Aan het Oorlogsfront heerscht rust. Sir Hoare in het Engelsche Lagerhuis. HP* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 October 1935 Derde Blad No. 23184 Nieuwe strijd echter spoedig verwacht. VAN 'T FRONT. Attlee spreekt namens Labour. Eerste belangrijke veldslag in het Noorden verwacht. VANDAAG RUST DP BEIDE FRONTEN. Behalve luehtraids en kleine schermutse lingen valt van 't front niets te melden. De troepen uit den Zuidwestelijken hoek van Abessynië zijn thans ook in Addis Abe ba aangekomen, resp. onderweg naar de hoofdstad. Gisteren is de gouverneur van jitandsji. Ras Getatoe, met 30.000 man van öe grens van den Engelsch-Egyptischen Soedan in Addis Abeba gearriveerd, nadat hort tevoren de troepen van de gouver neurs van Gofa, Dedjas Abeba naar het front vertrokken waren. Men verwacht nu nog de troepen van den gouverneur van Wollega, Bidwoded Moka Nens, die 35.000 man onder zijn bevelen heeft. Hiermede zal dan ongeveer de algemeene mobilisatie vol tooid zijn en 1.100.000 man zullen onder de gapenen en gereed voor den strijd zijn. De opmarschbewegingen zullen waarschijnlijk tegen het einde van de maand definitief ten einde zijn gebracht. Gistel-morgen heeft de Keizer eigenhan- jg eenige handgranaten van de laatste leverantie geworpen. Van het Zuidelijk front wordt gemeld, dat Italiaansche vliegers in het gebied van de Webbe Sjebell wederom bommen hebben neergeworpen. Ook zijn Italiaansche pa trouilles, na een voorbereidend artillerie vuur, opgerukt. Men verwacht, dat de Italianen binnen een week ook uit het Noorden een groot offensief zullen inzetten. Volgens de ver kregen inlichtingen zouden de Italiaansche troepen voornemens zijn dezen aanval in te zetten van uit Adoea in Zuid-Oostelijke richtingen, terwijl een tweede aanval uit Adigrat in Zuidelijke richting zou worden mgezet. Tusschen de verdedigingslinie van Ras Kassa en Ras Seyoem is het contact thans vrijwel geheel tot stand gebracht, met, uitzondering van een driehoekig ge bied ten Zuiden van Adoea, waarheen men echter guerrilla-bendes gezonden heeft, die thans alle belangrijke hoogten bezet hou den en die de bekende tactiek van nachte- Êjke gevechten voeren. De strijdlust onder Abessynische troepen begint nu wel het kookpunt te naderen. Herhaaldelijk reeds Is gebleken, dat de aanvoerders meer moeite hebben hun troepen rustig te doen afwach ten dan hen in den stijd te brengen. Het aantal Abessijnsche dooden en ge wonden, zoo wordt van gezaghebbende zij de verklaard, is dan ook veel en veel grooter dan noodzakelijk zou zijn geweest, wanneer de oorlogsdrift der wilde krijgers in be dwang zou kunnen worden gehouden. Er schattingen Tond, die dit aantal doo ien en gewonden plaatsen op in totaal 15 tot 25.000. waartegenover dan het aantal dooden en gewonden der Italianen gesteld tordt op 5 tot 7000, waarvan dan meer dan de helft gevallen zou zijn onder de inboor- iogentroepen, die de Italianen vaak ge bruiken voor de gevaarlijkste operaties. Wat hot nieuwe Italiaansche offensief betreft wordt verwacht, dat de Italiaansche legerleiding zal trachten den krachtigsten stoot te richten op de plaats, waar de troepen van Ras Kassa en van Ras Seyoem elkander ongeveer genaderd zijn. in de om geving van Dera, Tegelijkertijd zou dan gepoogd worden een omsingelende bewe ging te maken, teneinde Ras Kassa af te snijden. Maarschalk Badoglio, de chef van den Italiaanschen generalen staf heeft zijn Intocht gehouden in Adoea. De generale staf van de troepen in Afrika koestert geen vrees voor een tegen aanval van de Ethiopiërs. In het gebied van Enticho is zware artil lerie opgesteld. In genade aangenomen. Oud-minister van c»rlog Fitaorari Birroe, aangenomen zoon van Menelik, is weer in fijn eer hersteld, zooals reeds werd gemeld. Dit ging gepaard met een aangrijpende plechtigheid geleid door den Negus. Birroe was twee jaar geleden in ongenade geval len wegens verkwisting en omdat hij zich rad verzet tegen den Negus. Hij trok zich 'erug in de provincie Aoessa en weigerde naar Addis Abeba terug te keeren. Tegen over den vijand van buiten zijn thans alle teschillen opzij gezet, en Maandag begaf de oud-minister zich met zijn volgelingen naar den Negus. Alvorens de troonzaal bin nen te treden, legde hij een steen op zijn hoofd en kroop zoo tot den voet van den 'roon. Hier wierp hij zich plat ter aarde en herhaalde de oude formule om vergiffenis w vragen: „Abiet, abiet. abiet", totdat de Negus de woorden van vergiffenis had uit- Sesproken en hem weer in het leger had opgenomen. Deze ceremonie is van zeer veel beteeke- nis, aangezien Birroe voor een groot Stra ng geldt. Itaiiaansch ziekentransport. Gelijk reeds uit Port Said werd gemeld, js het,^ Italiaansche hospitaalschip „Cali- eiw Suez-kanaal gepasseerd met wo personen aan boord, voor het grootste deel zieke arbeiders. Git is het grootste ziekentransport, dat e laatste maanden door het kanaal is genomen. Verklaard wordt, dat de zieken IJl u.itgeputten indruk maken. Het blijkt, j onder de Italiaansche werklieden jh Oost-Afrika vele gevallen van tubercu- W Zv0rdoen' hetgeen men toeschrijft aan klimaat, het gebrek aan water en het slechte voedsel. Sir Eric Drummond opnieuw bij Suvich. Engelsche ambassadeur Drummond S i 't gistermiddag opnieuw een bezoek aan dj;,1?1 gebracht. Omtrent het onderwerp v bespreking is niets medegedeeld, treru ïededeellng welke Drummond om- toepassing van de neutraliteits- blid Ile Sedaan zou hebben, wordt gepu- Wcmu zonder commentaar. Officieel EnseU v?et bericht tegengesproken, dat ben i t! h'OPP60 geweigerd zouden heb- - Italiaansche vloot te groeten. De sancties. verh! yGlornale d'Italia" wendt zich in denVI, met de ^noties, waartoe door tanJi? nbond 's besloten, tot de Itaii- vrouwen. Het blad schrijft „Het gaat er thans om weerstand te bieden aan de sancties. Alle Italiaansche vrouwen, die deze stormachtige tijden met nipt min der groote bezorgdheid en met evenveel inzicht als de mannen volgen, hebben reeds begrepen, wat de harde sancties, waartoe besloten is, beteekenen. Diclpline en vooral spaarzaamheid zijn de wapenen, waarmede Italië zich gereed moet maken te strijden tegen de rijken, die sterk in hun rijkdommen en domeinen, het land arm zouden willen maken. De nationale productie is in haar geheel gemobiliseerd om voor vandaag en altijd de producten te leveren, die tot dusverre uit den vreemde werden betrokken. Op de Italiaansche vrouw rust, de taak, tucht uit te oefenen bij het verbruik en dit te ver minderen. Zij moet terugkeeren tot den eenvoud en verhinderen, dat in haar huis producten binnenkomen die geleverd wor den door landen, die sancties toepassen bij de monsterachtige economische belegering, die men tegen Italië tracht in te stellen. Eens en voor altijd moet er een einde gemaakt worden aan het misbruik van de buitenlandsche weelde, moet er een einde gemaakt worden aan de mode van weef sels, parfums, poeders, enz. vangene zijde der grenzen. Iedere aankoop in het bui tenland komt overeen met goud, dat uit het land gebracht wordt en aangezien iedere vrouw de kern vormt van het ge zin, heeft zij de directe en onmiddellijke mogelijkheid, te verhinderen, dat bij haar producten binnenkomen, die uit sanctie- landen afkomstig zijn, welke die producten overigens ook zijn. De retorsie moet duidelijk, totaal en strijdvaardig zijn. Wijnen, likeuren, vruchten, tabakken, auto's moeten worden geweigerd. De nationale productie kan thans en voor altijd voorzien in iedere be hoefte. De vrouw, die het fascisme aan haar gezin gewijld heeft, om het meer en beter aan het vaderland te wijden, zal op deze wijze medehelpen tot de verdediging van onze goudreserves. Zij zal op de voorposten van dezen strijd actief tegenwoordig zijn in de rijen van het gewapende volk. De Daily Telegraph in Italië verboden. De Daily Telegraph, welke beschouwd wordt als het orgaan van Eden, wordt met ingang van heden niet meer in Italië toe gelaten. Van officieele zijde geeft men als reden voor dit besluit aan. dat het Londensche blad voortgaat met een tendentieuse cam pagne tegen Italië en onjuiste berichten over dit land verspreidt. Smokkelarij van geld. De groote koersverschillen maken het nog steeds voordeelig te trachten Abes sijnsche thalers uit voeren en de'smok kelarij in geld tiert dan ook welig, met het gevolg, dat in Addis Abeba in verschil lende kringen eenige ongerustheid begint te ontstaan, aangezien er gebrek aan valuta voelbaar begint te worden. Er wordt dan ook met kracht tegen deze smokke larij opgetrdeden. Alle bagage wordt zorg vuldig doorzocht en het gevonden gesmok kelde geld wordt zonder pardon in beslag genomen. Tegelijkertijd stelt men pogin gen in het werk om te voorkomen dat kost bare metalen in den vorm van sieraden en juweelen over de grens gebracht worden. Voor de in de ljoofdstad vertoevende bui tenlanders is deze toestand in zoo ver lastig, dat vrijwel niemand er meer iets voor voelt bankbiljetten in ontvangst te nemen, welke in het gewone verkeer nog slechts bruikbaar geacht worden voor het betalen van belastingen. Dit is vooral het geval buiten Addis Abeba, waar het reeds zoo ver gekomen is, dat men bijvoorbeeld in Harar met een bankrekening in Addis Abeba niets kan uitrichten, maar verplicht is daar een speciale rekening in ponden te openen, hetgeen gepaard gaat met vrij aanzienlijke koersverliezen, die berekend worden voor het uitkeeren van zilveren dollars, de eenige, die voor dagelijksche behoeften waarde hebben. O Bil de kleine interpellaties voor het be gin van de eigenlijke debatten in het La gerhuis vroeg Sir Herbert Samuel, de leider der oppositioneele liberalen, de regeering, welke wettelijke volmachten zij bezat om den Italiaanschen invoer in Engeland tegen te gaan of andere sanctie-maatrege len toe te passen. Baldwin antwoordde daarop dat deze volmachten vastgelegd zijn in de parlementsbesluiten betreffende het sluiten van den vrede in 1919. De leider der Labourpartii. majoor Attlee. kondigde daarop aan. dat de op positie een motie van wantrouwen tegen de regeering zou indienen op grond van het voortijdig uitschrijven van verkiezingen. Baldwin antwoordde Attlee, dat de verkla ring betreffende de verkiezingen heden zou worden afgelegd. Rede van minister Hoare. De debatten over de buitenlandsche politiek in het Lagerhuis dat voor deze gelegenheid voor het eerst sedert 3 maan den bijeen was gekomen, zijn gistermiddag geopend met een uitvoerige rede van den minister van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare, Nadat Sir Samuel Hoare eenige woor den gewijd had aan de nagedachtenis van Arthur Henderson, den overleden voor zitter van de ontwapeningsconferentie, zette hij o.m. uiteen, dat de politiek van Engeland in den laatsten tijd niet veran derd is. Spr. kon beweren, dat deze poli tiek de groote meerderheid van het Engel sche volk achter zich heeft. Ook de Domi nions staan achter de Britsche regeering. Dit feit heeft in het buitenland verrassing gewekt. Men heeft, omdat Engeland vroe ger geweigerd heeft zich te verplichten tot een bepaald optreden in hypothetische ge vallen, abusievelijk gemeend, dat de En gelsche handelswijze ook in een duidelijk en bepaald geval onbepaald zou ziin. Men heeft niet begrepen dat Engeland aan den Volkenbond gelooft als aan een instelling die er niet alleen is om den oorlog te ver hinderen maar ook om ziin oorzaken uit den weg te ruimen. Men heeft niet begre pen. dat Engeland den Volkenbond als de brug tusschen Groot Brittannie en Europa beschouwt en dat ingeval deze brug ver zwakt of afgebroken zou worden dan de samenwerking tusschen Engeland en het vaste land moeiliik en gevaarlijk zou worden. Sir Samuel Hoare behandelde voort gaande datgene, wat tot dusverre door den Volkenbond was bereikt. Hij wees op de moeilijkheden die de Volkenbond ontmoet had. Ruim 50 staten van verschillende op vattingen heeft men met elkander in over eenstemming moeten brengen en boven dien ging het om een conflict tusschen een werkelijken Volkenbond en een van ziin sterkste leden. De verleiding was groot geweest de taak hODeloos te achten. Dc redenen waarom Engeland den Vol kenbond ondersteund heeft, moeten ge zocht worden in de omstandigheid dat Engeland de dingen realistisch ziet. Enge land is er op het oogenblik mee bezig de bepalingen van het Volkenbondshandvest te toetoen. Wat. de Britsche regeering be treft, zij heeft ernstig en eerlijk gc- pooTi deze beralinzen tot een succes te doen - o'den Dit ziin de eenize motieven voo'' ti° rol die Groot-Brittannië in Genève heeft gespeeld. Geen rtiksbe'an» I heeft daarop invloed uitgeoefend tenzij I de natuurlijke bezorgdheid, die een zich n e over den aardbol uitstrekkend rijk moet gevoelen ten opzichte van het behoud van den vrede Engeland heeft ook niet het minste voornemen zich te mengen in de bmnenlandsche aangelegenheden van an dere volkeren. Men heeft Engeland het verwijt gemaakt, dat het in Genève de leiding genomen heeft. In antwoord daarop wilde spr. vrij moedig constateeren. dat een vertegen woordiger van Groot-Brittannië bil inter nationale gedachtenwisselingen geen tweederangsrol kan spelen. Aan den an deren kant heeft men de regeering ver weten, dat zij zoon langzaam gehandeld heeft en dat zij verschillende gebeurtenis sen van vroegeren tiid niet waargenomen heeft. Wat dit betrof wees Hoare er op, dat bijvoorbeeld in Stresa de Italiaansche regeering op de hoogte is gebracht van de opvattingen der Britsche regeering. Eerst moest de toestand opgehelderd worden, voor men tot een optreden kon overgaan. Voorts heeft men den Volkenbond ver weten zoo langzaam te handelen. Hier moest spr. constateeren, dat, zoolang een verzoening nog mogelijk geweest was, het ae plicht van den Volkenbond was alles in het werk te stellen om langs vreedza- men weg een oplossing tot stand te bren gen. Wanneer de doeleinden van het Vol kenbondshandvest moeten worden bereikt, moeten alle leden van den Volkenbond hun taak ten uitvoer leggen» Zijn rede vervolgende keerde Hoare zich tegen de critiek, die gericht is tegen de economische sancties. Er zijn lieden, die zeggen, dat deze onvermijdelijk tot den oorlog leiden. Spr. is het daarmede niet eens Hij gelooft ook niet, dat de ont worpen economische druk ineffectief zal zijn. Maar wanneer een actie van dezen aard effectief wil zijn, moeten de Volken bondsleden hun aandeel dragen van het risico, de ongemakken en de verliezen. Ten tweede moeten alle Volkenbondsleden schouder aan schouder staan om tegen stand te bieden aan een aanval, die ge richt wordt tegen een staat, omdat deze een handeling onderneemt ter verdediging van het Volkenbondshandvest. Om deze reden heeft men mededeelingen uitgewis seld met de Fransche regeering. Het Fran- sche antwoord, dat dezer dagen ontvangen is, is volstrekt bevredigend. De Franschen interpreteeren artikel 16 van het Volken bondshandvest precies zooals de Engel- schen dat doen. Voortgaande sprak Hoare over de kwes tie van militaire sancties. Hij wees er op, dat er in Genève in dit opzicht nog nooit een collectieve overeenstemming geweest was. Militaire sancties kunnen alleen col lectief worden toegepast en Engeland heeft van den aanvang af duidelijk ge maakt,. dat Engeland alleen collectief wil optreden. Engeland heeft niet het voor nemen alleen te handelen. Overigens heeft men van het begin af aan in Genève de kwestie der militaire sancties niet bespro ken en geenerlei maatregelen van dien aard vormen een bestanddeel van de Brit sche politiek. De ontworpen maatregelen zijn niet van militairen aard, maar van economischen aard. Spr. gelooft niet en niemand in dit huis kan gelooven, dat iemand in Europa den oorlog zou willen. Ook in de onderhandelingen met de Fran schen is nooit de overweging van mil taire maatregelen behandeld De Volkenbond is een insttouut van den vrede Dat moeten zich diegenen herinneren, die verlangen, RAS SEYOEM EN RAS KASSA MOETEN STAND HOUDEN. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes). ADDIS ABEBA, Dinsdagavond, Ik verneem, dat de toestand aan de Noordgrens thans uiterst gespannen is. De Abessijnsche legers hebben thans de hun aangewezen posities ingenomen en de regeering wacht thans op de botsing, welke waarschijnlijk in de eerstkomende dagen tot den eersten grooten veldslag sinds het uitbreken van den oorlog zal leiden. De vermoedelijke ontwikkeling in de naaste toekomst wordt duidelijk uit de bijzonderheden over de sterkten, de posi ties en de bewegingen der beide legers, die ik uit ministerieele bron heb ont vangen, en die, naar ik verneem, de meest accurate cijfers bevatten, die voor handen zijn. Er zijn in het geheel ongeveer 320.000 Abessijnen bij den strijd betrokken, hoe wel de mobilisatie in de provincie Tigré nog steeds onvolledig is. Ras Seyoem's I leger, dat 150.000 man sterk is, is echter nog steeds het grootst in aantal en tevens vanuit strategisch oogpunt het belangrijkste. Ras Seyoem heeft tot nu toe het meerendeel der gevechten voor zijn rekening genomen. Zijn leger heeft verliezen van 15.000 tot 20.000 man ge leden. waarvan velen ten Zuiden van Adoea gevallen zijn. dat Engeland het Suezkanaal zal sluiten en de Italiaansche verbindingen over zee zal alsnijden. Aangezien Engeland dit niet al leen kan doen, zal er ook geen collectieve overeenstemming op dit punt te bereiken zijn. Het is dan ook gevaarlijk en provo- cat'ef daarover ook maar te spreken. De economische druk, die thans in het voor- I nemen ligt, zal niet aldus worden uitge- breid, dat het tot een oorlog komt. Aan het slot "van zijn rede gekomen, wees de minister er nog op, dat de adem pauze. waarin men zich thans bevindt voordat de economische druk ten uitvoer zal worden gelegd, gebruikt moet worden om een regeling tot stand te brengen. Het debat. Bij den aanvang der eigenlijke debatten voerde als eerste de nieuwe leider der oppositie, majoor Attlee, het woord. Hij beschuldigde er allereerst Mussolini van, den vrede te hebben verstoord en de ge- heele wereld in gevaar te hebben ge bracht. Het Lagerhuis moet uiting geven aan zijn sympathie voor de slachtoffers van het Italiaansche optreden en voor de mannen, vrouwen en kinderen van Abes synië en Italië, die deze slachting in ge voerd worden. De oppositie wil echter niet den fascistischen regeeringsvorm als zoodanig aanvallen, want zij gelooft niet, dat men het fascisme of eenigen anderen regeeringsvorm door een aanval van bui ten vernietigen kan. Zijn rede voortzettende beschuldigde Attlee de Engelsche regeering er van te laat te hebben ingegrepen in het conflict tusschen Italië en Abessynië en door haar weifelende houding in het Japansch- Chineesche conflict de Italianen te heb ben aangemoedigd tot hun optreden van thans. Engeland heeft zelf nooit ontwa pend en is derhalve voor een deel verant woordelijk voor de herbewapening van andere staten, zooals bijv. Duitschland. De oppositieleider eischte vervolgens een onmiddellijk van kracht doen worden van de economische sancties, aangezien Italië anders in den tusschentijd alles zou kunnen krijgen, wat het zou willen, (applaus). Vervolgens beschuldigde spr. er de re geering van haar eigen belangen in Afri ka na te streven door middel van den Volkenbond. Laat de regeering daarom een gebaar maken ten bewijze, dat zij niet bij Abessynië is geïnteresseerd, door af te zien van alle uit vroegere verdragen voortvloeiende voordeelen. Engeland moet Egypte vrijlaten "n den Soedan doen be sturen door een Volkenbondsmandaat. De regeling van het geschil mag geen ver deeling van Abessynië met zich mede brengen en mag den Abessijnen niet op gedrongen worden. Ten slotte deed Attlee een aanval op de regeering wegens haar ontwapenings- politiek. De oppositie is niet bereid de regeering een blanco cheque te geven voor de herbewapening. In het verdere verloop der Lagerhuis debatten verklaarde de leider der liberale oppositie, sir Herbert Samuel, dat zijn partij de door de regeering voorbereide en bestudeerde economische sanctie- maatregelen volkomen billijkt. Spr. noem de de redevoering van Hoare echter niet overtuigend. Samuel liet doorschemeren, dat hij geen principieel tegenstander van mili taire sanctie-maatregelen zou zijn. Lansbury zeide, iedere toepassing van sanctiemaatregelen, militaire of econo mische, te veroordeelen. De afgevaardigde der liberale oppositie Mander, zeide dat een sluiting van het kanaal van Suez de eenige oplossing was voor de stODzetting der vijandelijkheden in Abessynië. Heden reeds einde der debatten? De Lagerhuisdebatten over den inter nationalen toestand zullen waarschijnlijk reeds hedenavond worden beëindigd zulks op verzoek van de Labouroppositie, welke nog voor de ontbinding van het parle ment een debat wenscht over 't probleem der werkloosheid. Naar gisteravond verluidde, is de regee ring voornemens de toeslagen voor de kinderen van werkloozen van 2 tot 3 shilling per hoofd te verhoogen, hetgeen de schatkist op 11/4 millioen pond te staan zou komen. Nadat nog verschillende afgevaardig den het woord hadden gevoerd werd de zitting verdaagd tot heden. Ook debatten in het Hoogerbuis. Tegelijkertijd met de debatten in het Lagerhuis werd ook in het Hoogërhuis de internationale politiek besproken Lord Londonderry deed ongeveer dezelfde mededeelingen als Sir Samuel Hoare in het Lagerhuis. Ook hier werden de debatten verdaagd tot heden. De Abessijnsche regeering blijft intus- schen onverstoord. Men begrijpt dat zware verliezen in een guerrilla onver mijdelijk zijn. Ras Seyoem heeft daaren tegen een groot aantal Italiaansche ge vangenen gemaakt, terwijl slechts wei nigen van zijn eigen mannen door den vijand zijn gevangen genomen. Ras Seyoems leger, dat eenige mijlen ten Noorden van Makallé ligt, strekt diagonaalsgewijs uit van Agula tot Ham- Ie. Een gedeelte bezet bovendien de heu velen rondom Adoea. Ten Westen van Ras Seyoem, en ten Noorden van de rivier Takkazé ligt Ras Kassa's leger, dat 100.000 man sterk is en zich uitstrekt van een punt op 10 mijlen ten Zuid-Westen van Aksoem in de richting van Adella, dicht bij Hamle. Dit leger is juist de rivier Takkazé uit het Westen overgetrokken en de gezamenlijke troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem vormen thans een groote letter L. Ras Kassa voert het bevel over het geheele Noordelijk front. In het Noord-Oosten tusschen Dera en Edaga Hamoes ligt het leger van dedjas- mats Kassa, dat 20.000 man sterk is. De frontlijn van Ras Ayeloe's legermacht van 40.000 man bevindt zich volgens de laatste berichten ten Zuiden van Om Agar dicht bij de grens van den Soedan. Ras Ayeloe beschikt bovendien over 20.000 man cavalerie, door Ras Kassa uit Gondar gezonden en voorts uit 20.000 man door Ras Imroe uit Godsjam gestuurd, hetgeen de totaalsterkte van zijn leger op 80.000 man brengt. Deze troepenbewegingen zijn voor deze woestijnstreek buiten verwachting gelukt en ik verneem, dat ras Imroes troep haar bestemming weldra zal hebben bereikt. De troepen in de tweede linie zijn bijna even belangrijk. Uit het Oosten trekt, achter het leger van dedjasmats Kassa, een leger van 20 000 man, uit Sacota op, onder leiding van Wagshoem Kaleda en diens zoon dedjasmats Hailoe. Dit leger bevindt zich thans niet ver van Makkalé. Achter de in hoofdletter L. vorm opge stelde legers van ras Kassa en ras Seyoem, ligt dedjasmats Admassoe, een broer van ras Ayeloe, met een leger van 15.000 tot 20.000 man, dat zich thans tusschen Da- bat en Sacota bevindt. Daarachter komen de troepen van dedjasmats Gobanna (8000 man) en van dedjasmats Ambtsjoew: (10.000 man), die zich tusschen Sacota en Debra Tabor bewegen. Weer daarachter zullen zich de gedeelten van het leger op stellen, die thans Addis Abeba hebben verlaten. De meeste dezer bewegingen heb ben 's nachts plaats gevonden om aan een observatie van Italiaansche vliegtuigen tei ontsnappen. De meeste troepenbewegin gen zijn thans voltooid, behalve in het Oosten, waar dedjasmats Kassa en Kale da steeds verder optrekken. Dit kan geen kwaad, omdat de Abessijnen verwachten, dat de eerste Italiaansche aanval uit dezen hoek zal komen en dat dientenge volge niet tegenover een stilstaand, doch tegenover een optrekkend leger zal komen. Men gelooft, dat het grootste deel van het Italiaansche leger langs en over de grens tusschen Aksoem en Adigrat ligt. Men hoopt, dat de uitgestrektheid dezer liniën het afsnijden van verbindingen des te gemakkelijker zal maken. Belangrijke bewegingen zijn nog niet opgemerkt, behalve in het Oosten, waar men heeft gepoogd dedjasmats Kassa het trekken langs de grens van Danakil on mogelijk te maken. Een sterke macht is gebruikt om hen terug te drijven. Het is hier, dat van ernstige gevechten sprake is. Op het oogenblik hebben zoowel ras Seyoem als ras Kassa de opdracht vast te houden. Ras Ayeloe, die thans tracht de Italia nen af te snijden, die de grens ten Zuiden, van de rivier Setit trachten over te trek ken, kan eveneens sterken tegenstand verwachten. Er gaan geruchten te Addis Abeba, dat ras Ayeloe ernstig gewond zou zijn en dat een dokter van hier uit zou zijn gezonden. Uit al deze mededeelingen blijkt, dat Adoea thans door een dubbelen gordel van troepen is omgeven, Ras Seyoem's man nen staan in de voorste rij en daarachter bevinden zich de legers der beide Kassa's en een gedeelte van ras Seyoem's leger, die samen 250 000 man sterk, een halven cirkel aan den Zuikant vormen. Ik verneem eveneens, dat belangrijke gebeurtenissen in Dessié zijn te verwach ten. De kroonprins zou naar Addis Abeba terugkeeren, zoodra de keizer vertrekt om het bevel over het Wallo-ieger, dat, aan gevuld met de keizerlijke garde en het leger, dat onder bevel van den minister van Oorlog staat 200.000 man sterk zou zijn. Dit leger zou zich ten slotte aanslui ten bii de troepen onder bevel van dedjas mats Wadajo. (Copyright MorningpostA.N.P.). SPECIALE REUTER EN A. N. P. DIENST. Voorbereidingen voor het offensief. ADDIS ABEBA fReuter-A. N. P.), 22 Oct. In de verschillende sectoren van het Noordelijk en Zuidelijk front is het van daar rustig geweest. De rust werd slechts hier en daar verstoord door enkele scher mutselingen tusschen Italiaansche en Abessijnsche voorposten en door de her haalde raids der Italiaansche luchtstrijd krachten. De heerschende kalmte is ech ter slechts uiterlijk, daar de beide vijande lijke legers koortsachtig werken aan de voorbereidingen voor d^ hervatting van den strijd. De Italiaansche legercorpsen in Tigre en in Ogaden. die hun fronten verbreed hebben, nemen maatregelen om zich te hoeden voor succesrijke flankaanvallen. Men acht het zeker, dat zij binnen kort opnieuw zullen oprukken. De basis te Dessie, Talrijke Abessijnsche troepenformaties zijn reeds te Dessie gearriveerd of der waarts onderweg. Dessie wordt de groote legerbasis van het Noorden. Het feit, dat deze plaats op zoo grooten afstand van het Noordelijk front is gelegen doet ver moeden. dat de Abessijnen over een uit gestrekt gebied zullen terugtrekken, wan neer de Italianen hun offensief in Tigre zullen hervatten. De Abessijnsche munitie voorziening. De wapenleveranties en de munitie- zendingen komen thans in grootere hoe veelheden in Abessynië aan, maar zijn nog verre van voldoende om alle Abes-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9