De Italiaansch-Abessynische oorlog. Het einde van den Zomertijd. 76s!e Jaargang ZATERDAG 5 OCTOBER 1935 No. 23169 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noordeimhplein Telefoonnummers voor STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 20 ets. per regel voor advertenties nil Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk Eager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, wsar agentschappen gevestigd ztfn? per 3 maanden f.2.35 per week f.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Morgen zullen wij in ieder geval op onze borden aan ons Bureau en in de zuil aan het Kort Rapenburg onze stadgenooten op de hoogte houden van den toestand in Abessynië. DE DIRECTIE. BEROEPEN. Tot hulpprediker in Haren (Gr.) Is beroepen de heer S, Riemens, alhier. De heer Riemens heeft deze benoeming aangenomen. DE ONTLUIKING DER WIS- EN NATUUR KUNDIGE WETENSCHAPPEN IN DE EGYPTISCHE. BABYLONISCHE EN GRIEKSCHE OUDHEID. Lezingenreeks in het Kam. Onnes- laboratorium. In het winterhalfjaar van 1932 op 1933 Is niet zonder succes beproefd, een gehoor van belangstellenden, eenerzijds in de natuurwetenschap, anderzijds in de huma niora, te vereenigen bij een reeks van avond voordrachten over: Wereldbeeld en Wetenschap omtrent 1700. Als vervolg op deze proeve is thans, met steun en mede werking van het Leidsch Universiteits fonds en de Stichting Het Nederlandsch Historisch Natuurwetenschappelijk Mu seum. een nieuwe reeks van tien voor drachten georganiseerd, over het hierboven staande onderwerp en berekend op een algemeen gehoor, waarbij evenmin kennis der klassieke talen als wiskundige ge schooldheid zal wordep verondersteld. De bedoeling is, een beeld te geven van de plaats der natuurwetenschap in de be schaving der Oudheid en van den samen hang tusschen de wijsgeerige stroomingen en de opkomst dier wetenschap. De voordrachten zullen voor studenten en anderen toegankelijk zijn, en gehouden worden in de groote collegekamer van het Kamerlingh Onnes Laboratorium, alhier. Als sprekers zullen o.a. optreden: Dr J G de Lint (Den Haag); Dr. E. J. Dijkster- huis I Oisterwijk)Prof. dr. B, A. van Gro ningen (Leiden): Prof. Dr. O. Neugebauer (Kopenhagen); Prof. Dr. A. Meyer (Ham burg) en Dr. J. A. Vollgraff (Leiden). HET PRENTENKABINET. Tentoonstelling van der Valk e.a. Ter nagedachtenis van den onlangs over leden kunstenaar M. van der Valk is in het Universiteits-Prentenkabinet een keuze tentoongesteld uit hetgeen deze instelling van de hand van dezen meester bezit. Deze werken, daar gekomen door de zorgen van den vroegeren beheerder dr. J. J. de Gel der, bestaan uit tal van etsen en een twee tal belangrijke teekeningen. Bovendien zijn te zien etsen en teeke ningen van G. C. Haverkamp benevens ets werk van D. Harting, A. F. Pieck. W. de Zwarts. Jan Toorop en enkele anderen. Van laatstgenoemde zijn o.m. tentoonge steld fraaie afdrukken van met de droge naald bewerkte platen, o.a. de portretten van Albert Verwey en Stefan George. Op een enkel stuk na is het geëxposeer de eigendom van het Prentenkabinet. Deze tentoonstelling vol afwisseling, welke kosteloos toegankelijk is op werkda gen van half twee tot half vijf, wil er de aandacht van het publiek op vestigen, dat dit. prentenkabinet niet, gelijk men vrij algemeen meent, uitsluitend werk van oude meesters bevat, maar dat het ook aan de kunst van dezen tijd aandacht schenkt. De tentoonstelling duurt tot 30 Novem ber. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd: voor het doctoraal examen Indisch recht, de heer R. Samsoedin (Leiden): voor het doctoraal examen Klassieke Letteren de heer A. C. Cosman (Leiden) en voor het economisch docto raal examen Indologie de heeren K. F. Venselaar, Den Haag en Th. C. Leeuwen dal (Den Haag). 3 OCTOBERFEEST DER I.O.G.T. In de tot de laatste plaats bezette zaal van het Tempelierenhuls aan de Hoogl. Kerkkoorsteeg heeft ook de I.O.G.T. het feest van Leiden's Ontzet gevierd. Deze avond, welke ieder jaar belegd wordt voor diegenen, die er de voorkeur aan geven dit feest in een drankvrij milieu te vieren, werd afgewisseld met muziek, zang, declamatie en goochelen, verzorgd door medewerkers die zich daarvoor be langloos beschikbaar stelden. Vooral de goochelaar die het grootste deel van den avond aan „het woord" was, oogstte bij elk nieuw trucje een hartelijk applaus. Het was een avond waarop het bestuur met genoegen kan terugzien. Rond Adoea wordt zeer verbitterd en hardnekkig gevochten. De plaats is nog niet gevallen. Ook op andere plaatsen, als in Ogaden, hebben kleinere botsingen plaats gehad. Frankrijk wil wel economische, doch in geen geval militaire sancties door den Volkenbond doen toepassen. Op de Engelsche vragen om medewerking in de Middellandsche Zee is door Parijs gunstig geantwoord. Nog niet bevestigde berichten spreken van een nieuw aanbod van Mussolini te Londen. HOOGEWOERD-COMITÉ LUSTRUMFEESTEN 1935. In de afgeloopen week is in de verga dering van bovenvermelde commissie door den penningmeester verslag uitgebracht betreffende de inkomsten en uitgaven van de versiering, welke tijdens de Lustrum feesten is aangebracht. Besloten werd het batig saldo in kas te houden, in verband met de vermoedelijk aan te brengen ver slering tijdens de komende 3 October- feesten 1936, terwijl tevens de daarvoor in aanmerking komende materialen behoor lijk zijn opgeborgen. De rekening en verantwoording ligt voor belangstellenden (buurtbewoners) in de morgenuren van 1012 gedurende de week van 7 tot en met 12 October a.s. ter inzage ten kantore van den secretaris, H. M. Ver hulst, accountant, Hoogewoerd 123, alhier. WIJZIGING MOTOR- EN RIJWIEL- REGLEMENT. Nieuwe voorschriften voor rijwielen, dricwielige transportfietsen en voertuigen. Met ingang van Maandag 7 October a.s. zijn enkele nieuwe voorschriften met be trekking tot rijwielen, driewielige trans portfietsen, rijtuigen en handwagens van kracht. Zoo moet een rijwiel, waarmede over een weg of rijwielpad wordt gereden voor zien zijn van een achterspatbord, waarvan het gedeelte over een lengte van ten minste 30 c.M. gemeten vanaf het ach terondereinde, geheel helder wit is ge kleurd of geheel van een helderwitte be dekking is voorzien. Zooals reeds was voorgeschreven, moet het rijwiel bij duis ternis een rood achterlicht voeren of een deugdelijke reflector. Deze reflector moet op het witte spartbordgedeelte zijn aan gebracht. niet hooger dan 60 c.M. boven het wegdek. Van een driewielig rijwiel moeten alle spatborden over een lengte van tenminste 50 c.M. op bovenomschreven wijze geheel wit zijn gekleurd. Een uitzondering op dezen regel vormen de driewielige rij wielen ingericht voor personenvervoer, met twee voorwielen, waarbij alleen het achterspatbord wit moet zijn. Het witte achterspatscherm of de beide witte ach- terspatschermen moeten voor het ach terop rijdend verkeer goed zichtbaar zijn. Derhalve steeds helderwit en niet door jas of bagage afgedekt. Een rijwiel op meer dan twee wielen, ingericht voor het vervoer van goederen, waarmede over een weg wordt gereden tusschen een half uur na zonsondergang en een half uur voor zonsopgang, moet voorzien zijn: a. Van twee lantaarns, die voorwaarts een helderwit licht uitstralen en ge plaatst zijn vooraan, aan de uiterste lin ker- en rechterzijde van den bak of op bouw van het voertuig: b. aan de uiterste linkerachterzijde van den bak of opbouw van het voertuig, van een lantaarn, die achterwaarts een rood licht uitstraalt. Rijtuigen en handwagens, waarmede bij duisternis wordt gereden, moeten voor zien zijn: a. Van twee lantaarns, die voorwaarts een helderwit licht uitstralen en geplaatst zijn vooraan aan de linker- en rechter zijde van het voertuig, of, als de lading ter linker- of rechterzijde buiten het voertuig uitsteekt, vooraan aan de uiterste linkerzijde, onderscheidelijk rechterzijde van de lading, echter steeds op gelijke hoogte b. Aan de linkerachterzijde van een lantaarn, die achterwaarts een lood licht uitstraalt, met dien verstande, dat indien de lading achter het voertuig uitsteekt, de lantaarn achteraan aan het meest uit stekende deel van de lading moet zijn aangebracht. TENTOONSTELLING VOLKSHUIS. In het Liesdche Volkshuis zal hedenavond en Zondagmiddag weer de jaarlijksche tentoonstelling gehouden worden van handwerken, poppen, hout- en metaalwerk, weef- en kantkloswerk (met demonstraties) terwijl door de kinderen en ouderen van de clubs zullen worden opgevoerd speel- liedjes, volksdansen enz. GENEESKUNDIGE HULP VOOR ONVERMOGENDEN. Wij vestigen er de aandacht van belang hebbenden op, dat op Woensdag 9 en op Donderdag 10 October e.k., telkens van 912 en van 24, in het Elisabethshof aan de Oude Vest No. 25, onder overlegging van het trouwboekje, de nog geldige kaart, voor kostelooze geneeskundige hulp en de legi- timatiekaart van Maatschappelijk Hulpbe toon, aanvragen kunnen worden ingediend tot het gedurende het jaar 1936 verkrijgen van kostelooze genees- en heelkundige hulp aan onvermogenden. MIJ. DER NED. LETTERKUNDE. Het bestuur weer voltallig. Gisteravond is hier ter stede de maan- öelijksche vergadering gehouden van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde In het bestuur werden gekozen ter ver vulling van de vacatures Bothenius Brou wer, Duyvendak. De Vries, Nyhoff, de hee ren: dr. N. Japikse. mr. P. J. Idenhurg, dr. G. G. Kloeke, mr. J. C. Bloem. Tot voorzitter werd gekozen prof. dr. N. G. Krom, die deze benoeming heeft aange nomen. In de Historische Commissie werd be noemd in de vacature Kleyntjes: dr. J. A. J. Barge; in de Bibliotheekcommissie in de vacature Van der Meulen: dr. G. G. Kloeke. Vervolgens hield dr. P. Fijn van Draad uit Utrecht een referaat over „Swift en zijn tijd", waaraan vrij het volgende ont- leenen De tijd van Swift is één der gewichtig ste perioden in de geschiedenis van Enge land en onder het buitengewoon groot,e aantal mannen van beteekenis van die dagen neemt Swift een eerste plaats in; c-en plaats van belang niet enkel voor zijn eigen land, maar ook voor onze Republiek. Men herdenkt Swift in onze dagen bijna uitsluitend nog als de schrijver van Gul liver's Travels en dat wel van de twee eer ste der vier boeken, waarin het werk is verdeeld. Hij was echter vóór alles poli ticus en vrijwel al zijn geschriften zijn heftige en bittere polemiek, verdedigend de Tory-beginselen van zijn tijd, uiting gevend aan den haat, waarmede hij en zijn partij vervuld waren tegen den Ne- derlandschen bondgenoot. De tot stand- koming van den vrede van Utrecht waarover uit Fransche archieven pas nieuw licht is opgegaan is voor een groot deel zijn werk. De historicus die de laatste jaren der Stuarts op den Engel- schen troon bestudeert, vinden in Swift's werken een beeld van de toenmalige Maatschappij vaak overdreven in zijn bitterheid met al de intrige en de cor ruptie welke den tijd kenmerkt. LUSTRUM 1935. Comité Iloogc Rijndijk en Omgeving. In een dezer dagen gehouden vergade ring werd de rekening van inkomsten en uitgaven goedgekeurd, nadat de heeren A. P. Valk en ir. H. van Oerie deze hadden gecontroleerd en accoord bevonden. De rekening ligt van 8 tot 12 October van 78 uur namiddag voor belangstellenden ter inzage bij den heer J. Zitman, Hooge Rijndijk 157. DE WERKLOOSHEID. 'Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden giste ren 4050 werkzoekenden ingeschreven te gen 3527 op 4 October van het vorige jaar. De gehouden collecte met speldjes verkoop ten bate van de Chr. Jeugdhulp, gevestigd Zoeterwoudsche Singel 98 en 99, heeft f. 302.411/! opgebracht. Wij herinneren eraan, dat in den komenden nacht de zomertijd eindigt. Men denke er dus aan hedenavond voor het naar bed gaan de klokken één uur stil te zetten en de wijzers der horloges een uur terug te draaien. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: Atelier van Eecke-Kenyeres. (Beperken de Bepalingen). Maredijk 161, Leiden, Re clamebureau. Vennooten: R. van Eecke en G. J. Kenyeres, Leiden. Naamlooze Vennootschap „Aerobeton". (Filiaal). Hooge Rijndijk, Zoeterwoude. Hoofdzetel, Wassenaarscheweg 20, 's-Gra- venhage. Fabricatie van gasbeton. Zuivelfabriek „Volharding". Lindehove- straat 55, Zwammerdam. Eigenaar: J. F. Folkers, Zwammerdam. Opheffing: Pacificator, Zeestraat 1, Noordwijk- Binnen. Kleinhandel in sigaren, tabak, enz. Wijzigingen N.V. Nederlandsche Schoen- en Leder- fabrieken Bata-Best. (Filiaal). Haarlem merstraat 67, Leiden. Hoofdzetel: Kalver- straat 110/112, Amsterdam. Vestiging fi liaal: Voorstraat 23, Katwijk aan Zee. A. den Boer, Rijnzichtweg 8, Oegstgeest. Kleermakerij. De zaak is omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam: A. de Boer. (Beperkende Bepalin gen). Vennooten: W. den Boer, F. Th. den Boer en J. I. den Boer, Oegstgeest. DE ALGEMEENE TOESTAND. SPANNINGEN! De oorlog is in vollen gang! Bij Adoea wordt hard en hardnekkig gevochten, doch de slecht bewapende Abessijnen kunnen de uitstekend uitgeruste Italianen moeilijk weerstaan. Toch houdt Adoea nog lang stand! Overigens zijn de berichten verward en in menig opzicht met elkaar in volslagen tegenspraak. Men zal goed doen ze op te nemen met het bekende korreltje zout. Zeer belangrijk zou zijn, wanneer juist bleek, dat Mussolini te Londen nieuwe voorstellen zou hebben gedaan om tot een beëindiging van het conflict te komen, doch bevestiging daarvan ontbreekt nog. De Volkenbondsraad zal beslist overgaan tot het nemen van sancties, doch alleen van economischen aard. Frnkrijk wil in geen geval militaire, al is het Engeland volledig tegemoet gekomen in zijn vraag betreffende vloot-samenwerking in de Middellandsche Zee, zij het onder uitbrei ding van deze samenwerking te land en in de lucht, waar deze noodig mocht blijken. Baron Aloisi zal teT Volkenbondszitting aanwezig zijn! In Oost-Europa blijft het roerig. Hitler's speciale agent Von Ribbentrop die in Kra- kau is zou het plan hebben naar Belgrado en Sofia te gaan om daarna naar Berlijn terug te keeren. o DUITSCHLAND. Goebbels over dc levensmiddelen voorziening. Te Halle heeft Goebbels een rede ge houden. Over de levensmiddelenvoorziening zeide spr.: „Als men de regeering een verwijt wil maken, dat de boter wat schaarsch is ge worden dan moet ik vragen: zijn wij Onze Lieve Heer, en kunnen wij de zon laten schijnen, die den oogst bepaalt? Is het niet beter als we 3 weken boterschaarschte hebben en de daardoor gespaarde deviezen voor aanschaffing van grondstoffen kun nen gebruiken, waardoor duizenden aan het werk kunnen blijven, dan dat wij wat smakelijker gegeten zouden hebben, maar duizenden heelemaal zonder arbeid en brood zouden geraakt zijn? De verzorging met brood, visch. vleesch en suiker is absoluut gewaarborgd. Maar er is een tijdelijke schaarschte aan var- kensvleesch en vetten. Het vorig jaar is de oogst slecht geweest, de boeren hadden geen voer en moesten hun varkens slachten. Toen hebben we t« veel varkensvleesch gegeten, dezen winter zullen we het met wat minder moeten doen. De minister van voedselvoorziening heeft echter reeds een reeks maatregelen tot geregelde voorziening van varkens vleesch getroffen. Ook op de botermarkt zal binnenkort ontspanning optreden. Door handelspolitieke onderhandelingen wordt alles in het werk gesteld om ook hierin voorzieningen te treffen. De huismoeders hebben de taak de re geering te helpen door iederen vorm van hamsteren na te laten. Over het geheel zijn wij er nog niet zoo slecht, aan toe. Wij moeten ook nil aan de wereld een voor beeld geven. Het nat. socialisme draagt niet de schuld, dat Duitschland te weinig grondstoffen bezit, Wlji moeten deze in de eerste plaats BINNENLAND. Japansche „belangstelling" voor Neder- Iandsch-Indië. (2e Blad). De reisregeling met Duitschland; inlei ding op den bondsdag van Horecaf. (Bin nenland, 3e Blad). De salarieering van het personeel der lagere organen; bezwaren tegen ingrijpen der regeering. (Binnenland, 3e Blad). Nog een slachtoffer van het familie drama te Batavia. (Uit Ned. Oost-Indië, 3e Blad). Inbreker te Amsterdam bij een worste ling met een politie-agent door een revol verschot gedood. (Gemengd, 6e Blad). BUITENLAND. Scherpe strijd om Adoea, dat nog niet gevallen is. (2e en le Blad). Frankrijk wil wel economische doch geen militaire sancties. (2e Blad). Overleden is de Fransche Senator Henri de Jouvenel. (Buitenland, le Blad). Geruchten over een nienw aanbod van Italië aan Londen. (2e Blad). Een rede van Baldwin op het congres der Engelsche conservatieven. (2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. invoeren om ze hier te laten verwerken. Als we integendeel alleen levensmiddelen zullen invoeren, worden deze opgegeten en dat geeft geen werk, maar kost geld. Toen wij aan de macht, kwamen voerde Duitschland voor 2'It milliard levensmid delen In. Dit getal is door de agrarische maatregelen van de regeering tot 1 mil liard verminderd en de l'/i milliard zijn vrijgemaakt voor werkverschaffing. Be- teekent dat niets? In het Sportpaleis te Berlijn heeft voor een gehoor van ongeveer 20.000 personen de gouwleider Julius Streicher, redacteur van het beruchte anti-semietische week blad „Der Stürmer". een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: De Jodenkwestie wordt in liet derde rijk stukje voor stukje en langs wettelijken weg opgelost. Wijl slaan geen etalages in en slaan geen Jo den neer. Wij hebben dat in het geheel niet noodig. Wie aan dergelijke individu- eele acties meedoet, is 'n staatsvijand. Hoe dikwijls is reeds geconstateerd, dat Joden de aanstichters van dergelijke uitspattin gen zijn. Wanneer men het ongeluk der wereld wil vernietigen, moet men het met wortel en tak uitroeien. Want de oorzaak van alle rampen in de wereld is tenslotte het volk, dat sedert eeuwen temidden van. andere volken zijn misdaden begaat". FRANKRIJK. Henri de Jouvenel f. De bekende Senator en oud-ambassadeur te Rome, Henri de Jouvenel is na onwel te zijn geworden, naar een ziekenhuis ver voerd en daar in den loop van den nacht overleden. Henri de Jouvenel. De overledene werd in 1876 geboren. Hu was uitgever van het Fransche blad „Le Matin". In een ministerie Poincaré was hu minister van publieke werken. Van 1925 tot '27 vervulde hij het ambt van Hooge Commissaris in Syrië. Verschillende opstel len waaronder bekende zooals „La vie orageuse de Mirabeau" zijn van z&jn hand yersohenen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1