De eerste sanctiemaatregel genomen. 764te Jaargang ZATERDAG 12 OCTOBER 1935 No. 23175 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KAART VAN ABESSYNIE. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto ta Ibetalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. De voor ons gebouw geplaatste overzichtskaart van het oorlogs terrein in Abessynië zal met ingang van heden des avonds verlicht zijn. DE DIRECTIE. DE MICA. DE GEHEELE NEDERLANDSCHE MIDDENSTAND MOBILISEERT. A s. Maandag komt de geheele Neder- landsche Middenstand, voorzoover deze althans in organisatorisch verband is samengebracht, In het geweer. Het betreft nu eens niet de Applnge- damsche christelijke middenstandsveree- niglng, die een winkelweekje organiseert of de katholieke wlnkellersclub uit Heer- lerheide, die een étalagewedstrijd heeft uitgeschreven, dan wel de neutrale mid denstanders uit Lutjebroek, die tijdelijk 10 "/o reductie geven op hun juist vóór die actie met 10% verhoogde prijzen, neen, het gaat. hier om den geheelen georgani- seerden Nederlandschen Middenstand, die tot het Nederlandsche publiek zegt: ..Komt, klj kt en koopt! Wij, Nederlandsche winkeliers, willen U laten zien, wat wij kunnen. Bekijkt onze étalages, ziet de groote verscheidenheid onzer artikelen, let op de echt-Hollandsche degelijkheid onzer pro ducten en geeft acht op de lage prijzen. De Nederlandsche Middenstand ver koopt het grootste en het kleinste voor werp, het duurste en goedkoopste en alles wat tusschen die grenzen ligt in schier eindelooze variaties en schakeeringen." Dat Is, in enkele woorden saamgevat, de gedachte, welke aan deze landelijke actie van middenstanders ten grondslag ligt. De winkeliers willen niet langer bij de pakken neerzitten en zich laten ter neer slaan door de tijdsomstandigheden. Zij willen omhoog! Zij willen de aandacht van heel ons volk op zich vestigen, want zij weten: als het publiek maar eerst naar hen komt. k lj k e n, dan zorgen de étala ges en prijzen er wel voor, dat de kijkers worden gemetamorphoseerd in k o o p e r s. Zeer terecht hebben de organisatoren begrepen, dat het publiek daartoe moest worden aangemoedigd; er moest een attractie aan verbonden zijn. Wij maak ten daarvan reeds gisteren melding en volstaan daarom met nogmaals te consta- teeren, dat de prijzen in overeenstem ming zijn met den grootschen opzet der actie: een buitenhuisje, auto. motorfiets, ettelijke ameublementen, radiotoestellen, enz., enz. De voorwaarden voor deelneming zijn al zéér gemakkelijk. Wie gedurende het tijdvak 1426 October bij aangesloten winkeliers kenbaar aan het Mica-raam biljet! voor een bedrag van f.6 be steedt (en wie doet dat niet?) kan reeds deelnemen en heeft kans op een der vele waardevolle prijzen. Is het nog twijfelachtig of deze actie zal slagen? Aan onze Leidsche medeburgers en -burgeressen om deze vraag, althans wat betreft de Sleutelstad, ontkennend te be antwoorden! DUBBEL ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren herdachten onze stadgenooten C. Bekooi en J. J. van der Walle hun zil veren jubileum in dienst van den melk handel der firma F. van der Kloot alhier. De jubilarissen werden gisteravond door hun patroon, den heer J. H. van der Kloot ontvangen en toegesproken, waarbij hij hun een geldsbedrag onder couvert aanbood. In het verder verloop der huldiging, welke een gezellig karakter droeg, werden nog gelukwenschen uitgesproken door den chef. den heer Beukman, waarna Van der Walle uit beider naam dankte voor de hartelijke ontvangst en geschenken. BROOD-SLIJTERS. Gisteravond heeft er een vergadering plaats gehad uitgaande van de Vereeni ging van Brooddepothouders „Verbetering zij ons Streven", in de zaal van den heer P. v. d. Berg alhier. De heer A, Pruyse. secretaris van den Neutralen Bond van Personeel in de Voedingsbedrijven, be sprak de noodzakelijkheid van een Lan delijk verbond, waarna hij in het bijzon der de Vakgroep Slijters (depothouders), 'behandelde, die in dien Bond zijn onder gebracht en de vele werkzaamheden, wel ke waren verricht door genoemd hoofd bestuur. De vergadering erkende unaniem hei belang van aansluiting in een Landelijk verband. Besloten werd om a.s. Dinsdag avond een vervolg bestuursvergadering te nouden om een en ander onder het oog te zien. De eerste sanctie-maatregel is tegen Italië genomen: aan Italië mogen geen wapens meer worden geleverd. Daarentegen is de wapenuitvoer naar Abessynië vrijgegeven. Van het oorlogsfront blijft het nieuws zeer tegenstrijdig en verward. DE ACTIE VOOR EEN SPORTFONDSENBAD. AANTAL SPAARDERS HEEFT DE 500 OVERSCHREDEN. Het Comité van Actie inzake het Leid sche Sportfondsenbad deelt ons mede: Uit de vele vragen, welke bij het secre tariaat binnenkomen, blijkt, dat de spaar ders zeer benieuwd zijn weer eens te ver nemen hoever de actie tot oprichting van het Sportfondsenbad in onze gemeente reeds is gevorderd. Natuurlijk is de eerste vraag steeds hoeveel spaarders er nu zijn en of het Sportfondsenbad er komt. Als antwoord hierop kunnen wij thans met groot genoegen mededeelen. dat er mo menteel ruim 500 spaaraandeelen zijn ge plaatst en dat dit aantal nog steeds toe neemt. Het Sportfondsenbad komt er dan ook en wel zoo spoedig mogelijk. Om tot de oprichting te komen zijn er 3 mogelijkheden: lo. Alle 500 spaarders storten hun aan deel ineens vol, waardoor een bedrag van ruim f. 150.000 bijeengebracht zou zijn en direct met den bouw zou kunnen worden begonnen. Gezien de tegenwoordige tijds omstandigheden kunnen we deze moge lijkheid wel buiten beschouwing laten. 2o. 12 jaar wachten tot de bouwkosten bijeengespaard zijn. doch hiervoor zal wel niemand iets gevoelen. 3o. Het sluiten van een leening, hetzij bij de Gemeente of met garantie van deze bij een financieele instelling. Deze laatstê mogelijkheid is dus de beste oplossing, maar dan moeten de spaarders niet vergeten, dat door hen eerst een zeker bedrag bijeengebracht moet worden, want er is nog niemand in de wereld gevonden, die alleen op 500 handteekeningen geld verstrekt. De spaar ders hebben dus de bespoediging in eigen hand, want hoe vlugger het bedrag bij eengebracht is, des te spoediger kan wor den overgegaan tot het sluiten van de leening en met den bouw worden begon nen. Het is daarom voor de spaarders een eerste vereischte te zorgen, dat zij geen achterstand hebben en met hun stortin gen steeds „bij" zijn. Ook de spaarders, die meenen met hun stortingen te kun nen wachten tot de zaak in „kannen en kruiken" is en de eerste paal is geslagen, zullen moeten beseffen, dat zij met dit wachten de bespoediging van den bouw zeer sterk remmen en feitelijk de andere spaarders voor hen laten opkomen. Het is daarom dat het Comité van Actie deze spaarders namens alle anderen met klem aanraadt direct met hun stortingen te beginnen. Er is immers geen enkel risico aan verbonden. Alle stortingen, hetzij per giro of anderszins gedaan, komen terecht bij de Rotterdamsche Bank, bijkantoor Leiden, en mogen alleen gebruikt worden voor den bouw van het Leidsche Sport fondsenbad. Zij staan onder controle van den Raad van Toezicht. Mocht tot den bouw niet worden overgegaan (hetgeen echter niemand's bedoeling zal zijn) dan worden de gelden weer terugbetaald, ver meerderd met de gekweekte rente en ver minderd met eenige administratiekosten. Er wordt door het Comité van Actie ge heel het Sportfondsensysteem gevolgd, evenals in andere plaatsen in Nederland, hetgeen tot dit succes heeft geleid, dat er op 't oogenblik reeds 10 Sportfondsen- baden in gebruik zijn n.l. te Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem Breda, Eindhoven, Haarlem, Maastricht, Schiedam, Venlo en Zwolle, terwijl Delft en Heerlen in aan bouw zijn en binnenkort zullen worden geopend. Is het niet te betreuren dat Lei den, en der vooraanstaande steden in Ne derland en over de geheele wereld be kend om haar Universitetit en industrie, achteraan komt en nog niet in het bezit is van een zoo nuttige inrichting voor de Volksgezondheid en v/elke tevens een sieraad is voor de Gemeente. dan nog slechts als het warm weer is, want de meeste menschen zijn „warmwa terzwemmers". Wanneer we op de begrooting zien wat de zwemmerij in Leiden jaarlijks de Ge meente voor een nadeelig saldo oplevert en waarvan zij nu af kan komen, dan kan de conclusie niet anders zijn of onze Ge meente moet, evenals andere steden in ons land, er de voorkeur aan geven voor een leening garant te zijn dan f. 70.000 te besteden voor een open inrichting. Daarom spaarders, houdt vast, zorgt dat de spaarderskring zich steeds uitbreidt onder uw vrienden en kennissen Hoe meer spaarders er zijn des te krachtiger kan de actie zijn. Laat ons er gezamen lijk voor zorgen, dat ons Sportfondsen bad er ten spoedigste komt en dat kan door uw 2e jaarstorting of meer nu reeds te voldoen. PERSONEELRAAD H.T.M. De directeur der JI.T.M. acht 8i/j loonsverlaging noodzakelijk. In de gistermiddag te Den Haag gehou den vergadering van den Personeelraa<i der H.T.M. 'heeft de directie uiteengezet, dat, naar de resultaten van de eerste acht maanden van het loopende jaar gerekend, f. 588.000 minder ontvangst dan verleden jaar verwacht moet worden, zoodat ln verband daarmede het tekort over 1935 ge raamd moet worden op f. 1.105.000. Het gemeentelijk aandeel in dit verlies is te stellen op f. 960.000. Aangezien de gemeente verlangd heeft, dat haar ver- liesaandeel over 1935 tot f. 745.000 beperkt zal worden, wil dit zeggen, dat de ge meente f. 215.000 minder verlies moet lijden en dat het totale verlies f. 247.000 minder moet bedragen. De loonen met de daarop vallende sociale lasten maken 80% van de exploitatie kosten uit. De overige exploitatie-kosten bestaan uit kosten voor stroom, benzine, ondehhouds-materialen en belastingen waarop niet verder bespaard kan worden. Een besparing op de uitgaven kan dus alleen op de loonen worden gevonden, het zij door een loonsverlaging, hetzij door be perkingen in de diensten, waardoor met minder personeel kan worden uitgekomen. De directeur meende dat van verdere beperkingen in de tram- en busdiensten thans geen sprake kon zijn, waar deze een verlaging der inkomsten tengevolge zouden 'hebben, welke vermoedelijk grooter zou zijn dan het bespaarde loonbedrag. Resteert dus alleen een loonsverlaging, tenzij men tot verlenging van den arbeids tijd zou willen overgaan. Aannemende, hetgeen natuurlijk zeer onzeker is, dat de ontvangsten over 1936 niet verder zullen dalen, zou dan voor de vereischte besparing een loonsverlaging van 8i/j noodzakelijk zijn. Na uitvoerige besprekingen verklaarden de leden van den Personeelraad zich met het personeel te willen beraden over deze voor het personeel zoo ernstige voor stellen. In een over enkele weken te houden ver gadering zal de aangelegenheid opnieuw worden besproken. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijzigingen: Sigarenmagazijn H. E.V., Breestraat 67. Leiden. Opheffing filiaal: Haarlemmerstraat 249. Leiden. N. V. Leidsche Uitgeversmaatschappij, Hoogl. Kerkgracht 23, Leiden. Uittredend commissaris: P. Tideman, Bloemendaal. NV. Banketfabriek „De Bij", Roombur gerlaan. Leiden. De statuten zijn gewij zigd. Van bevoegde zijde vernamen wij, dat het vast staat, dat binnenkort door de Gemeente voorzien moet worden in de behoefte van een nieuwe zwemgelegen- ".eid en nu zal iedereen wel inzien, dat f-cnvite v er garant kan zijn voor c.;n bouw van "en Sporft i idserbad, dat 'ideert en waarin het geheele jaar door wordt gezwommen, dan f. 60 a f. 70 000 re besteden voor een open inrichting, welke maar enkele maanden wordt gebruikt en ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd zijn tot doctor in de Wis- en naturkunde, op proefschrift, getiteld: „Inleiding tot de Correlatierekening", de heer J. B D. Derksen, geboren te 's-Gra- venhage. Geslaagd voor het candidaats- rxam°n recht.sgelc'beid de heeren H. C. Kroes (Den Haag), W. L Schorer (Den Haag) en Th. Sprey (A'.phen a. d. Rijn), en voor het doctoraal examen Romaan- sche taal mej. C. H. M. Kosturkiewicz ,(Den Haag). VRIJZINNIGE HERVORMDEN. De Rehoboth-kapel herdoopt in Willem de Zwijger-kerk. De Vereeniging van Vrijz Herv. te Lel den hield gisteravond een buitengewone ledenvergadering in verband met den aankoop van de Rehoboth-kapel te Oegst- geest. De te Leiden en Oegstgeest wonen de leden blijven één gemeente vormen. In de godsdienstoefeningen te Leiden wordt geen verandering gebracht en in Oegstgeest zal een kerkdienst om de twee weken worden gehouden. In zeer bijzon dere gevallen kan hiervan worden afge weken. Zoo zal op 1 December a.s. een gecombineerde dienst worden gehouden te Oegstgeest ter gelegenheid van de inwij - ding van de kerk. Besloten werd de benaming van het kerkgebouw te veranderen in: Willem de Zwijger-kerk. Begin November a.s. zal dr. Boersema, voorganger der vereeniging, aanvangen met het geven van catechisatie-lessen te Oegstgeest. Dit zal nader worden bekend gemaakt. Tot secvretaris van 't Leidsch Drank- weer Comité is benoemd de heer J. van Hooidonk, Dillenburgerstraat 17a alhier. Op Donderdagen 17, 24, 31 Oct. 8.15 uur, zal onze stadgenoot dr. D. Wiersma in het Leidsche Volkshuis spreken over „Opvoedingsproblemen". Voor hen, die met moeilijkheden bij de opvoeding van jongeren en rijpende jeugd te kampen hebben, zal hier een gelegenheid zijn van de ervaring en het inzicht van een ern stig psychiater kennis te nemen. Het diploma voor het snelknippen volgens de Ensaid-methode, werd behaald door mej, K. Schelke—Bodenhausen, leer linge van J. Pouw, alhier. Op het najaarsprogramma der ar- chaeologische lezingen in 't Rijksmuseum van Oudheden alhier, staan als sprekers vermeld dr. W. D. van Wijngaarden al hier, dr. R. Miedema uit Amersfoort, prof. dr. H. Schaefer uit Berlijn en dr. J. H. Holwerda alhier. Voor het alhier gehouden examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames D. Spitter (Rotterdam) en G. Mastwijk (Rotterdam). Hedenmorgen te ongeveer halftien is de 44-jarige gemeente-werkman C. L., die op de Haarlemmerstraat bezig was de straat te reinigen, aangereden door een motorbakfiets, bestuurd door C. B. alhier, die tengevolge van slippen in de rails de macht over het stuur kwijt raakte en pardoes het trottoir opreed. L. werd door een groote spiegelruit van het perceel Haarlemmerstraat 25 van de firma J. v. d. L. geduwd, maar bekwam, wonderlijk genoeg, oogenschijnlijk geen letsel. Hij werd door den Eerste Hulpdienst ter ob servatie naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De directrice van de Vakschool aan het Rapenburg heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat een man langs de huizen kookboeken te koop aanbiedt onder voor wendsel, dat deze vanwege bovengenoemde school worden verstrekt. Dit laatste is geheel bezijden de waar heid. BELG1E. Nieuwe loonsverhoogingen in de industrie. De gemengde commissie in de machine industrie heeft dezer dagen vergaderd in het Departement van Arbeid onder leiding van den hoofdinspecteur Janssens, in ver band met den eisch voor loonsverhooging, ingediend door de afgevaardigden van de werklieden. Deze wezen erop, dat door de scherpe stijging van het prijsniveau een loonsverhooging noodzakelijk is geworden. De voorzitter heeft voorgesteld de loo nen met ingang van 15 November met 2'/s procent te verhoogen. Beide partijen zullen de volgende week op dit voorstel antwoorden. TURKIJE. De nationale defensie. In de Nationale Vergadering verklaarde de minister van buitenlandsche zaken heden in antwoord op een desbetreffende vraag „De huidige positie van de Dardanellen, zooals die voortvloeit uit de zeeëngten- conventie, legt ons restricties op wat be treft de verdediging van ons land in het alvemppn en van de Dardanellen in het bijzonder. De troebele internationale situatie noodzaakt ons allen, meer op onze hoede te zijn, om die gedeelten van ons grond gebied, welker verdediging zwak of onvol ledig is. goed in het oog te houden. Wij zullen niet ophouden, onze pogingen te vermeerderen, om op internationale bijeenkomsten begrip te wekken voor de noodzakelijkheid om de verdediging van ons land te comnleteeren. Wij zullen niet aarzelen de noodige maatregelen te nemen, indien wij voor onverwachte gebeurtenissen zouden ko men te staan". BINNENLAND. Minister Gelissen over ordening (3de Blad). De wereldjamboree der padvinders in 1937 in ons land; beslissing moet vóór 1 November vallen, doch het geld is nog lang niet bijeen (Binnenland, 2de Blad). Een wit achterspatbord overdag niet vereischt; principieele uitspraak van den Groningschen Kantonrechter (Rechtzaken, 2de Blad). Onze schaatsenrijders voor de Olympi sche winterspelen: Dolf van der Scheer gaat weer rijden (Sport, 3de Blad). BUITENLAND. De eerste sanctie-maatregel tegen Italië genomen (4de en 1ste Blad). Geen betrouwbaar nieuws van het front (4de en 1ste Blad). Het herstel der Grieksche monarchie (Buitenland, 1ste Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. ENGELAND. Het Lagerhuis komt op 22 October bijeen. Naar officieel bevestigd wordt, zal het Engelsche Lagerhuis Dinsdag 22 October weer bijeenkomen. Dit is een week vroeger dan oorspronke lijk bepaald was. Op hetzelfde tijdstip zal ook het Hoogerhuis worden bijeengeroe pen. De officieele mededeeling beroept zich op de resolutie, die bij het verdagen van het parlement is aangenomen en vol gens welke de beide huizen eerder bijeen geroepen zouden worden, ingeval dit in het openbaar belang zou zijn. BULGARIJE. De samenzwering. In verband met de verleden week ont dekte samenzwering zijn te Sofia nog tien personen gearresteerd. In de provincie zijn de laatste dagen tal van personen op vrije voeten gesteld, na dat zij de bewijzen hadden geleverd niet bij de revolutionnaire beweging betrokken te zijn geweest. GRIEKENLAND. Het herstel der monarchie. De ministerraad heeft het program voor het optreden der regeering tot den terug keer van den konin" vastgesteld. De regeering stelt voor te streven naar verbetering der nationale verdediging. De sterkU van het leger zal vergroot worden en de be lasting der arbeidende bevolking verminderd. Besloten werd een proclamatie te rich ten tot het Helleensche en een andere tot het Kretenser volk waarin de regeering een beroep doet op de vaderlandsliefde der bevolking en de overtuiging uitspreekt, dat de bevolking zich zal neerleggen bij het besluit van de Nationale Vergadering betreffende de afschaffing van het repu- blikeinsche regime. President Jaimis zal binnenkort zijn af treden officieel bekend maken. De regee- rin? bracht hem dank voor de bewezen diensten. Koning George is gisteren op de hoogte gesteld van het gebeuren door den gezant te Londen. Men rekent er op dat de Koning in de eerste helft van November een oproep tot het Grieksche volk zal richten. Men gelooft dat de Koning bereid zal zijn naar Grie kenland terug te keeren mits uit het plebisciet duidelijk blijkt dat het volk het herstel der monarchie wenscht. MEXICO. Revolutionnaire beweging. In den staat Yucatan hebben arbeiders leiders de constitutioneele staatsregee- ring afgezet en een Arbeiders- en Boeren- comité in het leven geroepen. Naar uit een telegram van de arbeiders organisatie aan president Cardenas blijkt, heeft de omwenteling zich als volgt voor gedaan „In Yucatan hebben 20.000 georgani seerde arbeiders het volkshuis bezet en de staatsregeering ten val gebracht, aange zien zij de voortdurende vervolging van wege de staatsautoriteiten moede waren". Cardenas zal het conflict op constitu tioneele wijze oplossen. De sterk com munistisch georienteerde arbeidersklasse van Yucatan hangt Cardenas aan.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1