Wegverkeersdag in de Residentie. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 23 October 1935 Georganiseerd door de K.N.A.C. GEMENGD NIEUWS. 0Zo'n Aspirientje helpt toch maar! Onder auspiciën van de Kon. Nederl. Automobiel Club is heden in een der zalen van den Dierentuin te 's Graven- hage in verband met de, eveneens door (je K.N.A.C. georganiseerde veiligheids- week, de eerste wegverkeersdag gehouden. De minister van waterstaat, jhr, ir. O. C. A. van Lldth de Jeude, heeft de bijeen komst met een kort woord geopend, waarna achtereenvolgens 15 sprekers het vraagstuk van het wegverkeer van ver schillende zijden hebben belicht. De eerste spreker, de heer C. Bakker, commissaris van de Verkeerspolitie te Amsterdam, betoogde, dat het begrip „De automobilist in het stadsverkeer" een compromis eischt hetwelk door techni sche voorzieningen en door het ln leven roepen van verkeersvoorschriften, kan worden bereikt. Bij dit laatste is het van belang; dat de Rijkswetgever door het uitvaardigen van een alomvattende ver- jteerswetgeving er voor zorg draagt, dat zoo weinig mogelijk aan lagere besturen te regelen over blijft. Wil het autover keer geen dissonant vormen in het alge- heele verkeer, dan zal de automobilist zich in het stadsverkeer aan zelfbeper king moeten onderwerpen. Dr. O. Bakker, accountant van het Centraal Bureau voor de Statistiek, wees op de groote waarde der verkeersongeval lenstatistiek. Met betrekking tot de oor zaken verklaarde dr. Bakker, dat van 44.705 ongevallen bijna 80% aan fouten van bestuurders (tram-, auto-, handkar en rijwielbestuurders) is te wijten. Het ligt in de bedoeling om in de statistiek meer detailleeringen op te gaan. nemen, die het inzicht in oorzaken en gevolgen der verkeersongevallen kunen verhoogen. Ir. de Bussy, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, vroeg zich af of de auto strada's zooals die in Duitschland en Ita lië worden gemaakt en ook in ons land zullen worden Ingevoerd, „veilig" zijn te noemen. Volgens hem is dit niet het ge val, aangezien er steeds één bron van gevaar blijft bestaan: het verkeer zelf. Wat betreft de kruisingen a niveau, zeide spr. dat men tevreden moest zijn met den aanleg van slechts enkele belangrijke wegen zonder dergelijke kruisingen aan gezien men ook met minder kostbare middelen veiligheid kan dienen. Mr. N. R. H. van Essen, rechtskundig adviseur der K.N.A.C, zeide dat het la waai, althans het overbodige lawaai in het verkeer niet alleen weinig goed doet, doch integendeel veel kwaad sticht, ter wijl het ernstige streven naar meerdere stilte een goede verkeersorde tengevolge heeft. Met enkele grepen uit ons huidig ver keersrecht toonde spr. aan, dat de dwang van onze wettelijke bepalingen thans nog niet sterk genoeg is voor het scheppen vaa een goede verkeersoijie. De heer C, G, P. van Goor, chef der af- deeilng „Wegen en Verkeer" der K.N.A.C. concludeerde dat meer verkeersopvoeding noodig is. Nog nuttiger zou echtér vol gens hem een ver doorgevoerde afschei ding van de verkeersgroepen zijn. Zoo lang wij ons niet kunnen veroorloven binnen zeer korten tijd ideale autowegen aan te leggen (de bestaande wegen zijn als zoodanig niet meer in te richten), zoolang zai de oplossing wel in de door gevoerde afscheiding van Verkeerssoorten moeten worden gezocht. Dr. ir, N, A. Halbertsma zeide, dat na- triumlicht het best voor wegverlichting in aanmerking komt. Het onderzoek heeft de bevestiging gebracht van de ervarin gen in de practijk en van de laborato riumproeven, die op de bijzondere ge schiktheid van natrium-verllchting voor autowegen wijzen. Ir. W. W. E. van Hemert, ingenieur van den Rijkswaterstaat zeide dat onder zwaar verkeer wordt verstaan elk motor rijtuig of elke aanhangwagen, voorzien van luchtbanden en waarvan de totale wleldruk grooter is dan 1800 K.G. en alle voertuigen niet voorzien van luchtbanden. Spr. behandelde de indeeling in klassen, alsmede de vraag of de tegenwoordige zware vrachtenvoorschriften nog zijn te vereenvoudigen en de vraag hoe het met de doelmatigheid der voorschriften staat. Ir. F. Kanstein, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, besprak tal van maat regelen, welke zouden kunnen lelden tot een doeltreffende bevordering van de verkeersveiligheid op de buitenwegen. Het wegdek moet vlak-stroef en lichtkleurig zijn. De bermen moeten van parkeer plaatsen worden voorzien op regelmatige niet te groote afstanden. Met betrekking tot de verlichting van buitenwegen con cludeerde spreker, dat men beter geen verlichting dan een slechte kan aanbren gen. Den voorrang verleenen aan het ver keer op de hoofdwegen verdient bijzon dere aanbeveling ten aanzien van de ver keersveiligheid. Spr. eindigde met de op merking, dat het instellen van een cen- straal gedirigeerd corps wegenpolltle onmisbaar is. De heer J. W. J. Moerman, chef van de verkeerspolitie te Rotterdam, wijdde aan dacht aan de maatregelen, welke een ge meente kan nemen als b.v, verbod van parkeeren ln de binnenstad, aanwijzing van straten waarin niet geparkeerd kan worden en het vaststellen van een tijd limiet en de verschillende varianten daar op. Tenslotte merkte spr. op, dat men in Rotterdam ln de binnenstad op 't oogen- blik de beschikking heeft over eenige goed gelegen parkeerterreinen, als gevolg van het wegbreken van oude gebouwen. Over actueele Belgische verkeersvraag- stukken werd gesproken door den heer A. Persijn, hoofd van den dienst van het verkeer in België. De heer C. Snethlage, chef van de ver keerspolitie te 's Gravenhage, legde er den nadruk op, dat de regeling van het links afbuigend verkeer ln de steden wel een der lastigst oplosbare problemen is. Aan de hand van eenlge teekenlngen zette spr uiteen, welke de moeilijkheden kunnen zijn en hoe deze moeten worden opgelost. Ieder kruispunt moet afzonder lijk bekeken worden. Mr. C. J. G. M. Schölvlnck, rechtskun dig adviseur der K.N.A.C. kwam tot de conclusie, dat de wettelijke regeling van het verkeer een eenheid behoort te zijn, waarin zoo weinig mogelijk aan de in zichten van den Provincialen en Gemeen telijken wetgever wordt overgelaten. Voor elke verkeersssoort behooren daarvoor passende regelingen te worden voorge schreven. De berechting ln eersten aan leg van „verkeersmisdrljven" zou moeten worden opgedragen aan een centraal col lege, dat op geregelde tijden zitting zou houden in de plaatsen, waar Arrondlsse- ments-Rechtbanken gevestigd zijn. Een der Gerechtshoven zou als appèl-instantie aangewezen moeten worden. De heer P. M. R. Versteegh, districts commandant der Kon. Marechaussee, zeide o.m. dat het aanbeveling zou ver dienen op de Rijksverkeersinspecties in bepaalde ressorten te centrallseeren.. Ir. J. W. van Wamelen concludeerde dat de constructeurs er in geslaagd zijn om van de auto een veilig vervoermiddel te maken. Ir. M. de Wolff, secr. Alg. Verkeersfede- ratie zette uiteen dat heden en toekomst aan de auto zijn. hevige botsing tusschen tram en vrachtauto. Groote materleele schade. Een tramwagen van lijn 23 is gisteravond om kwart voor elf, uit het Frederik Hen drikplantsoen te Amsterdam komende, bij de Zaagmolenbrug op een van rechts ko mende, zwaar beladen vrachtauto gere den, welk voertuig door den trambestuur der niet tijdig genoeg was opgemerkt. De slag van de botsing was tot ver hl den omtrek hoorbaar; de auto maakte een slag naar rechts en reed nog eenige meters met de tram mee, totdat deze uit de rails kerel gedrukt. Van den tramwagen werden «et voor- en het achterbalcon zwaar be- sehadigd, terwijl vrijwel alle ruiten braken. Van de hevig geschrokken passagiers werd gelukkig niemand gewond. Nadat de wagen in de rails was gebracht kon hij op eigen kracht naar de remise rijden. De vrachtauto, welker chauffeur eveneens met den schrik vrij kwam, was aan den voorkant geheel ingedrukt en noest worden weggesleept. (nederlandsch motorschip in aanvaring. Een der opvarenden gedood. Het motorschip Alcyone, dat eigendom ls van den heer de Vries te Delfzijl, is op Theems in aanvaring gekomen met de Moreton Bay, een schip, dat dienst doet °P de lijn naar Aberdeen. De Alcyone liep ernstige averij op en moest op den kant worden gezet. Een lid van de bemanning van de Alcyone werd gewond en ls een hekenhuis overleden. MET VUUR GESPEELD. Met lucifers spelende kinderen hebben Usselmuiden brand gesticht in twee ™oibergen en een hooimijt van den land- rauwer H. Scholten aan de Wilsumersteeg. "Mr de gunstige windrichting kon de wri er' de nabijgelegen boerderij be- Woen. 150.000 pond hooi ging in de vlam- n verioren. Verzekering dekt de schade. EEN DRAMA TE WOERDEN. Lijk van een meisje hi een sloot gevonden. Eergisteravond omstreeks elf uur werd bi.i de politie te Woerden aangifte gedaan dat een dochter van den heer J. L, aldaar 's avonds 7 uur van huis was gegaan en nog niet was thuis gekomen. Iets later kwam bij de politie bericht binnen van iemand die langs den slootkant in Cattenbroek. een damesrijwiel had zien liggen. Een nader onderzoek werd ingesteld. Het resultaat was, dat niet ver van de plaats waar het rtiwie] werd gevonden, in de sloot een meisje werd aangetroffen, vermoedelijk de eigenares van het rijwiel. Onmiddellijk werd een geneesheer ontbo den. terwijl in dien tijd kunstmatige adem haling op het geen blijk van leven gevende meisje werd toegepast. Helaas zonder gunstig resultaat. Het bleek bij nader onderzoek het lijk te zlin van de 17-jarige mej. N. L., van wier niet thuiskomen bil de politie aan gifte was gedaan. Een ernstig onderzoek naar het gebeurde wordt Ingesteld. —o ERNSTIGE VAL. Aan de Superphosphaatfabriek te Am sterdam is een werkman gevallen. In ern- stigen toestand ls hij per ambulanceboot overgebracht naar het Binnengasthuis. NIEUWE ARRESTATIE TE OSS. De gisternacht door de gemeente-politie te Oss gearresteerde 32-jarige J. L. heeft thans bekend medeplichtig te zijn aan den roofoverval op den heer Smulders, welke in den avond van 15 Januari 1929 aan den rijksweg onder de gemeente Geffen is ge pleegd, waarbij door een drietal bandieten, die de woning waren binnengedrongen een bedrag aan geld is ontvreemd. L. zal op transport naar Den Bosch worden gesteld. Door de gemeente-politie ls Oss ls verder hedennacht gearresteerd de circa 30-iarige A. v. B uit de Ossehe heide, als verdacht medeplichtige aan den roofmoord op den landbouwer v Grinsveen te Nestelrode op 28 Aoril 1930 Bil dezen overval werd door 4 bandieten een bedrag aan geld. spek en eieren ontvreemd. motorrijder tegen een BOOM gereden. Twee personen gedood. Gistermiddag Is op den straatweg Huls Kempen, even over de Dultsche grens bij Venlo een ernstig motor-ongeluk ge beurd dat twee Jonge mannen het leven kostte. Omstreeks twee uur reed daar de motorrijder a. Kemper uit Kempen met den 30-J. H. m., eveneens uit Kempen op de duo-zitting. Hij reed met groote snel heid, terwijl een auto van den fabrikant v. d. C. uit Venlo op eenigen afstand voor, hem uitreed. De motorrijder haalde de auto in. Nauwelijks had hij dit gedaan of de auto haalde den motor weer in. Zoo ontstond een wilde jacht tusschen beide voertuigen, die elkaar steeds passeerden. De snelheid werd tot het uiterste opge voerd. Op een gegeven oogenblik moet de mo torrijder de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt. Hij reed in volle vaart tegen een boom. De schok was zoo hevig, dat motor- en duo-rijder van het voertuig werden geslingerd en tegen een boom te recht kwamen. Zij liepen ernstige ver wondingen op en waren op slag dood. Het motorrijwiel werd totaal vernield. De lij ken der slachtoffers zijn naar het zie kenhuis te Huls overgebracht. Beide jon gelui waren ongehuwd. De autobestuurder is, na te zijn ver hoord, weder op vrije voeten gesteld, „Vad." AUTO GESLIPT. Gisternacht is te Apeldoorn op den Hoenderlooscheweg nabij den UgcheLsche- berg een auto, bestuurd door A. J. v. W., te Arnhem, vermoedelijk tengevolge van slippen in een diepte langs den weg gere den. De auto werd vernield. De bestuurder kreeg ernstige verwondingen aan zijn ge zicht, hij is in het algemeen ziekenhuis te Apeldoorn ter verpleging opgenomen. De eenige passagier kreeg nagenoeg geen letsel. man over boord. Midden op zee is Zondagmiddag een 46- Jarige advocaat, wonende te Kopenhagen, die met de Prinses Juliana van de Stoom vaartmaatschappij Zeeland overstak, door een rukwind gegrepen en over boord ge slagen. De boot is nog zeven*kwartier ,op de plaats gebleven, maar men heeft van den drenkeling niets meer gezien. (Msb.) BUITENLANDSCH GEMENGD. STORM EN SNEEUW. Een hevige orkaan heeft de Grieksche havenstad Kalamaki geteisterd en in min der dan vijf minuten bijna de geheele voorstad verwoest. De kracht van den wind was zoo groot dat de daken van de huizen werden opge nomen en kleine huizen volkomen ver woest werden. Verscheidene personen werden gewond. De door den orkaan 'Veroorzaakte mate rleele schade is zeer groot. De laatste dagen ls in Midden- en Zuid- Itallë dopr hevige onweders ernstige schade aangericht. Nabij Syracuse zijn vijf arbeiders op het veld door den bliksem getroffen. Vele weiden en bouwlanden staan onder water en vooral de wilnoogst heeft geleden. In de Sahara zijn hevige stortregens ge vallen. Opgedroogde rivierbeddingen zijn overstroomd, de spoorwegverbinding tus schen Laghouar en Djêlfa is verbroken en de reizigers en de bagage worden op den rug van inlanders over de rivier gebracht. Talrijke tenten en kameelen en geheele kudden schapen en geiten zijn weggevaagd. Ondanks de aanzienlijke schade is de regen zeer welkom aan de bevolking, aan gezien de oogst van het volgend jaar thans verzekerd ls. De vele sneeuw, die in het Sllezische gebergte ls gevallen heeft tot een hoogte van 360 M. een dik sneeuwkleed gevormd. Volgens een mededeeling van den rilks- weerdienst Breslau—Krieterm heeft de sneeuwlaag op den kam van het Reuzen gebergte bil vijf graden vorst reeds een dikte bereikt van een halven meter. Op sommige plaatsen is de sneeuw opgewaaid tot een hoogte van anderhalven meter. DE WERELDTENTOONSTELLING VAN BRUSSEL. In een interview heeft de directeur van de Wereldtentoonstelling medegedeeld, dat de Expositie 230.000.000 francs heeft ge kost. dat zij door 20.000.000 personen werd bezocht en dat de inkomsten aan entree 35.000.000 francs bedragen. Het verschil tusschen de uitgaven en de entree-inkomsten wordt goed gemaakt door verschillende andere inkomsten en door het feit dat een groot deel van de terreinen voor bouwgrond zal worden ver kocht. (Msb.) een erfhofstede voor generaal veldmaarschalk von mackensen. In opdracht van Hitler heeft generaal Goering 't voormalige Pruisische domein Bruessow in het district Prenzlau als erf- hofstede aan generaal-veldmaarschalk von Mackensen overhandigd. Een groot aantal hooggeplaatste regeeringsfunctio- narissen nam aan de plechtigheid deel. RECORD-POGING VAN KINGSFORD SMITH. De Australische vlieger Kingsford Smith is vanmorgen om 7 uur van Croydon (bij Londen) vertrokken met een Amerikaan- sche een-dekker met een motor van 450 P.K. waarmee hij wil trachten ziin eieen record LondenMelbourne van 7 dagen, 4 uur en 47 minuten te verbeteren. Het record EngelandAustralië staat op naam van Campbell Black en Scott met 7 dagen 4 uur 37 minuien. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. REMBRANDTTENTOONSTELLING LEIDEN. Wie ontroerd terugkeert van de Rem- brandttentoonstelling te A'dam, waar hij aan den linkerwand van de eerste zaal al dadelijk tot in de simpelste krabbels en schetsen getroffen werd door de hand des meesters die al met 'n klein, gebogen lijntje het karakter van een mensch kan neerleg gen in een gezicht dat nog niet eens 'n gezicht ls te noemen, wie in het zoo heel eenvoudige gegeven van „het bruggetje van Six" met de daar- I achter slechts flauw aangegeven horizon de zoo eigen sfeer en stemming en de wijd heid van het Hollandsche landschap heeft kunnen aanschouwen en aanvoelen, wie in de tot in de kleinste plooitjes en groeven eerbiedig weergegeven hand van „de moeder van Rembrandt" waar.zij in het „Boek-der-boeken" leest als voélen kan met welk een devotie de Groote Meester deze sublieme (molenaars)-vrouw die zijn moeder was, vereerde wie in de schilderij „Joseph en de vrouw van Potiphar" de altijd nog levende ver leidelijke, charmante vrouw in haar fasci- neerénde schoonheid ontdekt, Jezus in de Rechtzaal van Pilatus ziet staan en „lee- rende in den tempel", wie „het licht dat van Gods aanzicht straalt" in de „verschijning aan de Emaus- gangers" uit de middenfiguur als aan den lijve voelt, wie al wandelend door de drie, vier zalen, in het uit reproducties of reeds in het bui tenland bewonderde werk het dominee- rende transparante licht doorschouwen wil waarin Rembrandt (en hij alleen zóó!) zijn „karakters" of datgene plaatst wat hij tot ons wil laten spreken, wie in al dat werk (betrekkelijk weinig, maar toch zooveel) dat lichtend leeft en leeft door 't licht, ten slotte den schepper van al dat schoons als in zijn onmiddel lijke nabijheid voelt, wie niet weg kan komen van voor het zelfportret uit den tijd der catastrophe, wat een menschelijk „Golgotha" verbeeldt, wie ten slotte zijn schreden richt naar de zaal waar de „Nachtwacht" hangt, het zoo óver-bekende stuk waarvoor 1200 Hol landsche guldens met tegenzin werden be taald en waarvoor nu de heele wereld spra keloos ln bewondering zit en 'n waarde van millioenen vertegenwoordigt, wie de drommen menschen ziet voort- schuifelen die.. als ondergaan: de scheppingen van dezen door God begena digden Kunstenaar die denkt weer in Leiden aangekomen als met schaamte aan 't armzalig borst- beeldje dat ln 't plantsoentje aan 't eind van 'n zijweg van den hoofdverkeersweg die „Lelden" heet, staattot voor en kele jaren 'nurinoir tot achtergrond bezat, welk „utiliteltS"gebouw (dus nieuwe zakelijkheid!) als 'n soort van concessie aan dien wereldberoemden mijnheer wat naar rechts achter is verschoven, waar het gegeven de vroegere associatie tóch maar niet uit het oog wil verdwijnen, die denkt als goed-geaard Leidenaar aan het mooie plein dat we op de voormalige Koemarkt hebben gekregen waar (al weer dadelijk 'n zelfde „gelegenheid" als pièce- de milieu is verrezen als bovengenoemde vorige achtergrond van het borstbeeld, maar waar) het typische bijna gaaf geble ven stadsbeeld dat Juist nü te meer uit komt 'n zoo schoone en harmonieuze om lijsting zou vormen voor 'n óns waardig standbeeld van Rembrandt, de Groot meester der Nederlandsche schilderkunst die Lelden tot geboorteplaats had, dlè zeg ikdróómt van 'n Rembrandtplein te Leiden, waarnaar ieder kunstzinnig vreemdeling en bultenlandsch bewonderaar van Rembrandt die onze stad binnenkomt, tevergeefs uitkijkt. R. VAN KRIMPEN—DEN BOESTERD. RECLAME. 248S WERKVERRUIMING. M. de Red. Ondergeteekende verzoekt beleefd op name van onderstaande regelen in Uw blad; bij voorbaat dank. En wel naar aanleiding van het ingezon den stuk van den heer P. J, van Hoeken, den 21-10-'35, betreffende onderwerp: „De barrière aan de Rijnsburgerweg", dit ls niet het eenige verkeersobstakel hier ter stede. Men ga maar eens éen kijkje nemen bij den spoorwegovergang aan den Lage Morschweg alhier, welke overgang, met het daar steeds toenemende drukkere ver keer, onhoudbaar wordt. Ongelukken zul len, zoolang deze toestand bestendigd blijft, dan ook niet uitblijven. Verder 'heb ben we nog zoo'n schitterende overgang, de Spoorhavenbrug aan den Haagweg. Wat de heer v. H. aanhaalt, objecten werkverruiming, hetzij met of zonder steun van het werkfonds 1935, is hier nog genoeg te doen. Onder andere de doortrekking van den Wassenaarschen weg, welke door trekking naar ik meen, al 8 a 10 maanden geleden in den raad ls aangenomen. Waar wacht dit op? Verder verplaatsing van het woonwa gen-park, hetwelk nu zoowat in het centrum ligt van een nieuwe stadswijk. Daar is toch ook wel met wat goeden wille een ander terrein voor te vinden. Laat men eens kijken aan het Delftsche Jaagpad, waar ik meen, dat de Gemeente nog terrein heeft liggen, zoodat dit kamp daar onder gebracht kan worden, terwijl de vrijko mende gronden aan den Lage Morschweg voor andere doeleinden geschikt gemaakt konden worden. Verder het aanleggen van Gemeente lijke sportterreinen enz. enz. In het kort, er is nog voldoende pro ductief werk te verrichten. Een arbeider verdient toch ook liever zijn loon, ais dat hij voor zijn steun, (hoe lang nog?) moet stempelen. Ik zou hier ook, even als de heer v. H.. kunnen vragen: Waar blijft het antwoord? Pijnen van rheumaiiek- aanvallen maken U soms machteloos. Neem» bij de eerste ver. schijnselen van zo'n aanvat Aspirin, Ook U komt dan tot de conclusie: Uitsluitend verkrijgbar In de orenje-bendbulsje» van 20 fabl. 70 ets. en orenJetak|e* van 2 tabl. 10 ets. VOOR DONDERDAG 24 OCTOBER. Hilversum I, 1875 M. 8.009.15: KRO. 10.00: NCRV. 11.00: KRO. 2.00: NCRV. 8.009.15: en 10.00: Gram.pl. 10.15: Morgendienst o. 1. v. Ds. J. v. d. Wou- 1 de 10.45: Gram.pl. 11.30—12.00: Gods dienstig halfuur 12.15: Gram.pl. en or kestconcert 2.00: Handwerkcursus i 3.00: Vrouwenhalfuur 3.203.45: Gram.- platen 4.00: Bijbellezing Ds. R. ten Kate m. m. v. bariton en orgel 5.00: Handenarbeid v. d. jeugd 5.30: Gram.pl. 6.05: A. Feinland (viool) en B. Felnland Bos Janszen (cello) 6.457.00: Cau serie A. Stapelkamp 7.15: Reportage 7.30: Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé 8.00: Berichten 8.05: Chr. Kinderkoor „Lenteklokjes" o. 1. v. R. Meyering m. m. v. H. Zirkzee (piano) en een Voordrachtclub o. 1. v. Mevr. A. E. v. d. Hoekv. d. Bergen 10.00: Berichten 10.05—11.30: Gramo- foonmuziek. Hilversum II, 301 M. AVRO-Uitzending 5.30 VPRO. 8.00: Gram.pl. 9.00: Mevr. R. LotgeringHillebrand: Het re cept van de week 9.05: Gram.pl. 10.00: Morgenwijding 10.15: Gewijde muziek 10.30: Ensemble Jetty Cantor 12.00: Omroeporkest o.l.v. N. Treep 2.00: Knipcursus 2.453.45: Uitzending v. d. Herdenking van het 150-jarig be staan der Kweekschool voor de Zeevaart te A'dam (Spreker o.a. dr. H. Colijn) 4 00: Voor zieken en ouden-van-dr 'en 4.30: Gram.pl. 4.45: Radio-tooneel v. d. kinderen 5.30: VPRO. Causerie ds. E. D. Spelberg 6.00: Omroeporkest o.l.v. N. Treep '6.30: Sportpraatje H. Hollan der 7.00: Vervolg Omroeporkest 7.30: Engelsche les Fred Fry 8.00: Berichten 8.10: Gram.pl. 8.15: Concertgebouw orkest o.l.v. prof. dr. Willem Mengelberg, m.m.v. Walter Gieseking (piano) 10.30: Gram.pl. (Om 10.45: Verslag Schaak match EuweAljechin) 11.00' Berich ten 11.10: Gram.pl. 11.20—12.00: Gramofoon-opnamen. Droitwich, 1500 M. 10.35—10.50: Mor genwijding 11.05: Causerie 11.25: Orgelspel H. Croudson 11.50: Voor de scholen 12.10: Rutland Square en New Vlctoria-orkest o.l.v. N. Austin 1.20: Gram.pl. 2.20: Berichten 2.25: Voor de scholen 3.20: Vesper 4.10: Cau serie 4.30: Gram.pl. 5.05: Orgelcon cert R. H. Clifford Smith 5.35: BBC- Dansorkest o.l.v. H. Hall 6.20: Berich ten 6.50: Mozartconcert 7.15: Spaan- sche les 7.50: Lezing 8.20: BBC-Mi- litair-orkest o.l.v. O'Donnell 8.50: „Oplum-Eater", spel van Dehn en Felton 9.50: Berichten 10.20: Korte Dienst 10.40: Het Brldgewater-kwintet m.m.v. F. Collins (sopraan) 11.3512.20: Mau rice Winnlck en zün Band. Radio-Paris, 1648 M. 7.20 en 8.20: Gram.pl. 12.35: Orkestconcert o. 1. van Touche 3.20: Gram.pl. 5.20: Hoor spel 7.20: Gram.pl. 8.20: Zang en declamatie 9.05: „La scintillante", spel van Remains 10.05: Nationaal orkest o.l.v. ïnghelbrecht 11.5012.35: Het Pascal-orkest. Kalundborg, 1281 M. 11.20—1.20: Strijkorkest o.l.v. Andersen 2.20—4.50: Strijkorkest o.l.v. Warny 7.30: Omroep- symphonle-orkest o.l.v. N. Malko m.m.v. plano-solist 9.50—11.50: Dansmuziek. Keulen, 456 M. 5.50: Orkestconcert 11.20: Blaasconcert 1.35: Gram.pl. 3.20: Trioconcert 4.20: Omroepklein- orkest o.l.v. Eysoldt 7.30: Omroepkoor o.l.v. Breuer 8.20: Omroeporkest o.l.v. Buschkötter 9.40—11.20: Vrouwenkoor, Boerenkapel en solisten. Rome, 421 M. 8.10: „La campana sommersa", opera van Resplghl. Leiding: Respighl. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20: Gram.pl. 12.50: Omroeporkest o. 1. van Doullez 1.50—220: Gram.pl. 5.20: Plano-recital 6.35: Orgelspel 7.35: Gram.pl. 8.20: Omroeporkest o. I. van Douliez 9.10: Radio-tooneel 9.30: Carillon-concert 10.30—11 20: Gram.pl. 484 M.: 12.20 en 1.30—2.20: Het Con- stantin-orkest 5.35: Dansmuziek 6.20 Gram.pi. 6.50: Kamermuziek 7.35: Gram.nl. 8.20: Salon-orkest o. 1. van Walpot 10.05: Hoorspel 10.30—11.20: Pooulair concert. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30: Dansmuziek uit Hamburg 8.20: Het Berliinsch Phllh. orkest o.l)v. Ed. Künneke 9 20: Berichten 9.50: Cello- en piano recital 10.05: Weerbericht 10.20— 11.20: Fransche volksmuziek uit Marseille. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. J. T HART. Leiden, 22 October 1935. Donderdag 24 October. lste programma: Hilversum 1875 m. van 824 uur. 2de programma: Hilversum 301 m. van 824 uur. 3de programma: 8.00: Deutschl.s. 11.20: Kalundborg 12.05: Parijs Radio 13.20: Brussel VI. 14.20: Kalundborg s 15.20: Droitwich 16.10: diversen 18.20: Parijs Radio 17.20: Brussel, Fr. 19.35: Brussel VI. 19.20: Beromün- ster 20.20: Brussel, Fr. 22.05: Parijs Radio. 4de programma: 8.05: Parijs Radio 10.35: London Reg. 13.40: Droitwich 14.20: London Reg. 17.05: Droitwich 18.20: diversen 18.50: London Reg. 19.30: Sportpraatje d. d. heer J. G. A. Janssen (journalist) o.a. vraaggesprek met den heer J. J. Herweijer, over: „Het inbileum van Donar" 20.00: London pp<r. 20.20: Droitwich 22.40: London Reg. - Wijzigingen voorbehouden. 8—3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11