Verheffende Russische Koorzang. GEEN WIJZIGING IN DEN OORLOGSTOESTAND. 76*te Jaargang WOENSDAG 16 OCTOBER 1935 No. 23178 BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. KAART VAN ABESSYN1E. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per lege] voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk Jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling .Woensdags en Zaterdags SO ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht Voor opzending van brieven 130 ets. porto te betalen. Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.35 per week ...*Lf.0.18 Franco per post f. 2-35per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Stampvolle Pieterskerk luistert in diepen eerbied, Het Kerkkoor der Russisch-Orthodoxe Theologische School te Parijs, dat gister avond ln de Pieterskerk een unieke uitvoering van Russischen kerkzang heeft gegeven. In het midden de leider van het koor Ivan Denissov en prof. Leo Zander, hoogleeraar aan de Russisch-O rthodoxe School te Parijs. Een in ons muziekleven wel nimmer ge zien aspect bood de Pieterskerk tijdens den zang der Russen uit Parijs: het statige kerkgebouw was geheel gevuld met een enorme menschenmenigte. die nauwelijks in haar geheel kon worden opgenomen. Een teeken, hoe Intensief de faam van deze kleine groep eminent-muzikale man nen aan hun verschijning in onze stad voorafgegaan was. Het is op dezen avond gebleken, dat hun roep volkomen aan de verwachtingen beantwoordde: een wereld van wondere schoonheid en van een abso luut eigen karakter is ln deze enkele uren geopenbaard, vooral aan hen. die in kun nen gaan tot gewijde mystiek en doordron gen zijn van diep geloof Hoort een klein kerkkoor een septet zóó minutieus en teeder geciceleerd af gestemd als dit der Russisch-Orthodox Theologische Hoogeschool te Parijs en ge weet na een korte wijle van voorzichtig inzingen op éénmaal weer: zeven Russi sche zangers als déze. zij vormen een ge heel van zéér uitzonderlijke aparte klas se. Zij bezitten cultuur, adelijke sfeer, geestelijke verdieping en verfijnde klank- assimilatie. die nauwelijks bii één andere groep te vinden zijn. En de grondslag van dit alles blijft een mysterie. Zeven meesterzangers studenten der voornoemde geestelijke académie, die in- tusschen den eigenlijken studentenleeftijd reeds lang te boven zijn. maken een tour nee door ons land op initiatief der Ned. Chr. Stud. Ver., een vermoeiende concer tenreeks. doch desondanks werd het vol maakte ook dezen avond door hen ge schonken. Nog meer dan de verrukkende homo geniteit van dezen natuurzang. trof ons wellicht nog de intense wijding de ver innerlijking. de oprechte zuiverheid, waar mee deze psalmen gebeden en gezangen, ontleend aan- en onverbrekelijk deel uit makend van de Russisch-Orthodoxe lithur- gie werden overgedragen. Dat is toch het uiteindelijk doel van deze zangers: hun auditorium te doordringen, te bezielen met de heiligste Godsgedach ten. ons in contact te brengen met de ver hevene. edele en vrome belijdenis van het Christelijk geloof, dat hen draagt. Zeven meesterzangers, beschikkend over absoluut gehoor, ballingen uit het oude Rusland, staan schier roerloos voor ons in den eenvoud van hun geestelijk gewaad, dat, reeds uitdrukking is van hun ideaal. De tenor-leider Iwan Denissov. in zijn met zilver omrand priesterkleed, staat in hun midden en gaat hen vóór: een stem- mencombinatie stijgt op onder de hooge bogen van de immense kathedraal en haar klankidioom is onvergetelijk, bovenal ech ter de sensitief-artistieke voordracht ge concentreerd en als-uit-een-wil" inge steld op dat ééne hooge doel: het ernstig en diep-toegewüd dienen der religie in den mobelsten vorm. Om 't even wat zij brengen: het zij in d: teederste pianissimi of in de krach tigste forti, in gecompliceerde stemkrui singen of in eenvoudig-pure harmonieën of parlandi. steeds luisteren wi.i stil-ver- stomd naar de beheerschte techniek, naar deze religieuse oproepen tot zelfinkeer en hemelsche gedachten. Wij herinneren ons de namen van deze Russen: na den leider Denissov met zijn hchte. weeke gevoelige en ietwat gevoileer de tenor. dr. Zavoronkov en Naumov. tweede tenoren Kamin=ky bariton. Bere- zev. Loukkanen en Slralev zwaav-orgelen- bassen tezamen of solieerend concer- teerend. Wij worden door hun zielvol zingen op geheven en meegenomen naar hoogere «eren, voelen scherp het snijdend con trast tusschen het profaan-aardsche ka rakter van véél louter materieel ingestelde vermaakskunst die tegenwoordig den aether doorgolft en deze reinheid van geest, welke iedere zang tot een open baring maakt van goddelijk licht, waaruit eeuwigheidswaarde ons tegenstraalt. Hun groot en sterk geloof zongen zij uit met het in het klooster St. Sergius ont stane gezang der Zaligsprekingen of ln de Bulgaarsche lithurgie van de begrafenis van onzen Heer en den grooten Canon van Andreas van Kreta, of in de vreugdevolle en ernstige Paaschzangen van Griekschen oorsprong, of ln alle andere oer-oude melodieën, die moderner componisten als Bortnyansky, Rimski Korsakov, Gretchna- ninov. Tchesnokov, Tcherepnin of Glazou- nov op eigen wijze tot wondere harmoni- seeringen inspireerden. Deze zangen werden ons gebracht in een sublieme eenheid en bezonkenheid, die niet meer van deze aarde scheen, onder aanvoering van een dirigent, wien het met de soberste, haast onopgemerkte gebaren gelukt, zijn „broeders" op te stuwen tot vocale hoogtepunten en sereen of extatisch beleven der teksten. Hun doel. het verzamelen van gelden voor de opleiding van griekseh-orthodoxe priesters die vooral onder de Russische emigratie zullen werken, nu in Rusland de kerk verdreven is van de eereplaats, die zij eertijds innam en men juist bij de emi granten een vernieuwing en verdieping van religieus leven schijnt waar te nemen, zal zeker met succes bekroond worden. Daaraan twijfelen wij niet, getuige de algemeene belangstelling, die hun ontroe rende kunst wist te trekken. Zoo is het in waarheid geworden de ver vulling van hetgeen de Parijsche professor van dit emigranteninstituut Leo Zander in zijn toelichting over de beteekenis van den Russischen eeredienst neerschreef, n.l. „het brengen van den hemel op aarde". Zijn antwoord op de vraag „Wat is de beteekenis van den orthodoxen eeredienst, wat verwacht men er van?", luidt „Wan neer wij in het huis van uw glorie staan, is het, als staan wij in den hemel zelf". Welnu: alleen reeds dit biddend zingen, deze actieve overgave aan het leven, lijden en de opstanding van Christus, deze vrome meditatiën of krachtige inspiraties, zonder eenig uiterlijk effectbejag, doch gehouden in de reinste soberheid, spraken daarvan in de sterkste mate. Niet slechts bewon dering voor de artistieke waarde en de aesthetiek beving ons. maar „achter de schoonheid van den uiterlijken vorm voel den wij het mystieke wezen verbonden, dat in werkelijkheid zelf den aard der schoon heid bepaalt". De organist der Pieterskerk, Leo Mens, zorgde voor stichtelijke tusscher.spelen op de hem eigen verzorgde wijze, hoewel ons de „Prélude, Fugue et Varation" van César Franck toch wel een weinig buiten de sfeer van de dezen avond tot ons komende muziek, leek te liggen. Met enkele woorden is de uitvoering in geleid door prof. dr. J. de Zwaan, die er op wees. dat zij geen „concert" of „gods dienstoefening" zou zijn. doch dat de emi granten zouden zingen uit de schatten van hun kerk, waarin de aanbidding van hun God tot klanken wordt gebracht. Dit unieke optreden werd o.a. bijgewoond door diverse professoren en kerkelijke autoriteiten, alsmede door het Collegium van hef I.. S. C. Als treffend besluit luisterden allen het door de zangers gezongen „Onze Vader", waarbij volgens hun gebruik het Kruis- teeken werd gemaakt, in stille aandacht 'staande mee. Van het front komen volkomen tegenstrijdige berichten. Verandering van eenige beteekenis heeft echter in ieder geval niet plaats gehad. Over Laval's laatste verzoeningspoging wordt zeer verschil lend geoordeeld. Veel kans op succes is er niet. Dr. Ir. P. PERSANT SNOEP. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer dr, ir. P. Persant Snoep, leeraar in de natuurkunde aan de Gem. H.B.S. alhier dezen werkkring aanving. Er heeft zich uit de leeraren, leerlingen en oud-leerlingen een comité gevormd, dat hem morgenmiddag om 4 uur in den foyer der Stadszaal zal huldigen, waarbij hem tevens een huldeblijk zal worden aangeboden. STUDENTENCONGRES. Op Maandag 6, Dinsdag 7 en Woensdag 8 April a.s. wordt hier ter stede 't tweede natuurphilosopisch en technologisch studentencongres gehouden. RING LEIDEN EN OMSTREKEN. Op de bestuursvergadering van bovenge- noemden Ring werd besloten het volgend jaar weder een zangconcours te houden in de groote zaal der Stadsgehoorzaal op Hemelvaartsdag 21 Mei beginnende des namiddags te 2 uur en den volgenden dag, Vrijdag 22 Mei beginnende des avonds te 7 uur. De deelneming is opengesteld voor gemengde koren, dames- en kinderkoren en dubb. kwartetten. De namen der jury leden zullen weder in de uitnoodigingen, welke spoedig verzonden zullen worden, vermeld staan. Ook werd besloten op Donderdag 27 Februari 1936 in de groote zaal der Stads gehoorzaal een zangersavond te houden, waaraan door 9 aangesloten Vereenigin- gen zal worden deelgenomen. INTERNATIONALE VEREENIGING BELLAMY. Oprichting van een afdeeling Leiden. Gisteravond is in het Vrijz. Christ. Fede ratiehuis een vergadering gehouden van belangstellenden in de Bellamy-beweging, alwaar aanvankelijk met 17 leden een afdeeling werd gevormd van de Interna tionale Vereeniging Bellamy, gevestigd in Den Haag. Besloten werd om zoo spoedig mogelijk in een openbare vergadering de propaganda der Bellamy-gedachten onder de Leidsche bevolking aan te vangen. Het bestuur werd voorloopig samengesteld uit de dames mevr. Van Noortvan Bokeweis, mevr. Van VlijmenKreffen en de heeren H. Ohouffour, dr. G. J. Fros, dr. H. Koch L. J. Pijpers. Voorloopig is het adres van het secretariaat: Rijnsburgerweg 15. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: Firma C. W. Oudshoorn en Co. Beper kende Bepalingent. Hoofdstraat 98, Sas- senheim. Handel in bloembollen. Vennoo- ten: C, W. Oudshoorn en A. L. Noordhoek, Sassenheim. Wijzigingen: N.V. Modehuls v/h. H. Mack in oprich ting, Breestraat 131/133, Leiden. De zaak is thans omgezet in een naamlooze ven nootschap onder den naam: N.V. Mode huis voorheen Firma H. Mack. (Ned. Staatscrt.: 12 September 1935, Bijvoegsel Nr. 2053). Dir.: L. D. M. Timmerman, Waa senaar. Comm.: J. Th. Timmerman, Bus- sum. Maatsch. kap.: f. 10.000 geheel ge plaatst en gestort. Naamlooze Vennootschap Cultuur Maat schappij „Beran", Warmond. Kantoor ver plaatst naar van Alkemadelaan 110 's-Gra- venhage. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid mej. M. Klatser (Haar lem) en mej. W Wagner lOegstgeest) en de heeren Th. E. H. Arriëns (Leiden) en D. E. Knol (Rotterdam); voor het candi daatsexamen Indisch Recht de heer H. M. Weeda (Den Haag); voor het econo misch doctoraal-examen Indologie de heer J. de Ridder (Den Haag); doctoraal exa men wis- en natuurkunde hoofdvak phar- macie de heer L. F. J. Hofman (Den Haag). Bevorderd is tot apotheker de heer C. L. Harders (Den Haag). DE ALGEMEENE TOESTAND. Weinig verandering. De berichten van het front blijven zoo 'verward en tegenstrijdig, dat er werkelijk geen enkele conclusie uit kan worden ge trokken. Te meer niet, waar feiten van eenige beteekenis nog uitblijven, zoodat iedere controle ontbreekt. Men leze daar om de frontberichten met het grootste wantrouwen. Heeft Lavai nu inderdaad nog een laat ste verzoeningspoging gedaan of niet Ook daarover heerscht verschil van mee ning. doch waarschijnlijk is de situatie zoo, dat Laval op eigen gezag nog een poging te Rome doet, onofficieel, zoodat Laval zelf ook door niets is gebonden. Te Genève werkt men gestadig voort aan de sancties. ENGELAND. De liberale overwinning in Canada. Nog drie uitslagen in het uiterste Westen van Canada ontbreken, maar de algemeene verwachting is, dat alle drie zetels door de sociale credietpartij zullen veroverd worden, waardoor dan de totale uitslag zou worden: liberalen 174, conservatieven 40, sociaal crediet 18, coöperatieve bond 7, re constructie partij (soc.-dem.) 1, onafhan kelijke liberalen 4. onafhankelijke conser vatieven 1, totaal 245. De conservatieven verliezen dus 90 en de liberalen winnen 72 zetels. De partij voor sociaal crediet, die in 1930 nog niet bestond en onlangs in den staat Alberta de meer derheid had verworven, wint de overige 18 zetels. Mackenzie King heeft dadelijk na den uitslag verklaard, dat hij algemeene ta riefsverlaging en speciale verdragen met Engeland zal invoeren en de Bank van Canada zal nationaliseeren. De oeconomi- sche instanties die Bennett in het leven geroepen heeft, zullen voorloopig onder scherpe regeeringscontrole worden gesteld en geleidelijk worden vervangen door meer liberale inrichtingen. Het hoofddoel van King's politiek zal bestrijding van de werkloosheid en herstel van het oecono- misch leven vormen met misschien gedeel telijke herziening van de handelsverdragen van Ottawa. Onder voorzitterschap van Sir Herbert Samuel hebben de leiders van de oppositie liberalen gisteren vergaderd. Na een rede van Sir Herbert is besloten een eerste ma nifest uit te geven, waarin, onder verwij zing naar de uitslagen in Canada, betoogd wordt, dat ook in Engeland de liberale ge dachte en de liberale partij verre van dood is. Het feit van de ontbinding van het par lement zal dan scherp gehekeld worden, omdat het ontoelaatbaar moet worden ge acht midden in een internationale crisis van de ergste soort verkiezingen uit te schrijven, die kennelijk alleen tot bedoeling kunnen hebben de kiezers in hun angst voor komende verwikkelingen op de con servatieven te doen stemmen. Behalve dat, was de ontbinding ook vrij onnoodig, om dat de geheele oppositie de regeering volle- digen steun had toegezegd in haar bui- tenlandsche en Volkenbondspolitiek. Het was daarom van het allergrootste belang om zooveel mogelijk oppositie-liberalen gekozen te krijgen. Naar wij vernemen zullen uit onze stad niet minder dan 1800 personen deel nemen aan de groote socialistische betoo ging in Den Haag. Zij zullen hedenavond met twee extra-treinen derwaarts worden vervoerd. ESPERANTO. Voor een geheel gevulde zaal hield de heer Weeke uit den Haag zijn in ons blad aangekondigde lezing over „Het probleem van een internationale taal". Hij heeft op, voor ieder duidelijke wijze dit probleem uiteengezet en alle aanwezigen hebben met belangstelling zijn levendig betoog ge volgd. Na de pauze gaf hij een proefles Esperanto ter inleiding van den op Maan dag a.s. aanvangenden cursus voor begin ners. Gisteren herdacht onze stadgenoot P. Wesselaar zijn zilveren jubileum in dienst van den melkhandel der firma F. van der Kloot. De jubilaris werd door zijn patroon, den heer J. H. van der Kloot met dit feit geluk gewenscht, waarbij hem de gebrui kelijke enveloppe met inhoud werd over handigd. Zaterdag 26 October a.s. herdenkt de heer P. P. C. van Roeleven, conducteur- bestuurder bij de Haagsche Tramweg- Maatschappij Den Haag—Wassenaar—Lei den, den dag, dat hij vóór 25 jaar bij ge noemde maatschappij in dienst trad. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. Bijzonderheden over den bouw van een tweede Statendam: de vakbonden aan vaarden een loonsverlaging van 2pCt. (2e Blad.) De Tweede Kamer over de vervanging der Warenwet (3e Blad.) De middenstandsbonden dringen aan op spoedige afdoening der wettelijke regeiing van afbetaling en van het afbetalingsbe- drijf. (Binnenland, 3e Blad.) Euwc in tijdnood: Aljechin staat op winst in de zesde schaakpartij. (Sport, 3c Blad.) BUITENLAND. Geen of onbetrouwbaar nieuws van het oorlogsfront (3e en le Blad) Rond Lavai's verzoeningspogingen. (3e en le Blad) De Amerikaansche bankiers in veiligheid i.Buitenl. Gemengd, 3e Blad.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Voor ons gebouw hebben wij een bijzonder duidelijke kaart aange bracht van het oorlogsterrein in Abessynië. Men zal daarop precies den gang van zaken aan het front kunnen volgen, want met behulp van gekleurde speldjes geven wij iederen dag aan, hoe de situatie zich ontwikkelt. Des avonds is deze kaart verlicht. DE DIRECTIE. FRANKRIJK. Het bezoek van Morgenthau. Minister-president Laval heeft den Ame- rikaanschen minister van financiën, Mor genthau ontvangen. Omtrent het doel van het bezoek van Morgenthau verluidt, dat dit dienen moet tot een bestudeeren van de voorwaarden voor een eventueele stabilisatie der valuta's. Men gelooft in wélingelichte kringen echter niet, dat sprake is van een stabilisatie voor de nieuwe verkiezingen van 1936. Ooa de gouverneur van de Banque de France, Tannery, heeft een onderhoud gehad met Morgenthau. Voorts heeft de Amerikaansche minister aangezeten aan een diner, waar nog aanwezig waren de Amerikaansche zaakgelastigde, de Fran- sche minister van financiën en een aantal hooggeplaatste ambtenaren van 't Fran- sche ministerie van financiën. SPANJE. De begrooting. De premier Chapaprieta deed in de Cortes voorlezing van het ontwerp be grooting 1936, hetwelk voorziet in een uitgave van 4569 millioen peseta's en een tekort van 148 millioen aantoont. In een korte rede verklaarde Chapa prieta dat het voor het eerst sedert vele jaren was dat Spanje niet tot een lee ning zijn toevlucht behoefde te nemen om het deficit op de begrooting te dekken. JAPAN. Audiënties bij den Mikado. De Amerikaansche minister van oorlog, Dern, is door den Keizer in audiëntie ont vangen. Tevens is audiëntie verleend aan admiraal Esteva, bevelhebber van de Fransche Aziatische vloot, die onderschei den werd met de orde tweede klasse van de rijzende zon met dubbele stralenkrans. De Amerikaansch minister van oorlog heeft voorts nog b-zoeken gebracht aan den minister van buitenlandsche zaken, Hirota en den minister van oorlog Ka- was jima.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1