LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 21 October 1935 UIT DE OMSTREKEN. AGENDA. UIT DE RIJNSTREEK. HAARLEMMERMEER. De bazar voor het „Tehuis voor Ouden van Dagen". In de Beurs te Hoofddorp werd gehouden de groote bazar ten behoeve van de bur gemeester Slobstichting. Burgemeester mr. Slob sprak de openingsrede uit, waar in hij zijn bewondering uitsprak voor het geen een betrekkelijk klein comité van dames in korten tijd heeft weten tot stand te brengen. Een woord van groot respect voor de dames Walpot. Maissan en Onos. die ais leden van het bestuur der stichting, welke naar mijn naam is ge noemd, het mooie initiatief hebben ge nomen om dezen bazar te organiseeren en daarbij wil ik voegen een woord van warmen dank aan mevrouw Rezelman, die met haar staf van vooraanstaande dames uit onze burgerij dit krachtig ini tiatief heeft willen steunen met onmisken baar goed resultaat. Ik ben bijna twee jaren geleden gehul digd in verband met mijn zilveren ambts jubileum en omdat ik ernstige bezwaren had deze belangstelling te laten culmi- neeren in een persoonlijk geschenk, is mr J. F Jansonius op de geniale ge dachte gekomen om een stichting te ma ken tot het oprichten van een tehuis voor ouden van dagen in Hoofddorp. Het destijds geschonken stichtingska pitaal is sedert nog door de opbrengst van speldjesverkoop en op andere wijze vergroot, zoodat thans ongeveer f. 7000 aanwezig is. Een mooi bedrag, dat echter nog onvoldoende is om te kunnen dienen ais stamkapitaal voor den bouw van een tehuis voor ouden van dagen. Daarom heeft het u voorgestelde damescomité met goedvinden van het bestuur het plan opgevat om door dezen bazar dit kapitaal te vergTooten. Van harte hoop ik. hopen wij allen, dat dit zal gelukken! Nadat de burgemeester nog een woord van dank en waardeering gesproken had .voor de van zoovelen in Haarlemmermeer Vondervonden steun en medewerking, ver klaarde hij den bazar voor geopend. Hierna werd een rondgang langs de verschillende stands gemaakt. Het geheel 1 ziet er gezellig uit! Het drukke bezoek aan dezen bazar, tot aan de sluiting toe, doet een mooie op brengst verwachten. Ernstige botsing. Gisteren maakten eenige wielrenners een rit door den Haarlemmermeerpolder. Een hunner maakte op den Llsserweg een verkeerden draal en had het ongeluk in volle vaart met zooveel kracht tegen het aaar staand transformatorhuisje van het P.E.N. te botsen, dat hij met z'n racefiets tegen den grond sloeg en bewusteloos bleef liggen Ernstig aan het hoofd ver wond werd de man opgenomen en onder behandeling gesteld van dr. S„ die een voorlooplg verband legde, waarna hij per auto naar zijn woning in Haarlem (Scho ten) werd gebracht. Vergadering der Hoofdingelanden Haarlemmermeerpolder. In de te Hoofddorp ten Polderhuize on der leiding van den Dijkgraaf, den heer Reinders Polmer, gehouden vergadering van Hoofdingelanden van den Haarlem mermeerpolder, werd goedgekeurd een voorstel van het dagelijksch bestuur tot het aangaan van een geldleening groot f. 258.000, terwijl dit college ten aanzien van deze leening machtiging werd ver leend maatregelen te treffen tot het be dingen van andere en betere voorwaarden. Voorlezing werd gedaan van ingekomen trieven van de Nederl. Spoorwegen, inzake geheele of gedeeltelijke opheffing van de Haarlemmermeerlijnen en de in verband daarmede eventueel nog te verleenen sub sidie. De financieele commissie adviseerde geen subsidie meer te verleenen. Na enkele toelichtingen door den voorzitter, werd daartoe besloten. Raadsagenda. De Raad komt in openbare vergadering bijeen op Donderdag 24 October 1935, des n.m. te 2 uur. De punten zijn: Ingekomen stukken en mededeelingen; benoeming van een lid van de pL gezondheidscommissie in de vacature D. van Wieringen; benoe ming van een lid van het bestuur in de burgemeester Slob-stichting, ter voorzie ning in de vacature ontstaan door het bedanken van mevr. Maissan; nadere rege ling inzake de halfjaarlijksche toelating v.an kinderen op enkele openbare scholen; verkoop van een perceel grond te Nieuw- Vennep; regeling van de salarissen van de ambtenaren van den burgerlijken stand; aanbieding van de gemeente-rekening over 1934; financieele regelingen; vaststelling van het contract inzake de gaslevering aan de luchtvaarthaven Schiphol; verdaging van de beslissing omtrent de uitbreidings plannen van Zwanenburg en de Badhoeve- buurt; vaststelling van het uitbreidings plan met bebouwingsvoorschriften voor Schiphol en omgeving. Bruggencomplez in gebruik genomen. Het door de zorg van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder over de Hoofd vaart bij den Bennebroekerweg en over den Bennebroekertocht aldaar nieuwge bouwde bruggencomplex is voltooid en in gebruik genomen. Dat hiermede in het belang van het steeds drukker wordende verkeer een groote \%r be tering is tot stand gebracht, behoeft geen nader betoog. De arbeidsverdeeling van het dagelijksch bestuur dezer gemeente. In verband met de nieuwe samenstelling van het dagelijksch bestuur der gemeente Haarlemmermeer, vernemen we. dat in een door dit college gehouden vergadering met onderling goedvinden de behandeling van de onderscheidene takken van bestuur zijn verdeeld en opgedragen als volgt: Burgemeester: Algemeene zaken; Politie; Brandweer; Personeelsaangelegenheden; Militaire Zaken; Keuringsdienst v. Waren; Gasbedrijf. Wethouder Ouwerkerk: Onderwijs. Fi nanciën en Belastingen; Grondbedrijf w.o. landarbelderswet en beplantingen; Tuin- bouwcrisisaangelegenheden. Wethouder koning: Armwezen en ander maatschappelijk hulpbetoon; Arbeidsbe middeling; Werkloosheid en Werkverschaf fing; Ongevallenwet; Invaliditeitswet. Wethouder De Zeeuw: Bouw- en Wo ningtoezicht: Woningbedrijf; Volkshuisves ting: Volksgezondheid; Onderhoud van I wegen en plantsoenen; Reinigingsdienst; Begraafplaatsen: Landbouwcrisisaangele genheden. HILLEGOM. De Gemeentebedrijven. De rekeningen over 1934 van de ge meentebedrijven wijzen de volgende ver lies- of winstcijfers aan: gas f 547.22 winst; water f. 5806.58 winst slachthuis f. 819.98 verlies; badhuis f. 4802 55 verlies en zwem inrichting f. 286 43 verlies. Jeugdclub heropend. De jeugdclub van de Mij. tot Nut van 't Algemeen heeft haar bijeenkomsten weer hervat. De groote zaal was zoo goed als ge heel bezet met meisjes en jongens, die zich vermaakten met verschillende spelen. Sinds verleden winter zijn er enkele nieuwe spelen bijgekomen. Ook postzegelverzame laars. liefhebbers van lezen en piano spelen waren present. De groep voor huis vlijt heeft een aparte hoek om rustig haar werkzaamheden te verrichten. Alles staat onder toezicht van dames- en heeren leiders. die gelijk' de Jongelui opgaan in het clubwerk. In de Ned. Herv. Kerk is het Gebeds-, Bezlnnings- en Concentratieuur voor den vrede gehouden. Het kerkgebouw was ge heel bezet. ds. Hendriksen. predikant van de Chr. Ger Kerk behoorde tot de vele aanwezigen De dienst, die geleid is door ds. Chr. Eerhard, Herv. predikant, duurde ongeveer drie kwartier en was zeer plechtig en in- dukwekkend. Er is gecollecteerd voor de ambulance van het Ned Roode Kruis, die naar Abessynië uitgezonden zal worden. De E K. Middenstandsver. de Hanze heeft een drukbezochte ledenvergadering gehouden Na opening en herdenking van het overlijden van mgr. Aengenent heeft de geestel. adviseur kapelaan Merks een op wekkend woord gesproken over een geslo ten retraite. Besloten is een Tridium te houden. Een verslag is uitgebracht over den Centralen Raad. Naar de vergadering op 24 dezer zijn afgevaardigd de heeren Schulte Kuperjans en G B. Kroon. Inzake S. K. V. deelde de voorzitter mee, dat alles behartigd wordt door het hoofdbestuur De voorzitter deelde nog mee. dat in Januari enkele bestuursleden zullen aftre den. Ook heeft hij gewezen op het belang van den middenstand en zijn organisatie. Aanwezig op het bureau van politie: bal en bril. Door den voorzitter werd namens alle oud-leerlingen den heer Grimme een ge schenk aangeboden. De heer Grimme was erkentelijk voor de waardeerende woorden en het aangeboden geschenk. De secretaris en penningmeester brach ten de jaarverslagen uit, waarin gewag werd gemaakt van een opgewekt en actief j vereenlgingsleven. hoewel de financiën I niet al te rooskleurig waren. Na declamatie hield de Directeur der Rijkstulnbouwschool ir. K. Volkersz een causerie over „Bloelproeven in den proef tuin bij de Rijkstuinbouwschool". Spr. wees op de aanwezigheid van die inrichting tot het nemen van proeven met bloembollen, speciaal met het oog op de behandeling en voorbehandeling van broeigewassen voor den vroegbroel. Deze inrichting is gesticht bij de Rijkstulnbouwschool, heeft een ver- warmlngs- zoowel als een koel-installatie. Momenteel staan ongeveer 1100 a 1200 kistjes voor het nemen van broeiproeven te wachten. Wij hopen dezen winter goede resultaten te bereiken. Spr. wees er op, dat het nemen van één enkele proef van een bepaald soort bloembollen nooit mag lel den tot het direct vaststellen van het re sultaat voor de toekomst. Deze proeven moeten herhaald worden. De bemestings- proeven zijn van zeer groot belang; nood zakelijk is het, dat hier steeds meer studie van gemaakt wordt. Het bemestings- vraagstuk werd door spr. nader behandeld en uitgewerkt. Spr. riep de medewerking in tot het nemen van gezamenlijke proeven, waar door het algemeen belang het beste ge diend wordt. Na het beantwoorden van enkele vragen volgde sluiting. SASSENHEIM. In de vacature H. C. van Teyllngen is tot diaken der Geref. Kerk gekozen de heer M. Boon. Tot kweekelinge met akte is aan de School met den Bijbel aangesteld mej. B. Schllprand van Hlllegom. De opbrengst in deze gemeente van de K.R.O.-zakjes bedroeg bijna f. 125. VEUR. De molen in den Driemanspolder. Naar wij vernemen, is de molen van de Driemanspolder, waarvan wij kortelings schreven dat een der roeden gebroken was, weer geheel hersteld en volop in werking. De molenaars zijn blij, weer te kunnen malen. De fout schuilde in een constructie-fout van de roe, die van buitenaf niet was te zien. VOORHOUT. Door de gemeente-polltie alhier, is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren J. D., afkomstig uit Oosterbeek bij Arnhem wegens vernieling, openbare dronken schap en verzet tegen de politie. KATWIJK AAN DEN RIJN. Vergadering Kath. Katwijk. „Kath. Katwijk" hield een ledenverga dering die weer goed bezocht was Pastoor Buys opende met gebed en een hartelijk woord van welkom waarna woorden van dank volgden voor hetgeen door KE. sinds de vorige vergadering weer was ge presteerd. Voornamelijk de Bollenveillng ten bate der kerk was een groot succes met een besten afloop voor de kerk De secr. de heer J. v. d. Nouweland, las de notulen die werden goedgekeurd. Behan deling van het winterprograrnma volgde. Dit was voor een groot gedeelte reeds door het bestuur in elkaar gezet, hetgeen niet wegnam dat nog een uitvoerige bespreking volgde. Verder aangevuld door de leden kwamen op het program te staan verschil lende ontwikkelingsavonden. De inzet zal een vroolijike avond zijn. Na het St. Nico- laasfeest aangeboden aan de kinderen der school, zullen volgen een avond van ont wikkeling, dan kunst en jolijt, en ook zal Pater Henricus aangezocht worden voor K.K. op te treden. Het program kon ten slotte de volle goedkeuring der vergade ring hebben. Als gevolg van een ingeko men schrijven zal aan B. en W door „Kath. Katwijk" een verzoek gericht wor den al het noodige te doen ter bestrijding der excessen die zich ook te Katwijk aan Zee voordoen gedurende den badtijd aan het strand aan den Boulevard, soms in de kom van Katwijk-Zee Na rondvraag volgde sluiting door den pastoor. LISSE. Aanbesteding. De uitslag van de gehouden aanbeste ding voor het nieuw te bouwen pand voor de fa. P. de Gruyter op den hoek Heere- wegKanaalstraat is als volgt: Fa Blok f.7447; Fa. Beugelsdijk f. 811S; Fa Kleft f.7277; Fa. Kleynendoret f.8835; Fa. Scheppingen f. 7450' Fa. Ransdorp f.7740; Fa van Riet f.8136. Fa Daudeij en Co. f. 6995; Fa. Schuit f.8282: Fa. Seysener f.7700; Fa. Langeveld f. 7250: Fa. Greper f.7290; Fa. v. d. Wilden f.7371; Fa. Groen f. 8100. Jaarvergadering „Theorie en Praktijk". De Ver. van Oud-leerlingen der Rijks- tuinb. Winterschool hield in café-restau rant „De Nachtegaal" de jaarvergadering onder presidium van den heer H. J. Hyl- kema van Hillegom. De voorzitter verwelkomde speciaal ir. X Volkersz, dir. der Rijkstuinbouwschool un de leeraren dezer school. De heer C. A. Gehrels van Huizen (N.-H.) lks de notulen, die onder dankzegging vrerden vastgesteld. De voorzitter memoreerdé dankbaar het vruchtbare van dit jaar doch wees tevens op hetgeen niet goed genoemd mocht worden. De vergaderingen moeten niet ontaar den in feestavonden, dat is niet het doel onzer vereeniging. Wij willen de door ons ongedane kennis op school verder blijven annvullen. "oorts wijdde spr. een woord van af- sc ïeid aan den heer W. F. A. Grimme van Lüse, leeraar aan de Rijkstuinbouwschool welke om gezondheidsredenen de school met pensioen gaat verlaten. De voorzitter sprak met veel waardee ring over den arbeid van den heer Grim me en het met veel tact gegeven onder wijs, dat door ons, oud-leerlingen, thans misschien nog meer gewaardeerd wordt, dan toen wij min of meer plichtmatig op de schoolbanken zaten. NOORDWIJKERHOUT. GEMEENTERAAD. Besloten is tot toetreding tot den vleeschkeuringskring Lisse. De raad kwam bijeen in openbare zit ting onder voorzitterschap van burge meester Van Iersel. De voorzitter opende met gebed en deed o.a. mededeeling van het feit, dat de nieuwe salarisregeling der veldwachters thans door Ged. St. is goed gekeurd Deze regeling zal voor vijf jaren geldig zijn. Hierna werd de rekening van het grond bedrijf, dienst 1934, alsmede de rekening van de gemeente, dienst 1934, aangeboden Een commissie werd benoemd, die beide rekeningen aan een nauwkeurig onder zoek zal onderwerpen en rapport zal uit brengen. Deze commissie zal bestaan uit de heeren J. v. d. Berg, J. van Pareira en D. J. Westrik. Hierna werd aangeboden de begrootlng van het grondbedrijf, dienst 1936, en die van de gemeente 1936. welke in een vol gende vergadering nader onderzocht zul len worden Op voorstel van B. en W. werd overge gaan tot vaststelling van een monumen ten-verordening. Hiertoe zal een commissie van advies benoemd worden, bestaande uit twee leden van den raad en een deskun dige. De eindbeslissing blijft echter aan den raad. De heer v~d Klauw maande aan tot voorzichtigheid bij de beoordeeling der uit te brengen adviezen. De monumenten verordening werd hierna in haar geheel aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot het aangaan van een gemeenschappe lijke regeling met de gemeenten Lisse, Sassenhelm en Voorhout ter uitvoering van de Vleeschkeuringswet, beoogende het in stellen van één keuringskring, welke den naam „Keuringskring Lisse" draagt; 2. tot het vaststellen van een verordening op den Keuringsdienst voor vee en vleesch; 3. tot het vaststellen van een instructie voor den keuringsveearts, hoofd van dienst; 4. tot het vaststellen van een instructie voor den hulpkeurmeester van den Keuringsdienst. Met alg. st. werden deze punten aange nomen. Het salaris van den Keurmeester, zal zooals reeds bepaald werd in den gemeen teraad van Lisse. bedragen f. 4000 mini mum. f. 5000 maximum benevens f. 800 ver goeding voor gebruik van auto. Het salaris van den hulpkeurmeester zal bedragen f. 1300 min.—f 1800 max., benevens f. 30 p. j. voor gebruik van rijwiel. Aan deze salarissen, te betalen door de gezamenlijke gemeenten zal Noordwijker- hout naar evenredigheid bijdragen. Van de salarissen moeten de functionnarlssen zelf 10 procent pensioen bijdragen, en de gemeenten de overige 5>/2 procent. De vaststelling van het kohier der wegenbelasting beter bekend als „nieuwe straatbelasting" werd bepaald op f. 8003, terwijl het kohier der reinigingsdiensten iophalen van vuilnis) werd bepaald op f. 364 of beter op f. 1 per gezin (wie geen vuil meegeeft, behoeft niet te betalen). Bij de rondvraag wees de heer v. d. Berg er op, dat als de „Zilk" wordt aange sloten bij de Bloemendaalsche waterlei ding, de prijzen per M3. het voordeeligst zijn. De voorzitter zeide, dat waterleiding voor de Zilk nog toekomst-muziek is. doch als het eenmaal zoover komt zijn de tarie ven van Bloemendaal zeer schappelijk. De huiseigenaren van enkele blok-huizen in de Zilk moeten daarvan de voorterrei nen eens flink opknappen, dan zullen er meer verhuurd worden. De heer v. d. Berg vroeg om meerdere lantaarns langs den Heerenweg. wat een nieuwe post op de begrooting zou zijn. De heer v. d. Klauw vroeg om twee rijwielpaden langs den Hee renweg, wat reeds werd aangevraagd In samenwerking met andere gemeenten. Hierna ging de raad over in geheime zitting. Gevaarlijk spelen! Twee jongens vonden alhier op „Het stille strand" twee vuurpijlen, waarschijn lijk afkomstig van een schip in nood. Di rect moesten zij de pijlen aansteken, wat eerst niet lukte. Toen het wél lukte, kreeg één der jongens het brandende kruit tegen één zijner beenen, wat een groote brand wond veroorzaakte. Ten bate der H. Martha-vereen.. welke kleedingstukken vervaardigt voor behoef- tigen. werd in het Patronaatsgebouw van „St. Victor" een fancy fair gehouden met allerlei attracties en vermakelijkheden Na de Hoogmis sprak Pastoor Waterreus het openingswoord, waarna de tentoonstelling zich den geheelen dag in een druk bezoek mocht verheugen. Een groote verloting had eveneens veel succes voor het goede doel. VOORSCHOTEN. De collecte voor het pl. crisis-comité heeft opgebracht de som van f. 420.—, w.o. een gift is van f. 100.—. Aan allen, die door hun gaven het comité hebben ge steund, brengt het zijn hartelljken dank. De wielrijder D. de B. is op den Leidscheweg ter hoogte van de Gerefor meerde Kerk op de tramrails gevallen, waardoor hij een groote wond bekwam aan het onderbeen. Nadat een voorlooplg verband was aangelegd, is hij onder ge neeskundige behandeling gesteld. De bestrating tusschen de tramrails en vooral bij kruispunten van de rails, ver toont enkele gevaarlijke kullen, waardoor al menig ongeval is gebeurd. Vooral bij nat weer is het gevaar voor slippen groot. Valpartijen bij kullen zijn dan helaas het gevolg. WASSENAAR. Onder de tram geloopen en gedood. Zaterdagmiddag is de 87-jarlge P. P. M. wonende in een pension alhier, op het kruispunt Prinsenweg—Burchtlaan onder de electrlsche tram geloopen en op slag gedood. Het hoofd werd van de romp ge scheiden. Waarschijnlijk heeft het slacht offer. dat eenlgszins hardhoorend is, bij den hevigen wind met het hoofd vooruit geloopen, en aldus niets van de tram gemerkt Het stoffelijk overschot is naar het politiebureau overgebracht. Ernstige aanrijding tusschen auto en wielrijder. Hedennacht te kwart over twaalf vond in de nabijheid van de garage Jansen op den Rijksstraatweg een ernstige aanrijding plaats tusschen de 22 j wielrijder K. al hier. komende uit de richting den Haag en een auto bestuurd door G., komende uit de richting Leiden K. stak onverwachts op onbedachtzame wijze van het rijwielpad den weg over in de richting van het Kerkehout en werd toen door den bestuurder der auto, die niet meer stoppen kon, aangereden, waar door K. van de fiets geslingerd werd en vermoedelijk een schedelfractuur, een her senschudding en een ontwrichte sohouder bekwam. Zijn meisje, dat naast hem reed, waarschuwde hem nog voor het naderend gevaar, doch het was helaas reeds te laat. K. werd in zorgwekkenden toestand naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Bij informatie vernamen wij. dat de toestand van het slachtoffer, dat nog steeds be wusteloos is. gelijk deze zich nu laat aan zien, redelijk wel is. ZEVENHOVEN. De verzakkende Gemeentetoren. Gebleken is uit een advies van den ge meente-opzichter, dat de verzakking van den gemeentetoren der Herv. Kerk verder gaat. De opzichter wenscht niet verder al leen de verantwoordelijkheid te dragen en B. en W. niet met hem. Tot hét geven van godsdienstonderwijs bij de Geref. Kerk is benoemd ds. G. J. Warnink van Ter Aar. Burgerlijke Stand. Getrouwd: N. Veenboer en H. M. v, d. Lugt. y Overleden: Levenloos aangegeven kind van C. Q. Verleun en A. J. Klever. De werkloosheid neemt in deze ge meente weer toe. ZOETERWOUDE. De landbouwersknecht G. alhier reed met zijn fiets tegen een op het Watertje staande ijzeren paal, die daar met nog een dergelijk exemplaar is geplaatst om het berijden van het Watertje met auto's tegen te gaan. De jongeman bezeerde zich daarbij zeer ernstig en heeft vermoedelijk toen het plan gemaakt om die palen op te ruimen, want de gemeente-veldwachter betrapte hem en nog 2 anderen er op. dat zij bezig waren de palen wederrechtelijk te verwijderen. Door den neer K te Voorscnoten is :n nieuw verzoek ingediend om hem ver gunning te verleenen voor het bouwen van 20 arbeiderswoningen langs den Schenkel- weg. Van de eerste 20 stuks zijn er reeds een 10 tal zoo goed als voltooid. HEDEN: N.V. Dubbeldeman's Boekhandel: Bul. tengew. alg. verg. van aandeelhouders, 8'/i uur nam. Schouwburg: Italiaansche opera „Tra- viata". 8'/< uur nam. Dinsdag. Burchtzaal: Ned. Chr. Vrouwenbond, Spr. dr. van Broekhuyzen. 8 uur nam. „In den vergulden Turk": Ned. Reisver. afd. Lelden. 8 uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 8 uur nam. Pieterskerkgracht 9: Ledenverg. afd. Lelden Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis". 8'/i uur nam. Kat wij k-aan-Zee (Gemeentezaal): Spr. J._Slegelaar van Den Haag. 8 u. n.m. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam, „Amphitryon". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trlanon-Theater, Breestraat. 8 uur nam. Revue „Lachen Is troef". Zondag nam. 3 en 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Voor de vrijheid van zijn volk". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lido-Theater Steenstraat 39. 8 1/4 u. n.m. „De Rozenkrans". Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/i uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/a uur en 8 u. 15. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat. 7 uur nam. „Als Londen slaapt'. lederen middag 2>/> u. Zondag v.af 2 u. De apotheek Hooigracht 48 is dag en nacht geopend voor leden v h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 October a.s. waarge nomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35, Tel. 136; A. J. Donk, Doe- zastraat 31, Telef. 1313 en C. van Zijp, Wllhelminapark 8, Oegstgeest, Telef, 274. ALPHEN. De oudste inwoner verjaart. Heden viert onze oudste inwoner de heer J. v. d. Akker rustend landbouwer zijn 98en verjaardag. Behalve dat hij wat doof is, mag hij zich over een goede gezondheid verheugen. Den heer v. d. Akker die een groote bekendheid geniet in de omgeving en landbouwerskringen zal het zeker niet aan belangstelling ontbreken! Rede over „De Ordeningsgedachtc". Voor de A.R. kiesver. „Nederland en Oranje" trad als spreker op dr. C. Beeken kamp van Lelden. De opening werd ver richt door den voorzitter den heer W. J. v. d. Brink. Na een korte inleiding wees spr. er op, dat er tegenwoordig meer en meer belangstelling komt voor „de ordenings- gedachte", welk onderwerp spr. wilde be- handelën. Deze meerdere belangstelling is z.i. te verklaren uit het feit, dat de ver houding tusschen individu en gemeen schap verstoord is en uit den drang, om deze verstoorde betrekking weer te herstel len. Wie echter bij het licht der rede tracht de oplossing te vinden, zal er nimmer in slagen een juiste verhouding te vinden. De bijbel leert, dat zoowel het individu als de gemeenschap een eigen waarde hebben. Zal de verhouding in de samenleving weer goed worden, dan dient erop gelet, dat noch de individueele vrijheid, noch de be langen van de maatschappij in de knel ko men. Bij het economisch liberalisme zien we een oversjpannlng aldus spr. van de waarde van den enkelen mensch. De „al- leen-durver" meent dat hij de gemeen schap straffeloos kan negeeren. Het libera lisme ziet ten onrechte in de ordeningsge dachte een stap in de richting van het socialisme. Het socialisme grijpt de ver- nieuwe belangstelling voor „ordening" aan om langs geleidelijken weg toch weer aan te sturen op de socialisatie, gelijk duidelijk kan aangetoond worden aldus spr, uit de publicaties van S.D.A.P. en N.V.V. uit den jongsten tijd. Gewaarschuwd wordt, om zich niet door gelijkheid van uitdrukkings wijze in de waan te laten brengen, dat het socialisme eigenlijk hetzelfde wil als de christelijke propagandisten voor ordening beoogen. De A.R. beschouwing, aldus spr. houdt vast aan de schrift en historie. De schrift spreekt van „vrede en gerechtig heid". Die te handhaven en tot gelding te brengen moet het doel zijn van onze sociale politiek. Voorts dient aansluiting gezocht te worden bij hetgeen geleidelijk in de maatschappij is gegroeid. In de eerste plaats wordt hierbij gedacht aan de be- drijfsradenwet, waarvan een verderen uit bouw Inderdaad wel wenschelijk geacht wordt, doch momenteel practisch nog niet mogelijk is. De tijd van staatsonthouding is voorbij. Het is een utopie te gelooven, dat de maatschappij zichzelf ordenen zal. Vol gens spr. moet daarom de overheid regu- leerend en stimuleerend optreden. De Cen trale Overheid behoude, ook bij het ver leenen van publiekrechtelijke bevoegdheid aan de maatschappij opgekomen organen, de uiteindelijke zeggenschap, teneinde het algemeen belang te beschermen tegen ver keerd begrepen groeps-egoïsme. Anderzijds dient scherp afgewezen te worden de zg. corporatieve staat, waarmee de N.S.B. te- gewoordig schermt, zonder precies te we ten. wat daaronder verstaan moet worden. Men mag de groote moeilijkheden, die zich bij het ordeningsvraagstuk voordoen niet onderschatten. Het is evenwel vóór alles een zedelijk vraagstuk. Daarom zal ieder christen een antwoord moeten geven op de vraag, wat hij voor zich doen kan om de samenleving te ordenen, opdat zij weer „normaal" worde, d.w.z. dat ze weer beant woordt aan de goddelijke norm der ge rechtigheid en in de juiste verhouding kome tot den Schepper aller dingen. Hier na volgde sluiting. 2

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6