LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 2 October 1935 BUITENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. NA DE REI§ VAN GOEMBOES. Dat de Italianen den opmarsch in Abes synie zouden zijn begonnen, is niet beves tigd. zoodat de berichten daaromtrent thans gerust als voorbarig kunnen worden aangenomen Maar dat het spoedig zoover zal komen, schijnt wel zeker Ook Engeland rekent momenteel op oorlog. De regeering zal alles doen wat in haar vermogen is om met de hulp van de Volkenbondsmachine rie den oorlog zoo spoedig mogelijk te doen eindigen. Groot-Brittannië is evenwel niet van zins eenige aparte actie te ondernemen Ibuiten den Volkenbond De algemeene opvatting is. dat Engeland zijn deel heeft bijgedragen om den Volken bond door de tegenwoordige crisis heen te helpen. Het hangt thans van de andere regee ringen af of een snelle oplossing zal kun nen worden tot stand gebracht. Onvermij delijk zou een falen van den Volkenbond er toe leiden, dat de Brltsche openbare meening haar belangstelling voor hem zou verliezen Daarom Is het van beslissende beteekenls. dat alle regeeringen een actief aandeel nemen, wanneer de machinerie voor de vreedzame oplossing van interna tionale geschillen intact wil blijven. Indien de Volkenbond tot sanctiemaat regelen besluit, zouden deze op twee prin cipes berusten: 1. Ieder land zal er aan moeten deel nemen. 2 De sanctiemaatregelen mogen niet worden teniet gedaan door de handel wijze van staten-niet-leden van den Vol kenbond. zooals b.v de Vereenlgde Staten en Duitschland. Dit laatste zou in het bizonder van belang zijn, zoodra tot econo mische repressaiilemaatregelen zou wor den besloten In het onderhavige geval is de Volken bond in staat het geschil actief te behan delen. Er zou geen enkel excuus zijn voor een ontwijken. Ten aanzien van het Fransche antwoord op de Britsche informatie verkeert men te Londen geenszins in twijfel Er zal even wei eenig uitstel mede gemoeid zijn, daar Laval zijn collega's uit het kabinet wil raadplegen. Waarschijnlijk zal het antwoord op de Engelsche vragen aangaande de houding van Frankrijk in geval van een conflict in de Middellandse he Zee Vrijdag in den ministerraad worden vastgesteld. De terugkeer van Eden heeft een groote bedrijvigheid tot gevolg in het Foreign Office en in Downingstreet. Onder de bezoekers bevonden zich sir Austen Chamberlain, lord Lloyd en de Fransche ambassadeur, die een onderhoud heeft gehad met sir Robert Vansittart Voorts onderhield Eden zich met Baldwin en sir Samuel Hoare over zijn verblijf in Genève en de a s ontwikkeling der poli tieke situatie. Baldwin zal voor het congres der conservatieven te Bournemouth een groote rede houden over den buitenland- schen politieken toestand Baldwin heeft ook Runciman ontvangen, den minister van handel, die onlangs deel nam aan de vergadering van de commissie van nationale verdediging, waarin de kwestie van economische sancties ter sprake is gebracht. Abessynië bereidt zich ook steeds verder voor. Volgens zekere berichten verwachten de Ethiopische autoriteiten belangrijke zen dingen wapens, munitie, gasmaskers, enz. De Abessynische regeering treft zeer ern stige voorzorgen aan de grenzen, om te voorkomen, dat deze zendingen worden onderschept. Zoo is de toegang van de stad DJidjiga. 50 K.M. van Britsch Somaliland, aan vreemdelingen verboden. Eenige ver dachte personen zijn in dit gebied gear resteerd. In de Roode Zee zouden zestien Itallaan- sche onderzeebooten voor anker liggen om, naar men zegt. te trachten eventueele voor raden munitie, en oorlogsmateriaal, welke door andere landen naar Abessynië zouden worden verzonden, te onderscheppen. Aan de kust van Fransch Somali-land, ten Noorden van de haven Djiboeti, zouden twee geheimzinnige schepen gezien zijn, die geen vlag voerden. Men gelooft, dat deze vaartuigen eenige duizenden mitrailleurs aan boord hebben en uit hun bewegingen valt op te maken, dat zij het gunstige oogenblik afwachten, om de smokkelwaar te ontschepen. De Zweedsche generaal Virgin, de tech nische raadgever van den minister van buitenlandsche zaken en commandant Cigli, de Fransche gouverneur van prins Makonnen. den jongsten zoon van den Negus, hebben beiden de hoofdstad voor goed verlaten. Voor hun vertrek heeft de Negus hen gedecoreerd en hun persoonlijk eenige geschenken overhandigd. De Amerikaansche arts, dr. Hockmann, de onder-directeur van den gezondheids dienst, is vertrokken naar Diredaoua met een aantal ziekenverplegers en materiaal, bestemd voor het Zuid-oostelijk deel van de provincie Ogaden, alwaar de aanval vanuit Italia'ansch Somali-land te ver wachten is. Te Addis Abeba is een Zwitsersch reserve officier aangekomen en verscheidene an dere Zwitsers worden weldra verwacht. Evenals de onlangs aangekomen Belgen zullen zij belast worden met de organisatie der politie, vooral ter bescherming van de vreemdelingen en met verschillende an dere technische werkzaamheden. De weigering van Genève om waarnemers te zenden, heeft Abessynië teleurgesteld, maar niet verrast. Men is van meening, dat de commissie toch niet meer op tijd zou komen, aangezien de oorlog op het punt staat uit te breken. In het gebouw van de Italiaansche lega tie gaat men voort met het treffen van toebereidselen in verband met de komende vijandelijkheden. Men heeft de meubelen, de auto's en de paarden verkocht en het Abessynisch personeel ontslagen. Bijna alle in Abessynië wonende Italianen zijn nu vertrokken. Vier van de zes Italiaansche consuls hebben hun post verlaten. De consul te Harrar heeft bevel gekregen, om te vertrekken: die te Adoea is nog op zijn post, wijl Adoea bij de grens gelegen is. De Abessynische minister van buiten landsche zaken heeft den consul van Ethiopië te Asmara (Eritreal getelegra feerd, dat hij naar zijn land terug moet keeren. RECLAME. 1369 IJecovitol levertraan weten- I schappelijk de beste lever traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogistenèfÓ.75 p.flacon De Hongaarsche premier Goemboes is gisteren per vliegtuig naar Boedapest te ruggekeerd. waar hij om 5 uur arriveerde. Goemboes heeft onmiddellijk na ziln te rugkeer aan Horthy en het kabinet ver slag uitgebracht over zijn Berlijnsche be sprekingen met Hitier en, de overige kabinetsleden Naar in politieke kringen verluidt, zal minister-president Goemboes in het mid den of aan het einde van deze maand, een bezoek brengen aan de Italiaansche re geering. De onrust, die rondom Goemboes' reis was ontstaan is grootendeels tot rust ge komen Erkend wordt, dat geen lucht- pact is gesloten, laat staan een drievoudig verbond. Dit neemt echter niet weg. dat er ge legenheid is geweest om de vriendschaps banden met Hongarije vaster aan te knoo- pen en dat Hongariie voor Duitschland als trait dhinion en bemiddelaar kan die nen zoowel in de richting van Italië als van Oostenrijk. Van Duitsche zijde wordt hierbij nog op gemerkt ..Van het begin af hebben wij alle jacht partijen bestempeld als voorloopige be sprekingen. dienst doende als voorberei ding van eventueele latere onderhande lingen. een voorbereiding, die van nut kan worden, als Italië geïsoleerd blijft staan en dan naar nieuwe vriendschap pen zal moeten uitzien, waardoor zich voor de toekomst de mogelijkheid van een midden-Europeesch anti-bolsjewistisch bolwerk afteekent, zich uitstrekkend tus- schen de Oostzee en Middellandsche Zee. en uit den aard der zaak tevens gericht tegen eventueele gevaren welke van de zi'de der Kleine Entente zouden kunnen dreigen Van die zijde rommelt het reeds. Op tamelijk scherpe wijze verlangt de Universul. het bekende Roemeensche blad, van de Poolsche regeering een duidelijk antwoord op de vraag waarom zij ten dubbelzinnige in plaats van een heldere politiek volgt. Het grootste Roemeensche blad. dat steeds de spreekbuis van Titulescu pleegt te zijn, stelt vast dat Polen een houding aanneemt die het wantrouwen van de an dere staten moet wekken. Door vredesver dragen hebben alle staten die in den we reldoorlog gebloed hebben, de voldoening gekregen dat zij zich binnen het kader hunner grenzen vrij konden ontwikkelen. Het hooghouden van deze verdragen en het bestrijden van elk revisionisme, het verdedigen van de beginselen van den nieuwen status quo in Europa en de hand- hav.ng van den Europeeschen vrede moet met name in die staten, die in het ver leden hebben geleden en hun nationale eenheid en vrijheid door deze zegepraal van het recht hebben teruggevonden, den grondslag der politiek vormen. Deze politiek moet onvoorwaardelijk ook die van Polen zijn. In werkelijkheid ech ter volgt de Poolsche regeering een dub belzinnige politiek, ofschoon een eerste voorwaarde van 'n staatspolitiek moet zijn haar oprechtheid Het bondgenootschap tusschen Polen en Roemenië is onvereenig- baar met zekere tendenties der Poolsche regeering tegenover Hongarije en Duitsch land. Inplaats van allerlei berichten rond te strooien met het doel de verantwoor ding voor haar gestie anderen op de schouders te leggen, zou de Poolsch' re geering er beter aan doen om een ondub belzinnige positieopheldering te geven Wij zouden de eersten zijn besluit het blad met het te betreuren wanneer de opheldering te laat kwam. en waardoor de vriendschappelijke betrekkingen tus schen het Roemeensche en Poolsche volk zouden zijn geschaad. DUITSCHLAND. De vlaggen kwestie. Verordend is, dat getolereerd zal wor den, dat particulieren blijven vlaggen met zwart-wit-rood, met uitzondering van de Joden, Op grond van artikel 4 van de wet heeft de rijksminister van binnenland- sche zaken krachtens verordening van 16 September 1935 bepaald, dat alle open bare gebouwen van het rijk en de landen in de toekomst uitsluitend de Haken- kruisvlag zullen uitsteken en dat de zwart-wit-roode vlag benevens de vlaggen der landen en steden, niet meer vertoond zullen worden. De verwachting wordt uitgesproken, dat de bevolking zich bij dit voorbeeld zal aansluiten en uitsluitend nog de Haken- kruisvlag zal uitsteken. Het uithangen van de zwart-wit-roode vlag is echter slechts aan Joden verboden. ENGELAND. Labour en sancties. Op het congres der Arbeiderspartij te Brighton begon gisteren de discussie over de kwestie, of in geval van oorlog al of niet sancties moeten worden toegepast. Dalton, die onderstaatssecretaris van buitenl. zaken was in het laatste arbei derskabinet, betoogde, dat de zaak deze was, of Engeland de rol van groote mo gendheid moest spelen voor den vrede, het recht en de sociale rechtvaardigheid, als een groote kameraad onder de volken, dan wel of het onmachtig zou zijn en on trouw aan zijn verplichtingen, een Judas onder de naties, zonder vrienden, en door zijn eigen schande zijn val voorbereiden de op een tijdstip, dat niet ver meer kan zijn. Hij diende een motie in, waarin de houding van het hoofd der Italiaansche regeering tegenover den Volkenbond scherp werd veroordeeld en een beroep wordt gedaan op het Italiaansche volk om zijn verplichtingen na te komen, den oor log als politiek Instrument los te laten en met de andere leden van den Volken bond de verantwoordelijkheid te aanvaar den voor de handhaving van den vrede. De motie verzoekt de Britsche regeering samen te werken met de andere leden van den Volkenbond en alle door het Hand vest voorgeschreven maatregelen te ne men om Italië in bedwang te houden. Ponsonby wees er op dat gezien het feit. dat niet alle landen aan de sancties zullen meedoen het resultaat zal zijn het gevaar, dat Europa wordt verdeeld In twee vijandige kamoen. Stafford Cripps verklaarde dat econo mische sancties niet te scheiden zijn van militaire In een heftige rede beweerde hij. dat de Britsche politiek werd beïnvloed door kapitalistische belangen. Vervolgens deed hii een verwoede aanval op Musso lini. HU verklaarde dat hU van meening was veranderd ten aanzien van het op leggen van sancties omdat de Volkenbond het werktuig was geworden van verzadig de imperialistische mogendheden en gaf als zun meening te kennen, dat Musso lini. waarschUnlijk hiervan een goed zaak je zou maken, met zUn deelgenooten, leden van het syndicaat van internationale dieven, ofschoon zli zich voor het oogen- hlik in poiitie-agenten hebben getrans formeerd". George Lansbury. de leider der partij, heeft in een rede medegedeeld dat hU, tegen de volgende week een vergadering van de parlementaire labourfraetle zal bijeenroepen ten einde zUn positie toe te lichten als leider in verband met zUn af keuring der officieele partijpolitiek ten opzichte van dp quaestie der sancties. De labourpartU heeft tenslotte een re solutie aangenomen waarin ze zich uit spreekt voor economische sancties tegen Italië. DENEMARKEN. Nieuwe verkiezingen. Bij de opening van den Rijksdag ver klaarde minister-president Stauning, dat de regeering den wil van het volk dui delijk wil zien. Binnenkort zal het volk in de gelegen heid worden gesteld zijn wil te uiten. Men zal dus binnenkort in Denemarken nieuwe verkiezingen houden. De koning heeft een besluit ondertec- kend. waarbij het Folketing (de Tweede Kamer» op 21 October wordt ontbonden. Den volgenden dag zullen nieuwe verkie zingen worden gehouden. De crisis is ver oorzaakt door de eischen van de boeren om steun. GRIEKENLAND. De staatsvorm - Opnieuw wijnbouwers- onlusten. Er is thans een actie ingezet om de monarchie te herstellen zonder plebisciet, doch door een stemming in de Kamer. Reeds zijn 120 Kamerleden hiervoor ge wonnen. terwijl 151 stemmen noodig zijn. De actie wordt sterk gesteund door vele officieren. Op het eiland Leukas hebben ernstige onlusten plaats gehad onder de wijnbou wers. 4000 Wijnbouwers, die voor het mee- rendeel bewapend waren, vielen de politie aan. Uit Preveza. op het vasteland tegen over Leukas werden militairen en gendar merie gezonden om de orde te herstellen. Deze werden door de opstandelingen met schoten ontvangen. Eén burger werd ge dood en drie soldaten en vele burgers gewond. De regeering is voornemens de eischèn der wijnbouwers in te willigen en hoopt op een spoedige beëindiging van dezen plaatselijken opstand. VEREENIGDE STATEN. Optimistische rede van Roosevelt. Een havenstaking. In het Coliseum te Los Angeles heeft President Roosevelt voor een groote menig te. die hem herhaaldelijk stormachtig toe juichte, een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat het Amerikaansche volk over stormachtige zeeën eindelijk in gun stig weer was terecht gekomen. Bij zijn tocht dwars door de Vereenlgde Staten was hij vooral door te letten op de gezichten der menschen tot de conclusie gekomen, dat de economische hemel begon te kla ren. Dat blijkt niet alleen uit de cijfers, maar vooral uit de stemming van de groote massa der Amerikanen in alle deelen van het land Het geduld wordt beloond, het geloof wordt gerechtvaardigd en de hoop wordt vervuld. Het is natuurlijk juist, dat de regeering alles heeft gedaan om het dezen kant op te drijven, doch de voor naamste factor tot verbetering was de moed van het Amerikaansche volk zelf. „Zonder Uw hulp zouden wij veel minder bereikt hebben", was het einde van Roose velt's rede ln het Coliseum, In het stadion, waar in 1932 de Olym- oische Spelen werden gehouden, heeft Roosevelt eveneens een korte rede gehou den voor een gehoor van ongeveer 70.000 menschen. Hij prees den „liberalen" staat van Californië. waarna hij Will Rogers herdacht. Gistermiddag Is in de haven van New- Orleans, Mobile, Gulfport en Pensacola een staking uitgebroken onder de haven arbeiders. Den eersten dag ontstonden eenige on geregeldheden. In Mobile hebben de stakers met stee- nen naar de politle-beambten geworpen en gingen zij dezen te lijf met knuppels bij hun poging om een gearresteerden havenarbeider te bevrijden. De onruststokers werden met traangas- bommen uiteen gedreven. In New-Orleans heeft de politie groepen postende stakers uiteen gejaagd en acht tien negers gearresteerd. De stakers eischen loonsverhooging als mede de erkenning van hun vakvereeni- ging. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. Japanners naar Abessynië? ADDIS ABEBA, 1 Oct. i Reuter i. Volgens onbevestigde geruchten zijn meer dan 100 Japansohe officieren ln Britsch-Somali- land aangekomen op weg naar Ethiopië. SJANGHAI, 2 Oct. (Reuter). Hier loopt het gerucht, dat een Japansche militaire missie heimelijk naar Abessynië Is gezon den. De correspondent van Reuter heeft uit doorgaans goed ingelichte bron vernomen, dat op 30 Juli j.l. inderdaad zestien Japansche officieren met het s.s. „Hakoe- san Maroe" dat naar Aden ging, van Sjanghai zijn vertrokken. Zij stonden onder leiding van een lid van den Japanschen generalen staf Naar verklaard wordt, bevond zich aan boord van het schip een groote hoeveel heid munitie. Door Japansche kringen te Sjanghai en Tokio wordt het bericht ech ter ten stelligste tegengesproken. Amerika neutraal. New York. 2 Oct, Reuter Senator Pope, die lid ls van de neutraliteits-commissie, is hier van zijn Europeesche reis terugge keerd Bij zijn aankomst sprak hij twijfel uit omtrent de waarschijnlijkheid van een Europeesch conflict. Zijn meening ls. dat het. conflict tot Afrika beperkt zal blijven. Voorts verklaarde Pope. dat hij steeds de strikte neutraliteitspolitiek zou aanmoe digen. Hl.l was echter voorstander van samenwerking tusschen de volkeren, en achtte de gedachte belachelijk, dat Amerika zich van de rest der wereld zou kunnen afzonderen. Ten aanzien van de deelname der Ver eenlgde St?'en aan een eventueel embargo tegen Italië ze'de Pope, dat een redelijke houding zou zijn de medewerking aan een embargo dcc te weigeren goederen naar Ital'ë te z»nr'en. De Italiaansche troepen. ROME. 2 Oct. (Reuter) De bladen be richten dat 7 maanden na de aankomst van de troepen in Somaliland de gezond heid uitstekend ls. Geen schijn van een epidemie ls ontstaan. Het aantal zieken is beneden het normale. De manschappen zijn snel geacclimati seerd. Dit te danken aan de goede zorgen van het commando Ingevolge beschikkingen van Mussolini heeft de gouverneur van Lyblë, Balbo, de Invrijheidstelling gdari van 28 politieke Lybische veroordeelden. Rede van Mussolini. ROME, 2 Oct. (A.N.P.) Benito Mussolini zal heden een toespraak houden tot het Italiaansche volk. Men verwacht, dat hij zich definitief zal uitspreken, of zijn po litiek ln Oost-Afrika oorlog of vrede be oogt. Hij zal waarschijnlijk de gelegenheid aangrijpen om de proef-mobilisatie te ge lasten van alle fascistische troepen, ten einde de eenheid van Italië te demon- streeren. De officieele woordvoerder van de re geering verklaarde gisteravond, dat Italië zich ongerust maakt, nu de mobilisatie in Abessynië steeds verder gaat, al heeft dan ook de algemeene oproep tot de wapenen nog niet geklonken. De woordvoerder weigerde commentaar op de Britsch- Fransche besprekingen te Parijs, doch merkte op: „vijandige daden zullen Ita- lië's plan van actie niet wijzigen". De Italiaansche socialisten. LONDEN, 2 Oct Reuter I. Alsvorens heden met de debatten werd aangevangen op het Labourcongres, is een telegram ontvangen van de Italiaansche socialisti sche partij, welke zetelt te Parijs, waarin deze zich vereenigt met de Labourpartij in haar pogen het collectieve vredessy- steem te doen zegevieren. Engelsche kabinetsraad. LONDEN, 2 Oct. (Reuter). De kabinets raad is begonnen. De koning heeft he denochtend Sir Samuel Hoare ontvangen. Daarna ontving hij den minister van oorlog. Britsche troepen gereed. SIMLA, 2 Oct. (Reuter). Britsch Indische troepen hebben opdracht gekregen ingeval van een ItallaanschAbessynische oorlog, zich gereed te houden. Te Bombay worden troepen gereed ge houden om naar Afrika te worden inge scheept. Italic's financier, ROME, 2 Oct. (A.NP.i. De Internationale Vrouwenliga voor den Vrede heeft volgens berichten uit Genève een schrijven gezon den aan de koningin van Italië en haar verzocht haar Invloed te willen aanwenden om den oorlog te voorkomen. In Florence zijn drie buitenlandsche pensionaten gesloten en naar Brussel over gebracht met het oog op de te verwachten voedselschaarschte. Het ollicieel verslag van de Italiaansche Bank toont aan. dat ln het tijdvak van 10 tot 20 September de gouddekking ls terug- geloopen met Ongeveer 229 millioen Lire of ongeveer 5°/o, terwijl de reserve aan schat kistobligaties en buitenlandsche valuta 43 ïnillioen Lire is gedaald, dat is ongeveer 10"/». Belangrijke besprekingen te Parijs. PARIJS. 2 October. (A.N.P.). Engeland) en Frankrijk zijn gisteren éen stap dichter genaderd tot de volkomen eensgezindheid tegenover de toenemende oorlogsdreiging. Deze ontwikkeling der besprekingen was het resultaat van een onderhoud van Laval en den Brltschen ambassadeur Sir George Clerk, en een onderhoud van Laval en dèn Prins van Wales met Maurice Gamelin. opperbevelhebber van het Fran sche leger. Een officieele zegsman schatte de kansen, dat Frankrijk Engeland zou steunen, drie tegen één. Egyptische sympathie voor Abessynië. CAIRO, 2 Gctober. i A.N.P.)Er wor den thans stappen gedaan cm in geval van oorlog Egyptische steun aan Abessynië te organlseeren. Zoo zijn eenigen tijd geleden twee commissies gevormd, een Christelijke onder voorzitterschap van den Koptlscheni patriarch Mgr. Yoannes XIX en 'n Moham- medaansche onder auspiciën van de Mo- hammedaansche Vereenlging van Jonge mannen. die zich tot taak gesteld hebben de steunverleenlng te organlseeren. Thans ls een gezamenlijke financleele commissie ln het leven geroepen onder voorzitter- schap v:.n prins Omar Toessoen, die zich belasten zal met den flnaneleelen kant van deze organisaties. Er verluidt, dat ln geval van het uit breken van den oorlog een oproep zal wor den gericht tot hel Egyptische volk, ten behoeve van financteelen bijstand. Binnenkort zal nog een lid van de koninklijke familie, de Nabil Ismail Daoed naar Addis Abeba vertrekken, teneinde den keizer van advies te dienen over het in dienst nemen van Egyptische vrijwilligers. „Het recht van het Italiaansche volk" MILAAN. 2 Oct. In een. naar men meent te mogen aannemen, door Mussolini zelf geschreven hoofdartikel, wordt in de „Popola d'Italla" een uiteenzetting gege ven van „het recht van het Italiaansche volk". In dit artikel wordt erop gewezen, dat de aankondiging van de mobilisatie in Abessynie den reeds bestaanden, dreigen den toestand nog verscherpt. Italië heeft vrijwillig een heldhaftige en beslissende bijdrage geleverd voor de overwinning der .geallieerden, maar men heeft het als Schadevergoeding geen enkele kolonie ge geven. Het principe, dat de wereld niet statistisch kan zijn. ls steeds door alle Italianen en door de Italiaansche regee ring verdedigd. Het statische principe kan dus ook niet op Italië toégepast worden door de het in Abessynie reeds toegekende rechten te verloochenen, nadat men de toewijzing van een mandaat over de koloniën van de vroegere vijanden had geweigerd Het Ita liaansche volk vraagt voorts, waarom het geweigerd wordt een bijzonder hooge be- sehavinastaak is Abessynië te verrichten. Het Italiaansche volk heeft een volledig recht op het weer goed maken van de bij de verdeeling der mandaten begane dwa lingen. Het blijven van Italië in den Vol kenbond is een noodzakelijkheid voor de samenwerking in Europa en voor het leven van den Volkenbond. De toepassing van „maatregelen" tegenover Italië zou dit land echter dwingen den Volkenbond te ver laten. SPANJE. De Cortes bijeen. De nieuwe Spaansche minister-president Chapaprieta heeft in de Kamer een ver klaring afgelegd, waarin hij mededeelde, dat het nieuwe kabinet de politiek van het kabinet Lerroux zal voortzetten. Het eerste werk zal zijn het evenwicht van de begroo ting te herstellen, de perswetten zullen zuiver worden gesteld en verder zal men een grondwetsherziening gaan voorberei den waartoe de medewerking van de Cata- laansche liga zal worden gevraagd. Wat de buitenlandsche politiek betreft vroeg Cha paprieta het vertrouwen van de Kamer. De monarchistische afgevaardigde Goi- coechea sprak over de Internationale poli tiek en verlangde van de regeering een verklaring van haar standpunt inzake het Abessijnsche conflict. Minister-president Chapaprieta wees echter erop, dat de regeering met het oog op de belangrijkheid van deze vraag zich voorloopig in het parlement niet erover kon uitlaten. Zij zal echter geen belangrijke besluiten nemen zonder zich van tevoren van de goedkeu ring van het parlement te hebben ver zekerd. In den aan de parlementszittlng vooraf- .gaanden ministerraad was o.a. de kwestie van de openbare orde en veiligheid bespro ken. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij deze gelegenheid verklaard, dat alle voorzorgsmaatregelen waren ge troffen om op den herdenkingsdag van de October-revolutie alle eventueele door de 1 linkerzijde te organlseeren demonstraties I en stakingen te verhinderen. I BRAND IN DE UNIVERSITEIT TE WARSCHAU. WAARDEVOLLE COLLECTIE VERLOREN GEGAAN. WARSCHAU, 2 Oct. (Reuter). - Op het terrein van de Universiteit van Warschau is in den afgeloopen nacht een brand uit gebroken, die spoedig een grooten om vang aannam. Het gebouw van 't Zoölogisch Museum, dat tal van buitengewoon kostbare col lecties, o.a. van dierlijke preparaten be vat, is bijna geheel een prooi der vlam men geworden Het vuur, dat vermoedelijk ontstaan is in de drogerij, waar zich onge veer 30.000 dierenhuiden bevonden, vond rijkelijk voedsel ln de houten stellages, tafels, kasten, enz. Toen de vlammen de zolderverdieping bereikt hadden, ontploften de talrijke spiritusflesschen met. preparaten. In het naast het Zoölogisch Museum gelegen Rochus-Zickenhuis ontstond onder de zieken, die vlak voor hun venster de ge weldige vlammen zagen oplaaien, een paniek Een aantal zalen van het zieken huis moest door de zieken worden ont ruimd Pas in de morgenuren gelukte het den brand meester te worden. Doordat vrijwel de geheele brandweer van War schau in touw was. kon voorkomen wor den, dat het vuur oversloeg op de overige gebouwen van de universiteit en op het Rochus-Ziekenhuis. o HINDENBURG TE RUSTE GELEGD. BERLIJN 2 Oct. (D.N.B.). Heden is het stoffelijk overschot van maarschalk von Hindenburg overgebracht naar de graftombe van het Tannenberg- mausoleum. Aanwezig waren rijkskanselier Hitier. ge- neraal-veldmaarschalk von Mackensen eh generaal-majoor von Hindenburg met de familieleden van den veldmaarschalk. Voorts de plaatsvervanger van Hitler Rudolf Hess. Veld-bisschop Dr. Dörman hield een toe spraak. *-X i

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2