DE ITALIANEN IN OPMARSCH. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 4 October 1935 TELEGRAMMEN. BURG. STAND VAN LEIDEN SCHEEPSVERBINDINGEN. DUITSCHLAND. Kerkstrijd beëindigd? De Reuter-berichtgever te Berlijn heeft vernomen dat er overeenstemming schijnt te zijn bereikt tusschen de Evangelische kerk en den Staat over het vraagstuk der kerkelijke administratie Von Bodelschwing, de leider van het confessloneele front, zou een aanbod van Kerrl hebben aangenomen om de zaken der evangelische kerk te regelen. Hieruit volgt, dat rijksbisschop Mueller, de nationaal-socialistlsche primaat der Evangelische kerk van zijn post zou wor den ontheven. Naar verluidt zou men Mueller reeds verboden hebben op vergaderingen het woord te voeren. ENGELAND. Het congres der conservatieven. Zooals gemeld, heeft het Labourcongres tenslotte met een groote meerderheid de politiek van het bestuur ten gunste van toepassing van sancties door den Volken bond in het Italiaansch-Abessijnsche ge schil goedgekeurd. Voor sancties werden uitgebracht 2 168.000 stemmen. Ertegen slechts 102.000 stemmen. In het congres der Conservatieve Partij, dat te Bournemouth is begonnen, heeft de oud-minister van Financiën Churchill een rede gehouden waarin hij o.a. sprak over de resoluties, die het congres van de Labour Party had aangenomen. Hij ver klaarde. dat het toch wel eenigszins zon derling was. dat de Labour Party, die tot nu toe pacifistische propaganda had ge voerd, zich thans uitsprak voor sancties. Het leek wel, alsof de Tories op 't oogen- blik de eenigen waren, die oprecht voor den vrede waren Churchill verklaarde verder, dat de regeering sterk gehandicapt werd door het feit, dat andere mogendheden van meening waren geweest, dat Engeland zijn weermacht verwaarloosd had. „Ik geloof, d^t dit zeer Juist is", zei hij, „en het is zeer wel mogelijk, dat Europa zich niet in den tegenwoordigen toestand zou heb ben bevonden indien wij niet, met den oprechten wil een voorbeeld te geven, onze strijdkrachten tot een zoodanige sterkte hadden verminderd, dat het thans niet onjuist is. van gevaar te spreken. Thans is echter voor ons de kans ge komen, zij het te elfder ure. Wij verkee- ien in de mogelijkheid, onze bedoeling te kennen te geven, waardoor de politiek van dit land aanzienlijk zal worden beïnvloed. Minister Neville Chamberlain besprak vervolgens de resoluties, waarover het congres zich zal hebben uit te spreken. Hij verklaarde, dat hij namens de regee ring de resolutie, waarin een uitbreiding der bewapening en meer in het bijzonder een sterke vloot wordt geëischt, toejuicht. Alle kwesties, die in deze resolutie worden behandeld, heeft de regeering ook reeds ender de oogen gezien. Weliswaar is het nog steeds juist, dat de regeering bereid is tot een vermindering der bewapening over te gaan, indien alle anderen daartoe eveneens overgaan. Doch aangezien de andere mogendheden momenteel de be wapening niet verminderen, is Groot- Brittannië genoodzaakt de hiaten in zijn verdediging aan te vullen. Engeland steunt den Volkenbond niet alleen uit eigen be lang, doch omdat het gelooft, dat het daardoor mogelijk is. een oorlog te voor komen en den vrede door een collectief optreden te verzekeren Lord Lloyd verklaarde, dat thans de gelegenheid daar was, een steentje bij te dragen tot den wereldvrede. Indien de Britsche vloot even sterk was geweest als m het verleden, zou de tegenwoordige toestand niet zijn ontstaan. Het congres nam vervolgens de reso lutie van Griggs, die gecombineerd werd met die van Churchill, met algemeene stemmen aan. Deze resolutie noodigt de regeering uit, de oorlogsindustrie te reor- ganiseeren en geschikt te maken voor de landsverdediging. Verder wordt de regee ring uitgenoodigd, de vloot weder zooda nig te versterken, dat zij in staat zal zijn den levensmiddelenaanvoer naar en de eenheid van het Britsche rijk te be schermen. De minister voor de luchtvaart Cunliffe Lister verklaarde, dat het program, dat op het oogenblik in voorbereiding was, zeer zorgvuldig door het kabinet was overwogen en was bedoeld als antwoord op de plannen der andere landen. De be lofte, die de Eerste Minister heeft ge daan, dat Engeland in de lucht even sterk zal worden als welk ander land ook, zal zeker worden nagekomen. De werving van menschen voor de luchtvaart had een bevredigend verloop. Morgen zal minister-president Baldwin in het congres het woord voeren. De Britsche vlootvereeniging publiceert in de conservatieve pers een grooten op roep, waarin geldelijke bijdragen worden gevraagd, welke de vereeniging in staat zullen stellen, „een sluimerend volk wak ker te schudden, opdat het het gevaar lijke van zijn toestand zal zien". HONGARIJE. Verklaring van minister-president Goemboes. De Hongaarsche regeering heeft een ministerraad gehouden, waarin minister president Goemboes een uitvoerig verslag uitbracht over zijn te Berlijn gevoerde be sprekingen. Goemboes heeft vervolgens leden der partij „nationale eenheid" de regeerings- partij, ontvangen, die hem, evenals in den ministerraad de minister van Buitenland sche Zaken, Kanya had gedaan, hun ge- lukwensehen overbrachten methet drie jarig jubileum der regeering. In een groote redevoering wees Goem boes er op, dat Hongarije tot roeping heeft In het Karpathen-bekken een lei dende rol te spelen. De drie jaren zijner regeering zijn een voorbereidingstijd daar toe geweest. Minister-president Goemboes deelde vervolgens mede, dat de regeering het op 14 October bijeenkomende parlement on verwijld nieuwe voorstellen zal voorleggen betreffende de regeling d»r schulden in het boerenbedrijf, de hervomine van het stelsel van Fideï-commis en nieuwe wets voorstellen betreffende de kolonisatie. BELGIE. Een communiqué van de Regecring. De Senaats- en Kamercommissies van Buitenlandsche Zaken zijn bijeen geweest. Na afloop dezer bijeenkomst werd het volgende offlcleele communique verstrekt: De Minister-president heeft aan de commissies de houding uiteengezet, die door de Belgische Delegatie, welke naar de Volkenbondsvergadering was afgevaar digd. is aangenomen en heeft medege deeld, dat de Belgische Regeering trouw blijft aan het Volkenbondspact en aan het Verdrag van Locarno. De Minister-presi dent heeft de commissies er op gewezen, dat in strijd met sommige berichten, het bezoek van Von Ribbentrop een persoon lijk karakter heeft gedragen en het on derhoud slechts liep over algemeene vraagstukken. Hij heeft voorts den inter nationalen economischen toestand en in het bijzonder de vooruitzichten op verbe tering van de economische betrekkingen van België met 't buitenland besproken. Roebinin is benoemd tot gezant der Sovjet Unie te Brussel. Roebinin was lei der der derde afdeeling van het commis sariaat van buitenlandsche zaken. RECLAME- 5508 OOSTENRIJK. Duitsch dementi. Van Duitsche zijde geeft ven een zeer positief dementi van de berichten over het aanbieden van een non-agressle-pact aan Oostenrijk. Te Berlijn zegt men dat Von Papen noch met Schussnigg. noch met Prins Starhemberg noch met Berger-Waldenegg in den laatsten tijd gesproken heeft Von Papen is op het oogenblik te Berlijn. Of hij met nieuwe instructies naar Oosten rijk terugkeert kan men niet zeggen, wel is natuurlijk waar dat Berlijn op het oogenblik bijzonder belang bij een goede verstandhouding tot Weenen heeft en dat Goemboes naar alle waarschijnlijkheid de vriendschapsbanden zoowel naar Rome als naar Weenen vaster zal moeten aan- knoopen. o JAPAN. Oud-militairen tegen minister president Okada. Een uit zeventien leden bestaande de legatie van de Vereeniging van Oud-Mili tairen van de marinebasis Yokosoeka ver voegde zich aan de ambtswoning van minister-president Okada. waar de dele gatie een resolutie, die hun organisatie had aangenomen,, overhandigde aan den secretaris van den minister-president. In deze resolutie wordt aangedrongen op het aftreden van Okada, aangezien hij verantwoordelijk wordt gesteld voor de gebrekkige maatregelen, die niet in staat zijn gebleken klaarheid te brengen in de nationale politiek. De resolutie geeft te vens uiting aan de onvoldaanheid, die de regeeringsmaatregelen tot onderdrukking van een liberale interpretatie van de grondwet hebben gewekt. o— VEREENIGDE STATEN. Rede van President Roosevelt te San Diego. Na een bezoek aan de groote tentoon stelling te San Diego in Californië, en al vorens aan boord te gaan van den kruiser „Houston", waarmee hij een oefentocht van een uitgebreid eskader zal meemaken, heeft President Roosevelt Woensdag in het sta dion der Universiteit van San Diego een rede gehouden in aanwezigheid van om streeks 60.000 toehoorders. Roosevelt verklaarde, dat de Vereenigde Staten vastbesloten waren, alles wat den vrede van Amerika in gevaar zou kunnen brengen, te vermijden, en hij sprak de hoop uit, dat de andeT mogendheden deze Ame- rikaansche politiek der „goede nabuur schap" zouden navolgen. Over de buitenlandsche politiek verklaar de Roosevelt: „Eeuwen geleden duidde de grootste geschiedschrijver van onze histo rie, James Madison, de twee dreigendste wolken, die boven onze menschelijke regee ring en onze menschelijke samenleving konden hangen, aan met „het binnen- landsche kwaad" en „de angst voor een buitenlandschen oorlog". Wij zijn van deze gevaren niet verlost, doch kunnen vol doende ons gezond verstand gebruiken om ze te bestrijden. Nooit bestond er voor de Amerikanen meer aanleiding, om tegen deze beide oorzaken van bezorgdheid op te treden. Het „binnenlandsche kwaad" treedt van tijd tot tijd op in de gedaante van lieden, die valsche beweringen uiten, de feiten verdraaien, haat preeken en de beteeke- nis van openbare maatregelen tot beveili ging van de menschelijke rechten en de geestelijke idealen willen verkleinen. Ook thans zijn er lieden die dit zaad willen zaaien, doch Uw antwoord aan hen is de kennis van de werkelijke feiten omtrent onzen huidigen toestand. De tweede wolk, de „buitenlandsehe oor log", is inderdaad dichterbij en op het oogenblik een groot gevaar voor de toe komst der beschaving. Het is niet verras send, dat velen onzer burgers groote vrees koesteren, dat eenige naties de dwaasheid van voor twintig jaar herhalen en de be schaving doen dalen tot een diepte, waar uit verheffing welhaast onmogelijk is. Tegenover deze vrees kunnen de Veree nigde Staten en het Amerikaansche volk slechts één belang hebben en één meening uiten: Ongeacht de gebeurtenissen op de overzeesche continenten zullen en moeten de Vereenigde Staten buiten elke verwikke ling blijven en vrij zijn, hun eigen weg te gaan. Dit land streeft naar geen verove ring en wij hebben geen imperialistische bedoelingen. Van dag tot dag, van jaar tot jaar, vor men wii een vredeswaarborg voor onze buren. Wij verheugen ons in het bijzonder over het welzijn, de hechtheid en de onaf hankelijkheid van alle Amerikaansche re publieken. Wij wenschen niet slechts ern stig den vrede, doch wij zijn bezield door het ernstige besluit, alle gevaren te ver mijden, die onzen vrede met de buiten wereld zouden kunnen bedreigen. Roosevelt 'edlgde zijn rede met de woorden: ..Ai- PrrrMent der Vorocr'gde Staten hirh?ik met alle ernst, dat het Ar-erikaanscho volk en zijn regering voornemens zijn en verwachten, met de geheele wereld in vrede te blijven". Van het front! ASMARA, 4 Oct, (Reuter) Itallaan- sche troepen van alle wapens zijn gis teren 12 mijl opgetrokken en hebben een krachtige positie Ingenomen aan de over zijde van de rivier Mareb op de hoogten welke het plateau van Adoea beheerschen. Tot nu toe Is geen tegenstand geboden. ROME, 4 Oct. (Stefani) Volgens uit Eritrea ontvangen berichten hebben de Italiaansche troepen Donderdagmorgen vroeg de rivier de Mareb overschreden. Deze rivier vormde 40 jaar geleden dc grens tusschen de Italiaansche kolonie Eritrea en Abessynië. Aan het hoofd der troepen bevonden zich inboorlingen ca valerie die gevolgd werd door infanterie met tanks en artillerie. Talrijke vliegtui gen verkenden tijdens den opmarsch het terrein. In de eerste linie was het eskader van den minister van propaganda, kapi tein-vlieger graaf Ciano. Hij werd bege leid door de beide zoons van Mussolini. Dc troepen zijn aangekomen op de hoog ten van Slaro Tako. Ze zijn dus ongeveer 20 K.M vooruitgekomen. Van hier tot aan Adoea is nog een afstand van eveneens 20 KM De wegen zouden in betrekkelijk goeden toestand verkeeren. De troepen volgen grootendeels een goed begaanbaar muildierpad. PARIJS, 4 Oct, Do speciale correspon dent van Havas meldt uit Addis Abeba dat daar geruchten de ronde doen, dat de Abessijnsche troepen de Italianen in de provincie Agame tusschen Adoea en Adi- grat hebben terug geslagen. Het slechte weer zou de Italiaansche opmarsch rem men De vliegtuigen die opgestegen wa ren om naar Addis Abeba te gaan zouden door het slechte weer hebben moeten terugkeeren. De Abessynsche regeering heeft bij het radiostation en op de stra tegische punten van Addis Abeba lucht- afweer-machinegeweren doen opstellen De huizen der Italianen worden door troe pen beschermd. NEW YORK, 5 Oct. (Reuter) De hier wonende Italianen stroomen naar het con sulaat om vrijwillig- dienst te nemen. ADDIS ABEBA, 4 Oct. (Reuter). Het ministerie van oorlog heeft nog geen be richten ontvangen over een overwinning op de Italianen, die uit Somaliland op rukken De geruchten hieromtrent worden betwijfeld. ADDIS ABEBA, 4 Oct. (Reuter). Offi cieel wordt medegedeeld dat de strijd krachten van Ras Seyoem nabij Adoea verliezen hebben geleden. Twee vrachtauto's met munitie zijn naar de Westelijke provincies vertrokken. ADDIS ABEBA, 4 Oct. (Reuter). Ver klaard wordt dat gisteren geen enkel bloe dig treffen heeft plaats gehad, daar de Abessijnsche troepen in verband met de onlangs gegeven bevelen, zich terug heb ben getrokken uit het gebied waar de in val heeft plaats gehad. De samenstelling van de Italiaansche effectleven zijn onbekend. Talrijke Ita liaansche arbeiders leggen in het bezette gebied landingsterreinen aan, terwijl ze voorts een 6-tal wegen en stellingen voor zware artillerie gereed maken. ADDIS ABEBA, 4 Oct. (Reuter). De Italianen hebben met behulp van tanks en vliegtuigen den berg Ramat bezet. De Abessijnen zijn teruggeslagen. In Ogaden zou zich een veldslag ont wikkelen. Geen schepen-onderzoek? LONDEN, 4 Oct. (Reuteri. De „Daily Telegrahp" meldt, dat Italië besloten heeft geen onderzoek in te stellen aan boord van neutrale schepen in de Roode Zee. Sancties. PARIJS, 4 Oct. (Reuter)In den Vol kenbond zullen waarschijnlijk twee rich tingen naar voren komen. De een zal strenge sancties eischen, de andere zachte sancties. De eerste sancties zullen waar schijnlijk niet buiten de limiet gaan, die de verklaringen van Mussolini hebben ge trokken, aangezien geen staat den inter nationalen toestand zou willen verscherpen. Buiten de officieele verklaringen heeft de regeering te Rome doen weten, dat ze zonder protest economische en financieele sancties zou aanvaarden, welke tot de binnenlandsche belangen van iederen staat behooren. M. a. w. Italië zal front maken tegen iedere blokkade-maatregel. Egypte steunt Engeland. LONDEN, 4 Oct. (Reuter). De Egyp tische Nationale Wafd-partij heeft zich uitgesproken voor volledigen steun aan Engeland. De Arabische dagbladen hebben berichten over een binnenkort tot stand komen van een militair verdrag tusschen Engeland en Egypte. Uit het neutrale buitenland. PARIJS. 4 Oct. (Reuter). De Liga voor de rechten van den mensch eischt in een communiqué de onmiddellijke bijeenroe ping der buitenlandsche commissies van het Parlement, in verband met het uit breken der vijandelijkheden in Abessynië. Gisteravond demonstreerden jongelie den uit rechtsche kringen tegen event, sancties teg:en Italië Er ontstond een schermutseling, waarbü de politie 8 per sonen arresteerde, doch later weer in vrijheid stelde. ROME, 4 Oct. (Havas). De Duitsche ge zant had gisteren een langdurig onder houd met Mussolini, waaraan men zeer veel belang hecht. Het onderhoud zou het Abessynische conflict betroffen heb ben. Het gerucht gaat, dat Duitschland, in geval van sancties, voor Italië's levens middelen-voorziening zou zorgen. Dit laatste ls echter niet bevestigd. SPANJE. fvlotie van vertrouwen voor de regeering. Het parlement heeft gisteren met 211 tegen 15 stemmen een motie van vertrou wen ln de nieuwe regeering aangenomen. MEXICO CITY, 4 Oct. (Reuter). - Ten gevolge van de berichten van het binnen dringen van Italiaansche troepen ln Ethiopië heeft de Kamer eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin het ge heele proletariaat van de geheele wereld wordt uitgenoodigd, zich te verzetten tegen de misdadige actie van het kapita lisme. waarvan oorlogen het noodlottige gevolg zijn." De Grieksclic scheepvaart. ATHENE, 4 Oct. (Reuter). De Grlek- sche reeders hebben hun kapiteins op dracht gegeven vracht voor of van Italië te weigeren. Griekschc schepen, welke momenteel in het Verre Oosten vertoeven, ontvangen opdracht via Kaap de Goede Hoop terug te keeren, lnplaats van door het Suez- kanaal. De assuradeurs in de Grieksche havens eischen hoogere verzekerings-premle voor zekere zónes bij de Italiaansche wateren en bij Egypte. Aankoop van oorlogsmateriaal. WASHINGTON, 4 Oct. (Reuter). Volgens cijfers, welke de minister van buitenland sche zaken Cordell Huil niet officieel noemde maar die toch geacht kunnen worden precies te zijn, vertoont de uit voer van vliegtuigen-motoren en andere onderdeelen naar Italië een sterke stij ging. Tot 23 September van dit jaar be droeg de uitvoer 304.744 dollar, terwijl in de overeenkomstige maanden van 1928 de uitvoer 14.884 dollar bedroeg en in 1933 21.000 dollar De uitvoer van andere soorten oorlogsmateriaal vertoont weinig verandering. Er is geen oorlogsmateriaal aan Abessynië verkocht. Uit Addis Abeba. ADDIS ABEBA, 4 Oct. (Reuter). Te middernacht deelde de Italiaansche ge zant Vinei mede, dat hij geen paspoort heeft gevraagd, noch ontvangen. Men weet niet wanneer de legatie zal vertrek ken. Men ls ongerust over den Italiaanschen consul Makale, van wien men geruimen tijd niets gehoord heeft. Het personeel der legatie mag de gebouwen slechts on der geleide verlaten. Een officieel cijfer, over het aantal doo- den en gewonden ls niet bekend. De regeering van Ethiopië verklaarde dat het genoemde getal van 1700 zeer zeker overdreven ls. In een telegram aan Avenol. den secre taris-generaal van den Volkenbond stelt de regeering van Abessynië, Italië verant woordelijk voor den inval ln Agama en het bombardement van vrouwen en kin deren te Adoea en Adlgrat. Italië is het ongewapende Ethiopië aan gevallen. Ethiopië hernieuwt den wensch met den Volkenbond samen te werken. De correspondent van Havas bericht, dat de buitenlanders te Addis Abeba voorzorgen nemen tegen een luchtbom bardement. De Fransche, Britsche en Duitsche legaties hebben bomvrije schuil plaatsen doen bouwen. De negus heeft publieke werken opge dragen openbare schuilplaatsen in te rich ten. De bevolking is kalm. Weer een Italiaansche ontkenning. GENEVE. 4 Oct, (Reuter). Vanmorgen is door het Volkenbondssecretariaat het volgende telegram uit Rome ontvangen: „Ik heb de eer te verwijzen naar het tele gram van de Abessijnsche regeering aan den Volkenbond van 2 October Volgens dit telegram zouden de Italiaansche troe pen op dien dag ten Zuiden van Moesma in het sultanaat Aoessa de grens hebben overschreden. De Italiaansche regeering heeft de eer in dit verband mede te deelen, dat afgezien van het feit dat in het aangegeven gebied de grens nog niet is vastgesteld, geen mili taire bewegingen van Italiaansche troepen in deze streek hebben plaats gehad. Het bericht, is dus volkomen ongegrond. Het telegram was door Suvich onder teekend. Actie in Mexico. MEXICO, 4 Oct. (Reuteri. Het alge meen verbond van arbeiders en boeren heeft aan het nationale comité voor ver dediging van het proletariaat, waarbij de meeste arbeiders-organisaties zijn aange sloten, verzocht binnen 2 weken een 24-urige algemeene staking te organi- seeren als protest tegen Italië. Voorts wordt sabotage geëischt van de Italiaan sche ondernemingen, die Mussolini steunen en de boycot van Italiaansche goederen. De Italianen koopen alle beschikbare voorraden katoen, koper en zink op; deze aankoopen, die op de basis van ruiling ge schieden zullen den boycot bemoeilijken. Nieuwe Abessynische nota. GENEVE, 4 Oct. (Reuter). De Abessy nische minister van buitenlandsche zaken heeft zich wederom met een telegram tot den Volkenbond gewend, waarin hij re fereert aan het gisteren van de Italiaan sche regeering ontvangen telegram. De Abessijnsche regeering neemt er kennis van dat Italië zijn verantwoorde lijkheid voor zijn inval in Agame en het bombardement van 2 open steden toe geeft, waarbij vrouwen en kinderen ge dood en het hospitaal werd vernield, ter wijl deze handeling wordt voorgesteld als voorzorg tot verdediging. De terugtocht van de Abessijnsche troepen, over een af stand van 30 K.M. achter de grens, wordt uitgelegd als een strategische beweging. Terwijl Abessynië sedert December 1934 vele voorstellen heeft gedaan om tot een vreedzame regeling te komen, heeft Italië zijr. in Augustus 1934 begonnen zendingen van t'oepen en oorlogsmateriaal voortge zet gedurende den geheele looptijd van de bij den raad aanhangig gemaakte procedure en heeft het alle voorstellen afgewezen. Thans begint het met de ver- overlag van Abessynië. Niettegenstaande deze brutalen aanval, die Abessynië dwingt zijn gebied te verdedigen, her nieuwt de keizerlijke regeering hiermede haar vasten wil tot samenwerking met den Volkenbondsraad binnen het kader van het Volkenbondspact, Japan blijft neutraal, TOKIO, 4 October. (Reuter). De minis ter van buitenlandsche zaken Hirota heeft de diplomatieke vertegenwoordigers in Japan doen weten, dat Japan een spoe dige vreedzame oplossing van het Ita liaansch-Abessijnsche geschil door den Volkenbond verwacht. Wat artikel 16 van het Volkenbondsstatuut betreft zal Japan afwachten, welke beslissing de Volken bond zal nemen. De houding van Japan als ongebonden staat, blijft onveranderd op de absolute neutraliteit gericht. In dezen zin zal Japan de verdere ontwikke ling observeeren. Een vredes-oproep van MacDonald. LONDEN, 4 October (A.N.P.) - Ramsay MacDonald heeft in een telegram aan een Amerikaansche -vredesorganisatie een op roep gericht aan de vrienden van den vrede in de geheele wereld zich aaneen te sluiten tegen een aanval. In de oproep, die Dinsdagavond per radio In de Vereenigde Staten uitgezonden is. verklaart MacDonald. dat het een moei lijk probleem ls voor de lieden, die hun ge heele leven lang pacifist geweest zijn, nog aan hun geloof vast te houden. MacDonald gaat dan als volgt verder: Wanneer oen volk hardnekkig aanvaller wil zijn, weigert te onderhandelen en iedere consequentie uitdaagt en wanneer het zijn wil met mili taire macht doorzet, wat is dan onze plicht? Kunnen wij pacifisten ter zijde tre den en zeggen: „Omdat ik niet aan ge weid geloof, zal ik diegenen met rust laten, die hun vernielenden wil uitoefenen tegen over de naties?" Of zullen wij, door harde feiten daartoe gedwongen, het standpunt innemen, dat wanneer een aanvaller op staat om den wereldvrede ln stukken te slaan, het apparaat van de internationale openbare meening zich aaneen moet slui ten om de wereld tegen hem te bescher men. MacDonald verklaart tenslotte: Wan neer wij den vrede niet in stand kunnen houden zullen wij ook de beschaving niet ln stand kunnen houden. CABALERO IN VRIJHEID. MADRID. 4 October, (Reuter). Het Hoogste Gerechtshof heeft den socialis- tischen leider Largo Cabalero die gevan gen genomen werd op verdenking van medeplichtigheid aan de omwentelings pogingen voorloopig ln vrijheid gesteld voor twintig dagen. DE DUNKERQUE TE WATER GELATEN. BREST, 4 October. (Reuter). In tegen woordigheid van den minister van Marine, Piëtri is de „Dunkerque" de eerste slag kruiser der Fransche vloot, te water ge laten. De „Dunkerque" meet 26.500 ton. In December 1932 werd met den bouw be gonnen. Vermoedelijk zullen in het mid den van het volgende jaar de eerste proef tochten kunnen worden gehouden. De totale kosten zullen 700 millloen francs bedragen. GEBOREN. Maria, D. van W. D. A. Truljers en M, Labordus Geertruida, D. van J. Ouds hoorn en A. de Romijn Maria, D. van J. Chr. de Swijger en G. Wetselaar Charlotte Yvonne Josephine, D. van J. J. Bottenberg en C. Berres Hendrik, Z. van P. 't Hart en M. Koppers Cornelis, Z. van C. Kamerman en A. v. Zundert Christina, D. van P. J. H, v. El en G. J. Meijer Dirk, Z. van D. Schouten en M. M. M. Dessing Jacob, Z. van P. Bo- gaards en C. C. v. Leeuwen Anna Maria, D, van H. J. Fennes en C. C. Lange Jo hannes, Z. van D. F. Verplancke en C. S. v. Nimwegen Maria Arina, D. van A. v. d. Marei en M. Doelman. GEHUWD. P. J Hansen jm. en C. Bekooy jd. D. Kleijn jm. en C. v, d. Weijden jd. W. F. v. Koperen jm en M. v. d. Steen .id. M. Merbis jm. en K. C. Ruis jd. P. v. d. Plas jm. en W Colpa jd. J. Hollem jm. en F. G. J. Kriek jd. D, C, Hilarius jm. en J. C. v. d. Nat jd. OVERLEDEN. J. K. v. Leeuwen, Z. 13 mnd. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen-Radio: Alphacca, Alpherat, Alwakl, Baloeran, Cottica, Dempo, Johan van Oldenbarne- velt, Kota Baroe, Kota Gede, Kota Nopan, Kota Radja, Maasdam, Marnix van St. Aldegonde, Poelau Bras, Poelau Roeblah, Simon Bolivar, Statendam, Veendam, Venezuela, Volendam. Behalve bovengenoemde passagiers schepen zijn de meeste Nederlandsche vrachtschepen eveneens via Schevenin gen-Radio te bereiken. Bij verzending van een radiotelegram vla Schevenlngen-radlo bedragen de totale kosten 44 cent per woord. 1 8-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2