LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 16 October 1935 BINNENLAND. WETTELIJKE REGELING VAN AFBETALING EN AFBETALINGSBEDRIJF. DE DRIE NEDERLANDSCHE MIDDEN STANDSBONDEN DRINGEN OP AFDOENING AAN. Bij Koninklijke Boodschap van 6 Juni 1934 werd door den Minister van Justitie bij de Tweede Kamer Ingediend een Ont werp van Wet tot regeling van koop en verkoop op afbetaling en eenige regelen nopens het afbetallngsbedrljf. Met de In diening van dit ontwerp werd tegemoet gekomen aan een reeds lang ln midden standskring bestaanden wensch om tot wettelijke regeling van het afbetalings stelsel over te gaan De Commissie van Overleg uit de drie Nederlandsche Mid denstandsbonden heeft thans, nu de open bare behandeling van dit ontwerp van wet reeds zoo geruimen tijd op zich liet wachten, bij de Kamer aangedrongen op een spoedig ter hand nemen daarvan, opdat het gebrek aan een wettelijke rege ling, dat zich op dit terrein steeds doet gevoelen, binnen korten tijd tot het ver leden behoort De meest principieele wijziging van ons civiele recht, welke in de onderhavige ont werpen wordt voorgesteld, ls wel de ver plichte gezamenlijke toestemming resp. medewerking van man en vrouw voor het aangaan van een afbetalingsovereen komst. Adressanten meenen dat het ont werp op dit punt in de praktijk ernstige bezwaren met zich zal brengen. Vooral ondernemingen, die allerhande artikelen op afbetaling verkoopen zullen ln hun dagelijksch verkeer met hun cliënten, die bezwaren ondervinden, daar man en vrouw gezamenlijk moeten komen koo- pen hetgeen dikwijls op practlsche moei lijkheden stuit, of een van hen moet zijn voorzien van de schriftelijke toestemming van den ander. Wellicht ware hier een voor de praktijk gunstige oplossing te vinden door te bepa len, dat het verplicht overleg alleen noo dlg ls bij den huurkoop van zaken, die meer dan bUv. f.25 waard zyn. Ernstige bezwaren heeft men tegen de beperking van de domiclllekeuze by huur koopovereenkomsten, zooals deze in het voorgestelde artikel 1576 K van het ont werp ls vervat. Naar de meening van adressanten gaat dit artikel te ver in de bescherming van den kooper. Vooral door afbetalingsondernemingen, waarvan de clientèle over het geheele land is verspreid, zal deze beperking als een ernstig bezwaar worden gevoeld. Met name ls dit het geval door het feit, dat aan den rechter een matigingsrecht is toegekend, waardoor men bij procedures in sterke mate afhankelijk is van het in zicht van den rechter en procedeeren voor een vreemden rechter dus een groote risico-factor in zich zal dragen. Door het wetsvoorstel wordt aan den rechter voldoende macht gegeven om der- geiyke misbruiken tegen te gaan. Met de toekenning van een lnlosslngs- recht aan den kooper gedurende 14 dagen kan men zich vereenigen, omdat de toe kenning van een dergeiyk recht billijk te achten is. De toekenning van een tweede lnlossingsrecht, zy het dan, dat de koo per, wil hy daarvan gebruik kunnen ma ken. volledige betaling moet aanbieden, gaat echter te ver. Mocht de kooper in net geval, waarin het goed voor de tweede maal wordt terugegenomen door den ver- kooper. mededeelen, dat hy binnen enkele dagen voldoende geld hoopt te hebben om de zaak volledig ln te lossen, dan zal hij den verkooper wel steeds bereid vinden de zaak voor hem voorloopig te reser veeren. In de voorgestelde wijziging van art. 1186 B W. wordt bepaald, dat de verhuur der zyn voorrecht op al hetgeen op den bodem van het gehuurde is, tegenover den huurverkooper niet kan laten gelden, Indien de huurkoop betreft zaden of ge reedschappen, dan wel Indien bewezen ■wordt, dat de verhuurder van den huur koop kennis droeg. Van belang is dus, afgezien van het geval, dat de huurkoop zaden en gereed schappen betreft, te weten op welk mo ment de verhuurder kennis van den huurkoop moet dragen. De M. v. T. ver- wüst daarvoor naar art. 1192 B W. De jurisprudentie omtrent dit artikel neemt aan. dat dit is het moment, waarop de goederen in het verhuurde onroerend goed worden gebracht. Dit moment is voor de huurkoopovereenkomst nu juist om rede- ren, die met de psychologie van het koo- pen op afbetaling samenhangen, ten eenenmale ongeschikt. Het overgroote deel van de koopers op afbetaling zal zich er tegen verzetten, dat het afbetalings magazijn aan den verhuurder, nog voor dat de goederen by hem bezorgd worden, bericht, dat huurkoopgoederen in het ge huurde pand zullen worden gebracht. Voor het geval, dat de kooper zich over dit bezwaar heen zet. rust op den huur verkooper de verplichting, ervoor zorg te dragen steeds op de hoogte te zijn van eventueele verhuisplannen van zyn koo pers, want voordat zijn kooper verhuisd is en de huurkoopgoederen in de nieuwe woning heeft gebracht, moet de huur verkooper den nieuwen verhuurder ln kennis gesteld hebben met het huurkoop contract op straffe van verlies van zijn rechten bij een eventueel pandbeslag. Dit nu brengt in de practyk wel zeer groote moeiiykheden voor den huurver kooper met zich. Trouwens, men mag zich afvragen of de voorgestelde regeling den huurverkooper wel vrywaart tegen het pandbeslag, ook al neemt hij alle voorzorgsmaatregelen. De kans lijkt niet uitgesloten, dat de rechtspraak zal uitmaken, dat de ver huurder, ook al betrof het huurkoop van zaden en gereedschappen en al droeg hy kennis van het huurkoopcontract, gerust pandbeslag mag leggen en executeeren, maar slechts bij verdeeling der kooppen ningen den huurverkooper den voorrang moet geven. Bij een dergeiyken uitleg der betreffende wettelijke bepalingen is de huurverkooper weinig gediend, ook al be- teekent het een verbetering vergeleken met de thans geldende regllng. Thans de regeling van het fiscale be slag. In de practijk van het handels leven wordt wellicht geen enkel beslag zoo onbillijk gevoeld als dit. De Commissie van der Heyden stelde dan ook voor den huurverkooper het recht te geven bezwa ren in te brengen en verzet in rechte te doen tegen de inbeslagneming door den fiscus van zyn eigendommen, Indien hy bewyst, dat hy op het oogenbllk der inbe slagneming to goeder trouw eigenaar was. Deze regeling ls biliyker dan die van het pandbeslag, waar. geiyk hierboven betoogd werd. de huurverkooper op het moment, waarop de goederen ln het ver huurde onroerende goed gebracht worden, de verhuurders ln kennis moet stellen van het feit. dat tüj eigenaar dier goederen ls. zoo het tenminste geen zaden of gereed schappen betreft. Het was voor de bonden een groote teleurstelling te moeten constateeren. dat de Minister het voorstel van de Commis sie van der Heyden wat betreft het fiscale beslag, niet heeft overgenomen, zoodat de onbevredigende regeling van het fis cale beslag na aanneming van het onder havige ontwerp, zal biyven bestaan. Te ontkennen valt weliswaar niet, dat het overnemgn van het betreffende voorstel van de Commissie van der Heyden op dit punt een Inbreuk zou maken op het stel sel van de wet van 22 Mei 1845, s. 22 op de Invordering van 'sRyks dir. belastingen. Adressanten meenen echter te moeten betwytelen of daarin wel voldoende rechtsgrond gelegen is om een voor een gezonde ontwikkeling van het economisch verkeer schadelyke regeling te hand haven. Ten aanzien van de voorgestelde wette- ïyke regelen nopens het afbetalingsbedryf meenen de middenstandsbonden tenslotte bezwaar te moeten maken tegen de keuze van een waarde-grens van vijftig gulden by de verplichting tot het aanvragen van een vergunning. Practlsch toch zullen dan alle gewone afbetallngsmagazljnen, die allerhande artikelen van huishoude- ïyken aard verkoopen. verplicht zijn een dergeiyke vergunning aan te vragen. By de betrokken ondernemers wordt deze verplichting declasseerend voor hun be dreven geacht, doordat op die bedryven een weinig aantrekkeiyk odium komt te rusten. Een verlaging van de grens tot vijf en twintig gulden zou aan dit be zwaar tegemoet komen. Daardoor zou niet het overgroote deel van de afbeta- llngszaken tot ..vergunningszaken" wor den gedeclasseerd, terwyi mede in ver band met de prysdaling een bedrag van vyf en twintig gulden voldoende kan worden geacht om het doel, dat de wet gever met het betreffende voorschrift beoogt, te bereiken. o DE VOORGESTELDE VERHOOGING DER OMZETBELASTING. De indiening door de regeering van een ontwerp van wet tot heffing van opcen ten op enkele belastingen ter versterking van de inkomsten van het Werkloosheids- subsidiefond; heeft voor het hoofdbestuur van den Nederlandschen R.K Midden standsbond aanleiding gevormd zich tot de Tweede Kamer te wenden, teneinde zyn bezwaren tegen deze belastingvoor stellen tot uiting te brengen. De precaire toestand van 's lands finan ciën wettigt ongetwyfeld het nemen van maatregelen van byzonderen aard. De er kenning hiervan heeft den Ned. R.K. Mid denstandsbond echter niet de overtuiging ontnomen, dat in de huidige omstandig heden elke verzwaring van lasten voor 't bedryfslsven, hoe gering ook, tot het uiterste moet worden vermeden. Niet al leen toch beteekent het opleggen van nieuwe of verhoogen van bestaande las ten onmlddeliyk een nieuwe belemmering voor het reeds moeizaam gaande gehou den bedryfsleven, maar bovendien moet een dergelijke wyze van versterking der ryksinkomsten spoedig wederom een ver zwakking dier Inkomsten tengevolge heb ben, omdat de belastbare opbrengsten uit het bedryfsleven worden verkleind. De Ned. R.K. Middenstandsbond meent derhalve ln het algemeen te moeten aan dringen op het niet aanvaarden van de voorgestelde verzwaring van lasten Meer ln het byzonder geldt het ernstig bezwaar, dat ln den kring van den katho lieken middenstand tegen de ingediende belasting voorstellen bestaat, de voorge stelde heffing van opcenten op de Om zetbelasting Het bedryfsleven ln zyn geheel onder vindt de ernstige gevolgen van een om zetbelasting ln de huidige economische omstandigheden Het mlddenstandsbe- drytsleven ondervindt deze gevolgen ech ter in sterk verhoogde mate, omdat de omzetbelasting voor dat bedryfsleven practlsch maar al te zeer is geworden een bedry fsbelasting. De door de omstandigheden in het lever, geroepen scherpe concurrentie, de practlsche moeiiykheden by het bereke nen van de omzetbelasting over kleine aankoopen en de vaak te constateeren onwil van het publiek om omzetbelasting te betalen, hebben meer in het byzonder den detailhandel in zeer vele gevallen genoodzaakt om de belasting voor eigen rekening te nemen. Een verhooging van de heffing met 20 opcenten zal derhalve in feite neerkomen op een nieuwe rechtstreeksche belasting van deze bedryven, welke toch reeds zoo zwaar door den economlschen nood zyn getroffen. De Ned. R.K Middenstandsbond heeft daarom de bijzondere aandacht gevraagd voor de ernstige bezwaren, welke het mld- denstandsbedrijfsleven tegen de Inge diende belastingvoorstellen koestert en de Kamer met nadruk verzocht de erken ning daarvan ln een afwyzing van de in gediende voorstellen tot uiting te willen doen komen. o DE LEDERCONTINGENTEERING. De Nederlandsche industrie wordt stiefmoederlijk behandeld. Daar de Nederlandsche lederindustrie op het gebied van contingenteering vooral door Frankrijk stiefmoederlijk wordt be handeld en daar de door dit land te verwek ken consenten willekeurig worden gewij zigd ls door het bestuur van de federatie van vereenigingen v. Nederlandsche leder fabrikanten besloten om een deputatie naar de regeering te zenden ter bespreking van deze belangrUke aangelegenheid. Hier voor zyn aangewezen de heeren: V. v. d. Aa uit Olsterwtik en Gompen uit A'dam, die zich in verbinding zullen stellen met de commissie Soanjaard. Er zal speciaal den nadruk op worden gelegd dat Frank rijk sedert vele laren groote hoeveelheden schaeenleder tn Nederland Importeert en dat dit nu voor 100 'Ik ls gecontlngenteerd over de basis-jaren van zeer groote lm- Dort. Hiertegenover staat slechts 'n zeer laag percentage voor export n. Frankrijk. EERSTE KAMER. Mr. DE BLOCQ TOT GRIFFIER GEKOZEN. (Zitting van gisteren) Aan de orde ls het wetsontwerp tot toepassing van art, 83 der Comptabili teitswet 1927 (Stbld. 259) ten aanzien van de bydragen aan de stichting „Wa terbouwkundig Laboratorium" te Delft over 1933 en 1934, de kosten van toetre ding van het Ryk tot en dc bydrage aan de Stichting tot verruiming van werk gelegenheid voor academisch gevormden over 1933 en den tweeden en derden ter- myn van betaling van de koopsom voor de Muziekbibliotheek-Scheurleer. Het wordt zonder debat en z. h. st. aangenomen. Aan de orde is dan het wetsontwerp tot toepassing van art. 83 der Comptabi liteitswet 1927 (8tbd. 2591 ten aanzien van de kosten van toetreding van het Ryk tot en de bydrage aan de stichting tot verruiming van werkgelegenheid voor academisch gevormden over 1933. Het wordt zonder debat en i. h. st. aangenomen. Hierna volgt voorziening ln de vaca ture van griffier, ontstaan door 't over- lyden van jhr. mr. W. A. Beelaerts van Blokland. Uitgebracht zyn 42 stemmen. Al deze 42 stemmen zyn uitgebracht op mr. A. L. de Blocq. commies-griffier der Eerste Kamer. De Voorzitter stelt voor, deze benoe ming te doen ingaan op morgen. Z. h. st. wordt hiertoe besloten Mr. de Blocq legt ln handen van den voorzitter de verelschte eeden af. De Voorzitter houdt de volgende rede: „Ontvang, mynheer de Blocq, myn ge- lukwensehen ter gelegenheid van uw be noeming tot Griffier dezer Kamer. Met kunde en yver heeft u haar ge durende by kans 8 jaren gediend. De uitslag van de zooeven gehouden stemming bewyst op ondubbelzinnige wyze, hoezeer het College uw arbeid op prys stelt. U ls de opvolger van een door de Ka mer zeer betreurden man. Wat zy in hem verloren Is u bekend. Het legt u groote verplichtingen op. Ik spreek de hoop uit. dat u de voet stappen van den afgestorvene zooveel mogelijk zal drukken. Maak dat men van uw dienst ten volle verzekerd zy, Op grond van uw verleden koester ik daarvan goede verwachtingen". De leden hoorden deze rede staande aan en beantwoordden haar met applaus. De vergadering ls te 8.50 uur gesloten. De nieuwe griffier. De nieuwbenoemde griffier mr. A. de Block, is op 19 Juni 1901 te Amersfoort ge boren en heeft de gymnasia te Leeuwar den, Lelden en 's-Gravenhage bezocht. Hy heeft gestudeerd aan de Leidsche univer siteit, waar hy op 2 Mei 1927 promoveerde op een dissertatie over Scandinavische wetgeving, ter voorbereiding waartoe hy ook aan de universiteit te Oslo studiën heeft verricht. Voordat hy promoveerde, is mr De Block nog werkzaam geweest by de Nederlandsche kamer van koophandel te Keulen. Op 20 October 1927 werd mr. De Block tot commies-griffier van de Eerste Kamer benoemd. Hy is ook opge treden als secretaris van de commissie tot reorganisatie van de genie, welke ln 1930 ls opgeheven. In verband met zyn werk zaamheid als zoodanig is hem de onder scheiding van ridder in de Orde van Oranje-Nassau verleend. o DE DRIEKLEUR NAAST DE ROODE VLAG. Optreden tegen een ambtenaar gevraagd. Het Eerste Kamerlid, prof. De Savornin Lohman heeft den Minister van Sociale Zaken de volgende schriftelyke vragen gesteld 1. Is de Minister bereid mede te doelen, of de directeur-generaal der werkver schaffing, de heer Oeelen, in een rede, waarmede hy de werkkampen voor Jeug dige werkloozen van de A.J.C. op 14 Oct. 1.1. heeft geopend, wyzende „op het feit, dat aan den Ingang van het kamphuls, naast de roode vlag ook de driekleur wap pert". daaraan heeft toegevoegd, dat hy daarin „het bewys (zag), dat men zich hier beschouwt als deel van het geheel"? 2. Indien door genoemden hoogen amb tenaar inderdaad een opmerking van der- geiyke strekking is gemaakt, is de Minis ter dan niet van meening, dat het nooit op den weg van een Regeeringsvertegen- woordlger kan liggen, zijn voldoening uit te spreken over het feit, dat naast het symbool van een revolutionair staatkun dig streven ook nog aan het nationaal embleem een plaats is Ingeruimd? 3. Is voorts de Minister niet van oor deel, dat de Regeering niet vertegenwoor digd behoort te zyn by plechtigheden, waar „onderscheidingsteekenen, die uit drukking zyn van een bepaald staatkun dig streven" (wet 15 September 1933, Stbl. 476. art. 1. W.v.S., art 435ai worden ten toon gesteld, althans zoo dat streven re volutionair ls, ook al zouden die emble men door de nationale vlag zyn geflan keerd? 4. Zoo Ja, is zyne Excellentie dan be reid te bevorderen, dat, voor zoo ver zijn departement aangaat, met dit gevoelen rekening zal worden gehouden? o HET VERSCHE KADETJE. Referendum onder de bakkers. Naar de „Telegraaf" verneemt zal dezer dagen aan alle Nederlandsche bakkers, ongeveer 18.000. een circulaire gericht worden namens de hoofdbesturen der na tionale bakkersorganisaties. De circulaire is bedoeld als een referendum over de vraag of de bakkers wyziging der Arbeids- .wet gewenscht achten, om aflevering van versch brood, tydig vóór het ontbyt, moge- lijk te kunnen maken. Zooals men weet ls thans de aflevering vóór tien uur des morgens verboden. I KONINGIN EN PRINSES IN DE RESIDENTIE. Per Staatsspoortreln van 9.22 uur, waarin het Konlnkiyk salonrytulg was Ingehaakt, »yn HM. de Koningin en H.K.H. de Prin ses gisteravond uit Het Loo in de residentie teruggekeerd. De Vorsteiyke personen vertrokken na aankomst per auto naar den Ruigenhoek. VERHOOGING DER ZOOLLEDEft. PRIJZEN. De Federatie van Vereenigingen van Nederlandsche Lederfabrikanten te Den Haag deelt ons het volgende mede: In verband met de sterk verhoogde hul- denprijzen zyn de vache-zoollederfabri- kanten opnieuw verplicht, de lederpryzen aan een verhooging aan te passen. DE WERKLOOSHEID WEER TOEGENOMEN. De Directeur van den Ryksdlenst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 23 tot en met 28 Sept. 1935 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbe sluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 544.100, waarvan 75.300 landar beiders In de maanden Mel tot en met November wordèn geen gegevens aan gaande de werkloosheid van de vereeni gingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 468.8O0 verzekerden bedroeg 30,2 pCt. In de vorige verslagperiode (9 tot en met 14 September 1935) bedroeg de werk loosheid 29.8 pCt. In de overeenkomstige week van de ja ren 1934 en 1933 was de werkloosheid on derscheidenlijk 25,8 pCt. en 24,1 pCt. By 1061 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 28 September 1935 in totaal 380.014 werkzoekenden in geschreven, onder wie 358.911 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 360.743 werkloos, onder wie 344 903 mannen. Op 14 September 1935 bedroeg het totale aantal Ingeschrevenen by een ongeveer geiyk aantal organen 376.022. onder wie 358.551 werkloozen. Het aantal werkzoe kenden is biykbaar het bovenstaande sedert 14 September 1935 gestegen met 3992. het aantal werkloozen daaronder met 2192. BPVC.: ENBOUW EN VERHOOGING VAN BENZINEBELASTING. De Algemeene Nederlandsche Verkeers- federatie heeft een publicatie het licht doen zien, waarin beschouwingen worden gewyd aan het wetsontwerp Inzake de financiering van den versnelden bruggen bouw door verhooging van de benzine- belasting Zij betoogt, dat het wetsontwerp in hoofdzaak fiscale nevendoelelnden na streeft Volgens het financieringsplan der Regeering zal de halve cent benzlnebelas- tlng-verhooglng met de Jaariyksche bij drage uit het Verkeersfonds de rente en aflossing van niet minder dan f. 60 mll- lioen opbrengen, terwyi voor den eigen- iyken bruggenbouw, inclusief de brug of tunnel by Velsen, slechts ongeveer f. 41 millioen noodlg is. Met de rest beoogt de Regeering ln de schatkist terug te bren gen het voorschot, dat ln vroeger jaren aan het Wegenfonds werd verstrekt (ruim f. 13 millioen), terwyi voor rond f. 6 millioen enkele weggedeelten versneld zul len worden uitgevoerd. De A.N VF. meent, dat gedwongen resti tutie van het voorschot aan het Wegen fonds zeer onbiliyk zou zyn. omdat vpor spoorweg- en waterwegwerken nog tel- kenjare voorschotten uit de Algemeene Middelen worden verstrekt en er biykbaar niet aan gedacht wordt, deze stop te zet ten of de reeds verleende voorschotten ln de schatkist te doen terugvloeien. En voor den versnelden aanleg van enkele weg- gedëelten kan het Werkfonds dienen, waaruit men f. 14 millioen voor wegen aanleg wil bestemmen. Zou dus alleen versnelde bruggenbouw worden beschouwd, waarom het toch fei telijk te doen is, en waarvoor slechts ongeveer f 41 millioen noodlg ls, dan is volgens het financieringsplan der A.N.V., dat conform dat der regeering is opgezet, voor rente en aflossing van genoemd be drag de jaariyksche bijdrage uit het Ver keersfonds voldoende en verhooging van de benzinebelasting ls daarvoor niet noo dlg. De betaling van rente en aflossing van de opgenomen voorschotten voor den versnelden bouw zou dan zyn afgeloopen ln 1957, d.l. nog een Jaar eerder dan by het financieringsplan der Regeering De A.N.V.F. staat dan ook afwyzend tegen de voorgestelde verhooging van de benzineheffing, die gelijk te stellen is met een verhooging van niet minder dan 10 pet. der motorrytulgenbelastlng. zy waarschuwt met klem voor de dreigende gevolgen van overschrijding van de financleele draagkracht van het motor- wegverkeer. waarvan de voorteekenen zich reeds toonen ln den achteruitgang van het aantal motorrijtuigen. DE V AR A. TIEN JAAR! Op 1 Nov 1925 werd te Amsterdam op gericht de Vereenlglng van Arbeiders Radio Amateurs. Sindsdien is een organisatie opgebouwd met ruim 100.000 leden, die over het ge heele land verspreid ruim 470 afdeeiingen telt, met 3 4 4000 afdeellngsbestuurders, die met de propaganda-commissies in to taal 5 tot 6000 oropagandlsten vormen, welke steeds voor de V.A.R.A. in touw zyn en op de bres staan. Voorts ls het heele land verdeeld ln 15 districten en staat aan het hoofd van de organisatie een Vereenlglngsraad. die te beschouwen is als de vertegenwoordiging van de leden. Bovendien werd in Hilversum gesticht een modern en van de nieuwste technische hulpmiddelen voorzien omroepgebouw dat één van de eerste nieuwe studio's van ons land en thans reeds 3'/i jaar ln gebruik is. Van het grootste belang ls verder de tot stand brenging van een omroep, die onder bekwame leidlng en met. vooraanstaande medewerkers od elk gebied er onvermoeid naar streeft de luisteraars goede ontspan ning en deskundige voorlichting te bieden. Noemen we slechts het aantal van twaalf eigen groote en kleine orkesten die ieder zyn ingesteld op een speciaal muziek genre. en waaraan binnenkort nog enkele zullen worden toegevoegd zoodat de muzi kale programma's der V.A.R.A. uitmunten door een groote verscheidenheid. Voorts de V A.R.A.-Tooneelkern. die ln vasten en volledigen dienst ls en zich dus geheel op den arbeid voor de microfoon kan instel len. Verder heeft de V A R A. aan zich ver bonden vaste medewerkers op elk ander terrein waarop zich de radio-omroep be weegt. Deze resultaten wettigen een feestelijke herdenking van het 10-jarlg bestaan alles zins. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE POLITIEBOND. De algemeene vergadering van dezen bond werd gisteren gehouden ln hotel „Krasnapolsky" te Amsterdam. Behoudens een wyziging ln den post salarleering van het Bondspersoneel, met pensloenvevzekering en reis- en verblijf kosten. werd de begrooting goedgekeurd. Herbenoemd werden de heeren O. W. Stroink, burgemeester van Steenwyker- wold als President van den Bond, J. van der Brink, administrateur by de politie te Enschedé. D. van Oort, hoofdagent van politie, administrateur te Velp; D. Har- kema, oud-gemeenteveldwachter te 's-Ora. venzande, H P Meertens, rechercheur van politie te Maastricht, als leden van het Hoofdbestuur. Voorts werden herbenoemd de heeren A. van Zoelen. commissaris van politie te Amsterdam, als lid van de commissie van vakonderwys, en D, Harkema, als lid van de commissie van beheer der stichting. Tot lid van dc commissie voor het na zien der rekening en voor het onderzoek der begrooting werd gekozen de heer N. Stienstra, Inspecteur van politie te Fra- neker. Besloten werd het Bondsbureau te ver- plaatsen van Harderwyk naar Amersfoort. VEERTIG JAAR CINEMATOGRAFIE. Gistermiddag werd ter gelegenheid van de herdenking van het veertigjarig be staan der cinematografie ln 't Koloniaal Instituut te Amsterdam een historische film vertoond, samengesteld door de hee ren Willy Mullens, B. D. Ochse en C. 8. Roem. Tevoren verklaarde de heer Mullens, dat de samenstellers de opdracht om een film samen te stellen, welke een over zicht moet geven van de ontwikkeling der cinematografie gedurende de afge loopen veertig Jaar. hebben aanvaard met de wetenschap dat een volledig overzicht ten eenenmale onmogeiyk ls. Ten eerste was de vertoonlngsduur van de film uit den aard der zaak door het uitgebreide programma der herdenkings plechtigheden beperkt; ten tweede zijn van tal van byzondere filmwerken geen copieën meer aanwezig. Uit deze voorbeschouwing biykt, waar om bepaalde films, die velen misschien ln een bloemlezing als deze niet hadden willen missen, ontbraken. Een bloemlezing kan niet alles geven, doch ls geslaagd als zy de symptomen der ontwikkeling geeft. Het historisch overzicht, dat deze jubileumfilm gaf, ver schafte den toeschouwers een duidelijk Inzicht in de geleidelyke technische en aesthetische ontwikkeling van Lumlère's uitvinding. De moeliyke beginperiode, de fantastische experimenten van Méllès, 't ontstaan van grootsch opgezette speel films met massa-regie, de stomme film. de geluidsfilm, de kleurenfilm, dit alles werd door een kort fragment weer terug geroepen ln de herinnering. In het kader der herdenking werd het bestuur van den Bond gisteren officieel door 't Amsterdamsche gemeentebestuur ontvangen. NEDERLAND EN DE FINANCIEELE SANCTIES TEGEN ITALIË. Overeenkomstig de door de Coördinatie- Commissie te Genève aangenomen reso lutie Inzake financleele sanctie-maatrege len tegen Italië, waarbij de Regeeringen worden uitgenoodigd onmlddeliyk de aan bevolen maatregelen ln werking te stellen voorzoover die toegepast kunnen worden zootang de wettelijke grondslag daarvoor nog niet aanwezig is en voorts in de prak- tyd alles te doen om te bevorderen, dat vanaf 31 October de toepassing van de voorgestelde maatregelen verzekerd zal zijn, doet het Departement van Financiën in overleg met de Nederlandsche Bank reeds thans de noodige stappen. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, zal een wetsontwerp, dat de grondslagen voor deze en eventueel andere door den Volkenbond aan te bevelen sancties moet leveren, zeer spoedig worden ingediend. o VERSPREIDE BERICHTEN. By K. B. is met Ingang van 30 Oct, bij het Konlnkiyk Nederlandsch-Indisch leger benoemd tot generaal-majoor bij het wapen der Infanterie de kolonel A G. van Trlcht. By K. B. is benoemd tot notaris te Amsterdam jhr. P. A. A. H. Graafland, candidaat-notaris te Baarn (vacature- W. J. A. R. Richardson Bennernagel) eveneens tot notaris te Amsterdam mr. H. M. C. Kuipers, candidaat-notaris aldaar (vacature-C. F. J. Brands); verder te Groningen J. G. van Russen, candidaat- notaris te Nymegen (vacature- D. Leisz) en mr. S. J. W. Nyhoff, candidaat-notaris te Groningen (vacature-J. G. Hoetink). Z. M. Koning Leopold van België heelt het grootkruis ln de Orde van den Leeuw verleend aan mr. T. J. Verschuur, oud minister van Economische aZken, als Ne- derlandsch Commissaris van de Brussel- sche wereldtentoonstelling. o UIT NED. OOST-INDIË. TOELATING JAPANNERS OP NIEUW-GUINEA. BATAVIA. 15 October. (Aneta) Naar aanleiding van een hieromtrent ge maakte opmerking verneemt Aneta. dat de toelating van Japanners op Nieuw- Guinea, evenals de toelating van buiten- landsche werkkrachten elders in Ned. Indië, geheel beheerscht wordt door i* crlsls-vreemdelingen-invoerordonnantie.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10