De sancties in den Volkenbond. LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 10 October 1935 SCHEEPSVERBINDINGEN. Nog weinig nieuws van 't front. TELEGRAMMEN In 1933 waren de totale kosten der ver- pieeggelden ln de gestichten f. 27.273.66' In 1934 waren de totale kosten der ver- pleeggelden ln de gestichten f 29.385.34. Voor kostelooze genees-, heel- en ver loskundige hulp werden 1364 kaarten uit gereikt, waarvan 691 gezinskaarten en 673 persoonskaarten. Geneeskundige Dienst. Het aantal sterfgevallen bedroeg 867, waarvan 311 afkomstig waren uit andere gemeenten De zuigelingensterfte bedroeg in 1934 22.98 per 1000 levend aangegevcnen. In totaal werden 73 personen geënt te gen pokken Voor kostelooze genees-, heel- en ver loskundige hulp werden 1073 kaarten uit gereikt, waarvan 605 gezinskaarten en 468 persoonskaarten Aanvragen van 54 gezins en 35 persoonskaarten werden geweigerd. Door de semi-artsen werden dit jaar. on der toezicht van den stadsvroedmeester 692 verlossingen in de stad geleid, terwijl in het Academisch Ziekenhuis 330 te Lei den wonende vrouwen werden geholpen. Bij 10 verlossingen werd hulp verleend door de stadsvroedvrouw. De Eerste Hulpdienst verleende 407 maal hulp. Door de schoolartsen werden op de scholen 32007 kinderen nagezien; de leer ling was 1413 maal afwezig In het geheel werden 2840 briefjes uitgereikt op 526 scholen In het volksbadhuis aan de van der Werffslraat werden genomen 9308 school- baden door jongens en 7794 schoolbaden door meisjes. In de mannenafdeeling wer den 5789 kuipbaden en 33823 stortbaden en in de vrouwenafdeellng werden 5355 kuipbaden e:i 9906 stortbaden genomen. Gem. Reinigingsdienst. Totaal werd dit jaar verzameld een hoe veelheid huisvuilnis, groot 38.220 M3. waar van is afgevoerd naar de gemeente Nieuw koop 33.577 M3 en het restant, of 4.643 M3. naar het gemeentelijk stortterrein aan de Zijl. Voornoemde hoeveelheden werden bepaald na opmeting in de schuiten voor afvoer, derhalve na behoorlijke vastzetting van het vuil. zoodat deze, afgehaald uit de stad, berekend naar het aantal wagens, belangrijk grooter zijn Verzameld werd een hoeveelheid kolken- specle. groot 1.026 M3 welke in 114 schuit vrachten is vervoerd naar het baggersta- lenterrein aan de Slaagh- of Sinksloot voor aanmaak van pootaarde. In totaal werd 20.988 M3 specie gebaggerd Door de gemeente Nieuwkoop werd af gevoerd totaal 33.577 M3 vuil (v. j. 33.269' s M31waarvoor werd betaald ad f0.85 per M3 f 28.540.45. Vanwege den dienst werd tevens nog gestort op de gemeentelijke vuilbergplaats aan de Zijl een hoeveelheid vuil groot 10 039 M3- Totaal vonden 793 ontsmettingen plaats van goederen, woningen, cellen en voer tuigen (vorig jaar 7221. KATH. JONGEMANNENVER. Gisteravond opende de K.JM.V. haar winterprogramma met een lezing van oud-minister mr. H. P. Marchant over „Tegenwoordige wanorde in het maat schappelijk leven". Om halfnegen opende de voorzitter de heer Ooster den avond met den K.J.M.V.- groet. Spr heette allen welkom, in het bijzonder deken Homulle. de pastoors en rectors, de kapelaans en leiders en leid sters der diverse vereenigingen en in het bijzonder mr. Marchant. die direct bereid was bevonden op dezen avond een voor dracht te komen houden. Hierna gaf de voorzitter het woord aan mr. Marchant, die evenwel uitdrukkelijk verzocht zijn voordracht of gedeelten daarvan niet te publiceeren. Na de pauze sprak rector Beune pro pagandistische woorden tot de R.K Jonge Middenstanders en wekte op zich aan te sluiten bij de K.J.M.V. Hierna dankte de voorzitter allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen openingsavond. Prof. dr. H. W. Siemens, hoogleeraar in de dermatologie en de venerologie aan de Leidsche Universiteit is benoemd tot correspondeerend lid van de Hongaarsche Vereeniging van Dermatologen Onze stadgenoot de heer J. C. Schalk wijk slaagde te Delft voor het examen voor civiel ingenieur. Onze stadgenooten C. Bekooi en J. J. van der Walle herdenken morgen hun 25-jarig Jubileum in dienst bij den melk handel der firma F. van der Kloot, alhier. De jaarlijksche huldiging van de ju bilarissen der N.Z.H.T.M. zal hier ter stede Vrijdag 18 dezer plaats vinden. Gistermiddag te ongeveer kwart over twaalf is de 5-Jar!ge Catha. M.. wonende op de Voldersgracht, terwijl zij op het voor voetgangers bestemde deel van de Sint Nicolaasbrug liep, aangereden door een vrachtauto, bestuurd door den 26-jarigen C. J. alhier. Het kind brak vermoedelijk het rechterscheenbeen en is door den E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overge bracht. De politie onderzoekt de schuld vraag. De navolgende schepen zijn incrgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio. Aldabi. Alphacca, Alpherat. Alwaki, Baloeran Chr. Huygens Cottica Der,.po. Edam. Johan de Witt. Johan van Olden- barnevelt Kota Baroe. Kota Gede Kota Nopan. Kota Radja Marnix van St. A'.de- gonde. Poelau Bras. Poelaü Roebiah Si mon Bolivar Statendam Venezuela. Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen ziin de meeste Nederlandsoh» vracht schepen eveneens vla Scheveningen Radio te bereiken. Bii verzending van een radloteleararr, via Scheveningen Radio bedragen 1e totale kosten 44 cents pet woord. VAN 'T FRONT. ADDIS ABEBA. 10 Oct. (Reuter). Te Diredawa zijn 180 man blanke Fransche troepen en 4 officieren aangekomen, die in de stad zijn ondergebracht ter beveili ging van de spoorlijn Addis AbebaDji- boeti. Te DJiboeti zijn 1500 manschappen aangekomen Voor de haven is een Fransche kruiser ten anker gekomen. Te Addis Abeba zijn sedert Woensdag geen berichten van 't Noordelijk of Zuide lijk front binnengekomen De Negus heeft aanwijzing gegeven, dat de Abessyniërs uit Eritrea naar Abessynië moeten terugkeeren ROME, 10 Oct. 'Reuter! Bevestigd wordt, dat de Italianen den ten Zuiden van Adigrat gelegen berg Edagakamoes hebben bezet, die gelegen ls aan den weg van Addis Abeba naar de zee. ADDIS ABEBA. 10 Oct. (D.N.B.). Een hevig gevecht is ontbrand aan het Zuide lijk front waar sterke Itallaansche colon nes aanvallen deden op de Abessijnsche versterkingen in de streek van Gorahel. De Abessijnen blijven beweren, dat de Italianen gas en chemicaliën gebruiken. LONDEN, 10 Oct. (Reuter). De „Daily Telegraph" meldt, dat bij vele Italianen ernstige bezorgdheid is gewekt door het feit, dat tot dusver geen Itallaansche ver liescijfers zijn gepubliceerd. Men vreest dat de verliezen ernstig zijn. ADDIS ABEBA. 10 Oct. (Reuter). Van het front te Ogaöen wordt gemeld, dat de Italiaansche vliegtuigen gasbommen zou den hebben uitgeworpen De Negus heeft den troepencomman danten van het Noordelijk leger opgedra gen, een neutrale zóne van 20 mijl in te nemen Men beschouwt deze houding evenals de goede behandeling welke Italiaansche ambtenaren te Addis Abeba hebben ont vangen, als aanleiding voor den wensch van den Negus om een vreedzame oplos sing te verkrijgen. Intusschen staan ongeveer 50.000 man bij Gorahel. DSJIBOETI. 10 Oct. (ANP.) Gemeld wordt, dat de Abessijnen hoeveelheden zout werpen in de waterbronnen, naarmate de Italianen meer oprukken uit de richting van de Moessa Ali (den Oostelijken front- sector). De Italianen zouden reeds hinder van dezen maatregel ondervinden. De Italianen zijn 25 mijlen doorgedron gen ln de woestijn en zij staan dicht bij Aoessa, het gebied achter Fransch Somali- land. Waizeró Gaby. de dochter van een be kend stamhoofd, is met een menigte be dienden naar het Noordelijke front ver trokken. Deze dame, die waarschijnlijk de rijkste vrouw van Abessynië is. zal aan het hoofd van 15.000 man tegen de Italianen optrekken. ROND DE SANCTIES. GENEVE, 10 Oct. (Reuter). Het schijnt dat geen der gedelegeerden al te veel be- teekenis hecht aan de weigering van Oostenrijk en Hongarije, om deel te ne men aan de sancties tegen Italië, daar men zich bewust is. dat noch Oostenrijk noch Hongarije belangrijke leveranciers van grondstoffen voor Italië zijn Men ls van meening. dat de zaak ern stiger zou zijn indien Duitschland uitge- breiden economischen bijstand aan Italië zou verleenen. LONDEN, 10 Oct. (Reuter). De diploma tieke medewerker van de ..Daily Teiegr." meldt uit Geneve, dat de Engelsche en Fransche deskundigen 't Woensdagavond eens zijn geworden over den omvang der sanctiemaatregelen tegen Italië 't Schijnt, dat de landen op het stand punt staan, dat de maatregelen wèl kans op doelmatigheid moeten hebben, maar niettemin geen oorlogskarakter mogen dragen. Het plan, dat zal worden voorge legd aan de coördinatie-commissie zou de volgende voorwaarden bevatten: le verbod van buitenlandsche credie- ten aan Italië; 2e. beperking door contingenteering van den uitvoer van zekere Italiaansche pro ducten; 3e beperking van den invoer in Italië van bepaalde goederen die noodig zijn bij de wapenfabricage: 4e. opheffing van het embargo op den wapenuitvoer naar Abessynië LONDEN, 10 Oct. (Reuter). De Engelsche firma Ransomes and Rupler heeft mede gedeeld dat ze een bestelling van zware machines ter waarde van 11.000 pd.st van het Italiaansche ministerie van koloniën niet heeft aanvaard. Verder heeft de tirma de onderhandelingen inzake grccte op drachten voor het Italiaansche ministerie voor luchtvaart afgebroken. GENÈVE. 10 Oct. (Reuter). Heden morgen te half elf ziin in de Volkenbonds vergadering de oesprekineen over de kwestie der sancties voortgezet. Als eerste spreker sprak de Italiaansch gedelegeerde baron Alolsl In een zeer uitvoerlee rede oefende hii critiek op de Volkenbonds- proclure waarbij hi1 er vooral bezwaar tegen maakte dat het Italiaansch memo randum over de Abessilnsche toestanden in het geheel niet in aanmerking Ls ve nomen en dat men na het uitbreken der viiandelijkh"-'"*! den Italiaanschen gede- legeerde'nlet den tijd heef» eeeeven voor een wel voorbereioe uiteenzetting. Indien men het optreden van den Volkenbond n andere gevallen vergelijkt met de houding die than is aangenomen dan moet, men zevven dat met tw»eërM maten is ze- meten Alois' herbaalt dat Abessvnië a'ef volde" 'an d' v—wpasflee d1- om lid ven den "v—nbonj te kunn *n bl'-'en H« "icH -(en bond ven- dat h'i onder het door de Itallaansche regeering geleverde bewijsmateriaal niet de maat regelen heeft genoemd, die in overeen stemming met de statuten zijn genomen, n.l. de uitsluitin» van Abessynië uit den bond. Dat de motleven van Italië zijn miskend heeft het geheele Italiaansche volk ve- kwetst en Abessynië gesterkt ln zijn strijd lustige houding. Toen Italië niet meer kon rekenen op den steun van den Volkenbond bij de waarborging van de veiligheid en bii er kenning van zijn rechten heeft het. het noodig qevorJ-" zich uitsluitend te er- laten op eigen middelen om op te treden tegen dit groote gevaar. Aloisi wijst op de reserveering door de Britsche regeering gemaakt bij de onier- teekenlne van het pact waarbil Enge'and zich in bepaalde gebieden vrijheid ven handeling heeft verzekerd met uitsluiting van leder buitenlandse!) ingrijpen. Onder deze omstandigheden heeft Italië in het Kellog pact toegestemd. Het recht van Italië wordt bevestigd door het verlrag tusschen de 3 aangrenzende mogendheden. Deze verdragen ziin bevestigd door het Engelsch-Italiaansch verdrag van 1925 derhalve na ontstaan van den Volkeni.md en na de toetreding van Abessynië tot den bosi GENEVE, 10 October. (Reuter) Nadat Aloisi zijn rede had beëindigd deelde dr. Benesj mede dat geen andere afgevaar digde het woord had gevraagd en dat daarom het rapport waarbij het optreden van Italië wordt veroordeeld door de ver gadering was aangenomen met Oostenrijk en Hongarije als tegenstemmers. Aloisi protesteerde tegen deze wijze van stemming. Na de rede van Alolsl nam Laval het woord. Hij zeide dat hij zich zal houden aan het Volkenbondspact. Eden zeide eveneens het pact te zullen handhaven en er steeds klaar voor te staan. Sovjet-Rus land zal zijn pogingen om tot overeen stemming te komen niet staken. GENEVE. 10 October (Reuter) De houding van Duitschland zal naar men gelooft neutraal zijn. LONDEN. 10 Oct. (Reuter). Ongeveer 50 conservatieve Lagerhuisleden, die zich ver zetten tegen het toepassen van sancties tegen Italië, zullen morgen vergaderen om den toestand te bespreken. De vroegere minister van marine, Amery zal een der voornaamste sprekers zijn. De afgevaardigde Applin heeft verklaard dat hij er niet aan twijfelt, dat een effec tieve toepassing van sancties zal leiden tot een Europeeschen oorlog. Sir Edward Grlgg heeft ln een gisteren gehouden rede ver klaard. dat een volledige doorzetting der sanctie-politiek zou beteekenen, dat een nieuwe oorlog gou ontstaan, ter beëindi ging van een oorlog. MEXICO CITY, 10 Oct. (A.N.P). In een vergadering van den linkervleugel van den Senaat werd eenjpptle aangenomen, waar in de Italiaansche aanval in Ethiopië werd veroordeeld en het uittreden van Mexico uit den Volkenbond werd gevraagd voor het geval dat tegen Italië geen economi sche sancties zullen worden toegepast. Geen luchtanval op Addis Abeba? ADDIS ABEBA, 10 October (Reuter). - Het corps diplomatique neemt voorberei dingen om te komen tot een internationale demarche te Rome met het doel Addis Abeba voor een luchtaanval te vrijwaren. Als motieven worden opgegeven, dat de stad 5000 vreemdelingen herbergt, geen militair steunpunt is of van strategisch be lang. Een bombardement zou daarom noo- deloos slachtoffers elschen. Toch ziekte onder de Italianen. PARIJS. 10 Oct. (Reuter) Fransche agenten hebben gerapporteerd dat door het Suezkanaal 10.000 zieken van het Ita liaansche leger in Oost-Afrika naar Italië worden vervoerd. Zij zouden lijden aan gele koorts en dysenterie. ATHENE. 10 Oct, 'Reuter". Alhier wordt vernomen dat talrijke Italianen die aan malaria, gele koorts en dysenterie lijden op weg zijn naar den Dodecanesos. Het Roode Kruis. GENEVE, 10 Oct. (Reuter). Het inter nationale comité van het Roode Kruis heeft een telegram aan Addis Abeba ge zonden waarin medegedeeld wordt dat zeer binnenkort twee gedelegeerden zullen wor den gezonden. WASHINGTON, 10 Oct. (Reuter). Het Amerikaansche Roode Kruis heeft een op roep gericht tot de 3709 afdeelingen van het Amerikaansche Roode Kruis om bij te dragen voor het Abessijnsche Roode Kruis. Dit ls de eerste campagne voor oorlogs doeleinden van het Roode Kruis sedert den Grooten Oorlog en deze is begonnen met een conferentie, welke de leider van het Roode Kruis. Admiraal Grayson, had met het departement van buitenlandsche za ken en door bemiddeling van het depar tement met Roosevelt. Volgens Grayson is het Roode Kruis niet voornemens geneesheeren of ander perso neel naar het front te zenden. Hij verklaarde verder, dat indien Italië later hulp verlangt, het Amerikaansche Roode Kruis zal helpen, gelijk het thans Ethiopië helpt. De Amerikaansche neutraliteit. WASHINGTON, 10 October (A.N.P.) De minister van marine, Swanson, heeft verklaard, dat de vloot der Vereenigde Staten gereed is kracht bij te zetten aar. de neutraliteitsproclamatie van president Roosevelt. Swanson verwacht overigens niet dat een onmiddellijk ingrijpen noodig ls. Havenarbeiders demonstreeren te Cardiff. LONDEN, 10 October. (A.NP.) In de haven van Cardiff hebben groote menigten havenarbeiders op de romp van twee Ita liaansche schepen, de „Rina" en de „Cor- rade", plakkaten aangebracht met het opschrift „Handen af van Abessynië" Ook op het dek werden verschillende dezer plakkaten aangebracht. PARIJS, 10 Oct. (A.N.P.) Ten aanzien van de door Oostenrijk en Hongarije aan genomen houding tegenover liet nemen van sanctie-maatregelen tegen Italië schrijft de „Oeuvre" dat men liever gezien liad. dat Oostenrijk zich van een uitspraak onthou den had, daar het zijn onafhankelijkheid tenslotte dankt aan het Volkenbondspact, tegen welks toepassing het thans openlijk is opgetreden. De algemeene indruk is vol gens dit blad te Genève. dat Engeland bin nen 6 of 8 weken zal overgaan tot blok kade der Itallaansche havens in Erithrea en Italiaansch Somalllanö. De „Echo de Paris" meld' uit Genève. dat de weigering van Oostenrijk en Hongarije niemand heeft verrast, daar tusschen Ita lië, Oostenrijk en Hongarije het accoord van 17 Maart 1534 bestaat. Het belangrijk ste resultaat van de laatste Volkenbonds vergadering is dat vastgesteld is. dat aan de Noordgrens van Italië een in- cn uit gaan bestaat, die de mogendheden mee hun sanctie-maal regelen nauwelijks kunnen sluiten. Men kan den toevoer van grond stoffen naar Italië daardoor zeer moeUJiC afsluiten. Daarentegen zou volgens dl', mad een gemeenschappelijk uitgevoerde beper king der lnkoopen in Italië door de andere mogendheden Italië zwaar treffen in zijn financieele situatie en schade doen aan zijn goudvoorraden. Niettemin zou uit dwangmiddel slechts een geleidelijke uit werking hebben. De „Figaro" stelt vast. dat in de Zitting van de Volkenbondsvergadering is geble ken. dat de voorgestelde maatregelen nauwelijks uitwerking zullen hebben. Het blad vermoedt, dat Engeland zal overgaan tot blokkade-maatregelen, indien le veei staten zich aan de sancties zullen ont trekken. ROME. 10 Oct. (AN P De „Stampa spreekt ln zijn commentaar op de Oosten- riiksche en Hongaarsche verklarlngen van een edele bekrachtiging der vrta»toh»P van deze belde staten voor Italië Zooals Italië nooit het verraad zal vergeten zoo zal het zich ook altijd deze geste herin neren. i LONDEN, 10 Oct. (A.N.P.). De verkla ringen. door Oostenrijk en Hongarije te Genève afgelegd, hebben te Londen opzien gebaard Wel had de Engelsche pers de laatste dagen het standpunt dezer staten twijfelachtig genoemd, doch een besliste weigering om mede te werken aan de sanctie-maatregelen had men niet ver wacht Overigens verklaart het meerer.- deel der bladen tegelijkertijd, dat de hou ding van Oostenrijk cn Hongarije de plan nen der andere staten niet zal verhinderen. De „Daily Telegraph" verklaart, dat de rechtvaardigheid verlangt, dat erkend wordt ln welk een moeilijk dilemma Oos tenrijk en Hongarije en in het bijzonder de eerste dier staten zich bevinden. Zij zouden intusschen meer dan andere lan den in Europa hebben te verliezen, indien de collectieve veiligheid en het systeem van sanctie-maatregelen door hun hou ding getorpedeerd zouden worden De Daily Express" ziet ln de houding van Oostenrijk en Hongariie een bewijs voor de stelling, dat „een halve Volken bond" geen sanctie-maatregelen kan ne men. I De „Daily Herald" noemt Oostenrijk en Hongarije de „vazallen van Mussolini' De tegenwoordige Oostenrijksche regeering staat natuurlijk volledig onder Italiaan schen Invloed. De verklaring van den Oos- lenrijkschen vertegenwoordiger is slechU de echo der stem van zijn meester geweest. Sympathie-betuiging van zeelieden. ATHENE, 10 Oct. (leuter) De beman ningen van Italiaansche, Britsche en Duit- sche schepen, welke ln de haven van Pa tras liggen, zijn met groote moeite er van weer houden een geschil uit te vechten dat was ontstaan, toen de Britsche en Dultsche zeelieden hun vreugde uitten over het ge rucht. dat Adoea door de Abessijnen zou zijn heroverd De bemanningen van een Duitsch en drie Britsche schepen hielden een demonstratie ten gunste van Abes svnië De bemanningen van eenige Ita liaansche schepen ontstaken hierover in woede en pas op het laatste oogenblik kon erger worden voorkomen. ENGELSCHE VERKIEZINGEN IN NOVEMBER VERWACHT. LONDEN. 10 October. (Reuter). De ochtendbladen verwachten, dat de Engel sche regeering reeds tegen eind Novem ber men spreekt van 21 of 28 November nieuwe verkiezingen voor het parlement zal uitschrijven. De definitieve beslissing daarover, aldus wordt gezegd, zal waar schijnlijk daarvan afhangen, of de ont wikkeling te Genève verloopt overeenkom stig den wensch der Britsche regeering. De kansen der nationale regeering Baldwin worden onder de gegeven omstandigheden bijzonder goed geacht, daar de overgroote meerderheid van het Engelsche volk de buitenlandsche politiek der regeering steunt. DUITSCHE BISSCHOP GEARRESTEERD. WEGENS DEVIEZENOVERTREDING. BERLIJN, 10 Oct. (Reuter). De Justitie te Berlijn deelt mede: In den loop van het straf-proces tegen katholieke geestelijken en ordeleden, we gens overtredingen der deviezenwet, heeft men aanwijzingen gekregen, dat de Bis schop van Meissen, mgr. Peter Legge te Bautzen, in belangrijke mate betrokken is bij de deviezen-overtredingen die ln zijn bisdom op grond van het resultaat van een onderzoek hebben plaats gehad. De procureur bij 't Landesgerlcht te Berlijn heeft wegens voortgezette devie zen-overtreding ln twee gevallen een aan klacht ingediend bij de strafkamer van 'I Landesgericht, die op grond van ern stige verdenking een arrestatiebevel heeft uitgevaardigd. De bisschop ls gisteren op grond van dit bevel gearresteerd en overgebracht naar het huis van bewaring te Moabit. DE GRIEKSCHE STAATSVORM. ATHENE, 10 Oct. (Reuter). Teneinde de heftige royalisten tevreden te stellen, die een voorstel ten gunste van de monarchie wilden indienen in de Kamer, waardoor de monarchie door een eenvoudige stemming zou zijn ingesteld, heeft Tsaldarls de por tefeuille van blnncnlandsche zaken aange boden aan Thaotokis, die deze evenwel weigerde. In politieke kringen blijft onzekerheid heerschen, men sluit de mogelijkheid van verrassingen niet uit. In Athene en de dorpen ln de omgeving werden pamfletten verspreid, waarin werd aangespoord, te manifesteeren voor on middellijk herstel van de monarchie. Troepen zijn geconsigneerd teneinde op aile eventualiteiten voorbereid te zijn. ATHENE 10 Oct. (Reuter). Na een ministerraad is de regeering afgetreden. Deze ministerraad was bijeengeroepen na dat de commandanten van het leger aan. Tsaldarls Bevraagd hadden onmiddellijk de monarchie te herstellen door stemming ln de nationale vergadering. Na ae aftre ding hebben de begeleiders zich gewend: tot generaal Kondylis doch deze heeft nog niet geantwoord. ATHENE, 10 Oct. (Reuter). Generaal Kondylis de leider der monarchisten, heeft de teugels van het bewind ln han den genomen. Zijn vaste medewerkers zijn Papagos. Repas en Economoe, De Nationale Vergadering is bijeenge komen om vóór den terugkeer van koning George op den troon te stemmen. De stad ls rustig. STORMVLOED OVER AMERIKA. NEW-YORK, 10 October. (Reuter). De kustwacht te Seattle heeft een draadloos bericht ontvangen waarin wordt mede gedeeld, dat het plaatsje Bethel in Zuid- West-Alaska door een stormvloed is ge- teisterd. Een dergelijke hevige vloed is in 50 Jaar niet meer waargenomen. Bijna alle woonhuizen van het plaatsje J zijn weggespoeld, bijna alle kleinere sche pen in de havens zijn tot zinken ge bracht. Ook het vliegveld staat blank, de hoog ste waterstand bedraagt 3.70 boven den beganen grond. Men vreest dat ook andere plaatsen door den vloed zijn getroffen. DE STAKENDE VEEHOUDERS IN AMERIKA. CHICAGO, 10 Oct. (Reuter). De actie der stakende veehouders duurt onvermin derd voort. In den staat Illinois zijn met melk beladen vrachtauto's omver gewor pen, zoodat meer dan 22.000 L. melk over den weg vloeide. TEGEN HET COMMUNISME. ATLANTIC CITY, 10 Oct. (Reuter) Het Amerikaansche Legioen en de Fede ratie van den Arbeid gijn het eens gewor den om tezamen te strijden tegen het communisme. TROTZKY IN NOORWEGEN. OSLO. 10 October. (Reuter). Het Noor- sche Telegraaf-agentschap kan in tegen stelling tot zekere geruchten verklaren dat de gezondheidstoestand van Trotzky sedert zijn aankomst in Noorwegen niet is verergerd, integendeel eerder verbeterd. Wel bevindt Trotzky zich in een zieken huis, te Oslo ter observatie wegens de ziekte, waaraan hij reeds verscheidene jaren lijdende is. VERSTOORDE BRUILOFTSSTOET. BOEDAPEST. 10 Oct. (A.N.P.) De blik sem sloeg midden ln een bruiloftsstoet nabij Miskolz, en doodde twee gasten, terwijl ie bruid bewusteloos neerviel. Het bijgeloovige landvolk vluchtte en riep, dat dit een slecht voorteeken voor het huwe lijk beteekende. ROOSEVELT'S ZONEN KOMEN EK GOED AF. BOSTON, 10 Oct. (Reuter). James en John Roosevelt, de beide zoons van den president der Vereenigde Staten zijr. tij dens een motorrit ln een van de voorsteden van Boston in botsing gekomen met een locaal-trein. Zij werden beiden naar een ziekenhuis gebracht, doch terstond weer ontslagen, aangezien zij geen enkele blessure hadden opgeloopen. o WEER EEN BOTSING IN BRITSCH-IKD1Ë LONDEN, 10 Oct. (Reuter) Naar uit Delhi wordt gemeld, ls het te Rohtak ln den Pundsjab tot eeo ernstige botsing tus schen Hindoes en Mohammedanen geko men. De politie greep ln en maakte van de vuurwapens gebruik, waarbij een Hin doe gedood werd, terwijl er elf werden ge wond. o BOTSING OP IERLAND. BELFAST, 10 Oct (Reuter) Op een massale vergadering der protestantsche liga die hier is gehouden ls het tot opgewonden tooneelen gekomen. Een deel der aanwe zigen drong op naar de perstribune en wilde zich meester maken van een ka tholiek journalist. Eerst na hevige gevech ten kon de orde worden hersteld. Door de vergadering der Liga werd het aftreden van den minister van blnnenlandsche za ken en den directeur van politie geëischt. VLIEGTUIG DOOR RUKWIND VERNIELD BRUSSEL. 10 Oct. (Reuter). Het vliegtuig van de lijn Keulen—Brussel -an de Imperial Airways ls hedenochtend bil aankomst na een normale landing dorr een hevigen rukwind opgenomen en om geslagen. waardoor het toestel werd ver- nle'd. De vier passagiers en de bemanning werden door glasscherven gewond.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2