De haringdrijfnetvisscherij. Thijs IJs verovert het Waterpaleis LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Donderdag 17 October 1935 Credietverleening 1935-'36 voor KERK- EN S^n' NjPMWS NAGEKOMEN BERICHTEN. STADSNIEUWS. UIT NED. OOST-INDIË. BUITENLAND. RECHTZAKEN. UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. Onderhoud met Joh. A. Mulder, algemeen secretaris der ree- dersvereeniging voor de Ned. haringvisscherij Een verslaggever van het Algemeen Ne- derlandsch Persbureau ln Den Haag heeft den algemeen secretaris der reedersver- eenlglng voor de Nederlandsche haring visscherij, den heer Joh, A Mulder, verzocht zijn meening te zeggen over de beteekenls van de regeling voor de credietverleening voor de haringdrijfnetvisscherij 1935—'36. De heer Mulder ls zoo welwillend geweest, aan dit verzoek te voldoen, en heeft het volgende opgemerkt: De reedersvereeniglng voor de Neder landsche haringvisscherij, waarbij zoo goed als alle reeders zijn aangesloten, had l'/s nilllloen gulden credlet gevraagd voor het tijdelijk uit de markt nemen en opslaan van haring om te verhinderen, dat de prijs zich beneden een zeker minimum zou gaan bewegen. De regeering heeft echter slechts de helft f. 750.000, beschikbaar gesteld. In- tusschen zijn de moeilijkheden, waarmede het bedrijf met betrekking tot den export heeft te kampen, veel grooter dan vroeger. In een algemeene vergadering van de reedersvereeniglng is van verschillende zijden gewezen op de beteekenis van het feit, dat de regeering gedurende de laat ste Jaren ten aanzien van de Noordzeeha- rlngvlsscherljbedrijven hulp heeft verleend en van de Instelling van het departement van landbouw en visscherij, ln welks naam de regeering het belang van de visscherij voor ons land tot uitdrukking heeft ge bracht. Men concludeerde hieruit, dat de regeering blijkbaar zelve van meening was, dat het bedrijf behoorde te worden ge steund. Zoo rijst de vraag, of het bedrijf als een element van algemeen belang op de been kén worden gehouden. De reeders nu achten dit zeer zeker mogelijk, wan neer een zoodanige hulp wordt geboden, dat het bedrijf tegen kostprijs kan blijven rou- leeren. De regeering, vervolgde de heer Mulder, heeft in het voorjaar goed gevonden, dat de aanvoerbeperklng voor 1935 werd vast gesteld op 500.000 kantjes pekel- en steur- harlng. De reeders meenen nu. dat rede lijkerwijs mag worden verwacht, dat de gezamenlijke reederljen in staat zullen werdén gesteld, deze 500.000 kantjes tegen kostprijs aan te brengen. Met 500.000 kantjes lijden zij thans, met de prijzen, welke men maakt, verlies, gezien den we reldmarktprijs. Als wij niet beperkt zijn ln den aanvoer, zoo redeneeren de reeders, dan kunnen wij voor een lageren prijs produceeren, omdat de hoogere prijs, wel ken wij bij beperking maken, niet com penseert, wat wij zouden ontvangen, als wij een grootere hoeveelheid tegen een Iets lageren prijs zouden verkoopen. Een mo- torlogger mag nu gemiddeld niet meer dan 2000 kantjes aanbrengen. Wanneer een schip gemiddeld deze hoeveelheid aan de markt brengt, ls de minimumprijs, welke noodlg is, opdat geen verlies geleden worde bruto f. 20.000. Dit houdt verband met het garantieloon voor de zeelieden. De reeders garandeeren aan het scheepsvolk f. 14— per week per matrozendeel (bulten de voeding). Voor waar geen te hoog loon. Bij een gemiddelde teelt van 25 weken bedraagt het gegaran deerde loon per matroos 25 maal 14 is f.350. Het percentage der besomming per matrozendeel is 2. Er is dus een besomming noodig van f. 17.500, zal het garantieloon kunnen worden gehaald. Als het gemid delde aanvoercontingent van een motor- logger voor 1935 op 2000 kantjes pekel en steurharing kan worden gesteld, betee- kent dit, dat een gemiddelde prijs van f. 9 per kantje moet worden bereikt, zal het gegarandeerde, karige weekloon worden gehaald, f. 18.0003"'» koopmanskorting is ongeveer f. 17.500. .Evenwel, aldus ging de heer Mulder voort, als een reederij alleen het gegaran deerde weekloon haalt, werkt zij met ver lies. want zij moet ook de volle exploitatie kosten dragen, de voeding bekostigen, de risico's van nettenverlies loopen en de so ciale lasten bekostigen. Nu moesten de opvangprijzen zoodanig worden vastgesteld, dat de reeders het Minimale gegarandeerde weekloon zouden kunnen uitbetalen. Maar dan moest ook vast staan, dat deze opvangprijzen een stuk boven den wereldmarktprijs kwamen Jé liggen en dat de regeering het verschil hiertusschen zou moeten bijpassen. Welk stelsel van hulpverleening men ook kieze, het hoofdbestuur der reeders vereeniglng acht onjuist de gedachte, dat het voor de regeering te verwachten ver lies zoo klein mogelijk zou moeten worden gehouden, omdat het bedrijf eigenlijk niet waard is" om te worden geholpen. Bij deze credietverleening, zoo merkte de heer Mulder vervolgens op, is een belang rijk ding, dat alleen eerste qualiteit haring m opslag wordt genomen, wat tot gevolg heeft, dat er veel zoogenaamde vrije ha ting komt, die tegen lagere prijzen wordt afgegeven en die de haring, welke in de visscherijcentrale zal worden opgenomen, een zware concurrentie zal aandoen. Licht hom- en kuitzieke haring, welke zeker evenals de allereerste qualiteit ten minste vijf maanden houdbaar is, had volgens de reeders ook voor opslag ln 1aanmerking behooren te worden gebracht, evenals zulks vorige jaren het geval is geweest. Men moet hierbij in aanmerking nemen, °at de hulpverleening van de regeering aan het harlngvlsscherijbedrijf haar zoo Eoed als niets heeft gekost. Er is één Jaar een verlies geweest van f. 2700, dat de vis scherijcentrale heeft overgenomen, maar anderzijds hebben de reeders niet minder ?an f 40.000 gestort als bijdrage voor de instandhouding van de visscherijcentrale. Be heer Mulder stelde hierna in het 'icht, dat de reeders een crediet hadden gevraagd van honderd percent van de In opslag gegeven haring, omdat zij met de bemanningen van de schepen ook tegen de volle honderd percent moeten afreke nen. De regeering echter heeft, evenals vorige Jaren gemeend, het percentage op 85 te moeten stellen. Hierbij doet het eigenaardig aan, dat tot dusver de reede rljen nog steeds wachten op afrekening van het vorige jaar en dat zij noch geen cent hebben ontvangen van de overblij vende vijftien percent .waarop zij krach tens een latere toezegging an de regeering recht hebben. De reeders wenschten gaarne, dat onder deze omstandigheden de regeering in de eerste plaats zou willen medewerken tot verruiming van den export, daar zij Duitschland als afzetgebied grootendeels kwijt zijn, en dat de regeering dan in der gelijke gevallen (wij denken b.v. aan een belangrijken afzet naar Rusland) het ver lies, dat op een desbetreffende partij wordt geleden, voor haar rekening zou nemen. De Engelschen hebben dezer dagen aan Sovjet-Rusland 50.000 vaten haring ver kocht tegen.een prijs van 26 shilling, wat in Holl. geld f. 9.36 per vat is. Weliswaar beteekent voor Engeland 26 sh. meer, dan voor ons 26 x 36 cent, omdat de Engelschen al eenigszins aangepast zijn aan de gede- precleerde valuta. Maar het ls toch wel belangrijk, dat Engeland dit jaar al 100.000 vaten aan Rusland heeft verkocht, terwijl Holland slechts misschien ongeveer 15.000 vaten aan dit land heeft weten af te zet ten. Er is, merkte de heer Mulder op, wel een zekere grond voor wat verleden week de Daily Mail schreef, n.l. dat de Holland- scne haringvisscherij dit Jaar mislukt ls, wat wij te wijten hebben aan de opgelegde beperking. Als wij blijven beperken en onze buurman doet het niet, dus als de be perking niet internationaal is, leggen wij het loodje. Is er op een internationale regeling geen kans? vroeg de verslaggever. Absoluut niet, was het antwoord. Duitschland breidt de laatste jaren zijn vlsschersvloot sterk uit, als uitvloeisel van zijn autarkische politiek en om zeelieden te kweeken. Ook Rusland breidt zijn vis scherij steeds meer uit. En Engeland houdt zijn vlsschersvloot in stand. Men moet aannemen, dat zekere overwegingen van politiek-maritiemen aor-t aan de houding dezer landen niet v (jn. Wij willen, b- heer Mulder, gaarne maatregel- bedrijf, gedu rende de eerste j: i den kostprijs zou kunnen blijven rren, en zulks is door de thans getrolicn credletregeling zeker niet bewerkstelligd, hoewel wij an derzijds gaarne willen toegeven, dat deze regeling eenigszins preventief werkt met betrekking tot het voorkomen van al te lage prijzen. PREDIKBEURT BODEGRAVEN. Qeref. Gem: Vrijdagnam. 7 uur, ds M. Heikoop van Utrecht. o NED. HERV. KERK. Beroepen: te Aalsum J. Loos te Oudega i W.te Zierikzee A. Landstra, voorg. v. d. afd. Middelburg v. d. Ver. v. Vrijz. Hervormden; te Oosthem M. Bons te Co- lijnsplaat. Aangenomen: naar Kamperveen H. Talsma, cand. te Mijdrecht, die bedankte voor Kockengen. Bedankt: voor Middelharnis (toez.) K. v. d. Pol te Boven-Hardlnxveld; voor Ol- debroek S. v. Dorp te 's Gravenhage. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Sneek A. Zwiep te Zeist. EVANG. LUTH. KERK. Drietal te Harllngen: F v. d. Chijs, prop. te Schiedam; J. Heidinga, prop. te Wassenaar en K. Keuning, prop. te Schie dam. Dr. M. C. SLOTEMAKER DE BRUINE. Benoemd tot rector van de Theol. Hoogere School in Indië. Tot rector van de Hoogere Theol. Schóól te Buitenzorg ls benoemd dr. M. C. Slotemaker dé Bruine, de onlangs afge treden secr. van de Ned. Chr .Studenten- vereenlglng. Martlnus Cornells Slotemaker de Bruine werd in 1897 geboren te Bellen waar zijn vader. min. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, toen Ned. Herv. predikant was. Hij ont ving zijn opleiding aan het Chr. Gym nasium te Utrecht en aan de Rijksuniver siteiten te Utrecht en te Groningen. In 1921 werd hij candldaat in Z Holland om 21 Mei 1922 door zijn vader bij de Ned. Herv. Gem. te Terkaple (Fr.) te worden bevestigd In 1926 werd deze standplaats met Hoogkerk verwisseld. In datzelfde Jaar promoveerde hij tot doctor in de theologie te Groningen, op een proef schrift getiteld: „Het Ideaal der navol ging van Christus ten tijde van Bernard van Clairvaux". In verband met zijn benoeming tot secr. van de N.C.S.V. ver kreeg hij in 1929 eervol emeritaat en vës- stigde zich metterwoon te Utrecht. Dr. Slotemaker is lid van het moderamen van de Ver „Kerkopbouw". Dc nieuwe rector, die een geestverwant is van prof. dr. Karl Barth schreef een verhandeling over Adolf von Harnack's critische dogmengeschledenls, een popu lair boek over Calvijn en een verhandeling ln „De Openbaring der verborgenheid", over „Kritische kerkgeschiedenis", alsmed" tal van tijdschriftartikelen. BEGRAFENIS MR. J. E. BODDAERT. HOOGLEERAARSBENOEMING. Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der genees kunde aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen. om onderwijs te geven in de ge zondheidsleer en in de geneeskundige politie dr. G. Kapsenberg. directeur van den gezondheidsdienst te Groningen. BEVESTIGING Ds. W. 51. A. KALKMAN TE AMSTERDAM. Gisteravond heeft ds. W. M. A. Kalk man, gekomen van Katwijk aan Zee, in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar hij Zondag ook werd bevestigd, zijn intrede gedaan bij zijn nieuwe gemeente. De nieuwe predikant werd naar den kansel geleld door den voorzitter van den Kerkeraad, ds. J. P, van Bruggen, zijn bevestiger staatsraad mr. dr. J. Schokking, den scriba van den Kerkeraad, ds. Edel- koort en ds. P. Visser, met wien ds. Kalk man aan den overkant van het IJ werk zaam zal zijn. Voor zijn predikatie hield ds. Kalkman een korte voorafspraak. Hij heeft daarin o.m. gezegd met blijdschap zijn arbeid te beginnen in de Amsterdamsche gemeente, alhoewel hij noode scheidde van zijn vorige. Vervolgens hield ds. Kalkman een pre dikatie naar aanleiding van I Korlnthen I 21. „Want nademaal in de wijsheid Gods de wereld God niet heeft gekend door de wijsheid, zoo heeft het Gode behaagd door dc dwaasheid der prediking zalig te ma ken, die gelooven". Na deze predikatie rich spr. zich aller eerst toe wethouder Jacq. Rustig die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, tot zijn bevestiger staatsraad mr. dr. Schokking, waarbij spr. ds. Visser dankte de bevestiging te willen afstaan, tot ds. Kromsigt, die zelfs op zijn verjaardag op spr 's bevestiging aanwezig heeft willen zijn, tot zijn collega's, de kerkelijke col leges, de organisten en de kerkelijke be dienden en tot de vele leden van zijn vroegere gemeente te Katwijk aan Zee, die naar Amstrdam waren gekomen om dezen dienst bij te wonen. Zeer speciaal richtte spr. zich tot de deputatie van de Ned. Chr. Vereeniging voor Padvinders, met wie hij in nauwe relatie heeft ge staan en in het bijzonder tot staatsraad Rambonnet, wien spr. een eeresaluut bracht. Aan het einde van den dienst zong de gemeente, die in zeer groote getale was opgekomen, haar nieuwen predikant toe de zegenbede uit Psalm 134 3. 4. Het duurde niet zeer lang tot Thijs en Rolleboon dan ieder op een rotsblok zaten: zoo konden zij gezellig samen praten. „Mijn zpon", sprak Rollenboon, „ik zoek een booswicht, die zóó slecht ls, dat het zoeken naar hem, zeer gewis, de moeite loont ik vernam zijn slecht gedrag van 'n watergeest, die hier dichtbij in 'n beekje woont. Die booswicht is een zoogenaamde zeemeerman: dat is iemand, die half een mensch en half een vlsch zijn kan. Die man woont ergens in een zee; en hoor nu eens wat hij wel dee'; hij ls daar storm aan 't maken, opdat er schepen In gevaar zullen gerakenl Hij brengt ze dan, hoe ongelooflijk 't moge klinken, zoo maar tot zinken! Dat alles doet hij slechts, om dan 't gezonken schip eenvoudig leeg te kunnen rooven - 't is bijna niet om te gelooven! Jij, vriend Thijs, volbracht al vele zware taken; nu moest jij dien man dan eens onschaad'lljk maken!" Zeer groote belangstelling. Onder zeer groote belangstelling werd hedenmiddag het stoffeiilk overschot van willen mr. J. E. Boddaert In leven oud- secretaris van het co'leze van Curatoren van de Universiteit alhier oo de alge meene begraafplaats te Den Haag ter- ruste gelegd. Onder de zeer vele belangstellenden, be hoorde Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. oud president van het college van Curatoren, mr J Limburg, curator en mr. P J Iden- burg secretaris van het college van cura toren aan de rijksuniversiteit a'^'-r. Voorts Prof. mr. A. S. de Blécourt, rector-magnificus der Universiteit alhier. Prof. mr. E. M. Meyers, Jhr. mr, ir. M. J. Ortt. de heeren J. G. en L, J. H. Patljn. kapt luit. ter zee baron van Asbeck, de heer P G. J. Balster, lult.-gen. b.d. jhr. H. J. H, Roel, regent van het burgerweeshuis der Herv Gemeente en de fundatie Rens- woude, van welke instelling de ontslapene regent was. mede namens den voorzitter van het college van regenten, den heer H D. Plerson. die wegens ziekte verhin- dpr-t was aanwezig te zijn. Voorts mr. D. J Muller-Massis, kantonrechter te A tr ort, mr. A. v. Rijn van Alkemade, lech'.r ln de arrondissement rechtbank te Haarlem, mr. E. Jellinghaus president van het gerechtshof, jhr. H. van der Goes, mr. N. L baron de Vos van Steenwijk, voorzit ter van de Eerste Kamer, J P. Zaayer, Gen.-Majoor b.d. H J. Rambonnet. Mr. J. H. van Weiier oud vice-pres. van het gerechtshof, mr. C. L. Patijn, mr. G. A. van de Brughen, Jhr. van Doorn te Heemstede;. Jhr. mr. E. N. de Brauw, jhr. G. J. C. von Weller, mr. Romondt Vis, rentmeester van het burgerweeshuis der Ned. Herv. gemeente, mr. A. J. van Beeck- Caikoen, administrateur en jhr. mr. A. D. de Jonge, referendaris aan het dep. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, jhr. mr. H. de Ranitz, jhr. mr. W. M. de Brauw, vice-admiraal C. C. Zegers Rijser, dr. J. ter Meulen, bibliothecaris van het Vredespaleis, mr. W. van Son en mr. D. Bartens, kantonrechter, jhr. mr. P. A. van Holthen tot Echten, mr. L. Mazel, secre taris van de academie voor internationaal recht, dr. H. Schokking, pred. der Ned. Herv. gem. tevens namens de Juynboll- stichting alhier. Voorts staatsraad mr. v. Brankhorst Sandberg, Jhr. mr. J, v.-Doorn, mevr. Backer, regentesse van het burger weeshuis. Mr E. N. van Kleffen, namens de Acca- demie voor intern, recht; Jhr. mr. C. Feith oud-secretaris-generaal van het departe ment van Onderwijs, K. en W.: Dr. J. H. Holwerda, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden alhier; H. W. Schalkwijk; Mr J. Paulus; Jhr. Mr. F. van de Poll; Mr. H. E. Scheffer en vele anderen. Nadat de kist, die met een enkel bloem stuk der familie gedekt was, ln de groeve was neergelaten en de aanwezigen bloe men in de groeve hadden gestrooid, sprak een schoonzoon van den ontslapene, dr. W. A. Visser 't Hooft een gebed uit, waarna namens de familie dank werd gebracht voor de groote belangstelling. o DIRECTIE HAVEN TANDJONG PRIOK. BUITENZORG, 17 Oct. (Aneta). Met ingang van 27 November is. op verzoek, eervol ontslagen onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, de heer H. W. Wouters, directeur van de haven van Tandjong-Priok. Met ingang van denzelfden datum is als zoodanig benoemd Ir L. de Vogel, hoofd ambtenaar van verlof terugverwacht, laatstelijk tildelijk wnd.-hoofd van het Bureau voor de Luchtvaart. NIEUWE KLEEDING VOOR DE POLITIE. SEMARANG, 17 Oct. (Aneta). Heden morgen verschenen 120 politie-agentcn voor het eerst in korte broekjes, een nieuwe en meer sportieve kleeding voor de politie (sedert lang in Brltsch-Indië in gebruik). Deze kleeding zal voor een proefneming van zes maanden worden gedragen. DE MIJNSTAKING IN WALES. LONDEN. 17 Oct. (Reuter). Na een dag van enistige ordeverstoringen in het steenkoolbekken van Zuid-Wales heeft de mijnwerkersbond gisteravond besloten de „staking onder den grond" voor beëindigd te verklaren. De arbeiders die zich in de mijnen be vinden en weigeren deze te verlaten zal door den bond worden gelast naar boven te komen. Dit besluit werd genomen nadat de mijneigenaars hadden medegedeeld dat zij hun mijnen zouden sluiten doch bereid waren tot onderhandelen. Sommigen van de mijnwerkers die wei geren de mijnen te verlaten bevinden zich meer dan 10 uur onafgebroken onder den grond. Het sqhljnt. dat het besluit van den bond om de staking te liquideeren, bij velen niet ln goede aarde viel. want toen het bericht bekend werd, dat de arbeiders de mijnene zouden verlaten, verzamelden zich duizenden om te protesteeren. Zooals men weet wordt gestaakt, om dat de mUndlrecties weigerden de onge organiseerde arbeiders te ontslaan. DE OSSCHE MISDADIGERS VOOR DE BOSSCHE RECHTBANK. (Vervolg van het 1ste Blad). Tegen den 29-Jarlgen arbeider A. H. Brok en den 30-jarlgen M. v. Orsouw wordt acht jaar gevangenisstraf geëlscht ln verband met de In den nacht van 14 op 15 Juni 1935 ln de woning van W. Wei- dema te Heeswijk gepleegde Inbraak. HAAGSCHE RECHTBANK. De Rechtbank deed uitspraak in d» zaak tegen den 20-jarigen W. F. v. A. uit Lelden, die op 3 October j.l. terecht moest staan wegens diefstal (bij herhaling) van eenige doosjes sigaren van de toonbank van den sigarenhandelaar J. G. S. aan de Kempenaerstraat te Oegstgeest. De offi cier van Justitie had tegen verdachte, gezien zijn ongunstig verleden, 1 Jaar ge vangenisstraf geëlscht. De Rechtbank veroordeelde hem over eenkomstig den elsch. Den koopman H. S., thans ged„ is ten laste gelegd, dat hij op 9 Juli J.l. uit den winkel van den heer Groeneveld te Lei den (boekhandel „Patria") een exemplaar van het Kurres Handbuch dei' Ophtalmo- logie heeft ontvreemd, welk boek, dat vol gens den benadeelde een waarde van f80 vertegenwoordigde, hij ten verkoop aan een anderen boekhandelaar te Lelden heeft aangeboden, tegen wien hij be weerde, dat hij dit boek van een student had gekocht. Verdachte ontkende zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Naar hij thans beweerde, heeft hij het boek in den tre'n voor een bedrag van f. 75 gekocht. Vroeger had hij beweerd, dat hij het te Voorscho ten had gekocht en dat hij nimmer in de zaak van boekhandel „Patria" is ge weest, hetgeen hij thans evenwel moet toegeven De president las verdachte's strafblad voor, waaruit bleek, dat deze reeds 8 maal wegens diefstal, waarvan tweemaal in België, is veroordeeld. Jhr. mr. Van Asch van Wljck, requisi toir nemend, wees er op, dat de verdachte ln het bezit is geweest van een zeer uit zonderlijk boek, dat nooit in het bezit van studenten wordt aangetroffen. Hij beroept er zich op. dat de benadeelde niet kan verklaren, dat het ln zijn (n.l. S.) bezit aangetroffen boek. zich den dag van zijn bezoek aan „Patria", in die zaak zou heb ben bevonden, doch dit is slechts een stroohalm, waaraan verdachte zich vast klampt. De officier achtte uit het complex van aanwijzingen ten nadeele van verdachte, diens schuld bewezen en vorderde, gezien het strafblad, thans l'/s jaar gevangenis straf. Mr. v. d. Bergh concludeerde tot vrij spraak wegens gebrek aan bewijs. Uitspraak 31 October a.s. De verdachte W. N. V.. monteur, thans te Amsterdam gedetineerd, heeft een zoo danig welvoorzien strafblad, dat er eenigen tijd mee gemoeid was alvorens kon worden uitgemaakt krachtens welk vonnis hij thans gedetineerd is. Ditmaal stond ver dachte terecht wegens oplichting ten na deele van een tweetal Leldenaars wien hij onder bedrieglijke voorwendselen een rij wiel ter leen had gevraagd en niet terug bezorgde. Verdachte, die bij het vooronderzoek de feiten ontkende, legde thans een volledige bekentenis af. Jhr. mr. van Asch van Wijck betoogde, dat V. zich voortdurend aan misdrijven schuldig maakt. Op het strafblad prijken nie» minder dan 31 veroordeelingen. Ruim 24 jaar heeft hij in de gevangenis doorge bracht. Verdachte is dus een gevaar van de maatschappij. Spr. eischte l'/i Jaar ge vangenisstraf. Verdachte hield een uitvoerige zelfver dediging, waarin hij uiteenzette, dat hem nooit de gelegenheid is geboden om zich te reclasseeren. Wanneer men hem de hel pende hand toesteekt, behoeft hij geen misdrijven te plegen, wordt hij evenwel telkens opnieuw voor kleine feiten opge sloten en daarna hulpeloos in de maat schappij teruggezonden, dan valt hij weer in zijn oude fouten terug. Uitspraak 31 October a. s HILLEGOM. BOTSING TUSSCHEN TWEE TRAMS. Dc voorzijden beschadigd. Gisteren zijn alhier twee trams bij een wissel tegen elkaar gebotst. Het betrof een tram met twee wagens uit de rich ting Haarlem en een z.g. stadstram met één wagen, komende van Hillegom. Nabij den wissel bij de Zandlaan zag de bestuurder van de eerste tram zijn tegen ligger naderen. Hij remde uit alle macht, maar de wagen schoot nog ongeveer 50 M. door. De andere bestuurder deed hetzelf de; zijn wagen schoot 20 M. door. Op dat oogenblik hadden beide trams den wissel bereikt, waarop een botsing volgde. Het voorste gedeelte van beide wagens werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Toen de politie het geval had opgeno men en het personeel der trams zijn werk zaamheden had verricht, konden beide trams op eigen kracht doorrijden. OEGSTGEEST. Door de politie is aangehouden T. v. d. A. uit Rijnsburg, verdacht van diefstal van een rijwiel en een rijwielbelasting- merk. Na verhoor is hij op transport ge steld naar Den Haag. Wegens schennis der eerbaarheid, ge pleegd op den Terweeweg. is door de poli tie aangehouden T. A. R. uit Den Haag. Procesverbaal is opgemaakt. Door een onbekende is op den Rhijn- hofweg aangerand mej. A. Z., alhier woonachtig. Gelukkig wist zij den man te ontkomen, echter met achterlating van haar rijwiel dat later daar is teruggevon den. Zij vermiste echter haar bril. ALKEMADE. Zilveren jubileum raadslid P. de Jong Cz. Zaterdag a.s. zal het 25 Jaar geleden zijn, dat de heer P. de Jong Czn. werd gekozen tot lid van den Raad deze ge meente. Vooral onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden met hare vele poli tieke scbakeerlngen mag -lit jubileum wel een zeldzaamheid genoemd worden. Het is dan ook wei de moeite waard een oogenblik bij dit jubileum stil te staan. Dit stilstaan kan niet anders zijn dan om te getuigen van de vele verdiensten van ft—2

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 7