De vijfde schaakpartij remise. LEIDSCH DAGBLAD - Sportblad Maandag 14 October 1935 Na 34 zetten, U.V.S. CONTRA DEN D. C. L.-DOELMAN. EEN BOMBARDEMENT, DAT MEER DAN EEN UUR DUURDE. De 10 zege was zeer verdiend. Een orkaan van geestdrift brak los. toen Platteel gistermiddag tien minuten voor het einde van den wedstrijd U.V.S.—D.CX. den bal in de Rotterdamsche touwen depo neerde en daarmede de kroon zette op een offensief, dat meer dan een uur onafge broken had geduurd! De eerste oogenblik- ken van de ontmoeting waren voor de gas ten geweest (Hansen redde zelfs op de doellijn, toen Kramp was uitgeloopenen het leek dat hun snelle, open spel, met scherpe voorzetten en doortastend ingrij pen van een ver opgedrongen midvoor, voor U.V.S. evenzeer noodlottig worden zou als verleden week voor Alphen, dat immers met 6l geslagen werd. Zoo léék het! Maar het kwam spoedig anders uit. want U.V.S. herstelde zich en speelde na de eerste tien minuten met een felheid, een wilskracht en een hartstoch telijken overwinningsdrang, zooals wij ons die nog slechts herinneren van de promo tiewedstrijden, waaraan wij toevallig Za terdag nog in onze voorbeschouwing her innerd hebben. U.V.S. was weer zichzelf en zij heeft daarna tot Platteel het win nende doelpunt scoorde zoo geheel en al het spel in handen gehad dat alles per saldo draalde om de vraag of de blauw-witten er in slagen zouden den Rot- terdamschen doelman te passeeren. Het werd in wezen geen strijd tegen D CL. als zoodanig, doch tegen den keeper, wiens reuzengestalte tusschen de Rotterdamsche palen ver boven de anderen uitstak, en die zijn doel op buitengewoon knappe wijze verdedigd heeft. Zóó goed zelfs dat de Leidsche voorhoede er af en toe zelfs moe deloos onder dreigde te worden. De D.C.L.- achterhoede en middenlinie heeft defen sief goed werk gedaan, doch het plaatsen was niet best en de toch reeds heel zwakke voorhoede bracht er daardoor niet veel van terecht. Klaarblijkelijk was de eenige gevaarlijke man hier midvoor Lagendijk, maar deze werd uitstekend bewaakt en ge raakte dermate van de kook dat ook hij de weinige kansen, welke hem nog geboden werden, hopeloos om hals bracht. Slechts één werkelijk fraai schot kreeg doelman Kramp te stoppen en dat bezorgde hem veel moeite, maar die verre, harde schui ver kwam van den voet van den mldhalf! U.V.S. heeft meerdere kansen niet weten te benutten (het tempo was intusschen al belangrijk hooger dan In vorige wedstrij den en de voorhoedespelers hadden thans tenminste den moed om te schieten!), maar als we denken aan een kogel van Gertenaar tegen den paal, aan een schit terend schot van Kantebeen, aan een blik semsnellen schuiver van midvoor Van Goor. welke het publiek reeds juichen deed, maar zóó mooi door den uitvallenden keeper uit het uiterste benedenhoekje ge tipt werd dat zijn clubgenooten toestorm den om hem geluk te wenschen, en aan meerdere goede schoten, die bij een minder succesvollen keeper doelpunten opgele verd zouden hebben, dan kan de balans slechts tot groote tevredenheid stemmen en mag men vaststellen dat een tikje te genslag. maar voornamelijk het prachtige keepen van den Rotterdamschen doel wachter een veel grootere Leidsche zege heeft verhinderd! Het eenige U.V.S.-cVoel- punt ontstond uit een voorzet van Van Hoven. Het was geen mooie goal. De rechts back van D.CX trapte het leder tegen een aanstormenden U.V.S.'er en terwijl de kee per uitliep poogde Platteel, op handen en voeten voorultkrabbelend, den bal over de lijn te werken. Een moment scheen de doelman het gevaar nog te kunnen voor komen, maar juist op tijd wist de uitge gleden Platteel z'n evenwicht in zooverre te herstellen dat hij den bal achter de palen tikken kon! Terecht werd hier en daar opgemerkt dat de U.V.S.'er den bal tegen den arm gekregen had toen hij op handen en voeten voortkroop, maar even terecht werd zulks door den arbiter niet gestraft omdat hier van een ..opzettelijke" daad geen sprake was. doch het leder slechts tegen z'n arm stuitte! Na dat doel punt heeft D.CX. alles op den aanval ge zet en in die laatste periode heeft U.V.S nog angstige oogenblikken doorstaan. Het waren voornamelijk Graafmans en De Lange, die toen het hoofd koel hielden en de situatie wisten te redden. o HILLINEN I—HILLEGOM I 2—2. Onder zeer groote belangstelling hebben de twee plaatselijke derde klassers een spannenden wedstrijd gespeeld met Hil- linen als technisch beter elftal. Hillegom speelde enthousiaster en „zat meer op den bal", zoodat Hillinen's voorhoede niet veel kans kreeg om door de stugge ver dediging der Hillegommers heen te komen. Hillegom doet vanaf den aftrap den eersten aanval en Van der Jagt krijgt reeds direct moeilijk werk. Hillinen neemt een eenigszins afwachtende houding aan, wat den bezoekers de gelegenheid biedt om aan te vallen. Een weifelen in Hilli nen's verdediging is oorzaak, dat Hille- gom's rechtsbinnen den bal langs Van der Jagt kan koppen (01). Hillinen komt er nu wat beter in en uit een goed genomen hoekschop van rechts kopt Freeke prachtig in 11met welken stand van doel wordt verwisseld. Hillinen krijgt nu den niet sterken wind mede, zoodat de thuisclub direct op Van Dijk afstevent, die eenige malen fraai redt Hillegom probeert het met open aanvallen, en het is Van der Hulst, die met veel geluk den bal even over de doelstreep werkt (12). Nog volgen er eenige Hillegom-aanvallen, maar dan neemt Hillinen het spel volkomen in han den. Hillegom trekt zich voor doel terug en tracht door te verdedigen den voorsprong te handhaven. Zelfs waagt Hillinen's links back een schot, maar de verdediging redt steeds op het critieke moment. Corner op corner wordt genomen, en eindelijk in de laatse minuut schiet Braam een vrijen trap van 30 Meter afstand in het Hille- gom-doel (22), een doelpunt dat Hillinen dan ook ruimschoots toekwam. Direct hierop is het einde. Verdere uitslagen: Hillegom 4D.I.O. 1 11; H.F.C. 5—Hillegom 3 62; Hillegom Jun.R. C. H. Jun. 64. ALPHEN IN EEN PRODUCTIEVE BUI. EEN 8—S OVERWINNING OP NEPTUNl'S. Alphen kwam weer uit met Dijkman spil en thans L. Tuinenburg op de linksbinnen- plaats. Mede door deze omzetting zat er meer gang in en wat meer zegt: de voor hoede was schotvaardiger dan vroeger, ter wijl de middenlinie de aanvalsltnie steeds met goed geplaatste ballen in de gelegen heid stelde aanvallend op te treden. Met de rust had Alphen zich reeds van een 40 voorsprong verzekerd, die toch niet eens geflatteerd genoemd mag worden. Dat het na de rust toch nog een korfbal uitslag geworden ls, zit in het feit dat Nep- tunus na den stand 60 voor Alphen, Vente op de midvoorplaats zette. Onze oud- internationaal wist hier door handig spel en goed opstellen de Alphen defensie diver se malen schaakmat te stellen Bovendien kreeg Alphen een kleine inzinking, waar door ook eenige Rotterdamsche doelpunten op rekening van de Alphensche achter hoede komen. Over het geheel kunnen alle Alphenspelers op een goeden wedstrijd te rugzien Bij Neptunus was de aanval het beste deel, de achterhoede en middènllnle was bepaald van minder gehalte. Spoedig blijkt, dat de Rotterdamsche verdediging niet bepaald feilloos staat te werken. Direct dient echter opgemerkt te worden, dat het doortastende spel van de Alphensche voorhoede en het op de vleu gels spelen deze verdediging niet ligt. Van der Leek lost plotseling een onverwacht schot, dat zonder dat de Neptunus-doel- man een hand uitsteekt in het net ver dwijnt, 10. Alphen speelt intusschen een goede partij, telkens wordt de voorhoede aan het werk gezet en even later is het weer v. d. Leek die bij een scrimmage voor het Rot terdamsche doel scoort. 20. Bij Neptunus krijgt Vente een moeilijke kans. zijn harde schot gaat echter hoog over. Aan de andere zijde ziet Binnekamp kans uit een hoek schop rechtstreeks in te schieten, 30. Nog voor de rust weet Tuinenburg met een wel gericht schot het vierde Alphensche doel punt te maken. 40. Na de thee wordt er direct door Alphen weer een stevig tempo ingezet. Mulder, die in de eerste helft ook al door harde schoten van zich had doen spreken, weet met een keihard schot num mer vijf in de touwen te jagen, 50. De Neptunus-aanval komt er iets beter in en enkele gevaarlijke situaties ontstaan voor het Alphen-doel. Het juiste schot ont breekt echter. Als Tuinenburg den bal bij een goed opgezetten Alphen-aanval vrij krijgt, schiet hij hard in den bovenhoek, waarmede Alphen een veiligen 60-voor- sprong heeft. Dan komt echter het keer punt. Vente gaat midvoor spelen en door zijn toedoen is het spoedig 63. Alphen ziet het gevaar en weet het spel te ver plaatsen Na een goeden aanval weet v. d. Leek de zevende goal te scoren, terwijl Tuinenburg voor het achtste doelpunt zorgt. 83. Nog even tracht Neptunus op te halen en weer is het Vente, die de Alphen-verdediglng te vlug af is. 84. Nog eenige minuten zijn er te spelen in welk tijdsverloop Bezemer zoo ongelukkig is het leder nog in eigen doel te plaatsen, 85. Met deze cijfers is spoedig het einde daar. Scheidsrechter Bos leidde goed. LUGDUNUM—DE KENNEMERS. Geflatteerde overwinning der gasten. In een wedstrijd waarin Lugdunum vooral in de eerste helft voor een groot deel het spel geheel in handen heeft ge had en toen stellig een voorsprong van twee punten verschil had verdiend, heeft Kennemers het weten klaar te spelen, met een overwinning van niet minder dan 61 naar huls te trekken. Ongetwijfeld hebben de gasten een uitstekend spel vertoond en ten slotte de zege verdiend, doch als het den groen-wltten ln de laatste twintig minuten van de eerste helft, toen zij de Kennemers ten volle overspeelden, iets had meegeloopen, zou waarschijnlijk een dikke nederlaag Kennemers lot zijn geweest. Na een verkennen der doelen is het Kennemers, die het eerste doelpunt. Een felle strijd aan beide zijden ontketent zich. Kennemers kruipt meermalen door het oog van de naald, vooral als Lugdunums rechtsbuiten den bal vlak voor het doel op den schoen krijgt en keihard rakelings over schiet. Ook Kennemers valt af en toe verwoed aan, meest geleid door den uiterst snellen rechtsbuiten V. d. Berg ls in die periode goed ln vorm. Een uitstekende Lugdunum aanval brengt Mom met den bal vrij voor het doel een kanjer naast! Kennemers voelt v. d. Berg nog enkele malen aan den tand, doch dan is het afgeloopen met de Kampioenen. Er is nog slechts één elftal dat voetbalt, enthousiast en goed. Het doel wordt be stookt een uitstekende keeper.... een stel backs die werken als paarden. De Lugdunum aanvallen zijn niet te stuiten en eindelijk heeft de Lange (Lugdunums nieuwe midvoor i het zoo verdiende succes. 11. Nog houdt Lugdunum het spel in handen, het wil echter niet meer lukken. Naast, over enop doel, alles komt bij den subliem spelenden keeper. Rust treedt dus ln met 1—1. De Kennemers supporters zien elkander bedenkelijk aan en ook wij hadden het anders gedacht. Enkele fouten echter in de groen-witte verdediging brachten den stand spoedig op 13, on danks het feit dat Lugdunum nog geen moment de mindere was geweest. Nog hield Lugdunum vol, overtuigd dat op halen nog mogelijk was. Na een pracht aanval tellen we reeds een Leidsch doel punt, doch de bovenlat keert het fraaie schot. We melden nog een zenuwachtig heen en weer getrap voor het Kennemers- doel, waarbij de gasten ten slotte kunnen wegwerken. Na deze periode van pech doelpunt de rechtsbuiten van Kennemers fraai 14. Dan is het met groen-wit ge daan. De moed is verloren en Kennemers komt in de meerderheid, met als "esultaat nog twee doelpunten (1-6). De halflinie was dezen middag het beste deel van de Lugdunum opstelling: Kennemers heeft een homogene ploeg, die o.i. weer een mooie kampioenskans zal krijgen. HOLLAND I—BODEGRAVEN I 5—1. I Met een zwaar gehavende ploeg trok Bodegraven naar Utrecht, om daar het nog puntlooze Holland te bekampen. De drie Invallers hebben allen hun best ge daan, wat niet wegneemt, dat de rood zwarte ploeg als geheel veel zwakker speelde dan vorige week tegen Baarn. Met groote cijfers werd verloren, zonder dat de uitslag de krachtsverhouding weer geeft. Want al was Bodegraven niet sterk, ook de thuisclub bracht er weinig van terecht en over het geheel genomen ls Bodegraven zelfs het meest ln den aan val geweest. Het geluk was echter deze middag niet met haar en eenige malen stonden lat en palen zekere doelpunten ln den weg. Na 20 minuten spelen nam Bodegraven de leiding door haar links binnen en eerst vlak voor rust was een misverstand ln de achterhoede van Bode graven oorzaak van den gelijkmaker. Met 11 werd gedraaid. Weinigen zullen heb ben verwacht, dat de tweede helft ten slotte op een débacle voor Bodegraven zou uitloopen. Een fout van den linksback van Bodegraven werd echter door den linksbinnen der gasten met een doelpunt bestraft. Dan schiet A Boelen hard tegen de paal, terwijl aan de overzijde een pe nalty wegens vasthouden door naastschie- ten onbenut blijft. Een tweede penalty wegens hands geeft de thuisclub echter de gelegenheid, den voorsprong tot 31 te vergrooten. Bodegraven heeft met haar talrijke tegenaanvallen geen succes, de linksbinnen der thuisclub voert de score op tot 41, terwijl kort voor het einde een voorzet van links door den midden voor van Holland wordt benut, zoodat het einde van dezen door beide ploegen zeer matig gespcelden strijd komt met een 51 zege der thuisclub. o A. S. C.—D. S. O. 5—2. Een zonderlinge wedstrijd. Ontdaan van alle franje, die den wed strijd tusschen A.S.C. en D.S.O. gister middag aan de De Kempenaerstraat tot een dwaze maar toch boeiende voetbalver- tooning maakte, blijft er een partijtje over, waarin de thuisclub veel beter speelde dan verleden week tegen De Jagers en waarvan het resultaat, een 52-over- wlnning, zeker verdiend mag worden ge noemd. Hieruit moet men nu echter niet con- cludeeren. dat A.S.C. een bijzonder goeden wedstrijd heeft gespeeld en dat alles ln de rood-zwarte gelederen klopte. Drie-kwart van den speeltijd was er weinig verschil in de krachtsverhouding tusschen A.S.C. en D.S.O. en zelfs begon de ontmoeting met een sterke meerderheid der gasten, als een logisch gevolg van een dicht opeen gedrongen verdediging, waarin vooral aan de linkerzijde achterspeler en kanthalf elkaar niet opdekten, zoodat de snelle rechtsbuiten der bezoekers bij herhaling gelegenheid kreeg goed voor te zetten. Reeds twee minuten na den aanvang scoorde de Zoeterr%eer-Zegwaartsche cen tervoor uit een dier voorzetten (01). Daarna volgden vóór de pauze wel ls waar twee doelpunten van A.S.C Van Leeu wen „viel" den bal na goed doorzetten ln het doel en Goslings scoorde met een tam schot in den rechterhoek (21) maar erg overtuigend was het spel van A.S.C. toch allerminst, al kwam de gelijkmaker van D.S.O. geheel onverwacht een minuut voor de pauze uit een doelworsteling, die een buitenspelluchtje had. (22). In het eerste halfuur na de rust leek het niet op een overwinning der thuisclub. De te dicht ineen gedrongen verdediging was telkens weer oorzaak van zeer hache lijke momenten, waaraan trouwens het slechte trappen niet vreemd was. Daarbij kwam, dat de ver naar voren opgestelde voorhoede met te kort spel in het midden nagenoeg geen opluchting bracht, omdat de binnenspelers het verband met de mid denlinie te veel verwaasloosden. Met eenlg geluk hield A.S.C. echter den stand gelijk en na een half uur kwamen er een paar minuten, waarin het vlot ging ln den A S.C.-aanval, die eindelijk het geheim van een open spel ontdekte en den uit stekend spelenden rechtsbuiten Van Leeu wen telkens in de aanvallen betrok Uit een door Mooten scherp naar voren ge speelden bal gaf Van Leeuwen op fraaie wijze A.S.C. de leiding. De dwaze verkleed partij, die de scheidsrechter daarna orga niseerde, leek ons wat overbodig, maar een vereeniging als A.S.C. dient toch wel de beschikking te hebben over een stel ander- kleurige shirts. Na de tweede pauze bleef wit-blauw-geel-rood ln dit allegaartje verscheen de thuisclub na de groote ver momming in de meerderheid en uit een voorzet van Van Oosten maakte Goslings er 42 van. Daarna hevige emotie. Een achterspeler van D.S.O. haakte of trapte Van Oosten toen er geen bal in de buurt was. Zeer terecht gaf dr. Van Dijk een strafschop, hetgeen den D.S.O.'er in een ernstig conflict bracht met den scheids rechter, toen hij den bal in het wilde weg trapte. De zondaar werd het veld uitge stuurd, maar hij vertikte het de kleed kamer op te zoeken ondanks veler en velerlei overreding. Deze derde pauze van ettelijke minuten was meer ergerlijk dan dwaas en toen wij weer opnieuw begon nen voor de laatste zes minuten, benutte Secrève den strafschop (52). Met dien stand kwam ook het einde. Eigen sportieve opvattingen hebben dr. Van Dijk wellicht verleid tot een te groote gemoedelijkheid met knusse onderonsjes van spelers en bestuursleden, die volgens de spelregels binnen de lijnen heelemaal niets hebben te maken. Op dergelijke con ferenties hebben wij het niet, maar dit was dan ook het eenige smetje op de lei ding. En als wij dan één speler een pluim moeten geven dan is het Van Leeuwen. Deze jongeling is verrassend vooruitgegaan vergeleken bij verleden jaar. Daarnaast zouden wij Jur. de Jong willen noemen, die o.l. de beste voetballer van het veld was. L.F.C. II—U.V.S. n 0—1. In een gelijkwaardigen kamp heeft L.F.C. dezen wedstrijd met 10 verloren. Het doelpunt werd op gemakkelijke wijze verkregen, n.l. toen de keeper onnoodlg was uitgeloopen, en de*bal in het leege doel werd geplaatst. Een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. ANALYSE DOOR S. LANDAU. In de Delftsche Studentensociëteit „De Phoenix" is Zaterdag de vijfde partij van de match Euwe—Aljechin om het wereldkampioenschap schaken gehouden. De belangstelling was zeer groot. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen prof. Slotemaker de Bruine, deed wederom van zijn belang stelling blijken, terwijl wij voorts den Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, jhr. Van Karnebeek onder de aanwezigen opmerkten. Wit Zwart Dr. A. Aljechin dr. M. Euwe Fransche partij. 1. e2-e4 e7-e6 2. d2-d4 d7-d5 3. Pbl-e3 Lf8-b4 4. Pgl-e2 Tot zoover ls de partij Identiek met de derde, waar Aljechin a2-a3 speelde. Of schoon hij de partij gewonnen heeft, kon deze variant hem niet geheel en al be vredigen. Maar ook de tekstzet is onge woon al werd deze vroeger veel gespeeld. De gebruikelijke zet is e4-e5. 4. d5xe4 5. a2-a3 Lb4-e7 Op pionwinst te spelen door Lxc3 (schaak) en f7-f5; f2-f3 zou Wit behalve de twee Loopers ook nog sterke aanvals- kansen krijgen. Tot zoover herinnert deze partli aan de in Moskou gespeelde ont moeting Lasker-Capablanca 1935. 6. Pe3xe4 Pb8-c6 7. Lcl-e3 Pg8-f6 8. Pe2—c3 0-0 Hier merkte Euwe lachend op: „Het ls nu lang geleden, dat lk gerocheerd heb!" 9. Pe4-g3 Wit geeft er de voorkeur aan het paard te behouden. 9. b7-b6 10. Lfl-e2 Lc8-b7 11. 0-0 Dd8-d7 Geeft het veld d8 vrij voor een toren. 12. Ddl-d2 Ook Wit voltooit zijn ontwikkeling met dezen Damezet. De eerste phase der ope ning is nu voorbij. De stellingen wegen tegen eikaar op. 12. Ta8-d8 13. Tfl-dl Wit wil den anderen Toren op den Damevleugel behouden voor een eventuee- len opmarsch, met, de pionnen. 13. Dd7-c8 Maakt de torenhaan VTij en behoudt zich de mogelykheid voor Da8 te spelen met dubbelen aanval op g2. 14. Dd2-el De Dame moet van de Torenlijn, anders speelt Zwart den zet e5. 14. e6-e5 Met dezen zet probeert onze Nederland- sche kampioen wat leven in de partij te blazen. Dat het veld f5 voor het witte paard vrijgekomen is. beteekent nog niets, zoolang dit veld door de Dame bestreken wordt. Zwart stuurt op figurenspel aan. Een andere voortzetting was Td8-d7 met verdubbeling van de torens. 15. d4-d5 Na d5xe5 zou eerder Zwart ln het voor deel zijn. 15. Pe6-d4 Als Wit tweemaal op d4 neemt, wint Zwart pion d5, met dit verschil, dat Zwart een looper tegen een paard veroverd heeft. 16. Le3xd4 Als Wit niet wil toelaten, dat een der Loopers geruild wordt, moet hij Looper fl spelen, maar dan komt hij wat gedrukt te staan en daarom dit besluit. 16. e5xd4 17. Tdlxd4 c7-e5 Volgens meester Flohr was Le7-c5 het sterkste. Misschien vreesde Euwe Ta4 en als hij daarna Te8 zou spelen, zou Wit pion a7 kunnen nemen, maar de stelling is dan toch een pion waard. 18. Td4-a4 Met normale zetten als Tdl zou dit zeker in het nadeel komen. 18. Pf6xd5 T.O.N.A.—DUNO 1—1. Op een glad maar bespeelbaar terrein heeft Tona haar eersten wedstrijd in den KNVB. gespeeld tegen het nog steeds on geslagen Duno, met als resultaat 11. Weinig heeft het gescheeld of Duno had haar eerste nederlaag geleden. Duno heeft een invaller, Tona komt met haar vermelde elftal in het veld. Het be gin ls niet bemoedigend voor de nieuwe 4de klasser. Van den aftrap neemt Duno den bal mee, en zonder dat een Tona- speler den bal heeft aangeraakt ligt het leer, door toedoen van den rechtsbinnen in het Tonadoel. 0—1. Tona legt een geest drift aan den dag, welke Duno niet weet te bedwingen. Opgestuwd door de halflinie komt de Leidsche voorhoede geregeld voor het Dunodoel, maar mist voorloopig nog liet noodige zelfvertrouwen om gevaarlijk te worden. Na 25 min. passeert G. Tegelaar keurig de verdediging om daarna de par tijen op gelijken voet te brengen. Even daar na krijgt Kluivers een dot van een kans, maar hij faalt hopeloos. Tot aan de rust blijft het spel mooi verdeeld. Na de rust neemt Tona eenlgen tijd het spel volkomen ln handen. Het Duno-doel ondergaat een ware bekogeling, maar de keeper is in goede conditie. Als Tegelaar op een mooie pass van Kooreman door loopt, komt hij alleen voor den keeper te Dus toch een pionoffer. Zwart achtte het zeker van belang het veld d4 te be machtigen alvorens op d5 te slaan. 19. Le2-g4 Wit. wil eerst de Dame naar c7 drijven omdat als hij later op a7 neemt, de Looper gebonden ls. 19. Dc8-c7 Looper e7 moet gedekt worden. 20. Ta4xa7 Hiermede heeft Wit een pion veroverd, maar Zwart krijgt hiervoor aanvalskan- sen. De strijd wordt nu levendiger. 20. Pd5xc5 21. b2xc3 Wit wil niet met Dame x c3, gevolgd door Looper f8 de Dame buiten de ge vechtslinie zetten. Op dl staat de Dame ter verdediging beter opgesteld. 21. Td8-a8 Zwart ziet voorloopig van een aanval af. Hij wil. gezien de zwakke pionnenformatie van Wit, op het terugwinnen van zijn pion spelen. 22. Ta7xb7! Beter dan Txa8. Met den tekstzet ont neemt Wit aan Zwart het voordeel van zijn twee Loopers. 22. Dc7xb7 23. Lg4-f3 Db7xd7 24. Lf3xa8 Tf8xa8 Er is geen gevaar meer voor Wit. De stand ls dan geworden (diagram) Wit: Kgl, Del, Tal, Pg3; pionnen a3, c2, c3, f2, g2, h2. Zwart: Kg8, Dd7, Td8; Le7; pionnen op b6, c5, f7, g7, h7. 25. Del-e4 Ta8-a4 26. De4-e2 Le7-f8 27. h2-h3 Dd7-e6 Euwe tracht door vereenvoudiging remise te bereiken. 28. De2xe6 I7xe6 29 Tal-bl! Weer fijn gespeeld. Wit offert zijn pion terug om een voordeelig eindspel te be komen. Wij zullen spoedig zien, wat de wereldkampioen in zijn schild voert. 29. Ta4xa3 30. Pg3-e4 Ta3-a6 31. Kgl-fl Het plan van Wit wordt nu duidelijker. De Koning streeft naar b5. 31. Lf8-e7 32. Kfl-e2 Kg8-f7 33. Ke2-e3 Le7-d8 34. Tbl-dl Kf7-e7 Remise op aanbod van Aljechin. Nabeschouwing. De achterstand 13 irriteerde Euwe wel, maar werkte niet deprimeerend. Zoo kon men onmiddellijk constateeren, dat hij zyn tactiek eenigszins gewijzigd had, door de partij wat solider aan te leggen. Maar aan den anderen kant was hij ook niet van plan om op remise aan te stu ren. Na de normale ontwlkkellngszetten van een Fransche partij, hierbij verdient vermelding, dat de wereldkampioen van het recept van de derde party afweek en een variant koos, die Lasker tegen Capa- blanca Moskou 1935 speelde, nam Euwe de leiding. Om aanval te verkrijgen offerde hy een pion, maar veranderde plotseling van tactiek en ging toen op terugwinst van den pion spelen. Hierby overzag hij, dat Aljechin de stelling door een dubbelen ruil der lichte officieren vereenvoudigen kon. Vervolgens werden de Dames geruild en Aljechin gaf zyn veroverden pion terug, om ln een voor hem gunstig eind spel van toren en paard plus vyf pionnen tegen toren en looper plus vyf pionnen, over te gaan. Na nog eenige pogingen ge daan te hebben, bood Aljechin remise aan, hetgeen door Euwe aanvaard werd. staan, maar schiet jammeriyk tegen deze aan. Daarna laat de lange rust by Tona zich gelden, en ls Duno onbetwist sterker, maar de Tona-achterhoede met H. Tege laar aan het hoofd, slaat zich er schitte rend doorheen. Onder groote spanning kondigt de uitstekend leidende heer Rous- sel het einde aan. V.U.C. II—ALPHEN II 3—0. De gasten hebben verschillende kansen tot doelpunten gehad, doch, mede door het gemis van Tuinenburg, bleven deze on benut. Ook het pechduiveltje bleef niet achterwege, dat bleek toen voor de rust by een hevige scrimmage voor het V.U.C.- doel Witte tegen de lat schoot, gevolgd door een knal van Ram die eveneens tegen de bovenlat belandde. Voor de rust hadden de Hagenaars reeds eenmaal gedoelpunt. Na de rust viel het op, dat V.U.C. veel rustiger speelde dan de Rynstreekbewo- ners Na een kwartier scoorde de midvoor van V.U.C. uit een pass van den spil een tweede doelpunt, 20. Kort hierop wist de midvoor andermaal te scoren, 30. Het einde kwam met onveranderden stand. 2

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10