LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 5 October 1935 L4AT/TEJEEMCUTIN RECHTZAKEN. SPORT. TELEGRAMMEN, BEURSOVERZICHT. DE BIOSCOPEN. BELGIE. Ernstige straatbotsingen te Antwerpen. Naar aanleiding van de oorlogsgebeur tenissen in Oost-Afrika had het Vlaamsch Nationalistisch Verbond gisteravond in het Rubenspaleis te Antwerpen een groo- te betooging georganiseerd, waar Ward Herman, Maurits Lambrecht en Thomas de Backer zouden spreken over het on derwerp ..Oorlog of vrede?" Teneinde wanordelijkheden te voorko men waren voor deze meeting toegangs kaarten ultgegeyen. in het bijzonder aan leden en sympathiseerenden, wat echter niet kon verhinderen, dat reeds voor 8 uur de groote zaal bijna geheel gevuld was met politieke tegenstanders, voorna melijk met socialisten, die volgens som mige mededeelingen in het bezit zouden zijn van valsche kaarten, die door de Fe deratie van Vakvereeniglngen zouden zijn uitgegeven. Voor het gebouw verzamelde zich eveneens een dichte menigte, zoodat de politie tegen kwart over 8. nadat tot verspreiding was aangemaand, tot een charge met het blanke wapen overging. Dit ging echter niet zonder verzet der betoogers en aan beide kanten waren ge wonden. De menigte keerde echter terug en tegen half 9 werd een tweede charge uitgevoerd, waarna de Carnotstraat werd afgezet tot aan het Statieplein en aan den anderen kant tot de Dambrugge- straat. De hoofdcommissaris van politie, de heer Van der Steen, begaf zich in het ge bouw en verklaarde van het podium af de meeting ontbonden, terwijl hij tevens de bezoekers tot kalmte aanmaande. In de zaal zette men de „Internationale" in, en onder protest trok men naar buiten, waarbij, zooals later bleek, een der groo te beelden was meegenomen en op straat stuk geworpen. De betoogers verspreidden zich in groepen in alle richtingen en één groep begaf zich naar het Italiaansche consulaat aan de Charlottelei, dat echter onder stevige politiebewaking stond. La ter op den avond werden dë ruiten van het katholieke vereenigingsgebouw „Pa- trla" in de Lange Leemstraat en van het redactiegebouw van het W.aamsch-natio nalistisch; dagblad „De Schelde" inge worpen De geheele politie is gealarmeerd. POLEN. De Sejm bijeen. Voor de eerste maal ls gisteren het nieuwe Poolsche parlement bijeen geko men. Eenstemmig werd de vice-president van de vorige sejm. Stanislas Car, tot voorzit ter gekozen. Bij de opening der zitting heeft minis ter-president Slawek een proclamatie van den president der republiek voorgelezen, waarin gezegd wordt: Polen heeft eens met het zware lot van een onderdrukt volk en met bloedige offers de slechte organisaties van den staat, de slechte rechtstoestanden en het gebrek aan prestige zijner regeering moe ten betalen Door een beschikking van het lot heeft toen de grootste man uit de geschiedenis van Polen, Pilsudski, de slapende krach ten van het versnipperde volk weder op gewekt, den staat weder opgebouwd en tot zijn dood aan de uitbreiding van den staat gewerkt. Tijdens zijn laatste levensjaren is zijn leidend beginsel geweest, kracht en ont wikkeling op goede wetten te grondvesten. De verbetering van het grondwetsstelsel, die hij verlangde, is werkelijkheid gewor den. De nieuwe grondwet geeft den staats organen bestendigheid en kracht tot han delen. Sejm en Senaat zijn geroepen wetten te maken en de werkzaamheid der regee ring te controleeren. Vervolgens hield de nieuw gekozen Sejm-voorzitter Car een openingsrede. o STADSNIEUWS. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent is geslaagd mej. J. C M. van Gorp, Delft. De eerste ploeg der lichting 1936. niet bestemd voor de officiers- of de onder- officiersopleiding bij het onbereden ge deelte van het 6e regiment veldartillerie, wordt 16 Januari ingelijfd en direct daarna naar Leiden gezonden. BINNENLAND. OPLICHTERS GEARRESTEERD TE IJMUIDEN. De recherche van IJmulden ls er in ge slaagd de hand te leggen op 4 personen, van wie zekere B H A G. en L. M. af komstig zijn uit de hoofdstad. De vierde is een zekere A H. Het 4-tal gaf voor in staat te zijn valsch bankpapier te kunnen vervaardigen en stelde zich ln verbinding met personen, van wie zit vermoeden, dat deze zich voor hun bedrijf interesseerden. Zij trachtten groote sommen gelds in handen te krijgen, waarvoor zij hun ge heim dan zouden afstaan Hun bankbiljetten-industrie berustte op een handigheid. Bij de demonstratie, die met allerlei poespas geschiedde, werd héél handig een echt bankbiljet voor den dag gehaald en getoond, dat dan moest doorgaan als een product van hun industrie. Gistermiddag, tijdens een demonstratie, werden zij op heeterdaad betrapt. Het 4-tal ls gearresteerd. De ingrediënten werden ln. beslag ge nomen. AUTO TEGEN EEN TRAM GEREDEN. Drie gewonden te Doetinchem. Hedenmorgen is op het kruispunt in den Kruisberg te Doetinchem de auto van mr. A. J. Eller, president van de rechtbank te Almelo, in botsing gekomen met de tram naar Zutfen. De auto is ge heel vernield. De drie inzittenden, mr. Ellen, diens zuster en een chauffeur kregen verschillende verwondingen, voor namelijk snij wonden in het gelaat. Alle drie zijn in hotel „Lubbers" opge nomen. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan onbekendheid van den chauffeur met den toestand ter plaatse. De machinist van de tram heeft alle voorschriften in acht genomen. DE NEDERL. HANDELSBETALINGEN AAN DUITSCHLAND. In de week van 30 September tot 5 Octo ber is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van R.M. 915.000 van de op haar Sonderkonto bij de Duitsche Berechnungstaten uitstaande vorderingen afgerekend. De nummers liepen van 80629 tot 80962. Het totaal bedrag van op het Sonderkonto uitstaande posten, die nog niet uitbetaald zijn, beloopen R.M. 37 millioen. De Sonderkonto-posten waarvan de koersfixeering is verkregen zijn hierbij inbegrepen. Aan Treuhenderkonto is door de Ned. Bank gedurende dezelfde periode een bedrag van RJj. 290.000 afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenum mer was 17446. Het totaal bedrag van de op 't Treuhaenderkonto uitstaande vor deringen die nog niet uitbetaald zijn. be loopt R.M. 20.000 De Tkeuhaenderkonto- posten waarvan koersfixeering is verkre gen zijn hieronder begrepen. o NED. FORD MAATSCHAPPIJ. In de gisteren gehouden vergadering van de commissarissen van de N.V. Ned. Ford Automobielfabriek is besloten een interim dividend van 3°/» op rekening van het jaar dividend uit te keeren. MISLUKTE OPLICHTING. „Vijftien gulden, gauw of ik schiet". Met deze woorden drong een individu den win kel van de gezusters de Roy binnen aan den Straatschendijk te Eindhoven. De aangesproken juffrouw weigerde hieraan te voldoen. Gelukkig kwam haar zuster binnen op wie de man zijn wapen nu richtte. Zij zeide het geld te gaan halen, waarschuwde de buren en belde de politie op. die spoedig aanwezig was. doch de man rook lont en was er op een fiets van door gegaan. Een ingestelde achtervolging leverde nog geen resultaat- op. UIT NED. OOST-INDIK. HET FAMILIE-DRAMA TE BATAVIA. Nog ccn slachtoffer. BATAVIA, 5 Oct. (Aneta). Het derde slachtoffer op Goenoeg Sari te Batavia, de heer Jansen Sr., gep. referendaris bij het dep. van Justitie, de schoonvader van den pleger van den aanslag van H., is overleden. Het droeve toeval wilde dat 10 minuten later het stoffelijk overschot van zijn zoon en dochter werd teraardebesteld, van uit dezelfde zieken-inrichtlng. KANTONGERECHT T72 ALPHEN. C. T. F. was ten laste gelegd onder de gemeente Hazerswoude de veiligheid van het verkeer in gevaar te hebben gebracht, waardoor hij den autobestuurder V. met zijn auto aan het linkerachterwiel had aangereden Verdachte reed met zijn auto in de richting Utrecht, terwijl de andere bestuurder in de richting Leiden reed. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f. 10 subs. 5 dg. en toewijzing aan V. van de door hem ingestelde civiele vordering. De autobestuurder T. en F. J. N. waar van eerstgenoemde verstek liet gaan. had den in den Hoorn een zeer gecompliceerde aanrijding veroorzaakt De ambtenaar vorderde tegen T. een geldboete van f. 50 subs. 25 dg. en tegen verdachte N. vroeg hij ontslag van rechts vervolging. De kantonrechter veroordeelde ver dachte T. tot f. 15 subs. 10 dg. en was eveneens de meening toegedaan dat N. niet strafbaar was. De vleeschknoeierijen te Noorden. J. G. de J. slager te Noorden gemeente Nieuwkoop, die op 5 Juli j.l. nog was ver oordeeld wegens een ernstige overtreding der vleeschkeuringswet en toen ernstig was vermaand voor herhaling, gelet op zijn onverschillige houding, was den vol genden dag reeds weer verbaliseerd. Op 6 Juli, dus een dag na de veroordeeling, hadden de keuringsveearts de heer Karse- meljer van Nieuwveen en de keurmeester K. uit Nieuwkoop opnieuw een onderzoek ingesteld. In den winkel van verdachte had men eén hoeveelheid ongekeurd rundvleesch en varkensvleesch aangetrof fen. dat absoluut voor consumptie onge schikt was, bovendien had men een on derzoek ingesteld ten huize van zekeren Sehmetselaar en bereider van ijsco's. Dezen had men uit zijn bed moeten halen daar het nog vroeg In den morgen was en in een ijskelder eveneens een hoeveelheid ongekeurd en bedorven varkensvleesch aangetroffen, die verd. hier in een mand had verborgen. Men was toen opnieuw naar verdachte gegaan en hem den mand terugbezorgd die hij als zijn eigendom ac cepteerde, waardoor dus tevens vast was komen te staan, dat een en ander van verd. afkomstig was. Verd. was niet ter zitting verschenen en liet verstek gaan. Als getuigen werden gehoord genoemde veearts en keurmeester. De keuringsarts RECLAME- 1548 Waarom door melk nog ergernis Nu „Landbouw's" Volfana=melk er Is „DE LANDBOUW' LEIDEN TEL. 128 gaf een uitvoerig relaas en releveerde dat het vleesch groen zag en dat de wormen er uitkropen. Niettegenstaande dit maakte verd. die door het onverwachte be zoek w; verrast het vleesch voor zijn cliënten ter bestelling gereed. Verd. had gezegd, dat, indien de randjes er werden afgesneden, het vleesch wel goed was. Be grijpelijk had men alles in beslag geno men en afgekeurd. Het was gebleken dat het vleesch van een ziek beest afkomstig was, want het zag bovendien bloederig. Op een desbetreffende vraag van den ambtenaar en den kantonrechter ant woordde de keuringsarts, dat ook nu ver dachte zich nog niet houdt aan de desbe treffende wetsvoorschriften Ook de vorige week bleek bij een Ingesteld onderzoek de zaak weer niet geheel ln orde. Persoonlijk had getuige den Indruk dat verdachte en zijn broer trachten alles aan de keuring te onttrekken. Het geeft het Idee dat ter plaatse een soort complot bestaat. De keurmeester gaf eenzelfde lezing en had eveneens geen gunstigen Indruk omtrent verdachte. Hij kwalificeerde ver dachte en zijn broer als „Lastige Jongens". De ambtenaar schetste in zijn requisi toir de groote brutaliteit van verdachte, die een dag vóór deze overtreding nog was veroordeeld en toen onder groot mis baar had ontkend. Blijkbaar meenende, dat hij nu voorloopig wel niet ln de gaten zou worden gehouden-, was hij den vol genden dag „in het groot" gaan knoeien en had het vleesch bovendien -nog bij een ander bewaard. Hij achtte verdachte ge vaarlijk voor de samenleving op ieder ge bied. Daar een geldboete verdachte blijk baar niet afschrikt, meende hij dan ook (lat principale hechtenis zeker op zijn plaats zal zijn. Voor het eerste feit. het in voorraad houden van ongekeurd en bedorven vleesch in den winkel vorderde hij 30 dagen principale hechtenis en voor liet 2e feit het bewaren van het vleesch in den kelder bij Sch. f. 200 subs. 50 dg. hechtenis, zulks met openbaarmaking van het vonnis in de bladen op kosten van verdachte. De kantonrechter direct uit spraak doende veroordeelde verd. resp. tot 1 week principale hechtenis en een geld boete van f. 150 subs. 50 dg. eveneens met openbaarmaking van het vonnis. SCHAKEN. MATCH EUWEALJECHIN. Nadere data vastgesteld. Naar wij vernemen zijn voor de vol gende drie weken plaatsen en data reeds vastgesteld. De tweede partij vangt morgen aan om 17.30 in de Militiezaal aan het Singel te Amsterdam. De verdere indeellng is als volgt: Maandag 7 October. 17.30 e.v., voortzet ting van tweede partij in de Milltlezaal. Dinsdag 8 October in Carlton Amster dam. Woensdag 9 October e.v. voortzetting 3de partij In Carlton Amsterdam. Donderdag 10 October 4de partij in Hotel Witte Brug, Den Haag. Vrijdag 11 October e.v. voortzetting 4de partij Idem. Zaterdag 12 October 5de partij in stu dentensociëteit „Phoenix" te Delft. Zondag 13 October e.v. voortzetting 5de partij, idem. Maandag 14 October rustdag. Dinsdag 15 October 6de partij in Rot terdam. Woensdag 16 October e.v. voortzetting 6de partij, idem. Donderdag 17 October 7de partij ln Utrecht. Vrijdag 18 Oct. e.v. voortzetting 7de partij, idem. Zaterdag 19 Oct. 8ste partij, Militie zaal Amsterdam. Zondag 20 October e.v. voortzetting 8ste partij idem. Maandag 21 Oct. rustdag. Dinsdag 22 Oct 9de partij in Gem. Meis jeslyceum te Amsterdam. Woensdag 23 Oct. e.v. voortzetting, Idem. Donderdag 24 Oct. 10de partij ln Gouda. Vrijdag 25 Oct. e.v. voortzetting 10de partij, idem. IJMUIDEN, 5 Oct. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 980.80. Tongen per K.G f. 1.30—0.64. Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 40, Middelschol f. 32.50. Zet- schol f.-1914. Kleine Schol f. 16—4.90, Bot f8.50—7.50, Schar f. 7.50—2.20 Vleeten per stuk f. 2.60. Klelnmlddel Schelvlsch per kist van 50 K.G. f.30—17. Kleipe Schelvlsch f. 17—15 Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.52—29. Gullen per kist van 50 K.G. f.167. Lengen per stuk f.2 1.88, Heilbot per K.G. f.0.60. Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.602.90. Koolvlsch per stuk f. 0,500.23 Makreel per kist van 50 K.G. f. 3,50—1,90. Aangevoerd 1488 kisten versche haring f. 4.901.80 per kist. Aangekomen 3 Stoomtrawlers: IJM. 82 met f. 3363, IJM. 168 met f. 2510. IJM. 161 met f. 1758; de Engelsche drifter IJ.H. 69 met f. 1536: de loggers: IJM. 204 met f. 587, KW. 162 met f. 571. KW. 60 met f. 624. KW. 23 met f. 515. KW. 95 met f. 558, VLAARDINGEN. 5 Oct. Binnengekomen de KW 16 met 26 last, VL 73 met 33 last. VL 205 met 36 last, VL 216 met 40 last. VL 40 met 40 last. Prijzen vaste volle haring f. 7.607.80, volle H.K.Z. f. 7.30—7.60. ijle haring f.6— 6.20. steurharing H.K.Z. f. 5.40—6.10. Alles naar kwaliteit. MOORD OP MALTA. MALTA, 5 Oct. (Reuter). Naar ver luidt is gisteravond een Italiaansche on derofficier in een autobus overvallen en door een dolksteek vermoord. De aanvaller zou dronken zijn geweest. Amsterdam, 5 October. Kalme handel. Stemming prijshoudend. Theeaandeelen gevraagd. Beleggingswaar den goed van toon. Amerlk. fondsen prijs houdend. Het zakenverkeer droeg heden een rustig karakter, doch er ontwikkelde zich toch een vrij geanimeerde affaire. Voor Suikerwaarden was goede belang stelling en ook thans werden H.V.A.'s en Vorstenlanden ln open hoeken verhandeld. Daarbij was de tendenz gunstig. H.V.A.'s konden opnieuw een koerswinst behalen. Van de Rubbers werden Amsterdam-Rub bers hooger Ingezet. In Thee-aandeelen ontwikkelde zich een kleine beweging. De verwachtingen zijn gunstig, zoodat vraag ontstond. Industrieele fondsen hadden een kalm verloop. Philips golden iets lager, doch Unilevers waren niet veel veranderd. Van Oliewaarden ging iets om in Ko ninklijke, die prijshoudend waren. De Amerikaansche soorten waren goed van toon. Voor Scheepvaarten was weer de noodige attentie. Ned. Scheepvaart- Unies werden in een open hoek verhan deld en konden zich goed handhaven. Ta bakken bleven bij kleine omzetten gemak kelijk op peil. De beleggingsmarkt was stil, doch vast. Voor Arnerik. fondsen ontstond een tamelijk drukke affaire in Anaconda's met goede vraag. In Bethlehem en United States Steels ging maar weinig om. Prolongatie 6°/« Casino-Theater. Het meest verwon derlijke van de hedendaagsche amuse mentsfilm ls misschien, dat de maker er van na leder product nog voldoende stof overhoudt, om een nieuwe te vervaardi gen. Meestal spelen persoonsverwisselin gen en min of meer gecompliceerde situa ties, die daaruit voortvloeien, er een groo te 10I ln. In „Koning tegen wil en dank" ls de intrige heel eenvoudig. Een Lon- densch verzekeringsagent. Albert Koning geheeten. gaat zijn vacantie doorbrengen in Helgia. waar koning Albert regeert; deze laatste neemt zijn ontspanning juist, wanneer zijn land hem noodig heeft en bovendien gelijken beide heeren verba zend veel op elkander. Natuurlijk moet Albert Koning voor koning spelen en op dit punt neemt de dwaasheid een aan vang. Om de handeling wat levendiger te maken wordt er nog een snoode anarchis ten-aanslag gepleegd op Koning, die geen koning is. Er. verder gebeuren er nog verschillende malligheden met Koning, die het ietwat vreemde beleefde, in zijn vacantie meer mee te maken dan een gewoon sterveling in zijn heele leven. In deze Engelsche film speelt de ons onbe kende Sidney Howard de hoofdrol. Blijk baar alleen om zijn figuur is het sce nario geschreven. Buck Jones in „De Op schepper" en Cohen en Kelly vullen het programma aan. Trianon-theater. De 3-Octoberweek staat in het teeken van de vroolijkheid en de directie van het Breestraat-theater heeft bij de samenstelling van het pro gramma daarmede rekening gehouden. Johan Kaart, de komische held uit zoovele vorige Hollandsche films, zorgt ook in „De vier Mullers" voor de grappige noot De film zelf speelt zich af in het zaken' ven en geeft de geschiedenis weer van een textiel-firma. waarin sedert onheuglijke tijden oneenigheid heeft bestaan tusschen (vader en zoon. Op een gegeven oogepblik loopt de ruzie zoo hoog, dat vader en zoon zakelijk met elkaar breken en eerstge noemde een commercieel bondgenootschap aangaat met zijn kleinzoon. Dit conflict is natuurlijk niet in het belang van een der partijen en beide firma's worden door be langrijke verliezen bedreigd. Het is de vierde Muller (Johan Kaart), die gedurig beide partijen van eikaars doen en laten op de hoogte houdt en uiteindelijk dan ook het meeste ertoe bijdraagt, dat de vrede wordt geteekend en de zaken worden voortgezet onder den firmanaam van de vier Mullers. De film is rijk aan grappige momenten en wordt goed gespeeld. „Winternachtstraum", die na de pauze draait, is een amusementsfilm van de aller beste soort. Magda Schneider, Wolf Al- bachRetty, Hans Moser en Theo Lingen spelen er de hoofdrollen in. hetgeen een aanbeveling op zich zelf is. Eerstgenoemde is hier het aardige kantoorjuffrouwtje, dat dank zij de goede zorgen van haar beide beschermers, twee verstokte vrijgezellen, in staat wordt gesteld om in hun gezel schap eenige dagen in een gToot hotel in Garmisch-Partenkirchen te logeeren. Na tuurlijk blijft zij daar niet onopgemerkt en verovert zij het hart van een jongen inge nieur, die zich uitgeeft als skileeraar. Haar beide vrienden zoeken echter een betere partij voor haar, doch komen toevallig in aanraking met den grootsten oplichter van het hotel, hetgeen aanleiding geeft tot vele complicaties. Wij zullen ze niet alle ver klappen en liever volstaan met te zeggen, dat alles goed afloopt. Polygoon brengt tenslotte tal van aardige beelden uit het feest van Leiden's Ontzet. Een bezoek aan Trianon beteekent deze week weer een genoeglijke avond. Lido-Theater „Helden van onzen tijd" ts een aangrijpende, machtige film. Wal lace Beery is met zijn rulgen kop en stoere figuur ais geknipt voor zijn rol en kan evenals Lewis Stone zijn talenten ten volle in deze vliegfilm ontplooien. Over de film zelf het volgende: Beery zien we ditmaal als sergeant instructeur bij de Amerikaajische lucht macht, toen deze nog in haar kinder schoenen stond. Beery's zoon, Mike, die als jong officier van de academie komt, wordt bij de leerlingen van zijn vader in gedeeld. Het is een echte branie, het vlie gen beschouwt hij als een pleziertje. Beery, die erg op hem gesteld is, vreest voor ern stige ongelukken. En ze blijven niet uit, zijn beste vriend brengt hij ten val en een andere collega komt bij een botsing door zijn schuld om het leven. Beery heeft zijn handen vol om hem uit de vele moeilijke situaties te redden. Wanneer Mike na een ongeluk behouden beneden is gekomen, deelt hij zijn vader mee, dat hij ontslag zal nemen. Hij is totaal overspannen. Zijn vader tracht hem hier van terug te hou den, wordt driftig en slaat hem neer. Mike heeft de rang van luitenant en zijn vader die sergeant is, wordt gedegradeerd en ont slagen. Beery vindt weer werk bij een klein Maatschappijtje waar hij de be schikking heeft over een zeer oud toestel. Als hij hoort dat zijn zoon vlak voor de manoeuvres zijn ontslag zal nemen, besluit hij ip de plaats van Mike de lucht in te gaan. Hij vliegt vlak over het huis van zijn zoon en dan wordt het deze te bar, hij gaat zijn vader achterna. Het toestel van Beery stort in een rivier, doch Mike ziet kans zijn vader er uit te halen. Dar. zien we Beery. die weer in eere hersteld is. namens den generaal zijn zoon een onderscheiding op de borst spelden. Voor de pauze werd vertoond „De doch ter van den huisbewaarder", „De Pyama- fuif" en een teekenfilmpje. In het nieuws worden opnamen van het 3 Octoberfeest gedraaid. Het geheel zal menigeen een prettigen avond bezorgen. Roxy-thcater. „Ik was een spion" is een spionnage-film van formaat. Zij brengt wel zeer goed het emotievolle ge jaagde leven van den spion in beeld. Zoo ook van een Belgisch meisje, dat als ver pleegster hulp verleent aan de talrijke ge wonden. die dagelijks het hospitaal wor- den binnengedragen. Samen met een hos pitaal-officier verrichten zij hun gevaar lijken arbeid achter het front, temidden van hun vijanden. Een groot onheil voor komen zij als zij een opslagplaats van gifgas bommen ln de lucht laten vliegen. Groot onheil veroorzaken zii echter voor hun vijanden als deze oo een openlucht godsdienstoefening door vijandelijke vlieg tuigen worden overvallen. De verpleegster (Madeleine Carroll) loopt tenslotte in de val en wordt als spionne gepakt. Tot twee maal toe wordt zii door den kampcom mandant ertoe geprest, haar medeplich tigen te noemen, waaraan zij niet voldoet. De hospitaal-officier meldt zich echter vrijwillig aan en ondergaat de straf, welke eiken spion te wachten staat. Een drietal sterren van naam (Made leine Carroll Herbert Marshal en Conrad Veidt) zorgen voor een perfecte vertolking waarin vooral de creatie van Conrad Veidt als de plichtsgetrouwe kampcommandant genoemd moet worden. Voor de pauze draait na het binnen- en buitenlandsch iournaal een film van vroo- lijker gehalte „Die Englische Hierat" met Renate Muller Georg Alexander en Adolf Wohlbrück in de hoofdrollen. Een goede film. die na veel verwikkelingen tot een onverwacht, doch gelukkig slot komt. Een lijvig programma dus. waarmee Roxy-theater ook deze week uitstekend voor den dag kan komen. Luxor-Theater - Sedert de dagen van Jackie Coogan's eerste films is er geen Jeugdig filmsterretje geweest dat zóó ge weldig populair was als Shirley Temple! Stormenderhand heeft de kleine Shirley de harten gestolen van allen, die haar in „Hartedief" hebben zien spelen. Als met tooverslag wint deze kleine krullébol met haar glunderenden blik, haar innemend heid en aanhankelijke liefde de sympathie van ieder, die haar spelen ziet. Dit meiske is een wonder! Haar onge looflijk knap acteeren doet vergeten dat het slechts spel is. De eenvoud van haar optreden, het natuurlijke gemak, waar mede rij door dit filmverhaal gaat, geven er een geloofwaardigheid aan, welke nau welijks begrepen zal kunnen worden door hen, die de film „Hartedief" niet gezien hebben! Het uitstekende werk van regis seur David Butler heeft daartoe natuur lijk in niet geringe mate bijgedragen. HIJ schiep tafreeltjes, zóó treffend, dat zij maar zelden overtroffen zullen worden en hij bereikte, ons inziens, het hoogtepunt bij de Kerstviering in de ruime Douglas- machine, waar de piloten zich beijveren om het meisje een gelukkigen dag te be zorgen en Shirley het liedje van de Lolly pop zingt op een wijze, die men niet licht vergeten zal! De geschiedenis zelf is minder belangrijk. Shirley, kind van een vlieger, heeft haar vader verloren bij een vliegongeluk en ter wijl de jeugdige moeder bij een zeer par- venu-achtig gezin (met een dochtertje, dat in alles een tegenhanger van Shirley is) moeizaam den kost verdient, brengt Shir ley haar dagen door op het vliegveld, waar een vriend van haar vader haar bescher mer en verzorger is, en waar ieder de vroo- lijke. bij-de-hande dreumes kent en er vriendelijk voor is. Een auto-ongeluk brengt ook de moeder om het leven en drie personen vechten dan om het bezit van „Hartedief", die hen alle drie even lief vindt en het drietal aan het slot ook bijeen brengt, tot groote woede der parvenu's, die er de sympathie van een schatrijken oom en daardoor de kans op z'n erfenis door verspelen James Dunn vertolkt met toewijding en talent de rol van Shirley's peetoom, terwijl de overige medewerkers (met uitzondering van een kostelijk type van een brommeri- gen invalidegeheel op den achtergrond gedrongen worden door het merkwaardig goede spel van Shirley, aan wier optreden alle overdrijving vreemd gebleven is. Film liefhebbers mogen déze rolprent niet mis sen! Het programma brengt tevens een amu sant Duitsch bliJSDelletje met George Alexander, Magda Schneider, Ida Wüst, Theo Lingen en wijlen Julius Falkenstein, en verder de goed geslaagde 3 October-film.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2