LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 4 October 1935 IAAT/TE BERICHTEN STADSNIEUWS. BINNENLAND. NAGEKOMEN BERICHTEN. BUITENLAND. UIT BE OMSTREKEN. BEURSOVERZICHT. RECHTZAKEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 748. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Hoogste stand: 762.0 te Isafjord. Laagste stand: 738.3 te Brest. Verwachting tot den avond van 5 Oct.: Meest matige tijdelijk afnemende Zuid- Oostelijke tot Zuid-Westel. wind. Betrok ken tot zwaar bewolkt. Regenbuiten. Aanvankelijk weinig verandering in tem peratuur; later iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT. T. h Kon. Ned Meteorol. Inst te De Bildt. De depressie vult geelidelijk op en be weegt zich uiterst langzaam voor den in gang van het Kanaal. Sterke wind wordt thans aan de Westzijde ten Westen van Ierland gevonden. Op het vasteland en om de Noordzee zijn de winden afgenomen en niet meer dan matig. Op IJsland en in Scandinavië stijgt de luchtdruk regelmatig door. Een smalle rug van hoogen luchtdruk langs den 25sten lengtegraad scheidt de opvullende depressie van de volgende. Over Centraal-Europa bewegen zich luchtmassa's van zeer hooge temperatuur naar het Noorden; de luchtstroom aan de Westzijde van het gebied van lagen lucht druk is kouder doch niet van arctisch karakter. Dicht bij het minimum en aan de Oost zijde daarvan vielen zware regens, even zoo in het Rhöne-dal, in Oost-Frankrijk, in het Westen van Zwitserland en ln Zuid- West-Duitschland. Zoolang het gebied van den laagsten luchtdruk in onze naaste omgeving blijft, zal het weer het sombere karakter be houden met kans op tijdelijke matige of zware regenbuien. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 12 gr. C. (54 gr. F.) 12 uur 's midd.: 13 gr. C. (56 gr. F.) 3 uur nam.: 13 gr. C. (56 gr. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK ZEE. Voor Zaterdag. Voorm. te 7.05 uur; nam. te 7.37 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag: 7.03 nam. tot 6.35 voorm. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 4 Oct.: op: 14.35 uur; onder: 21.51 uur. DR. DE VRIJER BENOEMD TE UTRECHT. DE DRUKTE OP 3 OCTOBER. De trek naar de Sleutelstad. Het is gisteren bij de spoorwegen bijzon der druk geweest; het vervoer heeft verre de verwachtingen overtroffen, al bleven de uitkomsten ook Iets beneden die van het vorige jaar. Reeds vroeg brachten de verschillende treinen uit Amsterdam, Haarlem, Rotter dam, Den Haag en Utrecht talrijke bezoe kers aan. Dank zij het feit dat een groot aantal extra treinen naar Leiden was in gelegd, waren er geen opstoppingen van reizigers op de perrons; wel waren alle treinen overbezet. Aan het station alhier waren alle uitgangen in dienst gesteld, zoodat alle reizigers het station vlug kon den verlaten. Uit de richting Utrecht was het dit jaar ook zeer druk; niettegen staand alle tremen extra versterkt waren, waren de treinen overbezet. De regeling van het vervoer stond onder leiding van den stationschef. Het aantal reizigers, dat hier gisteren arriveerde, bedroeg 12.700, d.i. iets minder dan het vorige jaar. De N.Z.H.T.M. vervoerde op haar lijnen ln en om Leiden gisteren 34791 passagiers (vorige jaar 38177). Ook een groot aantal autobussen uit Amsterdam, Rotterdam, Delft, Vlaardin- gen enz. vervoerde reizigers naar Leiden. De H.TM. vervoerde per gele tram gis teren 8064 reizigers van en naar Leiden (v. J. 8139). o ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Natuurkunde oo proefschrift getiteld: .De snelheid van de BeneiUuur-omzetting en van de reactie van C3nnizzaro" de heer W. H. Zaaijear geboren te Leiden. Geslaagd zijn voor het. candidaatsexamen Geneeskunde de Mmes W. M de Rooy (Leiden) (cum lande): L H. Neef (Rot terdam) en de herren G, N. Muilwijk, (Rotterdam): S I de Jong (Lommer); C. W. H van Ra~ Mn 'Den Haag); E. A. Penrhiin Lowc. (Den Haag); J. G. Stolk. (Den Haag): A Jonkers Both (Voorburg); A. Zandiik (Waarde (Z): C. J. M. Lan- gezaal (Leiden); J H Tolenaar (Rotter dam) (cum 'oude): C C van Rsooard, (Den Haag) P. K de Haa^ (Den Haa"1: voor hef canoidaatssxaroen Rechtsgeleerd heid de heeren M. A. V. Slinge.ibc g, (Haarlem): J. Faber 'Den Haag): J. W. C. Tellegen (Amsterdam)en H. T. Heyting. (Den Haag) Voor het artsexamen le gedeelte de beer P. N Sonne (Den Haae) Bevorderd is tot arts de heer J Ruinen 'Arnhem). De gisteren alhier gehouden straat- collecte ten bate van het Crisis-comité heeft f. 1065.78 opgebracht. TOT KERKELIJK HOOGLEERAAR. De Algemeene .Synode der Ned. Herv. Kerk heeft heden benoemd.tot hoogleer aar bij de Theologische faculteit te Utrecht dr. M. J. A. de Vryer, Ned. Herv. pred. te Amsterdam. - Dr. De Vrijer is benoemd als opvolger van prof. dr. A. M. Brouwer, die in de vacature van wijlen prof. Plooy is be noemd. Dr. de Vrijer die in 1932 op de voor dracht stond voor de benoeming van een kerkelijk hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Leiden in de vac. van prof. dr. H. M. v. Nes (tot wiens opvolger de synode toen echter benoemde dr. F. W. A. Korft,, nredlkant te Heemstede) werd In 1881 te Rotterdam geboren. Zijn vader was te Amsterdam het bekende hoofd van de Marnlxschooi. Hij was aanvankelijk be stemd voor den handel en bezocht na de lagere dan ook de Handelsschool. Maar de liefde tot het wondere ambt ontwaak te in den nieuwen hoogleeraar en de jonge De Vrijer werd opgeleid tot theo loog. Te Gouda werd hij klaar gemaakt voor de vierde klas van het gymnasium. Daar sloot hij vriendschap met prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van den Sprenkel, thans hoogleeraar te Utrecht, met wien prof. De Vrijer in Leiden op het drietal stond, en wiens vader predikant te Gouda was. Aan de Utrechtsche universiteit stu deerde de nieuwe hoogleeraar theologie en in 1906 werd hij candidaat in Noord-Hol land om 30 Sept. van dat jaar door wij len ds. J. W. Berkelbach v. d. Sprenkel, te Odijk in het predikambt te worden beves tigd,. waar hij intrede deed met 'n woord uit Ps. 145. 14 jaar bleef dr. De Vrijer de pastor van het landelijke Odijk. Hier vond hij gelegenheid te over om te stu- deeren en hier was het dan ook dat hij in 1917 promoveerde aan de Utrechtsche Universiteit tot doctor in de theologie op een proefschrift getiteld: „Henricus Re gius. een Carthesiaansch hoogleeraar aan de Utrechtsche Hoogeschool". Tijdens zijn verblijf in zijn eerste gemeente was de nieuwe hoogleeraar ook leeraar aan het Chr. Gymnasium te Utrecht en een voor aanstaand figuur in den Chr. Gymnasias- tenbond. In 1929 vertrok dr. De Vrijer naar Bloemendaal, waar hij drie jaar bleef. I n 1923 volgde hij de roeping van de Amsterdamsche gemeente op in de vac. van wijlen ds. W. A. Voorhoeve. 28 Jan. van dat jaar bevestigde zijn vriend, prof. dr Berkelbach v. d. Sprenkel hem ln de hoofdstad en 31 Jan. d.o.v. deed dr. De Vrijer zijn intrede met: ,,En Jezus uit gaande, zag een groote schare" enz. ïn Amsterdam riep hij een eigen wijkblad „Mijn herdersstaf" in het leven. Zijn daarin verschenen bijdragen werden later gebundeld onder den titel: „Het heilig voorhangsel", In zijn Bloemendaalschên tijd zag van zijn hand het licht: „Ethisch-Gerefor- meerd". Al zijn kracht trok dr. de Vrijer samen in het pastorale werk in zijn eigen wijk en het contact met zijn gemeentele den v/as hem het voornaamste. Daarom preekt hij ook iederen Zondag in de Oude kerk een keer. Zoo werd de ontvolkte Oude kerk die men wilde sluiten, weer bevolkt. Hij verwisselde zijn wijk aan den.Amstel- dijk dan ook met de binnenstad. Een eigen wijkcentrum riep hij in de oude stad in het leven en in de Oude kerk steide hij de z.g. „Avondstilte" in. Hij is een warm vriend van den Zondagsschoolarbeid en maakt deel uit van het hoofdbestuur van de Ntd. Zondagsschoolvereenlging. Hij is verder voorzitter van den Amstërdamschen raad voor wijkverpleging; voorzitter van het A'damsch comité van Zondagsscholen; be stuurslid van de afd. Amsterdam van de Prot. Chr. Reclasseeringsver. Op den dag van zijn 25-jarige ambtsbediening nam hij in de hoofdstad de Willem de Zwijgerkerk in Zuid in gebruik. Hij heeft zich daarvoor zeer beijverd en smaakte het zeldzame ge noegen deze kerk bij de opening schuldvrij aan de kerkvoogdij te mogen overdragen. Man van wetenschappelijken aanleg, heeft hij meerdere werken het licht doen zien. Behalve die we hierbij al noemden cn verschillende tijdschriftartikelen versche lien van hem: Ds. Petrus van Baaien, Am bassade en Hofprediker in de gouden eeuw: De dominé en zijn jongens (vrucht van een door hem ondernomen enquette' Bewogen menschen en tiet Christus". De n einve hoogleeraar redigeerde ook het tijdschrift ..Stemmen voor waarheid en vrede" en was eenigen tijd verbonden aan de redactie van het dagblad „De Neder lander". Hij maakte o.m. deel uitvan de commissie uit de Synode der Ned. Herv. Kerk voor het groote-stadsprobleem De nieuwe hoogleeraar is een kanselre denaar van zeer uitnemende kwaliteiten, die nooit over gebrek aan gehoor heeft te klagen. Hij behoort tot de rechts-elhi- sche richting en stond op het drietal met dr. F. J Fokkema, rector van de Ned. Zen dingsschool te Oegstgeest en dr. M. C. Slotemaker de Bruine te Utrecht, secr. van de Nod Chr. Studenfpnvereeniging. Zijn heengaan is voor de Amsterdamsche ge meente die hem buitengewoon toonde te waardeeren. een verlies van beteekenls. DE STRIJD BIJ ADOEA EN IN OGADEN. ADDIS ABEBA, 4 Oct. (Reuter). De gevechten tusschen de Italiaansche voor hoede en Abessynlë in de streek Agame zijn nog bezig. Naar verluidt zouden de Italia nen oorlogstuig en gevangenen hebben ver loren. Bijzonderheden ontbreken, daar de berichtendienst langzaam en slecht func tioneert. Een telegram uit Harras maakt melding van hevige gevechten in de provincie Ogaden, waarbij 2000 Abessyniërs zouden zijn gedood en talrijke gewond. „Aanvaard de Italiaansche vriendschap of sterf" is de leuze op de Italiaansche strooibiljetten, die uit vliegtuigen in de provincie Tigré zijn verspreid. Verder wordt gemeld dat Italië den weg van Moesma naar Dessid bombardeert. LONDEN, 4 Oct. (Reuter). De bladen vernemen uit Addis Abeba, dat een Ethio- pisch commandant te Adoea heeft ge meld: Wij kunnen Adoea niet lang meer houden onder het zware artillerievuur van den vijand. Aan het bericht wordt nog toegevoegd, dat de Italianen gebruik maken van zwaar geschut, vliegtuigen en tanks. De Italianen hebben den berg Ramat in storm geno men. Deze berg Is de sleutel tot het oude fort. Aan beide zijden zijn zware verlie- zljn. De Ethlopiërs erkennen verslagen te zijn. bij Agama en Adigrat. TWEE SMOKKELAARS VERDRONKEN. Door den stroom meegesleurd. In den afgeloopen nacht zijn van een 5-tal smokkelaars, uit Geulle (L.) afkom stig, die .te voet op een ondiepe plaats de Maas trachtten over te steken, twee per sonen door den stroom medegesleurd en verdronken. De mannen hielden zich vaker met smokkelen bezig. De verdronkenen zijn de 15-jarige J. E. L. en de 20-jarige J. K. JUBILEUM LUITENANT-GENERAAL JHR. W. KÖELL. De luitenant-generaal jhr. W. Röell, commandant van het Veldleger, comman dant van de vesting Holland en gouver neur der residentie, herdacht heden den dag, waarop hij vóór 40 jaar werd benoemd tot tweede-luitenant bij de Koninklijke landmacht. H. M. de Koningin heeft van Hare be langstelling in dezen dag willen doen blij ken door het zenden van een persoonlijk telegram. De officieren van het Hoofdkwartier van het Veldleger en van het Hoofdkwar tier der Vesting Holland hebben op een zeer persoonlijke wijze ln een blijvende herinnering dezen dag van hun comman dant herdacht. Vele bloemstukken, waaronder één van den Generalen Staf. één van de opper- officieren van de Koninklijke Landmacht, één van directeur en personeel van de Hoogere Krijgsschool, eén van de onder officieren, werkzaam bij het Hoofdkwar tier Veldleger, en één van de bij het H. K. V. dienstdoende boden, werden den Generaal aangeboden. Vele autoriteiten maakten gebruik van de gelegenheid om den jubilaris persoonlijk hun gelukwenschen aan te bieden, terwijl vele telegrammen en brieven getuigden van de groote sympathie, welke de Comman dant van het Veldleger ln ruimen kring geniet. De in dienst zijnde opperofficieren van de Kon. Landmacht bieden den generaal jhr. Röell hedenavond een maaltijd aan In het restaurant Royal te Den Haag. DE HEFFING OP DE BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op 95 et per K.G. (onveranderd). UIT NED. OOST-INDIE. VERLENGING MILITAIRE OPLEID'NG. BATAVIA. 4 Oct. (Aneta). Het ..Bat. Nieuwsblad" meldt' de opleiding voor militie-sergeant is van negen maanden tot een jaar verlengd. In 1936 zal een algemeene oroefmobili- satie over geheel Java plaats vinden, zulks in plaats van manoeuvres. Alle reserve-officieren, miliciens landstorm- troenen. het legioen van den Mangkoeno- goro en de barisans zullen deelnemen. DE STRANDING VAN DE „ROTTERDAM". De „Volendam" zal de toeristenvaarten overnemen. In verband met de stranding van het s.s. „Rotterdam", zal het s.s. „Volendam" de verdere toeristenvaarten waarnemen. Er zullen nog twee cruisetochten moeten worden gemaakt. Na beëindiging hiervan vertrekt de „Vo lendam" 26 dezer van New-York naar Rotterdam, De vaarbsurt op 5 dezer van New-York naar Rotterdam, zal worden waargenomen door het s.s. „Edam". Naar w'j van de Holland Amerika-lijn vernemen is er nier te lande nog niets be kend omtrent de oorzaak van de stran ding van de „Rotterdam". Een onderzoek yordt ingesteld. -I BENTHUIZEN. Zilveren politiejubileum van den heer J. Timmerman. De heer J. Timmerman, gemeenteveld wachter alhier herdacht onder groote be langstelling den dag waarop hij voor 25 jaren als zoodanig in dienst trad Te II uur werd hij met" vrouw en kinderen en verdere familieleden de raadzaal van het gemeentehuis binnengeleid, waar hij werd ontvangen door B. en W. Zeer vele col lega's waren opgekomen om deze huldi ging bij te wonen. De raadzaal was ver sierd met bloemen, terwijl de driekleur van het gemeentehuis wapperde. Nadat allen hadden plaats genomen, werd de jubilaris hartelijk toegesnrrI er door den Burge meester, die aan brt e nde van zijn rede namens B en W hem een mooie baro meter met inscriptie aanbood. De jubi- ris dankte B. en W. hartelijk voor de ge sproken woorden en het cadeau. Hierna werd de jubilaris toegesproken door dea voorzitter van de afdeel ng van den Bond van gemeenteveldwachters Zuid-Holland, welke hem namens de afd. een wandel stok met Incriptie overhandigde, waar voor de jubilaris hartelijk dankte. Na af loop ging men naar het huls van den ju bilaris, waar de dag verder gezellig werd doorgebracht. De Jubilaris mocht van vele zijden veel bewijzen van medeleven onder vinden. Niet minder dan 21 bloemstukken en verschillende cadeaux waren binnen gekomen! Wel een bewijs, hoe zeer de ju bilaris geacht wordt! Wij voegen gaarne onze gelukwenschen bij de vele, die hem bereikten. OEGSTGEEST. Vergadering en prijsuitreiking der Burgerwacht. De leden van de Burgerwacht kwamen in „Het Witte Huis" bijeen onder voor zitterschap van den heer J. M. Pos. die de vergadering opende. Daarna wekte hij allen on om te komen tot uitbreiding van het ledental Hierna deelde de comman dant, de heer K. J. C. Beekman mede dat het bestuur oo verschillend gebied actief werkzaam is O a. worden Dogineen aan gewend om te komen tot instelling van een cursus voor leden van de B.W. ter op'eidine van politie-assistenten, die na verkregen bekwaamheid in tliden van on rust kunnen medewerken tot handhaving van de orde in de gemeente. Voorts is de bedoeling -om -bij de weke- lfjksche schietoefeningen de leden theorie lessen te geven Sor. deelde vervolgens mede dat het bestuur voornemens Is een klein orgaan uit de geven, waarin officieele berichten en mededeelingen zul len voorkomen Hij besprak de in het afgeloopen seizoen bereikte resultaten op de schietwedstrijden. Hierna heeft de commandant, met een toepasselijk woord, de prijzen uitgereikt van de laatst gehouden onderlinge schiet wedstrijden. Aan den heer H. W. Collee werd eerst overhandigd de door hem verworven com mandant Peltenburg-lauwerkrans en ver volgens: Groep A: le prijs H. W. Collee, 2e prijs A. van Breda. 3e prijs C. Kok. Groep B: le prijs K. Beekman, 2e prijs H, Juffermans Jr., 3e pr. P. de Wit. 4e nr, J, W. v. d. Post Jr„ 5e pr. J. M. Pos. Groep C. le prijs de heer A. Nek; 2e prijs de heer L. van Nieuwkoop: 3e prijs de heer K. van Ees: 4e pr s de heer W. Versteeg; 5e prijs de heer C. Zwaan. De heeren van Breda 'en Juffermans Jr. mochten nog een extra prijs in ontvangst nemen. Na afloop bleven de leden nog eenigen tijd bijeen. De Rijkswaterstraat heeft aanbesteed bestek No. 198: het uitvoeren van straat werken op den Rijksweg van 's-Graven- hage naar de Noord-Hollandsche grens, tusschen de k.m. 15.675 en 19.650, in deze gemeente. De raming was f.490; de laag ste inschrijver L. Visser te Montfoort voor f. 3478. WASSENAAR. Doodelijke val uit een boom. Gistermorgen omstreeks tien uur is de 37-j. v. d. Kwaak uit de Herman Coster- straat bij het uitzagen van eenige takken uit een boom gevallen. De man kwam zóó ongelukkig terecht, dat de dood haast wel onmiddellijk is ingetreden. Dr. Hubbeling, die spoedig ter plaatse kwam. kon slechts den dood constate eren. v. d. K. laat een vrouw en twee kinderen achter. AMSTERDAM, 4 October. De effectenbeurzen en in het bijzonder de fondsenmarkt te Amsterdam hebben de berichten omtrent de krijgsverichtingsn in Oost-Afrika nogal kalm opgenomen, en aan het Damrak is van een bepaald onge ruste stemming geen sprake geweest. Het heeft een zeer bemoedigenden Indruk ge maakt, dat door den president van de Vereenigde Staten is verklaard, dat Ame rika zich buiten de Europeesche conflicten wenscht te houden, in zooverre het niet bereid is andermaal aan den oorlog deel te nemen. Ondertusschen is het Europeesche kapi taal toch reeds op de vlucht geslagen voor de oorlogskansen, hetgeen duidelijk wordt gedemonstreerd door de groote goudtrans porten naar de Vereenigde Staten. De stemming voor den dollar blijft aanhou dend zeer Vast en ook heden steeg die tot een peil. waarop goud-export naar de Vereenigde Staten weer in overweging kan worden genomen. In Wallstreet Is de stel ling verkondigd, dat het buitenland onder de huidige omstandigheden eerder zal over gaan tot aankoopen van Amerikaansche fondsen, dan tot liquidatie daarvan, en ook te Amsterdam heeft men kunnen consta teeren, dat weer cp vrij omvangrijke schaal Amerikaansch materiaal is opgenomen. Op de effectenbeurs bestond een vaste stemming die op rekening gesteld kan worden van de gunstige wijze waarop het Italiaansch-Abessynische conflict met be trekking tot Europa wordt geinterpre teerd- Het oploopen van den dollar en de prijsstijgende goederen was aan de vaste tendens niet vreemd. Voor Amerikaansche fondsen bestond goede belangstelling. En daarbij open baarde zich kooplust voor United State- en Bethlehem-Steels enz., ook voor diverse locale waarden kwamen koopers. Van de Industrieelen behaalden Philips een koers- avance van meerdere percenten en ook Ur'levers waren hcoger. Olie's waren goed gedisponeerd, hetgeen tot uitdrukking kwam in het koersverloop van Koninklijke Olie. Geheel onverwacht ontstond een drukke affaire ln Suikers, Niet alleen H.V.A.'s doch ook minder cou rante soorten gaven ruime omzetten met aanzienlijke koerswinsten te zien. Aandeeien Vorstenlanden werden weder om ln 'n open hoek afgedaan. In Rn r "es en Tabakken was weinig han del, doch desniettemin bleven ze onjshou dend. Olies waren boven de koersen gLieren. Het verloop op de obligatienis.izi was kalm. 4°/« Obligaties Nederland en Ned -Indll waren iets lager. De geldmarkt was ruimer. Prolongatie 6°/o. WISSELKOERSEN. Engeland 7.24 3/4; Duitschland 59.55; Frankrijk 9.75 1/8; België 25.01; Zwitser land 48 20: Denemarken 32.37 1/2; Zweden 37.40; Noorwegen 36.42 1/2; New-York 1.48 1/4. Prolongatie 6 pCt.. DE MUITERIJ OP DE „DE ZÉVEN PROVINCIËN". Bevestiging van het vonnis gevraagd. Het Hoog Militair Gerechtshof behan delde heden de zaak tegen den luitenanï ter zee 2e klasse H. L. van Boven/destijds dienende aan boord van H.M. De Zeven Provinciën" thans ter beschikking, wonen de te B'oemendaal die od 14 Aug, j.l. door den Zeekriigsraad te Willemsoord om dat hti niet daadwerkelijk tegen de mui ters is opgetreden ts veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf me' aftrek van b-t voorarrest van 11 Febr. tot 15 Maart 1933 en met ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting uit den dienst. Nadat de bek.laa.ede verklaard had het zelfde verweer te voeren als voor den Zee- krijgsraad concludeerde de adv.-generaal, mr. A Brants,' tot bevestiging Van hét vonnis. De verdediger, mr. de Vrieze uit Amster dam heeft een uitvoerig pleidooi gehouden waarin hij het gebeurde op de Zeven Pro vinciën toeschreef, niet aan de houding der jonge officieren maar aan die van de militaire autoriteiten en de regeering. Ge concludeerd werd tot vrijspraak, in ledei? geval tot handhaving in den militairen dienst. In zijn repliek heeft de advocaat-fiscaal gepersisteerd bij genoemde conclusie. Hier op volgde dupliek van den verdediger. In zijn dupliek heeft hij nog eens gron dig naar voren gebracht waarop hij con cludeerde tot vrijspraak. De luitenant van Boven hierop het laat ste woord verkrijgende heeft daarop nog uitvoerig zijn houding verdedigd en ver klaarde n'et anders te hebben kunnen handelen dan -hij deed. Hij voelt zich ge griefd door het vonnis der Marine Krijgs raad en verzoekt het vonnis alsnog onge daan te maken. De uitspraak volgt later. HAAGSCHE RECHTBANK. Gistermiddag moest voor de Haagsche Rechtbank terecht staan de 20-jarige W. F. v, A. uit Leiden, omdat hij op ver schillende tijdstippen in 1935 van de toon bank van den sigarenhandelaar J. G. S., aan de Kempenaerstraat te Oegstgeest een doosje Canade-sigaren heeft wegge nomen. Verdachte was niet verschenen. Gezien een nog foopenöe voorwaardelijke veroordeehng eischte de Officier van Justitie één jaar gevangenisstraf. Vonnis op 17 October. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Wegens oplichting van Maatschappelijk Hulpbetoon te Leiden moesten terecht staan W. Fr. V. en diens echtgenoote Ch. S. T. de M„ beiden aldaar. Verdachten waren niet verschenen. De off. van justi tie eischte tegen V. 2 maanden gev.stral en tegen diens vrouw 3 weken gev.straf. Overeenkomstig den eisch werden bei den veroordeeld. H. K. uit Leiden stond terecht wegens diefstal. Verdachte was niet verschenen. Eisch en vonnis; één maand gev .straf. Wegens beleediging van een agent van politie te Katwijk stond terecht C. v. d. O. aldaar. De officier eischte f. 15.— sub. 15 da°ea hechtenis. De Politierechter veroordeelde verd. tot f. 4 subs. 4 dagen hechtenis. m Beschuldigd van diefstal van blbèmen (blauwe Irissen) was J. C. v. d. L. uit Noordwijk. Verd. had ze ontvreemd aan het land van B. aldaar. De off eischte f. 20— sub. 40 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde verd. tot f. 5 subs. 5 dagen hechtenis. Verduistering van militaire kleeding was ten laste gelegd aan Adr. N. uit Voorscho ten. Verd. bekende. Een recl.-rapport over verd. was zeer gunstig. De officier eischte 2 maanden gev. straf voorw. met 3 jaar proeftijd. De Poli tierechter veroordeelde verd. tot één week gev.-straf voorw. met een jaar proeftijd. P. A. B. te Alphen had zijn vrouw met een pook mishandeld. Verd. ontkende. Eenige getuigen, o.a. de mishandelde vrouw werden gehoord. De officier eischte 4 maanden gev.-straf onvoorwaardelijk. De Politierechter zal de zaak voor onoe- paalden tijd voor een nader onderzoek uit stellen. De 55-jarige De J. te Zoeterwoude, was mishandeld door J. L. D. aldaar, van be roep veehouder. De Officier eischte f. 15 subs. 15 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde verd. tot f. 30 subs. 30 dagen hechtenis. Wegens mishandeling van mej. B. v. E.-, huisvrouw van A. de H. en haar echtge noot A. de H.. te Rijnsburg, stond terecht de winkelier C. de M. te Rijnsburg. Verd. ontkende. Be Officier eischte één maand gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde verd. tot 3 maanden gevangenisstraf. m Wegens beleediging van mej. M. E. G. B huisvrouw van D3 J. te Voorschoten stond terecht mej E. v, d. W., huisvrouw van H aldaar. Verdachte ontkende. Eisch. f 40 ^bs 40 dagen hechtenis. De Politierechter veroordeelde de verd» tot f50 subs. 50 dagen hechtenis. 81 "l

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 3