De Italiaansch-Abessynische oorlog. De gevolgen van den Storm. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 21 October 1935 TELEGRAMMEN. Noodseinen in den aether. BURG. STAND VAN LEIDEN SCHEEPSVERBINDINGEN. VAN HET OORLOGSFRONT. ADDIS ABEBA. 20 Oct. (Reuter). Volgens nog niet bevestigde berichten van het Zui- dertront zouden de Italianen Gerlogoebl met de daarbij gelegen bronnen hebben bezet. (Reeds een week geleden is deze bezet ting gemeld! Red. L. D.). Evenwel bülft het radiostation aldaar werken. Op geen enkel Iront werden tot nu toe werkelijke slagen geleverd. De Abessyniërs concentreeren hun troe pen vooral in Tlgre, aangezien zij van mee ning zijn, dat het deprimeerende klimaat en de tegenwoordigheid van de wilde stam men In het Oosten en Zuiden voldoende £ijn om de opmarsch van de Italianen ln deze gebieden tegen te houden. ADOEA, 20 Oct. (Reuter). In verband met de berichten uit Addis Abeba Inzake de ge zondheidstoestand van de Italiaansche troe pen. verklaart professor Castellani. de hooge-commissaris voor de gezondheid, dat deze toestand uitstekend is. Sedert het vertrek van het hospitaalschip Urania" een maand geleden, is het hos pitaalschip „California" vertrokken op 15 October met 4 officieren, 9 onderofficieren, 10 matrozen, 94 manschappen en 95 zwart- hemden, die ziek waren Onder hen was geen enkele gewonde Zij werden geëvacueerd om de hospitalen vrij te laten voor eventueele gewonden. De schepen ..California", „Urania „Tevere", ..Vienna" en Heloime" werden omgevormd tot hospitaalschepen. Een van deze schepen verblijft perma nent te Massoea. ADDIS ABEBA. 20 Oct. (Reuter). Volgens berichten van het Oostelijk front hebben een Italiaansche gevechtkolonne en een ravitailleering-kolonne Moessa Ali verla ten. De eerste kolonne is te snel opgerukt in dit woestijnachtige, moeilijke terrein, on der een groote warmte, en heeft het con tact met de tweede kolonne verloren. De voorziening van water en levensmid delen moest met vliegtuigen worden tot stand gebracht Verder verluidt, dat een aantal Italiaan sche soldaten, die arbeiden aan de nieu we wegen, lijdende zijn aan oogontsteking, doordat hun oogen zijn getroffen door 't bij tende sap van cactussen, welke zij weg ruimden. Aan het Noorderfront is niets veranderd. ADDIS ABEBA. 20 Oct. (Reuter). Vele Italiaansche spionnen zijn den laatsten tijd gearresteerd op verscheidene plaatsen in het Ethiopische gebied. Zij zullen allen naar Addis Abeba wor den gebracht. Een van deze spionnen is dezer dagen nabij Dolo gearresteerd, hij was er met een kameraad op uit getrokken, doch zijn ge zel was bij het oversteken van een rivier door krokodillen verslonden. ADDIS ABEBA. 20 Oct. De toestand aan het Zuiderfront blijft kalm, zegt de corres- dondent van Reuter in dit gebied. De Ethiopiërs hebben besloten Daggah- pur te versterken en met alle kracht de Italiaansche opmarsch naar hier tegen te houden. Versterkingen zijn hierheen gezonden. De voorhoede is naar Mora Haiwar ge zonden. Onder de Abessynische troepen te Har- rar en Jijiga moet scheurbuik heerschen en vanuit Berbera zijn medicamenten hier heen gezonden. ADDIS ABEBA. 20 Oct. (Reuter). De troepen van generaal Ababa zijn uit Gofa te Addis Abeba aangekomen. De manschappen van deze legermacht, die nog geen wapenen hebben, zullen ge weren ontvangen, waarna zij naar het front zullen worden gedirigeerd. De onophoudelijke troepenbeweging, waarvan de hoofdstad het tooneel is, schept een ware oorlogs-atmosfeer. Het enthousiasme van de bevolking wast voortdurend; vele detachementen trekken door de stad, voornamelijk rond het keizer lijk paleis vanwaar de nieuwe wapenen naar de buitenwijken worden vervoerd. Wegen, welke kort geleden rond de hoofdstad zijn aangelegd, wemelen van soldaten, lastdieren en convooien. De minister van oorlog Ras Moeloegheta heeft 20 km. benoorden Addis Abeba een persoonlijk kamp gevestigd, waar hij zich voorbereid op zijn a.s. vertrek naar het front. Het gerucht gaat, dat de keizerin mor gen naar Dessie zal vertrekken, waar haar oudste zoon reeds is aangekomen. Naar verluidt zouden stammen uit Ery- threa de grens van Egyptisch Soedan zijn overgestoken, terwijl anderen naar Ethio- pisch gebied zouden zijn gekomen, om te verhinderen, dat de Italianen hun kudden ln beslag nemen. ASMARA, 20 Oct. (Reuter). Het schijnt, dat de opmarsch van de Italianen naar Makale niet zonder veldslag zal verloopen, bericht de correspondent van Reuter bij het Italiaansche leger. De vliegtuigen, die verkenningsvluchten hebben uitgevoerd berichten, dat Ras Kassa aanzienlijke strijdkrachten naar Makale brengt uit het zuidwesten, waar zij door nieuwe troepen worden vervangen. Teneinde de opmarsch naar Makale voor te bereiden bezetten de Italianen ge- lijdelijk de bergen en ravijnen rond Adigrat. LONDEN, 21 Oct. (Reuter). Uit Berbera wordt gemeld, dat het corps kameel- ruiters in Britsch Somaliland de beschik king heeft gekregen over drie vliegtuigen uit Aden. De toestellen zullen dienen voor pa- trouilledienst aan de grenzen. Uit Asmara wordt bericht, dat de hevige regenval de opmarsch van de Italiaansche troepen heeft gestuit, doch zoodra de bo dem weer voldoende droog is. zal de op marsch worden hervat met behulp van gemotoriseerde eenheden. In de „Daily Telegraph" schrijft gene- raal-majoor Temperley: Indien de Italianen hun opmarsch in het huidige tempo voortzetten, dan zullen zij minstens 3 jaar noodig hebben om Addis Abeba te bereiken, aangezien van elk Jaar slechts de zeven droge maanden beschikbaar zijn. Het schijnt, dat de generale staf Mus solini er reeds van te voren op heeft ge wezen, dat het misschien 3 jaar kon duren eer Addis Abeba was bezet, en dan nog 3 of 4 jaar eer het geheele land was onderworpen. ADOEA, 21 Oct. (Reuter) Van Italiaan sche zijde wordt medegedeeld dat de geeste lijken van 200 Koptlsehe kerken in het ge bied van Aksoem en 15 moskeeën in Tigri hun onderwerping hebben aangeboden. Ook Kagnasmak Ilan Marian heeft zijn onderwerping aangeboden. Te Aksoem vinden nog steeds graanver- deelingen ten behoeve der bevolking plaats. ASMARA. 21 Oct. i Reuter) De opperbe velhebber van het Italiaansche leger ge neraal de Bono heeft Vrijdag in het ver overde gebied een verklaring laten ver spreiden volgens welke hij de regeering over het land op zich zal nemen, in naam van den koning. De bevolking van Tigrë en Adamë staat onder Italiaansche bescherming. De hoofden zijn verantwoordelijk voor de handhaving van de orde. De hoofden en geestelijken die zich niet ter beschikking der regeering hebben ge steld. worden als vijanden beschouwd. Alle door Italianen aangerichte schade zal worden vergoed. ASMARA, 21 Oct. (Reuter). De oorlogs correspondent van het D.N.B. meldt, dat volgens gisteren uit Itallaansch Somali land ontvangen berichten, de Italiaansche opmarsch, ondanks den sterken regenval, is voortgezet. De Italiaansche troepen zijn de rivier de Sjebeli, waarlangs de Abessijnen verster kingen hebben aangelegd, overgetrokken. Bij den aanval werd gebruik gemaakt van talrijke vliegtuigen. Groote vooiraden zijn den Italianen in handen gevallen. Zij veroverden 2 stukken geschut en vele machinegeweren en bezetten de plaats Sjelawi. In Italiaansche kringen wordt dit succes als het belangrijkste sedert de bezetting van Gerlogoebi beschouwd. ROME. 21 Oct. (Reuter). De verovering van Sjelawi door de Italiaansche troepen bewijst, dat ze oprukken naar Gorahei, waar de Abessijnen zich blijkbaar concen treerden. De troepen van Najiboe die van Harar naar het Noorden zijn gedirigeerd, rukken eveneens op naar Gorahei. Belangrijke versterkingen worden gele verd door Ras Destoe, het starphoofd van de Borana ln het Zuidwesten. ALEXANDRIE, 21 Oct. (Reuter). Naar uit Port-Said wordt gemeld, zijn daar giste ren 2 Italiaansche schepen uit Somaliland aangekomen die met 500 zieken en vele honderden gewonden op weg zouden zijn naar den Dodekanesos. ASMARA, 21 October (Reuter) Vol gens berichten van het Somalifront heb ben de Italianen Skilave en Dugherl be zet, twee punten van groote strategische beteekenis. De plaats Dagheri nabij Callafo. een belangrijk strategisch punt der Abessy niërs aan de rivier Tebbe Sjibeli. werd door tien vliegtuigen gebombardeerd en in brand gestoken. Voorts bombardeerden de vliegtuigen Boerbodi, aan de Webbe Sjibeli tusschen Moesthil en Dagheri. De Abessyniërs leden bij het luchtbom bardement zware verliezen en vluchtten in wanorde, tal van wapens achterlatend. Vijf vliegtuigen die verscheidene malen door de kogels der Abessyniërs werden getroffen slaagden er in, behouden naar hun basis terug te keeren. Men neemt aan, dat deze overwinning een belangrijke moreele uitwerking zal hebben. ADOEA, 21 Otcober (Reuter) Het aantal in vrijheid gestelde slaven be draagt ongeveer 15 a 20.000 en vormt on geveer 15 a 20°/» van de bevolking van Tigre. ADDIS ABEBA, 21 October. (Reuter) Naar vernomen wordt is de Italiaansche colonne, die bij Moessa Ali op Abessynisch gebied is doorgedrongen en van 500 tot 700 man telt, geïsoleerd in het woestijn achtige gebied. De colonne is omringd door de wilde Danakils. ASMARA, 21 Oct. (Reuter). De Italia nen hebben ten Z. van Adigrat een stra tegische positie ingenomen. Het inlandsche legercorps onder Biroli heeft zich voor Hutiho opgesteld. Het corps onder Marivino is voor Aksoem. De luchtmacht voert steeds verkenningen uit tot de lijn AssabSetut, een afstand van 1300 KM. De vliegtuigen zagen troepenconcentraties van de Abes sijnen bij Makallé en het gebied van Timbien Bikoestan. DE SANCTIES. LONDEN, 21 Oct. (Reuter). De Exchange Telegraph meldt, dat gedurende het week einde gevechten hebben plaats gehad aan het Zuidelijk front, waarbij de Abessijnen zware verliezen leden. LONDEN. 21 Oct. (Reuter). Naar uit Nairsbi wordt gemeld hebben de haven autoriteiten der Britsche gebieden m Oost- Afrika aan Italiaansche schepen er, voor Italië gecharterde schepen verboden, zich langer dan 24 uur in de havens op te hou den. Deze beschikking is genomen op grond van neutraliteitswetten. Zondag was een Itallaansch schip ge noodzaakt de haven van Mombassa te ver laten met een voorraal kolen, waarmede het slechts de dichtstbijzijnde haven in Italiaansche Somaliland kon bereiken. LONDEN 21 Oct, (Reuter). De studenten van de Universiteit te Oxford hebben met 323 stemmen tegen 123 een motie aange- I nomen voor toepassing van sancties, niet alleen economische doch ook militaire. 19 Studentenbonden waren op de verga dering vertegenwoordigd. Besloten werd in Oxford een Vredesraad op te richten. De politieke besprekingen. ROME. 21 Oct. (Reuter) Het Italiaan sche optimisme is herwaakt door de ge beurtenissen van de drie laatste dagen, welke men „voorwaardelijk vertrouwen" zou kunnen noemen. Niets is gewijzigd in de voorbereidingen tot de campagne in Abessynië of weerstand tegen de sancties. Men verwacht, dat de ontspanning, welke is gekomen tusschen Italië en Engeland gevolgd zal worden door een ontspanning tusschen Italië en den Volkenbond. Na de eerste opluchting tengevolge van de Brit sche verklaring, dat geen eenzijdig Britsch optreden moet worden gevreesd, heeft men er zich spoedig rekenschap van gegeven, dat, indien het gevaar voor een eenzijdig optreden van Engeland is geweken, het gevaar voor een collectief optreden blijft bestaan en dat reeds een aanbeveling van den Volkenbond voldoende is om Groot- Brittannië tot maatregelen te doen over gaan. Men moet thans weten, in hoeverre Engeland aanbevelingen van den Volken bond zal verzoeken Men is dus nog niet geheel gerustgesteld. Daarom vertrekken nog steeds troepen en bereidt men zich voor tegen de sancties. Doch hoewel Italië, zooal niet wantrou wend, dan toch voorzichtig staat tegen over de houding van Engeland, wenscht 't toch, dat een eerlijke opheldering plaats heeft met den Volkenbond, zooals dit heeft plaats gehad met Engeland. De huidige stilstand is hiervoor een goede gelegenheid. Men is te Rome van oordeel, dat het vol doende zou zijn, ipdien men te Genève het Itallaansch—Abessynisch conflict in een anderen Iteest beschouwde om de atmos- pheer snel te verlichten tusschen Rome en Genève. Volgens de Italiaansche opvat ting is: lo. Italië geen aanvaller doch bevrijder. 2o. kan 't slavenhoudend Ethiopië niet op gelijken voet worden behandeld met be schaafde staten. 3o is de Ethiopische eenheid kunst matig. PARIJS. 21 Oct. (D.N.B.) „Oeuvre" publiceert, zonder nadere bronnen aan te geven, een bericht uit Genève, waarin wordt gezegd, dat de Italiaansche gezant te Parijs. Cerutti bij zijn laatste bezoek aan Laval, dezen een persoonlijk schrijven van Mussolini heeft overhandigd, waarin dt Duce meedeelt, dat volgens zijn mee ning de tijd tot bemiddeling nog niet was aangebroken De Britsche openbare mee rling is nog te opgewonden en het beste was thans af te wachten. Mussolini rekent hierbij op Frankrijk. Een tegenspraak. GENEVE. 21 October (Reuter) De Italiaansche delegatie alhier ontkent for meel, dat het bericht, verschenen in een deel van de buitenlandsche pers, dat alle buitenlandsche dagbladen of periodieken in Italië verbotten zijn, juist is Hulp voor Abessynië. DJIBOETI, 21 October. (Reuter) Prins Ismael Daoed Pasja, een Ud van de Egyptische Koninklijke Familie is hier gisteren aangekomen en nog denzelfden dag met een specialen trein naar Addis Abeba doorgereisd, met negen doktoren, geneesmiddelen en sanitair materiaal, voldoende om een hospitaal met 300 bed den op te richten. Verder wordt gemeld, dat Ethiopië mu nitie ontvangt via Berbera, Djiboetl en Harrar. ARRESTATIES IN MANDSJOEKWO. MOEKDEN. 21 Oct. (Reuter). De Ja- pansche politie heeft 60 aanzienlijke Chi- neezen van Christelijke religie gearres teerd onder voorwendsel dat ze zich aan communistische actie hebben schuldig gemaakt. Onder de gearresteerden be vindt zich o.a. de leider van de Hongkong- Sjanghai Bank en verder artsen, studen ten, verpleegsters en employe's van een Britsch-Amerikaansche tabaksm aatschap. pij. De politie heeft bij verschillende em ployés huiszoeking doen verrichten. In kringen van huitenlanders hebben de ar restaties veel opzien gebaard. De Britsche consul-generaal heeft geprotesteerd. Men schrijft ons: Tal van schepen waren Zaterdagmiddag door den Westerstorm in moeilljkhecen ge raakt. Zoo had het s.s. Highland zijn schroef verloren en verlangde sleepboot hulp. Elbe-Weser-radio meldde de noodsei nen van het s.s. Adrar met machineschade. Ten noorden van Terschelling seinde te 3 uur het s.s. Kandava om hulp, doch een schip dat in de buurt was, gaf te kennen, dat het niet in staat was te keeren en dat het door de hooge zee zelf machteloos was. Het s.s. Florida was op de reede van Vlis- singen van belde ankers geslagen Een Fransch schip bevond zich eveneens zonder ankers en met machineschade nabij Helgo land in nood. Een Duitsch oorlogsschip spoedde zich derwaarts. Omstreeks 6 uur informeerde het s.s. Kanadava naar de ge vraagde sleeDboothulp. maar de sleepboo- ten zelf hadden groote moeite in het barre weer vooruit te komen. Ook de Kerkplein en de sleepboot Drenthe waren ernstig in gevaar. (Elders in ens Blad vindt men een uitvoerig verslag daar van Red. L. DJ. Verder verkeerden gister middag in een zeer gevaarlijke positie de Engelsche kolenboot Pendennis, die later op de Noordzee ten Noorden van Terschel ling vergaan is. Hoe de bemanning werd gered vindt men eveneens op een andere pagina in den breede omschreven. Hier moge nog het een en ander volgen over de noodseinen, welke door den aether flitsten. Geseind werd dat de lading van de Pendennis was gaan werken en dat het schip zwaar slagzij naar bakboord maakte. Het water, zoo vernamen wij aan de radio, kwam tot de bilges (waar de ronding van het ruim begint) en de radiohut stond vol water Er werd onmiddellijke hulp ver zocht. Een Zweedsch schip nam radiopei ling en stoomde volle kracht in de richting van de opgevangen seinen. Te 2 uur seinde de marconist, dat hij niet dacht, het nog veel langer te kunnen volhouden. De Zweed sprak hem moed in en seinde cheer up old man", wij zullen er spoedig zijn Er werden herhaaldelijk peilingen genomen, ook van de Nederlandsche en Engelsche kust uit, waaruit bleek, dat de aanvanke lijk opgegeven positie onjuist was. Er scheen eenige verbetering ingetreden te zU toen de hulp van de sleepboot Holland werd gevraagd, welke hulD eerst doelloos werd geacht, aangezien de kapitein het schip als verloren beschouwd had. Om half vier echter sloegen de luiken weg en moest de bemanning het schip verlaten. De marconist zette den selnsleutel vast, zoodat de zender een aanhoudende streep gaf. om de toesnellende schepen in de ge legenheid te stellen met hun richtingzoe kers de juiste koers te houden. De zender was vrij zwak, zoodat dit het overige ver keer niet bijzonder stoorde. Een Noorsch schip bereikte drie kwar tier later als eerste de Pendennis en slaag de er ln de 22 opvarenden aan boord te nemen. De zendinstallatle stopte te 5 uur. Of deze toen onklaar geraakte, of dat mis schien de kapitein toen als laatste de boot verliet, is nog onbekend In ieder geval is de Pendennis niet dadelijk daarop gezonken. Deel van het havenhoofd te Scheveningen weggespoeld. Tengevolge van het stormachtige weder is in den nacht, van Zaterdag op Zondag van het zuidelijke havenhoofd der buiten haven te Scheveningen een gedeelte, on geveer in het midden, ter lengte van ruim 20 meter plm. één meter verzakt. De fun deering van dat gedeelte is als het ware poreus geworden, zoodat deze van den grond af zal moeten worden herzien. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gevallen; de Rijkswaterstaat heeft onmid dellijk de noodige maatregelen ter beveili ging genomen. Trawler drijft hulpeloos op de Noordzee. Te IJmuiden is bericht ontvangen, dat een Engelsche trawler, die de schroef heeft verloren, op ongeveer 25 mijl van IJmuiden ronddrijft. De sleepboot „Afrika" van L. Smit en Co. is van Hoek van Holland vertrokken ter assistentie. Men had hedenmorgen de trawler nog niet gevonden. Trawlers met stormschade binnengekomen. Eenige trawlers zijn te IJmuiden met stormschade binnengekomen. De „Olympia" IJM. 111 verloor de scheepsboot en de bezaan. Van de „Emma" IJM, 177 nam een stortzee het bovenste gedeelte van de brug. alsmede het compas weg, zoodat de schipper genoodzaakt was de thuisreis zonder compas te aanvaarden. De stranding van de „Kerkplein", Door de directie van de stoomvaart maatschappij Mlllingen te Millingen is nog niet besloten wat met de „Kerkplein", die Zaterdagavond bij Egmond is gestrand, zal gebeuren. Het bergingswerk zal gerui- men tijd in beslag nemen; een berger is nog niet benoemd. De kapitein en zijn officieren zijn nog aan boord. Db STORM. DE ENGELSCHE MIJNSTAKING. LONDEN, 21 Oct. (Reuter). Nog 486 mijn werkers bevonden zich gisteravond onder den grond in 3 mijnen in de Rhodalvalley. Hun vertegenwoordigers verklaarden, dat 'zij van de werkgevers een garantie ver langden, dat geen niet-georganiseerde arbeiders te werk zullen worden gesteld. Hoewel de staking in de Nine Miles Pointmijn is geëindigd staken ln Zuld- Wales nog 15.000 arbeiders. LONDEN, 21 Oct. (Reuter). Tijdens den hevigen storm, welke dit weekeinde boven de Britsche eilanden heeft gewoed zijn 10 personen om het leven gekomen, althans voor zoover bekend. KOPENHAGEN. 21 Oct. (Reuter). De orkaan, welke bijna drie dagen boven Denemarken woedde, heeft thans zijn hoogtepunt overschreden. De geregelde scheepvaart had veel van den storm te lijden. Het Deensche s.s. Odin uit Stettin, kwam met 6 uur vertraging in Kopenhagen aan, de Helmdal had op weg van Born- holm naar Kopenhagen 5 uur vertraging gehad. Zondagmiddag vingen verscheidene radiostations s.o.s.-seinen op van het 4000 ton metende Britsche schip Rendensis uit New Castle, dat zinkende was; de kapitein verzocht snelle hulp. Het Deensche s.s. England en een Zweedsch schip zetten koers naar het schip. Voor zij evenwel het schip bereikten, had het Noorsche schip Iris de 22 opvarenden van de Tendensls aan boord genomen. Kort daarna zonk het schip. Een aantal schepen is ln den storm gestrand. VIJF LEERLINGEN GEDOOD. BOUILLAC (Frankrijk), 21 October. (Reuter) Gistermiddag werden 16 leer lingen van de landbouwschool door een aardschuiving bedolven. Vijf kwamen om 't leven, twee werden gewond. De jongens moesten voor straf gister middag werken in een steengroeve, welke achter de school ligt. GENERAAL GREELY t WASHINGTON, 21 Oct. (Reuter). Op 91-Jarigen leeftijd is de Pool-onderzoeker en schrijver Generaal Greely overleden. Hij leidde in 1881 een Noordpool-expeditie en ontdekte nieuw land ten Noorden van Groenland. Hij stak Grinnelland over naar de Poolzee. Door gebrek zijn de meeste deelnemers omgekomen. GEBOREN. Johannes Hermanus. z. van E. M. Gul- demond en H. Dubbeldeman Christina Maria, d. van W. F. Mulder en C. Vernet. ONDERTROUWD. TREINBOTSING IN SILEZIË. KATTOWITZ, 21 October. (ANP.) Bij het station van de grensplaats Tesjen is door verkeerden wisselstand een per sonentrein in botsing gekomen met een motorwagen. Twee wagons van den trein vielen om met het gevolg, dat 16 perso nen ernstig werden gewond. Allen werden naar het ziekenhuis overgebracht. De toestand van twee hunner is vrijwel hopeloos. L. Bekooij, ]m. 29 jaar en C. J. Disse- velt. jd. 27 jaar B. J. Seller, jm. 24 jaar en T. Luitjes, jd. 23 Jaar J. B. Viele. jm. 24 j. en E. C. M. Alofs. jd. 20 jaar J. G. v. d. Born, jm. en J. M. van Vliet, jd. MIJ. NEDERLAND. POELAU LAUT, thuisreis, 18 October van Sabang. HALCYON LIJN. ROZENBURG. 18 October van Vlaardin- gen te Lissabon. STAD ZALTBOMMEL, n. Palermo, pass. 18 October Gibraltar. KON. NED. STOOMB. MIJ. SIMON BOLIVAR, 18 October n.m. 10 u. van Amsterdam te Hamburg. HOLLAND—BRITSCH INDIË LIJN. STREEFKERK, thuisreis, 19 October van Port Said. HOLLAND—OOST AZIË LIJN. SEROOSKERK, thuisreis, 18 October van Marseille. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. KOTA INTEN, thuisreis, 18 October van Adelaide. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DAMSTERDIJK, 18 October n,m. van Los Angeles, naar Rotterdam. MIJ. OCEAAN. LAERTES, 18 October van Hamburg naar Gdynia. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. ROTTERDAM, naar Aruba, pass. 18 Oct. Lands End. APOLLONIA, 18 October van Constanza te Port Said. ALDEGONDA, 16 October van Pladjoe te Singapore. HENNIE, 16 October van Scheveningen te Gdynia, BERKEL. 19 October van Rochefort naar Rotterdam. GOUWE. 18 October van Monrovia te Libreville DEN HAAG, naar Baton Rouge, was 18 October 1.10 u. n.m. 35 mijlen Z. van Lands End. EMMAPLEIN, Rotterdam n. Lulea, pass. 18 October Elseneur. SCHIELAND, 18 October van Ventsplls n. Rotterdam. OVERLEDEN. E. Nieuwenhuijsen-Mulder, wede, 82 jaar M. M. Peverelli- de Raat, wed., 81 jaar H. Guldemeester, zoon, 5 Jaar G. A. v. d. Put, wedn., 50 jaar. De Motor- en Rijwielwet ver biedt uitdrukkelijk het rijden met open knalpot binnen de bebouwde kom der gemeente. De navolgende schepen zijn morgen radio-telegrafisch te bereiken vla het kust- station Scheveningen Radio. Alchiba; Alcyone; Aldabl; Alwaki; Clir. Huygens; Colombia; Costa Rica; Crijns- sen; Dempo; Indrapoera; Johan de Witt; Kota Baroe; Kota Gede; Maasdam; Poe- lau Laut; Poelau Roebiah; van Rensselaer; Slamat: Statendam; Stuyvesant; Vene zuela; Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 ct. per woord, au t—ï

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2