Zevenvoudig jubileum bij de N.Z.H. ONTSPANNING TUSSCHEN ENGELAND EN ITALIË? ZATERDAG 19 OCTOBER 1935 No. 23181 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. KAART VAN ABESSYNIE. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden. f2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Voor ons gebouw hebben wij een bijzonder duidelijke kaart aange bracht van het oorlogsterrein in Abessynië. Men zal daarop precies den gang van zaken aan het front kunnen volgen, want met behulp van gekleurde speldjes geven wij iederen dag aan, hoe de situatie zich ontwikkelt. Des avonds is deze kaart verlicht. DE DIRECTIE. JHR. DE GIJSELAAR 70 JAAR. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar heeft den uitdrukkelijken wensch te kennen gege ven dat zijn zeventigste geboortedag ge heel onopgemerkt zal voorbijgaan. Hij zal bovendien a.s. Maandag afwezig zijn. In ons artikel over jhr. de Gijselaar schreven wij abusievelijk, dat hij burge meester Was als eerste magistraat van Leiden zou hebben opgevolgd. Dit was onjuist: zijn ambtsvoorganger was de heer mr. N. de Ridder, die van 25 Februari 1903 tot 20 November 1909 burgemeester onzer gemeente was. D.E.D.I.L. Het bestuur der Leldsche Studenten- Tooneelvereen. D.E.D.I.L. is als volgt samengesteld: H. S. Zwarenstein, praeses; J. A. Metz. ab-actis; D. J. van Dijk, quaestor; mcj. K. M. A. Hartmans, assessor Ia; mej. H. L. ten Cate Brouwer, assessor Ila. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Schenking aan bibliotheek. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, maakt bekend, dat mevr. prof. mr. W. van der Vlugt, geboren Rau- wenhoff, alhier, aan de bibliotheek der Rijksuniversiteit aldaar ten geschenke heeft gegeven de volledige verzameling der eigenhandig geschreven dictaten van de colleges, door wijlen haar echtgenoot ge geven van 1880 af tot zijn aftreden als hoogleeraar in 1923. Deze dictaten hande len over de encyclopaedic en de wijsbe geerte van het recht, oud-Grieksch recht, administratieve rechtspraak, sociologie, volkenrecht, strafrecht, handelsrecht, Staatsrecht, burgerlijk recht. Er aan toe gevoegd zijn voordrachten en reden en het handschrift van het boek van 1925: „Alge- meene inleiding tot de rechtsgeleerdheid". De waarde van deze verzameling wordt nog verhoogd door de zorgvuldige ordening der handschriften, welke, in overleg met mevr. Van der Vlugt. is geschied door jhr. dr. J. J. van Schmid. privaat-docent aan de Rijksuniversiteit alhier. De regeering heeft met erkentelijkheid dit waardevolle geschenk aanvaard en de schenkster dank betuigd. LEIDSCHE ZILVERTENTOONSTELLING. In verband met de sluiting van de ten toonstelling op Donderdag 31 October, zal de laatste rondgang gehouden worden op Woensdag 23 October a.s. te 2 uur. Mej. C. J. Hudig, conservatrice aan het Rijksmuseum te Amsterdam, heeft zich be reid verklaard de bezoekers rond te leiden en voor te lichten. DE MICA. Teneinde aan 't verzoek van vele deel nemers aan de Mica-prijsvraag tegemoet te komen heeft het bestuur besloten om de volgende week op een nader vast te stellen avond de gelegnheid te bieden de verzamelde mica'tjes te ruilen, zoodat iedereen in staat is de tooverformule, welke hem of haar in het bezit zal hel pen van het begeerde landhuisje of auto, samen te stellen! Gisteravond is in de groote Stadszaal op opgewekte wijze het jubileum van zeven S van Personeel der N.Z.H.T.M. ge tierd. Het waren in de bovenste rij van "Pks naar rechts: A. G. Hoogduin, ploeg baas met standplaats Leiden, F. S. Mon- v« kS' 1 ^swerker te Leiden en A. B. G. verbruggen, conducteur te Voorburg, die 11 hun zilveren jubileum vierden. Dan, in het midden op de eereplaats N. Abra- hamse, wagenvoerder te Voorburg, die zijn 40-jarig dienstverband herdacht en ten slotte op de onderste rij J. C. Schrama, wegwerker te Leiden, J. I. B. den Hoed, ambachtsman I te Rijnsburg en A. van Grol, eveneens ambachtsman I te Rijns burg, die allen huh 25-jarig jubileum her dachten, Naar verluidt zou er eenige ontspanning zijn ingetreden in de Engelsch-Italiaansche verhoudingen tengevolge van een onder houd tusschen den Engelschen gezant te Rome met Mussolini. Frankrijk heeft thans bevestigend geantwoord op de Engel- sche vragen van bijstand bij een niet-uitgelokten aanval. Van het front nog steeds geen nieuws. JUBILEA BIJ DE N.Z.H. De jaarlijksche huldiging. In de nagenoeg geheel gevulde groote Stadszaal had gisteravond de jaarlijksche huldiging plaats van de zeven personen, die in het afgeloopen jaar een jubileum in dienst der Maatschappij herdachten. De bijeenkomst werd o.a, bijgewoond door den directeur, ir. W. J. Burgersdijk, en de heeren Immink en ir. Modderman. Op de vroolijke tonen van een pittige marsch, geblazen door de gecombineerde N.Z.H.-muziekkorpsen onder leiding van den heer Reinier van 't Hoff, betraden de jubilarissen met hun echtgenooten de zaal. De dames werden met bloemen en de geheele stoet met een hartelijk applaus begroet. De voorzitter van de feestcommissie voor het complex Leiden, de heer van Breda, sprak daarna een kort welkomstwoord, in het bijzonder tot de directie, de vakorgani saties en den heer van Aggelen en wenschte allen een prettigen avond toe. De voorzitter van het Jubileumfonds, de heer IJzendijk sprak woorden van dank tot de directie voor haar financieelen steun, welke dit feest mogelijk maakte en voor de sympathie en medewerking, welke het personeel steeds van die zijde mag on dervinden; tot de leden der feestcommis sie, wien tijd noch moeite te veel was om dezen avond zoo goed mogelijk te doen sla gen en voorts aan allen, die daarbij behulp zaam waren. Zich ten volle richtende tot de jubilarissen, wenschte hij hun uit naam van alle aanwezigen van harte geluk. De directeur, ir. W. J. Burgersdijk sloot zich in een vriendelijk toespraakje daarbij aan, waarbij hij den wensch uitte, dat de verstandhouding tusschen de Maatschappij en de jubilarissen steeds van denzelfden aangenamen aard moge blijven. Daarmede was tevens het einde geko men van het officieele gedeelte. De rest van het afwisselende programma werd op voortreffelijke wijze gevuld door Albert Klein als conférencier, Susie Klein, die aardige liedjes voordroeg, prof. Antonini, die de wonderlijkste goocheltoeren ver richtte en de Wilbury's, die zich aan het hoogrek even goed thuis gevoelden als ieder ander op zijn stoei. De stemming, die reeds direct perfect was, steeg bij de minuut en culmineerde tijdens het bal, dat deze waarlijk feeste lijke bijeenkomst besloot. BESTUURDERSBOND LEIDEN VAN DE ALGEMEENE NED. VAKCENTRALE. De besturen van de aangesloten organi saties kwamen in vergadering bijeen in café Centraal. De voorz. de heer Leenstra, sprak zijn voldoening uit over de uitste kende opkomst. Hij deelde mede. dat de vergadering hoofdzakelijk was belegd om te spreken over de propaganda. De spreker van den avond, de heer B. Berghuis, lid van het Hoofdbestuur, be sprak hierna de propaganda. Hij deelde mede, dat, terwijl bij enkele andere cen trales blijkens statistische gegevens het ledental dalende is, dit bij de Alg. Ned. Vakcentrale tot nu toe op peil bleef. Dit is echter allerminst reden om rustig toe te kijken. Als er geen actie wordt gevoerd, zal ook teruggang van het ledental bij de A.N.V. niet uitblijven. Deze teruggang is een gewoon verschijnsel in crisistijd. Daarna zette hij uitvoerig uiteen op welke wijze naar zijn meening de propaganda het best zou kunnen worden gevoerd. Nadat de spreker zijn rede had beëindigd volgde een geanimeerde bespreking. Resul taat hiervan was dat in samenwerking met de aangesloten organisaties de propagan da ter hand zal worden genomen. Enkele huishoudelijke zaken werden nog afgedaan, waarna sluiting volgde. DE BOUWMEESTER-REVUE. „Met vlag en wimpel" De paar laatste jaren is de Bouw meester-revue hier niet meer gegeven. N., in Buziau's jubeljaar keert zij hier terug. In „Vlag en Wimpel" zal men den „Koning der revue" weer hier kunnen zien en bewonderen. Het is met recht zijn jubileum-revue! Buziau neemt daar in grooter aandeel dan anders, al is ook overigens niets aan de revue te kort ge daan. Wat dat zeggen wil begrijpt ieder, die den jubilaris heeft zien spelen. Op Zondag 3 en Maandag 4 November komt de Bouwmeester-revue in de Stads zaal! Zooals men weet, is ook hier ter stede een huldigings-comité gevormd om den geliefden „humorist" namens Leiden te getuigen, hoezeer men hem waardeert. Deze huldiging is bepaald op 4 November. Bijdragen worden gaarne ontvangen op gironummer 154.400 van Mej. van Tricht. THEOSOFISCH CENTRUM „LEIDEN". Voordracht van mevrouw RosVrijman Voor het Theosofisch Centrum „Leiden" hield mevrouw RosVrijman gisteravond in de goed bezette bovenzaal van de sociëteit Amicitia alhier een openbare voordracht over „Broederschap, Oorlog en Menschenrechten". Broederschap, aldus spreekster, is in verband met den tijd, waarin we leven en de moeilijkheden, waarvoor de mensch van heden zich ziet gesteld een actueel onderwerp. Wat is broederschap? Een uiteenzetting hierover lijkt eenvoudig, doch is in wer kelijkheid moeilijk. Met broederschap wordt niet bedoeld eenvormigheid van leven, noch samenwonen van drie of vier gezinnen in één kamer, teneinde broeder lijk met elkaar om te gaan. Bij de bestu deering van theosofie moet men niet al leen denken aan de Goddelijke Wijsheid, die door theosofen geleerd wordt, maar aan de Goddelijke Wijsheid, het begrip, dat het goddelijke leven alles doorleeft, dat de inhoud en kern is van elke geestelijke beweging, die van tijd tot tijd door geeste lijke figuren als b.v. Boeddha, Pythagoras, naar voren gebracht wordt. Het begrip, dat het goddelijke leven alles doorleeft, is broederschap van al wat is. Als wij broederschap zoo beschouwen, dan vallen in dat licht alle maatschappe lijke onderverdeelingen van rang en stand weg. Het goddelijke leven woont in allen, onverschillig van welk geloof, ge slacht of kleur men is. De Theosofische Vereeniglng merkt broederschap als hoofd vorm aan, omdat dit de eenige werkelijke weg is. Als wij dit in ons leven uitleven, dan zullen wij in aanraking komen met die goddelijke vonk van liefde, dan weten we, dat wij in ons eigen wezen het wezen van alle anderen ontmoet hebben. Die goddelijke vonk der liefde, die wij in ons bezitten, kunnen wij doen ontvlammen tot een groot vuur. DH is broederschap. Men zal ech'ter geneigd zijn, te beweren, aldus de spr., dat deze broederschap heel mooi, maaT onpraktisch is in deze wereld. Dit is echter onjuist. Wanneer wij om ons l-.een zien. rrv e ?:i wij op, dat echniek met groote schreden is vooruit gegaan; dat wij daardoor in een week tijd of nog minder naar Indië kunnen vliegen; dat men per radio binnen een paar uur alles verneemt wat aan de andere zijde van deze wereld geschiedt; dat we een tech niek bezitten, die afstanden heeft uitge- wisoht. Wat beteekent dit? Dat de men- schen kennis nemen van wat ze anders nooit zouden weten; dat de techniek de menschen dichter tot elkander' brengt en bindt. En alles zit thans zoo vast in el kaar, dat wanneer er aan gerukt wordt, zooals heden nu er oorlog is en dreigt, de geheele wereld eronder schokt. Dit zijn de uiterlijke teeltenen van in- derlijken groei. Wanneer echter zij, die aan het hoofd der regeeringen staan, allen theosofie be studeerden, dan zouden zij weten, dat het tegen alle natuurwetten, tegen de broeder schap is, om door middel van leger, vloot, gifgassen enz. ziin bezit te beschermen of een ander zijn bezit te ontnemen, omdat men van meening is, dit men het noodig heeft. De broederschap leert ons juist, dat wij allen één zijn, Spr. haalde nog de broederschap tus schen man en vrouw aan. Gezien de oor logen van voorafgaande jaren en de ge spannen toestand van heden, constatee- ren we, dat de man over het algemeen (uitgezonderd de Volkenbond i niet veel tot de verwezenlijking van de broederschap heeft, bitgedragen. Het ziin thans vooral de vrouwen, die alles in het werk stellen, om den vrede en broederschap te bewerkstelligen. Men denke aan het gebed?-, bezinnings- en concentratie-uur voor den vrede, welke a.s. Zondagavond op initiatief van de Keizerin ven Abessynië zal worden gehou den en wat een algemeen karakter draagt, zoodat elke groep en iedere vrouw dit streven kan steunen. Na beëindiging der voordracht werden de toehoorders in de gelegenheid gesteld, vragen te ste'len. waarvan door eenige aanwezigen »«bvu!k werd gemaakt. Om pin. 10 uur bedankte de voorzitter van het Centrum de spreekster voor haar medewerking in de verspreiding van de theosofie in Leiden en sloot de vergade ring. o Ter gelegenheid van de demping van het Levendaal heeft de heer A. Leemans Jr. ziin sigarenmagazijn gevestigd Leven daal 122 verbouwd en gemoderniseerd en aan de nieuwe zaak den toepasse'öken naam gegeven van „De Demping". De in richting werd geleverd door de gebroeders Zaalberg. BINNENLAND. De heer Fentener van Vlissingen over de tegenwoordige economische moeilijkheden in internationaal verband. (3e Blad). De Tweede Kamer over de verlaging der onderwijs-uitgaven. (2e Blad). Ingediend is een wetsontwerp inzake voorkoming van onredelijke executies. (2e Bladi. BUITENLAND. Frankrijk antwoordt in hoofdzaak be vredigend op de Engelsche vragen. (3e en le Blad). Ontspanning tengevolge van een onder houd tusschen den Engelschen gezant te Rome en den Duce? (3e en le Blad). Nieuwe wetten in Duitschland uitge vaardigd. (Buitenland, le Blad). Radiorede van Schuschnigg. (Buitenland le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heeren J. C. Gülcher (Hilversum), J. de Bruijn (Wageningen) en P. VerLoren (Nijmegen) en mej. J. M. van Wamden (Den Haag)voor het can didaatsexamen Klassieke Letteren de heer W. den Boer (Dordrecht); voor het pro- paedeutisch examen Theologie de heeren J Dirkse (Leiden) en L. I. Baas (Hille- gom)' voor het doctoraal examen klassieke letteren de heer J. C. Westerbrink (Oegst- geest) en voor het candidaatsexamen theologie de heeren A. Donker (Alphen), J. A. van der Meiden (Den Haag) en J. L. Sprey (Den Haag). ZANG-UITVOERING OP „ENDEGEEST". Gisteravond vond in de Centrale Ont spanningszaal van Endegeest" een zang uitvoering plaats voor de patiënten van Endegeest. Voorgeest en Rhijngeest. Hier aan verleenden medewerking o.a. mej. Duval (piano), mevr. Duval (zang) en de heeren H. Verbiest (plano) en N. Verhoe ven (viool). Door de aanwezigen werd met volle aandacht naar het schoone, dat ten ge- hoore werd gebracht, geluisterd. Aan mevr. en mei. Duval werd door een patiënte van „Voorgeest" een bouquet chrysanten aangeboden. Ónder de aanwezigen merkten wij o.a. op dr. F. J. Stuurman geneesheer-direc teur en eenige doktoren der gestichten. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. De afd. Leiden bestaat 10 jaar. Men schrijft ons: De Leidsche afdeeling van het Instituut bestaat heden 10 jaar. Zij werd opgericht 19 Oct. 1925, nadat een Centrale Commis sie voor Arbeidersontwikkeling reeds eeni- gen tijd hier ter stede cursussen en lezin gen had georganiseerd en begon met een ledental van ruim 250! Het ledental steeg in de aanvangsjaren, waarin wijlen de heer Tjalsma zooveel verdienstelijk werk ver richtte, tot bijna 400. De lezingen werden in dien tijd nog slechts schaars bezocht, doch geleidelijk werd dit beter, In het seizoen '31'32 werd op zeer bescheiden schaal begonnen met filmvoorstellingen, en in het volgende jaar werd in het Luxor-Theater een reeks van prachtige cultureele en documentaire films ver toond. Het ledental groeide voortdurend, zoodat de programma's ook steeds beter konden worden. Het vorige seizoen sloot met een ledental van 1000. mede door de goed verzorgde voorstellingen, waarvan speciaal de film „Ik heb een mensch gedood" genoemd moet worden. Deze draaide wegens de groote belangstelling tweemaal. Ook het bezoek aan de Maandagavondlezingen werd beduidend grooter, zoodat meermalen het aantal belangstellenden ver over de hon derd bedroeg. Ook nu kan van vooruitgang gesproken, worden! Een Arbeidersavondschool wordt opgericht en een nieuwe reeks van lezingen op opvoedkundig gebied zal zeker tal van deelnemers trekken. Vol goeden moed wordt op den ingesla gen w?g voortgegaan in de vaste overtui ging, dat de afdeeling, zij het ook op een bescheiden manier bijdraagt tot de gees telijk? en zedelijke verheffing van de arbeiders. Hedenmiddag heeft den heer J, Seis zijn winkel in radio- en electrische artike len, welke vroeger op het Galgewater ge vestigd was, in het perceel Noordeinde 53 heropend. De winkel is ondergebracht in het nieuwe pand, gebouwd door de aannemers 'tHart en Aenen onder leiding van den architect den heer Stigter.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1