LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 4 October 1935 Foto v. Vliet. DE uitdekt,tng van haring en wittebrood een oude getrouwe, van Den burgemeester. Eên zeer groot deel van de vele wande laars, die de straten steeds dichter be volkten, trok ook naar den Heerensingcl, waar WEDSTRIJDEN OP ROLSCHAATSEN werden gehouden. Er bleek hiervoor ook orTder de jeugd vrij veel animo te Bé- staan. zoodat de deelneming bevredigend was, al gelooven we dat deze een volgend jaar veel grooter zal zijn, gelet op het snelle tempo, waarin 't aantal rolschaat sende kinderen vermeerdert. De jeugd bleek verdeeld in twee kam pen. n.l. jongelui uit Oegstgeest en uit de stad zelve De eerste groep kortte zich dén tild door luidkeels te verzekeren, „dat er geen enkele club in Leiden was die Oegstgeest kon verslaan", waarop de Leld- sche jeugd, ook niet mis, direct het schoo- ne lied van „Wij zijn niet bangggg" aan hief. Dank zij deze en tal van andere aardige intermezzi, waarvan speciaal genoemd dient de muzikale medewerking van het Urker muziekkorps, heerschte er zoowel onder de toeschouwers als onder de deel- nemertjes een opgewekte stemming. Dit nam niet weg, dat er doorgaans felle strijd werd geleverd en dat er en kele wedstrijdjes waren, waarbij de span ning tot den laatsten meter bewaard bleef! Teekenend voor den prettigen geest was de sportieve houding van een der lilliputters, die den strijd opgaf, toen zijn tegenstander gevallen was. Zijn sportivi teit werd echter niet beloond, want toen de rit overgereden werd, kwam hij als tweede binnen! Speciale vermelding verdient ook nog het nummer schoonrijden van „mejuf frouw" Marietje de Vries en „den heer" Jan Smldt, twee peuters, die vrijwel even groot waren als hun schaatsen. Hun „nummer" oogstte evenwel veel bijval. De prijzen werden na feilen kamp als volgt gewonnen: Schoonrijden: 1. Jac. Sloos, 2. H. Wasser, 3. Anneke Witmans, 4. Marietje Vos. Hardrijden (jongens) afd. I: L Nico van Groeningen, 2. H. L. Boter. Idem afd. II: 1. H. Wasser, 2. Nic Blonk, 3. H. van Ringen, 4. H. den Ouden. Idem afd. Ill: I. T. Schöttelendreier, 2. Jan Bon. Idem (voor meisjes): 1. Anneke Wit mans 2. Adri van Dorsten, 3. Agnes Avenarius. Na afloop heeft de heer C. J. van Spall, besturuslid der 3 October-Vereeniging in het gymnastieklokaal der nabij zijnde R. K. school de prijzen uitgereikt, waarbij hij dank bracht aan de commissies van voorbereiding en uitvoering en aan de padvinders en politie voor de goede af zetting der wedstrijdbaal!-. In versohillende kerkgebouwen werd 's morgens een godsdienstoefening gehou den, waarbij het beleg en ontzet van Lel den in 1574 werd herdacht. In de monumentale, aan herinnering zoo rijke Pieterskerk werd de diénst ge leid door dr. W. Th. Boissevaln. HERDENKING IN DE PIETERSKERK. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, wethouder Splinter, den gar- nizoens-commandant, overste Haitsma Muiier, enkele professoren, alle Ned. Herv. predikanten, voorts vele gemeenteraads leden en een afvaardiging van het Colle gium en de V.V.S.L. Velen zal het ontroerd hebben toen de bekende versregels uit den negenden Psalm: „Ik zal met al mijn hart den Heer", dezelfde die drie-honderd-een-en- zestig jaar geleden bij de ontzetting in deze kathedraal werden aangeheven, wer den gezongen. In een uitvoerige en indrukwekkende rede heeft dr. Boissevaln het beleg en de blijde ontzetting der stad in 1574 ge schetst, alsmede in een opbouwend be toog den band tusschen Oranje en Ne derland besproken, waarbij o.a. de toe komst nader onder het oog werd gezien. Aan het einde van den dienst werden twee coupletten van het Wilhelmus ge zongen. Diep onder den indruk verliet men het kerkgebouw. Nadat de Leidsche Chr. Harmonie-Ver. en de Mondaccordeonclub „Kunst en Ge not" in de morgenuren een rondgang door de stad hadden gemaakt, maakte om half- twaalf 't Urker muziekkorps zijn „Joyeuse entrée". Beter ware het te spreken van een „rentree", want de eilandbewoners had den voordien reeds geconcerteerd op den Heerensingel, maar zoo nauw moet men het op 3 October niet nemen. De Urkers in hun wijduitstaande kuit broeken bliezen er lustig op los. Op het Rapenburg werden ze met eenige vrien delijke woorden begroet door den burge meester, terwijl in de sociëteit Minerva" de Commissie van Orde en Vertegenwoor diging als gastvrouwe optrad. De besturen van 3 Oct. Ver. en de Alk- inaarsche 8 Oct. Ver. reden in den op tocht mee. MEJ. VERVER, EET UIT DE HAND Wij zeiden hierboven, dat de Leidenaars het op 3 October niet zoo nauw nemen. Deden zij dat wél, dan zou er gisteren i'wi sterveling het Lunapark op 't Schut te-sveld hebben bezocht. Het terrein was één modderpoel en ettelijke karrevrach- ten houtkrullen en stroo brachten daarin maar weinig verbetering. Een bezoek aan het Schuttersveld ,vas dan ook duidelijk zichtbaar aan de modderschoenen, die men er onherroepelijk opliep. Maar dergelijke kleinigheden neemt de Leidenaar op den koop toe en de duizen den vreemdelingen, die onze stad dien dag bezoeken passen zich daarbij wonderwel aan! DE OPTOCHT. Feërieke kleurenrijkdom, overstraald door gulden zonneschljnsel, golfde gisteren door Leiden's straten. Als er óóit een jaar is geweest, waarvan de 3 Octobervereeni- ging een zeer speciale vreugde heeft mogen beleven, dan is het toch zeker deze van Anno 1935. Want welhaast niemand had kunnen denken, dat het sombere herfst weer der laatste weken op dezen Donder dag in het middaguur nog opklaren zou en op het laatste moment de zon kwam doorbreken, om den luisterrijken ooster- schpn optocht, voorstellende .Haroen-al bovenal in vragende vertwijfeling, hoe ot de lucht zich houden zou. Een optocht; waarin bovendien de chocola- en koffle- kleur zóó domineert als ditmaal het geval was, mocht toch immers niet in het water vallen. Maar gelukkig: als de nood 't hoogst :s, is de redding nabij! Een gevoel van be vrijding beving dan ook uiteindelijk allen, toen de hemel opklaarde en de aftocht kon plaats vinden, juist op het oogenblik, dat ren dartele herfstzon in al haar schoonheid doorbrak. Onmiddellijk toen wij bij het Invaliden- Raszjid de Kalief van Bagdad en Aladdlnhuis aankwamen beseften wij reeds, dat de Foto v. Vliet. DE AANKOMST VAN HET URKER MUZIEKKORPS. en de wonderlamp", gelijk in het program ma stond te lezen, in glanzend licht te plaatsen. Zoo óóit een stoet dit licht van noode had, dan was 't toch zeker deze: kleuren in duizenderlei nuanceering, fel en levend met elkander contrasteerend, 'zij kregen eerst hun volle waarde, toen de donkere wolken van één gingen, het hemelblauw dóórbrak en de gouden herfstzon zuidelijke pracht en praal beschijnen ging. Hoe weinig heeft 't slechts gescheeld, of de regen, die zélfs nog traag neerdruppelde toen men zich bij het tot voor kort Mili taire Invalidenhuis, voorbereidde tol den traditloneelen gang door de feestelijk ge stemde Sleutelstad, had alles bedorven. 't Was reeds één uur en nóg scheen de regen het te zullen winnen, zoodat de heer de Koning alle personages, gehuld in kost bare gewaden van satijn, brocaat of flu weel naar binnen riep, waardoor het ver trek wat later kwam. Foto v. Vliet. EEN VAN DE WEINIGE PLAATSEN OP HET SCHUTTERSVELD, WAAR HET DRO OG WAS Foto Bleuzé. Den ganschen morgen was 't weer twij felachtig geweest: met angst en beven tuurde men naar boven, niet alleen om naar een vliegmachine te kijken, die een bezoek aan de 3 Octoberstad bracht, maar stoet ditmaal een bijzondere zou worden. Een weelde van opvallend levendige kleu ren omgaf het gebouw, waarin dit keer voor 't eerst helaas de oud-gedienden van ons Indisch leger ontbraken, die andere malen steeds zoo belangstellend de prepa ratieven van het kijkspel volgden. Wij mis ten dat groepje getrouwen, die echter zeker van uit dc verte met hart en ziel het feest meegemaakt zullen hebben. De praalwagens stonden al gereed aan de Burggravenlaan, maar niemand durfde er zich op te wagen, uit vrees, dat de cos- tuums te veel door den regen zouden lij den. Intusschen had de grimeur handen vol werk: een blanke om te tooveren in een gebruinden Kalief of een zwarten Moor is geen lichte bezigheid, het vereischt de grootste zorg en artistieke fantasie een Europeaan het natuurgetrouwe cachet van een Abessynlër te geven, want, niet alleen in politiek opzicht, maar ook physionomisch zijn de tegenstellingen scherp.... Talrijke gesluierde haremprinsessen stonden in den gang en wachtten gelaten af, totdat hun heer ..de Koning" haar vergunnen zou, de tijdelijke gevangenis te verlaten, om zich aan de belangstellende Leidsche bevolking te vertoonen. Het was eensdeels jammer, dat de gezichten achter sluiers verborgen bleven, want deze haremdames, deze favo rieten als Sheherazade en Dinarzade of hoe zij nog méér mógen heeten, waren 't ten volle waard met open gelaat in de straten gezien te worden Fier en geweldig stond in 't midden van een groote schare de bronzen Haroen-al Rasjid, Kallef van Bagdad, méér dan 2 meter groot, enorm en indrukwekkend, décoratief gehuld in zijn lange gouden mantel, waarboven hoog de roodgestreepte tulband uitstak. Eén der meest karakte ristieke figuren was hij uit deze bizarre arabisch-perzische menigte, die een onver gelijkelijk schllderachtigen aanblik op leverde. Deze bonte schare was op zichzelf reeds een uniek beeld van den „Duizend-en-één- nacht", gesproten uit het vindingrijke brein van Sheherazade, die den Koning van Perzië Shahryar in haar ban wist to slaan. Kinderen en volwassenen: zij lezen, ver slinden sinds generatie's en nog immer, de verhalen van Sheherazade. Vreemde won derverhalen, vol spanning en mysterie, vol onmetelijke wijsheid en schoonheid, boei ende sproken uit een grijs en geheimzin nig verleden, waar de moderne mensch véél van kan leeren. Daar was Koning Shahryar (Stadvriend) een rijk en machtig vorst uit het Perzische geslacht der Sassaniden. Twintig Jaren re geerde deze over zijn land en toen gebeur de het, dat zijn vrouw, die hij zéér lief had, hem bedroog. Onmiddellijk liet hij haar onthoofden en om zijn droefheid te ver geten trok hij vermomd door het land. Shahryar ontmoette tijdens zijn omzwer vingen een vrouw, die nóg slechter was dan de zijne en meende toen de déslllu- sic werd volkomen! idat alle vrouwen slecht waren. De Koning trouwde daarop lederen dag een andere vrouw: door beulshanden wer den zij telkens den volgende morgen ont hoofd. Totdat Sheherazade, de dochter van Foto Bleuzé. DE GESLUIERDE PRINSES BADROULBOUDOUR OR WEG NAAR HET BAD. HET GEVOLG VAN DEN SULTAN EL-A£D-ELrKgAPRA,

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10