Humor uit het Buitenland. m- LEIDSCH DAGBLAD Vierde Blad Zaterdag 12 October 1935 FINANCIEEL OVERZICHT. Vrouw „Hier staatHoe ls het te verklaren, dat er mannen zijn, die zich een week lang bedrinken, en d. volgende week naar geen borrel omkijken Haar man„Ze krijgen zeker eens ln de veertien dagen hun loon." (Smith's Weekly).^] Tante „Je moét er heusch eens door zien, Marietje^ Je weet niet wat je mist 1" (Happy Mag.)! „De ouwe kar begint nu op temperatuur te komen; Je eoudt heelemaal niet zeggen dat le een kampeerwagen trok, wel?,"' (Humorist) Vrouw van den schrijver„Ja, we hebben een hoop zand laten komen. Ziet u, mijn man schrijft een woestljn- geschledenls en hij wil ln de Juiste steer leven." (Passing Show), „Hoe dan ook, als het gaat regenen, dan hebbfen we tenminste een dak boven ons hoofd." (Humorist) „Sapperiootl Ik heb het verkeerde bordje opge hangen". (Passing Show)', Prijsstijging op de goederenmarkten - Voornamelijk een gevolg van oorlogs vrees - Aanvulling van uitgeputte voor raden - Beteekenis van de prijsverbetering voor de Indische cultures - Vraag naar suiker- en theeaandeelen - De Sep tember-export van radio-artikelen valt niet mee - Prijshoudende stemming op de beleggingsmarkt. Wanneer men de prijsbeweging op de goederenmarkten zou mogen beschouwen als graadmeter van de algemeene econo mische ontwikkeling, zou de prijsstijging, die sinds eenigen tijd over vrijwel de ge- heele Unie valt waar te nemen, alle aan leiding geven tot een optimistische beoor deeling van den tegenwoordigen toestand en de vooruitzichten voor de naaste toe komst. Talrijke artikelen, waarin de han del tot kort .geleden nog tot een minimum was ingekrompen, worden thans weder op ruime schaal verhandeld tot prijzen, die vaak aanzienlijk hooger zijn dan het laagste punt. dat in het begin van dit Jaar was bereikt. Helaas wordt de bevre diging over deze ontwikkeling aanmerke lijk getemperd door de wetenschap, dat hierbij slechts voor een klein deel sprake kan zijn van een gezond herstel na een periode van voortdurende inzinking, maar dat de betere gang van zaken ln hoofd zaak Is toe te schrijven aan vraag voor oorlogsdoeleinden. Deze is niet alleen af komstig van de direct bij den oorlog be trokken landen, maar ook van die staten, die zich op de mogelijkheid van een uit breiding van het conflict voorbereidend, hun bewapening opvoeren en voorraden aanleggen. De naweeën van den wereldoorlog lig gen nog te versch in de herinnering om niet te beseffen, welke gevaren een door dergelijke ongezonde factoren veroor zaakte prijsopdrijving in zich bergt. Mocht het conflict tot den tegenwoordigen omvang beperkt blijven, dan zal een terugslag zelfs spoediger kunnen intreden dan men thans veelal verwacht. Een strikte toepassing van de economische sancties zal eveneens van directen in vloed kunnen worden op de prijsvorming, al valt hieromtrent met zekerheid nog niet veel te zeggen. Uit den aard der zaak zijn de prijzen van grondstoffen, die van direct belang rijn voor het vervaardigen van oorlogs materiaal. w.o. in de eerste plaats metalen, het meest gestegen. Zooals echter uit de onderstaande tabel van het prijsverloop van enkele der toonaangevende producten blijkt, heeft de stijgende beweging zich ook medegedeeld aan de noteeringen van landbouwgewassen en koloniale waren. Hierbij heeft zich nog de bijzondere om standigheid doen gelden, dat de statisti sche positie van verschillende artikelen in den laatsten tijd niet onbelangrijk ver beterd was. terwijl men. in tegenstelling met den toestand vóór de crisisjaren, weinig rekening heeft te houden met „on zichtbare" voorraden van handel en in dustrie. De dalende prijsbeweging heeft er Immers toe geleid, dat veelal „mondjes maat" werd gekocht, teneinde verliezen op opgeslagen goederen te voorkomen Een opleving van de vraag kan derhalve thans in veel mindere mate dan vroeger het geval was door nog bij den handel aan wezige voorraden worden opgevangen, maar weerspiegelt zich direct in een Electr. Koper p. ton) Tin (Standard cash p. ton) Tarwe (harde winter 2 Set. p. lb) Katoen (Middl. Upl. $ct. p. lb.) Copra p. ton) Suiker (Cuba $ct. p. lb.) Rubber (d. p. lb.) Thee (brok. orange d. p. lb.) toename van den afzet door producenten, Tegelijkertijd vormt de prijsstijging een aansporing voor den handel, om de uitge- putte voorraden weder te gaan aanvullen. De verbetering, die ook zonder rekening te houden met de oorlogsvraag, in de sta tistische positie van verschillende artike len is ingetreden, is voor een belangrijk deel het gevolg van maatregelen tot kunstmatige beperking van de productie. In sommige gevallen is echter de natuur aan den mensch te hulp gekomen, zoo b.v. met betrekking tot de tarwe-voort- brenglng. Terwijl ln vroegere jaren de inkrimping van de opbrengst ln de Ver. Staten, tengevolge van de desbetreffende maatregelen der Amerikaansche regee ring, gecompenseerd werd door de over vloedige productie in Argentinië, wordt verwacht, dat de Argentijnsche graan oogst dit jaar aanmerkelijk kleiner zal uitvallen. Volgens de Jongste raming van het Amerikaansche Departement van Handel zal de wereldproductie van tarwe dit jaar 3.430 millioen bushels bedragen tegen 3 460 millioen vorig Jaar. Aangezien het overschot uit het vorige jaar aan het begin van dit seizoen 800 millioen bushels bedroeg tegen 1.100 millioen vorig Jaar, zal de totale beschikbare hoeveelheid tarwe op de geheele wereld voor het jaar 1935/36 naar schatting 4.230 millioen bushels bedragen tegen 4.560 millioen in 1934/35. d.i. dus een vermindering van ca. 330 millioen bushels. Als gevolg van den kleineren oogst van dit jaar wordt ver wacht, dat het overschot aan het eind van het Jaar tot 400 a 500 millioen bushels zal dalen. Voor de katoenmarkt zijn de statisti sche vooruitzichten minder gunstig dan voor tarwe; eenerzijds heeft men hierbij rekening te houden met de aanzienlijke voorraden, die met steun van de Ameri kaansche regeering tijdelijk uit de markt worden gehouden en anderzijds belooft de opbrengst van den katoenoogst in de Ver. Staten belangrijk grooter te worden dan het vorige jaar. Officieel wordt de oogst er thans geraamd op 11.464.000 balen tegen een opbrengst van slechts 9.636.000 balen vorig jaar. Hoewel katoen als oor logsmateriaal een rol van beteekenis speelt, is de oorlogsvraag tot dusverre dan ook nog slechts in beperkte mate in de prijsvorming van dit artikel tot uiting gekomen. Daarentegen heeft de tinmarkt in groo teren omvang van de toeneming van de vraag kunnen profiteeren. Het Interna tionale Tin Comité, waarin de voornaam ste tln-produceerende landen vertegen woordigd zijn. heeft in de sterke vermin dering der voorraden aanleiding gevon den, om de restrictie te verzachten en het productie-percentage van 65 tot 70 der standaardproductie te verhoogen, nog wel met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1935. In den jongsten tijd ls de stemming op de tinmarkt, evenals trouwens op de meeste andere marktgebieden, eenigszins aarze lend geworden, wat wel verband zal hou den met de onzekerheid over de verdere politieke ontwikkeling en met de vraag, of Italië uit hoofde van financieels redenen of van eventueele sancties in staat zal blijven, zijn behoeften aan oor logsmateriaal te dekken. De verbetering van den tlnprljs komt goed ter stade aan de Ned. Indische schatkist, die naar men weet uit de be langen der Indische regeering bi] de tin- bedrijven aanzienlijke inkomsten trekt. Laagste Laagste 15 Sept. 10 Oct. 1934 1935 1935 1935 28 1/4 29 1/4 35 3/5 41 221 1/4 208 210 1/2 233 1/2 87 3/8 99 1/4 113 3/4 139 3/4 10.45 10.55 11.75 11 30 8 1/16 10 3/16 10 3/16 13 1/2 2.74 2.65 3.18 3 68 4 1/3 5 3/16 5 3/4 6 161/2 17 1/2 45 58 Ook overigens is onze Oost bij de prijs ontwikkeling op de productiemarkten direct betrokken. De prijsstijging voor Cuba-suiker te New York ls gepaard ge gaan met een toeneming van de vraag naar Java-sulker, die de N. I. V. A. S. in staat heeft gesteld, de limites voor den afzet van suiker ln Brltsch-Indië, China enz. in drie étappes van 10 en één van 15 cent met totaal 45 cent per 100 Kg. te verhoogen. wat percentsgewijs (de notee ring voor superieur bedraagt gemiddeld ruim f.4) 'n aanmerkelijke verbetering ls. De stijging van deo.nibberprljs op zich zelf meer het gevolg van de Jongste ver scherping van de restrictie dan van vraag voor oorlogsdoeleinden, komt ook ten goede aan de Ned. Indische rubberonder nemingen De vaste stemming op de in ternationale theemarkt weerspiegelt zich ln een gestadige stijging der prijzen voor Javathee op de Amsterdamsche veilingen. Voorts verdient de prijsstijging voor copra, voor vezelproducten (men denke aan de belangen van de Handelsver. Amsterdam en van andere Indische cul tuurondernemingen bij deze producten), voor cacao enz. ten volle de aandacht. Op zich zelf is de recente prijsverbete ring op de productenmarkt nog altijd niet buitengewoon belangrijk. De hieraan voor afgegane prijsdaling wordt er Immers lang en lang niet door Ingehaald, en aan een terugkeer van het vroegere prijsniveau behoeft dan ook nog niet te worden ge dacht. Nu moet, bij de beoordeeling van de winstmogelijkheden voor de producen ten der desbetreffende artikelen, rekening worden gehouden met het feit. dat deze inmiddels ln de meeste gevallen hun productie-kosten aanzienlijk hebben kun nen verlagen, zoodat zij op een aanmer kelijk lager niveau der verkoopsprijzen reeds met eenlge winst kunnen werken. Voor de Java-suikerondernemingen ls de toestand in het algemeen zóó, dat de tegenwoordige verkoopprijzen vermoede lijk weinig of geen verlies meer opleveren. Er zijn echter nog aanzienlijke hoeveel heden suiker uit vorige oogsten aanwezig, die bij de meeste maatschappijen te boek staan boven de prijzen, die zij thans opbrengen. Hierop zullen derhalve verdere afschrij vingen noodzakelijk zijn. Is het tijdstip, waarop de Java-suiker-industrie weer met eenlge winst kan werken, nog niet aange broken, nog verder verwijderd ls vermoe delijk dat, waarop de uitkeering van divi dend zal kunnen worden hervat, tenzij de prijsverbetering op de suikermarkt zulke vorderingen mocht maken, dat uit de bedrijfswinst na bewerkstelliging van de noodige afschrijvingen dividend kan worden betaald. Onihogelljk is dit niet; door de sterke inkrimping van het pro ductie-apparaat, zoowel op Java als op Cuba, alsmede door een minder gunstige weersgesteldheid in de bietsuiker verbou wende landen, had men reeds lang ln den loop van het volgend Jaar een prijs stijging verwacht, te meer omdat de voor raden van het verbruik en in de tweede hand sterk zijn ingekrompen. In verband met de politieke verwikkelingen is de nel- ging, om deze voorraden aan te vullen, ook hier nog vervroegd, wat de prijsstij ging in de hand werkt. De hoop op een verdere verbetering van den suikerprijs heeft tot een opleving van de speculatieve belangstelling voor suikeraandeelen geleid. Aan het eind der vorige week nam de vraag, niet alleen naar suikeraandeelen, maar naar alle productie-ondernemingen, zulk een om vang aan, dat gesproken kon worden van een „grondstoffen-hausse". Wat suiker aandeelen betreft, profiteerden hiervan vooral de minder courante soorten; we gens de beperkte markt leidt een geringe vraag gemakkelijk tot een betrekkelijk groote koêrssttigirg, zoels omgekeerd 'n naar verhouding klein aanbod meest moeilijk wordt op' -nomen Hoewel de be langstelling in de afgeloc. n week gelei delijk is geluwd, konden de noteeritigen zich toch meest op het verhoogde koers- pell handhaven. De vraag naar thee-aandeelen werd ge stimuleerd door de hoogere prijzen, die op de laatste Amsterdamsche thee-veiling konden worden bedongen en de koersen zijn dientengevolge scherp opgeloopen. Rubberaandeelen werden gunstig beïn vloed door het bericht, dat de Ned. Indi sche regeering thans overgaat tot het op- koopen van rubber-,licenties", teneinde aldus den rubberultvoer terug te brengen tot de toelaatbare hoeveelheid, nadat de export van bevolklngsrubber het vastge stelde quotum aanmerkelijk heeft over schreden Verwacht wordt, dat verschil lende rubber-ondernemingen gebruik zul len maken van het aanbod en dat zij hun bedrijf geheel zullen stopzetten. Hierdoor voltrekt zich in de rubbercultuur een ver dere rationalisatie, die aan de markt in haar geheel ten goede komt. doch die een toeneming van de werkloosheid in dezen bedrijfstak met zich brengt. Het ligt in de bedoeling van het Gouvernement, een totale hoeveelheid van 20 000 ton aan li centies op te koopen. De hiervoor benoo- dlgde middelen ad naar raming f. 5 mil lioen, zullen, naar men aanneemt, geput worden uit de opbrengst van het uitvoer recht op bevolkingsrubber. In de lndustrieele afdeeling is minder omgegaan dan ln cultures, doch in het algemeen was de stemming hier goed prijshoudend. Een uitzondering vormden aandeelen Ned. Ford. die scherp in koers daalden op het tegenvallende interim- dividend. Aandeelen Philips konden een paar percent in koers oploopen, hoewel de exportcijfers voor radio-artikelen in de maand September niet meevielen. In ver gelijking met de voorafgaande maand is nog een kleine vermindering van f. 5000 Ingetreden, terwijl September van het vo rige jaar een vooruitgang van bijna f. 11/4 millioen tegenover Augustus had vertoond. Met een waarde van f. 3.79 mil lioen is de uitvoer ln September 1935 ruim f. l'/i millioen bij dezelfde maand van 1934 ten achter gebleven. In de eer ste negen maanden van dit jaar bedroeg de export van radio-artikelen f. 29 mil lioen. tegen f. 28.11 millioen in de over eenkomstige periode van het vorige Jaar. Er bestaat dus nog een kleine voorsprong. De uitvoer van gloeilampen blijft voor de eerste zeven maanden met een totaal van f. 4.14 millioen c.a. zeven ton bij het vo rige jaar ten achter. Aandeelen Konink lijke zijn bij beperkten handel lets ln koers gestegen. In Amerikaansche waar den zijn de omzetten eveneens vermin derd. Beleggingswaarden konden zich mee- rendeels op de vorige prijzen handhaven. Een gunstlgen Indruk maakt de week staat van de Nederlandsche Bank, die een vermeerdering van den goudvoorraad aantoont van f. 20 millioen, gepaard gaande met een inkrimping van de cre- dletverstrekklng. waardoor de positie der Bank aanmerkelijk ls verbeterd. De goud dekking der direct opeischbare verplich tingen bedraagt thans weer 66.24% tegen 62.26% in de vorige week. De guldenskoers kon zich in verband hiermede iets her stellen en op de geldmarkt ls de situatie ln zooverre verbeterd, dat particulier dis conto tot 51/4 i 5%% is teruggeloopen, wat de mogelijkheid van disconto-verla ging door de Ned. Bank opent. Prolon gatie bleef echter op het hooge niveau van 6% gehandhaafd. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop Cult. Mij. der Vorstenlanden 18 20 1/2 20. Handelsver. „A'dam" 178 3/4 181 1/4 180 Javasche Cultuur M. 94 100. N. I. S. U. 91'/: 95 1/4. Suikerfabr. TJoekir 98 103% 102. Wonolangan 32 37. Balapoelang 171 177'/:. Banjoewangl pref. winstd. 87% 96 95%. Melattle 120 130 128'/:. Amsterdam-Rubber 100 103 102'/:. DE HARINGVISSCHERIJ. (Van onzen Visscherij-medewerker). Het schijnt, dat de ZandvisscheriJ reeds teneinde loopt. De kwaliteit van de haring is nog achteruit gegaan, vergeleken bij de vorige week en er wordt zeer veel ijleharing aangevoerd. De aanvoeren wa ren niet bijzonder groot, van een over vloedige visscherij is dan ook geen sprake. Zooals altijd zijn er uitzonderingen, die den regel bevestigen; zoo komen er ook thans schepen met volle ladingen binnen, welke maar kort uit zijn. In het geheel genomen kunnen wij wel zeggen, dat de Zandvlsscherij mislukt is. De totaalvangfct is thans ruim 120.000 kantjes bij die van het vorig jaar ten achter. Zooals het er thans vqorstaat, ziet het er wel naar uit, dat de zoutharing- vlsscherij wat langer uitgeoefend zal wor den, dan het vorig jaar. Verschillende schepen warden er op in gericht versche haring aan de markt te brengen; de prijzen hiervoor waren deze week uitstekend. De vooruitzichten voor de verschharingvisscherij zijn echter niet bijzonder gunstig, daar voor den export naar Duitschland slechts een zeer klein kwantum is toegestaan; men spreekt van Mk. 170.000 voor de laatste drie maanden van 1935. Als men weet, dat het vorig Jaar per week dikwijls groote hoeveelheden naar Duitschland geëxporteerd werden, kan men zich voorstellen, dat een der gelijk kwantum practisch van geen betee kenis is. De Visscherilcentrale heeft bekend gemaakt, dat vanaf 10 October wederom partijen pekel- en steurharing uit de markt genomen zullen worden. Deze be slissing schijnt genomen te zijn na een spoedeischende vergadering van de Ree- dersvereeniging, naar aanleiding van de groote val van de prijzen in de laatste week. Er schijnt sprake te zijn van maxi mum opvangprijzen van acht gulden voor goede pekelharing. O.i. zijn deze prijzen te laag; de prijzen zijn geregeld belang rijk hooger geweest en het bleek, dat ex port mogelijk was. Er is veeleer reden den maximumprijs een gulden hooger, in- plaats van een gulden lager te stellen, dan die van het vorig jaar toen deze negen gulden bedroeg. Het ls te hopen, dat aan de te benoemen prijszettingscommissie voldoende vrijheid gelaten zal worden om de prijzen even tueel te verhoogen. DE TREIL VISSCHERIJ. De vischprljzen blijven op een redelijk peil en de besommingen zijn van matig tot goed. Nog steeds beëindigen er motorloggers de treilvlsscherij om ter haringvlsscherlj uit te varen, hetzij ter zoute,hetzij ter versche. Voor de haringtrekkers loopt het sei zoen ten einde; deze schepen zullen dan ook wel weer spoedig ter gewone treil- visscheri] uitvaren. Bandar Rubber 100 1/4 103'/: 103. Hessa Rubber 81 82 1/4 81. Ford Automobielfabr. 276 254 257 256 5/8 ex div. Philips' 238'/: 241'/:. Unilever 96 3/8 95 3/4 97 1/8. Kon. Petroleum 186 1/4 192 3/4 1913/4. 4% Nederland 94 3/4 94 7/16 95 1/8. 3% Nederland 80 3/4 81 5/8 81 3/8. 2'/:% N.W.S 70 70 3/8 70. 4'/:% Ned. Indië 93 92 3/8 93 1/4. 4% Amsterdam 89 1/16 88%. 2—4

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 14