AKSOEM DOOR DE ITALIANEN BEZET. 76ste Jaargang DINSDAG 15 OCTOBER 1935 No. 23177 KAART VAN ABESSYNIE. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D cis. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling "Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2,35 per week f. 0.18 Pranto per post t. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Voor ons gebouw hebben wij een bijzonder duidelijke kaart aange bracht van het oorlogsterrein in Abessynië. Men zal daarop precies den gang van zaken aan het front kunnen volgen, want met behulp van gekleurde speldjes geven wij iederen dag aan, hoe de situatie zich ontwikkelt. Des avonds is deze kaart verlicht. DE DIRECTIE, INAUGUREELE ORATIE PROF. DR. P. N. VAN EYCK. De inaugureele oratie van prof. dr. P. N. van Eyck. benoemd tot gewoon hoog leer in de Nederlandsche letterkunde en haar geschiedenis en in aesthetische kri tiek, is nader vastgesteld op Vrijdag 3 November a.s. te 4 uur in het groot auditorium der Universiteit. EEN 40-JARIG JUBILEUM. De heer P. Rietkerken herdacht heden den dag, waarop hij vóór 40 jaar bij ae N.V. Kon. Ned. fabriek van wollen dekens v/h. J. C. Zaalberg en Zn. alhier in dienst trad. Hij kwam als bijvoller in dienst, ter wijl hij thans reeds vele jaren als deken wever werkzaam is. De jubilaris werd door de Directie op het privé-kantoor ontvan gen, waarbij hij gecomplimenteerd werd en hem een cadeau werd ter hand gesteld. Hij bracht verder den dag in den hui- selijken kring door. MR. J. E. BODDAERT t In den ouderdom van 74 jaar is te 's-Gra- venhage overleden mr Jac. Ed. Boddaert, die van 12 December 1891 tot 16 December 1926 secretaris van het college van cura toren der Leidsche Universiteit was en dat ambt dus gedurende 35 jaar met groote toewijding en ambitie heeft vervuld. Na een tiental jaren in onze stad te hebben gewoond, vestigde hij zich metter woon te 's-Gravenhage, vanwaar hij tot op hoogen leeftijd dagelijks op de fiets naar hier kwam om 's middags welgemoed den terugtocht te aanvaarden. Regen noch koude konden hem ertoe bewegen per trein te reizen. Deze sportieve gewoonte heeft hij gedurende ongeveer 25 zomers en win ters tot in z'n 65ste levensjaar volge houden! Ter gelegenheid van de rectoraatsover dracht op 20 September 1926 bracht de toenmalige rector-magnifcus, nu wijlen prof. dr. W. de Sitter hulde aan mr. Bod daert, die den wensch te kennen had ge geven zijn ambt te willen neerleggen. Hij roemde de groote bereidwilligheid en hulp vaardigheid van den scheidenden secreta ris en dankte hem namens den geheelen Senaat voor de aangename samenwerking De thans ontslapene werd opgevolgd door mr. J. A. G. baron de Vos van Steen- wijk, die sedertdien weer is opgevolgd door den huidigen functionaris, mr. P. J. Iden- trnrg. Mr. Boddaert was ook gedurende een groot aantal jaren secretaris van de te Den Haag gevestigde Ned.-Indische Be- fituursschool, welker taak later is overge nomen door de Universiteit. Voorts was hij officier in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal plaats vinden a.s. Donderdag middag om halféén op de algemeene be graafplaats aan de Kerkhoflaan te Den Haag. DE TRAM WEER NAAR DEN HOOGE RIJNDIJK. De bewoners van den Hooge Rijndijk en aangrenzende straten zullen ongetwijfeld met genoegen vernemen, dat het eindpunt ran de tramlijn met ingang van morgen weer wordt verlegd van de Plantage naar het einde van den Rijndijk, zoodat de dienst weer op den ouden voet wordt uitgevoerd LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Het Crisis-Comité bericht, dat de collec ten, gehouden op 2 en 3 October, tezamen yet giften, die per giro ontvangen wer den, in totaal bedragen nebben f. 1991.71. Aan hen, di? nog verzuimd hebben een bijdrage te geven, wordt verzocht dit als- noS te doen op postrekening Nr. 188690. Aksoem, de heilige stad, is door de Italianen zonder slag of stoot bezet Overigens is er van de fronten nog weinig nieuws. Te Genève zijn nieuwe sanctie-maatregelen op financieel gebied tegen Italië genomen. Verdere maatregelen zijn in voor bereiding. Naar het heet, zou Laval nog een laatste verzoeningspoging willen doen. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Een 23-jarig stadgenoot gedood. Gistermiddag omstreeks 3 uur heeft te Hillegom een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waarbij een 23-jarig stad genoot, A. Jansen, om het leven is .ge komen. Omtrent de toedracht van het ongeval schrijft onze Hillegomsche correspondênt het volgende: Op genoemd uur reden op de Weere- steinstraat voorbij de Noorderlaan twee vrachtauto's achter elkaar in de richting van Bennebroek. De eerste, een Hillegom sche wagen, boog rechtsaf naar de schuur der N.V. de Groot Sc Co. Deze auto stopte even, mogelijk om den draai te wijzigen. De tweede auto. beladen met groenten, rijdende met een snelheid van 50 a 60 K.M. voorbij het bord van de 25 K.M. snelheid week naar links om den eersten wagen te ontwijken. Op hetzelfde oogenblik naderde een tegenligger, een steenen-auto, en om een botsing met deze te voorkomen, gooide de bestuurder van de groenten-auto het stuur om naar rechts, hopende om den eer sten wagen heen te rijden. Dat gelukte niet, er volgde een botsing met den eersten wagen, waardoor de lading van den tweede, bestaande uit kisten andijvie, van den wagen schoof en op de straat viel. Tegelijk viel een man, een zoogenaamde stille pas sagier, die boven op de lading zat, van den wagen op de motorkap van de steenen auto. De voorruit brak, waardoor de chauf feur snijwonden bekwam. De man is ver volgens op de straat gevallen en vermoe delijk door twee wielen van de steenen auto overreden. De borstkas was althans ingedrukt. Eenige oogenblikken daarna is het slachtoffer overleden. Een geneesheer en de E. H. B O. waren spoedig aanwezig, evenals de politie. Het lijk is per ziekenauto naar het Joseph-Gesticht gebracht. Eenigen tijd later is vastgesteld, dat het slachtoffer was de 23-jarige A. Jansen uit Leiden. De chauffeur van de groentenauto. die van de veiling te Veur kwam, wist niet dat er iemand op zijn wagen zat. Vermoedelijk is hij onder Voorschoten, waar gestopt moest worden, op den wagen geklommen. De jongeman wilde naar Amsterdam gaan. RELIGIEUS SOCIALISME. Lezing van den heer J. v. d. Kieft. Gisteravond belegde het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zijn eerste Maan- aagavondlezing van het Winterprogramma '35-'36 in de Concertzaal van het Volks gebouw, Heerengracht. Te kwart over acht opende de voorzit ter met een hartelijk woord van welkom, vooral aan den heer J. v. d. Kieft, die in Leiden wel meerdere malen sprak op po litieke vergaderingen, doch nu een geheel andere stof zal behandelen. De heer van der Kieft ving aan met vast te stellen, dat het Religieus Socialis me geen nieuwigheid van onzen tijd is, noch altijd bestaan heeft n.l. in dien zin, dat er altijd menschen geweest zijn, die, uoor geloof gedreven, zich verzetten tegen overheersching. Dat Religieus Socialisme van vroeger kende 3 uitingsvormen. Aller eerst het streven van hen, die zich in de maatschappij ontrecht voelden en beslo ten tot stichting van kolonies, soms ver van eigen geboortegrond, kolonies, waar broederschap en gemeenschapszin zouden wonen. In Nederland doen de pogingen van van Eeden daar eenigszins aan den ken. Als tweede vorm noemde spreker de practische pogingen van b.v. een Robert Owen in Engeland, die door maatschappe lijke verbeteringen voor den arbeider, gees telijken groei wil brengen. De laaste groep is die der sterk profetisch aangelegde fi guren, zooals de abt Félécité de Lamenais, die in zijn werkje: „Woorden van een Ge- loovige", de tegenstelling tusschen wat het Christendom is en behoorde te zijn, weer geeft. Het Religieus Socialisme van nu is an ders Brachten de denkbeelden van Marx en Engels den arbeider het bewustzijn van zijn eigen menschenwaarde, deze ideeën waren toch gebonden aan de op vattingen van den tijd, waarin aan het verstand een alles doorgrondende macht werd toegeschreven en waarin de evolutie gedachte, in den zin van een voortduren- den vooruitgang der menschheid, alom heerschte. De opvatting, dat er geen le vensraadsels meer zijn, dat alles automa tisch, logisch opgelost kan worden, vindt grooten steun bij o.a. Ernst Heckel. De verheffing der arbeiders ligt grootendeels in eigen handen. Het Religieus Sociaiistpe van nu twijfelt echter aan dat automati sche. Wanneer zoovelen, die niet bij het proletariaat behoorden zich daarbij aan sluiten, moet er in het Socialisme nog iets anders schuilen. Iets dat boven de klassen uitgaat. Want een beweging die de we reld wil herscheppen kan niet uitsluitend wortelen in eigenbelang. Er moet iets zijn dat alle menschen grijpt Om de meer positieve kant te belichten wilde spr. wijzen op de gedachtenuiting van Kuiper in Het Calvinisme, waarin deze voor elke godsdienst drie verhoudin gen ziet: de verhouding tot den Schepper, tot den medemensch en tot de wereld. De Religieus Socialist voelt zich verbonden met het heelal: hij ziet zijn medemensch ais drager van de vonk van den Bestuur der en toetst de wereld aan zijn ideaal. Zijn plicht is ieder mensch. iederen mededra ger tot ontwikkeling en ontplooing te doen komen. En waar de wereld dien mensch te kort doet voelt hij als bitterst, niet de materieele, doch dóór die materieele de geestelijke schending. Misdaad aan den medemensch is het niet toestemmen in wijzigingen, waardoor de mensch tot zijn recht komt. En op dit punt raken de re ligieuze en de sociale gedachte elkaar. De spreker besloot zijn met buitengewone aandacht gevolgde rede met de uitspraak, dat de Rel. socialisten zich niet hooger plaatsen, doch meemarcheeren in de rijen, vechtend voor de arbeiders, dat zij zich eens ten volle kunnen ontplooien. Hierna volgde nog een geanimeerde ge- dachtenwisseling, waarna de voorzitter te ruim tien uur deze eerste welgeslaagde vergadering sloot, opwekkende tot een her haald bezoek van deze bijeenkomsten, waarvan de volgende verzorgd zal worden door mr. dr. J. in 't Veld. die spreekt over „Het Plan van den Arbeid." LEIDSCHE RADIO-VEREENIGING. Lezing en demonstratie door de N. V. Philips Radio. Voor een goed gevulde zaal werd gister avond in „Oud-Hortuszicht". een lezing en demonstratie gehouden, welwillend aan geboden door de N.V. Philips Radio. Na een woord van welkom door den voorzit ter was het woord aan de sprekers van dezen avond, de heeren Otte en Wijn malen. De heer Otte ving aan met eenig inzicht te geven betreffende den zender, de daar bij uitgezonden draaggolf en het ont staan der zijbanden. Voor een goede kwa liteit zijn noodig ruime zijbanden, zoodat van 50 tot 12000 perioden goed kan wor den weergegeven. Het groote gedrang der zenders heeft echter tot een compromis geleid, zoodat deze maatstaf internatio naal gesteld is op 9000 cycles. De selectiviteit der toestellen wordt ver kregen .door het gebruik van verliesvrije kringen, bandfilters en het super hytro- dyne principe. Voorts gaf spreker, aan de hand van eenige onderdeelen. een opsomming van eischen, waaraan de Philips producten beantwoorden, teneinde aan bovenstaan de voorwaarden te voldoen, zooals het litze draad, isolatie-materiaal, opbouw van verschillende onderdeelen enz. Vervolgens werd verklaard, hoe bij de Philips de moeilijkheden van de super waren overwonnen door het uitkomen der nieuwe Octode-lampen, waardoor de fabriek van het oude Super-Inductieprin- cipe is afgestapt en overgegaan naar de Super-Hytrodyne. Aan de hand van talrijke schema's werd een duidelijk inzicht gegeven van de wer king der lampen en apparaten, waarbij bleek, dat moeite noch kosten gespaard zijn om het product otf een hoog peil te brengen, waarvan de demonstratie zelve, een goed bewijs vormde. Na de pauze werden nog eenige lan taarnplaatjes vertoond, welke betrekking hadden op de fabricatie der onderdeelen enz. enz. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd ruim gebruik gemaakt. Een welgemeend applaus was het deel der sprekers. Hierna sloot de voorzitter dezen leerzamen en zeer geslaagden avond ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor net doctoraal examen renee: kunde de heeren A. F. B. Noordhoek Hegt (Den Haag) en C, J. Kerkhof (Merxem. België). WTCCNtEi N&W NIEUW/ LEIDSCHE SCHOUWBURG. FRITZ IIIRSCH-ENSEMBLE. „Alles fiir mein Matlchen", operette in 3 bedrijven. Waneer de Fritz Hirsch-Operette hier komt, hangt er in den Schouwburg steeds een bijzondere sfeer; we zouden deze wil len karakteriseeren als een van vertrou wen op een decent vroolijken avond. Gis teravond, toen Paul Harden hier zijn 25- jarig tooneeljubileum kwam vieren, was deze sfeer bij uitstek merkbaar. Het Huis was trouwens uitverkocht! En men is niet bedrogen uitgekomen. Hisch en de zijnen hebben ons weer eenige uren uit de dagelij ksche beslommeringen weggerukt en ons doen lachen en genie ten. ..Alles für mein Madchen" van Willy en Walter Kollo moge dan niet zijn een ..hervorragend" specimen van de operette kunst, niettemin is daarvan in de Hirsch- keuken een alleszins te waardeeren ope rette-gerecht gebrouwen. Het beval alle ingrediënten, die noodig zijn voor succes: de bekende persoonsverwisseling met goe den afloop, aardige meesleepende melo dietjes, dans, frissche decors en keurige, fleurige costumes. Het gegeven speelt zich af in Italië. Een grillige prinses wil kennismaken met een beroemd heerrijder, zonder dat deze haar kent, om hem te straffen voor een boute uitlating over de vrouwen. Zij zal zich verkleeden als verkoopster van apnel- sienen. Haar plan wordt echter verraden, maar door een samenloop van omstan digheden ziet de ruiter een andere koop vrouw met haar vriend, een straatzanger, aan voor de prinses en haar metgezel. Ko mische verwarring is het gevolg, doch alles loopt goed af en prinse-s en heer- rijder vallen elkaar in de armen. Met frissche, vroolijke vaart, zooals we van Hirsch gewend zijn, is deze operette gespeeld. Met tal van nieuwe prachtige tooneelvondsten. Moeten we daarbij het gansche program nog eens afschrijven? Eman Silten een aanwinst, vooral op zanggebied! speelde met entrain de heerrijder en Martha Wagner was een bekoorlijke prinses. Hilde Harmath gaf alle relief aan de werkelijke, tot orinses gebombardeerde koopvrouw. Vooral haar vocale kracht dient tenzeerste gewaar deerd, naast, los en leutig spel. De jubilaris als straatzanger, vormde met Fritz Hirsch als de domme begeleider der prinses een kostelijk duo. Reeds bij zijn opkomst v/erd hij langdurig toege juicht. En dan de lange acrobaat Arpad Latabar met de kleine Claire Clairy in travestieHet noemen van al deze beproefde krachten zegt genoeg! Alles vol Schwung en kleur onder vaste leiding van den dirigent, Hans Lichten- stein! 'tWas weer een kostelijke avond van fijn amusement in den meest goeden zin van 't woord. Het herhaald daverend ap plaus bewees trouwens, hoezeer werd ge noten Paul Harden. Het was prof. mr. E. M. Meyers, die na afloop als eerste den jubilaris huldigde. Ex officio pleegt hij dat veelal te doen, en is dit soms wel eens moeilijk, nu kon hij verklaren: Es ist eim 2 Rolle für mich! De jubilaris kent immers het geheim van „Weinen und lachen", doch vooral van het lachen en dit brengt vanzelfsprekend de jeugd tot hem. Ook de ouderen voelen zich daardoor tot^ hem aangetrokken. De ouderen willen toch gaarne zien het oude Wien en juist dat brengt het Hirsch-en- semble zoo natuurlijk en natuur-getrouw. De jubilaris neemt daarbij een groot aan deel voor zijn rekening als tweelingbroe der van Fritz Hirsch en daarom verheu gen allen zich in uw succes, verzekerde spr den heer Harden, nog wijzende on de medewerking van het L.S.C. bij „Die Fle- BINNENLAND. De plannen voor een wereldtentoonstel ling te Amsterdam; het oordeel van de heeren Fonck en Adolphe Max te Brussel. (4e Blad). 40 jaar cinematografie; herdenking te Amsterdam. (Binnenland, 4e Blad). De misdadigers uit Oss voor de recht bank te 's Hertogenbosch. (4e Blad). Ernstig auto-ongeluk te Pijnakker; twee dooden. (Gemengd, 3e Blad). De derde voorschotuitkeering op tuin bouwproducten. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). Het bacon-contract wordt met ingang van 1 Januari a.s. opgezegd. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). De tweede Statendam wordt in Neder land gebouwd. (Laatste Berichten, le BI.). De moord op Schiermonnikoog; tegen verdachte is 10 jaar gevangenisstraf ge- eischt. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. Aksoem heeft zich aan de Italianen overgegeven. (3e en le Blad). Nieuwe sancties te Genève getroffen. (3e en le Blad). Een laatste verzoeningspoging van Laval? (Buitenland le Blad). Een Duitscli kerkbestuur gevormd. (Bui tenland, le Blad). Liberale overwinning in Canada. (Bui tenland en Tel. le Blad). Vijf New-Yorksche bankiers ontvoerd. (Tel. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. dermaus", ongetwijfeld om van den hech ten band in het Hirsch-ensemble te pro- fiteeren in het belang van den corps geest! Leiden is bekend, zegt men, door een koele bevolking, natte straten en droge professoren 1 vooral de twee laat- sten niet. verwisselen!), doch de koelheid der bevolking geldt zeker niet den jubi laris, dien hij een tweetal platen aanbood van Leiden, vergezeld van een krans. Namens de schouwburgcommissie van het L.S.C. en de V.V.S.L. werden nog twee kransen aangeboden. De jubilaris dankte voor de tot hem gerichte woorden en geschenken. Het was hem steeds een genoegen hier te spelen, waar hij altijd zoo goed is ontvangen. Hij verzekerde zijn beste krachten te zul len blijven geven aan het Hirsch-ensemble om te eindigen met een geestige Holland- sche verklaring op rijm. VEELBELOVENDE JONGELUI. Twee jeugdige personen, de 16-jarige A. L. en de 17-jarige A. J. S., beiden wonen de alhier, hebben zich toegang verschaft tot de villa „Grenshoek" aan de Hooge Rijndijk te Zoeterwoude. Zij hebben daar toe twee glasruiten vernield en vervolgens in de villa eenige looden buizen afgerukt en weggenomen. In een zak werd de buit vervoerd in de richting naar Leiden. Een per rijwiel passeerende inwoner van Zoeterwoude zag bedoeld tweetal over een hek klimmen, hetgeen zijn aan dacht trok. Deze waarschuwde onmiddel lijk de politie te Zoeterwoude, die ter stond de looddieven kon aanhouden. Nadat zij voor den burgemeester waren geleid en aldaar een bekentenis haden af gelegd konden zij weder aan hun ouders worden teruggegeven. Ingaande 15 October a.s. zal de Ned. Spoorwegen met medewerking van de Bel gische Spoorwegen iederen dag van ver schillende stations ook van Leiden ééndaagsche retourkaarten le, 2e en 3e klasse uitgeven naar Antwerpen en Brus sel. Een retour van Leiden naar Brussel dat nu f. 6.80 kost zal dan ongeveer f5.50 bedragen, en op Zon- en feestdagen f. In D treinen zijn ook de eendaagsche retourkaarten geldig tegen toeslag. De voordracht, welke dejieer J. B. Uges gisteravond voor de afd. Leiden der Ned. Reisvereeniging zou houden, is we gens bijzondere omstandigheden uitge steld tot volgende week Dinsdag. De heer Uges zal dan spreken op de jaarvergadering der af deeling. Voor het diploma Voetkunde van ae Nederland.rche Vereeniging j|p.n voetkun- digen slaagde te Amsterdam de heer G. F. van Oei'le, alhier.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1