DE OORLOG IN ABESSYNIE HEVIGE STRIJD OM ADOEA. Zaterdag 5 October 1935 Ook gevechten in Ogaden AGENDA. hierboven nog een kaartje van het gevechtsterrein. - pijlen geven aan, waar de italianen den aanval HEBBEN INGEZET. VAN HET FRONT. Er wordt verwoed gestreden bij Aksoem en Adoea, waar de Abessynlërs verbéten tegenstand bieden. De Italianen hebben zoowel infante rie, als artillerie en vliegtuigen in het veld gebracht. De luchteskaders voeren onophoudelijk bombardementen uit. Een der vliegtuigen is door de Abes synlërs neergeschoten. Officieele kringen te Rome hebben be richt ontvangen, dat de ïtaliaansche troe pen Adigrat (Tigre) hebben bezet. Officieele verliescijfers zijn nog niet bekend. Tegenover de in het buitenland clrcu- leerende cijfers maken de ïtaliaansche kringen een voorbehoud. De gezondheids toestand en de stemming bij de troepen worden voortreffelijk genoemd. Terwijl Ras Seyoem te Adoea de Italia nen tracht te weerstaan, trekt Ras Ayenu op in de richting van Agordat met 12.000 manschappen, waarvan de voorhoede de grens van Italiaansch Eritreq reeds zou hebben overschreden en verscheidene ïta liaansche posten zou hebben bezet. Een aantal lnlandsche soldaten (van Eritrea en Somaliland) zou naar de zijde der Abessyniërs zijn overgeloopen. De val van Adoea schijnt echter spoe- die te verwachten te zijn. De gevechten tusschen de ïtaliaansche voorhoede en de Abessynlërs in de land streek Agamé zijn nog aan den gang. Naar verluidt zouden de Italianen veel oorlogsmateriaal hebben buitgemaakt, terwijl vele Ethiopische soldaten gevan gen zouden zijn genomen. Bevestiging is hiervan echter nog niet te verkrijgen, daar de berichtendienst over het geheel zeer langzaam en slecht functlonneert. De Abessljnen zijn, wat hun materiaal betreft, niet bestand tegen de goed uit geruste ïtaliaansche troepen. Hun bui tengewone moed, welke zij tegenover de aanvallen stellen, wordt door de lucht- bommen ernstig gefnuikt. Het is een schril contrast te zien. hoe de Abessljnen met hun verouderde wapenen en hun antieke strategie den strijd aanbinden met de zoo rijkelijk van modern oorlogs materiaal voorziene Italianen. Volgens de eerste door de regeering ontvangen berichten zouden bij de ge vechten in Ogaden 180 Ethiopiërs gedood of gewond zijn. De Italianen zouden slechts geringe verliezen hebben geleden. Uit Ogaden wordt verder gemeld, dat ïtaliaansche vliegtuigen de post Gorahi in de nabijheid van Gerlogoebi hebben ge bombardeerd. Het radiostation, dat zich daar bevindt, werd vernield. Het aantal slachtoffers is onbekend. In Addis Abeba is een communiqué ge publiceerd, waarin wordt medegedeeld, ciat ïtaliaansche vliegtuigen de grenspost Jamaida in de provincie Wolkiat hebben gebombardeerd. Bij dit bombardement werden drie sol daten en twee telefonisten gedood. Volgens berichten in de Engelsche bla den vallen de Italianen thans op drie verschillende fronten met sterke troepen- afdeelingen aan. De hoofdaanval schijnt ondernomen te worden van Noord-Eritrea uit op Adoea. De tweede aanval geschiedt ten Zuiden van Eritrea bij den berg Moessa Ali, ter wijl de derde frontlijn zich in de provin cie Ogaden bevindt bij Wal Wal, waar zich November verleden jaar incidenten hebben voorgedaan, welke het ultgangs3 punt vormen voor het conflict. Dagorder van De Bono. Men meldt uit Asmara aan de bladen, dat de Hooge Commissaris en Opperbevel hebber De Bono een dagorder heeft ge richt tot de gewapende troepen en zwart- hemden in de Oost-Afrikaanschr kolo niën, waarin hij er op wijst, dat iedereen met strenge discipline en voorbeeldig ge duld heeft afgewacht. Doch nu ls de dag gekomen. Z. M. de Koning, aldus de dagorder, wil en Musso lini beveelt, dat de troepen de grens over trekken. Het is voor mij, aldus De Bono, een reden tot trots en eer u te leiden en ik weet te kunnen rekenen op de disci pline en de waarde der soldaten. Gij zult vermoeienissen en opofferingen moeten doorstaan en front moeten maken tegen een sterken en tot den oorlog voorberei den vijand. Daarom zal de grootste lof de overwinning zijn en deze zal een nieuwe overwinning zijn van het fascistische Italië. Diplomatieke betrekkingen nog niet verbroken. Het telegrafisch verkeer tusschen Addis Abeba en Italië ls sedert gisteravond negen uur verbroken. De diplomatieke betrekkingen tusschen Abessynië en Italië zijn tot nog toe even wel niet verbroken. De Abessynische zaakgelastigde te Rome vertoeft weliswaar niet in Rome, doch het gezantschap is niet gesloten. De ïtaliaansche gezant in Addis Abeba, zoo verklaart men, zal zijn post niet ver laten, voordat de weinige, zich nog in Abessynië bevindende Italianen in vei ligheid gebracht zijn. Ook de Negus is nog in Addis Abeba, doch men verwacht, dat hij spoedig naar het Noordelijk front zal gaan. WAT DOET DE VOLKENBOND? De tegen hedenmorgen vastgestelde zit ting van den Volkenbond ls tot den na middag uitgesteld. De raad zal slechts zekere principieele feiten moeten consta- teeren om geleidelijk de toepassing van sancties voor te bereiden. De commissie van 13 is gisteravond bij eengekomen, om een rapport op te stel len van de gebeurtenissen. De commissie van 13 zou de besprekingen vanmorgen voortzetten. De kwestie van aanbevelin gen zou niet ter sprake zijn gebracht. Eden is in Genève aangekomen, waar hij zich onmiddellijk in verbinding stelde met den secretaris-generaal van den Vol kenbond en den voorzitter van de com missie van dertien, de Madariaga. In een door Eden aan zijn district ge richt schrijven zegt de minister, dat in het Italiaansch-Abessynisch geschil de kwestie in werkelijkheid deze is, of de Volkenbond kan aantoonen, dat hij een doeltreffend instrument is, en of zijn le den bereid zijn, het pact te eerbiedigen en te handhaven. Tot het allerlaatst zullen wij al het mogelijke doen, om een vreedzame rege ling te verzekeren, en wij hopen, dat de Volkenbond erin zal slagen, dit geval te regelen, hetgeen naar zijn overtuiging de bedoeling is van alle landen en volkeren ter wereld De nieuwe internationale orde moet worden geëerbiedigd. Laval komt vanmorgen te Genève terug. FRANSCHE MINISTERRAAD. Gistermiddag heeft een belangrijke Fransche ministerraad plaats gehad. Het volgend communiqué ls uitgegeven: „De minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, heeft een uitvoerig rapport uitgebracht over den in ternationalen toestand en in het bijzon der over de hangende beraadslagingen van den Volkenbond. Hij heeft door den ministerraad den tekst laten goedkeuren van het Fransche antwoord op de recente Engelsche nota. De ministerraad was de zelfde meening toegedaan als de minis ter-president ten aanzien van de door Frankrijk aangenomen en verder te Ge nève aan te nemen houding in de Ita- liaansch-Abessljnsche kwestie en heeft zijn volle vertrouwen uitgesproken in Laval voor de leiding der onderhandelin gen in den Volkenbondsraad. De Fransche regeering ls voornemens trouw te blijven aan haar verplichtingen, welke dc eerbiediging van alle artikelen van het Volkenbondsstatuut tot gevolg hebben, met Inbegrip van het derde lid van artikel 16. De Fransche regeering zal evenwel den wensch tot uitdrukking brengen, dat een dergelijke samenwerking niet beperkt mag blijven tot de Middellandsche Zee en ver klaren, dat overeenkomsten of onderhan delingen moeten worden gevoerd om aan alle gevaren, welke zich in eenlg punt van Europa zouden kunnen voordoen, het hoofd te bieden. Proclamatie van Laval aan bet Fransche volk. De minister-president en minister van Buitenlandsche Zaken, Laval, heeft de vol gende proclamatie gericht tot het Fransche Volk: „Nu ik den ministerraad verlaat en voor mijn vertrek naar Genève sta, is het ver trouwen, dat mijn collega's unaniem in mij hebben uitgesproken, voor mij een opwek king De werkzaamheid, welke ik in de af- geloopen weken voor den Volkenbond met de nuttige en hartelijke instemming en sa menwerking van de geheele delegatie van Frankrijk te Genève heb verricht, is volko men goedgekeurd. Ik neem de verantwoor delijkheid op mij. die op mi) rust, en van welker ernst ik mij rekenschap geeft, in de duidelijke erkenning van de belangen van mijn land, welke in overeenstemming zijn met de zaak van den vrede. Ik heb onder de huidige omstandigheden het recht een beroep te doen op alle Fran- schen De blnnenlandsche meeningsver- schillen moeten wijken, de geschillen on der burgers van hetzelfde land, moeten op houden. Het voorbeeld der regeee- ring volgend, met het geheele land het bewijs leveren van eenheid, kalmte en koelbloedigheid Wanneer het onze binnenlandsche politiek betreft, zijn alle verschillen gerechtvaardigd, doch zij moeten ophouden, wanneer de hoogere be langen des lands zulks vereischen. Ik zal morgen te Genève niet een politieke partij, doch geheel Frankrijk vertegenwoordigen. Hoe sterker de eenheid des lands is, hoe grooter mijn gezag zal zijn". Deze proclamatie en haar inhoud heb ben in de politieke en diplomatieke krin gen te Parijs een diepen indruk gemaakt. HET FRANSCHE ANTWOORD AAN ENGELAND. Het Fransche antwoord aan Engeland, dat door den ministerraad is goedge keurd, en dat evenals de Britsche vraag in algemeene termen ls vervat, is er op gericht, de door Engeland gewenschte samenwerking op maritiem gebied uit te breiden tot elk militair terrein, zoowel ter zee als te land en ln de lucht. In politiek opzicht streeft het er naar om in geval van een dreigende agressie, de solidariteit, welke krachtens art. 16 alinea 3 tusschen alle Bondsleden bestaat nadat de Bondsraad uitspraak heeft ge daan ln den zin van een schending van het pact, de aanvaller is aangewezen, uit te breiden tot de daaraan voorafgaande periode. Het Fransche antwoord bevat echter een belangrijk voorbehoud; het verlangt namelijk, dat alvorens deze voorbereid selen gesteund worden door een solidair optreden der staten, hlèrover te voren een overleg tusschen die staten zal plaats hebben. De Ministerraad was het echter met Laval eens. dat elke gedachte aan mili taire sancties tegen den aanvaller moet worden afgewezen. Men meent te Parijs, dat dit standpunt door alle te Genève vertegenwoordigde mogendheden gedeeld wordt, in het bijzonder ook door Enge land. Laval heeft mededeeling gedaan van den aard der „economische sancties", die hij bereid ls te onderschrijven en die automatisch ln werking treden tegen den aanvaller zoodra de Volkenbond den aanvaller heeft aangeduid. Deze sancties gaan van de weigering van credieten tot het verbod van den uitvoer van wapenen en van alle grondstoffen, die voor de oor logsindustrie noodzakelijk zijn. Deze maatregelen sluiten echter de mogelijkheid uit van een blokkade, die als een militaire maatregel wordt beschouwd. Het schijnt, dat Laval ook verschillende mogelijkheden om tot een regeling te komen, heeft overwogen en dat hij op het daartoe geëigende oogenblik niet zal aar zelen, met voorstellen te komen. In ver band hiermee acht men het van belang, dat Alolsi heden te Genève aanwezig zal zijn. Men verzekert te Parijs, dat Frankrijk zich aan geen enkele verplichting wil ont trekken, die uit. het Volkenbondspact voortvloeit, doch dat het in geen geval wil afzien van de verzoenende rol, die het sedert het begin van het conflict heeft gespeeld. REDE VAN BALDWIN. De Engelsche Minister-president Stanley Baldwin heeft gisteravond te Bournemouth het woord gevoerd in een ter gelegenheid van het congres der Conservatieve Partij gehouden massavergadering. Hij verklaarde, da zijn gehoor wel niet verbaasd zou zijn, wanneer in het huidige critieke uur zijn gsheele rede gewijd zou zijn aan de internationale aangelegen heden Na uitvoerig de geschiedenis van de oprichting van den Volkenbond te hebben gereleveerd, verklaarde hij dat Engeland niet slechts als Volkenbondslid, dat het Volkenbondspact had geteekend doch ook als natie verplicht was zijn rol te spelen lh Europa op de plaats, waar het God be haagd had Engeland te stellen. Niet slechts de Engelsche belangen dicteeren de Engelsche politiek, doch ook de vervul- llnz van de plechtige internationale ver plichtingen. Het was ln het belang van Groot-Brittannle toe te zien dat de vrede in Europa gehandhaafd bleef. Daarbij ge loofde de Britsche regeering, dat collec tieve veiligheid en de Volkenbond de beste middelen waren om dit doel te bereiken. Indien men ln collectieve veiligheid ge looft, moeten echter allen de verantwoorde lijkheid op zich nemen voor elke actie, die ln het belang van den vrede onder nomen wordt. Niemand zou van hem Baldwin kunnen verwachten, dat hü iets zou zeggen, dat vooruitliep ïp het werk van den Volken bondsraad. Hli was er echter van over tuigd. dat hij de gevoelens van het ge heele land uitsprak wanneer hij nog op het huidige oogenblik een beroep deed op Italië, zich de onthouden van elke actie, die het werk van den Volkenbondsraad nog meer moest bemoeilijken. In de moeilijke dagen die men tegemoet gaat. moet de voornaamste taak van den Volkenbond en zijn leden hierin bestaan, dat elke actie geschiedt met de toestem ming den steun en de medewerking van allen, en dat men alles in het werk stelt om het conflict zoo kort mogelijk te laten duren en zoo snel mogelijk oen bevredi gende oplossing te bereiken Baldwin bestreed verder de bewering, dat Engjjand niet reeds maanden geleden Italië zijn standpunt zou hebben medege deeld. Sedert den wereldoorlog heeft En geland meer dan eenlg ander land naar practlsche ontwapening gestreefd. Dezen weg kon men echter niet langer blij ven gaan. Het geheele perspectief op het vasteland is in de laatste twee. drie jaar door de herbewapening van Duitschland gewijzigd. Er bestond geen enkele aanlei ding om aan vijandige bedoelingen te ge- looven Nog ln Duitschland. noch ln eenlg ander land geloofde Baldwin eeft poten- tleelen vijand te moeten zien. Integendeel hooote hit op voortzetting van de vriend schap die Engeland na den wereldoorlog heeft kunnen sluiten met die mogend heden die kort te voren te velde nog zijn vijanden waren geweest. HU kon ondanks dat alles echter niet de oogen sluiten voor het feit, dat de aanwezigheid van andere groote mogendheden die zwaar gewapend waren de perspectieven van Europa ge- wUzlgd had. Misschien zal eens de dag komen waarop de mogendheden die hun Volkenbondsverplichtingen waren nage: komen de handhaving der statuten met wapengeweld moesten bevechten. Met de volle verantwoordelijkheid, die als eerste adviseur van de Britsche Kroon op hem rustte, had hU zich moeten afvragen of Engeland deze verplichtingen in vollen om vang op zich kon nemen zonder de gebre ken ln de Britsche defensie te verwUde- ren en te hersteUen. Engeland zou zijn plicht doen als natie en als Volkenbondslid. Met leedwezen en verontwaardiging verwierp het Engelsche volk eiken twijfel, die men uitte omtrent zün oprechtheid ln de verdediging van deze beginselen. De Labour-partlj wenscht bijeen roeping Parlement. De landelUke commissie van de Britsche Labour-partU en van het Vakvereenlglngs- congres is in een spoedzitting bijeengeko men om haar houding te bepalen met be trekking tot de berichten over Abessynië. De bijeenkomst werd te Brighton gehou den Het resultaat der conferentie was een openlijke verklaring volgens welke de com missie het optreden der ïtaliaansche re geering „met afschuw" gadeslaat. De leiders der Labour-partij elschen met het oog op den ernst van den toestand een directe bijeenroeping van het parlement, „opdat de regeering het Lagerhuis kan op de hoogte stellen van de stappen, welke zij door bemiddeling van den Volkenbond heeft genomen en nog wil nemen om een einde te maken aan de vijandelijkheden". GRANDI BIJ HOARE. De ïtaliaansche ambassadeur te Londen, Grandl heeft gistermiddag voor den twee den keer ln de laatste paar dagen een on derhoud gehad met den Brltschen minister van Buitenlandsche Zaker., Sir Samuel Hoare. Het onderhoud, dat gevoerd werd op voorstel van Grandl, duurde ongeveer 40 minuten. Men veronderstelt, dat Grandi formeel het ïtaliaansche standpunt heeft uiteen gezet nopens het optreden in Abessynië. Korten tijd nadat Grandl het Foreign Office had verlaten, heeft de legatieraad van de Amerikaansche ambassade. Ather- ton, een bezoek gebracht aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Ook de Grieksche gezant te lenden heeft vandaag een bespreking gehad op dit mi nisterie. Havas meent te weten, dat Mussolini gisteravond laat aan de Engelsche regee ring het volgende voorstel heeft doen toe komen: le. Intrekking van alle militaire en maritieme maatregelen, door de Engelsche regeering in de Middellandsche Zee geno men, teneinde ontspanning in den toe stand te krijgen. 2e. Bereidverklaring van Mussolini om besprekingen te voeren met Frankrijk en Engeland om te komen tot een bijlegging van het Abessynsche conflict, die rekening zou houden met de rechtmatige belangen van Italië. Meeningen van andere naties. „Als lid van den Volkenbond kan Zwe den slechts afwachten, wat de bond be veelt", verklaarde de Zweedsche minister president in een interview HIJ voegde hieraan toe, dat het wapen embargo voor Abessynië nog steeds van kracht Is. De kwestie van de opheffing hiervan zal onder de oogen worden ge zien, nadat de Volkenbond zich zal heb ben uitgesproken over de sancties. Gisteren zijn te Bern besprekingen ge voerd ter bepaling van de Zwitsersche houding ten opzichte van het thans, acute Italiaansch-Abessijnsche conflict. Het verluidt, dat wanneer de Volken bond mocht besluiten tot militaire sanc ties Zwitserland op grond van zijn tra- ditioneele neutraliteitspolitiek daar niet aan zal deelnemen. Wanneer de sancties van economischen aard zijn, zal Zwitserland samenwerken, zoolang zij het tegenhouden van den oor log ten doel hebben, maar het zal zich onthouden wanneer het doel ls een van de tegenstanders te verzwakken. In dat geval zou Zwitserland zijn optreden ba seeren op een besluit van den Volkenbond van 1921 waarin erkend wordt, dat zekere landen op grond van hun bijzonderen po- litieken status en hun geografische lig ging vrijgesteld zouden kunnen worden van het toepassen van economische sanc ties. Het schijnt dat de Engelsche regeering reeds de Amerikaansche, Duitsche en Japansche regeeringen gepolst heeft over hun houding als niet Volkenbondsstaat tegenover een sanctiebesluit van den Vol kenbond. Het antwoord uit Amerika schijnt be vredigend te zijn en ook het Duitsche antwoord schijnt de Engelschen wel de HEDEN: Volkshuis: Tentoonstelling 7«/i9 uur. Zondag. Morschweg 59; Stadsevangelisatie te 8 uur nam. Volkshuis: Tentoonstelling 3—5 uur nam. Vrije Evang. Gem.Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Maandag. Rehoboth: V.C.O. Spr. de heer Langeveld, 8 1/4 uur nam. Volkshuis: Lezing van Mej. E. C. Knap pert, 8 1/4 uur nam. Dinsdag. Morschweg 59: Stasevangellsatle 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Concert mej. Godefroy en Fred, de Nie. 8V4 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 3 en 8 uur nam. Woensdag. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten té 3 en 8 uur nam. Donderdag. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 3 en 8 uur nam. DAGELIJKS. Sted. Museum de Lakenhal: Zilverten- toonstelling tot 1 Noverber a.s. 50 cents. Woensdag en Zaterdag 25 cents. BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Stationsweg. 8 uur nam, „Kleine Hartedief". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat. 8 uur nam. „De 4 Mailers". Woensdag en Zaterdag nam, 2 uur. Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. nm. „Koning tegen wil en dank". Zondagnam 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 8'/< u. nam. „Helden van dezen tijd". Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/t uur. Zondag nam. 2 uur. 4'/i uur en 8 u. 15. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat. 7 uur nam „Het Engelsche huwelijk", lederen middag 2'/i u. Zondag v.af 2 u. MUSEA. Academisch Historisch Museum: Ge opend Dinsdag en Vrijdag van 1012'/» en 25 uur. Kosteloos. Stedelijk Museum de Lakenhal, Oude Blngtl. Geopend ln Januari, November en December van 103 uur, ln Februari, Maart, April, Mel en October van 104 uur en ln Juni, Juli, Augustus en September van 10—5 uur. Op de Zondagen, de tweede Paasch- en Pinksterdagen, den Hemelvaartsdag en de beide Kerstdagen van af één uur. Het Museum ls gesloten op den dag, waarop Leiden's Ontzet wordt gevierd. Entrée op Zon- en Feestdagen boven genoemd kosteloos, 's Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 April—1 Oct. 10—5 uur; 1 Oct.—1 Nov. 104 uur; 1 Nov.—16 Febr 103 uur; 16 Febr.—1 April 104 uur. Zondags van 13 4 of 5 uur; entrée Maandags f. 0.25; overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist., v. d. Werff- park, ingang Raamsteeg. Werkdagen 8.30— 12, 1.30—5, Zaterdags 8.30—12 Kosteloos. Rijksherbarium, Nonnensteeg 2 a. Dage lijks van 9—12.30 en 25.30 uur Kosteloos. Hortu9 Botanicus, Rapenburg 73. Op werkdagen van 1 April1 Oct van 012 en l'/t6 uur Zaterdags tot 5 uur Van 1 Oct.—31 Mrt. van 9—12 en l'/i- -4 uur Op Zondagen van 1 April—1 Oct. van 1012 en 1.304 u. 's Winters der Zondags geslo ten. NederL Hist. Natuurwetenschappelijk Museum (Steenstraat 1 a)Alle werkdagen behalve 's Maandags van 104 uur; 's Zondags 14 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Ge opend op werkdagen van 1.304 30 uur nam. Zondags gesloten. Rijksmuseum van geologie en minera logie (Garenmarkt 1 c)Op werkdagen van t12 en 4 uur. Kosteloos. De apotheek Hooigracht 48 13 dag en nacht geopend voor leden v h ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheid" echter van nam 8 uur tot v.m 8 uur alleen voor spoedrecepten Van Vrijdag 4 tot en met Zondag 6 Oct. a.s. neemt waar apotheek C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. Voor Oegstgeest worden deze diensten waargenomen door apotheek: C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Telef. 274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren van Bockel, De Bruijne, P. van Es, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Bertel. Tel. 3302. hoop te geven dat Duitschland de plan nen van de Volkenbondsstaten niet zal dwaisboomen. Wat Japan betreft, is het op grond van vroegere uitlatingen van Japansche zijde aan te nemen, dat dit land stellig het blanke ras niet zal ondersteunen in een strijd tegen een gekleurd ras. a

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6