Ontspanning in de Engelsch-ltaliaansche verhoudingen. Verdere sancties te Genève bepaald 76,,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 21 October 1935 Vierde Blad No. 23182 BELANGRIJKE DINGEN OP KOMST. VRAGENRUBRIEK. FAILLISSEMENTEN. BINNENLAND. VAN 'T FRONT. Van het front ontbreekt alle nieuws. Generaal de Bono heeft een decreet uit gevaardigd, waarbij alle slaven in het be lette gebied in vrijheid worden gesteld. Verder ls er van de fronten niets nieuws te berichten. Naar officieel te Rome wordt medege deeld is het onder wapenen brengen van de dienstplichtigen van de Jaarklassen 1911, '12. '13 en '14 met verkorten dienst tijd in volkomen orde geschied. Het ls thans mogelijk geworden de divisies op oorlogs sterkte te brengen. Van een spoedig af zwaaien van de Jaarklassen '11, '13 en '14 ls geen sprake, integendeel, de Jaarklasse 1915 ls reeds opgeroepen. Aan deze officleele mededeeling verbindt de Giornale d'Italia een commentaar, waarin er op wordt gewezen, dat 1.200.000 man onder de wapenen zijn waarvan zich ongeveer een mlllioen in Italië zelf bevindt. Te Addis Abeba heeft een van de belang rijkste legerautorlteiten verklaard, dat het niet mogelijk was uitvoerige berichten over het front te verstrekken, aangezien men bevreesd was te veel van de Abessijnsche plannen bekend te maken. Niettemin was het plan, dat de bewegingen van alle Abes sijnsche troepen regelde, gereed gekomen en binnen korten tijd was er te rekenen op een antwoord op den Italiaanschen in val. Tot dien tijd zijn de troepen echter genoodzaakt af te wachten en waar dat noodzakelijk is, zich terug te trekken. De Abessijnsche ex-gedelegeerde bij den Volkenbond, Tecle Hawariate, heeft zich te Marseille Ingescheept naar DJiboeti met bestemming Addis Abeba. Aan Journalisten verklaarde Hawariate, dat Abessynlë slechts een eerzamen vrede zal aanvaarden op voet van gelijkheid met Italië. DE SANCTIES. De plenaire zitting van de coördinatie- tommissie heeft Zaterdagavond de voor stellen van de commissie van achttien, waarin de onmiddellijke steunverleening der leden onderling bij het toepassen van sancties tegen Italië wordt gevraagd, aan genomen. Er ls een lijst opgemaakt van sleutelproducten, waarvan de uitvoer naar Italië zal moeten worden stopgezet. De voorstellen van Eden tot boycott van den Italiaanschen export werden aangenomen terwijl Oostenrijk, Hongarije en Albanië tich van stemming onthielden. Terwijl de leden der commissie algemeen tan gevoelen waren, dat men tegen de nlet- leden van den Volkenbond geen maatrege len kon ontwerpen, pleitten Titulescu en Lltwlnof voor dwang- en strafmaatregelen tegen leden van den Bond, die zich van medewerking aan de sancties onthouden, praktisch dus tegen Oostenrijk en Hon garije. Door de verzoenende redevoeringen van den Poolschen vertegenwoordiger Ko- marnicki, den Zwitser Motta en den Span jaard Madariaga werd ten slotte de krasse formule, welke Titulescu had voorgesteld, verzacht. De genomen beslissingen vermelden het volgende: 1. Alle Invoer van Itallaansche waren behoort te worden verboden. 2. De uitvoer van een aantal nader ge noemde grondstoffen en producten naar Italië behoort te worden verboden. 3. De staten die aan de sanctlebepalin- gen deelnemen moeten elkander wederkee- rig steun verleenen voornamelijk door de vermeerdering van elkanders Invoer. 4. De commissie van achttien te Genève tal in permanente zitting bijeen blijven om de uitvoering der genoemde besluiten na te gaan en eventueel nieuwe voorstellen aan de coördinatie-commissie in te dienen. 5. De voorzitter der coördinatie-com missie De Vasconcellos zal de voornaamste documenten inzake het Italiaansch-Abes- synische geschil met inbegrip natuurlijk van de aanbevelingen der coördinatie-com missie aan de nlet-Volkenbondsstaten doen toekomen met de mededeeling dat de coör dinatie-commissie gaarne alle mededee- [Ingen zal ontvangen, die nlet-Volken bondsstaten nuttig zouden oordeelen aan de coördinatie-commissie te doen. 6. De coördinatiecommissie zal op 31 October weer bijeen komen om den datum van de Inwerkingtreding der economische sanctiemaatregelen vast te stellen. De diplomatieke besprekingen. Te Rome en Londen ls een communiqué uitgegeven van volgenden inhoud: Officieel wordt bevestigd, dat de Engel- sche gezant een bezoek heeft gebracht aan Mussolini en aan dezen opnieuw de verzekering heeft gegeven, dat de Engel- sche regeering niet de bedoeling heeft, met betrekking tot het Italiaansch-Abes- synische conflict, welke actie ook te ondernemen, die verder gaat dan de col lectieve verplichtingen, welke het zal uit voeren als loyaal lid van den Volkenbond. Verder wordt verklaard, dat de houding van de Engelsche regeering in geenen oeele wordt ingegeven door overwegingen van eigen belang. Alle bewerlngn van dezen aard zijn daarom zonder grond en kunnen slechts verbreid zijn door slecht ingelichte personen of door lieden, die de internationale relaties willen vertroebelen. Hoewel in het Italiaansch-Britsche communiqué geen melding zal worden ge maakt van de kwestie der vermindering van de vlootkrachten in de Middelland- sche Zee, bestaat de mogelijkheid, dat wroot-Brittanndë twee slagschepen van V'braltar zal terugtrekken met het oog op ae ontstane ontspanning. Er bestaat evenwel momenteel geen mogelijkheid, dat de vlootkrachten in de Middellandsche Zee tot haar normale sterkte zullen worden teruggebracht, aa f "G'ornale d'Italia" schrijf' naar ?„„.eic"nS van de tusschen Parijs en „„den plaats hebbende onderhandelin gen o.a.: san 'n Italië niet begrijpen, waar- be Engelsche vlootbasls in de Middel- asche Zee met koortsachtige haast in oorlogstoestand wordt gebracht. Deze maatregelen zijn reeds lang getroffen, al vorens de Itallaansche voorzorgsmaat regelen werden genomen en moeten Italië onnoodlg voorkomen. Niettegenstaande de.officieuse Engelsche verklaringen, gaat Eden ln Genève door, den Volkenbond tegen Italië op te zetten. De afgelegde officleuse Engelsche verklaring sluit wel een geïsoleerd optreden van Engeland uit, doch constateert, dat het „tot het uiterste zijn Volkenbondsverplichtingen gemeenschappelijk met de andere naties zal vervullen". Wij weten evenwel, aldus betoogt het blad verder, dat de andere naties zich slechts met tegenzin zullen onderwerpen aan het Initiatief dat van den aanvang af van Engeland ls uitgegaan en wel op een zoodanige wijze, dat de Volkenbonds- solidarltelt, waarnaar Engeland zich steeds meer of minder heeft geschikt, er door verzwakt werd. Het Fransche antwoord aan Engeland, Inzake de toepassing van artikel 16 zal niet worden gepubliceerd. De verzekering, welke Laval ten aanzien van de naleving van genoemd artikel door Frankrijk heeft gegeven, heeft te Londen groote voldoening gewekt. Alle misverstand ls thans uit den wee geruimd. Naar men meent te weten, is een groot dee! van Laval's antwoord gewijd aan de verdediging van de buitenlandsche politiek, welke Frankrijk tot dusver in het Ita- llaansch-Ethiopisch conflict heeft gevoerd. Men verwacht nu te Londen, dat inge volge het onderhoud dat de Brltsche am- basadeur met Mussolini heeft gehad ook in de Engelsch-ltaliaansche betrekkingen een ontspanning zal Intreden. Te Londen ls 'n lang telegram van sir Eric Drummond den Engelschen ambassadeur te Rome, ontvangen handelend over dat onderhoud. Rede van Baldwin. De Engelsche premier Baldwin die te Worcester het woord heeft gevoerd, gaf als zijn oordeel te kennen, dat de Volkenbond in het Italiaansch-Abessijnsche conflict geen andere maatregel kon nemen dan hij heeft gedaan. Het betreft geen Italiaansch- Britsch conflict, maar veeleer een geschil, tusschen Italië en den Volkenbond. In tal van kringen heeft men te veel over oorlog gesproken hetgeen verkeerd ls. WH zijn altijd bereid aldus Baldwin gebruik te maken van welke gelegenheid ook om een verzoening tot stand te brengen. In het buitenland heeft men gezegd, dat een van de voornaamste motleven van onze houding de strijd tegen het fascisme ln Italië is geweest Dit is een gevaarlijke leugen De regeering ln Italië ls een zaak, die Italië alleen aangaat. Baldwin bevestigde opnieuw het besluit van Groot-Brittannie al het mogelijke te doen om de beginselen van het Volken bondshandvest te doen zegevieren en zeide: Ik zal hier herhalen wat ik reeds heb gezegd: het doe' van den Volkenbond is de vrede, en oorlog ls het laatste waaraan de Brltsche regeering denkt. Sedert lang is de tijd voorbij dat Engeland met de wapenen of met welke methode ook zou willen trachten een regeerlngsvorm in een ander land omver te werpen. Geen buitenlandsche bladen in Italië. Door een besluit van de fascistische partij, is aan de expeditie-ondernemin gen van dagbladen en aan de straatver- koopers bevolen, alle abonnementen op buitenlandsche bladen af te bestellen en deze bladen niet meer te verkoopen. REGEERINGSPLANNEN NA VERRAAD VAN RAS KOEKSA ONGEWIJZIGD GROOTE BEDRIJVIGHEID IN TIGRÉ NOG REGEN IN HET ZUIDEN GEBRUIKEN DE ITALIANEN DUM-DUM-KOGELS? (Van onzen speclalen correspondent W. F. Deedes) ADDIS ABEBA, Zondagavond. Er heerschte een onderdrukte opwinding te Addis Abeba vandaag. De regeering blijft wel is waar volharden in haar stil zwijgen en treft haar plannen voor de toekomst, maar de zekerheid en het ver trouwen in de ministers, die ik vanavond sprak, doen vermoeden, dat er belangrij ker dingen op til zijn dan de blokkade van het Itallaansche leger of de bezetting van Tlgré. Ik verneem, dat de regeeringsplannen hoe die ook mogen zijn niet het minst zullen worden beinvloed door de de sertie van Haile Selassie Koeksa van wien verondersteld wordt, dat hij ln de woestijn ls gestorven of door de Italianen aange steld is als ras van Tigré. De regeering schijnt geheel ingelicht te zijn over zijn vertrek De ministers deelen mede, dat zijn afwezigheid de samenwerking en de aan eensluiting van de legers aan het Noorde lijk front aanzienlijk zal vergemakkelijken En dit is vermoedelijk juist. Er worden dezer dagen nieuwe groote aanvallen verwacht. Aan beide zijden bereidt men er zich klaarblijkelijk op voor, vooral aan het Noordelijk front. De Abessijnsche ber ch- t.en uit rt'' ~t melden een concen tratie van het Itallaansche leger ten Zuiden van Ad'grat langs het front, dat zich uitstrekt van Aksoem tot Adoea. Men maakt uit de berichten op, dat de Abes- sijnen geen directe plannen tot een aan val hebben gemaakt, al zullen zij trach ten de verbinding tusschen de Italiaan- sche troepen te belemmeren. Toch blijkt er groote bedrijvigheid te bestaan bij de Abessijnsche troepen ln Tigré. Terwijl de Abessijnsche regeering er nog steeds over beraadslaagt oprfvelke wijze de opmarsch der Itallaansche troe pen door een sterken tegenstand van het Abessijnsche leger zou kunnen worden belemmerd, ligt de veronderstelling voor de hand, dat deze troepenbeweging door een Abessijnschen tegenaanval in de rich ting van Eritrea zou kunnen worden afge leid. Ras Seyoem. de feitelijke bevelhebber van het geheele Noordelijke leger, zou hiervan vermoedelijk de leiding krijgen tezamen met ras Kassa. Sinds het uitbre ken van den oorlog heeft de regeering geen officieel nieuws meer ontvangen over de beweging der Itallaansche troepen in de buurt van den berg Moessa Ali Dit gebied ligt in het verre Oosten van Eritrea tegenover de provincie Aoessa. Er bevindt zich daar een sterke troepenmacht en lk verneem, dat de Abessijnen, die dezen hoek steeds als gevaarlijk hebben be schouwd, dezen verdedigen met vervaar lijken tegenstand. Ik verneem verder, dat het grootste deel van het centrale leger, dat onder leiding van den minister van Oorlog staat, en on geveer 150.000 man sterk ls, naar Desslé optrekt, om zich bij de troepen van den kroonprins aan te sluiten en het ls zeer wel mogelijk, dat hierna de opmarsch over de grenzen van Aoessa zal volgen. Aan het Zuidelijk front. Aan het Zuidelijk front is alles nog steedstfustig. De regen die daar nog steeds valt, is vermoedelijk de reden voor het op schorten der militaire bewegingen aldaar. Ik verneem, dat de Italianen tien dagen geleden hun aanval zijn begonnen bij de rivier Fafan en ten Zuiden van Webbe Sjebell. De sterke Abessijnsche troepen macht te Bale wordt aangevuld met het plan het Itallaansche leger zoo mogelijk naar het Zuiden terug te drijven. Zeer groote dingen zijn vermoedelijk op komst. Addis Abeba verkeert ln afwachting. Onderzoek naar dum-dum-kogels. Ministers en hooge regeeringspersonen kwamen heden in het paleis bijeen om foto's voor een protest aan den Volken bond te bestudeeren. Ik verneem, dat deze foto's zouden moeten bewijzen, dat de Italiaansche troepen de laatste dagen hun toevlucht hebben genomen tot het gebru'k van dum-dum kogels. Dr. Hoek man die de foto's heeft genomen, is de leider van de AbêstUttéche Roode Kru's- expeditie aan het Zuidelijk front. Hij keerde Vrijdagavond uit Dsjidsjlga te Ad dis Abeba terug en bevindt zich sinds gis terenochtend vroeg met zijn bewijsmate riaal in het paleis. Dr Hoekman is naar cie hoofdstad teruggekomen met het drin gend verzoek deze aangelegenheid verder te willen behandelen Behalve de ministers waren ook de geneeskundige adviseurs van den keizer aanwezig. De autoriteiten hadden een langdurige bespreking en de foto's zijn zeer nauwkeurig onderzocht. Ik verneem, dat de beweringen door de foto's duidelijk worden gestaafd Men zegt, dat verscheidene andere soldaten soortgelijke verwondingen hebben opgeloopen. De pa tiënt van dr. Hockmann was de eerste bij wien dergelijke kogelwonden waren ge constateerd. hij werd nauwkeurig onder zocht en gefotografeerd. De patiënt werd per muilezel van het front naar het hos pitaal van dr Hoekman bij Dzjidzjiga overgebracht Deze reis duurde meer dan acht dagen. De beenderen van den patiënt waren volkomen vermorzeld. Indien de be wijzen voldoende worden geacht, heeft de regeering het plan haar recht om bij den Vo'kenbond te protesteeren uit te oefenen. Een regeeringscommunlque, dat mij gisteren werd overhandigd, was geneigd de geschiedenis eenigszlns te overdrijven. Het beweerde niet alleen, dat de Italianen dum-dum kogels hebben gebruikt, doch men sprak zelfs van „vreeselijke slach ting" onder de troepen aangericht. Een uitdrukking die als eenigszips onbeschei den moet worden beschouwd. De conferentie van vandaag hield zich ook met andere kwesties bezig. Zij behan delde den dood van Abessijnsche soldaten „zonder zichtbare oorzaak". De regeering is van plan de zaak grondig te onderzoe ken. Dr. Hoekman sprak tevens over ern stige epidemieën van scheurbuik, welke niet zoo zeer door het tekort aan groenten veroorzaakt zouden zijn als wel door een tegenzin onder de troepen om het ver strekte voedsel te eten. Zoowel hier als ln andere gedeelten van het land koopen de regeerlngsambtenaren alle groentenvoor- raden op om ze oogenblikkelljk naar het front door te zenden. (Copyright Morningpost-A.N.P.) C. B. te R. Alleen als U kunt aan- toonen een betrekking te hebben, zal men u toelaten. Nederlandsch en En- gelsch worden beide gesproken. U zult Engelsch moeten kennen. Chr. v. d. W. te N. Z. Wij weten het niet. Misschien weet een onzer lezers hoe een door heeten stoom gekrompen duim van een wildlederen handschoen weer uit te rekken? W. M. te L. In Duitschland is het misdadige voornemen evenzeer strafbaar gesteld als de daad. In de week van 14 t/m. 19 October wer den in Nederland 85 faillissementen uit gesproken. ACTUEELE VRAAGSTUKKEN OP HET GEBIED DER HANDELSPOLITIEK. Voordracht van dr. Hirschfcld. In de te Den Haag voortgezette verga dering van het Kon. Ned. Landbouw- comité heeft dr. H. M. Hirschfeld, direc teur-generaal van Handel en Nijverheid gesproken over actueele vraagstukken op het gebied der Nederlandsche handels politiek. Hij zette allereerst uiteen, dat op handelspolitiek gebied internationaal de stabiliteit grootendeels zoek is geraakt, zoodat onderhandelingen over het han delsverkeer met het buitenland aan de orde van den dag zijn. Over de gevoerde handelspolitiek ls bijna niemand tevreden, omdat de veelvuldige wisselingen menige onzekerheid bieden, die voor het bedrijfsleven zeer bezwaarlijk is. Het streven is dan ook, hieraan te ontko men, doch men mag niet uit het oog ver liezen, dat de menigvuldige wisselingen in het buitenland het voor de Nederlandsche regeering vrijwel onmogelijk maken, af doende zekerheid te verschaffen „Het is niet Nederlands schuld" aldus sp., „dat wij in vele opzichten den vrijhan del hebben moeten prijsgeven. Toen in 1933 collectieve actie op handelspolitiek gebied onmogelijk bleek te zijn. is ook hier te lande aan de handelspolitiek een meer ac tieve rol toebedeeld. Wij zijn ook geen lam meren en onze regeering beschikt sedert eenige jaren over een arsenaal van han delspolitieke strijdmiddelen dat in zekeren zin om van te rillen is. De economische situatie is thans verwar der dan ooit ten gevolge van de catastro fale ontwikkeling der verhoudingen ln een aantal landen, waardoor herhaaldelijk het defensieve element op den voorgrond komt. Ten gevolge van de groote divergentie in de economische ontwikkeling van een aan tal zeer belangrijke staten heeft de Neder landsche handelspolitiek groote moeilijk heden te overwinnen, waarbij de invoer rechten op den a "htergrond zijn geraakt voor de contingenten. Zooals men weet staat de Nederlandsche regeering 'overigens niet meer zoo afwij zend tegenover verhoogde heffingen aan de grens, al zullen andere middelen ln de toe komst van meer belang blijken. Bij onderhandelingen moet tegenwoordig aan alles gedacht worden om te voorkomen dat er lekken zijn in verband met clearing- regelingen, valutavoorschriften enz. daar om moest b.v. de export naar Duitschland rigoureus aan banden worden gelegd. Eenige landen handhaven den gouden standaard, een andere groep heeft een ge devalueerde munt en een bijna even groote groep heeft het vrije betalingsverkeer op geheven. Daarnaast kan men weer onder scheiden in landen met toenemende autar kie, met deflatie en met inflatiepolitiek. De communiceerende vaten van het in ternationale economische verkeer hebben ten gevolge van verstoppingen of zuigingen in de kanalen een verschillend niveau ge kregen, waardoor de handelspolitiek voor steeds nieuwe problemen komt te staan. Ten einde te voorkomen dat het Neder landsche reservoir niet aan den eenen kant overloopt of aan de andere zijde leegloopt, zoo zijn, als gezegd, nieuwe snel werkende middelen noodzakelijk geworden, contingenteerlng, exportcontrole, clearing, monopolies enz. Wat de constructieve zijde der Neder landsche handelspolitiek betreft, wees spr. er o m. op dat die in de eerste plaats gezien moet worden in het zoeken van oplossingen om de wederzijdsche moeilijkheden te ont zien, voorts in het streven om nieuwe af- zetgëbieden, eventueel verder van huis, te zoeken. Spreker gewaagde in dit verband van de handelsmissie naar Finland en de rand staten, welke materieel wellicht nog geen resultaten heeft bereikt, doch waarvan het belang toch niet moet worden onder schat. Ten slotte waarschuwde spr. er voor de macht der handelspolitieke middelen niet te overschatten. Wanneer elders nog meer en krachtiger maatregelen worden geno men, is dat geen bewijs van kracht of energie, doch zal het veelal blijken, dat men het daar nog slechter heeft dan bij ons. LOONSVERLAGING IN DE SIGAREN- INDUSTRIE. Nieuwe regeling van scheidsgerecht gaat 1 December in. De arbitrage-commissie, welke uitspraak deed inzake het loongeschil in de sigaren- Industrie, heeft volgens de „Telegraaf" haar beslissing, wat loonen en arbeids voorwaarden betreft, nader uitgewerkt. Het scheidsgerecht, waarvan voorzitter was oud-minister T. J. Verschuur, heeft bepaald, dat de nieuwe regeling, eventueel dan op te nemen in een collectieve ar beidsovereenkomst, dient in te gaan op den eersten betaaldag, vallende 1 De cember as. De nieuwe regeling is nu voor 1000 stuks ln de prijsklasse van 78 cent f. 12,50; 6 cent: f. 11,75; 5 cent f.11.—; 4 cent: f. 10.50 en beneden 4 cent: f.10. Voor handwerk worden de loonen per 1000 stuks in de derde gemeenteklasse, voor de sigarenprijzen van 9—10, 78 en beneden 7 cent, welke tot dusver waren f. 16,55 (ongewijzigd), f. 15.38 en f. 14.83. Verder worden de uurloonen van dek- sorteerders en dektellers gebracht van 54 op 52 cent, die der dekopleggers van 43 op 41 cent, het stukloon voor sigaren- sorteerders wordt mede verlaagd en voor deze categorie wordt het uurloon 52 cent. De uurloonen voor personen, die be last zijn met den arbeid aan en om de bosiesmachine, hebben ln het algemeen verlagingen ondergaan (voor de arbei ders van 18 jaar en ouder) van gemid deld één cent per uur Er wordt, zooals reeds in Juli vastge steld was door het scheidsgerecht, een loonregeling ingevoerd voor den arbeid aan en om de compleet-machines (ma chines. welke de sigaren kant en klaar produceeren). Voor de derde gemeenteklasse worden die loonen, bij 48 uur per week, voor ar beiders van 14—22 jaar resp. f. 3.84. f6.72, f.9 60. f. 12.48, f. 15,36, f. 18,24, f. 20,16, f. 22.08 en f.24.—. VERPLAATSING NEDERLANDSCHE INDUSTRIE NAAR BELGIË. Plannen van „De Sphinx" te Maastricht voor het behoud van haar Belgischen afzet. De Maastrichtsche glas- en aardewerk fabriek „De Sphinx", voorheen Petrus Regout en Co., heeft in de laatste Jaren haar outillage zoo veel mogelijk gemo derniseerd en geperfectioneerd. Zij vindt door de contingenteerlng in het buiten land een belangrijke markt voor haar aardewerk en tegels, doch niet voldoende voor haar sanitaire artikelen. Het was al lang geen geheim, dat de leiding plannen had voor vestiging ln het buitenland. On geveer acht Jaren geleden reeds waren stappen in die richting gedaan en werd In enkele landen het terrein verkend. Nu hebben in den laatsten tijd besprekingen in België plaats gehad. Bij de malaise die er in de Nederlandsche bouwwereld be gint te heerschen, ligt het voor de hand dat deze fabriek tracht een minimum van capaciteit te behouden en daar de Maastrichtsche aardewerkindustrie toe nemende moeilijkheden ondervindt bij den afzet naar België, waar zij een oude belangrijke cliëntele bezit, ziet zij naar middelen uit om deze althans niet verder te verliezen. N.R.Crt. DE SLACHTOFFERS VAN DE „UIVER". Overbrenging stoffelijk overschot naar Nederland. Naar „Het Volk" verneemt, zal het stoffelijk overschot van de slachtoffers der ramp met de „Uiver", dat thans nog in de nabijheid van Rutbah Wells ln de schoot der aarde rust, binnen afzlenbaren tijd door een Nederlandsche begrafenis onderneming naar ons land worden ver voerd De juiste datum ls nog niet vast gesteld, tengevolge van het buitenlandsch verblijf van den heer Plesman. BRANDSTOFFENTOESLAG. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat in het tijdvak van 27 October 1935 tot en met 28 Maart 1936 brandstoffen- toeslag van ten hoogste een gulden per week kan worden verleend aan onder steunde en bij een werkverschaffing ge plaatste werkloozen. Voor dezen toeslag komen in aanmer king gehuwde en ongehuwde kostwinners en zoogenaamd op zichzelf wonende per sonen met eigen meubilair. In de kosten van dezen toeslag zal uit het werkloosheidssubsidiefonds eenzelfde bijdrage worden toegekend als in de overige kosten van steunverleening of in de loonen der werkverschaffing wordt verleend. Ir. B. STEPHAN NAAR TURKIJE. Ir. B. Stephan, adjunct-directeur der Fokker-fabrieken, zal half November naar Ankara vertrekken met een contract van twee jaar met mogelijkheid van verlen ging. om in Turkije op te treden als ad viseur van het departement van Natio nale Defensie voor de militaire lucht vaart. Zijn verband met de Fokker fabrieken wordt daardoor verbroken. De Nederlandsche regeering heeft den heer Stephan vergund in vreemden staats dienst te treden, zoodat hij zijn Neder landerschap behoudt. Tel. BEGROOTING VOOR SURINAME. Ontleend is aan het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het elfde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor Suriname voor het dienstjaar 1935. Naar aanleiding van het nieuwe artikel waarbij f- 70.000 wordt uitgetrokken we gens kosten als gevolg van het nader geo-hydrologisch onderzoek van de water- wlnplaats der Surlnaamsche waterleiding, werd door verschillende leden de opmer king gemaakt, dat dit bedrag hun zeer hoog voorkwam. Met waardeering hadden zij kennis genomen van het feit, dat de minister door overleg met de Surlnaam sche Waterleiding Maatschappij de oor spronkelijk opgestelde kostenberekening met f. 23.000 verlaagd had, maar ook het daardoor bereikte cijfer van f. 70.000 ver- eischte naar hun meening nog nadere motiveering, zoodat zij overlegging der gegevens, waarop dit gebaseerd was, op prijs zouden stellen. Vele leden hadden met instemming kennis genomen van de plannen tot sa neering van de Surinaamsche koffiecul tuur. Zij achtten het juist, dat niet wederom een voorschot verleend werd, gezien den financieelen toestand van het bedrijf, maar dat thans een subsidie ge geven zal worden. In dit verband vroegen zij, hoe de in 1931 en 1933 verleende voor schotten, in totaal f. 575.000, geliquideerd worden. In verband met de aangevraagde f. 38.750 voor deelneming aan de kosten van een proefneming met bacovencultuur in Suriname met welk artikel verschei dene leden ten volle instemden werd de vraag gesteld ln hoeverre ook voor volgende jaren op uitgaven voor dit doel gerekend moet worden. NEDERLANDSCHE AMBULANCE NAAK ABESSYNIË. In de afgeloopen week zijn de bijdra gen voor de eventueele uitzending van een Nederlandsche Ambulance met onge veer f. 10.000 vermeerderd en is de f. 20.000 reeds overschreden. Dankbaar is het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis voor de vele grootere en kleinere bedragen, die het ontvangen mocht. Giro-bedragen van f. 0,25 en f. 0.50 zijn met evenveel vreugde ontvangen als de grootere giften. Het benoodlgde bedrag is echter nog lang niet aanwezig om zelfs tot een be scheiden uitzending te kunnen overgaan. Bijdragen kunnen gestort worden op postrekening No. 22120 van het Neder landsche Roode Kruis.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13