De Italiaansch-Abessynische oorlog. LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 23 October 1935 VISSCHERIJ-BERICHTEN. IAAT/TE BERICHTEN BINNENLAND. VEREEN. VOOR VRIJZ HERVORMDEN. Tweedaagsche bazaar in het Nutsgebouw. Niet voor de eerste maal sedert haar stichting is binnen de muren van het Nutsgebouw een bazaar ingericht. Ditmaal ls het een uitgebreid dames-comité, ge vormd uit de leden der Ver. van Vrijzin nig Hervormden, dat het beproefde ba zaarmiddel heeft te baat genomen om de kas der vereeniging te stijven. Het werk der handwerkdub. destijds opgericht op initiatief en onder de bezielende leiding van mevr. Muller, welke club met hetzelfde doel verkoopingen organiseerde, is thans overgenomen en op breedere basis voort gezet door het voornoemde comité, dat ook al weer onder leiding staat van mevr. Muller. Hoewel de voorbereidingen nog in vollen gang waren en een volledig over zicht van het vele, dat deze bazaar bieden zal. nog moeilijk kon worden verkregen, hebben wij er vanmorgen alvast een kijkje genomen. Langs de vier wanden van de groote zaal staan lange tafels opgesteld en daarop ligt een geweldige" hoeveelheid hand- en borduurwerk. kinderkleeding uitgestald. Het is voor een niet-huishoud- kundige een lastige opgave de juiste dif ferentiatie aan te geven van de vele en velerlei artikelen, welke hier in groote en bonte verscheidenheid van kleur en vorm zijn bijeengebracht. Er is letterlijk voor elk wat wils. Wie een theemuts noodlg heeft, kan hier evenzeer slagen als degene, die cactussen of vruchten wil koopen Daarbij komen dan vanzelfsprekend de noodige attracties: een gezellig ingerichte theeschenkerij. een poppenkast voor de kinderen, een sjoelbak, kortom alles wat op een rechtgeaarden bazaar thuis hoort en wat maar eenigszins kan bijdragen tot het gewenschte doel: geld in de vereeni- gingslade te brengen. Bij de officieele ope ning, welke hedenmiddag plaats vond, is het woord gevoerd door mevr. Muller, door den heer B Moolenburgh als voorzitter der Ver van Vrijz. Hervormden. Allen hebben en terecht! met lof gewaagd van het werk, dat hier dank zij veler samenwerking is tot stand gebracht en daaraan den werrsch toegevoegd, dat het rijke vruchten zal mogen afwerpen. Wij bevelen een bezoek aan dezen wel- voorzienen bazaar, welke ook morgen nog geopend zal zijn. van harte aan! HET ZILVEREN JUBILEUM VAN DE R.KJM.V. ,.DE HANZE". Schitterend geslaagde feestavond. Na de kerkelijke viering Zondag IJ. werd gisteren het zilveren Hanzefeest op waardige en voortreffelijke wijze in de groote Stadsgehoorzaal besloten. Een be sluit dat klonk als een klok. De bonte avond onder leiding van Willy Derby sloeg bij allen in. Een groot Hanzeschild midden in de zaal, geflankeerd door groote wimpels en rond de geheele zaal schilden met kernachtige spreuken, alles met bloemen en groen versierd vormden een geheel, dat het keurig deed en waar voor den heer Bouchier 1 fa. van Cleef een extra woord van dank van den voor zitter ln ontvangst had te nemen. Naast t tooneel prijkten de Hanzebanier en die van meerdere onderafdeelingen tusschen een schat van bloemen Te half negen opende de voozltter, de heer J Schoondergang het feest met een hartelijk welkom tot allen. In het bijzon der aan pastoor van der Donk, die voor dit feest uit Rotterdam was gekomen, waardoor de oud-geestelijk adviseur blijk van zijn onverflauwd medeleven gaf. Ver der tot de vele geestelijken van stad en omgeving o.w. wij opmerkten pastoor Beukers, pastoor Smitz en vele anderen. Van den eersten geestelijk adviseur, pater Haanen was een telegram met geluk- wenschen ingekomen. Willy Derby verscheen vervolgens als conferencier ten tooneele. Met een ge- noegelijk praatje leidde hij de diverse leden van het gezelschap ieder op haar of zijn beurt in en.om beurten brach ten deze keurig werk ten tooneele. Te zamen een programma dat af was. De Steffansband overtrof aller verwachting en oogstte een schier eindeloos applaus Suze Klein. Rodi Roeters als goochelaar en als snelteekenaar, Baretti met zijn sprekende pop en zoo draaide de avond in bonte afwisseling voorbij. Prof. Cleophas sprak als adviseur nog een kort woordje in het bijzonder voor ..Santos", hetgeen in een collecte die daarop volgde de som van f. 66.79 voor „Santos" opbracht. Na afloop van het programma werd aan Willy Derby een krans als een hulde voor het geheele gezelschap aangeboden. Het was twee uur geworden toen het bal een aanvang nam onder leiding van Rodi Roeters. Het was zéér laat toen de feestvierenden huiswaarts keerden, dank baar gestemd voor het genotene. Een avond waaraan nog vaak met plezier zal worden teruggedacht! NED. VER. VAN HUISVROUWEN. kwam met de litteratuur Dit ging niet zoo eenvoudig als het wel lijkt. In een klein kamertje naast het schoollokaal, waar 's winters een 80 4 90 kinderen bijeen wa ren onder leiding van den meester, die meester was omdat hij korporaal in het leger geweest was, was de ..gemeente bibliotheek" Het werd ook gebruikt voor de vlegels, die, na door meester met den plak te zijn behandeld, weer tot bedaren moesten komen. Ook spr heeft dit ka mertje menigmaal „bezocht". Hier leerde hij de werken van Conscience in alle stilte kennen, want het was streng verboden om in de boeken te lezen! 's Avonds thuis las zijn vader aan zijn vrouw voor uit „De Loteling" en Wittekop luisterde, quasi in zijn Bijbelsche geschie denis studeerend met gespannen aan dacht. Zoo gaf spr. ons menig aardig tafreeltje uit zijn jeugd en het heeft hem zeker niet aan de noodige aandacht ontbroken. De talrijke aanwezigen waren opgetogen over het gebodene en dankten hem met een hartelijk applaus. DESKUNDIGE^ARTSEXAMENS. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ls alsnog, voor het tijdvak van 16 Septem ber 1935 tot en met 20 September 1936. aangewezen als deskundige bij het afne men van de artsexamens aan de Rijks universiteit alhier dr J. A. C. van Pinx- teren, apotheker te Hillegersberg. o De heer J. G. Jansen heeft aan de Kamerlingh Onneslaan 15 zijn boekhoud- school. die voorheen gevestigd was in de Nieuwsteeg, heropend. Aan deze school is tevens verbonden een bureau voor onder zoek en bijwerking van boekhoudingen. VOETBAL. DE LICHTWEDSTRIJDEN DER ZWALUWEN-ELFTALLEN. Hedenavond in Den Haag. Voor den hedenavond in het V.U.C.- stadion te Den Haag te houden lichtwed- strijd zijn de Zwaluwen-ploegen als volgt samengesteld: Elftal A: doel: Mul (H.B.S.); achter: Weber (A.G.O.V.V.) en v. d. Linden (N.A.C.); midden: de la Mar Haarlem), v. Houten (Longa) en Malléé iN.A.C.); voor: Fischer (AJaxi, S. Drok iR.F.C.l; Broeken Longa i, v. Spaendonk (Neptunus) en v. Nellen iD.H.C.l. Elftal B: doel: Ferwerda (Blauw-Wit); achter: van Diepenbeek (Ajax) en Gooi i Haarlem imiddenGischler i Aj ax Kammeyer iHaarlem) en Bool (H.V.V.); voor :v. Walsum (R.F.CBlomvliet (Ajaxl v. d. Hoek iV.D.L.l, v. d. Boor (O.D.S.) en Pino (U.V.V.). Voordrachtavond Ernst Claes. De bekende Vlaamsche schrijver Ernst Claes heeft gisteravond op uitnoodiging van de afd. Leiden der Ned. Ver. van Huisvrou wen in de uitstekend bezette groote Nuts- zaal een voordrachtavond gehouden. Hij heeft ons verteld op de manier, waar op hij in zijn boeken tot ons spreekt. Op de manier, waarop hij, die tusschen de be woners van de Kempen heeft geleefd, die met hen is opgegroeid, die zelf uit een boe renfamilie komt, dit alleen kan. Het is een genot om naar hem te luisteren, als hij in zijn smakelijk Vlaamsche dialect, ons ge heel in de Kempensche sfeer weet te doen inleven; als hij vertelt hoe hij tot het schrijven van boeken is gekomen. Zijn ge heele voordracht doorspekte hij met een fijne humor, zooals we dat in zijn werken gewend zijn. Prachtig teekende hij ons de omgeving, waarin vroeger bij hem thuis de boeren, landloopers, stroopers enz. 's avonds bij den haard in de slecht verlichte kamer zaten, liefst als de stormwind loeide door de bosschen en ln de schouw en zij hun verhalen deden over spoken, heksen en dwaallichten. Ze hadden het zelf gezien, op klokslag middernacht, op het kerkhof was plotseling En hij zat hiernaar als kleine longen te luisteren: weggedoken in een hoekje, zoog hij de verhalen in zich op en fantaseerde er lang overna. We zien de school, waar hij ln aanraking ATHLETIEK. DE VOORLOOPIGE OLYMPISCHE DAMESPLOEG SAMENGESTELD. Ook de Brunhilde-dames Briejer en P. Dicben aangewezen. Naar wij vernemen is door de Commis sie voor Dames-athletiek der K.N.A.U. een voorloopige Olympische ploeg samen gesteld, waarbij die dames zijn gekozen, welke een serieuze kans maken naar Ber lijn te worden afgevaardigd. Bovendien zijn in deze ploeg opgenomen eventueele reserves, alsmede diegenen, waarvan ver wacht kan worden, dat zij zich onder be kwame leiding spoedig als Olympische candidaten zullen opwerken. De volgende dames werden in de voorloopige Olympi sche ploeg aangewezen Mej. Schuurman (K.NA.U.l, MeJ. Martin lOlympia Deventer), mej. Koopmans iAtalanta Groningen), mej. De Vries, mejuffr. Doorgeest, mejuffr Ter Braake, mej. Pels, mej. Koen (allen van ADA. Amsterdam), mej. Niessink en mej. Mes- mann iA.V.A Amsterdam!, mej. Briejer en mej. P. Dieben beiden Brunhilde Lei den), mej Palm (U.D.A. Utrecht), mej. De Koek (Amstels G. V. Amsterdam). De beide Groningsche dames zullen trainen onder leiding van den heer Korver, ter wijl deze zich ook in verbinding zal stel len met de dames Schuurman en Martin. Alle andere dames zullen een avond per week trainen op de Sintelbaan aan het Olympiaplein te Amsterdam opder lei ding van den heer J. Blankers. De eerste tralningsavond zal plaats hebben op Maandag 28 October a s. VAN HET OORLOGSFRONT. LONDEN, 23 Oct iReuteri. De .Daily Telegraph" meldt uit Addis Abeba, dat Ras Mulugneta het opperbevel op zich zal ne men over de troepen, die de Abessünen ln het Noorden hebben geconcentreerd. Men gelooft dat binnen 14 dagen aan het NO. front een hevige sla? zal beginnen. Ras Seyoem heeft bevel ontvangen, op de linie bil Adoea met alle middelen stand te hou den. terwül er aan den anderen kant aan wijzingen zijn. dat de Italianen niet hun opmarsch door het bergachtige deel willen forceeren. doch de woestijn van Danakl willen doortrekken Volgens officieele berichten uit Addis Abeba hebben de Italianen ernstig van dorst en koorts te lijden vooral bij de Moessall waar 5000 man van de Danakll staan die de bronnen met zout onbruik baar hebben gemaakt Uit Diredaoea wordt versterking gezon den aan de Danakils. die voortdurend gevechten leveren met de Italianen, Gemeld wordt dat de Abessijnsche gene raal Ayeloe aan het N.-Iront gewond is geraakt. Het door de Italianen gepubli ceerde communiqué spreekt slechts van versterking der bezettingen. ADDIS ABEBA 23 Oct. (Reuter). Een boodschapper uit het hoofdkwartier van Halle Michael heeft een bericht naar de hoofdstad gebracht dat het gebeele gar nizoen van een kleine Italiaansche voor post om 't leven is gekomen. De Italianen hadden getracht een van de afdeelingen van Michael's leger in de val te lokken en getracht hun kamp te ondermijnen met behulp van ontplofbare stoffen Zij ziin echter, aldus de bood schapper. het. slachtoffer geworden van hun eigen krijgslist. ASMARA. 23 Oct. (Seuterl. Graaf Ciano verklaarde dat de berichten, als zouden de Italiaansche vliegtuigen open dorpen gebombardeerd of gifgassen ge bruikt hebben, absoluut onwaar zijn. Het is trouwens, aldus graaf Ciano. gemakke lijk de troepen waar te nemen, die gewoon zijn buiten de dorpen te kampeeren. Hij zette uiteen, dat de bombardements vliegtuigen bommen meevoeren, die nog geen 5 K.G. zwaar zijn en op den grond uiteenspatten. Zij hebben de uitwerking van granaatkartetsen. Elk vliegtuig ls uit gerust met een 300 tal dezer bommen die slachtoffers maken en aldus een groote paniek veroorzaken waardoor men een in druk kan krijgen van het aantal en de positie der vijanden. De vliegtuigen dalen tot 100 M. boven den grond. Wanneer zij geladen zijn. hebben zi! een aanloop van 500 M. noodig om te kunnen starten. Zij kunnen stijgen tot 5600 M. ROME. 23 Oct. (Reuter) Op het oogenblili; word een voortdurende guerilla gevoerd aan de uiterste westgrens van Eritrea, 100 K.M. ten Noorden van de ri vier de Setit. In dezen sector zijn de ope raties verschillend van die van het Tlgre- front. Een oprukken in colonnes zou n.l. in dit gebied onmogelijk zijn. ADDIS ABEBA. 23 Oct. (Reuter) Ras Decta heeft bevel gekregen tot het uiter ste Gorahel te verdedigen In de aanst. veldslag zullen 300.000 Abessijnen tegen 120 000 Italianen komen te staan. Gene raal Nasitoe. de commandant van den Abessijnschen linkervleugel is gisteren te Harrar aangekomen. DE REDE VAN HOARE. HET 2060 METER RECORD VAN PETIT ERKEND. De recordcommissie van de K.N.A.U. heeft de prestatie van S. Petit op de 2000 meter met een tijd van 5 min. 50,4 sec gevestigd op 20 Augustus 1935 te Brussel, als Nederlandsch record erkend. IJMUIDEN, 23 Oct. 1935. Tarbot per KG. f 0.660.43: Griet per kist van 50 K.G. f. 2816; Tongen per K.G. f. 1.050.78; Zetschol per kist van 50 K.G. f.25; Kleine Schol per kist v. 50 K.G. f. 22.507; Bot per kist van 50 K.G. f. 18 12; Schar per kist van 50 K.G. f. 123; Tongschar per kist van 50 K.G. f.2521; Vleeten per stuk f. 3.501.80: Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 4.60—1.60; Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f.2319; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 22.50—17, Kleinmiddel Schel visch per kist van 50 K.G. f. 20—13; Kleine Schelvisch per kist van 50 K.G. f. 146; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.6942; Gullen per kist van 50 K.G. f. 18.505; Lengen per stuk f. 1.501.25; Heilbot per K.G. f. 0.80—0.40; Wijting per kist van 50 K.G. f. 5.60—3.70; Koolvisch per stuk f. 0.75 0.12; Makreel per kist van 50 K.G. f.6.20 4.30. Aanvoer 70 kisten versche haring. Prijs f. 4.704.40 per kist. Aangekomen 11 Stoomtrawlers: IJM. 37 met f.3920; IJM. 196 met f.3086; IJM. 48 met f.2720: IJM. 83 met f.1550; IJM. 77 met f.1851, IJM. 147 met f.1817; IJM. 31 met f. 4010: IJM. 1R3 met f. 2548; IJM. 103 met f. 1468" IJM. 29 met f. 1319: RO. 46 met f. 3420 en de IJM 268 met f. 2437 voor pekelharing en de SHV. 289 met f. 287 voor versche haring; en de loggers: KW. 18 met f. 475; KW. 48 met f. 583. MILAAN, 23 Oct. (Reuter) De Noord- Italiaansche pers wijdt zeer veel aandacht aan de verklaringen van Hoare en de de batten in het Lagerhuis. De rede van den Britschen minister van buitenlandsche za ken wordt in alle bladen uitvoerig weerge- gegeven. Desondanks zijn de commentaren schaarsch. Uit de opmaak der berichten blijkt dat de verklaringen van Hoare ten aeele met bevrediging zijn ontvangen, vooral waar de Britsche minister opnieuw de erkenning van het Italiaansche recht ip expansie uitspreekt, en verklaart dat i Engeland nooit het nemen van militaire maatregelen in of buiten het kader van den Volkenbond heeft overwogen. ROME, 23 Oct. (Reuter) De Lon- densche correspondent van de „Messa- gero" schrijft dat het gevoel van verlich ting. dat in geheel Europa merkbaar was na de verklaringen van Drummond en Baldwin door de rede van Hoare belang rijk is versterkt, ofschoon Hoare niets nieuws kon zeggen, heeft hij de critiek der fanatieke Volkenbondsvrienden, maar ook der tegenstanders energiek afgewezen en daarbij in het bijzonder den nadruk ge legd op 3 omstandigheden. De eerste om standigheid is dat Engeland noch te Ge- nève, noch daarbuiten het nemen van mi litaire sancties heeft overwogerx In de tweede plaats heeft Engeland verklaard dat militaire sancties in leder geval on mogelijk zouden zijn, omdat zij niet door voldoende leden gesteund zouden worden. Ten derde is de verklaring belangrijk vol gens welke in de pauze die bestaat voor de toepassing der economische sancties opnieuw gepoogd kan worden het conflict te regelen Vooral waar Italië nog lid van den Bond ls. Het blad wijst er op dat Engeland vol gens Hoare nooit heeft getracht het Ita- liaansch fascisme te bestrijden. PARIJS, 23 October. (Reuter). De Fransche bladen zijn in het algemeen voldaan over .de verklaring van Hoare, dat Engeland niet heeft gedacht aan het nemen van militaire sanctie-maatregelen en dat het afziet van een zelfstandig op treden, zonder volmacht van den Volken bond, bij de economische en flnancieele maatregelen. De „Echo de Paris" werpt echter de vraag op, wat Hoare zal doen, indien het blijkt, dat de economische sanctie-maat regelen onvoldoende zijn. Uit de verkla ring. dat Engeland den Volkenbond be schouwt als de brug met het Europeesche vasteland, concludeert het blad, dat men zich bij de handhaving der territoriale bepalingen der verdragen niet op Enge land kan verlaten, indien deze brug in stort. De „Oeuvre" is van meening. dat de toon van het deel der rede, dat betrek king had op Frankrijk, vrij streng was. Dit is te begrijpen, indien men bedenkt, dat de Engelsche vloot heeft moeten af zien van iedere activiteit in de Middel- landsche Zee en dat de Engelsche regee ring haar houding ln hét conflict heeft moeten wijzigen, omdat Frankrijk heeft geweigerd. Engeland gebruik te laten maken van de vlootbases Toulon en Bt- zerta. In de Engelsche politiek, aldus het blad. zal thans een pauze van veertien dagen intreden, totdat de verkiezingen gehouden zijn. De „Journée Industrlelle" stelt de vraag of de Volkenbond nog levend uit de ge vaarlijke situatie zal komen, waarin de politiek van Laval hem gebracht heeft. Indien de Volkenbondsbrug tusschen En geland en het vasteland wordt verbroken, zal iedere samenwerking met Engeland moeilijk worden. Italië zal verder niet vergeten, dat Laval in zijn vriendschap jegens dat land weinig openhartig is ge weest. De „Ordre" verklaart, dat Engeland door het uitsteken van de hand zijn goe den wil heeft getoond. Het blad hoopt, dat ook Mussolini t.z.t. van goeden wille zal zijn. De „République" is van meening, dat de rede van Hoare voor Mussolini de laatste gelegenheid biedt om redelijke voorstellen te doen. Frankrijk mag het niet zoo ver laten komen, dat Engeland zich los maakt van den Volkenbond en Dultschland den wedloop om de Britsche vriendschap wint. LONDEN. 23 October. (Reuter) De ochtendbladen vestigen vooral op twee punten ln de rede, welke sir Samuel Hoare gisteren in het Lagerhuis heeft uit gesproken, de aandacht, en wel op de tot Italië gerichte uitnoodiging tot het slui ten van vrede en de verklaring, dat Enge land niet alleen zal handelen en dat mili taire sanctie-maatregelen bij de Britsche politiek geen rol hebben gespeeld. De conservatieve bladen spreken hun tevredenheid uit over de rede van den minister van buitenlandsche zaken. De „Daily Herald" is over de rede van Hoare allerminst tevreden. Het arbeiders blad schrijft, dat de verdenking volledig bevestigd is, dat de energie der regeering in het Oost-Afrlkaansche conflict plotse ling Is verslapt. De verdediging der re-, geerlngspolitlek is zwak geweest en over het vervolg heeft de rede geen ophelde ring gegeven. Het blad trekt verder de conclusie, dat de tijd van Britsch initia tief in het conflict voorbij is. De „News Chronicle"" betwijfelt het ernstig of de regeering niet weer de aar zelende en onzekere houding zal aanne men. waarvan zij slechts verlost is door de stemmingen over het werk van den Volkenbond, die ln Engeland zijn gehou den en door den druk der oppositie-par tijen. Hoare heeft niet gezegd, wat er zal ■gebeuren, indien de economische maat regelen geen einde aan den oorlog ma ken. Nog sterker ls het, dat hij verklaard heeft, dat het spreken over een sluiting van het Suez-kanaal gevaarlijk en uit dagend zou zijn. Boycot. ROME. 23 Oct. (Reuter). Gemeld wordt dat een Intensieve campagne is begonnen van het propageeren en den boycot van buitenlandsche artikelen alsmede films. Vooral op de vrouwen is een beroep gedaan om binnenlandsche producten te koopen. Daar staat tegenover dat uit Durban be richt ls ontvangen, dat de Zuid-Afrikaan- sche inboorlingen de Italiaansche produc ten volkomen boycotten. Bovendien worden in buitenlandsche havens Italiaansche schepen door reizigers genegeerd. De laatste Fransche nota aan Engeland. PARIJS, 23 Oct. (Reuter). De „Oeuvre" verklaart nadere bijzonderheden te kunnen mededeelen omtrent den Inhoud van het laatste Fransche antwoord aan Engeland. In het eerste deel der nota, aldus het blad, drukt de Fransche regeering er haar verwondering over uit, dat de Engelsche ambassadeur niet begrepen heeft, dat En geland reeds op 14 October ten aanzien van de toepassing van artikel 16 lid 3 genoeg doening heeft verkregen. In het tweede deel der nota wordt vol gens de „Oeuvre" verklaard dat tusschen Frankrijk en Engeland slechts sprake is geweest van economische sanctie-maat regelen, doch nooit van een sluiting van het Suez-kanaal of een blokkade. In de nota zou tenslotte zijn vastgesteld, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland den laatsten tijd slechter zijn geworden en dat een openhartige gedach- tenwisseling gewenscht is. Uit het bezette gebied. ADOUA, 23 Oct. (Reuter). Groote waarde wordt gehecht aan de onderwerping van de Koptische priesters van de 200 kerken van Aksoem. De onderwerping bewijst, dat de anti- Italiaansche propaganda van den Aboena Isaac, den vertrouwde van Ras Seyoem, van geen invloed is geweest. De onderwerping van de vertegenwoor digers van de viiftien Mohammedaansche communiteiten, die preekten, dat de Italia nen de vrijheid van godsdienst zullen respecteeren, wordt eveneens van groot be lang geacht. Onder de Mohammedanen die geen eigen grond mochten bezitten en alleen hande laar konden zijn, is een beweging ten voor- deele van Italië merkbaar. De studie over het toepassen van de wet tot afschaffen van de slavernij wordt voort gezet. Besloten zal worden, dat de slaven, die niet in de families willen blijven, waar zij tot nu toe slaaf waren, in regeeringsin- dustrieën te werk worden gesteld. NEDERLANDSCH VERBOND VAN VAKVEREENIGIN GEN. pet bestuur van het Nederl. Verbond van Vakvereeniglngen, heeft aan den voor zitter van den Ministerraad een schrijven gezonden waarin het de aandacht van den minister erop vestigt, dat den laatsten tijd, mede als gevolg van sommige door de regeering getroffen maatregelen, voor verschillende levensmiddelen een merk bare prijsstijging valt waar te nemen, ter wijl het geenszins uitgesloten moet wor den geacht, dat deze stijging zich in de komende maanden verder zal voortzetten, 't Bestuur van 't N.V.V. vindt hierin aan leiding, er bij de regeering ten sterkste op aan te dringen, maatregelen te nemen, welke tot prijsverlaging der voornaamste levensmiddelen kunnen leiden, vooral ook met het oog op de moeilijke positie, waar in zoowel de werkloozen, als een groot deel der werkenden en gedeeltelijk werkenden verkeert. Want ook de laatsten hebben tengevolge van de sterke loondaling veelal de uiterste grens der bestaansmogelijk heid bereikt. In dit verband dient tevens te worden gewezen op de omstandigheid, dat de win termaanden voor de minst draagkrachti- gen toch al grootere moeilijkheden met zich brengen. Het bestuur van het N.V.V spreekt het vertrouwen uit, dat de regeering aan den noodtoestand, waarin velen verkeeren en welke verergert naarmate hij langer duurt bijzondere aandacht zal schenken en de noodige stappen zal doen, om tot verbete ring hunner veelal benarde positie te ge raken. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE ZENDINGSCONFERENTIE. In de heden in de aula van het Koloniaal Instituut voortgezette algemeene Neder- landsche Zendingsconferentie, onder lel- ding van den voorzitter, prof. P. Scholten, heeft na de morgenaandacht, waarin ds, D Crommelin, voorging, ds. Joh. Rauws, Zendingsdirektor te Oegstgeest, de rij der sprekers ingeleid met het weeigeven van enkele indrukken uit het „Overzicht van het Zendingswerk in Nederlandsch Oost en West-Indlë". BELGISCHE AUTORITEITEN NAAR ONS LAND. Naar wij vernemen zullen de gouverneur van West-Vlaanderen, de heer A. Waels, oud-minister van Landbouw en Visscherij en eenlge andere Belgische autoriteiten een studiereis naar Nederland ondernemen. In het bijzonder ter bezichtiging van de visscherij scholen hier te lande. Op Dinsdag 29 October zullen de Belgi sche gasten het instructievaartuig .Prin ses Juliana" bezoeken. Hiermee zullen ze een tocht maken van Vlaardingen naar Rotterdam. DE VERBINDING TUSSCHEN AMSTERDAM EN DEN BOVEN-RIJN. Tegen het einde van het vorige jaar heeft in verband met de verbetering van de kanaal-verbinding van Amsterdam en den Boven-Rljn, de aanbesteding plaats gehad voor den bouw van een schutsluis bij Wijk bij Duurstede. Tijdens den voor de gunning gebruikelijken termijn deden zich vele moeilijkheden voor, zoodat de gunning moest worden uitgesteld. De laagste lnschr. was de N.V. Aannemings-Mijvoorheen Hilien en Roosen en het Pontbouw-trio te Amsterdam voor f. 1.869.000. In den loop van het jaar zijn de moei lijkheden opgelost. We vernemen thans dat de onderhande- I lingen die de Rijkswaterstaat met de Juist genoemde maatschappij heeft gevoerd, dezer dagen hebben geleid tot een nieuwe overeenkomst. Bij deze overeenkomst is de uitvoering thans opgedragen aan deze maatschappij. Zooals men zich zal herinneren heeft de stagnatie van de gunning algemeen de aandacht getrokken, daar als .gevolg der gerezen moeilijkheden het tot stand komen van een verbeterde Rijn-verbinding naar Amsterdam vertraagd werd. Zoowel ln de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Gene- raai als in den gemeenteraad van Am sterdam werden hierover vragen gesteld. De bouw van de sluis ls het begin van het groote kanaal dat genoemde verbete ring voor Amsterdam zal brengen. Verder zullen sluizen gebouwd worden bij Tiel en Ravenswaard. Nog ln dezen winter zullen de voorbe reidende graafwerken begonnen worden. Einde 1937 hoopt men het werk te kunnen opleveren. Voer de provincie Utrecht beteekent de oplossing en de uitvoering van het werk een belangrijke werkverruiming. DE POSTVLUCHTEN. De „Koetilang" is op de thuisreis in Medan aangekomen, de „Nachtegaal" (uit reis) arriveerde te Singapore. DE HEER L. HOEJENBOS 60 JAAR. De directeur van den gemeentelijken dienst van maatschappelijk hulpbetoon te 's-Gravenhage, de heer L. Hoejenbos, viert heden zijn zestigsten verjaardag. Er vloeide een stroom van brieven, kaartjes en tele grammen naar zijn woning. O.a. hebben de Haagsche burgemeester, mr. S. J. R "e Monchy en staatsraad mr. A. D. W. de Vries aan den heer Hoejenbos brieven van gelukwensoh gezonden. Te zijnen bureeie had hij taliooze felicitaties van personeel van zijn dienst, enz. in ontvangst te ne men. $-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2