Spaar voor een eigen huis LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 5 October 1933 BINNENLAND. Salarieering Personeel Lagere Organen. N.V. Hypothecaire Bouwkas „HYBOS" Agent te LeidenE. A. Freyser, Joh. de Wittstraat 4 VRAGENRUBRIEK. DE REISREGELING MET DUITSCHLAND. INLEIDING OP DEN NEGENDEN BONDSDAG VAN HORECAF. De negende bondsdag van „Horecal" In hotel „Kasteel v. Antwerpen", te Utrecht werd, na de openingsrede van den bonds voorzitter, den heer Th. N. van Stlgt, voortgezet met een Inleiding van den heer F. A. Pfeifer. secretaris van den bond, over „De Reisregeling met Duitschland". Door deze reisregeling kon het vreem delingenverkeer weer op gang worden ge bracht, de regeering stelde 1.000.000 gul den voor de clearing beschikbaar, met de bedoeling dat de vruchten hiervan door het hotelwezen werden geplukt. Aan het beschikbare geld werd een be perkende bepaling verbonden, het Mlttel- europaische Reisebüro werd met een deel van de uitvoering belast, door de uitgifte van reischèques, credletbrleven en „Hotel- gutscheine". Toen dit bekend werd is hier te lande het aantal MJE.R. contracthotels uitgebreid, echter ook voor het niet-con- tracthotel kon de reiziger een „Gut- schein" krijgen, mits dit hotel deze wis sels zou accepteeren in plaats van geld. en dat het de 5"commissie wilde beta len. Veel zouden de hotel-eigenaren reeds geholpen zijn indien Nederland aan de grenzen voor den uitreizenden vreemde ling een controle op het geld zou hebben, dan was men zeker dat geen clearing- geld naar België of Engeland zou worden meegenomen; de gouden standaard maakt die controle echter onmogelijk. Vijfhonderd mark gelijkstellende met 300 gulden werd bepaald dat 100 gulden in „Hotelgutscheinen" zou worden uitbe taald. Door deze regelingen kon het rei zigersverkeer weer op gang worden ge bracht. Al dadelijk bleek echter dat de hotel coupons zeer in de minderheid waren, de directie meent, dat deze slechts lOT'o van het geheele bedrag zullen uitmaken. De reisregeling met Duitschland opent nX voor Duitschers die sedert in ons land gevestigd zijn, de gelegenheid hun vrien den en bekenden als ..paying-guests" te ontvangen, zoodat het hotel en (bona fide) pensionbedrijf hier nieuwe concur renten ontmoette. „Horecaf dringt er op aan dat een vol gende regeling in anderen vorm tot stand komt. met het oog op hen, die op Neder lands bodem gastvrijheid genieten en deze misbruiken. Een misverstand dat veel voorkomt vervolgde de heer Pfeifer zijn rede is de bewering: „wat hebben wij aan een reisverkeer met Duitschland. wanneer wij dit zelf moeten betalen?" Deze bewering kan echter wederlegd worden, omdat al het geld, door Duitschers in ons land ver teerd, inderdaad Duitsch geld is, het zijn vorderingen, over de clearing geïnd. Het Duitsche toerisme naar ons land is dus geen: „steenkolentomaten of komkom- mertoerisme". Oud-minister dr. Posthuma sprak nog een kort woord, waarbij hij naging dat de zakelijke verhouding tusschen het hotel- bedrijf en hem reeds zeer oud is. daar om verheugde het hem nu eens als par ticulier de vergadering van „Horecaf" bij te kunnen wonen. De rijkswetgever heeft gepoogd dat de gemeentebesturen de lasten zouden ver lagen, tal van gemeenten hebben zich hiervan niets aangetrokken, slechts de rijkswetgever kan hier de helpende hand toesteken. Een andere moeilijkheid is het vergun ningsrecht, dit mag. aldus dr Posthuma, niet anders geheven worden dan in ver band met de rentabiliteit van het bedrijf; de omzetbelasting dit is zeker mag in geen geval weer verhoogd worden, in de vaste lasten ligt het zwaartepunt, Tóch zijn er in den noodtoestand in het hotel- bedrijf ook lichtpunten, zooals reeds de heer Pfeiffer naar voren bracht, bij de regeering bestaat een ernstig voornemen de accijnsen te verlagen. Veel stuit het hotelbedrijf op de beun hazerij. het moet niet voorkomen dat men met zooveelsterangspensions gedwongen wordt te concurreeren. verder komen de bezwaren van de zijde van den drankwet- gever, men dient niet te vergeten, dat het hotelwezen een hulpmiddel is voor het zakenleven, besloot de heer Posthuma zijn korte toespraak, die luide werd toe gejuicht. De heer Staalman, secretaris van de koffiehuis-, restauranthouders en slijters noemde de verdiensten van den heer Posthuma op. er op wijzende dat dit de man was die Nederland in 1913 voor drooglegging behoedde. C. R Th Baron van Krayenhoff. voor zitter van de A.N.V.V. herinnerde er aan, dat tot hem wel eens het verwijt was ge richt dat hij niet voldoende medewerkte, toch is dit niet het geval, gaarne werkt het A-N.V.V. mee om den stroom vreem delingenverkeer van het buiten- naar het binnenland door de Nederlandsche hotels te laten gaan. De heer de Bas, vice-voorzitter van de vereeniging van wijnhandelaren, memo reerde tenslotte de belangen die zijn ver eeniging met .Horecaf" gemeen heeft, tusschen den prijs van het eten en den wijn is in dezen tijd van aanpassen een wanverhouding ontstaan, de winstmarge moet kleiner genomen worden, dit is ech ter een onderwerp dat Individueel moet worden nagegaan. Hierop sloot de heer Van Stigt de ver gadering. Gisteravond vond een gemeenschappe lijke maaltijd plaats in de dinerzaal van het Jaarbeursrestaurant, waaraan deel genomen werd door vele vergaderden met hun dames. Aan de hoofdbestuurstafel zaten dr. F. E. Posthuma aan, de regee- ringsvertegenwoordigers, de afgevaardig den van A.N.W.B. en K.N.A.C.. rar. Milius, voorzitter van de Ver. voor Vreemdelin genverkeer, de heer Jos. ten Berg, en de heer v. d. Pauw, vertegenwoordiger van de KLAL BEZWAREN TEGEN INGRIJPEN DER REGEERING. ONDERHOUD VAN DEN MINISTER MET HET COMITÉ VAN ZES. Gisteren had ten Departemente van Binnenlandsche Zaken te Den Haag een onderhoud plaats van den Minister met vertegenwoordigers van de zes samenwer kende R. K„ Christelijke en moderne or ganisaties van ambtenaren en werklieden in overheidsdienst. Het comité van zes. uit de besturen van deze bonden gevormd, was vertegenwoor digd door de heeren W. v. d. Have, L. F. Guit en W. Lubertl. De bespreking werd bijgewoond door den heer G. P Hoekman, referendaris, chef van de afdeeling ambtenarenzaken aan het departement. Aanleiding tot deze conferentie was de jongste circulaire van den minister aan een groot aantal gemeentebesturen, met betrekking tot verdere eventueele verla ging van de loonen en salarissen van het personeel dier gemeenten, in verband met de komende 5 pet. korting op de salarissen van het Rijkspersoneel. De delegatie van de bonden besprak tijdstip van verzending, inhoud en strek king der circulaire, haar bezwaren tegen een en ander en tevens in het algemeen tegen het optreden van het departement teeenover de lagere organen. Verder zette zij uiteen, dat naar het in zicht der bonden, ook uit staatsrechtelijk oogpunt tegen de steeds verder gaande bemoeiingen van de Regeering ten op zichte der loonregelingen der lagere orga nen bezwaar moet worden gemaakt. Immers, zoo werd betoogd, strookt deze gedragslijn van de zijde van het departe ment in het geheel niet met hetgeen bij de desbetreffende wijziging der Ambtena renwet (art. 1261 door de Kamer zoowel als door den Minister namens de Regee ring, als de bedoeling van deze wijziging was aangegeven. Toen toch werd verklaard, dat slechts excessen op het gebied der salerieerlng zouden worden weggenomen en dat een algemeen optreden tegenover de lagere organen niet zou plaats vinden. De Minister stelde hier tegenover, dat de steeds moeilijker wordende omstandig heden het ingrijpen der Regeering recht vaardigden. Het gaat hier niet om een blijvende be moeiing van hooger gezag: zoodra betere tijden aanbreken, kan aan de lagere orga nen weer meer vrijheid worden gegeven. Tegenover de critiek der delegatie op de verschillende methoden, welke den laat- sten tijd worden toegepast bij de be paling van een plaatselijk particulier loon peil als basis voor de vaststelling van de loonen van het lagere gemeentepersoneel. stelde de minister, dat nimmer aan een gemeentebestuur het volgen eener be paalde methode wordt voorgeschreven De vertegenwoordigers van het comité stelden ten slotte nog in het licht, dat de verschillende maatregelen, door den mi nister ten opzichte van de salarieering van het personeel der lagere organen ge nomen. steeds zonder eenig overleg met de organisaties van het personeel ge schiedden. Dit personeel staat telkens weer voor voldongen feiten, ook nu de departe mentale aanschrijving meermalen een al gemeen karakter draagt, terwijl boven dien aan het plaatselijk Georganiseerd Overleg zoo goed als alle beteekenis wordt ontnomen. De minister was van oordeel, dat een algemeen centraal overleg, als door de bonden bedoeld in de huidige omstandig heden, welke vaak snel optreden eischen, niet mogelijk is. terwijl naar zijn mee ning het plaatselijk overleg toch altijd nog een. zij het dan beperkte, taak behoudt. Evenwel verklaarde de minister zich bereid, de door de delegatie aangevoerde bezwaren, nog eens nauwgezet te over wegen. o EEN MOOIE INSTELLING JUBILEERT. DE LANDKOLONIE VAN HET LEGER DES HEILS TE LUNTEREN BESTAAT 40 JAAR. Het Leger des Heils timmert veel aan den weg. Maar op één bepaald gebied van zijn omvangrijken arbeid geschiedt het werk in alle stilte en bescheidenheid, ter wijl juist ook hier zulk een zegenrijke ar beid wordt verricht in het belang der rnenschheid. We bedoelen het maatschap pelijk werk, dat commandant Bouwe Vlas eens genoemd heeft een triomf der Chris telijke naastenliefde. Welk een opofferin gen getroosten de werkers zich hier, welk een moeite geven ze zich en welk een ge duld leggen ze aan den dag om den geval len medemensch bij het opstaan te helpen! Het Leger des Heils beschikt over indus- trieele inrichtingen te Amsterdam, Arn hem. Dordrecht, Haarlem, Den Haag, Rot terdam en Utrecht over een jongelieden toevlucht te Arnhem, een vrouwen toe vlucht te Amsterdam. Groningen, Rotter dam en Utrecht, een tehuis voor meisjes te Amsterdam en Den Haag, een moederhuis te Rotterdam en de landkolonie te Lunte- ren. Deze laatste instelling zal Maandag a.s. veertig jaar bestaan, welk jubileum op den daaraan volgenden Woensdag plechtig zal worden gevierd. In verband met dit jubileum van de oudste instelling in Neder land op dit gebied ziin we er eens 'n kijkje gaan nemen, waarbij de directeur, briga dier F Stel ons het een en ander over de zen arbeid in dienst der rnenschheid heeft verteld. In de Geldersche vallei, dicht bij de grens van de provincie Utrecht, heeft het Leger des Heils veertig jaar geleden de hand weten te leggen op een boerderijtje onder Lunteren. tot stichting van een in stelling, welke het Leger wel reeds in het buitenland had opgericht, doch die voor Nederland volkomen nieuw was. Thans nog is „Groot Batelaar'' (zoo is de naam van deze boerderij) de eenige inrichting van deze soort in ons land. De bedoeling was. om hiermede op meer doeltreffende wijze diegenen onder de „klanten" van het Leger des Heils te hulp te komen, voqj: wie een verbEjr ten Plattelande wensche- lijk mocht zijn, In het klein begonnen, is deze instelling, door een uiterst zuinig be heer, thans gegroeid tot een boerenbedrijf met een oppervlakte van 77 hectaren bouw-., weide- en tuingrond, een honderd stuks vee en ruim duizend kippen, waar een zestigtal mannen verpleging en ge zonden arbeid vindt, om aldus opgeleid te worden tot meer normale leden der maat schappij. De gTond was fn den beginne nog maar gedeeltelijk in cultuur gebracht. Lang zamerhand is de ontginning uitgebreid, waarbij voor dien tijd belangrijke proeven werden gedaan met kunstbemesting. Op dit gebied is een pioniersarbeid verricht, die schoone vruchten heeft afgeworpen voor de geheele streek. De landkolonie heeft haar eigen bakkerij, een smederij voor kleine reparaties, een timmerwlnkel. een schilderswerkplaats, een kleermakerij en een wasscherij benevens een groote warmoezierderij. die voldoende groente op levert voor de geheele koloniebevolking. We schreven daar van pioniersarbeid voor de streek. De boeren uit den omtrek begroetten aanvankelijk de stichting der landkolonie met eenig wantrouwen, ook al omdat men in deze streng-Calvlnistische omgeving vreemd stond tegenover het evangelisatiewerk van het Leger der Heils. Dat wantrouwen heeft echter op den duur plaats gemaakt voor groote waardeering. niet in het minst doordat de met belang- stelling gevolgde cultuurproeven zoo uit nemend slaagden en daarbij de directeur steeds bereid was tot het geven van aller lei in- en voorlichting Wat de heer Steli met zijn landbouwkundige kennis voor dezg streek beteekent. kan alleen beoordeelen wie de omgeving kent. In den loop van het volgend jaar zal de directeur den 65- jarigen leeftijd bereiken, waarop de offi cieren van het Leger des Heils hun arbeid plegen neer te leggen. Dat de landkolonie bij velen in groot i aanzien staat zal aanstaanden Woensdag ook blijken bü de viering van het jubileum. Dan toch zal als een geschenk van de streek, gesteund door vrienden van het Leger des Heils en oud-verpleegden en hun familieleden, worden aangeboden de electlsche installatie van het geheele be drijf waaraan thans nog met kracht wordt gewerkt. Deze plechtigheid zal oim. worden bijgewoond door den minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde, die daarbij een rede sal houden. RECLAME 1541 TELEVISIE IS NOG TE DUUR. In de toekomst radio-uitzending op golflengten beneden een decimeter? „Technisch zijn wij zoover, dat wij tele visie zouden kunnen invoeren. Dat diü nog niet gebeurt, is een uitvloeisel van ver schillende commercieele omstandigheden. Wij meenen zoowel het belang van de ontvangers als van de uitzenders te dienen door dit standpunt nog eenigen tijd te blijven innemen. Wanneer wij nu del tele visie-apparaten op de markt zouden moe ten brengen, zouden deze in een prijs klasse van f. 15001600 vallen". Met deze woorden schetste de heer Odinot, directeur van de Nederlandsche Siemens-Maatschappij. afdeeling Telgfun- ken, op een persconferentie te Den Haag, den huidigen stand van zaken op het ge bied der televisie- en radio-techniek. Had men eenige jaren geleden nog een zeer groot aantal lampen noodig bij een televisie-ontvanger, 't vorig jaar had men dit reeds kunnen reduceeren tot 39 lam pen en het nieuwste televisie-ontvang toestel. dat Telefunken thans gebouwd heeft, bezit slechts 13 lampen. De ont vangst is volkomen rustig en wanneer men het kastje, waarin het ontvangapparaat is gebouwd beziet, maakt dit zoo'n een- voudigen indruk, dat men nauwelijks on der den indruk komt van het technisch wonder, dat hier tot stand is gebracht. Deze televisie-ontvangers worden ook reeds in serie gebouwd. Ir. Schalkwijk, die ons inwijdde in de technische geheimen van de Telefunken- constructie, deelde ons hierna mede, dat er bij radio-ontvangst in de toekomst geen principieel nieuwe dingen meer te ver wachten zijn, tenzij er natuurlijk belang rijke nieuwe uitvindingen gedaan zouden worden. Dat wil echter niet zeggen, dat Telefun ken dit jaar niets nieuws brengt op het gebied der radio-toestellen. Het is thans voor het vierde jaar, dat deze onderneming superheterodyne toestellen op de markt brengt en wel met stijgend succes. Een grootere versterking dan thans bij de toestellen bestaat, is niet meer mogelijk. Hier is een grens gesteld door het feit, dat men reeds bij een spanningsversterking van 1.000.000 de warmte-beweging der electronen in den eersten kring storend gaat hooren. Een verdere vergrooting van de gevoe ligheid der toestellen brengt geen voor deel meer. Men moet niet uit het oog ver liezen, dat voor de practijk niet de abso lute gevoeligheid van het toestel alleen belangrijk is. Hoofdzaak is, dat men er in slaagt door een gunstige verhouding tus schen muziek en storing ook die gevoelig heid te gebruiken. Niet de theorie, doch de practijk moet hier den doorslag geven. Een interessant terrein, dat eigenlijk nog in het eerste stadium van ontwikkeling is, is dat der decimeter-golven. De golven, liggende tusschen 10 en 100 M noemen wij korte golven en die tus schen 1 en 10 M. ultra-korte golven. Met de tegenwoordige ontvangtoestellen kan men deze golven normaal opvangen. Thans werkt men echter ook op golven onder 1 M., de z.g. decimetergolven en het is niet onmogelijk, dat men in de toekomst ook zal gaan zenden op een golflengte, minder dan een decimeter, dus op de centimeter- golven. Is de declmetergolf nog in onder zoek. tot de centimetergolf is men op dit oogenblik nog niet toe. Voor deze korte golven worden door Telefunken speciale lampjes geconstrueerd. Belangrijk is dit bijvoorbeeld voor de zeevaart, wanneer een dichte mist of hagelstorm den zeevaarder zou beletten op de lichten van een vuur toren te varert. Wanneer een zender bij het vuurtorenlicht opgesteld zou worden en met dit licht zou meedraaien en 'n schip is voorzien van een daarvoor geconstru- cerden ontvanger, dan zou het lichteffect door den aether overgebracht worden en telkens wanneer een straal den ontvan ger trof, zou men op het schip hetzelfde effect hebben als wanneer men het vuur torenlicht zag. Het spreekt vanzelf, dat dit nog onge kende mogelijkheden, in géc.b bejêt. Wil SLUIT EEN BOUWSPAARCONTRACT BIJ DE Pels Rfjckenstraat 5 Arnhem Telefoon 22327 Voor een huis van f. 6000.-, waarvoor ongeveer f. 1500.- gespaard, betaalt U gedurende 20 jaren ongeveer 1.13.» per maand waardoor Uw huis dan schuldvrlj is Eigeuaarslasten en renteverlies over Uw f. 1500.niet inbegrepen denken hierbij aan vliegvelden en ook aan de geheime draadlooze telefonie. Ook de televisie-reportage ziet zich hier voor een groote ontwikkeling geplaatst. De Nederlandsche Siemens-Maatschappij die in ons land de hoofdvertegenwoordl- glng heeft van de Telefunken deed op bovenbedoelde persconferentie ook nog eens uitkomen, dat het onjuist is deze maatschappij niet te willen zien als een Nederlandsche Maatschappij, omdat Sie mens geen fabrieken in ons land heeft. De Nederl. Siemens-Mij. heeft in Holland meer dan 500 man personeel, allen Hol landers en waaronder ruim 40 Deutsche ingenieurs. Er zijn duizend handelaren die uitsluitend of bijna uitsluitend Telefunken verkoopen en meer dan 50n van het geld, dat een apparaat kost, blijft in Nederland in den vorm van rabatten, invoerrechten en verlooning. NATIONAAL JONGEREN-VERBOND. Tiende algemeene vergadering. In restaurant Royal te Arnhem is heden de 10e algemeene vergadering van het Nationaal Jongeren-Verbond gehouden. Aan den aanvang van deze bijeenkomst heeft de algemeene voorzitter van het Nationaal Jongeren-Verbond, mr. W. de Vries een toespraak gehouden, waarin hij zeide. dat de jarenlange strijd en de be ginselvaste houding het verbond aanmer kelijk dichter bij het doel hebben ge bracht: de jongeren van Nederland op te stuwen tot nationaal bewustzijn, natio nale belangstelling en nationale geest drift. Spr. wierp een terugblik op de afge- loopen periode van tien jaren, daarbij wijzende op den groei van het terrein van actie van het Verbond Naast de weer macht het oorspronkelijk onderwerp van den Jongerenbond tegen Eenzijdige Ontwapening vragen thans, als onder- deelen der nationale gedachte, o.a de steun aan het wettig gezag, Rijkseenheid en internationale opbouw de aandacht. Geen haarbreed ls het Verbond daarmede afgeweken van zijn principieelen grond slag en het doel: de nationale wederge boorte van het Vaderland. De organisatie is steeds zoo en zal zoo moeten blijven, dat ieder Nederlandsche jongere, wat ook zijn geloof of politieke overtuiging zij, de gelegenheid wordt ge boden tot loyale samenwerking met an dere natlonaal-voelenden Hoewel het Verbond zijn ledental niet meet met getallen van 6 cijfers, verte genwoordigt het de nationale gedachte, die in al haar zuiverheid zijn volledige toewijding eischt. Spr. spoorde aan ge trouw te blijven aan de tradities en voor te gaan op den eigen weg opdat de ge zaghebbende positie van boven de par tijen staande algemeene organisatie kan worden behouden niet alleen, maar ver der nog uitgebreid tot heil van de geheele natie. In het jaarverslag, dat daarna aan de orde was. wordt geconstateerd, dat dit jaar voor alles een jaar van consolidatie is geweest. Zoodra een aantal reorgani satie-maatregelen zal doorwerken hoopt men een verandering ten goede te kun nen aanbrengen in de minder gunstige financieele positie van het Verbond. Het verslag spreekt de verwachting uit, dat ook in de toekomst de leden van het N. J. V. van hoog tot laag hun plicht zullen verstaan en tot heil van ons Vorstenhuis, volk en vaderland hun werkkracht, hun tijd en zoo mogelijk ook materieele offers zullen weten te brengen. Tot slot heeft mr. B. F. Everts Jr.. Ver bondsvoorzitter van 1925 tot 1927 een korte herdenkingsrede gehouden. Vanavond zal een eenvoudige herden kingsbijeenkomst plaats vinden, waar door eenige vooraanstaande personen het woord zal worden gevoerd. DF. VERZEKERDE WAARDE VAN DE „ROTTERDAM". Anderhalf miUioen. Naar het „Amsterdamsch Effectenblad" verneemt, is het s.s. „Rotterdam" van de Holland-Amerika Lijn betrekkelijk laag verzekerd en wel voor een bedrag van f. 1.500.000, hetgeen echter nog tets hooger is dan de boekwaarde, waarop bij de jongste reorganisatie ingrijpende af schrijvingen zijn verricht. CHRIST.-NAT. VAKVERBOND. De vac.-Kruithof niet vervuld. Naar wij vernemen heeft het algemeen bestuur van het Chr.-Nat. Vakverbond op voorstel van het dag. bestuur besloten, voorloopig niet te voorzien in de vacature van gesalarieerd lid van het dag. bestuur, welke ontstaat door het met pensioen gaan van den heer K. Kruithof, voorzitter van het CJ7.V. Voorts besloot het bestuur de periode van 119 Nov. a.s. weer te bestemmen voor een speciale propaganda-actie, waar bij alom in den lande door de Chr. Bestu renbonden openbare vergaderingen zullen worden gehouden. Tevens besloot het bestuur met alge meene stemmen geen wijziging te bren gen in de uitnoodiging van politieke par tijen op de daarvoor in aanmerking ko mende vergaderingen van het verband. STEUN AAN BLINDEN. Namens de drie landelijke blinden or ganisaties: Ned. Bllndenbond, Ned. Chr. Bllndenbond en Ned, R.K. Bllndenbond, ls een adres gericht aan den minister van Sociale Zaken, waarin vastgesteld wordt dat. ofschoon op allerlei wijze, meeren- deels van particuliere zijde, getracht is het lot der Nederlandsche blinden te ver beteren of althans de gevolgen der blind heid te verzachten deze hulpverleening over het algemeen onvoldoende is ge bleken. Een gunstige uitzondering maken hier op de blinden uit die gemeenten, welke werkzaam ztl op gemeentelijke of door de gemeente voldoende gesubsidieerde parti culiere werkinrichtingen Uit een nog voor kort door de drie landelijke organisaties •gehouden onderzoek ls het wederom dui delijk gebleken, dat de blinden, woon achtig in kleine aemeenten met zeer veel moeilijkheden te kampen hebben en een kommervol bestaan lijden. Vele jongeren moesten ofschoon zij in de diverse blindeninstituten een goede oplei ding ontvingen en een handwerk leerden, waarmede zit hoopten in eigen onderhoud) te kunnen voorzien al spoedig ervaren dat voor hen al zeer weinig of in het geheel geen arbeid te vinden was of afzet voor de door hen vervaardigde producten zoo dat zij tot nagenoeg geheele werkloosheid gedoemd werden, wat hen voor het mee- rendeel afhankelijk van familie of parti culiere liefdadigheid maakt. Voor de op later leeftijd blind gewordenen is de toe stand over het algemeen niet gunstiger te noemen daar zij in velerlei gevallen niet zoo gemakkelijk meer een handwerk kun nen aanleeren waar de gelegenheid daar toe ter plaatse niet bestaan en hun die door bijzondere omstandigheden hiervoor wel in de gelegenheid kwamen, dit al bit ter weinig nut opleverde. Ofschoon ongetwijfeld de huidige slechte economische omstandigheden haar invloed) in deze zullen doen gelden wil het ons voorkomen, dat afgezien van deze facto ren. een algeheele herziening van de blin denzorg toch dringend noodzakelijk ls en veroorloven wij ons met de meeste be scheidenheid Uwe Excellentie in deze Uwe medewerking beleefd te verzoeken: a. Door voor de blinden meerdere werk gelegenheden te openen. b. door het daarheen te leiden, dat alle voor de overheids- gemeente- en provin ciale diensten, als borstels, bezems, matten, manden, rietmeubelen enz. benoodlgd. door blinden vervaardigd worden. c. Door het tot stand doen komen van een centraal in- en verkoop-bureau, waar de blinden zoo voordeelig mogelijk hun materialen lnkoopen en hun producten kunnen afleveren d. Door een spoedige contingenteering van de artikelen onder b genoemd. e. Door het steunen der werkinrichtin gen welke in financieele moeilijkheden verkeeren. ter voorkoming van eventueele geheele sluiting. DE STAATSLOTERIJ. In het Staatsblad is thans afgekondigd de wet van 4 Maart 1935. houdende wijzi ging van de wet tot regeling van de Staatsloterij. Zooals men weet. behelst deze wetswijzi ging een verbod voor andere loterijen aan de Staatsloterij, om voor haar uitlotingen gebruik te maken van de trekkingen van de Staatsloterij. Deze wetswijziging treedt in werking 20 dagen na de afkondiging, dus met ingang van 24 October a.s. o DE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 8.10 uur is het K.L.M.- vliegtuig „de Kwak" met 4 passagiers voor de reis naar Indië van Schiphol vertrok ken. DE WITTE SPATBORDEN NIET BIJ HET LEGER. De minister van Waterstaat, gelet op de Motor- en Rtjwielwet en op artikel 76 van het Motor- en Rijwielreglement, heeft be sloten: ten behoeve van de legerrijwlelen, voor zien van een rood-wit-blauw balhoofd, tot wederopzegging ontheffing te verleenen van het bepaalde bij den laatsten zin van het eerste lid van art. 59 van het Motor en Rijwielreglement. Deze maatregel ls getroffen, omdat het witte spatbord de militaire rijwielen van te grooten afstand zichtbaar maakt. W. M., te L. Het minimum salaris van amanuensis bij de Rijksuniversiteiten eis bij de Rijkshoogereburgerscholen is op 't oogenblik f.1170 's Jaars. Het maximum wordt bij de Rijksuniversiteiten bereikt ca 12 jaren en bedraagt f. 1980, bij de Rijks H.B.S. na .10 jaren en bedraagt f. 1890. A. F., te L. U zult als lidmaat gehou den zijn kerkelijke belasting te betalen. Bij deurwaardersexplolt kan het lidmaat schap worden beëindigd. A. M„ te L. Zooveel mogelijk dient U. aan den oproep gehbor te geven. De toe ziende voogd moet de belangen van den minderjarige waarnemen, wanneer deze in tweestrijd zijn met die van den voogd. C. S„ te H. Wij raden U aan daarnaar eens te informeeren bij de firma Magglt

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10