De Italiaansch-Abessynische oorlog. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 17 October 1935 V|//CUERJ_ l&RICUTEN IAAT/TIJBEMCOTIN BINNENLAND. KON. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De beschrijvingsbrief voor de Algemeenc Vergadering. De afdeeling Lelden hield gisteravond een goed bezette vergadering ln café- restaurant „In den Vergulden Turk" Te half acht opende de voorzitter, de heer J. G. Ballego. met het gebruikelijke wel komstwoord en sprak den wensch uit. dat de vri) belangrijke agenda tot aller ge noegen mocht worden afgewerkt Na voorlezing der notulen en behande ling der Ingekomen stukken deelde de voorzitter mede. dat zij, die wenschten deel te nemen aan een wedstrijd ln het vervroegen van hyacinthen zich op deze bijeenkomst moeten aanmelden. Vervolgens werd de heer A. Galjaard gekozen als afgevaardigde naar de Alp. Vergadering der Maatschappij, welke zal worden gehouden op Donderdag 31 Oct. a.s. te Aalsmeer. Als zijn plaatsvervanger werd de heer D. de Jongh aangewezen, terwijl het bestuur door den heer J. G. Ballego zal worden vertegenwoordigd. Hierop volgde behandeling van den beschrijvingsbrief der Alg Vergadering. Het voorstel van het hoofdbestuur om in twee vormen tot contributieverlaging te geraken, bracht heel wat tongen ln be roering, totdat overeengekomen werd mee te gaan met voorstel B. nl. een contributieverlaging over de geheele linie. Ta v. het tweede voorstel van het hoofdbestuur om ln de afdeelingen tot oprichting van een Jeugdorganisatie te geraken, is de vergadering van meening dat hier ter stede reeds een dergelijke organisatie bestaat ln den vorm van een Ver. van Oud-Leerlingen der Tuinbouw- cursussen In dien geest zal dan ook het hoofdbestuur worden geadviseerd. De af gevaardigde kreeg tenslotte nog opdracht het hoofdbestuur te verzoeken meer actie te zetten achter de bescherming van de Duindoorn en de Duindistel. Na de pauze werd besloten dat de voor den wedstrijd te vervroegen Hyacinthen op de Februaribijeenkomst moeten wor den ingezonden; de heer H. Veendorp deelde mede. dat de jury aan een inzen ding Nerlne undulata en Phyllocactus van den heer Kriest 15 punten had toe gekend. Daarna behandelde de heer P v. d. Most van Spijk op deskundige wijze de cultuur van Ligustrum en de heer Mater gaf eenlge redenen aan waardoor een Im- patiens slap kan gaan hangen. Belde onderwerpen gaven aanleiding tot een gezellig, leerzaam debat. Bij de rondvraag verzocht de voorzit ter de leden, nota te willen nemen van de lezing van prof Baas-Becking over ..Planten en Dieren in de Wierlngermeer", welke zal worden gehouden op 23 Oct. a.s. in het Bot. Laboratorium. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving; C.AX.O.R. Centrale Anthraciet Levering- Organisatie voor het Rijnland. Hooge Morschweg 148, Leiden. Eigenaar: P. A. Wernlnk. Wassenaar. Gevolmachtigde: C. C. J. Wernlnk, Wassenaar. Wijziging: Van Dijk Junior. Raadhuisstr. 14, Alphen a/d. Rijn. Fabrieken van en handel ln bouwmaterialen. De zaak is omgezet ln een naamlooze vennootschap onder den naam: van Dijk Junior N V. (Ned. Staats courant: 25 September 1935. Bijvoegsel Nr. 2120L Dir P van Dijk en J M. van Dijk, Alphen a/d. Rijn. Maatsch. kap f 50 000 waarvan geplaatst en gestort: f. 31.750. NAT. SOC. BEWEGING. Rede van den heer H. C. Nije. In de groote Stadsgehoorzaal, welke bij kans geheel gevuld was, heeft de heer H. C Nije, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, gisteravond voor den Kring Leiden der N S B. een propaganda-rede ge houden. Na een korte inleiding van den kring leider betrad de heer Nije het podium, waarop te midden van vaandels de met oranjedoek getooide portretten van H. M. de Koningin en ir. Mussert prijkten Spr. wil vanavond spreken over wat de N.SB. is en wil en citeert allereerst verschillende berichten uit diverse bladen, waarin on waarheden worden verspreid over de N.S.B. Het Nederlandsch nationaal-soclalisme is noch een import van het Italiaansche, noch van het Duitsche fascisme. Merkwaardig, dat het liberalisme zelf toegeeft zijn oor sprong te vinden in Frankrijk, terwijl de S.D.A.P. bij monde van den heer Vliegen volmondig erkent, dat zij geheel volgens het Duitsche partijprogramma is opge bouwd. Een politlek-cultureele strooming als waaraan de N.S.B. haar ontstaan te dan ken heeft, Is Inderdaad niet zuiver natio naal. Het ware krankzinnig om te veron derstellen, dat het kleine Nederland onaan getast zou blijven voor een strooming, welke zich in geheel Europa openbaart Maar er is geen andere politieke stroo ming, welke het nationale karakter zoozeer naar voren brengt als het fascisme. De mentaliteit van de Italianen en de Duit- schers brengt met zich mede, dat ln die landen de klemtoon teveel wordt gelegd op het nationalisme, waardoor velen in ons landje zich laten afschrikken. De Holland- sche volksaard waarborgt evenwel binnen onze grenzen een andere toepassing van het fascisme. De N.S.B. wil op de beste tra dities van ons volk een nieuwen staat op bouwen. Zij wil dat bereiken door het saamhoorigheidsgevoel aan te kweeken, door te streven naar eenheid met volledige erkenning evenwel van de bestaande ver schillen op godsdienstig gebied. Er zijn vele plannen om tot betere toestanden ln onze maatschappelijke samenleving te geraken, doch de geest, welke noodzakelijk is om tot resultaten te komen, ontbreekt ten eenenmale. De corporatieve staat vormt de beste garantie voor verwezenlijking der eenheids gedachte door organisatie van de ver deeldheid. Twee zaken zijn daarbij noodzakelijk: le. het bewaren van den socialen vred en 2e een deskundige regeering met aan het hoofd Oranje als souvereine macht. De N SB. wil dien socialen vrede niet, zooals het communisme, bereiken door een be- VAN HET OORLOGSFRONT. ROME. 17 Oct. (Reuter). Uit Aksoem is bericht dat Ras Seyoem het gebied van de Gulnguro-rlvier heeft verlaten om een omtrekkende beweging te maken langs den rechtervleugel van het Itali aansche leger en aldus Aksoem te her overen Uit Adoea wordt gemeld dat men daar heeft vernamen dat Ras Seyoem en zijn naaste bloedverwanten groote oneenlg- heid zouden hebben De familie van Ras Seyoem zou hem hebben aangeraden zijn tegenstand op te geven en zich te onderwerpen. LONDEN, 17 Oct. (Reuter) De Daily Telegraph meldt uit Addis Abeba dat Abessynie op geen enkel front is verslagen aangezien nog geen beslissende strijd is ge leverd en niet geleverd zal worden, aleer de Italianen de bergachtige streken heb ben bereikt waar de verdediglngsstellln- gen zijn ingericht. De negus heeft volgens den correspondent het bevel van een of fensief in Ogaden belachelijk genoemd en verklaard dat dit in strijd is met alle plannen daar Abessynie geen munitie kan verspillen in de woestijnen en laaglanden. Uit Harrar wordt gemeld dat het daar rustig is. Boven deze stad worden geen vliegtuigen meer waargenqmen. Uit Rome wordt bericht dat de regee- rmg heeft besloten alle correspondenten van buitenlandsche bladen in Italiaansch Somaliland uit te bannen daar men zegt dat Graziani staande houdt dat geen fa ciliteiten kunnen worden verleend voor verzending van telegrammen. Uit deze streek zijn sedert verscheidene dagen geen berichten gekomen. Men gelooft dat Gra- zlana een groote opmarsch voorbereidt. ADDIS ABEBA. 17 Oct, (Reuter). Ter gelegenheid van het groote religieuze feest van den heiligen Abre heeft de Negus zich naar de kerk, die dezen heilige is toege wijd, begeven om den zegen af te smeeken voor de Ethiopische wapenen. De bevolking behoudt haar kalmte on danks de voortdurende beweging der troe- j>en door de hoofdstad. De buitenlanders zijn in tegenstelling tot de inheemsche be volking geneigd den toestand somber ln te zien. Er is een gerucht ln omloop, dat de Adala-stammen in de streek tusschen An kober en de spoorlijn ln opstand zijn. De leider van den opstand, die zeer veel men- schen het leven zou hebben gekost, ls de Sjeik Senen, die zeer berucht is in de woestijnstreken van Danakil. De regeering heeft alle in civiele zaken veroordeelden uit de hechtenis ontslagen, van wapenen voorzien en naar het front gezonden met den raad: „Toont dat ge mannen zijt en herwin uw eer door het vaderland te verdedigen". Onder de vrij gelatenen bevindt zich Ras Tafesta. oud- minister van publieke werken, die veroor deeld was wegttis ontvoering van zijn schoonzuster. Hem is het commando ge geven over een klein regiment. paalde klasse uit te roeien, doch door sa menwerking tusschen de verschillende klassen te brengen en het kameraad- schapsgevoel aan te kweeken. De N.S.B. wil de tegenstellingen tusschen werkgever en werknemer wegnemen door hen te wij zen op het gemeenschappelijk belang van van een goed geordend productieproces. Het huidige regeeringssysteem is opge bouwd op wantrouwen; de N.S.B. wil daar in verandering brengen door op iedere plaats waarlijk deskundigen te benoemen, aan wier hoofd een man staat, wiens trouw aan de beginselen en kennis van den Ne der landschen volksaard boven allen twijfel verheven is. De N.S.B meent dien leider gevonden te hebben ln ir. Mussert (ap plaus). De N.S.B. heeft niet enkel oog voor ma- terieele belangen; zij is ten volle doordron gen van de hooge waarde van geestelijk goed en acht een staat zonder christen dom onbestaanbaar. Evenwel wil zij de ver houding tusschen kerk en staat regelen door beide een afzonderlijke plaats toe te bedeelen Men meene daarom niet, dat de NSB. de gebondenheid ontkent, welke tusschen beide van Godswege is gelegd; zij wil die gaarne volledig eerbiedigen Spr. citeert in dit verband eenlge voor beelden van verkeerde combinatie van godsdienstige en maatschappelijke begrip pen. Stellig zal de nationaal-soclallstlsche staat doortrokken moeten zijn van de christelijke leer, maar de geestelijkheid zal slechts zeggenschap hebben op het gebied harer deskundigheid, het kerkelijk terrein en niet op maatschappelijk gebied. De N.S.B. eerbiedigt ieders meening, be strijdt dan ook geen beginsel-programma's, maar wel de uitwassen daarvan. Spr eindigde met een krachtige opwek king om mede te werken aan de eer van Nederland en tot vorming van een krach tig volk, waarin geen plaats is voor laks heid en lauwheid en waarin iedereen, die werken wil, ook werken kan. Niet aan mannen en vrouwen, die enkel willen ne men. maar aan personen, die willen ge ven, heeft de N.S.B. behoefte. Zij, die daar toe bereid zijn en nog niet tot de partij behooren, heet spr. hartelijk welkom in de N.S.B. (langdurig applaus). Na de pauze beantwoordde spr. een aan tal schriftelijk ingediende vragen. Een heetgebakerd bezoeker, die monde ling wilde debatteeren en zich niet aan de leiding der vergadering wilde onderwerpen, werd ..met eigen krachten" uit de zaal verwijderd. Als penningmeester van de afdeeling Leiden van den Nederlandschen Bond voor Kleermakerspatroons zal optreden de heer F. Zitman, Mare 50, alhier. De Afdeeling Lelden van den Ned. Chr. Vrouwenbond opent haar serie winterlezin- gen in ait seizoen wel op zeer gelukkige wijze. Zij heeft n.l den gezant van de Zuid-Afrikaansche Unie Zijne Excellentie Dr. H. van Broek^uyzen bereid gevonden a.s. Dinsdagavond voor haar op te treden met het zeer aantrekkelijke onderwerp: „Het leven der vrouw in Zuid-Afrlka". ADDIS ABEBA, 17 Oct. (D.N.B.). De aanvallen van de Italiaansche luchtmacht op het Noorderfront zijn voortgezet tot Amba Alatsji. Deze plaats werd door een aantal escadrilles met bommen belegd Volgens berichten uit Abessynischen bron moeten hierbij vele non-combattan ten den dood hebben gevonden. De troepen leden geen verliezen, aange zien zij tevoren de plaats hadden verlaten. In het Zuiden werden verkennings vluchten uitgevoerd. Uit de provincie Wollo zijn ongeveer 100.000 man Abessynische troepen op weg naar Addis Abeba, waar zij voorlooplg als reserve zullen blijven. De verzoeningspogingen. PARIJS. 17 Oct. iReuter). De Fransche bladen houden zich ook heden bezig met de bemiddehngs-pogingen van Laval. De algemeene stemming is pessimistisch De correspondent van de „Echo de Paris" uit Genève schrijft dat men daar ln de eerste plaats vreest datd oor het aanne men van de plannen die men aan Laval toeschrijft een toestand zou worden ge- schaper, waarvan later andere groote mo- gendheden zich zouden kunnen bedienen tegen zwakkere staten. De ..Petit Journal" meent te weten dat de Italiaansche ambassadeur mededeellng- heeft gedaan van de voorwaarde waar onder Italië bereid is den strijd te staken en te onderhandelen Daarbij zou het te rugtrekken der Engelsche vloot op den voorgrond staan. De Italianen zouden ook hebben laten weten dat ze weigeren te onderhandelen onder den druk der sanctie-maatregelen. LONDEN. 17 Oct. (Reuter). In een be spreking van het Britsche antwoord aan Frankrijk waarin is medegedeeld, dat de handhaving van de Bjritsche-vloot in de Middellandsche Zee noodzakelijk ls, ont veinzen de bladen zich niet dat er 'n mee- ningsverschil tusschen Frankrijk en En geland is ten aanzien van de handels boycot tegen Italië. De laatste bemidde lingspoging van Laval wordt als mislukt beschouwd. LONDEN. 17 Oct. (A. N. P.). De diplo matieke correspondent van de .Daily Telegraph" te Genève meldt, dat volgens berichten uit Rome Mussolini bereid ls tot het voeren van besprekingen, echter niet onder de voorwaarden, door Laval ge noemd, ofschoon deze veel verder gaan, dan de Volkenbond mogelijk acht. Bij het bekende onderhoud van Maandag heeft Laval tegenover den Brltschen ambassa deur verklaard, dat hij de verplichtingen van artikel 16 erkent, doch zich niet ver plicht gevoeld hulp ter zee te beloven, daar geen overleg tusschen hem en de Britsche regeering is gepleegd, ten aanzien van militaire samenwerking. De situatie, die thans ontstaan ls. is merkwaardig, want het ls een feit, dat de leiders der drie Fransche minlsteriën voor de weer macht en het grootste deel der Fransche ambtenaren nauwe samenwerking met Engeland als een vitaal belang voor Frankrijk beschouwen. De News Chronicle" schrijft, dat naar verluidt. Lava! op het standpunt staat, dat de Britsche versterkingen naar de Middellandsche Zee zijn gezonden, voordat de Volkenbond een besluit had genomen en dat de Britsche vloot derhalve niet op grond van een Volkenbondsvolmacht in de Middellandsche Zee verblijft. Naar zijn meening is de Britsche vloot niet gerech tigd, sanctiemaatregelen door te zetten. Dit beteekent, dat in geval van een Ita- liaanschen aanval niet op Fransche hulp gerekend kan worden. DE SANCTIES. DETROIT, 17 Oct. (Reuter) De directeur van de Ford-Company deelt mede dat sedert het uitbreken der vijandelijkheden geen Ford-aTTtomobielen naar Italiaansch- Afrika zijn verzonden. Volgens berichten van de Detroit Free Press heeft Ford sedert het begin van dit jaar 2065 auto's naar de Italiaansche koloniën verzonden. Hij besloot om na het uitbreken der vijandelijkheden den uitvoer te staken. De Commissie tot studie der wapen en munitie fabricatie en uitvoer ls hiervan in kennis gesteld. WASHINGTON. 17 Oct. (Reuter) - In regeeringskringen wordt verklaard, dat de regeering vastbesloten is ten aanzien van de sancties voor den Volkenbond niets te bepalen voor de landen, die daarbij on middellijk zijn betrokken, een vast om lijnd orogramma hebben uitgewerkt. Huil heeft verklaard, dat noch Enge land noch Frankrijk zich tot de Vereen. Staten hebben gewend in verband met de mogelijkheid van een internationalen boycot van Italiaansche goederen. Naar Roosevelt, die het Panamakanaal bezocht, zeide, houdt hij zich aan zijn jongste verklaring. Het v.n. doel was, zei hij. dat de Ver. Staten niet worden be trokken in een oorlog, die in het geheel niet hun zaak ls. Twee Italiaansche watervlieg tuigen verongelukt. ROME, 17 Oct (Reuter). Twee water vliegtuigen. die waren opgestegen voor een nachtelijke vlucht boven zee zijn niet teruggekeerd naar hun basin te Livorno. De gezamenlijke bemanning der belde toestellen, in het geheel 5 personen, is naar men aanneemt, omgekomen. ROME, 17 Oct. (Reuter). In de zee zijn wrakken gevonden van de vliegtuigen die vertrokken voor een nachtvlucht van Or- betello naar Livorno. Van de bemanningen, ëén luitenant, drie onderofficieren en een mecanicien, ls niets ontdekt. Engelsche maatregelen. LONDEN, 17 October (Reuter). Volgens een Reuter-bericht uit Berbara is het in Britscb Somaliland over het algemeen rustig. Niettemin worden voor zorgsmaatregelen genomen met het oog op de mogelijkheid, dat de bevolking van Ogaden op Brltsch gebied zal vluchten. In allerijl worden lnterneerlngs- en vluchtelingenkampen ingericht om sol dalen der strijdende partijen en vluchte lingen op te kunnen nemen. MALTA, 17 Oct. (Reuter). Meer dan 200 Malteezers hebben bij de marine dlenst- genomen, terwijl Britsche arbeiders uit de arsenalen zich als vrijwilligers hebben opgegcvcne voor den dienst in Haifa op Cyprus en Alexandrië. LONDEN. 17 Oct. (Reuter). De Daily Mail meldt dat ln verband met het jong ste luchtmacht-programma het ministerie van luchtvaart 18 verschillende typen militaire vliegtuigen heeft uitgekozen en besteld. In het najaar van 1937 zullen 2000 vlieg tuigen zijn gebouwd en de vliegtuig-fabrie ken in heel Engeland hebben maatregelen genomen om aan deze enorme order te vol doen. Het aantal bestellingen ls zoo groot dat de fabrikanten van zekere typen onder toe zicht van het ministerie van luchtvaart eep deel van het werk aan andere onder nemingen hebben overgedragen. De houding van Hongarije. BOEDAPEST. 17 Oct. (Reuter). In ant woord op een interpellatie verklaarde de minister van Buitenlandsche zaken. Kanys, dat Hongarije zich wegens het feit dat Italië herhaaldelijk zijn polltieken en mo- reelen invloed heeft doen gelden ten gun ste van de Hongaarsche belangen, door ge voelens van dankbaarheid aan dat land verbonden acht. Slechts ernstige en door het verstand ingegeven oorzaken hadden Hongarije dan ook bewogen tot zijn positie-kiezen ln den Volkenbond. Het wil zich niet tegen de Volkenbondsideeën keeren, doch slechts eenzijdigheid vermijden. Het streven van Hongarije ls er verder op gericht te strijden voor een versterking van den Volkenbond, waarvoor ook de j Engelsche minister van Buitenlandsche j zaken ln zijn onlangs gehouden rede ijverde. Tegen alle pessimisme in, gelooft hij na de jongste verklaringen van Laval dat zoo wel hij als Ec'en den wensch koesteren het conflict tot een vreedzame ontknooping te brengen. Tot slot van zijn verklaring bracht mi nister Kanya hulde aan de pogingen van Frankrijk en Engeland, aangewend ln het belang van den vrede. De houding van Griekenland. ATHENE. 17 Oct. (Reuter). De plaatsver vangende ministerpresident van Grieken land ontving de buitenlandsche pers en verklaarde dat Griekenland trouw zijn internationale verplichtingen zal nakomen. Een bijzonder gewichtige plaats ln deze verplichtingen neemt het Balkan-pact ln. Ook de verplichtingen van het verdrag van vriendschap met Italië zullen worden na gekomen. Inzake de sancties verklaarde hij, dat Griekenland dat zal doen. wat 52 leden van den Volkenbond zullen doen. MOBILISATIE IN ALBANIË? GENÈVE, 17 October. (Reuter). De correspondent van de „Daily Telegraph" te Genève zegt een onbetwiste bevesti ging te hebben van het gerucht dat hier eenlge dagen geleden werd verspreid, dat Albanië bezig ls zeven lichtingen van zijn leger te mobillseeren. Deze mobilisatie zou een antwoord moeten beteekenen op een aanzienlijke concentratie van het Joego Slavische leger nabij de grens van Albanië De Joego-Slavlsche troepenmacht wordt ln Albaneesche regeeringskringen geschat op pl.m. 60.000 man. De mobilisatie in Albanië zou 15.000 man omvatten. Italië „buiten de naties". ATLANTIC CITY, 17 Oct. (A.N.P.). De Amerikaansche Federatie van den Arbeid heeft verklaard, dat Italië een natie ls, welke bulten de wetten, staat. Men acht het noodzakelijk, dat de landen der wereld Italië financieelen en commercieelen steun onthouden. „Het gebied van een vredelie vende natie is men binnengevallen, ten einde een politiek van fascistische verove ring te kunnen ten uitvoer leggen. IJ MUIDEN. 17 Oct. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f.0.800.56, Griet per kist van 50 K G. f 26—16. Tongen per K G. f 0.99—0 73 Groote Schol per kist van 50 K G. f. 21 Middelschol f. 17. Zetschol f. 15, Kleine Schol f 16.50—5 10, Schar f. 8—3, Tongschar f2217 Middel Schelvlsch f.32. Kleinmlddel Schelvlsch f. 27—22. Kleine Schelvlsch f. 19—7.50. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 8559 Gullen per kist van 50 K.G f. 247.50. Heilbot per K.G. f.0 920.53. Wijting per kist van 50 K.G f. 5.202.50 Koolvisch per stuk f. 0.55 0.18, Makreel per kist van 50 K.G. f. 5.40—0.70. Prijs versche haring f. 2.700.70 p. kist. Aangekomen 3 Stoomtrawlers: IJM. 82 met f.3411, IJM. 85 met f.2946 IJM. 118 met f. 1715; de Engelsche drifter E 329 met f. 1459; de«6HV 107 met 170. SHV 196 met 1. SHV 33 met 558. SHV 246 met 332 SHV 5 met 325 kantjes pekelharing voor Kat wijk; de loggers: KW. 166 met f.585. KW. 70 met f. 4335; de LT 17 met f. 480 LT 1297 met f.329 LT 137 met f.984. LT 90 met f.605 KW. 33 met f.38 KW. 34 onbe kend, SHV 246 onbekend SHV 305 met f.923 SHV 107 met f.539. SHV 196 met f. 959 voor versche haring. VLAARDINGEN. 17 Oct. Aanvoer 203 last waarvan de KW 32 met 27 last en de KW 26 met 27 last. Volle haring f. 8.307.90 volle haring kuitziek f.8—7.60 volle haring welle f 7.80—7.60, Engelsche haring groen f. 9.50 iile haring f. 6.106.30 steurharlng zand f. 6.206.30. 6t«urharlng welle f. 6.40—6.50. DE TREINONTSPORING TE AMSTERDAM Het verkeer weer normaal. De stagnatie ontstaan door de trein ontsporing bij Watergraafsmeer was van morgen om 10 uur opgeheven. Na dat uur ls de gewone dienst hervat. Omtrent de oorzaak van de ontsporing is nog niets te zeggen. BOERDERIJEN BIJ SITTARD AFGEBRAND. nedenmorgen is brand uitgebroken in een complex schuren en stallingen te Einlghausen gemeente Limbrlcht nabij Sittard De boerderijen der families Heu- mann, Frijns, Noterman en de weduwe v. Oppen werden het slachtoffer. Het vuur breidde zich snel uit en tastte ook de vier woonhuizen aan. De plaatselijke brand weer. die niet tegen het vuur was opgewas sen. riep de hulp in van de brandweer te Sittard. Na pl.m. l'/s uur was men het vuur meester De schuren en stallingen gingen geheel verloren. Ook de inhoud, graan en landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen Van de vier woon huizen is dat van Heumann eveneens to taal uitgebrand. De andere huizen kregen slechts schade aan de daken. De oorzaak van den brand ls onbekend. De heer Frijns was niet verzekerd, de drie andere families wel. MOTORRIJDER AAN DE GEVOLGEN EENER AANRIJDING OVERLEDEN. Dinsdagavond had op den Frleschen straatweg bij Groningen een botsing plaats tusschen een 6-wlelige vrachtauto, bestuurd door den 21-Jarlgen G. D., wo nende te Grootegast en den 25-Jarlgen ongehuwden motorrijder L. J. van Mal, wonende te Surhulsterveen. De motorrij der werd van het rijwiel geslingerd en met ernstige verwondingen in het R.K. Zieken huis te Groningen opgenomen, alwaar hij hedenmiddag aan de gevolgen ls overleden. HET WAPEN-UITVOERVERBOD. Binnen enkele dagen te verwachten. Het aangekondigde verbod van uitvoer van wapens, munitie en oorlogsmateriaal kan in verband met de te Genève in de lijst van wapenen aangebrachte wijzigin gen over enkele dagen worden verwacht. VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Twee inzittenden zwaar gewond bij Wildervank. Hedenmorgen is bi) Wlldervank een groote vrachtauto van den sneldlenst Wil- dervankGroningen—Amsterdam, welke met zeer groote snelheid reed. uit de bocht gevlogen en tegen een boom terecht gekomen, waarna de wagen kantelde De truck, waarin 3 personen zaten, werd totaal vernield. Twee Inzittenden, resp. uit Wll dervank en Blljham, kregen zware verwon dingen. De toestand van een hunner ls zorgwekkend. De derde bleef ongedeerd. Alle 3 personen zijn naar het ziekenhuis te Wlldervank overgebracht. DOOR DEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. De 22-jarige W. G uit de Tulpstraat te Zwolle ls gisteravond nabij den Marsch- weg door den trein gegrepen en gedood. Het lijk van den verongelukten jonge man werd hedennacht door spoorwegper soneel langs de lijn aangetroffen. AUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST BIJ AKEN. Eén doode, één zwaar gewonde. In den afgeloopen nacht keerde de heer E. de Heer. controleur-bovengrondsch op zichter van de Domaniale Mijn te Kerk- rade, per auto met zijn eehtgenoote huis waarts. Even buiten Aken slipte de auto, met het gevolg, dat de bestuurder tegen een boom reed De heer De Heer werd op slag gedood, terwijl zijn eehtgenoote met zware verwondingen naar het ziekenhuis te Aken werd overgebracht. ERNSTIGE AANRIJDING TE BODEGRAVEN. Op de hoek NoordstraatBrugstraat te Bodegraven had een ernstige aanrijding plaats tusschen een motorrijder en een auto. De motorrijder werd van zijn motor geslingerd en bleef met een gapende hoofdwonde op den weg liggen Hij was bewusteloos en werd onmiddellijk ter plaatse door een tweetal Roode Kruisman nen, die in de omgeving vertoefden, voor- loopig verbonden. Later arriveerden ook een dokter en de politie. De politie heeft een uitgebreid onderzoek naar de schuld oorzaak ingesteld. Het slachtoffer werd in zorgwekkenden toestand naar het zieken huis gebracht en bleek ook nog een been gebroken te hebben. §-t

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2