BLUE BAND De Tweede Kamer over Sancties. $,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 24 October 1935 Derde Blad No. 23185 Instemming bij vele leden. BINNENLAND. Nieuwe werkgelegenheid voor jongeren. FINANCIEN. FAILLISSEMENTEN. Echter beduchtheid voor Rotterdam Het antwoord der regeering. Verschenen ls het Voorloopig Verslag 0ver het wetsontwerp: Voorbehoud der bevoegdheid tot het nemen van nadere maatregelen ter bevordering van de inter nationale samenwerking tot het voorkomen of het beëindigen van vijandelijkheden. Ontleend is daaraan: Zeer vele leden verklaarden zich met de [trekking van dit wets-ontwerp te kunnen vereenigen als ls met dit wetsontwerp de geheelc materie van de economische sanc ties, als voorzien in art. 16 van het Vol kenbondsverdrag, geenszins uitputtend ge regeld en als ls de aanleiding tot de indie ning betreurenswaardig. Zij waren van oordeel, dat Nederland de verplichtingen, welke uit het Volkenbondsverdrag voort vloeien met betrekking tot het toepassen t3n economische sancties tegen een staat, die In strijd met dat verdrag tot een aan valsoorlog is overgegaan nauwgezet be hoort na te komen. Eenige andere leden konden deze opvat ting In het geheel niet deelen. Een dezer leden verklaarde zich tegen elke sanctie- politiek van den Volkenbond. In het stre ven van den Volkenbond kon dit lid slechts ilen het najagen van imperialistische be langen. Een ander lid beklaagde zich er even eens over. dat de Regeering met betrek king tot een zoo belangrijk wetsontwerp een zoo sobere toelichting heeft gegeven Zijns inziens kan het ontwerp, Indien het wet wordt en er uitvoering aan gegeven wordt tegen Italië, ons land niets anders brengen dan ernstige economische en fi- nancleele nadeelen. Doch bovendien meen de dit lid nog daargelaten of een kolo niale expansieoorlog ln den zin van het Volkenbondstatuut kan gelden dat de Volkenbond geen Instituut is, in staat het recht te handhaven. Het effect. Het effect van de te nemen sanctie- maatregelen, zoo meende dit lid, zal ge ring zijn. Aan de haven van Rotterdam ui naar zijn overtuiging de nekslag wor den gegeven, doordat het scheepvaartver keer met Italië zeer sterk zal worden in- Sekrompen. Ook de Nederlandsche relaties met Dultschland worden benadeeld. Heeft de Regeering zich rekenschap gegeven tan de ernstige schade, welke Nederland nl lijden, doordat het de monden van den Rijn beheerscht, en Duitschland, ziende, dit het verkeer op den Rijn tengevolge van óeze maatregelen niet langer geheel vrij al zijn en het dus in sommige omstandig heden niet langer op de Rotterdamsche haven kan rekenen sterker in de autarkl- Khe richting gedreven zal worden. Enkele andere leden, die eveneens tegen dit wetsontwerp ernstige bezwaren hadden, meenden, dat de Volkenbond onmachtig ls, iets te bereiken in het belang van de Inter nationale rechtsorde. Krachtig verzet. Van de zijde der voorstanders rees tegen ie verschillende hier weergegeven beschou wingen krachtig verzet. Deze leden gaven sis hun oordeel te kennen, dat Nederland het idieele doel van den Volkenbond, het bevorderen van den wereldvrede, zooveel mogelijk moet steunen. Het ls in het wel begrepen eigenbelang van elke natie en reker van een klein en kwetsbaar gelegen land als het onze. om het streven naar col lectieve veiligheid zoo krachtig mogelijk te steunen Intusschen ontveinsde men zich raistrekt niet, dat het hier een voor ons luid zeer gewichtige beslissing betreft en dat aan de te nemen maatregelen ook voor ons land ernstige nadeelen verbonden zul len zijn. Ongetwijfeld spelen de belangen van de 'taten, die bij de actie van den Volken bond het nauwst betrokken zijn, een zekere tol bij het bepalen van hun houding; is het echter niet opmerkelijk, zoo vroegen sommige leden, dat een zoo groote staat als Engeland, die in staat zou zijn zelfstandig tegen Italië op te treden, thans alleen in het kader van den Volkenbond en in zijn hoedanigheid van lid van dien bond wil handelen? EEN PLAN INGEDIEND. HEDEN VOLGEN NADERE BIJZONDERHEDEN. Oe Minister van Sociale Zaken heeft >an Gedep. Staten der onderscheidene Provincies geschreven, dat gelijk colleges hekend ls de werkloosheid ln ons land JJk voor de jeugd een grooten omvang hteft aangenomen. Reeds eenige jaren noudt de Overheid zich met dit vraag- duk bezig en nog in de Jongste Troonrede medegedeeld, dat aan deze aangelegen heid meer dan gewone aandacht zal wor- "an geschonken. Onderscheidene vereenigingen, ge meentebesturen en ook het RUk hebben 1,1 hen loop der laatste jaren gedaan wat mogelijk is om de gevolgen, welke uit deze leugd-werkloosheid voortvloeien, zooveel "fjselijk te lenigen. de regeering bestaat dan ook groote "lardeering voor hetgeen tot nu toe ten jbnzien van de jonge werkloozen is ge- jmon Dit neemt evenwel niet weg, dat W vraagstuk steeds moeilijker wordt, "tardoor wordt de noodzakelijkheid 0111 nieuwe wegen om te zien, welke minnen worden ingeslagen om den nood J®, mnigen, grooter. Nu is, zoo gaat de «filister van Sociale Zaken in zijn schrij- Eenlge leden voegden hieraan nog toe dat zij het optreden van den Volkenbond beschouwden als een keerpunt ln de we reldgeschiedenis. Men vergete niet. aldus deze leden, dat al mocht een tijdelijke schade worden geleden, door dit optreden een veel gewichtiger duurzaam belang wordt gediend. Economische bezwaren. Enkele andere leden, nie erkenden, dat Nederland als lid van den Volkenbond tot naleving van de bepalingen van het Handvest gehouden is. konden evenmin hun onverdeelde Instemming met het wetsontwerp betuigen. Naast bezwaren van economische» aard waaronder de kans op verlies van bestaande relaties, welke moeilijk te herstellen zullen zijn voerden zij aan, dat zij den Volkenbond nog steeds beschouwden als een instru ment van groote mogendheden, die thans hun belangen meenden te dienen door het toepassen van sancties, doch die bij vorige gelegenheden hebben nagelaten, ook maar lets van belang te doen om aan vijandelijkheden een einde te maken. Enkele leden, die tegen het verleenen van bevoegdheden aan de Regeering, zoo als ln dit wetsontwerp gevraagd worden, ln het algemeen ernstig bezwaar hadden, waren niettemin bereid in dit concrete geval daartoe hun medewerking te ver leenen Verscheidene leden, die met de toepas sing van economische sancties konden instemmen, wilden toch niet nalaten er op te wijzen, dat ook naar hun oordeel de daaruit voortvloeiende economische nadeelen niet mogen worden onderschat. Zij achten het niet onwaarschijnlijk, dat speciaal voor ons land groote nadeelen zullen ontstaan in verband met de om standigheid. dat Dultschland bulten den Volkenbond staat. Zullen dientengevolge ln de haven van Rotterdam geen dien sten ten behoeve van dat land geweigerd moeten worden? Eenige leden wezen er op, dat er arti kelen zijn, die Nederland noodig heeft en die vrijwel uitsluitend ln Italië te ver krijgen zijn, zooals arsenicum. Zal een algemeen verbod van invoer van Ita- liaansche waren ook voor deze artikelen gelden? Verscheidene leden stelden de vraag, in hoeverre het Volkenbondsrecht breuk maakt op verdragen en overeenkomsten tusschen de staten, die sancties toepassen en de staten, die daardoor getroffen wor den. Er werd de aandacht op gevestigd, dat de te nemen maatregelen Inbreuk zullen maken, of althans zullen kunnen maken op de Rijnvaartakte. Door verschillende leden werd er op aangedrongen, de schade welke voor par ticulieren uit toepassing van sancties kan voortvloeien, geheel of gedeeltelijk door het Rijk te doen vergoeden. Verscheidene leden drongen er op aan, dat de regeering bij de uitvoering van de bevoegdheden, welke haar bij deze wet zullen worden verleend, zooveel mogelijk voeling zal houden met de Volksvertegen woordiging, bijv door geregeld de com missie voor buitenlandsche zaken uit de Kamer op de hoogte te houden. De regeering antwoordt. Verschenen is thans ook reeds het ant woord op het voorloopig verslag over het ontwcrp-sanctiewet 1935. Den tegenstan ders van de deelneming aan de voorge stelde sanctiemaatregelen wijst de regee ring er op, dat een Staat, die lid van den Volkenbond is, eenmaal vastgesteld heb bende dat agressie in den zin van art. 16 van het Volkenbondspact aanwezig is, niet vrij is om te beslissen of hij aan de economische sancties al of niet zal mee doen. Art. 16 is ten deze imperatief. De maatregelen in hun geheel zullen zonder eenlgen twijfel direct economische nadee len aan de staten, die daaraan deelne men, toebrengen. Maar deze overweging doet de Regeering geen oogenblik aarze len zich niettemin van haar verdrags verplichtingen te kwijten. Van een Staat als Nederland mag niemand een andere houding verwachten. Het vertrouwen der regeering in de juistheid van de door Nederland tot dus ver gevoerde Volkenbondspolitiek ls in allen deele bevestigd. ven verder, eenige maanden geleden een Rijkscommissie in het leven geroepen, welke zich meer in het bijzonder met het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd bezig houdt. Deze commissie, waar van de minister van Sociale Zaken als voorzitter optreedt, heeft thans een plan ingediend, hetwelk naar alle waarschijn lijkheid voor de jonee werkloozen belang rijke nieuwe mogeliikheden biedt. Het nlan beoogt n.l. zonder dat oudere werk lieden uit het bedrijfsleven worden ge- stooten. nieuwe tot nu toe onbenutte werkgelegenheid voor jongeren open te slellen Voor de verwezenlijking van dit plan is het echter noodig, dat niet alleen het bedrijfsleven, doch ook de geheele overheid medewerkt. Zoowel krachtige medewerking van de provinciale besturen els van de gemeentebesturen is. wil het oi">n sle^n. onontbeerlijk Ten einde een uiteenzetting te kunnen geven van het geen de reeeering beoogt, heeft de mi nister aan Ged. Staten verzocht een lid uit hun midden te willen aanwijzen tot het bijwonen van een conferentie over de hiervoren bedoelde aangelegenheid. Deze vergadering zal heden worden ge houden in het departement van Sociale Zaken. DE BOUW VAN TWEE ONDERZEE BOOTEN. Opgedragen aan Wilton-Fijenoord. Naar wii vernempn ls de bouw van de onderzeebooten K XIX en K. XX gegund aan Wllton-Fii'-rnrd. Zooals bekend worden de motoren voor bovengenoemde booten vervaardigd door de Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen. INSTEMMING MET REGEERINGSBELEID. VOORLOOPIG VERSLAG OVER DE RIJKSBEGROOTING. Het plan van den arbeid. Wij ontleenen aan de algemeene be schouwingen der Tweede Kamer over de Rljksbegrootlng: Verscheidene leden wenschten op te merken, dat h. 1. de in September gehou den debatten wel hebben aangetoond dat de tegenstellingen, die in Juli zulk een spanning veroorzaakten, geenszins hebben opgehouden te bestaan. Voorts spraken verscheidene leden voor het door de Regee ring gevoerde beleid, zonder zich daarmede overigens op elk punt te kunnen vereeni gen, groote waardeering uit. Algemeen was men intusschen van oordeel, dat de econo mische toestand van ons land sedert het vorige jaar nog slechter geworden is. Van verschillende zijden werd erop gewezen, dat het streven der Regeering naar aan passing aan een lager kostenpeil wordt doorkruist door allerlei maatregelen, die de strekking hebben de kosten van het levens onderhoud te verhoogen. Verschillende leden meenden dat een krachtige positieve welvaartspolitiek noo- dls ls. Een zoodanige politiek zagen zij in het door S.D.A.P. en N.V.V. ontworpen plan van den arbeid. Wat het buitenlandsch beleid betreft werd door zeer vele leden ingestemd met de rede. welke de minister van Buitenland sche Zaken te Genève heeft gehouden. Verscheidene leden hadden het echter beter gevonden, als de Regeering zich eerst overtuigd had van het gevoelen der volks vertegenwoordiging. Eenige leden waren van oordeel dat het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van de N.S.B behoorde te worden opgeheven. Anderen kwamen met nadruk daarte gen op. Een aantal leden, van oordeel dat de toestand op het gebied der particuliere machtsvorming ernstiger is dan de Regee ring zich blijkbaar voorstelt, verklaarden in het optreden van de N. S. B. zoowel dooi haar weermiddelen als door haar publica ties een ernstig gevaar voor den Staat te zien. OPCENTEN OP BELASTINGEN. VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Ontleend is aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp: Heffing van opcenten op enkele belastin gen ter versterking van de inkomsten van het Wgrkloosheidssubsidiefonds. Van verschillende zijden werd. zooals reeds in het Voorloopig Verslag over hoofd stuk I der Rijksbegrooting tot uiting kwam. de opmerking gemaakt, dat hier een be lastingverzwaring ten bate van de alge meene middelen wordt voorgesteld onder den schiln dat dit geschiedt ten bate van het Werkloosheids-subsidiefonds. De leden die deze opmerkingen maak ten. zouden er daarom de voorkeur aan geven, de voorgestelde belastingverhoogin- gen rechtstreeks aan de algemeene midde len ten goede te laten komen en de Riiksuitkeering aan het Werkloosheids- subsidiefonds op f. 33 millioen uit te trekken. Verscheidene leden wilden er met na druk tegen waarschuwen het fonds voor zitn inkomsten afhankelijk te maken van de opbrengst van bepaalde heffingen, welke bovendien slechts een tijdelijk ka rakter dragen Door een aantal leden werd in overwe ging gegeven alle in dit ontwerp voorge stelde heffingen te vervangen door een heffing van 25 opcenten op de Invoer rechten. Andere leden deden het denkbeeld aan de hand naast een heffing van opcenten op de dividend- en tantième-belasting. 15 opcenten te heffen op de invoerrechten, de inkomstenbelasting en de vermogens belasting met schrapping van alle overige ln dit ontwerp gedane voorstellen. Tegen de voorgestelde verhooging der successierechten als middel tot dekking van consumptieve uitgaven, nog kort ge leden door den minister van Financiën als uiterst bedenkelijk geschetst, hadden vele leden ernstig bezwaar. Wij leven thans in een periode van zeer sterke intering. Het is nu minder dan ooit de tijd. zoo be toogden zij de restanten van ons natio naal vertnogen nog verder aan te spreken ter financiering van onze dageliiksche behoeften. Bij de algemeene beschouwingen over hoofdstuk I der Rijksbegrooting bleek reeds dat vele leden tegen een verhooging der zegel- en registratierechten bezwaar had den omdat deze rechtstreeks od het zwaar getroffen Nederlandsche bedrijfsleven zal drukken In het Voorloopig Verslag omtrent hoofdstuk I der Rijksbegrooting is reeds uiteengezet, dat zeer vele leden tegen de heffing van opcenten op de omzetbelasting ernstig bezwaar hadden, zoowel met het oog op de moeilijkheden van het bedrijfs leven als in verband met de stijging van de kosten van bet levensonderhoud, welke daaruit zou voortvloeien. SCHEPEN VAN DE „NEDERLAND" DOEN MARSEILLE .AAN. Inplaats van Napels. De mail-vrachtschepen van de Stoom vaart-Mij. „Nederland", die op de uitreis vla Napels varen, zullen inplaats daarvan, tot nadere aankondiging Marseille aan- loopen. Als eerste schip op de veranderde route zal het m.s. „Poelau Tello", dat 25 October van Amsterdam vertrekt, te Mar seille passagiers en post aan boord nemen. Het mail-vrachtmotorschip „Kota Ba- roe" van den Rotterdamschen Lloyd, dat 15 November van Rotterdam naar Java vertrekt, zal eveneens niet via Napels, doch via Marseille varen. De route van de passagiers- en post- schepen blijft onveranderd. RECLAME. 2561 bij de visch DE CRISIS-AMBTENAREN. Minister Deckers ontslag en aanstelling aan zich getrokken. Naar wij vernemen aldus de Msb. heeft minister Deckers ontslag en aan stelling van alle onder de crisisdienst res- sorteerende ambtenaren en arbeidscon- tractanten, wier getal over het geheele land ong. vijfduizend bedraagt, recht streeks aan zich getrokken. Voortaan zal een lager instantie niet meer kunnen aanstellen of ontslaan, een en ander zou alleen met persoonlijke medewerking van den minister kunnen geschieden. Deze regeling is reeds in werking ge treden. 0 ROODE VLAG NAAST DE DRIEKLEUR. Minister Slingenberg's antwoord aan prof. Lohman. In antwoord op de vragen van het Eerste Kamerlid, prof. Jhr. mr. B. C. de Savornln Lohman. naar aanleiding van de door den directeur-generaal van de werkverschaffing en steunverleening op 14 October jl. gehouden rede, waarmede hij de werkkampen voor jeugdige werk loozen van de A.J.C. heeft geopend, heeft de minister van Sociale Zaken medege deeld, dat de directeur-generaal niet zijn voldoening uitgesproken heeft over het feit, dat men in het kamp mede de natio nale vlag (naast de roode) had uitgesto ken, maar, dit feit constateerende, hieruit heeft afgeleid, dat men zich in dat kamp bij het werk voor de jeugd ten volle als deel van het geheel beschouwt Den directeur-generaal heeft bij zijn bezoek en toespraak voorts voor oogen ge staan een bezoek, dat minister Slotemaker de Bruine onder soortgelijke omstandig heden 29 Mei jl. aan genoemd kamp ge bracht heeft. Minister Slingenberg is van oordeel, dat het niet-strafbare feit. dat bij een plech tigheid onderscheidingsteekenen worden ten toon gesteld, welkeuitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven, hem zonder meer niet behoeft te weer houden zich daarbij te doen vertegen woordigen. Bijkomende omstandigheden, van geval tot geval te beoordeelen, kun nen het echter gewenscht maken, zich van zoodanige vertegenwoordiging te ont houden. In casu waren de omstandighe den niet van dien aard. om belangstelling te onthouden aan socialen arbeid, die op zichzelf deze belangstelling ten volle ver dient. INVOER VAN ZAKDOEKEN. Onder wijziging van hetgeen tot dusver gold is met ingang van heden bepaald dat pochettes van zijde en/of kunstzijde niet vallen onder de contingenteeringsbepalin- gen voor den invoer van zakdoeken. EEN GEMEENTELIJK NIEUWSBUREAU TE AMSTERDAM. Vanwege het gemeentebestuur van Am sterdam is de volgende medeueeling ver spreid: „B. en W. achten het wenschelijk. dat de burgerij meer dan tot dusverre het ge val was kennis neemt van de werkzaam heden van het gemeentebestuur op de verschillende gebieden der gemeente- bemoeiingen. Zij hebben daarom besloten hierover, voor zoover het gemeentebelang dit toelaat, aan de pers regelmatig be richten te geven". Dit gemeentelijk nieuwsbureau ressor teert onder den burgemeester en meer bepaaldelijk onder de afdeellng kunst zaken van de gemeente-secretarie, van welke mevr. mr. Dam van Isselt referen daris ls. Zij zal dus als leidster er van optreden. DE POSTVLUCHTEN. De „Nachtegaal" is op de uitreis to Bandoeng aangekomen. De „'/'wak" op thuisreis ls teruggekeerd naar Athene wegens zwaar weer. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag den 28sten October a.s. niet plaats hebben. Op het IJselmeer heeft de proefvaart plaats gevonden van een nieuwe motor- sleepboot. gebouwd op de scheepswerf „Welgelegen" van den heer Bos te Harlin- gen. In bedoelde boot .is geplaatst een 2-cyl. .Industrie" vler-tact compressorlooze Dieselmotor, geleverd door D. en Joh. Boot N.V. Motorenfabriek „De Industrie" te Alphen a d. Rijn. Tevens ls deze boot voorzien van een 7" Bergingspomo welke ook door de motor aangedreven wordt. Het geheel werd direct na geslaagde proefnemingen overgenomen door den heer Tuinman, die een en ander zelf zal explolteeren in de haven van Harlingen. Op verzoek is eervol ontslag verleend, ingaande 22 Januari a.s., aan den heer W. Ch. Hardeman lid van den Raad van Ne- derlandsch-Indië, onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten, door hem aan den lande bewezen. RECLAME- 2554 Ijecovitol levertraan weten- I schappelijk de beste lever traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten 6f0.75p.floco^^ SCHATKISTPAPIER-EMISSIE. Ingeschreven voor f. 47.3 millioen, toegewezen voor f. 34.8 millioen. Bij de gisteren gehouden inschrijving op f. 35 millioen schatkistpromessen en biljet ten, werd ingeschreven op: 3 mnds. promessen voor f. 20.600.000. 6 mnds. biljetten voor f. 4 270.000. 1 jaars 4'/: pet. bilj. voor f. 12.351.000. 3 jaars 4'/i pet. blij. voor f. 1.864.000. 5 jaars 4'/, pet. bilj. voor f 8.250.000. Totaal f. 47.335.000. Toegewezen werden aan: 3 mnd. promessen f. 14 300,000 a f. 989.85. 6 mnds. biljetten f. 2.930.000 a f. 981.06. 1 jaars biljetten f. 11.564.000 f. 1000 47. 3 jaars biljetten f. 790.000 a f. 1002 50. 5 jaars büjetten f. 5.244.000 a f. 997.02. Totaal f. 34.826.000. L. van Duyn Lzn., bankwerker, Katwijk aan Zee, Lijdweg 1 B. R.c. Mr. A. Iknran van Burck. Cur. Mr. M. T. Moolenburgh, Noord wijk. L. Meijer, Alphen a.d. Rijn, Conrad- straat 17. R.c.Mr. H. van Wageningen. Cur. Mr. C. M. Loef. Boskoop. M. C. Pieterse, koopman, Voorschoten, Rijndijk 126. R.c. Mr. H. Haga. Cur. Mr. J. Blom. Wassenaar. H. Rovers, bloembollenhandelaar, Hille- gom, Stationsweg. R.c. Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Cur. Mr. O. H. van Wijk, Heemstede.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9