HET PLAN VAN DEN ARBEID. 76»w Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 23 October 1935 Vierde Blad No. 23184 BINNENLAND. nieuwe tariefsverlagingen bij den p.t.t.-dienst. reclame. Verwijder tc ontsluier de schoon heid van Uw tanden. Een tekort van de „Flora" Behandeling op het Partijcongres te Utrecht LAND- EN TUINBOUW VRAGENRUBRIEK. OOK DE INTERLOCALE GESPREKKEN WORDEN GOEDKOOPER. De directellr-generaal der P.T.T., ir. Darome, heeft ons In de gelegenheid ge steld, kennis te nemen van verschillende tariefsverlagingen, waaromtrent reeds een besluit ls gevallen. Nu men de uitkomsten over dit jaar eenigermate kon overzien, waarbij blijkt, dat het batig saldo grooter zal zijn dan men verwachtte, heeft men het nu het Juiste oogenblik geacht, over te gaan tot nog enkele zeer gewenschte ta riefsverlagingen. Deze zullen plaats heb ben op 1 November a.s. Zulk een verlaging zelde de heer Damme geeft in het begin steeds een terugslag op de ontvang sten. Aangenomen mag worden, dat met 1 Januari de verlagingen bij het publiek weldra bekend zullen zijn en meer gebruik van de betreffende diensten zullen worden gemaakt. De heer Damme wees erop, dat de moge lijkheden tot verlaging van tarieven be perkt zijn. Buiten het bedrag aan rente en allossing, dat jaarlijks aan den Staat moet worden betaald, moet nog een be drag aan de algemeene middelen worden toegevoegd. Was dit de laatste Jaren 4 millioen, thans heeft de minister van financiën dit bedrag bepaald op 61/: mil lioen. Ware dit laatste niet het geval, dan zouden nog verdere maatregelen kunnen worden genomen, die nu wel in het oog ge houden worden, maar die mlllioenen kosten. De mogelijkheid van tariefsverlaging is overigens niet te danken aan het rijkelijk vloeien van de inkomsten, doch aan kosten besparing en bezuinigingsmaatregelen. Buiten hetgeen hieronder volgen zal, is met de Ned. Spoorwegen overleg gaande in zake het tarief van postpakketten. De be doeling ls de concurrentie te doen beëin digen en daarmede verspilling van krach ten. Een en ander kan leiden tot tariefs verlaging, vooral voor de kleinste pakket ten, Intusschen wordt met doorvoering van I de verlagingen anderhalf millioen prijsge- I geven. In de toekomst zal nog verder moe ten worden gegaan, zelde de heer Damme ons. Immers briefport, telegraaf- en tele foontarieven liggen nog steeds hooger, dan in landen, waar devaluatie ls toegepast. Ook aan de luchtpost wordt gedacht. Wan neer die zich blijft ontwikkelen op deze manier, kan er een oogenblik komen, dat men het natuurlijk gaat achten dat alle post per vliegtuig naar Indië gaat, zoodat iedereen daarvan gebruik kan maken. Maar dan moet men natuurlijk tot geheel andere tarieven komen. Dit hangt ook samen met de ontwikkeling der K.L.M. De maatschappij kan thans niet veel méér i tergen, dan reeds vervoerd wordt. Het be- i schikbaar komen van meer ruimte behoeft schter geen jaren to,duren. Het ls niet r ondenkbaar, dat In den loop van 1937 er reeds iets meer te bereiken is. Omtrent het voorgestelde Inzake de ta rieven kan het volgende worden medege deeld Aangezien voor port voor nieuwsbladen en periodieken een algeheele tariefsherzie ning niet mogelijk is, zullen, ten einde de groote postgebruikers tegemoet te komen, aan dié verzenders, die geregeld belang rijke hoeveelheden periodieken aan den postdienst toevertrouwen, kortingen worden verleend. Het tarief voor buitenlandsche telegram men bedraagt thans 75 cent en zal worden bepaald op 50 cent. Belangrijk is de tariefsverlaging voor interlocale gesprekken. Bij de invoering van de verlaging op 1 October 1934 kon het tarief voor gesprek ken in de 3e zone (afstanden van 1535 k.m.) vergeleken met de le en 2e zone niet evenredig verlaagd worden om de daaraan verbonden geldelijke offers. De sprong van 12 cent (ln de 2e zone) tot 30 cent in de 3e zone, zal thans worden ver kleind door invoering van een tusschenta- rief voor afstanden van 1525 K.M, De tariefschaal wordt dus .voor de le zone (t/m 10 K.M.) 6 cent 2e (10 t/m. 15 K.M.) 12 cent 3e (15 t/m. 25 K.M.) 20 cent (nieuw) „4e (25 t/m. 35 K.M.) 30 cent 5e (meer dan 35 K.M.) 40 et. WVo van het verkeer in de tegenwoordige Se zone valt binnen den afstand van 15 t/m. 25 K.M. Verdere verlagingen zijn: Het recht wegens telegramadressen komt van f.24 op f.12; het entréegeld bij tele foonaansluiting van f. 12.50 op f. 6; de extra-vergoeding voor een tafeltoestel wordt afgeschaft in de automatische betten: de verhooging van het grondabon- nement bij uitbreiding van het aantal aan sluitingen wordt opgeheven. Tenslotte zijn cr belangrijke verlagingen voor het radio- telefoonverkeer via Londen en met Ned.- Indië, terwijl ook het telegramverkeer met "idië 50 ct. per woord zal zijn. DE GEVAREN VAN HET WEGVERKEER. Er heerscht onvoldoende kennis der verkeersvoorschriften. Ter gelegenheid van de jaarlijksche veuigheidsweek der Koninklijke Neder landsche Automobiel Club heeft haar voorzitter, mr. J. Linthorst Homan gister avond een radiolezing gehouden over "over,staand onderwerp. a r' begon met er op te wijzen, dat burger meer dan één aanrjkings- 5™ beeft met het wegverkeer en dat hij oaartuj niet alleen heeft te maken met vanWsZe van verplaatsing op den weg wiw m en de zÜnen, maar ook met de da„ j s°hakeerlng van gevaren, welke „r? dreigen van de zijde ,'on rille weg- LJ l rs. Helaas staat dit aan iederen „Sabruiker niet duidelijk voor den vaif statistieken der verkeersonge- ijT spreken een droeve taal, waaruit u kunnen leeren, dat de meeste onge- 2484 Om dc natuurlijke schoonheid van Uw tanden tc voorschijn te doen komen, behoeft U slechts de tandfilm te verwijderen. Tandfilm is dat kleverige laagje op dc tanden, dat U met de tong kunt voelen. Het verwijderen van tandfilm is dc voornaamste taak van Pcpsodcnt. Thans is Pepsodcnt hiertoe nog beter in staat dan ooit tc voren. Zijn nieuwe reinigende cn polijstende stof verandert ln korten tijd het uiterlijk der tanden. Gebruik PepsodenL Ziet op welk een snelle en onschadelijke wijze het de tanden een schitterende glans geeft. VERLAAGDE PRIJZEN 45 ets. en 70 ets. Per tube. vallen hadden kunnen worden voorkomen door grootere voorzichtigheid en meer oplettendheid. Ten aanzien van de bestrijding der verkeersgevaren wees de heer Homan op de groote tegenstellingen tusschcn ver schillende verkeersgroepen, welke naar zijn meening voor algeheel vertrouwen in elkanders goede bedoelingen plaats moe ten maken, indien men tot grootere ver keersveiligheid wil komen. Naast deze zeer belangrijke factor dient die der onwetendheid te worden ge noemd. Honderdduizenden weggebruikers kennen niet de mogelijkheden en even min de moeilijkheden en gevaren van het vervoermiddel of de verplaatsingswijze van anderen. Daarop dient dus, veel meer dan tot nu toe geschiedde te worden ge wezen, naar sprekers meening vooral ook op de scholen door eenvoudig doch een vormig verplicht verkeersonderwijs, om dat daarvan voor de toekomst een veili ger verkeer kan worden verwacht. Verder achtte spr. het een bezwaar, dat zich nog zulk een ontstellend gebrek aan kennis der geldende verkeersvoorschrif ten demonstreert. Ook daarin dient gron dig verandering te komen mede omdat de tijden voorbij zijn waarin men de onge lukken in eerste instantie mag wijten aan het snelverkeer. Iedere weggebruiker doet op zijn wijze en zijn manier gevaren ont staan en het is dus ieders plicht daar tegen te waken. Het spreekt vanzelf, dat ook vragen van wegenbouw, verlichting, lawaaibestrijding en vooral van verkeerswetgevlng zich aan aUe zijden om het vraagstuk der veilig heid heensluiten. Ook op die gebieden is vooruitgang merkbaar. Ten slotte maakte spreker bekend, dat de K.N.A.C. heeft besloten om, ten einde alle krachten te helpen mobiliseeren, wie een veilig verkeer na aan het hart ligt, een prijsvraag uit te schrijven, die door een ieder mag worden beantwoord en die door deskundigen, ook buiten de kringen van het Automobilisme zal worden be oordeeld en die luidt: „Wat kan worden gedaan om alle weggebruikers een goed verkeersinzicht te doen krijgen en wat is daarbij de taak der overheid?" De ant woorden worden verwacht voor 1 April 1936, terwijl Inlichtingen over vraag en prijzen zijn te bekomen ten kantore der K.N.A.C,, Lange Vijverberg 10 te 's Gra- venhage. o GEEN ORDENING IN DE STEEN INDUSTRIE. Nog geen 60 pet. stemde voor het plan der ordening. Wij zijn thans in de gelegenheid aldus de N. R. Ct. den uitslag mede te deelen van het in de steenindustrie gehouden refe rendum over het plan der commissie-B. Van betrouwbare zijde deelde men ons n.l. mede dat er van de 2200 millioen steen productie-capaciteit ongeveer 1300 millioen heeft voorgestemd. 600 millioen tegen en 300 millioen niet aan de stemming heeft deelgenomen. Dit wil dus zeggen dat er nog geen 60 pet., juister 59 pet., voor de plan nen tot ordening voelt. Gelijk bekend, werd in de vergadering van 9 dezer door oud-minister Steenberghe, voorzitter van den baksteenbond, medege deeld, dat er ten minste 75 pet. van het totale productievermogen van ruim 2200 millioen voor de plannen moest zijn, wilde men met een verzoek om ordening succes bij de regeering hebben. De stemming werd gehouden onder leden en uitgetreden leden van den Baksteen- bond. Bovendien waren alle andere bak steenfabrikanten, die nimmer lid van den bond waren geweest, uitgenoodigd. Naar wij vernemen is dit z.g. referendum op zeer zonderlinge wijze gehouden. Nadat aanvankelijk was bekend gemaakt dat de stemming Zaterdag zou worden gesloten, heeft men er toch nog den Maandag bij aangesloten. Opneming van de stemmen vond niet plaats door een daartoe behoorlijk aange wezen bureau waarin ook niet-leden waren vertegenwoordigd. Evenmin werden de bil jetten geopend op den dag van het sluiten van de bus. Integendeel, het secretariaat van den Baksteenbond opende vorige week regelmatig de binnengekomen biljetten en zond op grond daarvan rappels uit aan hen die nog niet gestemd hadden. Het spreekt vanzelf dat ev bij deze stemming, aldus ge houden, allerlei pressie werd uitgeoefend. HET WORDT GESCHAT OP f. 40.000. Gisteravond deelde de voorzitter der Ka mer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken ln de vergadering dier Kamer mede dat de bloemententoonstelling Flora in strijd met alle verwachtingen een tekort heeft opgeleverd, Hij zeide dat de Kamer duizend gulden zou moeten reser veeren als haar aandeel in het Waarborg fonds. Deze Kamer was garant voor f. 2500 en waar het Waarborgfonds totaal ruim f. 100.000 bedroeg, concludeert men dat de Flora een tekort van ongeveer f. 40.000 moet hebben opgeleverd. Intusschen moeten nog eenlge rekeningen binnenkomen, zoodat de cijfers nog niet vast staan. De heer Voors, secretaris der Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur, meende, dat het tekort veel lager zou zijn dan f. 40.000. Volgens de „Tel." stortten, behalve de K. v. K. te Haarlem in het waarborgfonds de provincie Noord-Holland f. 45.000, Zuid- Holland f. 20.000, Friesland f. 5.000, ge meente Haarlem f. 10.000, gemeente Heem stede f. 10.000, Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam f. 2500, Rotter dam f. 2000, 'sGravenhage f. 1000, Rijnland (te Lelden) f. 1000, Noord-Holland's Noor derkwartier te Alkmaar f. 500, de Twent- sche Bank te Haarlem f. 2500 en de Haar- lemsche Hypotheekbank te Haarlem f. 300. HET ZOEK GERAAKTE RAPPORT. Moet alles achter slot en grendel? Naar aanleiding van het gisteren ver melde bericht, waarin officieel ontkend werd dat er een rapport vermist was, zegt het „Hbld.": In de eerste plaats hebben wij niet ge sproken van een rapport van den Crisls- controledlenst, doch van een rapport, op gemaakt door den heer Strks, oud-hoofd commissaris van politie te Rotterdam, thans hoofd van den Crisis-Controle dienst. Het gold een persoonlijke op dracht van mr. Van Rhijn aan de per soon van den heer Sirks! Na ons bericht, zoo kunnen wij met de grootst mogelijke zekerheid mededeelen, is het rapport teruggevonden en wel bij mej. Uiterdijk, prive-secretaresse van mr. Kusters, den feitelijken leider van het Landbouwcrisisbureau, die op het oogen blik met ziekteverlof is en bereids door minister Deckers zal worden teruggezet naar een bescheiden plaats, de functio naris tevens, over wien het rapport han delde. Naar aanleiding van de lotgevallen van dit rapport heeft de heer Steuvers, aan alle ambtenaren van het Regeerings- bureau voor de uitvoering der Landbouw- crisiswet opdracht gegeven, om alle dos siers en bescheiden bij het verlaten van het gebouw, óók tijdens 't koffiedrinken, achter slot en grendel op te bergen. VOORKOMEN VAN EXECUTIES. Het ontwerp naar een commissie van voorbereiding. In de vergadering der Tweede Kamer van heden zal de voorzitter o. m. voorstel len het wetsontwerp, houdende bijzondere maatregelen ter voorkoming van onrede lijke terugvordering van onder verband van hypotheek op onroerend goed uitge leende gelden, te verzenden naar een commissie van voorbereiding. DE BRUG BIJ DEN MOERDIJK. Gisteren is de vijfde overspanning ge legd voor de verkeersbrug bij den Moer dijk. Men schrijft ons: Met het Partijcongres, dat de S.D.A.P. en het N.V.V. op Vrijdag en Zaterdag a.s, te Utrecht aan het Plan van den Arbeid zullen wijden, beoogt de moderne arbei- aersbeweging dit plan te maken tot geestelijk eigendom van bet geheele Ne- derlandsche volk. Vooral stelt zij er prijs op de technische en commercieele be drijfsleiding in het plan inzicht te geven. Dat voor het congres groote belangstel ling bestaat, blijkt uit het groote aantal deelnemers, persoonlijke als door organi saties vertegenwoordigd. Wij noemen: Voor de Vereeniging voor Staathuishoudkunde en Statistiek, prof. dr. G M, Verrijn Stuart: voor de Indus trialisatie-Commissie Amsterdam: prof. Th. Limperg; voor de Scheepvaartveree- niging Zuid: de heer D. P. van Wagenin- gen; voor het Centraal Bureau voor de Statistiek: prof. mr. H. W. Methorst: voor de Commissie Noordelijke Economische Technologische Organisatie: prof. dr. D. van Os en mr. J. Kramer; voor het Tech nologisch Instituut voor de Zuidelijke provincies: prof. H. A. Kaag. Voorts zul len aanwezig zijn de Directeur-Generaal van den Arbeid, dr ir. A. H. W. Hacke, de directeur van de Koninklijke Nederland- sche Hoogovens, ir. G. A. Kessler, verte genwoordigers van het Verbond van Ne- derlandsche Werkgevers, van den Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons, de secre taris van het Nederlandseh Binnenvaart- bureau, de heer J. A. Brouwer, prof. J. Klopper, prof. mr. N. W. Posthumus, ir. V. W. van Gogh, de secretaris van de Nederlandsche Centrale Organisatie voor Toegenast. Natuurwetenschappelijk On derzoek, de heer J. van Riet, als vertegen woordiger van de Vereeniging van Direc teuren van Arbeidsbeurzen en tal van andere personen en vele autoriteiten. Na bespreking ln de secties wordt dan de resolutie definitief in eindvorm vast gesteld, zooals zij aan het congres zal worden voorgelegd. Op het Plan Congres zelve zal door 7 sprekers, die ieder een onderdeel van het Plan zullen behande len, het woord worden gevoerd. Achter eenvolgens spreken: ir. H. Vos. over de hoofdlijnen van het Plan; W. Drees, lid van de Tweede Kamer, over crisis-politiek en industrialisatie; dr. ir. Th. van der Waerden over Conjunctuurbeheersching en rationalisatie; W. van der Sluis over de Landbouw. H. J. van Braambeek over de Ordening en de toepassing hiervan op het verkeerswezen en de distributie: E. Kupers, voorzitter van het N.V.V., over de Ordening in het Bouwbedrijf en in het textielbedrijf; ir J. W. Albarda over de politieke perspectieven en het Plan. Aangezien het Plan van den Arbeid het belang van het geheele Nederlandsche volk in zijn breedste gelederen wil dienen, zullen er dan ook maatregelen worden ge troffen om het Plan te populariseeren. Het Centrale Planbureau zal zich in woord en geschrift wenden tot allen, die bereikt kunnen worden, teneinde de aan dacht te vragen voor de verschillende deelen van het Plan. PRINSES JULIANA TE CULEMBORG. Prinses Juliana bracht gisteren een be zoek aan Gispens Fabriek van Metaalbe werking in Culemborg. De Prinses, die vergezeld was van eenige Harer vroegere Leidsche studievriendin nen, werd door de directie rondgeleid en toonde veel belangstelling voor de laatste ontwerpen. Het bezoek geschiedde incognito. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). BURGEMEESTERS. Bij Kon. Besluit zijn opnieuw benoemd tot burgemeester: van Stiphout H. J. M. van der Weijden; van Nijkerk J. C. A. M. van Kluijve; van Dordrecht P. L. de Gaay Fortman: van Heinenoord J. de Zeeuw: van Wateringen A. J. Verhoeven; van Broek in Waterland P. J. Peereboom: van Vrouwenpolder J. Louwerse; van Franeker M. G. de Kruyff; van Hennaarderadeel R. Kuipers; van Wijhe H. Leenstra; van Stad- Delden en Ambt-Delden jhr. mr. L. O. M. van Nispen tot Sevenaer: van Bingelrade G. J. M. Beckers; van Heer mr. A. M. P. Thomassen; van Vaals H. J, Rhoen en van Weert mr. W. F. W. Kolkman, DE POSTVLUCHTEN. De „Nachtegaal" op de uitreis is te Ran goon aangekomen. Het K.L.M.-vliegtuig Perkoetoet" ls hedenmorgen te 5 uur met bestemming naar Indië vertrokken. De bemanning van dit toestel bestaat uit de heeren te Roller, gezagvoerder Scholtmeijer. 2e bestuurder, Bely werktuigkundige. Staaf, radio-telegra fist. 5 passagiers maken de reis mee. 3 AmsterdamCalcutta; 1 Halle/Leipzig Bagdad; 1 Gazu—Rangoon. De lading bestaat uit 98 K.G. briefpost 203.811 KG. pakketpost. 64 K.G. bagage. De Perkoetoet die te 7.30 te Halle-Leipzig arriveerde heeft daar biieeladen: 77 K.G. briefpost, en 4 K.G. pakketpost voor Cairo. 1 K.G voor Gazu 1 K.G. voor Karachi en aan vracht 76 K.G. voor Cairo. 2 K.G. voor Batavia 2 K.G. voor Bagdad. Om 7.50 werd de reis voortgezet. De Kievit is gistermiddag op Schiphol geland. In een persconferentie hebben de be sturen van S.D.A.P. en N.V.V. nog eens uiteengezet, dat het Plan een econo misch diepgaande hervorming beoogt, om aan het Nederlandsche volk bestaans zekerheid bij een behoorlijk levenspeil te verschaffen. Het Plan beweegt zich hoofdzakelijk om het crisisvraagstuk. De omvang van het Plan ls, wat de keuze van de behandelde takken van volksbestaan betreft, niet toevallig. In den landbouw werken ongeveer 600.000 Nederlanders, distributie en de handel omvatten meer dan 350.000 personen, het bouwbedrijf 250.000, het verkeer 150.000, en de textielindustrie 100.000. De keuze is niet alleen geschied op grond van de personen-aantallen, zij is ook geschied op grond van het feit, dat voeding, woning en kleeding de verreweg belangrijkste posten zijn van het budget van den „kleinen man". Het Plan ls niet begrensd in duur, d.w.z. er is niet gestreefd naar een drie jarenplan of vijfjarenplan, of iets van dien aard. De eene groep van maatregelen ls van incidenteelen aard, andere groepen zijn van verstrekkenden meer principleelen aard. Ook blijft hetgeen buiten onze grenzen geschiedt, zoo belangrijk, dat snelheid en tijdstip bij de uitvoering van voorgestelde maatregelen niet vooraf vast kunnen staan. Het nationaal begrensde van het Plan is een noodzakelijkheid, in economisch, politiek en organisatorisch opzicht. Een groot terrein voor nationale be moeiing zal over blijven, zooals in het Plan van den Arbeid een belangrijke taak binnen het nationale bestel is toegewezen aan de gemeenten. Het nationaal be grensde verzet zich echter niet tegen internationaal overleg. Het Plan geeft aan hoe de bestaans zekerheid voor de verschillende volks groepen kan worden bereikt: Zij móet herwonnen worden door een crisis-politiek, die nieuwe opgang Inluidt, aldus de besturen. Het geeft daarom een zeer omvangrijk program van maatregelen, welke tot een vermindering van de werkloosheid met 200.000 man kunnen leiden. De bestaans zekerheid moet gevestigd worden en be houden blijven door een conjunctuur po litiek, met beheersching van het crediet- wezen, onder socialisatie van de Neder landsche Bank en beheersching van de uitbreiding van het productie-apparaat als hoofdelementen. In het Plan van den Arbeid bevestigt de moderne Arbeiders- Beweging de opvatting, dat het noodza kelijk is een ander richtsnoer te nemen dan het directe eigen belang. In het Plan van den Arbeid worden ook offers ge vraagd, offers van het eene deel van de arbeiders-klasse voor het andere. Het Plan stelt zich op het standpunt, dat het huidige productie-stelsel, berustende op de ondernemingsgewijze productie aan het eind van zijn Latijn is. Het overheids-ingrijpen zal blijven, al dient het een ander karakter te verkrij gen. n.l. een planmatiger karakter. Thans geschiedt het ingrijpen te veel van den noodtoestand van het oogenblik uit, te weinig overwegend de resultaten van het eene ingrijpen voor het andere. Het Plan heeft echter nog een diepere beteekenis. zoo zeggen de besturen. Het toont den wil van de moderne arbeiders beweging tot regeeren. Dat het Plan ge dragen wordt door een socialistischen geest is nergens verzwegen. INTERNATIONAAL LANDBOUWCOMITÉ. Dr. van Rijn tot vice-voorzitter benoemd. Het Internationale Landbouwcomité te Rome heeft gisteren onder voorzitterschap van Acerbo vergaderd en den Nederlander, dr. J. J. L. van Rijn. die sedert. 1931 ge delegeerde van Nederland is bij het Inter nationale Landbouwinstituut. tot vice- voorzitter benoemd. MELKPRIJS. De prijs voor het taxegedeelte van con- sumptiemelk gekocht op Regeeringscon- tract .is voor de volgende week bepaald op 6 1/4 cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de af dracht voor de kwaliteit. De afdracht voor andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 2'h cent per Uter. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag. Kunnen Duizendschoon en Hortensia in November worden over geplant? B. te L. Antw. U kunt Duizendschoon in No vember wel op de bloeiplaats uitplanten. Breng in den grond een weinig verteerde mest aan. Mag de vorst vroeg invallen, breng dan wat blad of ruigte tusschen de plantjes ter beschutting. In 't voorjaar dit beschermmateriaal in Maart verwijderen. Ook de Hortensia kan zeer goed in Novem ber verplant. Vraag. Kan ik mijn Geraniums nog uit het perk halen en hoe te behandelen om een volgend jaar weer te gebruiken? J. B. te L. Antw. U moet daarvoor zoo spoedig mogelijk de planten uit den grond nemen en de lange scheuten tot ongeveer de helft insnijden, liefst bij een zijscheut. De uit den pot groeiende wortels afsnijden. De planten kunnen in 'n goed gelucht en zeer matig verwarmd vertrek in huls staan. Er zullen enkele bladeren geel worden; deze worden in den loop van den winter verwijderd. Gedurende den winter matig gieten. In Maart de oude aarde uitklop pen en de planten nieuwen grond geven. In huis verder kweeken. Kunt U in een kas overwinteren en in 't voorjaar de planten, na het verpotten, in een bak I plaatsen, dan zijn de resultaten meestal beter. Vraag. Hierbij een blad van mijn plant. Aan den achterkant zitten kleine bolletjes. Kunt U meedeelen wat dat zijn? G. v. B. te L. Antw. Bedoelde afwijkingen zijn schildluizen. Onder de bruine schildjes verschuilt zich de luis. Verwijder met een stomppuntig stokje de bruine dopjes en wasch daarna de bladeren voorzichtig, met behulp van een zachte spons, met een mengsel van 2 groene (of gele) zeep en 1 brandspiritus. Dus in 10 Liter water 2 ons zeep mengen en hieraan toe voegen 1 maatje brandspiritus. Herhaal deze bewerking na 2 dagen. Pas deze be handeling eens per maand toe. Geef de planten matig water, de potten mogen evenwel niet uitdrogen. Zet de plant matig warm. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuinbouw". B. J. V„ te L. De door U gestelde vraag werd in deze maand reeds eenige malen beantwoord. Overigens kunt U zich ook om inlichtingen wenden tot de Maggi- fabrieken. C. A. d. H., te L. De secretaris van de afdeeling Leiden van het N. J. V. woont Geversstraat 50, Oegstgeest. Hoeveel da contributie bedraagt zult U daar kunnen vernemen, Mej, C. M. de H„ te L. De reden is, dat iedere gemeente haar eigen rechten heeft! Elders zult U weer 'n ander bedrag moeten betalen. Chr. v. d. W. te N.-Z. - Een lezer geeft ons op, dat u den handschoen in een lauw sopje moet doen, waarna u den duim in den ouden vorm kunt rekken. A. v. d. M„ te L. Dat u door afwezig heid der familie een langere vacantia hebt gehad, doet niet ter zake. Als men. u geen hooger loon wil geven, en u hiermede geen genoegen neemt, is de eenige oplossing de dienstbetrekking te doen beëindigen met inachtneming van den opzeggingstermijn. C. B., te B. Wend u met deze aange legenheid tot de Emigratie Vereeniging, Bezuidenhout 76, Den Haag, C. S„ te L. Volgens de nog geldige overeenkomst moet u nog het geheele jaar blijven wonen, tenzij de verhuurder, door dat anderen het huis huren, u van uw verplichtingen wil ontslaan.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13