Humor uit het Buitenland. f nf'rwrs van ons Blad LEIDSCH DAGBLAD Vierde Blad Zaterdag 5 October 1935 FINANCIEEL OVERZICHT. „Niet populair Waarde heer, als de vrienden van dien man een massa-meeting wilden houden, dan zouden ze er voldoende aan hebben als ze een teleloon-cel huurden 1" (London Opinion). „U moet wel trotsch zijn op zulk een verzameling. Maar vertelt u me eens, heeft u er nooit een gevangen die den anderen kant op zwom (London Opinion). „Da's me ook een grap I Nou benne me heengegaan en hebbe vier huize teveel gebouwd 1" (Humorist). „Laat er maar gillen, Tlenus; ze zelle toch denke dat 'et de radio Is 1" (London Opinion), i "fut 1 I n' 1 „Zeg eens, dat ls toch zeker een vergissing Ik heb maar zes halve fleschjes Pils besteld 1" (Humorist). Actrice „Wel dat geeft u er nu eenlg Idee van, hoe lk ln een hartstochtelijke rol optreed." (Humorist), Een stap op den weg naar ver betering van het handelsverkeer Amerika neemt weer voeling met de buitenwereld Wenschelijkheid van valuta stabilisatie voor de Ver. Staten Engeland blijft het groote struikelblok Teleurstellende weekstaat van de Ne- derlandsehe Bank Scherpe koers schommelingen op de obligatiemarkt Flauwe stemming voor aandeelen. De spanning in de internationale poli tieke verhoudingen heeft de aandacht van de besprekingen in den Volkenbond over de economisch-financiëele kwesties afge leid. Toch moet de beteekenis van deze gedachtenwisseling en van de resoluties, die er uit zijn voortgevloeid, niet worden onderschat. In de eerste plaats wel, omdat zij vraagstukken betreffen, die feitelijk den ondergrond vormen van vele politieke verwikkelingen, die den wereldvrede drei gen te verstoren. Het zijn immers voor namelijk de belemmeringen in het inter nationale handelsverkeer, welke verschil lende landen geplaatst hebben voor eco nomische moeilijkheden en spanningen, die thans naar buiten een uitweg zoeken. Pessimisten hebben wel eens voorspeld, dat de wereld nog veel verder in het moe ras zal moeten wegzinken, alvorens het gezonde verstand zal zegevieren en men met krachtige hand een aanvang zal ma ken met het wegruimen van de hinder palen. die een vrij ruilverkeer beletten. De door de Volkenbondscommissie aan genomen resoluties, waarin een grootere handelsvrijheid wordt bepleit door het sluiten van bilaterale verdragen met fei telijke tijdelijke stabilisatie der wederzijd- sche valuta's mogen nog lang niet vol doende zijn, zij zijn echter in elk geval de eerste stap op den weg, die naar een herstel van het vrije ruilverkeer kan leiden, vóór de chaos op economisch en politiek gebied nog verder om zich heen zal hebben gegrepen. Uiteraard zal hun beteekenis nader moeten worden getoetst naar hun prac- tische uitvoerbaarheid. Ook zal de toe komst moeten leeren. of zij inderdaad het uitgangspunt kunnen vormen voor een uiteindelijke stabilisatie der van het goudanker geslagen valuta's. OngetwijfeCd zou dit in overeenstemming zijn met de bedoelingen der Fransche regeering, die echter in dit opzicht volkomen afhanke lijk is van de houding van Engeland, dat zich tot nu toe nog steeds afkeerig heeft getoond van een terugkeer naar den gou den standaard, al wordt deze ln de Vol kenbondsresolutie als een van de eind- doelmerken der regeeringen aangemerkt. De beteekenis van de resoluties wordt vergroot, doordien de Ver. Staten hierin aanleiding hebben gevonden, om op eco nomisch gebied voeling te nemen met de buitenwereld, feitelijk voor het eerst sinds het tijdstip, waarop zij de Econo mische Conferentie te Londen tot misluk king doemden en den monetairen chaos deden toenemen. Zou men in de adhaesle- betuiging van Amerika met de besluiten der Volkenbondscommissie een aanwijzing mogen zien, dat de Amerikaansche regee ring een spoedige definitieve valuta stabilisatie goedgunstig gezind is? In financlëele kringen te New York gaat men reeds zoover, ze te beschouwen als een voorbereiding voor een Amerikaansche actie tot valuta-stabilisatie in de eerst volgende maanden, waarbij men verband legt tusschen deze plannen en het aan den Amerikaanschen Minister van Financiën toegeschreven voornemen, om tijdens zijn verblijf ln Europa vooral in Engeland zijn voelhorens uit te steken. Men mag slechts hopen, dat deze verwachtingen niet be schaamd zullen worden en dat de laatste maanden van dit jaar althans het begin van internationale samenwerking tot te rugkeer naar gezonde valuta- en ruilver houdingen zullen brengen. De grootere bereidwilligheid van Ame rika, om tot internationale samenwerking op monetair en economisch gebied te ge raken, vindt zijn grond in het feit, dat de Ver Staten steeds duidelijker aan den lijve de nadeelige gevolgen gaan onder vinden van het protectionistische streven en de valuta-manipulaties van andere landen In het jongste maandbericht van de Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel werd er op gewezen, dat de Amerikaansche export in het eerste halfjaar van 1935, ln vergelijking met dezelfde periode van 1934, met l'/« is verminderd, terwijl de Invoer in Amerika ln dezen tijd met bijna 18'/! toenam. Uit deze ontwikkeling van den buitenland- schen handel kan worden geconcludeerd, dat de dollar devaluatie slechts een tijde lijke stimulans voor Amerika's export is gebleken, terwijl andersom de dollar- depreciatie ook geen voldoende belemme ring vormde tegen de toeneming van den import. Deze kwam vooral tot uiting in den in voer van voedingsmiddelen tengevolge van een tekort aan eigen landbouwgewas sen wegens de droogte en de kunstmatige productiebeperking. De cijfers leeren te vens. dat de Amerikaansche export naar Europa wegens de daar nog steeds toe nemende handelsbelemmeringen." met li.6 afnam, terwijl daarentegen de ex port naar de overige wereld met 8.6 steeg en tegenover Midden- en Zuid- Amerlka zelfs met 15 Het „Journ. of Commerce" trekt uit Ibn en ander de leering, dat de monetaire manipulaties en handelsbelemmeringen niet tot wereld herstel en verbeterden levensstandaard kunnen bijdragen, doch dat deze slechts van een minder enghartige handelspolitiek met beiderzijds ruime en stabiele toene ming van in- en export is te wachten Van Binnenlandsch-Amerikaansch standpunt uit bezien zou een definitieve stabilisatie van den dollar ook alleszins wenschelijk zijn en wel voornamelijk in verband met de problemen, waarvoor de steeds toenemende staatsschuld de Ameri kaansche regeering stelt. De banken en overheidscredietinstelllngen. die reeds rond 2p milliard van de ln totaal ruim 30 milliard dollar bedragende Amerikaansche staatsschuld bezitten, zijn vrijwel aan het eind van hun opname-capaciteit. Dit blijkt wel daaruit, dat de jongste conversie van de nog uitstaande l'/i millioen dollar aan Liberty-bonds niet ls geslaagd en dat een belangrijk deel ervan ln contanten moest worden afgelost. Deze kon de regeering slechts verkrijgen door het opnemen van geld op korten termijn, dat door de ban ken. mede dank zij de toestroomlng van aanzienlijke kapitalen uit het buitenland, nog steeds beschikbaar kan worden gesteld. Trouwens, niet alleen de regeering on dervindt moeilijkheden van den afkeer van den Amerikaanschen belegger om zijn middelen op langen termijn beschikbaar te stellen. Ook particuliere ondernemingen zijn hierdoor wel gedwongen hun behoef ten te dekken door het opnemen van geld op korten termijn. ZU profiteeren zoo doende wel van de buitengewone lage rentekoersen, die thans op de Amerikaan sche geldmarkt genoteerd worden, maar aan den anderen kant bergt deze wijze van financiering ernstige gevaren voor de toekomst in zich. Reeds eerder heeft de methode, bank- en andere credieten op korten termijn te gebruiken voor dekking van kapitaalsuitgaven voor uitbreiding van ondernemingen e.d.. tot een catastrophe voor het Amerikaansche zakenleven ge leid Een herhaling van deze gebeurtenis sen zal alleen dan kunnen worden voor komen. wanneer het Amerikaansche pu bliek weer er toe gebracht kan worden obligatiën met langen looptijd op te ne men Het zal hiertoe vermoedelijk eerst dan overgaan wanneer het ervan verze kerd is dat de dollar niet opnieuw ee- amruteerd za' worden Zoowel in het be lang van de verdere economische ontwik keling als met het oog od de noodzakelijk heid van de Plaatsing van verdere staats leningen zou de Amerikaansche regeering er dan ook goed aan doen. af te zien van haar bevoegdheid, om den dollar tot de helft van de oude goudwaarde te devalu- eeren. Waarschijnlijk zal zii hiertoe niet besluiten, alvorens vaststaat dat ook En geland zijn wisselkoers stabiliseert. De jongste verklaringen van den Engelschen Minister van Financien openen in laatst genoemd opzicht nog altijd weinig bevre digende perspectieven, doordien zij, wat den terugkeer tot den gouden standaard door Engeland betreft, opnieuw tot geduld aanmanen. V,. In de afgeloopen week is het Pond Ster ling. onder den druk van de aanhoudende kapitaalbeweging van Engeland naar Ame rika. verder in koers teruggeloopen. Daar entegen kon de gulden weer een krachtig herstel boeken, ook ten opzichte van den franc en den dollar, die weer beneden het goud-ultvoerpunt zijn gedaald. Aan de goudverschepingen uit ons land ls dan ook voor het oogenblik een eind gekomen. Dat de jongste weekstaat van de Neder- landsche Bank niettemin nog een vermin dering van den goudvoorraad aantoont van bijna f. 6 millioen ls het gevolg van de goudafgiften in het midden der vorige week toen de spanning met betrekking tot den gulden nog niet geweken was. De goudafgiften moeten toen zelfs nog aan- merkelijker grooter zijn geweest dan bo vengenoemd cijfer; zij konden echter ten deele worden gecompenseerd door de goud- aankoopen. welke de Bank dank zij den lagen stand van den Franschen franc sindsdien kon bewerkstelligen. Valt de Bankstaat. wat den omtvang van de goudverliezen aangaat feitelijk nog mee. anders staat het met verschillende andere posten. Zoo zijn de beleeningen weder aanzienlijk gestegen, n.l. met bijna f. 31'/t millioen; de Wisselportefeuille daar entegen vertoont slechts een geringe uit zetting van f. l'/t millioen. maar het Rijk blijkt in sterke mate een beroep op de bank te hebben gedaan Door deze en andere mutaties zijn de direct opeisch- bare verplichtingen der bank van f. 832 tot f. 881'/i millioen toegenomen; de gouddek king hiervan bedraagt 62.26»/,. tegen 65.18»/. een week geleden en nog 78.67»op den overeenkomstigen datum van het vorige jaar. Hoewel de verslechtering van de positie der Nederlandsche Bank voor een deel het gevolg is van het feit, dat de weekstaat is afgesloten op den laatsten der maand, waardoor de volle druk van den ultimo- vraag er ln tot uiting kwam, heeft zij toch een ongunstlgen indruk gemaakt. Aan het koersherstel op de obligatiemarkt, dat in den aanvang der week nog aanmerkelijke vorderingen had gemaakt, werd hierdoor een ontijdig einde bereid. Zelfs liepen de noteeringen, zoowel voor Nederlandsche als voor Ned.-Indische leeningen, scherp terug. Het is mogelijk, dat men hierbij slechts te doen heeft met een technische redactie na de voorafgegane, wel wat geforceerde koers stijging. Als een aanwijzing van een her vatting van kapitaalvlucht uit ons land behoeft het aanbod op de obligatiemarkt, althans voorlooplg, niet te worden be schouwd. De wisselkoersen immers vertoo- nen juist een hieraan tegenovergestelde ontwikkeling en ook op de geldmarkt ls geen verdere verstijving ingetreden. Parti culier disconto, dat een tijdlang op de zelfde hoogte als het officieele tarief was geweest, is zelfs gedaald tot 5 1/4 a 51/.0/». Daarentegen is geld op prolongatie nog zeer moeilijk op het hooge niveau van 6 l/4»/o verkrijgbaar, een gevolg van het streven der banken om zich, teneinde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, zoo liquide mogelijk te houden. Wellicht zal, nu de banken aan de elschen bij de maand- wisseling hebben voldaan, geleidelijk weer wat geld naar de open markt terugvloeien. Een werkelijke ontspanning zal echter eerst dan kunnen intreden, wanneer het in de dagen der politieke onrust naar het bui tenland verplaatste kapitaal zal gaan re- patrlëeren. De aanvaarding van het be- zulnlglngsontwerp door de Tweede Kamer en de toenemende kans, dat de regeering erin zal slagen, het evenwicht in de staats financiën te herstellen, zal op den duur moeten bijdragen tot een betere beoordee ling van de positie van den gulden en den terugkeer van het aan ons land onttrok ken kapitaal in de hand werken. Een aanwijzing van een geleidelijk her stel van het vertrouwen vormt de toene ming van de vraag haar pandbrieven, die voor sommige soorten tot een koersstijging van meerdere percenten heeft geleld. Ook spoorwegobligatiën konden aanvankelijk nog een verder herstel boeken, doch wer den later ongunstig beïnvloed door de aan kondiging van regeeringsvoorstellen tot verlichting der kapitaalslasten van de spoorwegen. Reeds eerder hebben er ge ruchten geloopen omtrent plannen der re geering, om de obligatiën der Staats- en Hollandsche Spoor te converteeren in lee ningen met lagere rente, doch met een directe garantie van den Staat. Afgewacht moet worden, of de plannen der regeering in deze richting gaan en of hierbij ook de dividendgarantie van den Staat voor de aandeelen betrokken zal worden De aandeelenmarkt heeft wederom on der den Invloed verkeerd van den buiten- landschen polltieken toestand. Hoewel men in toenemende mate rekening was gaan houden met het uitbreken van vijandelijk heden tusschen Italië en Abessynië, heeft de Italiaansche opmarsch toch tot een koersreactie geleld. De onzekerheid over de toe te passen sancties en de gevolgen, welke hieruit kunnen voortspruiten, oefent een verlammenden invloed op den beurshandel uit, niet alleen te Amsterdam, maar ook op de beurzen in het buitenland. Zelfs op de New-Yorksche beurs werd de invloed der gunstige berichten uit handel en industrie volkomen te niet gedaan door de bezorgd heid over de politieke ontwikkeling in Europa, zoodat ook daar een scherpe reac tie intrad. Op de Amsterdamsche beurs legden aan deelen Philips' aanvankelijk nog een vaste stemming aan den dag, wegens het gun stige jaarverslag. De winst over het afge loopen boekjaar ad f. 9.27 millioen is slechts weinig kleiner dan die over het vorige boekjaar, dat 16 maanden omvatte. De omzet in geld is zelfs met 10°/« gestegen, terwijl op technisch gebied weder belang rijke vorderingen werden gemaakt. Een gunstlgen indruk maakte het ook, dat het geheele voorgestelde dividend van ll°/o in contanten zal worden uitgekeerd. Aandee len Unilever waren, in aansluiting op den lageren Pondenkoers, wederom flauw en ook Koninklijke lagen gedrukt ln de markt. In cultuurwaarden ging zeer weinig om. Zelfs de belangstelling voor rubberaandee- len ls weer geluwd. Een prijsstijging op de rubbermarkt tengevolge van de verscher ping der restrictie zal, naar men vreest, worden tegengehouden door de situatie in Abessynië. Daartegenover staat echter, dat de vooruitzichten voor den afzet in Ame rika gunstig worden beoordeeld. Evenals rubberaandeelen zijn ook suiker- en ta bakswaarden in koers teruggeloopen. of schoon de najaarsinschrijvingen voor Sumatra-tabak tot dusverre niet bij de ver wachtingen ten achter zijn gebleven. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop 4 Nederland 95 1/2, 97 1/2, 94, 94 7/16. 3 Nederland 82 1/8. 82 1/2, 81 1/4. 2 12 N.W.S 72 1/8, 70 1/2. 4 Ned. Indlë 93 3/4. 95, 92 3 8. 93. 4 "/o Amsterdam 90 3/8, 89 1/2, 91, 88. 4 Arnh. Hyp. Bank 80, 83 3/4, 83 1/2. 4 1/2 °/o Fr. Gron. Hyp. Bank 92 1/2, 96 1/2, 95 3/4. 4 »/o Haarl. Hyp. Bank 84, 87 1/2. 85 1/2. 4 1/2 'h Utr. Hyp. A.B. 84 1/2, 88. Philips 239 1/2, 235 1/2, 242. 235, 237 1/4. Unilever 98 3/4, 93 5/8. 94 1/8. Anaconda Copper 12 3/16, 111/8. U.S. Steel 27 3/8. 24 7/8. Kon. Petroleum 188 3/4. 181 1/4. 183. Handelsver. Amsterdam 175 1/4, 170, 171 3/4. Deli Batavia Mij. 136. 126 1/2, 127. Dell MIJ. 152. 142 3/4. 143 1/2 Amsterdam-Rubber 100 3/4, 96 1/2, 97 1/4. Hessa Rubber 84, 85 1/2, 80 1/4. Serbadjadi 561/4, 50. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. We beleven wel rare tijden. Vele arti kelen die men tot voor kort nog als waar deloos bestempelde, zijn weer ln hoog aanzien. Spek en vetten zijn vooral zeer gevraagde artikelen en ofschoon er thans wat export zou kunnen worden uitge breid, zal de Veehouderij-Centrale zeer vermoedelijk zulks ten aanzien van var- kensvleesch moeten nalaten, aangezien de prijzen hier te lande dermate zijn ge stegen, dat dit volksvoedsel bij uitne mendheid, momenteel veel te duur wordt voor de eigen bevolking en nog steeds zijn de prijzen stijgende. We vernamen dat er gistermorgen al hier op de markt, waai' van den boer thuis af te leveren veel varkens worden verhandeld, van een eigenaar een kwan tum van 100 stuks zware varkens werd verkocht voor 27 cent per pond levend gewicht. Rekenen we hier bij de heffing en het lnslachten, dan beteekent dit een prijs van ongeveer 70 cent per KG. ge slacht gewicht; terwijl de prima kwaliteit runderen inclusief heffing gemiddeld 55 cent per K.G. geslacht noteeren. De vette koeien gaan nog maar langzaam omhoog. Leeuwarden en Zwolle waren gisteren iets duurder, doch hier ter plaatse kalme handel en vrijwel onveranderd In Drifs. Dat overigens de veeboeren algemeen krap ln het gebruiksvee zitten bewijst wel de vraag van vele kanten. In de zuidelijke provincies is in de af geloopen droge zomer veel vee opgeruimd en thans koopen de boeren uit die streken weer veel terug, voor veel hoogere prijzen. Alles werd dan ook gisteren duurder verkocht. Ook guste koeien als er maar wat melk onder zit, werd graag verkocht. O i. zullen de slachtkoeien ongetwijfeld volgen in de algemeene opslag. Vette schapen waren gisteren over de geheele linie vlug verkocht. We zagen er nog van f. 24 per stuk. doch goede hok ken gingen van f. 18f. 22 per stuk. Lam meren gingen Iets kalmer. De geslachte export naar Frankrijk staat even stop, doch er gaat geregeld nog wat levend: weg, doch hierin is geen concurrentie, aangezien er slechts een of twee expor teurs de invoerbewilllging voor hebben. We verwachten echter spoedig een rui mere export naar België en ook zal Frankrijk wel weer spoedig het contin gent voor het laatste kwartaal 1935 be palen; want ook daar gaan de vleesch- prijzen omhoog. De magere fok- of weide- schapen waren gisteren ook stijf prijshou dend f. 11f. 15, enkele nog iets duurder. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. .Fa. A. SOMERWIL Az- Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126' A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4. W. v. LEEUWEN, Janvossensteeg 19 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en aan de Kiosken. 2-U

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 14