Thijs IJs en de diamant van Makebijs LE1DSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 4 October 1935 MAGGIs Soepen Pijn in den rug en stijfheid. AGENDA. aan gevoel voor de historische realiteit". En even later: „De mobilisatie van onze millioenen manschappen, moet allen de ooeen openen, ook de oogen van diege nen. die hun belangen bedreigd voelen en Italië den weg willen versperren. Het Ita- liaansche volk is te groot voor een klein land. Het eenige, waarop deze immense strijdmacht thans nog wacht, is 't woord van Mussolini". Opnieuw, en als een orkaan, daverde het over Rome: duce. duce, duce. Eindelijk klonk het woord van Italië's dictator over de menigte te Rome en, via de radio, tot de millioenen gemobillseer- den in de steden en de dorpen. Na afloop van Mussolini's redevoering werd onmiddellijk het bevel tot demobi lisatie gegeven en begaven de opgekome- nen zich weder naar huis. De Britsche ambassade was tijdens de mobilisatie door meer dan driehonderd politle-beambten. carabinieri en soldaten bewaakt, terwijl ae Abessynische legatie in de omgeving van Rome door een drie voudig cordon van soldaten was omringd. De Duce spreekt. „De plechtige stonde in de geschiedenis van het vaderland breekt aan!" Met deze woorden ving Mussolini zijn herhaaldelijk door donderende toejuichin gen onderbroken rede tot het Itaiiaansche volk aan „Twintig millioen Italianen zijn op dit oogenblik in alle plaatsen van Italië ver zameld tot de geweldigste volksdemonstra tie, welke de geschiedenis van Rome kent. Twintig millioen, één van hart. één van vastbesloten wil. Deze demonstratie wil toonen, dat Italië en het fascisme een en hetzelfde zijn en zullen blijven. Slechts volken, die waanbeelden najagen of in de ergste onkunde leven, kunnen het tegendeel gelooven. Zij weten niet, wat het fascistisch Italië van 1935 is. Vele weken lang reeds wentelt het rad der historie onder de stuwende kracht van ons rustig en vastberaden besluit op het doel af. In deze uren is het tempo nog sneller en niet te stuiten geworden. Het is niet slechts een leger, dat zijn doel tegemoet marcheert, het zijn 44 millioen Italianen, die eensge zind en gemeenschappelijk met dit leger meemarcheeren, terwijl men tracht, tegen over dit volk de zwartste onrechtvaardig heid te begaan en het zijn plaats onder de zon te ontnemen. Toen in het jaar 1915 Italië zijn lot met dat der geallieerden verbond, hoeveel kre ten van bewondering stegen er toen niet op. hoeveel beloften werden er niet uitge sproken. Toen men evenwel na de gemeen schappelijke overwinning, waartoe Italië met 670.000 dooden, één millioen gewon den en 400.000 verminkten had bijgedragen rond de conferentietafel van een erbarme- lijken vrede bijeenzat, vielen voor Italië slechts de kruimels van een grooten van andere staten afkomstige kolonialen buit af. Dertien jaren lang hebben wij geduldig gewacht, terwijl rond ons een steeds ster kere ring gesloten werd, waarmede men onze overbruisende levenskracht verstik ken wilde. Met Abessynlë hebben wij veer tig jaar lang geduld gehad. Thans is het genoeg. In plaats van het recht van Italië te erkennen durft men in den Volkenbond van sancties spreken. Tot het tegendeel be wezen wordt, weiger ik echter te gelooven, dat het Fransche volk zich bij de toepas sing van sancties tegen Italië kan aanslui ten. De zesduizend Italianen, die bij den stormaanval van Bligny den heldendood stierven en wier dapperheid zelfs door den vijand bewonderd werd, zouden zich daar over in hun graven omkeeren. Tot het tegendeel bewezen is. weiger ik ook te gelooven. dat het Engelsche volk zijn bloed vergieten en Europa op den weg naar den ondergang voeren wil. om een Afrikaansch land te verdedigen, dat alge meen als barbaarsch en de gemeenschap der beschaafde volken onwaardig gebrand merkt is. Niettemin zullen we niet doen, alsof wij de mogelijkheden in de naaste toekomst niet zien. Sancties van economischen aard zullen wij met discipline, gelijkmoedigheid en offervaardigheid beantwoorden. Sanc ties van militairen aard zullen wij evenwel beantwoorden met militaire maatregelen en oorlogshandelingen met oorlogshande lingen. Laat niemand de illusie koesteren, dat men ons klein zal krijgen, want hij zal een harden strijd te voeren krijgen. Een volk, dat trotsch is op zijn eer, zal nooit een andere houding aannemen". Toen schreeuwde hij uit: „Italië van het fascistische proletariaat, Italië van Vittorio Veneto, Italia van de revolutie, op!" „Dat uw krachtige en onwankelbare be slissing den hemel vervulle. Dat zij onze soldaten in Oost-Afrika berelke die zich gereed maken tot den strijd en ze ver- sterke. Dat zij een waarschuwing voor de vijanden. Het is een woord, dat over ber gen en zeeën gaat. Het is een kreet van rechtvaardigheid en een kreet van zege praal". De redevoering van Mussolini werd door de menigte herhaaldelijk met luid applaus onderbroken. Tenslotte bracht de menigte Mussolini, die steeds opnieuw op het bal- con moest verschijnen, een ovatie, waar aan geen einde scheen te komen. Nadat het Giovinezza-lied was gespeeld verklaarde de secretaris-generaal der fascistische partij, die zich met het partijbestuur aan de zijde van Mussolini bevond, via de radio, dat het algemeen appèl afgeloopen was. Abessynië mobiliseert. Abessynië antwoordde gistermorgen met de algemeene mobilisatie. In zijn mobilisatie proclamatie zegt de Negus o.a.i „Italië heeft voor de tweede maal ons gebied geschonden. Het uur is moeilijk. Een ieder verheffe zich, neme zijn wa pens en houde zich gereed het vaderland te verdedigen. Soldaten schaart u rond uw leiders. Ge hoorzaamt hun als een man en wijst de indringers terug. Zij, die door hun zwakheid of andere redenen niet in staat zijn voor de heilige zaak te strijden, zullen de gewonden ver plegen. De meening van de wereld staat achter onze zaak en is tegen de aanvallers. God zij met ons. Alles voor den keizer. Alles voor het vaderland". Door de algemeene mobilisatie in Ethio pië worden een millioen man getroffen. De bevelhebber van het noordelijke leger is Ras Kassa; deze heeft zijn hoofdkwartier te Gondar en commandeert 250.000 man, RECLAME- 1440 "Ik ben gewoonweg verrukt over dit bordje soep! En welk antwoord gaf de chef-kok mij, toen Ik naar het recept in formeerde "Ik wil U het geheim wel ver klappen", zeide hij, "want dat verdient deze soep ten volle het Is een Maggi5 Soep. Pro beert U eens stuk voor sluk de verschillende soorten en U zult verrast zijn door de uitstekende smaak." zijn laag in prijs en in kwali teit de beste. Heeft Uw winkelier U al een for mulier van Maggi K.L.M. Prijsvraag verstrekt Het loont de moeite F. 2500.—, 20 vliegtochten, 2000 troostprijzen voor de goede op lossingen. die voor den tijd van twee jaar voldoende munitie en verplegings-mlddelen hebben. Oostelijk van de Takasa-rivier staat Ras Beyoem, die 200.000 man onder zijn bevelën heeft. Naast hem ligt de gouverneur van de provincie Makale met 150.000 man. De minister van oorlog Ras Moeloegata is den kroonprins, die tevens gouverneur is van de provincie Walle, terzijde gesteld. Deze provincie ligt al bijzonder gevaarlijk voor een Italiaanschen aanval. De gouverneur van de provincie Godem. Ras Kebhede Mengesja. heeft eveneens bevel gekregen den kroonprins met 100.000 man te ondersteunen. Hij moet het front in de gebieden van de Aussa- en Danakil-stammen verdedigen. De Negus zal vermoedelijk zijn hoofd kwartier vestigen in de omgeving van Har- rar. De mobilisatie is thans in vollen gang. De keurtroep van Mehel Sefard. welke uit 150.000 man bestaat is op weg naar het front. Deze troep is onvoorwaardelijk ver knocht aan den Negus; thans wordt een tweede afdeeling van 100.000 man keizer- getrouwen gevormd. 9 DE OORLOG AFGEKONDIGD. Was uit bovenstaande reeds duidelijk, dat de oorlog voor de deur stond, de laatste twijfel werd weggenomen door volgend officieel communiqué uit Italië, dato giste ren: Hedenmiddag is het tiende mobilisatie communiqué van de Itaiiaansche regetring bekend gemaakt, dat het feitelijke uitbre ken van de vijandelijkheden in Oost- Afrika aankondigt. Het communiqué heeft den volgenden tekst: „Onder den druk van den krijgszuchti- gen agressieven geest in Abessynic, die door de leiders en door die horden volken ver sterkt wordt, welke sedert langen tijd met beslistheid den oorlog tegen Italië wen- schen en die hem reeds lang hebben voor bereid, vormt de algemeene mobilisatie in Abessynië een directe en onmiddellijke be dreiging voor de troepen in onze beide koloniën. Deze bedreiging wordt vergroot door het feit, dat de vorming van een neutrale zone volgens de beweringen uit Addis Abeba, in werkelijkheid slechts een strategische maatregel beteekent, die erop neerkomt de Abessijnsche troepen beter voor aanvalsdoeleinden voor te bereiden. De voortdurende en bloedige agressiviteit, die Italië sedert 40 jaren heeft, moeten verdragen, neemt steeds grooteren omvang en steeds verdere draagwijdte aan en ont hult de ernstige en onmiddellijk te ver wachten gevaren, waarop de meest elemen taire beginselen der veiligheid dwingen 'e reageeren. De opperste legerleiding van Eritrea heeft derhalve bevel gekregen, zich dienovereenkomstig te gedragen. De Itaiiaansche troepen staan derhalve op het punt eenige vooruitgeschoven stellingen aan gene zijde van onze tot dusver bezette linie in te nemen." Een telegram van ongeveer gelijke strek king werd aan het Volkenbondssecreta riaat gezonden. DE GRENS OVERSCHREDEN. De secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol, heeft van den keizer van Abessynië het volgende telegram ontvan gen: „Addis Abeba, 2 October. Deelen u, ten einde dit bekend te maken aan den raad en de leden van den Volkenbond mede, dat Itaiiaansche troepen in de streek ten Zui den van den berg Moussa Ali in de provin cie Aussa de Abessynische grens tusschen dezen berg en Frans Son nd hebben geschonden, zich op Abessynisch gebied genesteld hebben en 'n grootsch opgezetten aanval voorbereiden. De nabijheid van de zee in deze streek en de ren c kkelljke toe gankelijkheid van het gebied bcor Fransch Somaliland maken het den Volkenbond mogelijk, ofwel waarnemers te zenden, of een bevestiging door de .egeering van Fransch Somaliland van deze chending van Abessynisch souverein gebied te vra gen." s Do Italiaansi lie gezant ontvangt zijn paspoort. De Abessijnsche regeering heeft gister middag om drie uur den Italiaanschen ge zant. graaf Vinei, zijn paspoort overhan digd De gezant en het gezantschapspersoneel vertrekken heden per extra-trein uit Addis Abeba. De trein wordt geëscorteerd door een sterke met machinegeweren uitgeruste afdeeling infanterie. Het archief wordt medegenomen, alle andere documenten zijn verbrand. De bescherming der buitenlanders. 500 man politietroepen zijn belast met de bescherming van de wijk, waar de bui tenlanders wonen. DE ITALIANEN IN OPMARSCH. Zonder voorafgaande oorlogsverklaring zijn de Italianen van drie kanten in het Noorden, Oosten en Zuiden, Abessynië binnengedrongen. In het Noorden is om te beginnen Adoea gebombardeerd, de plaats, waar de Ita lianen veertig jaar geleden hun groote ne derlaag hebben geleden, die zij met dezen veldtocht hopen te wreken. Behalve Adoea is ook Adigrat ten Oosten van Adoea ge bombardeerd. In het Oosten, aan de grens van Fransch Somaliland staan de Italia nen eveneens op Abessijnsch gebied, doch daar schijnt nog niet gevochten te zijn. Wel zijn er gevechten gaande in de pro vincie Ogaden. in het Zuiden van Abes synië. waar de troepen uit Italiaansch Somaliland. die onder bevel van generaal Graziana staan, zich op Abessijnschen grond bevinden Van een en ander heeft de negus het secretariaat van den Volkenbond nader kennis gegeven. BOMMEN OP ADOEA. De Abessijnsche minister van buiten- landsche zaken heeft den secretaris-gene raal van den Volkenbond het volgende, nieuwe, telegram gezonden' Vier Itaiiaansche militaire vliegtuigen hebben de stad Adoea gebombardeerd De eerste bommen werden geworpen op het hospitaal, dat het embleem van het Roode Kruis draagt. Om tien uur hebben twee vliegtuigen de stad opnieuw gebombardeerd. Tot nu toe zijn reeds 78 uitgeworpen bommen ge teld In een gesprek met Reuter's correspon dent te Addis Abeba zeide de Keizer dat de eerste Itaiiaansche bom die doel getrof fen had op het ziekenhuis van het Roode Kruis was neergekomen en meer dan 20 patiënten en verpleegsters gedood had. Na deze daad van agressie verwachtte de Kei zer dat het embargo op wapeninvoer opge heven zou worden. Want ieder had toch het recht zich tegen een door niets uit- gelokten aanval te verdedigen. De Keizer verzocht den correspondent den dank van het Abessijnsche volk over te brengen aan Engeland voor den krachtlgen moreelen steun dien het in dit ongelijke conflict ontvangen had. Nu onze gemeenschappe lijke maandenlange pogingen tot behoud van den vrede mislukt zijn. blijft ons niets anders over dan ons land tegen den in dringer te verdedigen, maar dat zullen we dan ook doen tot den laatsten voet gronds. Nader wordt nog gemeld, dat te Adoea tijdens het bombardement vrouwen en kinderen gedood zijn, terwijl hun echtge- nooten zich buiten de stad bevonden De Itaiiaansche vliegtuigen vlogen zeer laag over de stad en er was geen afweergeschut voorhanden. Cijfers van 1700 slachtoffers worden genoemd, doch berusten absoluut niet op officieele gegevens. Gistermiddag is te Rome het volgende officieele dementi gepubliceerd: Een telegram van den keizer van Abes synië aan den Volkenbond maakt melding van het werpen van bommen door Ita iiaansche vliegers op bewoonde gebieden waarbij vrouwen en kinderen het slacht offer zouden zijn geworden. Het gaat hier om een oude .afgezaagde leugen, waarvan de tendens en de kwaadaardigheid al te zeer voor de hand liggen. Later werd dit dementi nog eens her haald. Een hooge ambtenaar van de Itaiiaan sche ambassade heeft in verband met de berichten over het bombardement uit de lucht van Adoea met nadruk verklaard, dat Mussolini den Italiaanschen troepen in structie heeft gegeven onder geen beding plaatsen met een burgerbevolking te bom bardeeren. Doch later moesten de Italianen toege ven, dat bommen waren geworpen. Gezegd wordt, dat een Italiaansch eska- kader onder bevel van graaf Ciano een vlucht maakte over Abessijnsch grondge bied, gedurende welke pamfletten werden uitgestrooid Op een gegeven oogenblik be merkten de Italianen, dat ze met geweren en mitrailleurs werden beschoten. Ze vlo gen toen door naar Adoea. waar bommen werden geworpen op het fort. Ook een tweede eskader waarbij zich de zoons van Mussolini bevonden steeg op om bommen te werpen. Met nadruk wordt verklaard, dat de Ita lianen geen bommen hebben geworpen op de stad Adoea, maar uitsluitend op het fort. Verdere krijgsverrichtingen. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat men daar op het ministerie van oorlog verklaard heeft, dat de Itaiiaansche troepen ook naar Ogaden zijn opgerukt. Een voorhoede van 800 Abessyniërs heeft ten noorden van Wal Wal een slag gevoerd met de Itaiiaansche troepen waarbij de Abessyniërs aanzien lijke verliezen zouden hebben geleden. Ten Noorden van Tigre heeft een bloedig gevecht plaats gehad. De Abessyniërs zeg gen, dat de Italianen teruggeslagen zijn en onder dekking van vliegtuigen terug trekken. De speciale correspondent van de Temps te Asmara, Paul Gentizon, bericht aan zijn blad, dat het Itaiiaansche legercorps is samengesteld uit geregelde troepen, zwart- hemden en inlandsehe troepen. Dit systeem laat een zeer groote soepelheid toe. Men heeft ervan afgezien, de inlandsehe troepen vooruit te zenden, omdat deze veel sneller marcheeren dan de blanke troepen, hetgeen zou kunnen voeren tot een ver breken van de verbindingen. RECLAME- Verdwenen en... voor goed. Drie Jaren hadden de pijnen geduurd, dan weer meer, dan weer minder, maar altijd waren de pijnen er. Nu na twee jaar Kruschen Salts gebruikt te hebben, kan deze dankbare patiënt met het volste recht verklaren, dat hij ze voor goed kwijt is. Hij schrijft ons: „Drie jaren lang leed ik erg aan pijnen in het laagste deel van mijn rug. Ik pro beerde alle mogelijke middelen zonder eenig succes. Wanneer mijn beenen te lang in dezelfde houding bleven (bijv. wanneer ik sliep) waren zij zoo stijf, dat het be wegen mij tot een marteling was. Nu en dan waren de pijnen wat minder, maar dat was de eenige verbetering, die ik kon be speuren. Tenslotte raadde een vriend mij aan het eens met Kruschen Salts te pro- beeren. Tot mijn groote verrassing ver dwenen de pijnen. Twee Jaren lang heb ik nu regelmatig Kruschen Salts genomen; ik ben nu volkomen vrij van pijn, maar toch neem ik nog lederen morgen de „kleine dagelijksche dosis" in mijn eerste kop thee of koffie. Ik ben nu een goede vijftiger en doe weer zonder eenig bezwaar mijn werk. Ik ben U inderdaad zeer dankbaar voor dit uiterst werkzame en eenvoudige middel. Steeds zal ik aan mijn vrienden vertellen hoe enorm veel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft." A. W. te L. Rheumatische pijnen en pijnlijke stijf heid, welke laatste maar al te dikwijls een voorbede van rheumatiek is, vinden bijna altijd hun oorzaak in opgehoopte afval stoffen en een daardoor voorkomen van overtollig urinezuur in het bloed. Kruschen Salts bestaat uit zes verschillende zouten, die lever, nieren en ingewanden aansporen tot krachtiger werking, waardoor de gif tige afvalstoffen volkomen worden ver wijderd. De pijnen nemen af, terwijl tege lijkertijd de algemeene gezondheidstoe stand enorm verbetert. Zoo zult ge door regelmatig gebruik van Kruschen Salts niet alleen gevrijwaard zijn tegen rheuma tiek, maar ge zult U ook frisscher, krach tiger en energieker voelen. Kruschen Salts stralende gezondheid voor één cent per dag. 1438 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. Het is niet waarschijnlijk, dat de Ita iiaansche troepen onmiddellijk Adoea kun nen innemen. Omstreeks 50.000 man aan Ethiopiërs moeten rondom de stad liggen. Voorts verheffen zich 20 K.M. van Adoea de hoogste obelisken ter wereld, n.l die van Aektoem, waar de eerste koningen van Ethiopië begraven liggen. De Ethiopiërs beschouwen deze plaats als heilig en zullen ze zeker niet zonder strijd afstaan. Vanaf de rivier Mareb bestaan geen we gen meer en de Italianen moeten langs de karavaanpaden oprukken door het geacci denteerde terrein, dat 1000 meter stijgt op elke 60 kilometer. Iedere compagnie beschikt over een aan tal auto's, die 800 kilo kunnen vervoeren. Rondom den Volkenbond. De commissie van dertien van den Vol- kenbondsraad is gistermiddag in een ver gadering. welke meer dan twee en een half uur heeft geduurd, bijeen geweest. Officieus heeft zij zich slechts bezig gehouden met de opstelling van het rap port aan den Raad. Het historische ge deelte van dit rapport is reeds goedge keurd. Voor de beschrijving van den stand van zaken, „de omstandigheden van het conflict" in den zin van het Volken bondsstatuut, is een redactie-commissie benoemd. Aangaande het derde en belangrijkste deel van het rapport van aanbeveling zal men wachten op het resultaat der a.s. zit ting van den Volkenbondsraad op morgen. DAGELIJKS. Sted Museum de Lakenhal: Zilverten toonstelling tot 1 Novërber a.s. 50 cents. Woensdag en Zaterdag 25 cents. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees- xuncle Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halfdrle tot halfvier. inenting legen dlphterle 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam. Vrijdags: inst. v. Praeventleve Genees kunde consultatiebureau vöSr Beroeps keuze 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-fheater, Stationsweg. 8 uur nam. „Kleine Hartedlef". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trlanon-Theater, Breestraat. 8 uur nam. „De 4 Mailers". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u. n.m. „Koning tegen wil en dank". Zondagnam 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 8'A u. nam. „Helden van dezen tijd". Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/i uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/> uur en 8 u. 15. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat. 7 uur nam. „Het Engelsche huwelijk", lederen middag 2u. Zondag v.af 2 u, De Raad zal nagaan of met het oog op de nieuwe situatie nog aanleiding be staat tot de aanbevelingen volgens den oorspronkelljken opzet. Op grond van den negus en de Ita iiaansche regeering ontvangen telegram men werd voorts besloten af te zien van het zenden van neutrale waarnemers, aangezien de commissie in dit stadium geen verwachtingen meer koestert van haar werkzaamheden. Naar verluidt heeft de Itaiiaansche ge delegeerde baron Alolsi zijn voornemen te kennen gegeven morgen bij de zitting van den Volkenbondsraad aanwezig te zijn. Eden, de leider van de Britsche dele gatie is weer uit Londen vertrokken na een zitting van het kabinet te hebben bij gewoond. Gisteravond had hij bijna anderhalf uur geconfereerd met den Franschen minis ter-president en minister van Buiten- landsche Zaken. Laval. Ook de Britsche ambassadeur nam aan de bespreking deel. Omtrent het gesprokene is het volgende officieele communlquué verspreid: „Wij hebben ons onderhouden over de agenda der a.s. zitting van den Volken bondsraad en de verschillende mogelijk heden onder oogen gezien, welke kunnen worden nagestreefd. Wij zullen onze sa menwerking te Genève voortzetten". In politieke kringen te Parijs neigde men onder alle voorbehoud tot de mee ning, dat onder den indruk der Itaiiaan sche actie bij het onderhoud tusschen Laval en Eden een zekere toenadering der opvattingen merkbaar zou zijn ge weest. Eden is gisteravond nog doorgereisd naar Genève, Laval volgt vanavond na afloop van den kabinetsraad. Men veronderstelt, dat de Volkenbonds raad een schending van artikel 12 van het statuut zal vaststellen en dienovereenkom stig artikel 16 inzake de sancties van toe passing zal verklaren. De Abessijnsche oorlogsschat. De Abessijnsche oorlogsschat, die volgens de wet pas bij het uitbreken van een oor log mag worden aangeroerd, is heden ter beschikking van de Abessijnsche regeering gesteld. Het hoofdbestanddeel wordt gevormd door de Itaiiaansche schadeloosstelling na den slag van Adoea, ten bedrage van 11 millioen lire, waarbij nog komt het nage laten vermogen van Keizer Menelik, een gedeelte van het vermogen van Keizerin Aiditoe en het vermogen van Keizer Haile Selassi, zoodat de totale oorlogsschat op 20 i 25 millioen Maria Theresia-daalders wordt geraamd. 13. 't Was wel heel ongelukkig dat die Ali Klam, de hoofdman van den dwergen-stam, Juist op dit oogenblik daar kwam; hij zette Thijs schaakmat toen deze dacht dat hij spel al reeds gewonnen had! Thijsje's betoovering was echter niet van langen duur; dat wist hij wel en dus heeft hij zeer snel ons vriendje vastgeketend aan een muur. „Je blijft," snauwt hij, „hier eerst een poosje staan; dan denk ik wel intusschen na, waaruit je straf nu moet bestaan." En met die woorden gaat hij heen; hij laat den armen Thijs alleen....

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6