HET PRINS WILLEM-ORGEL PING-PONG De laatste winter van het Nationaal Crisis-Comité. 768le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 October 1935 Derde Blad No. 23167 Prinses Juliana spreekt voor de radio. LAND- EN TUINBOUW. PASTOOR 0AALMANS TE BOSKOOP OVERLEDEN. Foto Van Vliet. Hedenmiddag wordt in een speciale ge combineerde vergadering van curatoren en Senaat der Leidsche Universiteit het geschenk der studenten en oud-studen ten, het z.g.n. Prins Willem Orgel overge dragen. Aan het orgel, dat is vervaardigd door de firma G. van Leeuwen en Zonen te Leiderdorp zijn de beide deuren aange bracht, afkomstig van het orgel door den Engelschman Baldwin Hamey, die op 26- jarigen leeftijd in 1626 aan onze Univer siteit was gepromoveerd in de medicijnen, geschonken ter gelegenheid van het eer ste eeuwfeest der Academie. De dankbare Brit was toen dus 75 jaar oud en schonk voor dit doel een bedrag van duizend gul den. De beide deuren zijn omstreeks 1828 of 1829 overgebracht naar de Lakenhal en vandaar 2 of 3 jaar geleden weer terug- Over beide omroepzenders heeft H.K.H. Prinses Juliana gisteravond het woord ge richt tot het Nederlandsche volk om de collecte aan te bevelen voor het Nationaal Crisis-Comité, welke in deze eerste week van October in alle plaatsen gehouden zal worden. De Prinses sprak als volgt: „Voor de laatste maal vraagt het Natio naal Crisiscomité uw hulp om het den winter door te helpen. Met groote dankbaarheid gedenkt 't zijn ongetelde medewerkers, die ook weer in het afgeloopen jaar evenals in de vorige jaren van zijn bestaan den arbeid van-het comité hebben verlicht. Ik denk aan de veelal onvermoeide werk kracht en volhardende geestdrift, die het heeft mogen ondervinden, aan de vinding rijkheid, aan den geldelijken steun of gif ten in natura, kortom aan de gaven en offers, die het voor zijn broodnoodig doe! heeft ontvangen, uit geheel Nederland, maar ook vanuit onze overzeesche gewes ten en van Nederlanders in het buiten land. In het bijzonder wil ik noemen hen. die zoowel in het Nationale alsook even zeer in de plaatselijke comité's als leden en staf hun persoon voor dezen arbeid gekeerd naar het groot-auditorium, waar zij thans hun oorspronkelijke bestemming hebben hernomen. Het orgel zelf heeft met het oog op het milieu, het toonkarakter van een oud or gel. Het is geplaatst recht tegenover de katheders, waar vroeger nog zitplaatsen waren voor een 40-tal toehoorders. Deze plaatsen zijn helaas opgeofferd moeten worden aan het vrij omvangrijke instrument, waardoor het tóch al zeer be perkte aantal plaatsen in het groot-audi torium wederom met bijna tien procent is verminderd. Teneinde de rustige sfeer in deze zaal te bewaren, is de vroegere open balustrade vervangen door een gesloten dito, hetgeen de stemming ongetwijfeld ten goede komt. Toch zal ons oog nog even aan den aanblik moeten wennen; vooral wanneer de deuren geopend zijn, kunnen we niet hebben ingezet; voorts aan alle autoritei ten en ambtenaren, die hem door hun hoogst aangename medewerking hebben vergemakkelijkt; en verder aan hen, die door het onafgebroken beschikbaar stellen van geldelijken steun ook van een deel van hun verdiensten zich tot onze ge regelde medewerkers hebben gemaakt. Doch thans heeft het zijn tijd gehad, en in het komende voorjaar zal door andere organen, zij het ook op andere wijzen, worden voorzien in het werk, dat tot nu toe door het Crisiscomité verricht werd. Maar tot dan toe bestaat het Crisis comité nog en het heeft nu zijn laatste winterperide vóór zich. Het hoopt van harte, landgenooten, dat dit gezamenlijke werk van hulp voor elkanders nooden een goed en bevredigend slot mag vinden door de wijze waarop het in staat wordt ge steld dezen winter op te treden. Dus voor zoover ge geven kunt, laat het niet na. Het Nationaal Crisiscomité moet tot den laatsten werkdag alle krachten blijven inspannen zijn taak zoo goed mo gelijk ten einde te brengen, zóó, dat het laatste jaar ook het, beste en meest vruchtbare mag worden. In beveel de groote inzameling die deze week in het geheele land gehouden wordt, met nadruk bij u aan." Jhr. S. van Citters, vice-voorzitter van het Crisis-comité, hield een inleiding, waarin hij een woord van dank uitsprak tot al degenen, die hebben medegewerkt cm de collecte en de daaraan verbonden prijsvraag voor te bereiden en vervolgde: „Ik spreek tot u voor de laatste maal; immers het is bekend, dat het N.C.C. aan het einde van dezen winter omstreeks Mei zijn taak zal beëindigen. Zal er dan geen nood meer zijn? Dit zal helaas wel het ge val zijn, maar de sedert het optreden van het N.C.C.nu vier jaar geleden, gewij zigde omstandigheden vorderen dat de steun op andere wijze zal worden geboden. Hieromtrent bestaat tusschen het N.C.C. en de regeering geen verschil van meening en laatstgenoemde heeft dan ook gaarne gebruik gemaakt van het aanbod van de Nederlandsche Vereeniging voor Armen- 1 zorg en Weldadigheid, om haar ten deze Ivan advies te dienen. Wat het N.C.C. deed ten behoeve van de tewerkgestelde werk- loozen het uitkeeren van den door de regeering beschikbaren z.g. B-steun zal i in het komende jaar door het departement van sociale zaken worden overgenomen. zeggen, dat de plechtige sfeer, welke al toos in deze zaal hangt, door de aanwe zigheid van het instrument wordt ver hoogd. Bij de aanschaffing en plaatsing van het orgel heeft een commissie van advies gediend, bestaande uit eenige leden van den Nederlandschen Orgel- en Klokken- raad en onzen stadgenoot, den heer Leo Mens. Het instrument heeft twee klavieren en pedaal, 9 sprekende stemmen, in 't geheel 14 registers. Het is van 't z.g. pneumatische systeem, d.w.z. de verbinding van toets en register naar pijp wordt door middel van lucht druk verkregen. In de bijeenkomst van. hedenmiddag zal de heer Mens het orgel bespelen. Wij komen daarop nader terug. Waarom opheffing? Waarom het N.C.C. meent aan het einde van zijn taak te zijn gekomen, is üi het kort het volgende. Wij zijn ons werk be gonnen op een oogenblik, dat de crisis zich in zeer verscherpten vorm deed ge voelen en toen nog slechts voorloopige maatregelen waren getroffen om de ge volgen daarvan eenigermate op te vangen. Sedert dien zijn er door de regeering tal van maatregelen genomen om aan de moeilijkheden, waaronder het economisch leven gebukt gaat, zoo goed mogelijk het hoofd te bieden. Van crisis als acuut ver schijnsel kan bezwaarlijk meer worden ge sproken; de toestand consolideert zich gaandeweg; niet door terugkeer naar het oude, maar door het doen opkomen van geheel nieuwe toestanden, zij het aanvan kelijk in voor ons volk als geheel ge nomen ongunstiger, zin. De maatregelen door de regeering ge troffen en nog te nemen hebben het gspect der zaken sedert het optreden van het N.C.C. belangrijk gewijzigd. In breeden kring toont zich een neiging om indivi dueel minder te doen. De offervaardigheid neemt af naarmate de regeeringszorg zich uitstrekt, een verschijnsel van psychclo- gischen aard, gemakkelijker te constatee- ren dan te verklaren. Het N.C.C. ontving tot 1 October be halve wat in goederen werd geschonken, in geld rond f. 2.700.000, de plaatselijke comité's droegen in die vier jaren aan het N.C.C. af rond f. 550.000, wat dus neerkomt op een totaal aan inzameling door de plaatselijke comité's van f. 5.500.000. Cen traal comité en plaatselijke comité's heb ben dus in deze vier jaren samen opge haald rond f. 8.200.000 of gemiddeld per jaar f. 2.050.000. Zonder schroom mag gezegd worden dat het N.C.C. in het licht der telkens zich wijzigende omstandigheden nuttig werk heeft gedaan. Nog veel geld noodig. Intusschen, hoewel het beëindigen in het verschiet is, breken wij onze taak niet ab rupt af en wenschen dien de komende winter op den tot dusver gevolgden voet zoo ruim mogelijk voort te zetten. Er zijn dit jaar zeer ruime bijdragen noodig, ook om zoo mogelijk het kamp werk voor jeugdige werkloozen in het jaar 1936 nog te kunnen steunen. En mocht er door ruime bijdragen soms bij het ein digen der werkzaamheden een saldo blij ven, laat niemand zich dan bezorgd ma ken, dat dit de juiste bestemming niet zal vinden, waar de statuten der stichting hierin hebben voorzien door de bepaling dat het batig saldo der door het algemeen bestuur goedgekeurde liquidatierekening moet worden overgedragen aan den mi nister van binnenlandsche zaken, ten einde daaraan een bestemming te geven zooveel mogelijk beantwoordend aan het doel der stichting. Moge men dan in de komende dagen door het geheele land in ruime mate vol doen aan den oproep van het N.C.C., waar onder heden de inzameling plaats vindt: GEEFT ALLEN. Een scène uit het blijspel „Ping-Pong", waarmede het Ver. Rotterdamsch-Hof- stadtooneel hier Donderdagavond 3 October in den Schouwburg opueeat. Dirk Verbeek en Joeki Broedelet. c+OQvn In dit Weensche blijspel treden verder op: Vera Bondam, Piet Bron, Paul steen bergen, Myra Ward. - De regie is van Bets RanucciBeekman. - vertaling, n. Lamap. - DécorKarei BrUckin^n, VEREENIGING DE TULP. In het Krelagehuis te Haarlem is een ledenvergadering van de vereeniging De Tulp gehouden onder voorzitterschap van den heer J. Valkering Tzn. In bespreking kwam de aangekondigde inkrimping van de met tulpen beteelde op pervlakte met 10»/», op welke inkrimping de Ned. Sierteeltcentrale had aangedron gen. De voorzitter zei, dat het bestuur aan de Ned. Sierteeltcentrale had geadviseerd de inkrimping niet in te voeren, omdat er weinig surplus wordt opgekocht. Dultsch- land en Denemarken hebben weinig opge kocht, wordt deze export beter, dan staat men misschien voor tekorten, ais de in krimping doorgaat. Een uer leden stelde voor te adviseeren, om drie manden per 100 roe in te leveren. Men kan daardoor de kleine tulpen weg werken. De voorzitter verklaarde, dat de Sier- teeftceptrale had medegedeeld dat de 25'"» der teelfbewijzen voor Darwin tulpen en 15"'o voor vroege tulpen ongebruikt zijn ge bleven. DcZe teeltbewijzen werden „zwe vend" genoemd. Vele leden vonden dit een wonderlijke geschiedenis; men diende tcch te weten wat er met deze vergunningen gebeurd is, alvorens tot inkrimping over te gaan. Het bestuur had hierover inlichtingen gevraagd en de Siercentrale had geant woord, dat fouten in de administratie thans geredresseerd zijn, zoodat de genoemde percentages teeltvergunningen inderdaad als „zwevend" zijn te beschouwen. Een der leden bracht de kwestie der bol- lentelers en bollentrekkers ter sprake. Hij vond het onjuist dat de laatsten geen teelt vergunning noodig hadden. Volgens den heer T. van Waveren was in dit opzicht reeds een bevredigende rege ling getroffen. Het denkbeeld werd geopperd om dege nen, die drie manden per 100 roe vrijwil lig inleveren niet tot inkrimping te ver plichten. Na uitgebreide discussies kwam het be stuursvoorstel in stemming, om aan de Sierteeltcentrale te verzoeken, de inkrim ping niet te laten doorgaan en een regeling te treffen, opdat dit najaar nog drie man den per 100 roe ingeleverd kunnen worden. Dit voorstel werd met 38 tegen 5 stemmen aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling een be stuursvoorstel. om aan de betrokken in stanties te adviseeren, het volgend jaar geen bollen beneden zift 11 op te koopen. Dit voorstel werd na uitvoerige bespre kingen verworpen met 124 tegen 6 stem men. Beslóten werd een beker beschikbaar te stellen voor de tentoonstelling van ge broeide tulpen, welke het volgend jaar in Bloemenlust te Sassenheim zal worden ge houden. N. R. Crt. EEN GELIEFDE PERSOONLIJKHEID HEENGEGAAN. Nadat reeds langen tijd het ergste was gevreesd is thans, in het bijzonder voor Katholiek Boskoop, de slag gevallen: n.l. pastoor G. Daalmans aldaar is hedenmor gen te 10 minuten voor vijf overleden. De overledene werd geboren te Gouda op 3 Maart 1863 en bereikte dus den ouder dom van 72 jaren. Hij werd 17 Dec. 1887 tot priester gewijd, was achtereenvolgens kapelaan te Amsterdam, Den Helder en sedert 1910 pastoor in Boskoop. Hij mocht daar in 1927 onder vele blijken van belang stelling zijn 40-jarig priesterfeest herden ken. In 's Gravenzande maakte pastoor Daalmans zich bij het stranden van het stoomschip „Berlin" te Hoek van Holland zeer verdienstelijk, waarvoor hem dan ook bij Kon. Besluit de benoeming van Ridder in dé Orde van Oranje-Nassau ten deel viel. Bij zijn parochianen stond de overledene in groot aanzien. Hij was vooral bemind om zijn milddadigheid De armen klopten zelden tevergeefs bij hem aan. Ook het door hem gestichte patronaat aan de Ro- zenlaan, alsmede het onderwijs en de uit breiding der school, waarvoor hij veel heeft geijverd, hadden de liefde van zijn hart. Pastoor Daalmans laat zich in vele opzich ten moeilijk vervangen. Pastoor Daalmans stichtte te Boskoop o.a, de R.K. U L.O.-school, de R.K. Boeren leenbank, den R.K. Vrouwenbond en vele andere R.K, vereenigingen. Zijn nagedachtenis zal langen tijd in hooge eere blijven. Hij ruste in vrede! RECLAME. 830

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9