Rijnlandsch borgstellingsfonds IN AFWACHTING VAN GENEVE 76^ Jaargang DONDERDAG 10 OCTOBER 1935 No. 23173 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KAART VAN ABESSYNIE. STADSNIEUWS. REEDS IS VEEL NUTTIG WERK VERRICHT. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis.' per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarleL Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindaplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden t. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f.0.80 per mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Voor ons gebouw hebben wij een bijzonder duidelijke kaart aange bracht van het oorlogsterrein in Abessynië. Men zal daarop precies den gang van zaken aan het front kunnen volgen, want met behulp van gekleurde speldjes geven wij iederen dag aan, hoe de situatie zich ontwikkelt. DE DIRECTIE. BEVESTIGING EN INTREDE DS. H. J. KATER. Onder groote belangstelling heeft ds. J. Zuurdeeg van Geertruidenberg den heer H. J. Kater, gekomen van Leiden, beves tigd als predikant van de Ned. Herv. Gem. van Drimmelen, sprkende over Matth. 6 9. Ds. Kater deed Intrede met 2 Cor. 12 9. Tal van hartelijke welkomsttoe spraken werden tot den nieuwen leeraar gehouden. o HULDIGING VAN BUZIAU. Hier ter stede heeft zidh een comité gevormd om den heer Buziau ter gelegen heid van zijn optreden op Maandag 4 No vember a.s. te huldigen. Het comité is aldus samengesteld: Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, burge meester van Leiden, eere-voorzitter; Prof. dr. J. A. J. Barge; Prof. mr. A. S. de Blé- court, rector magnificus; H. C. Dressel- huys, praeses collegii; B. Hageman, voor zitter „Litteris Sacrum"; J. W. Henny, directeur Leidsch Dagblad; Prof. dl'. J. van der Hoeve, secretaris v, d. Acad. Se naat; W. van Itallie van Embden, pres. ..Tooneelverbond"; A. E. Kaufmann, pres. StudententooneelA. de Koster; J. J. van Loon, praeses „Unitas Studiosorum"; R. J. M. van der Lugt, praeses „Sanct Augusti- nus"; Prof. mr. E. M. Meyers, president Schouwburgbestuur; J. M. van Trlcht, pres. Ver. van Vrouwelijke Studenten; Mr. M. B. Vos. ——o EEN ONGEWONE VANGST. Een zoogenaamde wolhandkrabbe. De Hengelaarsbond voor Leiden en Om streken, alhier, is door schenking in het bezit gekomen van een z.g.n. „Wolhand krabbe". Dit is een Chineesche krabben- soort, die vermoedelijk uit een watertank van een Chineesch vaartuig ln de Elbe in Duitschiand is terecht gekomen. In 1922 werd ze in die rivier voor het eerst aan getroffen. Sindsdien heeft ze zich zóó sterk voortgeplant, dat de dieren reeds bij honderden in Duitschiand worden gevan gen en er speciaal jacht op gemaakt wordt omdat ze groote schade aan den vischstand berokkenen. In 1931 had ze onze grenzen reeds overschreden en werden in Frienland en Groningen enkele exemplaren gevangen. Thans na 4 jaren heeft ze zich daar reeds zoodanig vermenigvuldigd, dat meermalen 100 a 200 stuks per nacht in de fuiken worden aangetroffen, die ze totaal ver nielen, terwijl ze de daarin bevindende visschen aanvreten. Vorig jaar bleek ze ook Zuid-Holland tot verblijf uitgekozen te hebben. Er werden in 1934 in het Braassemermeer en in de Ringvaart bij Lisse 4 exemplaren buitgemaakt. Het in het bezit van bgn. bond zijnde dier is een volwassen krab. een „griezelig" beest met Dooten van plm. 12 c.M. lengte, sterk be haard en van lange puntige nagels voor zien. Twee krachtig ontwikkelde vang- scharen staan haar ten dienste voor het bemachtigen van haar prooi De vorige week werd ze in de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder nabij de Lisser- brug in een fuik gevangen door den vis- scher D. v Nieuwkoop, te Kaag. die haar den bond ten geschenke gaf omdat ze in het door dien bond gepachte water werd gevangen. Het dier wordt gedurende een paar da gen ter bezichtiging gesteld bij den voor zitter, Haven 24, alhier. n ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatrexamen Geneeskunde de dames M. E. S. Henne- men (Oegstgeesti, M. Tuynenburg Muys (Hillegersberg)M. A. Leyds (Den Haag), L. Franzie iDen Haag), C. L. D. Bruins (Wassenaar), S. E. Timmers (Rotterdam) en de heeren C, Versélewel de Witt Hamer Noordwijkerhoutl, P. B. Noordzij (Den Haag), A Verkuyl (Nieuw Vennep), J. H. Jaarsma (Rotterdam), A. M. Mossel (Den Haag) en J. Kweekei (Ht jnvliet)voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid de heeren C. H. van Eendenburg (Den Haag), J. Razout Kühr (Wassenaar) en B. G. Pel (Wassenaar) en mej. G. C. Logeman (Den Haag)en voor het candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heeren D. Pel (Was senaar) en W. W. J. Mulock Houwer (Lei den) en mej. W. Boer (Den Haag). De berichten over een herovering van Adoea en Adigrat door de Abessijnen vonden geen bevestiging. Aan 't front is het nog rustig. Te Genève bespreekt men het nemen van sancties. Hongar en Oostenrijk zullen daaraan niet deelnemen. UITEENZETTING VAN ZIJN WERKWIJZE. ticuliere weldadigheid, dan bestaat er geen goedkoopere wijze van bestrijding der armoede dan deze, vooral als men bedenkt dat geen jaarlijks terugkeerende bijdrage is gevraagd maar een bijdrage voor éénmaal. Dit is dan ook de reden dat de gemeenten in het district der Ka mer een zoo vlotte medewerking hebben gegeven. De vele inlichtingen aan alle zijden ge vraagd. wettigen het vermoeden, dat ver schillende Kamers van Koophandel even eens binnenkort tot stichting van borg stellingsfondsen zullen overgaan. De Kamer van Koophandel en de Districtscommissaris, de heer P. A. van Aggelen, die zich terzake van het Leidsch Borgstellingsfonds eveneens zeer verdien stelijk heeft gemaakt, zijn steeds gaarne bereid van voorlichting te dienen. In verband met het verslag omtrent dit fonds, uitgebracht in de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland van 8 October j.l., kan nog het volgende worden medegedeeld: Nu de oprichting van het Rijnlandsch Borgstellingsfonds een feit is geworden, meende het Bureau der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland goed te doen, in openbare vergadering een korte uiteenzetting te geven aan de leden der Kamer en anderen omtrent doel, inrich ting en werkwijze van dit Fonds. Het doel is hetzelfde als dat van de Bemiddelingscommissie ter verkrijging van Crisiscriediet voor den Middenstand in Rijnland, door de Kamer op 15 Novem ber 1934 ingesteld. Met zeer bescheiden middelen heeft deze commissie op een be perkt terrein reeds veel goeds kunnen ver richten. De noodige gelden werden aan deze commissie verstrekt, o.a. door het Leidsch Crisis-comité. De Commissie beperkte haar taak niet tot borgstelling bij credietverleening al leen. Meerentijds was het noodig de be drijven, alvorens crediet te verleenen, eerst te saneeren. De credieten der Commissie gingen nooit hooger dan f500. Was meer noodig en verantwoord, dan werd de hulp der Nederlandsche Middenstandsbank in geroepen. Het stemt tot groote voldoening, dat de credieten op deze wijze bij de Ned. Mid denstandsbank aangevraagd, alle verleend werden. Vele der hulpzoekende bedrijven werden echter óf zonder geld óf met kleine bedragen over een moeilijk punt geholpen. Het spreekt overigens vanzelf, dat lang niet ieder, die om hulp aanklopte, gehol pen kon worden. Allereerst werd sterk ge let op de moraliteit van den betrokken persoon. Als daaraan werd getwijfeld, werd geen hulp verleend, al zou dit oogenschijn- lijk, louter economisch gezien, gemoti veerd geacht zijn geweest. Velen moesten echter teleurgesteld worden, omdat zij niet voor credietverleening in aanmerking kwamen, hetzij omdat hun zaak nog te kort geleden was opgericht, hetzij omdat de betrokken persoon niet geschikt was als middenstander op te treden. In vele gevallen konden ook in die ge vallen echter nog voor den betrokkene waardevolle wenken worden gegeven. Opgemerkt moet nog worden, dat de Commissie niet zelf de credieten ver strekte, maar zich borg stelde voor het door haar geadviseerde crediet. Het crediet zelf werd verleend door de Gemeentelijke Hulpbank. Dit werk dezer Commissie wordt thans voortgezet in meer officieelen vorm door het Rijnlandsch Borgstellingsfonds. De definitieve oprichtersvergadering, waarop de Stichtingsbrief werd vastge steld, viel op 9 Juli 1934. De korte periode gedurende welke de Bemiddelingscommis sie en het Rijnlandsch Borgstellingsfonds hebben gewerkt, heeft bewezen, dat nage noeg in 't geheele district der Kamer meer en meer de behoefte aan een dergelijke instelling wordt gevoeld. Stonden eenige organisaties en ook enkele Gemeenten aanvankelijk eenigs- zins wantrouwig er tegenover, de rustige wijze van werken en de goede resultaten welke werden verkregen, deden het wan trouwen verdwijnen. Ook waren enkele middenstandsorgani saties aanvankelijk van oordeel dat zij geen financieelen steun moesten verlee nen als ook die hulpvragenden zouden worden geholpen die geen lid waren van een der steunverkenende organisaties. Bij nader inzien wordt dit standpunt gewoonlijk verlaten, wat blijkt uit het feit dat de Middenstandsorganisaties meer en meer haar financieelen steun toezeggen De grootste belemmering ondervond de commissie en thans het borgstellingsfonds, door de zeker niet geheel ongegronde vrees, dat de ter leen verstrekte gelden, althans voor een groot deel, als verloren zouden moeten worden beschouwd. Ongetwijfeld is het juist dat elk borg- stellingsfonds zich dit gevaar scherp moet realiseeren. Hoe meer de bestuurders van het fonds zich echter in de situatie van den aanvrager inwerken en hoe nauwkeu riger de informaties zijn, des te minder risico loopt het borgstellingsfonds. Juist omdat vaak een meer of minder ver strek kende saneering moet plaats vinden, ko men de bestuurders van het borgstellings fonds als vanzelf met de finesses van het bedrijf in aanraking. Ook wordt vaak getracht van bepaalde zijde, familie of vrienden, geld of borg stelling te verkrijgen Dat dit niet ge vraagd wordt als niet de overtuiging be staat dat dit aan alle zijden gemotiveerd is, spreekt vanzelf Hieruit volgt dat het noodzakelijk is dat alleen iemand aan het hoofd van het borgstellingsfonds wórdt geplaatst die met groote liefde en ambitie voor zijn taak is vervuld en de noodige tact en bekwaam heid heeft. In sommige gevallen, vooral als er regelingen met crediteuren moeten woden getroffen, komt er zeer veel werk aan den winkel. Nu is het in Leiden zoo geregeld, dat de districtscommissaris die met de dagelij ksohe leiding van het borg stellingsfonds is belast, geheel gratis zijn functie vervult. Naast hem is echter ge steld iemand, die de correspondentie doet en de administratie voert en daarvoor be looning ontvangt. Daarnevens verzekert de districtscom missaris zich vaak van de medewerking en voorlichting van een of meer personen, die goed met de bijzonderheden bekend zijn. Door op deze wijze te werken, is het in den korten tijd van het bestaan van de bemiddelingscommissie en het borgstel lingsfonds gelukt, tal van bedrijven te sa neeren en weer rendabel te maken en veel leed te voorkomen. Ongeveer 160 aanvragen werden afge handeld. Daarvan konden pl.m. 60 zaken op de een of andere wijze geholpen wor- tlen. Nu, na de zomervacantie het Rijn landsch Borgstellingsfonds pas goed is gaan werken, zijn er weer zeer vele aan vragen in onderzoek. Van veel belang is ook de financieele opzet. Gedacht wordt aan een kapitaal van pl.m. f. 100.000 bijeen te brengen. Uit de rente dezer gelden moeten „de stroppen" kunnen worden betaald. De ervaring zal leeren hoeveel credieten op een bepaald moment mogen uitstaan, wil het risico niet te groot worden. Het Leidsch Borgstellings fonds heeft echter bewezen, dat een der gelijk fonds meer inkomsten dan verlie zen kan hebben. Elk jaar zijn de bezittin gen van het Leidsch Borgstellingsfonds dan ook niet onbelangrijik grooter gewor den. Hoever ook voor het Rijnlandsch Borgstellingsfonds deze gunstige omstan digheid zich zal voordoen, zal de toekomst moeten leeren. Op welke wijze denkt men echter de som van f. 100.000 bijeen te brengen? Allereerst rekent men op bijdragen van de gemeenten en wel op 10 cent per in woner. Bij een aantal inwoners in Rijn land van pl.m 190.000 geeft dit f. 19.000. Van eenige plaatselijke Crisis-comité's is reeds een bedrag ontvangen grooter dan f. 11.000. Tenslotte rekent men op een bijdrage van het Rijk van pl.m. f. 0,25 per inwoner f. 50.000. Tezamen f. 80.000. Het bestuur van het Rijnlandsch Borg stellingsfonds rekent voorts nog op krach tige hulp van het Nationaal Crisis Co mité, welks werk op deze wijze voor een belangrijk deel wordt overgenomen. Voorts mag naar de meening der Ka mer ook op een bijdrage van de Provincie worden gerekend als men n.l. mag aan nemen dat de Provincie Zuid-Holland een even aanbevelenswaardig standpunt zal innemen als de provincie Gelderland, die, naar in de pers is medegedeeld, f. 100.000 voor borgstellingsfondsen heeft beschik baar gesteld. Tenslotte heeft het Borgstellingsfonds allerlei administratieve en andere kosten. Deze moeten zooveel mogelijk uit bijzon dere inkomsten worden bestreden, d.w.z. die der Middenstandsvereenigingen, der Kamer van Koophandel en andere. Aan de Middenstandsvereenigingen is daartoe verzocht f. 0.50 per lid per jaar te willen bijdragen. Dat de speciale onkosten voor een be paald bedrijf gemaakt, zooveel mogelijk moeten worden terugbetaald, spreekt wel vanzelf. Zal men het Borgstellingsfonds bijeen krijgen? Het bestuur van het Rijnlandsch Borg stellingsfonds is vol goeden moed. Gaat men na hoevelen reeds zijn be waard gebleven voor den gang naar het Crisiscomité of het Armbestuur, Maat schappelijk Hulpbetoon, kerkelijke of par- 0 EMEENTE VERSLAGEN OVER 1934. Wij ontvingen een aantal jaarverslagen van gemeentediensten over 1934. Het vol gende is eraan ontleend; Openbaar Slachthuis, j Er werden in totaal geslacht 36000 die- r?n tegen 40381 in 1933. Hiervan waren be stemd voor plaatselijk gebruik ide cijfers tusschen haakjes geven de slachtingen aan over 1933): 4386 (5059) runderen; 1487 (2015) vette en graskalveren; 3312 (4416) nuchtere kalveren: 425 (372) paarden; 11568 (12329) varkens; 570 (753) schapen en 5 (14) geiten Bovenstaande cijfers doen zien. dat het aantal ter slachting aangevoerde dieren in alle rubrieken belangrijk lager is dan in het vorige jaar, met uitzondering van de paarden. Ten behoeve van de hier ter stede ge vestigde vleeschwarenfabrieken werden geslacht: 8103 (4478) runderen, waarvan 7688 (37871 bestemd voor verwerking in blik ten behoeve van de Nederlandsche Veehouderii Centrale. 156 (301) vette- en graskalveren, en 5988 (10644) varkens. Op vallend groot, is hierbij de achteruitgang van het aantal geslachte varkens, hetgeen echter eenigszins wordt gecompenseerd door den grooteren invoer van varkens- vleesch uit andere gemeenten. Niettemin wijst de daling der slacht- cijfers op een vermindering van het vleeschgebruik in het afgeloopen jaar, ook al houdt men rekening met het feit, dat in vele gemeenten van ons land het aantal slachtingen nadeelig beinvloed wordt door de beschikbaarstelling van het bekende blikken-vleesch. Slachtingen voor export naar het buitenland hadden niet plaats. Het aantal door de keuringsambtenaren verrichte inspecties in de stad bedroeg 2905, waarvan 1949 bij slagers en vleesch- warenverkoopers. 721 bij boden en schip pers (vervoermiddelen) en 235 in de goe derenloodsen der Nederl. Spoorwegen. Het aantal in de gemeente gevestigde slagersbedrijven bedroeg 90 (v. j. 99), vleeschwarenfabrieken 3 en vleeschwaren- verkoopers 244 (v. j. 290). In het afgeloopen jaar werd door be handeling in den destructor onbruikbaar gemaakt: 321300 K.G. afgekeurd vleesch en afval afkomstig uit Leiden en 180000 K.G afkomstig uit de buitengemeenten. Bovendien werden afgekeurd 1562 k.g. versch vleesch en 95 k.g diverse vleesch- waren. welke in ondeugdelijken toestand in slagersbedrijven en vleeschwarenwin- kels bij de insDecties werden aangetroffen. Onderstaand wordt een overzicht gege ven van het in 1934 ingevoerde en ter keuring aangeboden vleesch met overeen komstige cijfers van "net vorige jaar. A. Versch vleesch: 1934 1933 Rundvleesch 226.279 k.g. 153.159 k.g. Vetkalfsvleesch 8,515 13.548 Graskalfsvleesch 25.977 2,167 Nuchterkalfsvleesc'n 143 476 126.984 Paardenvleesch 8.993 4.784 Schapenvleesch 632 550 Varkensvleesch 701.274 486.916 Spek 317.700 137.050 BINNENLAND. De regeering waarschuwt tegen mis plaatste vrees voor schaarsehte (Binnenland, 4de Blad) Cijfers betreffende onzen handel met Italië (Binnenland, 4de Blad). Verslag van het onderzoek der Eerste Kamer naar het Nederlanderschap van Graaf de Marchant et d'Ansembourg (Binnenland, 4de Blad). De misdadigersterreur te Oss; Maandag begint de behandeling voor de rechtbank Id Den Bosch (3de Blad), De strafzaak tegen den ex-directeur en een commissaris van het Paleis voor Volksvlijt (Rechtzaken, 1ste Blad). 1.432.846 k.g. 925.158 k.g. Van bovenstaanden invoer werd gekeurd tegen het gewone tarief (XIV Al: 353.787 k.g.: tegen het verlaagde tarief (XIV B): 1.079.059 k.g. B. Buitenlandsch vleesch. De totale invoer hiervan bedroeg 100.927 k.g. (v. i. 233.309 k.g.) bestaande uit: a. 78.920 k.g. versch rundvleesch (v j. 158.203 k.g.): b. 4.009 k.g. bevroren rundvleesch (v. i. 42.621 k.g.); c. 7.057 k.g. versch rundvet (v j. 15.914 k.g.); d. 514 k.g. versch los rundvet (v. j. 474 k.g.); e. 10.427 k.g bevroren rundvet (v. j. 16.097 k.g.). Het voordelig saldo van het geheele bedrijf bedroe? f 55.380.60. Dit gunstige resultaat is voor een groot deel toe te schrijven aan de extra-inkomsten voort vloeiende uit het groote aantal slachtin gen ten behoeve van de Nederl. Veehou derij-Centrale. Keuringsdienst van Waren Het keuringseebied onderging in »934 geenerlel verandering. Het aantal gemeen ten ln dit gebied gelegen gedraagt 36. het aantal inwoners was op 31 December 1933: 242.139 zielen. BUITENLAND. De Volkenbond bespreekt het nemen van sancties. Oostenrijk en Hongarije zullen niet deelnemen (3de en 1ste Blad). In Duitschiand is de winterhulp-cam pagne ingezet (Buitenland, 4de Blad). Een bisschop in Duitschiand gearres teerd wegens deviezen-overtreding. (Tel., 1ste Blad) Het doodvonnis tegen Hauptmann in het Lindbergh-proces gehandhaafd. (Buitenl. Gemengd, 4de Blad) De Glieksche regeering Tsaldaris afge treden. (Tel., Ie Blad.) ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Wegens overtreding van een of meer bepalingen van het Melkbesluit. geen ver band houdend met de samenstelling der melk werden talriike waarschuwingen ge geven en 39 processen-verbaal ongemaakt. In' het laboratorum werden 9803 mon sters onderzocht, terwijl 142.371 keuringen ter plaatse werden verricht. Het aantal wegingen van brood bedroeg 19.741. het aantal geïnspecteerde winkels en opslagplaatsen 3062; het aantal ge- inspecteerde bakkerijen, consumptieijs- bereidplaatsen en inrichtingen van melk- verkoopers 802. Er werden in totaal 1766 waarschuwin gen verstrekt, terwijl 1741 afkeuringen plaats vonden, de meeste van visch en conserven. Van melkverkoopers werden 5821 mon sters melk genomen, waarvan er 144 wer den afgekeurd. Maatschappelijk Hulpbetoon. De ongunstige economische toestand deed zijn Invloed ln 1934 zeer gelden; de werkloosheid, welke in de zomermaanden eenigszins daalde nam in het najaar weer sterk toe; het gevolg daarvan was een steeds stijgend aantal ondersteunden. Behalve de armlastigen werden crisis slachtoffers en ongeorganiseerden ge steund; bovendien georganiseerden, die om reglementaire of bijzondere redenen niet bij de Gemeentelijke Steunveriee- ning, net aangewezen orgaan tot steun verlening aan valide arbeiders, in aan merking konden komen. Overeenkomstig het Ministeriëel be sluit werden voor gezinnen 4 of meer kin deren, die 3 maanden of langer steun ge noten. bonnen beschikbaar gesteld ter verkrijging van onvermengde margarine tegen den prijs van f. 0.44 per K.G.; voorts werden wekelijks bonnen uitgereikt ter verkrijging van rundvleesch en gehakt in blikken en werd van 27 October 1934 tot en met 6 April 1935 Ve H.L. parelcokes en !h H.L. eierkolen per week gegeven. Een kerstgave werd weder verstrekt ten be drage van 35 °/o van de wekelijksche ondersteuning met een minimum uitkee- ring van f. 0.50. Van de Stichting „Het Leidsche Brok- kenhuis" werd een ruim gebruik gemaakt. Maatschappelijk Hulpbetoon was in de ge legenheid 1033 maal kleeren, beddegoed of huishoudelijke artikelen te verstrekken. Meervoudige bedeeling is in 1934 343 maal voorgekomen. (1933: 346 maal). De Rekening en Verantwoording over het dienstjaar 1933 werd in de vergade ring van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon van 5 Juni 1934 ten bedrage van f. 601.310.49'/c goed gekeurd en de Begrooting voor het dienst jaar 1935 vastgesteld tot een bedrag van f 742.973.68. Hieronder volgt een vergelijkend over zicht over de jaren 1933 en 1934, In 1933 werden ondersteund: 2309 personen, waar van 1843 mannen en 466 vrouwen; In 1534 werden ondersteund 2466 personen, waar van 2005 mannen en 461 vrouwen. In 1923 bedroegen de uitgaven voor on dersteuning f. 629.208.45, in '34 f. 565.594.37. Het Rijk restitueerde over 1934 f. „5.011.25 van ondersteuningen uitgekeerd aan werk- looze metaalbewerkers, textiel- en bouw vakarbeiders en f. 436.42 van ondersteu ning, uitgekeerd aan een Nederlander, welke door de tijdsomstandigheden zijn werkzaamheden in het buitenland had moeten opgeven.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1