buitewl. weekoverzicht LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 October 1935 Derde DE BOUW VAN DE „PRINSENDAM" De weg tusschen producent en verbruiker moet vrij. 76ate Jaargang LAND- EN TUINBOUW Blad No. 23181 VRAGENRUBRIEK. FAILLISSEMENTEN. Daar komen de werkers Daar komen ze èn De klinkers en bouwers Van de „Prinsendam"- Kijk ze eens loopen 't Gestempel is uit Br is werk aan den winkel Er is werk aan de schuit. (Vrij naar öpeeohoff) WIJ BEVINDEN ONS IN EEN VICIEUZEN CIRKEL REDEVAN DEN HEER FENTENERVAN VLISSINGEN SOMBERE ONZEKERHEID. Aan het „oorlogsfront" schijnen de „neratles vrijwel volkomen stil te liggen, afgezien van eenige luchtralds der Italia nen Daaruit is te concludeeren, dat de Italianen moeilijkheden hebben, van wel ken aard deze dan ook mogen zijn. Na de bezetting van de heilige stad Aksoem lntusschen gaf dit gereede aanleiding voor de Abessyniërs om den heiligen oorlog uit te roepen zitn de Italianen geen stap meer verder gekomen! Na het verraad van Ras Koeksa heette de weg naar Makalle open de Itallaansche vliegtuigen mel den groote vljandelltke troepenconcentra ties rondom deze plaats! Neen totdusver js het militaire succes der Italianen al heel poverties tegenover een zoo slecht bewa penden vijand. Verloop van tijd heeft bovendien voor de Italianen dit nadeel, dat de bewapening van hun tegenstanders met den dag beter wordt, daar het wapen embargo voor Abessyrüë ls opgeheven, zoo dat via Engelsch en Fransch-Somaliland dagelijks groote voorraden worden inge voerd om van Egypte maar te zwijgen. Politiek wordt de positie van Italië er al evenmin beter op tengevolge van den zwaren druk dien Engeland op Frankrijk oefent. Deze druk blijkt noodig. daar de Fransche premier Laval zijn ultstel-poli- ttek nog steeds tracht voort te zetten. Ten»evolge van die houding begint Laval bedenkelijk veel te lijken op den man, die tusschen twee stoelen kwam ln te zitten Ongetwijfeld stond Laval voor groote moeilijkheden, toen de spanning tusschen Italië en Engeland Intrad: hij was de vriend van beiden en hechtte aan beider vriendschap bijzondere waarde. Dienten gevolge was het volkomen begrijpelijk en verklaarbaar, dat Laval zich tot het uiter ste inspande om te bemiddelen teneinde de beide vriendschappen te redden en veilig te stellen, doch alles heeft zijn grenzen; zelfs de meest goede bedoelingen. Frankrijk heeft zich altild opgeworpen als paladijn voor den Volkenbond en dus mocht op zijn volle medewerking tot hand having van het gezag van dit instituut toch zeker worden gerekend! In het hui dige conflict tusschen Italië en Abessynië heeft daaraan echter nog al iets ontbro ken! Het is waar. Frankraijk ls den Vol kenbond trouw gebleven maar.... onder Engelsche pressie. Zoo is de situatie zuiver geschetst. Voor de Itallaansche vriend schap zou het Frankrijk van Laval zelfs hebben laten tornen aan wat het totnutoe bet dierste plechtanker zijner politiek was. Dat in Engeland de stemming tegenover den Franschen premier daardoor bedenke lijk is gezakt, spreekt van zelf; trouwens. Laval's prestige bij Brittannië had toch al een gevaarlijke knauw bekomen, door dat Lavan had getwijfeld aan de Engel sche macht ter zee. zoodat de Engelsche zet om plotseling zich meester te maken van de Mlddellandsche zee. den Franschen i minister van buitenl. zaken evenzeer ver- I raste als den Duce! Hoewel het verloop van zaken officieel achter de scb»rmen is gebleven, heeft I Laval daarnaast nog een groote fout be gaan. Het schijnt toch vrijwel vast te staan, dat hij nog een bemiddelingspoging heeft gedaan, waarbij Italië verder tege moet werd gekomen dan destijds de Com missie van Vijf voorstelde. Zie dat was een zeer tactische fout. Zou op dit denk beeld zijn ingegaan wat was er dan over gebleven van het prestige van den Vol kenbond? Immers niets! Dan was opnieuw gebleken, dat een groote mogendheid tegenover een kleinere zlin zin zou kun nen doorzetten, wanneer maar werd door gehakt. Men kan zich zelfs afvragen of de overgegaan, feitelijk de voorstellen der Volkenbond nu Italië tot den oorlog is Commissie van Vijf niet als ongedaan zou moeten beschouwen doch men kan zich terwille van de vredesgedachte neerleggen bij handhaving; ieder verder-gaan is ech ter uitgesloten voor het respect van den Volkenbond! In de practijk is Lavai's houding totdusver pro-Italiaansch geweest, al deed hij mede aan het praten over sancties. Lang heeft Laval echter niet meer kun nen aarzelen: Engeland heeft hem voor de beslissende keuze gesteld. Engeland heeft n.l. Frankrijk op den man af gevraagd, hoe zijn houding zou zijn bij een niet-uitgelok- ten aanval der Itallaansche vloot op de Engelsche, daarbij vaststellend, dat volgens het Volkenbondsstatuut Frankrijk dan tot hulp aan Engeland was verplicht. Totnutoe had Laval zich aan een afdoend antwoord weten te ontworstelen, doch nu heeft hij daartoe geen gelegenheid meer. Engeland heeft hem het mes op de keel gezet, tevens verklarend, dat, als het antwoord ontken nend mocht luiden, Engeland zich niet meer gebonden acht aan het Volkenbonds statuut, doch daarnevens niet meer aan het verdrag van Locarno. Dat is zoo dui delijk, dat Frankrijk geen keus overbleef, als men de zaak op den keeper beschouw de: Frankrijk zou dan immers niet meer op Engeland kunnen rekenen, wanneer Duitschland tot een aanval mocht over gaan! En is Italië, nu het gebonden is in Afrika voldoende tegenwicht voor het En gelsche verlies? De vraag is het antwoord levens Frankrijk heeft bevestigend ge antwoord Edoch; Engeland heeft Frankrijk op nieuw geprest en Laval zal te Londen als weinig betrouwbaar worden beoordeeld; evenzeer als in Italië, nadat Laval voor Engeland zal hebben geopteerd! De man, die tusschen twee stoelen kwam te zitten In Frankrijk zelf heeft Lavai's aarzelen bovendien op bijkans gelijksoortige wijze gewerkt. Aan de uiterst rechtsche kringen is door het treuzelen alle gelegenheid ge- |even, om een actie te organiseeren voor irankrijk's onthouding bij een optreden «gen het Italiaansche fascisme en uiterst, Sv 1 dat a"een al om dit fascisme een hak te zetten, ijvert voor scherp optreden, wroet tegen Lavai's positie. En slechts steunend op de middenpartijen zal Laval zich niet kunnen handhaven ™5 weg uit het politieke labyrinth is bi- zonder moeilijk en de regeeringswijziging m Oostenrijk is weinig moedgevend in v opncht. De vice-kanselier Starhemberg Am. 4 en "Shivering" der regeering weten 1:°; 'o zetten in de richting van den Ita- liiu i v*1. corporatieven staat en is feite- w a' "lijft Schuschnlgg dan ook bonds- meester van den toestand. Alle vor!^ en 2Ün onder zijn beve! geplaatst ViPjfb°Ier ZU mogen blijven bestaan! In oden-Europa, waar de situatie toch al HET ONTSLAG BIJ DEN LANDBOUW- CRISISDIENST. Een ernstig onderzoek wordt door de regeering ingesteld. Op vragen van den heer Boon in ver band met de beëindiging hunner dienst betrekking door een 4-tal juridische amb tenaren van het Regeeringsbureau voor de uitvoering van de Landbouwcrisiswet 1933, heeft minister Deckers het volgende ge antwoord: Het motief dat door de vier bedoelde ambtenaren wordt aangevoerd, is achter stelling in hun werkzaamheden en Dositie. die een gevolg zou ziin van een machts streven van een ambtenaar van het Land- bouw-Crisls-Bureau teven wien zii om an dere redenen ook bezwaren hebben. Naar dezp aangelegenheid wordt een ernstig onderzoek ingesteld. De aanleiding daartoe vindt ondergeteekende zoowel in de motieven, die door de betrokkenen ziln aangevoerd als in het daartoe strekkend verzoek van den bovengenoemden ambte naar. Uiteraard zal aan misstanden die aan het licht mochten komen een einde wor den gemaakt nevelig was. heerscht dientengevolge nog giooter onzekerheid Oostenrijk heeft, zich te-en de Engelscut politiek geplaatst, naast Italic Doch ooe staaf hu n.et Duitseh- land? Vandaar noort men vrijwel niets, daar de pers ook bijkans geen commen taar levert.... In de gisteren ln Den Haag gehouden 25ste algemeene vergadering van het Ko ninklijk Nederlandsch Landbouwcomité hield de heer F. H. Fentener van Vlis- singen, voorzitter van de Internationale Kamer van Koophandel te Utrecht, een Inleiding met het onderwerp; „De tegen woordige economische moeilijkheden, ge zien in internationaal verband". Het bedrijfsleven der moderne cultuur- staten, zoo zeide spr., is allengs zoo on derling samengegroeid, dat iedere natio nale economische crisis internationale ge volgen moet hebben. Wij hebben thans evenwel te doen met een wereldcrisis, welke slechts door ln in ternationaal verband genomen maatrege len is op te lossen. Reeds heel wat zal er gewonnen zijn als algemeen het inzicht baan breekt, dat de eenlg mogelijke oplossing om uit de crisLs te geraken, in een bepaalde richting moet worden gezocht. Indien de Jaren, welke achter ons lig gen, ons iets geleerd hebben, dan moet het toch wel zijn, dat pogingen om een nationale volkswelvaart ondanks de we reldcrisis te behouden door middel van verdedigingsmaatregelen, die niet anders kunnen zijn dan aanvallen op anderen, aanvallen, die nog heviger tegenaanvallen uitlokken, de internationale volkswel vaart, de wereldhuishouding slechts kun nen schaden en dat geen land sterk of machtig, rijk of onafhankelijk genoeg is om daarvan niet wederom aan eigen lijve den terugslag te ondervinden. Dat modern economisch raderwerk is zoo gecompliceerd, dat het voor een juist inzicht in breederen kring noodig is, dat wij het vraagstuk, waarvoor wij geplaatst zijn, steeds weer tot zijn eenvoudigsten vorm terugbrengen. In het Internationale bedrijfsleven was. vóór den oorlog, de efficiente, zeer ver doorgevoerde arbeidsverdeeling, die meer rekening hield met de economische struc tuur der verschillende bevolkingscentra dan met de nationale grenzen, te be schouwen als de veer, die het raderwerk ep gang houdt. De beste arbeidsverdeeling werpt echter geen nut af, indien de resultaten van dien arbeid niet doelmatig kunnen worden uitgewisseld. 1 1 i.j,"" De heer F. H. Fentener van Vlissingen. Als eischen, waaraan behoort te wor den voldaan, noemde spr. I. Vrije weg van producent tot verbruiker; II. Sta biele betaalmiddelen, welke internatio naal bruikbaar zijn; III. Een internatio naal werkend credietstelselIV. Even wicht tusschen de koopkracht van de groepen, welke de verschillende geledin gen van ons bedrijfsleven vormen. Achtereenvolgens werden deze punten nader toegelicht. Spr. wees op de groote verstoring, welke de wereldoorlog in de internationale ar beidsverdeeling heeft gebracht. Om de groote schade aldus aan de welvaart ge leden, te herstellen, had men tot een nieuwe internationale arbeidsverdeeling moeten komen, weer op basis van het systeem, dat goederen daar geproduceerd en diensten daar bewezen moeten worden, waar zulks het best en het goedkoopst kan geschieden. Dit is niet gebeurd. Spr. constateerde, dat economische eenheden uiteen zijn ge vallen, dat reparatieverplichtingen en self-sufficiency hun invloed hebben doen gelden, dat muntverzwakkingen hebben plaats gehad, dat het internationale cre- dietsysteem op losse schroeven is ge bracht en dat de industrie loonen in de cultuurstaten ten opzichte van de loonen in den landbouw onevenredig zijn ge stegen. In plaats van den weg tusschen produ cent en verbruiker vrij te maken, heeft men hem hoe langer hoe onmogelijker gemaakt. De handelsbelemmeringen heb ben tot monetaire ontreddering, tot nieuwe, ernstiger handelsbelemmeringen contingenten) geleid. Op het oogenblik is het de vraag of de internationale handel meer geknot wordt door maatregelen van handelspolitieken aard, dan wel door monetaire moeilijk heden. Devalueerende munteenheden hebben thans 36 landen, welke 60 Vo van den wereldhandel omvatten. De wereld bevindt zich thans aan een kruisweg. Zij zal moeten terugkeeren tot het beproefde systeem van Interna tionale arbeidsverdeeling en dit moeten verbeteren en aanpassen aan gewijzigde omstandigheden of zij zal bewust moeten streven naar meerdere zelfverzorging der nationale volkshuishoudingen. De belemmeringen van den internatio nalen ruil van goederen zullen zooveel mogelijk uit den weg moeten worden ge ruimd. Er zullen stabiele munteenheden moeten worden gevonden, welke interna tionaal bruikbaar zijn, het schuld- en credietvraagstuk zal moeten worden ge regeld. Zonder stabiliteit geen vertrouwen, zon der vertrouwen geen blijvende opleving. En deze opleving is juist noodig om voor de regeeringen een liberaler handelspoli tiek mogelijk te maken. Wij bevinden ons hier in een vicieuzen cirkel en de meeningen zijn verdeeld over de vraag, waar deze doorbroken moet worden. Tenslotte zeide spr.. dat de Internatio nale Kamer van Koophandel de instelling van een studiecommissie heeft bevorderd, om te trachten een oplossing hiervoor te vinden. RECLAME- 2279 LEESBIBLIOTHEEK. Eiken dag de nieuwste romans, jongens- en meisjesboeken, detective- en avonturen romans, enz. - Keuze uit pl.m. 20.000 deelen Hollandsche lectuur. Leesgeld 8 cent. Leesbiblio*«~l: C VAN t EEUWEN LOKHORSTSTRAAT recht over de Pieterskerfkgracht - Tel. 1937 J. v. D. te L. Een uitvoerige Kamer agenda is niet bekend. Zoo spoedig moge lijk wordt echter altijd in de bladen ge publiceerd welke wetsontwerpen zullen worden behandeld. Uitgesproken' W F. Legeer, caféhouder, re Voorscho ten, Haagweg 4. R.-c. mr. A. J. Paulus. Cur. mr. J. Blom, te Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9