Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar Nog steeds geen wijziging in den oorlogstoestand AANSTAANDEN MAANDAG 70 JAAR gste Jaargang VRIJDAG 18 OCTOBER 1935 No. 23180 DAGBLAD' VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland 1.0.80 per 3 mnd.>. Jhr. N. C. de Gijselaar. Maandag 21 October a.s. zal jhr. mr. dr. K. C. de Gijselaar, oud-burgemeester onzer gemeente, thans woonachtig aan de Stoep- laan te Wassenaar, zijn zeventigsten ver- laardag vieren. Wij zijn ervan overtuigd, dat vele tien lallen stadgenooten ons ervoor dankbaar lullen zijn, dat wij hen hiervan tijdig op de hoogte hebben gebracht, zoodat zij in de gelegenheid zijn hun gelukwenschen, die jhr. de Gijselaar a.s. Maandag onge twijfeld in groote menigte zullen bereiken, te formuleeren. Want al is het al weer acht jaar geleden, dat jhr. de Gijselaar het burgemeesters-ambt neerlegde, toch heeft hij in de harten van vele Leidenaars een warme plaats behouden. De banden, welke gedurende zijn 17- Jarige bewindsperiode tusschen hem en de burgerij zijn gelegd, zijn duurzaam geble ken. Wie daaraan mocht twijfelen, verge- zclle onzen oud-burgemeester maar eens cp zijn wandeling, wanneer hij nog eens onze stad bezoekt. Het lijkt wel of hij niet wég is geweest: van alle kanten wordt hij gegroet en wanneer zijn markante figuur langs de straat schrijdt, het bovenlichaam eenigszins voorovergebogen, zijn wandel- ttojc onder den arm en zijn onafscheide lijke sigaar in den mond, dan blijft zijn karakteristieke bolhoed geen halve mi nuut achter elkaar op het hoofd! Neen, de Leidenaars hebben hun oud- turgemeester nog niet vergeten, de dag van Maandag zal dit bewijzen. En wij, die uit hoofde van onze informa- torische taak, het heuglijke feit reeds eenige dagen tevoren moesten signaleeren, wij verheugen er ons van harte over tot de allereersten te behooren, die hem met zijn 70sten geboortedag oprecht gelukwen- schen en voegen daaraan den hartgrondi- gen wensch toe. dat wij hem nog vele jaren in het Leidsche stadsbeeld mogen begroeten! Nicolaas Charles de Gijselaar werd 21 October 1865 te Gorinchem geboren. Hij bezocht de H.B.S. aldaar, en het gymna sium te Haarlem en liet zich in 1884 aan de Leidsche Universiteit inschrijven als student in de rechtswetenschappen. In 1891 promoveerde hij tot doctor in de rechts- en staatswetenschappen op een proefschrift getiteld: „Het Panamakanaal" Na een korten tijd als advocaat werkzaam te zijn geweest in Amsterdam, werd hij als firmant opgenomen in het bankierskan toor van zijn vader, de firma de Gijselaar en Co. te Gorinchem. Hij maakte hiervan deel uit van 1897—1903 en legde hier de grondslagen voor zijn financieel beleid, waarvan onze gemeente in later jaren de rijke vruchten zou mogen plukken. Van 1395—1910 was hij lid van de gecombineer de colleges van clen Tielenvaard en sinds 1900 was hij ook heemraad van dat water schap. In dat zelfde jaar werd hij benoemd tot gedelegeerde ln het waterschap van de Linge Uitwatering. Van 19061913 maakte hij voor de Chr. Hist. Unie deel uit van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. In 1910 werd hij benoemd tot burgemeester van Leiden als opvolger van burgemeester Was en tevens tot curator der Universiteit. In 1917 werd hli benoemd "resident curator der Academie. Bij zijn installatie als burgemeester in de gemeenteraadszitting van Maart 1910 zeide jhr. de Gijselaar o.a.: „Ik zal ernstig streven een goed burge meester van deze gemeente te worden; ik zal mijn beste krachten, zoover die mij ge geven zijn, daartoe inspannen. Het zal mijn piicht zijn het gezag hoog te houden, het gezag zonder hetwelk geen ware vrijheid mogelijk is. Het zal ook mijn plicht en tevens mijn doel en streven zijn, om, staande boven de partijen, zaken en per sonen. zoo onpartijdig mogelijk te beoor- deelen en tegenstrijdige meeningen zoo objectief mogelijk tot haar recht te laten komen". Aan dit beginsel-programma heeft jhr. de Gijselaar zich tot den laatsten dag van zijn ambtsvervulling stipt gehouden. Ieder Van het front blijft bij voortduring nieuws van eenige beteekenis ontbreken. Engeland heeft Frankrijk thans de definitieve vraag gesteld of het op hulp der Fransche vloot kan rekenen bij een niet-uitge- lokten aanval van Italië". Laval zal spoedig antwoorden. een, die hem in zijn ambtelijk leven, als iioold der gemeente en als voorzitter van den gemeenteraad heelt gadegeslagen, zal dit moeten erkennen. Wanneer de dis cussies in den raad een enkele maal al eens te heftig dreigden te worden, bezat hij de tact om met een kwinslag of sne dige opmerking de gemoederen te bedaren en ook den vurigsten debatter te ontwa penen. Maar niet alleen met het woord, ook met de daad heeft hij getoond een be kwaam regent te zijn, volkomen opgewas sen tegen de moeilijke taak om aan het hoofd te staan van een belangrijke ge meente als Leiden ongetwijfeld is. Toen hij van het kassiersbedrijf uit het stille Gorinchem tot ons kwam, was de faam van een goed financier te zijn, hem reeds vooruit. En bij het sluiten eener groote leening door de gemeente, kort na zijn ambtsaanvaarding, is gebleken, dat dit geen grootspraak was. Trouwens, er zijn voorbeelden te over, welke getuigenis af leggen van zijn voortreffelijk financieel beleid. Wij noemen hier slechts de gun stige transacties met de N.Z.H.T.M. na de overwelving van het KortRapenburg en de vernieuwing en verbreeding van de Blauw- poortsbrug en met de Leidsche Duinwater Maatschappij. Zonder eenige overdrijving kan worden gezegd, dat Leiden nog vele jaren na het aftreden van jhr. de Gijse laar rijke vruchten heeft geplukt van de beleidvolle en voorzichtige financieele po litiek, welke hij onder de allermoeilijkste omstandigheden heeft moeten voeren. Welk een omvangrijk en zwaar werk heeft hij gedurende de distributiejaren verricht. Als wij de toestanden in onze stad gedurende die jaren vergelijken met die in andere gemeenten, dan kunnen wij zonder tegenspraak te duchten, verkla ren. dat de ingezetenen in menig opzicht in gunstiger positie hebben verkeerd dan die van andere steden in ons land en dat dit voor een belangrijk deel aan de tact en het wijs beleid van jhr. de Gijselaar was te danken, alsmede aan den invloed, welke van hem op de regeeringsbureaux uitging. Als het nageslacht ooit zou vergeten wat de Leidsche burgerij in de moeilijke oor logsjaren aan haar burgemeester heeft te danken gehad, dan staat daar de De Gij- selaarsbank door de bevolking spontaan opgericht om blijvend van haar groote er kentelijkheid te getuigen. Het zou ons te ver voeren, om de vele besluiten van beteekenis onder het bestuur v'a.n jhr. de Gijselaar in het be lang der gemeente tot stand gekomen, hier op te sommen, doch op de voornaam ste willen wij toch wijzen. De electrische tramverbindingen met Katwijk en Noord- Foto H. Jonker, Leiden. Pe-ftudilfltBg<;m.ee3ter ln zij» weri&a,mer hêt vrogggre Stadhulg. wijk, later met Den Haag zijn onder zijn bewind tot stand gekomen, terwijl hij ook heeft bijgedragen tot de totstandkoming der H.T.M.-lijn over Wassenaar. Door zijn beleidvolle onderhandelingen met de be sturen der omliggende gemeenten is voor een aanzienlijk gedeelte de groote uitbrei ding der Stedelijke Fabrieken van Gas en Ëlectriciteit te danken, waardoor deze ge meentelijke bedrijven belangrijke inkom sten opleverden zonder dat de prijzen van gas en electriciteit hier hooger waren dan elders. Nog heden ten dage vormen de winsten der Lichtfabrieken de kurk, waar op het gemeentelijk budget drijft. Tot be sluit zij nog gewezen op zijn krachtig ijve ren voor i;ttbreiding der gemeente ten be hoeve van de zaak der volkshuisvesting. Dat de laaste belangrijke annexatie, on danks het krachtig verzet van de besturen der betrokken gemeenten, is tot stand ge komen, is vooral te danken geweest aan 't beleid van jhr. de Gijselaar, die de onder handelingen met de belanghebbenden en de autoriteiten leidde. Gedurende de jaren 19121927 was hij voorzitter van het college voor de vissche- rijen. In 1913 deed hij zijn intrede in de Eerste Kamer der Staten-Generaal van welk college hij nog steeds een gezagheb bend lid is. Ter gelegenheid van zijn 60sten verjaar dag werd hij door een comité uit de bur gerij gehuldigd, waarbij hij werd toege sproken door nu wijlen prof. dr. P. J. Blok die hem een huldeblijk in den vorm van een schilderij aanbood. Twee jaar later vroeg en verkreeg hij eervol ontslag als burgemeester onzer stad. Het afscheid, dat hij in de laatste Decem berdagen van '27 van de burgerij nam, was een indrukwekkende manifestatie van haar dankbaarheid; tallooze vereenigingen van allerlei rang, stand, politieke of godsdien stige gezindheid namen deel aan de groot- sche serenade, welke hem bij die gelegen heid werd gebracht. Zij bewees ook zijn weergalooze populariteit, welke zoo tref fend tot uiting komt in het bekende lied van „den éénen goeien Leidenaar"! In den loop van het daarop volgende jaar verbrak hij ook de hechte banden, welke hem aan de Universiteit bonden en vestigde hij zich metterwoon te Wasse naar, waar hij zijn villa noemde naar de stad. welke de liefde van zijn hart bezit en die wederkeerig groote waardeering koestert voor haar oud-burgemeester. Nadien gaf hij nog herhaaldelijk blijk van zijn onverflauwde belangstelling in 't wel en wee onzer Sleutelstad. Het laatst herinneren wij ons zijn aanwezigheid bij de officieele opening der groote Vee- en Zuiveltentoonstelling. Mogen wij hem nog gedurende tal van jaren in ons midden zien! EEREMEDAJLLE ORANJE NASSAU ORDE. Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje Nassau verbonden Eere- Medaille in zilver, aan J. Wassenaar, meesterknecht bij de N.V. Textielfabrie ken voorheen Gebrs. van Wijk en Co. alhier. GOED AFGELOOPEN. Gisteravond is de schoorsteen van een heimachine nabij de tramremise op den Hooge Rijndijk in aanraking gekomen met de bovenleiding van de electrische tram, waardoor de 43-jarige G. de G. wonende in de Os- en Paardenlaan, die naast de machine liep en haar vasthield, den stroom door zijn lichaam kreeg. Ge lukkig trokken de paarden door, zoodat het contact direct, weer verbroken werd en de G. de machine kon loslaten. Wel klaagde hij over een onaangenaam gevoel aan de geheele rechterzijde van 't lichaam, doch ernstige gevolgen had dit ongeval gelukkig niet. DE WERKLOOSHEID. Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden gis teren 4121 werkzoekenden ingeschreven tegen 3531 op 18 October vjo hét vpjjgg *>lW BINNENLAND. Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, oud-bur gemeester van Leiden, wordt a.s. Maandag 70 jaar. (Ie Blad). De sanctiewet is ingediend. (4e Blad). Van 20 tot 27 October wordt de Veilig- heidsweek van de K.N.A.C. gehouden. (Binnenland, 3e Blad). Prof. dr. E. van Everdingen gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum (Binnenland, 3e Blad). Voorkoming van particuliere militaire organisaties; een wetsontwerp is spoedig te wachten. (Binnenland, 3e Blad). Het Iandbouw-crisisbureau over de stij ging der varkensprijzen. (Land- en Tuin bouw, 4e Blad). Aljechin staat zeer gunstig in de zevende schaakpartij tegen Euwe. (Sport, 6e Blad). De nieuwe Rijksweg achter Oegstgeest is hedenmorgen bij „De drie Witte Palen" opengesteld. (Uit de Omstreken, 3e Blad). BUITENLAND. Engeland eischt van Frankrijk een beslist) antwoord inzake hulp der vloot. (5e en, le Blad). Oproep der Duitsche kerkcommissie. (Buitenland, 3e Blad). Belangrijke wijziging in de Oostenrijk- sche regeering. (Buitenland, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. HARTELIJKE HULDIGING VAN DR. IR. P. PERSANT SNOEP.. TER GELEGENHEID VAN ZIJN ZILVEREN LEERAARSJUBILEUM. Dr. ir. Persant Snoep. In tegenwoordigheid van directeur, lee raren, oud-leeraren, oud-leerlingen en leerlingen heeft gistermiddag in den foyer der Stadszaal een hartelijke huldiging plaats gehad van dr. ir. P. Persant Snoep ter gelegenheid van diens zilveren jubileum als leeraar in de natuurkunde aan de Gem. H. B. S. Onder de genoodigden op de eerste rij zagen wij nog de heeren dl'. Elzinga en dr. Coops, respectievelijk inspecteur en oud inspecteur bij het M.O. en de heeren prof. dr. J. de Zwaan, mr. A. J. van der Stok en P. L. Hessing als leden van de Cie. van Toezicht. Nadat de jubilaris met zijn fami lie onder luid applaus was binnengeleid, werden allen namens de huldlgingscom- missie verwelkomd door den heer B. M. Noach, die verder mededeelde, dat het college van B. en W. door een vergadering verhinderd was vertegenwoordigd te zijn. Spr. verleende daarop het woord aan den direct., dr. ir. J. C. Schalkwijk, die zeide het zich tot een groot voorrecht te achten op deze plaats hartelijke woorden van geluk- wensch te mogen richten tot iemand, die zóó veel voor de school heeft gedaan als dr. Persant Snoep. Weliswaar viert deze zijn zilveren jubileum in den Leidschen kring, doch de zaak van het onderwijs dient hij reeds langer. Na beëindiging van zijn studie was hij n.l. eerst eenigen tijd prac- tisch werkzaam op een scheepswerf te Rot terdam. daarna gedurende ongeveer 9 maanden bij het onderwijs te Amersfoort, vervolgens gedurende 7 jaar te Gorinchem en eerst daarna kwam hij in zijn tegen- woordigen werkkring. Spr. wees er vervplgena op hoe de jubl-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1