DE EERSTE SANCTIEMAATREGEL TEGEN ITALIË GENOMEN ONZEKERHEID AAN 'T FRONT. 76sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 12 October 1935 Vierde Blad No. 23175 Nieuws van het Front. De positie der Italianen precair. OPENING VAN „FILMSTAD" o DE SANCTIES. De sanctieconferentie heeft zonder de batten van belang een ontwerp-resolutie inzake verbod van uitvoer van wapenen naar Italië aangenomen met op een na algemeene stemmen. Alleen Hongarije stemde tegen. Dit ontwerp heeft den volgenden tekst: Teneinde den regeeringen der Volken bondsleden de nakoming van hun ver plichtingen volgens artikel 16 te verge makkelijken ls het raadzaam reeds thans de volgende maatregelen te nemen: 1. De regeeringen der volkenbondsleden, die op het oogenbllk maatregelen tot ver bod of beperking van den uitvoer, den heruitvoer of den doorvoer van wapenen, munitie en oorlogsmateriaal naar Abes- synië toepassen, zullen deze maatregelen onmiddellijk opheffen. 2. De regeeringen der Volkenbondsleden zullen terstond den uitvoer, heruitvoer en doorvoer naar Italië en zijn bezittingen van wapenen, munitie en oorlogsmate riaal, welke aangegeven staan op de ge citeerde lijst, verbieden. 3. De regeeringen der volkensbondsle- den zullen de noodige maatregelen nemen om te vermijden, dat de in een bijgevoeg de lijst opgenoemde wapenen, munitie en oorlogsmaterialen die naar een ander land dan Italië uitgevoerd worden, direct of In direct naar Italië of de Italiaansche be zittingen heruitgevoerd worden. 4. De onder 2 en 3 bepaalde maatrege len hebben ook betrekking op de reeds ln uitvoering zijnde contracten. 5. Iedere regeering wordt opgeroepen In den kortst mogelijken tijd de coördina tiecommissie door tusschenkomst van den secretaris-generaal van den Volkenbond mededeeling te doen van de maatregelen, die zij op grond van de bovengenoemde bepalingen heeft genomen. De bijgevoegde lijst bevat tot in bijzon derheden de wapen- en munitie-soorten, waarvan uitvoer naar Italië verboden moet worden. De financieele commissie der conferen tie zal hedenmorgen de kwestie bestudee- ren van een verbod van leeningen van welken aard ook. Daarbij wordt gedacht aan regeeringscredleten, leeningen op de financieele markt en handelscredieten. Naar van Engelsche zijde wordt ver klaart, is de conferentie het er over eens, dat uiterste spoed bij de toepassing van concrete maatregelen geboden is. Wat het wapenuitvoerverbod betreft, is men voor eerst niet voornemens controlemaatrege len te nemen. V. S. heffen embargo niet op voor Abessynië. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Cordell Huil, wees er op, dat de neutraliteitswet de Vereenigde Sta ten verhindert, zich aan te sluiten bij de Volkenbondsleden, die het embargo op oorlogsleveranties aan Abessynië ophef fen. Eden voor de Radio. „Voor zoover het de Brltsche regeering betreft", zoo zeide minister Eden, in een radiorede over de te Genève genomen beslissingen met betrekking tot het Ita- liaansch-Abessynisch conflict, „kan Ik u de verzekering geven, dat wij zullen vol harden in hetgeen wij zijn begonnen. Het is thans acht dagen geleden, dat de oorlog uitbrak. Heden hebben een vijf tigtal staten metterdaad uiting gegeven aan hun wensch, dezen oorlog te doen beëindigen. Wij kunnen thans geen uit vluchten zoeken, want op dit oogenbllk worden menschen gedood en woonsteden vernield". VAN 'T FRONT. De berichten van het front zijn en blij ven zeer verward en het grootste voorbe houd blijft geboden. Uit Rome. Uit Rome wordt gemeld: Na twee dagen is thans weer een offi cieel legerbericht uitgegeven, waarin voor het eerst verliescijfers worden genoemd. Het bericht luidt als volgt: Gisteren zijn de verbindingen met de etappe, alsmede de maatregelen voor ver pleging. wegenbouw en watervoorziening verder verbeterd. In den loop van den dag hebben inlandsche Infanterie en cavallerie tochten ondernomen in het vijandelijk gebied en een aantal vijandelijke troepen- afdeelingen verstrooid. Tegen zonsondergang naderde Ras Se lassie Cuxa, de commandant van Oost- Tigre, onze voorposten en stelde zich met zijn bewapenden, eenige duizenden man nen, onder 't bevel van generaal Santini. Kort daarop is ook Ras Kassa Araia met zijn bewapenden naar onze zijde over- geloopen. De verliescijfers, welke door eenige bul- tenlandsche kranten worden gepubliceerd, zijn leugenachtig. Voor zoover over het uit gestrekte front na een opmarsch van vier dagen kon worden vastgesteld, bedragen deze: 30 dooden, waaronder 25 inlanders, 70 gewonden, waaronder 50 Inlanders, ter wijl 33 Inlanders worden vermist. De be richten over dooden en gewonden zijn onmiddellijk aan de familieleden bekend gemaakt. Aan wapenen verloren de Italianen een kanon, een mitrailleur, 134 geweren en 30 houders munitie. In de bezette gebieden wordt de reor ganisatie onder steeds meer vrijwillige medewerking van geestelijkheid en bevol king voortgezet. Aan het front in het Zuiden zijn talrijke gevallen van desertie in de Abessynische troepen te constateeren. De berichten der buitenlandsche bladen van desertie van Itahaansche Askaris zijn onjuist. Na de gevechten bij Amba Augeher zijn door de Italiaansche troepen 300 Abessy- mers gevangen genomen, die, van hun woepen afgesneden, sinds vijf dagen zon- der voedsel waren. Zij waren zoo uitgeput, dat zij nog niet achter het front konden worden gebracht. De in het Italiaansche' legerbulletin ge noemde Degiac Halle Selassie Cuxa, die zich, volgens dit bericht, met zijn troepen ter beschikking van generaal Santini zou hebben gesteld, ls, naar van Italiaansche zijde met nadruk wordt verklaard, niet alleen heerscher over het Oostelijk deel der provincie Tigre, doch ook een directe af stammeling van Negus Johan, die in de tweede helft van de vorige eeuw tot zijn dood de kroon van Tigre en eveneens de keizerskroon van Ethiopië heeft gedragen. Zijn drie jaren geleden overleden vader was, naar men voorts verklaart, steeds zeer Italiaansch gezind geweest, zoodat dus een zekere beteekenis kan worden gehecht aan de onderwerping van Degiac Cuxa. Deze zou 12.000 man bij zich hebben ge had, allen gewapend met geweren en 100 mitrailleurs. De tegelijkertijd naar Italiaansche zijde overgeloopen Degiac Kassa Araia behoort eveneens tot de Indertijd door Menelik onttroonde dynastie. De Donderdag overgeloopen Selassie Cuxa wordt ln politieke kringen te Rome beschouwd als de rechtmatige kroonpre tendent van Ethiopië. Naar men verneemt, Is hij 'n zwager van negus Haile Selassie. Zijn twee jaren geleden overleden vrouw was een zuster van den keizer. Uit Asmara wordt gemeld, dat generaal De Bono, alvorens naar Adoea te vertrek ken. waar hij zijn hoofdkwartier zalves tigen. aan den vice-gouverneur van Eritrea. Gabelli, de leiding van de kolonie heeft overgedragen. De aanleg van wegen voor vrachtauto's ln de bezette gebieden wordt voortgezet. Generaal De Bono heeft een bezoek ge bracht aan het front bil Adigrat. Hij woonde een parade bij en sprak de troe pen toe. Uit telegrammen der oorlogscorrespon denten in de Romeinsche bladen blijkt nog. dat de Italiaansche troepen in Noord- Abessynië nieuwe stellingen bezet hebben, die van groot strategisch belang worden geacht. Zoo heeft het legercorps, dat opereert in de zone van Adigrat ziln op marsch in detachementen naar het Zui den voortgezet en verschillende posities in de richting van Debra Sion, Sokota en Anda Mariam Ingenomen. Voorts hebben afdeelingen van het inboorlingenleger dat zijn basis heeft te Entiscio en op den berg Augher den opmarsch voortgezet in de richting van Enzad en Memessa over een diepte van 5 K.M. Het legercorps der zwarthemden dat .zich te Adoea bevindt heeft Aöba Garima b&e't en zijn stellingen op den berg Raio eri op Enda Chidane Meret geconsolideerd teneinde alle door gangen van de streek onder controle te krijgen. Terzelfdertlid ziln colonnes troe pen opgerukt in "de richting van Aksoem. waarbij zij wederom terrein wonnen en gevechten leverden met Abessijnsche pa trouilles ten Westen en ten Noorden van de stad. De luchtstrijdkrachten bliiven on afgebroken de bewegingen van den vtiand waarnemen. Een vliegtuig, dat boven de streek van Aksoem vloog heeft het be staan om ter betere uitvoering van zijn topografische taak een landing uit te voeren op nog niet bezet gebied en ver volgens zonder incidenten weer te starten. De bevelhebber van de luchtstrijdkrachten bestudeert de mogelijkheid van het aan leggen van een vliegveld bi.i Adoea en Adi grat. Generaal de Bono is in Adoea aan gekomen waar hij officieel de monumen ten voor de in 1896 gevallen Italianen heeft onthuld. Uit Addis Abeba. In de Abessijnsche hoofdstad worden de geruchten steeds luider over een veldslag aan het Noordelijk front. De Italianen zouden in Wolkait. Tigré en Agama trach ten met artillerievuur en luchtaanvallen de Abessijnsche stellingen „stormrijp" te maken. Het zwaartepunt van den veld slag zou liggen ln het gebied rondom Aksoem. Ook ten Zuiden van Adigrat zou een verhoogde oorlogsactiviteit merkbaar zijn. Een bevestiging van deze berichten kon nog niet verkregen worden, aangezien de telefoonlijn AdoeaAddis Abeba ver nield is. Het bericht, in ons blad vermeld om trent hevige gevechten rondom en in Adoea, waarbii de Abessijnsche troepen 2500 Italianen zouden gedood hebben. <"erd aan Reuter verstrekt door Iemand, die in nauw contact staat met het keizerlijk pa leis. Een woordvoerder van de regeering verklaarde ook. dat lui reden had aan te nemen dat het bericht juist was. De Italiaansche opmarsch ondervindt thans aan het geheele Noordfront ver traging ten deele wegens het gebrek aan verbindingen en ten deele wegens de con centratie van sterke afdeelingen Abessij- nen op de lijn MeginaRasdascianAmba Aladi. De sterkte vo" deze troepen wordt geschat op precies 40.000 man. Men ver wacht, dat zich hevige gevechten zullen ontwikkelen, die bovendien zeer moeilijk zullen zijn wegens het bergachtige terrein. Van de Noordwestgrens komen voorts berichten volgens welke daar krachtige Abessijnsche troepenbewegingen plaats hebben welke voornamelijk geconcentreerd worden bij de rivier Setit. De Italiaansche troepen traden hier vooreerst zeer voor zichtig op, aangezien zij in verband met de nabijheid van de grens van den Soedan politieke verwikkelingen willen voorkomen. Overigens schijnt de Italiaansche op marsch op het geheele Noordelijke front niet krachtig te zullen kunnen worden voortgezet alvorens de achterhoedeverster kingen en -voorzieningen geheel gereed zijn, waarbij vooral het wachten is op artillerieversterking. De heilige stad Aksoem is nog steeds niet in handen van de Italianen gevallen. Zoo dra de legercorpsen van Maravigna ver sterkingen hebben gekregen, zal de op marsch naar Aksoem hervat worden. In den omtrek van deze stad zijn tot dus- (Speciale Reuter- en A.N.P.-dienst). VERSNELLING VAN DE ITALIAANSCHE OPERATIES VERWACHT. In verband met opheffing van het wapenembargo t. o. v. Abessyr.ic. ADDIS ABEBA, 11 Oct. (Reuter-A.N.P.) De militaire operaties zijn vandaag in Abes synië vrijwel stationnair gebleven. Alleen in den Noordelijken sector zijn Italiaan sche detachementen eenlgszins opgedron gen in de richting van Makalle, ten Zuiden van Adrigat, terwijl de Italiaansche colon nes ten Westen van Dolo aan het Zuid front ook eenigszins in Noordelijke rich ting gedrongen zijn. Nu het wapenembargo voor Abessynië door besluit van Genève zal worden opge heven, acht men het zeer waarschijnlijk, dat voor zoover dit ln overeenstemming gebracht kan worden met de veiligheid van hun verbindingsmiddelen, de Italianen hun tweevoudigen opmarsch uit het Noorden en Zuiden in de richting van den spoor weg naar Djlboetl zullen versnellen, ten einde het onmogelijk te maken, dat de Abessijnen langs dezen weg van wapenen zullen worden voorzien. De „slachting" in Adoea. Men wijst er in de Abessijnsche hoofd stad op, dat, wanneer de berichten om trent de groote slachting in Adoea in den afgeloopen nacht waar zouden blijken, hierin een kostbaar voorteeken gelegen zou zijn ten opzichte van den afloop van den oorlog, aangezien hierdoor het bewijs zou zijn geleverd, dat de Abessijnen in staat zijn nachtelijke aanvallen op groote schaal ten uitvoer te leggen tegen blanke (roe pen, die over de modernste wapenen be schikken. Intusschen moeten de berichten over deze „slachting" in Adoea vooralsnog eenlgszins sceptisch worden opgenomen, al heeft ook een Abessijnsch minister in Addis Abeba te kennen gegeven, dat er reden was te gelooven, dat de aanval op Adoea inderdaad heeft plaats gevonden. Een onderofficier van de Keizer lijke Garde vertelt zijn ervarin gen bij Adoea. Een gewond onderofficier van de Kei zerlijke Garde is te Addis Abeba aangeko- komen. Hij deed den correspondent van ReuterA.N.P. het volgende relaas van den slag, die Zaterdag j.l. bij Adoea geleverd is. Onze stellingen zoo vertelde hij waren uitgezet op het plateau vóór Adoea, toen de Italianen na een zwaar artillerie bombardement en een hevig mitrailleur- vuur uit vliegtuigen tot den aanval over gingen. Onze rijen werden door dit vooraf gaande bombardement en het spervuur op treurige wijze gedund, maar wij wisten onze stellingen toch te handhaven. Ondanks onze verliezen gingen wij in den nacht tot een aanval over, waaraan de Italianen een hardnekkigen tegenstand boden. Wij wisten zeven tanks onbruikbaar te maken, voordat wij ons bij het aanbreken van den dag terugtrokken, ter uitvoering van de bevelen, die ons waren gegeven. Naar onze schatting waren bij dezen strijd de verlie zen aan beide kanten even groot. Luchtafweergeschut bij Addis Abeba verwijderd. Het luchtafweergeschut, dat op de stra tegische punten van Addis Abeba stond opgesteld, is weggehaald. (Copyright Reuter-A.N.P.) verre nog geen concentraties van Abes sijnsche troepen waargenomen. Van het Somalifront komen berichten over Italiaansche troepenbewegingen, die ten doel hebben in Noordwestelijke rich ting op te rukken en het contact met de troepen van Santini tot stand te brengen. Uit officieele kringen wordt mede gedeeld, dat twee Italiaansche vliegtuigen een vlucht uitvoerden boven het plaatsje Wareno in de noordelijk van Harrar gele gen provincie Issa. Een van de toestellen werd door leden van den Issa-stam met geweerschoten omlaag geschoten. In het vliegtuig bevonden zich twee personen en een kleine hond, die allen den dood vonden. De vertegenwoordiger van Abessynië te Genève, Tecle Hawaxiate, één van de bekwaamste Ethiopische generaals, die eindexamen heeft gedaan aan de mili taire academie van Petersburg, is thans op zijn herhaald verzoek naar zijn land teruggeroepen om een commando op zich te nemen. Hij zal te Genève worden vervangen door Blatingeta Wolde Mariam, die het Rickettverdrag mede heeft onderteekend. Marcel Griaule, kenner van Abessynië, schrijft in l'Oeuvre, dat kluizenaars uit hun schuilhoeken te voorschijn komen om den heiligen oorlog te prediken. Hun ma gere leden zijn slechts door smerige dierenvellen gedekt en ze spreken met overspannen stem. Ze wonen ln hutten van takken dichter bij de beesten dan bij de menschen en nochtans dringen de 45 slagen op de oorlogstrommels even snel als tot de militaire hoofden tot hen door. Dan nemen ze het eenige meubel van hun hut, den van boven gekloofden staf, waarop ze, bedelend om voedsel, steunen of wel ze grabbelen zelf de wortels uit den grond. Ze vervloeken Italië en doen een beroep op de behandeling, die Christus wedervaren ls, terwijl de zonen van het toenmalige Rome toekeken. De sterkte der Italianen. De oorlogscorrespondent van het D.N.B. deelde draadloos mede, dat thans de sterkte bekend wordt van de Italiaansche troepen, die 3 October oprukten in Abes synië. Deze troepen tellen 110.000 man met 2300 mitrailleurs, 230 stukken ieschut, 92 tanks en 35.000 paarden en muildieren. Bij iedere troepenafdeeling is een des kundige ingedeeld, die bekend is met de landstreek en die de bevolking moet be werken. Daarvoor maakt men bij voor keur gebruik van Askaris, die zich na het beëindigen van hun diensttijd in het Ita liaansche koloniale leger in deze streken hebben gevestigd. Heden vertrekt gezant Vinei. De Italiaansche gezant te Addis Abeba, graaf Vinei, zal heden zijn standplaats verlaten. Hij zal zich per trein naar Dsjlboeti be geven. De behartiging der Italiaansche belan gen in Abessynië wordt na het verbreken der diplomatieke betrekkingen opgedra gen aan Frankrijk of België. De inheemsche soldaten desertecren bij honderdtallen - Bezorgdheid over toekomstig optreden der Abessijnsche leiders - Van het Zuidelijk front geen nieuws. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes) ADDIS ABEBA, Vrijdagavond. Ik voorspelde gisteren, dat het zwaarte punt der gevechten in het Noorden zou liggen. Het nieuws van vandaag bevestigt dit. Hat Italiaansche leger vecht wan hopig in het Noorden om zijn positie terug te winnen en het is de laatste dagen duidelijk geworden, dat de Italiaansche generaals niet op snelle successen behoe ven te rekenen. De Abessijnsche troepen zijn sterk en i-dend Behalve hun natuurlijke be kwaamheid om zich in een moeilijke I is i: voort te bewegen, hebben zij leiders met groote strategische capaci teiten. De Italianen probeeren op het oogen bllk niet alleen hun verworven posities op Abessijnsch grondgebied te handhaven, maar vechten eveneens om hun gezag ln Eritrea, waar Abessijnsche troepen steeds verder optrekken zonder veel tegen stand te ontmoeten. In de hoofdstad heerscht hierover een algemeen zwijgen. Om de een of andere reden blijven de ministers ontkennen, dat zij eenig be langrijk nieuws uit het Noorden hebben ontvangen. Dit is natuurlijk onaanneme lijk. Ondanks dit officieele stilzwijgen kan ik uit goede bron mededeelen, dat de Italiaansche positie zeer precair is. Het lot van Adigrat, dat naar men zegt na een moedigen aanval van Ras Seyoem heroverd was, is op het oogenblik onbe kend. Ik verneem, dat de beslissing afhangt van het gevecht, dat de laatste 48 uur m den omtrek woedt tusschen de Abes sijnsche troepen en een troep blanke sol daten, die haastig vanuit Eritrea te hulp gekomen zijn. Zij moeten de plaatsen in nemen van de inheemsche soldaten, die uit het Italiaansche leger bij honderd tallen zijn gedeserteerd. Men hoopt daardoor verdere desertie tegen te gaan, daar deze een van de ern stigste problemen der Italiaansche leger aanvoerders is geworden. De vele be richten, die te Addis Abeba over deze deserties aankomen, onderschatten ver moedelijk nog den omvang hiervan. Gedurende de laatste dagen zijn de inheemsche troepen overal van het Ita liaansche leger afgebrokkeld. Men gelooft, dat duizenden inheemsche militairen over de grens van Eritrea naar Abessynië zijn gevlucht met groote hoeveelheden Ita liaansche wapenen, voedsel en ammunitie. Men beweert, dat de Italianen op het oogenblik alleen zeker zijn van hun blanke troepen. De inheemsche troepen, waaraan zij zekere waarde hechtten, zijn nauwe lijks meer van beteekenis voor hen. Uit gesprekken met verantwoordelijke personen te Addis Abeba merk ik den lsatsten tijd. dat, hoewel men volledig in successen in het Noorden gelooft, men eenigszins bezorgd is over het toekomstig optreden der leiders. Ras Seyoem en de schoonzoon van den keizer riskeeren misschien te veel door overmatig zelfvertrouwen en hun te sterk onafhankelijkheidsgevoel. Velen gelooven zelfs, dat zij hun tegen aanval reeds te ver hebben doorgevoerd. Ieder oogenblik kan het grootste deel van het Italiaansche leger tegen hen op rukken en zelfs een Abessijnsch leger van 15.000 of 17.000 man zal het daartegen moeten afleggen. Het blijkt duidelijk, dat de verbinding tusschen de Abessijnsche regeering en de legers in het Noorden uiterst zwak is. Dit is onbegrijpelijk en wekt natuurlijk onrust. Officieel wordt herhaaldelijk verklaard, dat men geen nieuws uit het Noorden heeft ontvangen en niet weet welke de positie is. Men schijnt de propagandisti sche waarde van berichten over Abessijn sche successen niet te voelen. De Italianen daarentegen buiten het geringste succes oneindig uit. Het officieele bulletin van vandaag was bijvoorbeeld volkomen ontoereikend. Het zeide alleen maar, dat een Italiaan sche vliegmachine in Issa was neerge schoten en dat twee piloten en een hond waren gedood. Uit het Zuiden ontbreekt alle nieuws. (Copyright MorningpostA.N.P.) GROOTE BELANGSTELLING VAN VELE ZIJDEN. Hedenmorgen vond in tegenwoordigheid van talrijke genoodigden ongeveer acht honderd in het kader van de feestweek ter herdenking van het 40-jarig bestaan der cinematografie, de officieele opening plaats van Loet C. Barnstijn's „Filmstad", gelegen aan de grens van Wassenaar en Den Haag. Talrijke autoriteiten hadden blijk van belangstelling gegeven, w.o. ministers, ge zanten, burgemeesters, alsmede meerdere deskundigen op filmgebied. Het woord is gevoerd door den heer Loet C. Barnstijn, die allen welkom heette, vervolgens door den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. dr. Gelissen, die deze nieuwe industrie met vreugde begroette en de officieele opening verrichtte. Minister Gelissen is de eerste Neder- landsche minister die zelf in zijn vrijen tijd films maakt onlangs tijdens een vacantie nog van den Eifel en uit dien hoofde reeds blijk geeft, zich voor dit RECLAME- VERKOUDHEID VERDWIJNT ONMIDDELLIJK. Wanneer ge den aangenamen damp van Karsote het nieuwe wetenschappe. lijke middel inhaleert, worden Uw ademhalingsorganen gevuld met een atmosfeer, waarin alle bacteriën van ver koudheid, griep of influenza onmiddellijk vernietigd worden. Sprenkelt dus enkele druppels tó; Karsote op Uw zakdoek vji* en snuift de verfris- schende dampen op. In MFlpP* enkele minuten worden de verstopte neusgaten l-.l geopend, het slijm achter in de keel komt los, de ont- stoken slijmvliezen worden verzacht. Laboratorium-proe- ven hebben bewezen, dat de Karsote-damp alle bacteriën van verkoud heid, griep, influenza etc., doodt in minder dan 10 minuten. !95l Zorgt, dat ge steeds het handige zakfla connetje van Karsote bij de hand hebt, zoodat U zich overal voor besmetting kunt behoeden. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten a f.0.90 per flacon (zak formaat) en f. 1.35 per flacon (2 x de kleine maat), omzetbelasting Inbegrepen. onderwerp te interesseeren. Tenslotte voerde nog het woord de heer D. Ham burger Jr., voorz. van den Ned. Bioscoop bond, waarna een rondgang door de ge bouwen volgde en ververschingen werden aangeboden. Deze opening droeg een zeer feestelijk karakter! Over Barnstijn's „Filmstad" schreven wij reeds meerdere malen. Dezer dagen brachten wij er nog eens een bezoek, ten einde de gereedgekomen kantoorgebouwen, studio's en laboratoria te bezichtigen. Er is hier werkelijk iets grootsch tot stand gekomen: een nieuwe industrie zal zich op deze plaats ontwikkelen, dank zij het initiatief en de werkkracht van den heer Barnstijn, die geen moeite en kosten gespaard heeft, om „Filmstad" zoodanig te outilleeren, dat men bij de vervaardiging van films, althans „technisch" volkomen „up to date" te werk kan gaan en te dien opzichte de concurrentie van het buiten land niet behoeft te vreezen. Wat de ar tistieke verzorging der films betreft, daar over zal de toekomst 'het antwoord moeten geven. Filmstad beslaat 13.000 vierk. Meter en leent zich ook buitengewoon voor het maken van mooie buitenopnamen. Het prachtig landelijke terrein, eertijds toebehoorende aan Baronesse van Brienen, met zijn schilderachtige bosschages en vijverpartijen ligt rond het ouderwetsche, trotsche en witgepleisterde Huis „Ooster beek", tegenover het Haagsdhe Bosch nabij het Viaduct, waarin de kantoren zijn ge vestigd. Wij wandelden door de, ondanks de veranderingen, nog steeds aan den patriciërstijd herinnerende directiekamer, van waaruit de heer Barnstijn zijn veelom vattend bedrijf redigeert. Talrijke afdee lingen zijn op de diverse verdiepingen on dergebracht, o.a. de afd. voor de Ameri kaansche films, die door Barnstijn in ons land worden geïmporteerd, een pers- en productieafdeeling, alsmede een projectie zaal waar de uit te brengen films of scènes proefgedraaid worden. Een speciaal gebouw is verrezen voor de huisvesting der laboratoria, waarin be kwame ingenieurs en een talrijk personeel arbeidt aan de filmmontage, die, gelijk bekend, talrijke machinerieën vereischt, een en ander volgens de modernste eischen ingericht. Daar zijn o.m. droog- en ontwikkei- machines voor de films, baden voor toon- en geluidsfilms, een afdeeling voor heij vervaardigen der specipjil benoodigde che micaliën. aparte titel, snij- en plakkamers. In een apart krachtstation bevindt zich o.m. een cascade-omvormer, welke den gelijkstroom levert voor de booglampen, wegende 25.000 K.Gvoorts een afvlak- filter, om den geproduceerden gelijk stroom zoo zuiver mogelijk te maken, en de waterleiding-installatie, die ln verbin ding staat met twee wellen van 35 Meter diepte. De gemeente Den Haag legde een 10.000 volts voedingskamer naar het krachtstation. Een bijzonder treffenden indruk van het machtige en veelomvattende bedrijf krijgt men echter tijdens het betreden van de enorme haken, die tot studio zijn inge richt, n.l. de Wilhelmina-, Juliana- en Emrnastudio. De eerste is de grootste: daarin vond ook hedenmorgen de officieele ontvangst der genoodigden plaats. Hoog boven ons, welhaast tegen 't pla fond staan op galerijen de tallooze schijn werpers, die hun verblindend licht weer zullen uitstralen, als men met nieuwen filmarbeld gaat aanvangen. Auto's voor de buitenopnamen en talrijke andere instrumenten staan overal: binnenkort zal hier weer de bedrijvigheid heerschen, die wij onlangs tijdens een der opnamen Teeds meemaakten. Van de opname-uitrusting maakt o.a. ook nog een groote electrische kraan wagen, de zoogenaamde „giraffe" deel uit, die den regisseur, cameraman en assistent met de camera acht meter om hoog kan brengen en zich ook verticaal beweegt. Slechts in nog één Europeeschp Studio, n.l. te Parijs, is een dergelijk werk tuig in gebruik. De gebouwen bevatten nog veel meer zalen en kamers. o.a. garderobes, kleed kamers, een foyer voor artisten en figu ranten enz., die het geheel een aanzien geven van groote veelzijdigheid. De „Emma" studio tenslotte, is evenals de andere studio's, maar hier ln nóg sterkere mate, omgeven door geluidwerende muren: zij is bestemd voor de muzikale opnamen en beschikt over de daartoe speciaal ver- eischte accoustiek. Naar wij vernemen zal „Filmstad" bin nenkort ook voor het publiek opengesteld worden: men zal dan zelf een kijkje kun nen nemen in deze „geheime gaarkeuken der film „Filmstad" brengt in dezen moeilijken tijd velen werk en biedt, daar hier naast .nationale films ook producties voor den export gemaakt zullen worden, voor de toekomst ongetwijfeld mooie perspectieven.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13