogen zijn. Men heeft spreker den vader van de L. A. F. V. genoemd, omdat spr. sterk geïnteres seerd was bij de stichting. Welnu, zoo ge zien heeft spr. vele kindertjes, doch v&n weinige heeft hij zooveel plezier als van dit. De huidige tentoonstelling wordt door spr. geprezen. De prestaties zijn zeer goed. Dat alles is te danken aan een toegewijd bestuur en aan leden, vervuld met en thousiasme. Fotografeeren is mooi werk. Juist in dezen tijd, nu de wereld vervuld is van rumoer en realisme. Het is bezin ning op schoonheid. De amateurfotograaf is steeds werkzaam om de schoonheid te zoeken. En als hij weer een beeld van schoonheid met zijn toestel heeft opge nomen, dan past hij de wetenschap toe en beleeft in de donkere kamer, het gezel ligste vertrek dat hij kent. de sensatie uit de geelgroene plaat het beeld te voorschijn te zien komen. Spreker eindigt met zijn hartelijke ge- lukwenschen uit te spreken. Hierna ging men over tot het bezichtigen der tentoon stelling. De expositie omvat een honderdtal foto's welke zoodanig zijn opgehangen, dat het werk van één inzender(dster) ook bij elkaar blijft. Er zijn zeer vele prachtige foto's bij. zoowel landschappen, stillevens en st-raattafreeltjes als pittoreske stads gezichten en portretstudies. Wij kunnen iedereen, die nog niet weet welke mogelijkheden de fotografie biedt, van harte aanraden hier eens een kijkje te nemen. De gelegenheid daartoe blijft kosteloos opengesteld tot en met a.s. Zon dag. Het zou ons niets verwonderen wan neer de bezichtiging van het tentoonge stelde vele b»zoekgrs ertoe zou bewegen als lid tot de L.A.F.V. toe te treden. "•Tr-'o het bestuur in ziin en onze ver- v "ng niet worden teleurgesteld I MEDISCH CONSULTATIEBUREAU VOOR ALCOHOLISTEN. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen S. P. C. van Wely, Hoofdstraat 66a, Noordwijk a. Zee; banketbakkerij. Vesti ging rillaal: dr Kemr, •naerstraat 14, Oc;: tve.-t, 0. d ti.; nn: Huize van Wely. N.V. Dalvannen- en Kleiwarenfabrieken voorheen D. van Oordt en Co., Woubrug- scheweg 10, Alphen a. d. Rijn. De statuten zijn gewijzigd. Jaarverslag over 1934. Aan bovengenoemd jaarverslag, samen gesteld door den heer G. H. Dirkzwager, is het volgende ontleend: Het was ook in het jaar 1934 zoo, dat Maatschappelijk Hulpbetoon de steungel den via het consultatiebureau in -ele ge vallen liet uitbetalen. Voorwaar een goede maatregel; zoo bleef er contact tusschen velen. Zoo ontvingen 34 personen f. 3749.73 (in 1933 24 personen f. 2562.451. Ook nu weer hield Maatschappelijk Hulp betoon er zich soms aan den steun in te trekken, als drankgebruik werd geconsta teerd. hetgeen wel eens tot moeilijkheden aanleiding gaf. Ook nu nam het aantal bezoeken toe, hoewel het aantal nieuwe patienlen terug liep en het aantal behandelde patiënten ook, doch zij. die eeohiaal kwamen, ble ven dikwijls trouw komen. Al doet mej. van Nes wat zij' kan, de tijd ontbreekt haar om steeds voldoende nieuwe patiënten op te sporen, in bewerking te nemen en on der behandeling te houden. Het zou daar om gewenscht zijn, dat er in Lelden een z.g. „reddingsbrigade" opgericht weid, die haar taak gedeeltelijk zou kunnen overne men en uitbreiden. Dit zou misschien be reikt kunnen worden in samenwerking met het Leidsche Drankweer-Comlté, zoodat behalve Goede Tempelieren, ook personen uit andere daarvoor in aanmerking ko mende vereenigingen bij dezen nuttigen arbeid zouden kunnen helpen. Het aantal nieuwe patiënten bedroeg 24 (v. j. 50), het aantal behandelde patiënten 66 (v. j. 89), het aantal bezoeken van pa tiënten 732 (599), terwijl 1230 (1303) huis bezoeken werden afgelegd. Bovendien ont ving mej. van Nes op het afzonderlijk spreekuur in Phebe nog 742 bezoeken. De samenwerking tusschen den medi- schen en den maatschappeiijken werker is uitstekend. Legt de medische leider den nadruk op de gevolgen van het gebruik van sterken drank, de maatschappelijke leider stelt zich meer op de hoogte van het doen en laten der patiënten. De resultaten waren de volgende: Gebleven, wat zij waren 19 Tijdelijk verbeterd 3 Verbeterd 24 ballen en opstaan 13 Sterk verbeterd 6 Geheelonthouder geworden 1 Totaal 66 De geldmiddelen lieten ook dit jaar niet toe eenige geldelijke vergoeding te verlee- nen aan hen. die hun tijd en krachten aan het consultatie-bureauwerk gaven. Oók waren we dit jaar uiterst karig in het ver schaffen van financieele hulp aan onze patiënten, zooals wij vroeger wel met succes deden, en ook dit jaar in enkele gevallen gaarne zouden hebben gedaan. Jaren achtereen was ons saldo afgeno men: dit jaar zijn wij er in geslaagd wat over te houden, zoodat we weer over eenige reserve beschikken. 1 MUZIEK-UITVOERING IN „ENDEGËEST". Gisteravond vond in de Centrale Ont spanningszaal van „Endegeest" een mu- ziek-uitvoering plaats voor de patiënten van Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest. Hieraan verleenden hun medewerking de dames Erna Tanja (viool), Suze Groen (piano), Henny Boekwijt (piano) en de heer Leo Dee (violoncel). Onder groote stilteen met diepe aandacht werd ge luisterd naar hetgeen ten gehoore werd gebracht. Aan de medewerkende dames werd door een der patiënten een bouquet chrysanten aangeboden. Onder de aanwe zigen bevonden zich o.a. dr. F. J. Stuur man, geneesheer-directeur, er. eenige doctoren der gestichten. 3 OCTOBER-VEREENIG1NG. Feestavond deelnemers optocht. Het bestuur van de 3 Octobervereeniging heeft gisteren den deelnemers aan den optocht, in het Luxor-theater een feest avond aangeboden. De voorzitter, de heer W. van der Laan, hield een korte inleiding. Na de aanwezigen verwelkomd te hebben, dankte hij allen voor de verleende mede werking op 3 October. We willen, aldus spr., het Ontzet blijven vieren; voor een Leide- naar is het plicht hieraan mede te werken tevens moet het voor hem een vreugde en een eer zijn. Spr. spoort ieder aan lid te worden van de vereeniging en besluit met den aanwe zigen een aangenamen avond toe te wen- schen. Nadat een paar alleraardigste filmpjes waren gedraaid, werden de films van 3 October 1911 en 1924 vertoond. De mode van dien tijd we zagen de heeren bijna zonder uitzondering met strooh'jeden loo- pen deed grappig aan. In de film van 1924 werden we herinnerd aan het bezoek van H. M. de Koningin en Z. K H Prins Hendrik. Hoewel de sprekende film nog niet zoo heei lang haar intrede heeft ge daan, is het toch vreemd om b.v. koraal- muziek alleen maar te zien. Vervolgens werd een gekleurde smalfilm vertoond van den optocht van dit iaar. Geregeld klonken uitroepen zooa's: „Ja. ja, daar zijn we." „Kijk eens dat ben ik" door de zaal. Na de pauze en het. slot var. dezen ge slaagden feestavond werd ..Mein Madel ist ëine Verkauferin" op het witte doek ge bracht. ALLIANCE FRANCAISE. Lezing van Paul Vitry. Voor de leden van de afdeeling Leiden sprak gisteravond de heer Paul Vitry. conservator van het Louvremuseum over de beeldhouwkunst van de middeleeuwen en de renaissance in het Louvre. Eerst kreeg men een beeld van het paleis zooals men het ziet op een luchtfoto. Dit paleis, dat in 1793 museum werd. bevat vele kunstschatten, die zonder veel orde daar waren ondergebracht. Eerst sinds een paar jaar is daarin verandering ge komen en is er meer orde in de verzame lingen gebracht. Daarna zagen wij de verschillende zalen en de belangrijkste werken uit de bespro ken tijdvakken. De voorzitter dankte den spreker voor zijn boelende causerie. OUDE TRUC MET SUCCES TOEGEPAST. Een winkelier heeft bij de politie aan gifte gedaan dat hij het slachtoffer is geworden van de vanouds bekende wissel truc, welke hierin bestaat, dat de pseudo- kooper een bankbiljet ter betaling aan biedt en vervolgens verdwijnt met mede neming van het gekochte artikel, het bankbiljet benevens het wisselgeld. De oplichter in quaestie heeft een don ker uiterlijk en een gezet postuur. Men zij op z'n hoede. DE WERKLOOSHEID. Gisteren stonden bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs 4159 werkzoekenden inge schreven tegen 3592 op 25 October van het vorige jaar. Bij Kon. Besluit is aan den reserve- eerste-iuitenant jhr. A. van Lennep, van het 6e regiment veldartillerie alhier, ver gunning verleend tot het dragen van de ordeteekenen van Eere-Ridder der Johan- niter-orde. Bij de politie zijn een onbeheerd ge vonden bakfiets en een inmiddels gestor ven schaap te bevragen. jL V IJMUIDEN, 25 October. VISCHPRIJZEiy. Tarbot per K.G. f. 0,80—0,66; Tongen idem f. 1.050,74; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f. 16.50—5.60; Bot idem f. 11; Schar idem f. 121,60; Roggen per 20 stuks f. 1513.50; Vleeten per stuk f. 1,30 0,90; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G f. 3,802,80; Groote Schel - visch idem f. 22; Middel Schelvisch idem f. 1817,50; Kleinmiddel Schelvisch idem f. 1712; Kleine Schelvisch idem f. 14 5,10; Kabeljauw per kist, van 125 K.C. f. 6030; Gullen per kist van 50 KM. f. 164,90; Lengen per stuk f. 1,350,9,1; Heilbot per K.G. f. 0,60—0,36; Wijting p. kist van 50 K.G. f. 3,601,55; Koolvisch per stuk f. 0,650,15; Makreel per kist van 50 K.G, f. 4.20—3,05. Aanvoer 1278 kisten versche haring. Prijs f. 4,20—2.90 per kist. Aangekomen twee Stoomtrawlers: IJM 112 met f. 3795; IJM 15 met f. 2740: de Er' -'-eke driftor LT 16 met f 1100 en de KW 25 met f. 1041: KW 135 met f. 671; KW 176 met f. 59: KW 167 met f, 1208; KW 158 met f. 302 voor versche haring: de logger KW 114 met f. 672 en de KW BINNENLAND. De sanctiewet met 683 stemmen, doof de Tweede Kamer aangenomen. (4e Blad)# Arbeid voor jeugdige werkloozen; minis ter Slotemaker de Bruine zet zijn plan uiteen. (4e Blad). 10 9/o korting op de spoorwegpensioenen; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (4e Blad). Is inschakeling van particuliere onder nemers in de werkverschaffing mogelijk?; lezing te 's-Gravenhage. (Binnenl., 4e BI.), De kwestie van het witte spatbord. (Rechtzaken, 3e Blad). Euwe wint de tiende schaakpartij; Aljechin leidt met 64 punten. (Sport, 3e Blad). Overleden is de heer J. W. Kobus, oud- gemecntesecretaris van Katwijk. (Uit dé Omstreken, 2e Blad). Groote haringvangst door Katwijksche en Scheveningsche loggers. (Laatste Be richten, le Blad). Aan den rijksweg HoornbrugDelft wordt een vliegveld ingericht; de kosten zullen f.360 a f. 380.000 bedragen; vermoe delijke opening 1 Juli '36. (le Blad). BUITENLAND. Trots officieele ontkenningen schijnt Italië voorstellen te hebben gedaan om weer een gedachtenwisseling te openen over het conflict. (3e en le Blad). Van het oorlogsfront blijft het nieuws schaarsch. (3e en le Blad). Het Engelsche Lagerhuis naar huis. (3e Blad). Tegen 2 December is een vlootconfe- rentie te Londen belegd. (Buitenl, le Blad); Weer een opstand in Griekenland. (Bui tenland, le Blad). Prof. Hans Spemann, te Freiburg, is met den Nobelprijs voor de medische weten schappen begiftigd. (Wetenschappen 3e BI.) Gisteravond is te Brussel de bekende Belgische historicus professor Henri Pi- renne in den ouderdom van 73 jaar over leden. (Wetenschappen, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. 135 met f. 220; KW 176 met f. 595; KW 158 met f 441: KW 122 met f. 604; KW 101 met 240 kantjes pekelharing voor Katwijk. Piaairapport Hr. Ms. „Vulcanus". 23. Oct. Tusschen 52 gr. 51' Nbr. en 5$ gr. 32' Wl. en 2 gr .40' Ol. en 2 gr. 16' O!. VL. 27, 250 kantjes; VL. 56, 150 kantjes; VL. 130, 520 kantjes; VL. 206, 116 kantjes; VI. 217, 100 kantjes; SCH. 16, 350 kantjes; SCH. 133, 125 kantjes; SCH. 134, 124 kan tjes; SCH. 179, 50 kantjes; SCH. 261, 400 kantjes; SCH. 274, 260 kantjes; SCH 314, 270 kantjes; SCH. 402, 40 kantjes; KW. 2, 270 kantjes; KW. 22, 320 kantjes; KW. 26 80 kantjes; KW. 38, 100 kantjes; KW. 95, 80 kantjes; KW. 149, 330 kantjes; KW. 160, 40 kantjes: KW. 172, 150 kantjes; GDY. 32, 46 kantjes; GDY. 48, niets; GDY. 132, 70 kantjes. VLAARDINGEN, 25 Oct. Binnengekomen 2 schepen met 74 last. Volle haring Engelsche wal f. 8.308.60; idem Welle f.88.30; Volle haring f. 3.30 —3.90; H.K.Z. f. 8.10—8 40; ijle haring f. 6.30G.4^ steur Engelsche wal en Welle f. 6.70—7.50.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1