LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Woensdag 2 October 1935 BINNENLAND. Rpprhten vnrtnp onlang. BUITENLAND. In October op één dag alles gratis III ^lOJN/T IN IIÏTERE^j WBrkelUken steun voorzoover de wette- Hfke bevoegdheid zulks toelaat. Wat ons betreft: ook u gelieve te reke nen od onzen steun! Namens het schoolpersoneel en de schoolkinderen werden bloemen aan mevr. Hogenboom aangeboden terwijl de kinde ren der hoogste klassen een sDeciaal voor dit doel vervaardigd welkomstlied zongen, gevolgd door het eerste couplet van het oude Wilhelmus. Eenlee leerlingen van de kleuterschool reciteerden een versje en boden eveneens bloemen aan. Dit her haalde zich trouwens op verschillende Bunten ..Zeg het met bloemen" wa op dezen, voor de gemeente zoo belangrijken dag het parool. Vla Pulmot Kattenburg Papenveer. Aardam bereikte de optocht de Chr. Nat. School waar op het schoolplein de kinde ren der drie scholen aan den Aardam ge meenschappelijk. onder leiding van het personeel, met vele vlaggetjes uitgerust hun opwachting maakten. Hier zoneen de kinderen burgemeester en mevr. Hoeen boom het Wilhelmus en de bekende zegen bede uit Psalm 134 toe. Op de gebeurtenissen van dezen feeste- lijken dag. welke later op den middag en 's avonds plaats vonden, komen wij nader terug. RECLAME- 1372 Er ontbreekt iets op Uw disch. Als HAAS' mosterd er niet is! 'ANTI-REV. JONGEREN ACTIE. DE 7e TOOGDAG. Heden werd te Hilversum ln hotel „Hof van Holland" de zevende toogdag gehou den van de Anti-Rev. Jongeren-actie (A. R J. A.) onder presidium van dr. Joh H. Scheurer van Amersfoort, die wegens periodieke aftreding voor de laatste maai de jaarvergadering presideerde. Dr. Scheurer opende de bijeenkomst met ge bed en hield hierna de openingsrede De studie aldus spr die club. gouw en toogdag beoogen, moet niet blijven staan bij bevrediging van weetgierigheid. De kennismaking heeft een doel. Wij zijn zonen en dochteren van Gods Sion. waar van Hij bij monde van Zacharia heeft gezegd: „Ik zal uw zonen, o Sion, aanvu ren tegen uw zonen, o Javan (d.i. Grieksch heidendom) en u maken als een helden zwaard". Daarmee ls ons doel gesteld. Een heldenzwaard moet allereerst zijn „solied van constructie". In onze studie, aldus spr.. mag niet binnenkomen opper vlakkigheid of sensatiezucht Wij mogen geen genoegen nemen met klinkklank van woorden, van onszelf of van anderen. Sprekers beluisteren is soms noodig, maar zelf studeeren ls eerste taak. Als ons door C. D. U.; S. P. G. en C. H. beginselverza king wordt verweten, moeten we beginsel en feitenkennis voldoende hebben, om dat verwijt te toetsen. Voor velen is de partij een veilig oord, waarin men vlucht en waarbinnen men dan heel wat mans is. Maar de partij is geen onderdak, maar moet onze belijdenis in de staatkunde zijn. Een heldenzwaard moet voorts zijn „gescherpt op de snede". Dat klinkt erg militant, dat ls het ook, moet het ook zijn. Niet wij strijden om onszelfs wil. God strijdt en neemt ons, de jeugd Zijns volks in de vuist als Zijn heldenzwaard. Er zijn er, die in eiken tegenstander voor al het goede willen waardeeren. Zoo is er gecoquetteerd met het Idealisme van het Communisme en wordt het nu weer door sommigen gedaan met de deugden van het Fascisme. Laten we onthouden, dat er stroomingen in ons volk werkten en werken, waartegenover tenslotte een be sliste afwijzing past. maar welbewust, stroomingen, waartegenover- we mis schien, wat God verhoede, straks met het blanke wapen moeten staan om Gods wil en onzes volks wil. We moeten in Gods strijdende hand een scherpen slag kunnen maken. Dan zijn we niet klaar met en thousiasme en geroep over gezagshand- having of nationale idee We zullen kin deren van Gods Sion blijven ons niet verliezen in de breedte van een pracht- organisatie alleen, maar gretig dorsten naar kennis van de wet van de Heere der legerscharen. Onze Heere moet met vol doening de scherpte van Zijn helden zwaard kunnen tasten. Want tenslotte moeten we vasthouden, dat dit zwaard is „bestemd voor een Held". Geen studie om de studie. Geen hartstocht voor beginselen of partij als een begrip alleen. Achter alles zal moeten oprijzen de figuur van een persoon, van den Held zelf, Die ons hanteert als Zijn zwaard. Die, naar Zacharia's woord in onzen strijd Zich boven ons vertoonen zal (Zach. 9 13). Een dichter onzer da gen zingt van Hem in de berijming van Ps. 8: „De zwakken hebt Gij tot een kracht gesmeed, die den verwoeden tegen stand kan schutten van Uw haters. Die Uwe eere stutten hebt G' in t kuras van Uwen Naam gekleed". Het schitterende perspectief in onze studie, onze strijd - toerustlng als Sions jeugd, zal blijven, dat we zwaard zijn in de vuist van den zegenvierenden Held. Hij is de Held der Openbaringen van Johannes, van Wien spr. aan den aanvang van dezen toogdag uit Zijn heilig Woord leest Openb. 1 1416. 3 11 en 12. waarna de verga dering staande zingt Ps. 48 6: „Want deze God is onze God" Vervolgens sprak de voorzitter, door de vergadering staande beluisterd, een in memorlam Exe. A. W. F. Idenburg. In het afgeloopen jaar heeft God, aldus spr., den grooten Idenburg uit ons midden weggenomen. Hij ls een vader lijke, hooggeeerde vriend van de A. R J. A. geweest, aldus spr.. wiens woord en leven ons duidelijk hebben gewezen op Zijn koning, Christus, wien te dienen zijn vreugde was. Dezen nobelen Christenheld onzer dagen wil spr. nog eens doen spre ken door voorlezing van enkele gedeelten uit diens brief aan den toogdag '33 te Zwolle. Hierna zong de vergadering Ps. 119 83 „Wat vree heeft elk die Uwen wet bemint". Nadat de notulen van den toogdag '34 waren vastgesteld, werd door den vaan drig van de club Amersfoort, de heer A. Veenendaal, het mooie bondsvaandel overgedragen aan de wacht van den heer Ch. G. Aalders op voordracht van de HU- versumsche club. door het hoo'dbestuur benoemd tot vaandrig voor '35 —'36. waar na de vergadering staande het Wilhelmus zong Hierna kwamen de huishoudelijke zaken aan de orde. In de middagvergadering riep namens I de centrale van Anti-Rev Klesvereenl- glngen in de gemeente Hilversum, de voorzitter, dr. H. F. J. Westerveld de Jonge Anti-Revolutionairen, nu zi) op Hllver- sum's grondgebied waren saamgekomen, een hartelijk welkom toe. voor hun actie en den groei van hun beweging de beste wenschen uitsprekend De voorzitter dankte voor dit goede woord. Hierna kwam aan de orde een referaat van dr. L. W. G. Scholten van Utrecht, de nieuwe A. R. J A.-voorzitter. over: „Wat dunkt u van ons parlement?" Op het referaat volgde een levendige discussie, waartoe het dan ook een inlei ding wilde zijn. Nadat de heer C. Gilhuis van Utrecht, enkele stukken had gedecla meerd beantwoordde dr. Scholten de ge maakte opmerkingen en gestelde vragen. Hierna Installeerde de voorzitter de nieuwe bestuursleden, n.l dr. Seholten, die als voorzitter zal optreden en de heer T. Spaan te Den HaatT die als afgevaardigde van de studentenclubs zitting heeft ge nomen. DE REEDERSVEREENIGING VOOR DE HAR1N G VISSCHERIJ. DE GOUV.-GENERAAL BEPAALT ZELF WIE HIJ ONTVANGT. Minister Colijn antwoordt Ir. Albarda. In verband met het ontvangen ln een bijzondere audiëntie door den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indlë van den heer Mussert, leider der Natlo- naal-Soclallstische Beweging en het hem zonder toepassing van bijzondere bepa lingen, in de gelegenheid stellen in een aantal besloten vergaderingen het woord te voeren, waren door het Kamerlid Al barda aan den minister van Koloniën eenige vragen gesteld. In zijn antwoord verklaart minister Colijn, dat hij, van het standpunt uit gaande, dat het uitsluitend aan den Gou verneur-Generaal staat om uit te maken, welke personen hij wenscht te ontvangen of niet te ontvangen, hij er zich van ont houden heeft den Landvoogd zijn mee ning mede te deelen aangaande diens beslissing om den heer lr. A. A. Mussert audiëntie te verleenen. Ontkennend luidt het antwoord van den minister op de vraag, of hij niet van oordeel ls, dat èn door de wijze, waarop die audiëntie ls verleend èn door het daarbij verhandelde, alsmede door den ophef, die daarvan, zooals te voorzien was, door de nationaal-socialistische be weging is gemaakt, de Gouverneur-Gene raal ln een positie ls gekomen, die hij als vertegenwoordiger der Koningin in Ned.- Indté had moeten vermijden. Dat ten aanzien van de door de Natio- naal-Socialistische beweging in Neder- landsch-Indië belegde besloten vergade ringen, waarin de heer Mussert het woord heeft gevoerd, in tegenstelling met de vergaderingen van sommige inheemsche vereenigingen, geen bijzondere bepalingen van politioneelen aard zijn getroffen, vindt zijn grond in de omstandigheid, dat de NSB.-propaganda zich ln Neder landsch-Indlë tot dusver heeft gehouden binnen de in het belang der openbare orde en rust gestelde perken. Tegen dit standpunt der Indische Re geering. hetwelk ln het algemeen tegen over alle vereenigingen en vergaderingen pleegt te worden ingenomen, kan, naar het ondergeteekende wil voorkomen, geen bezwaar bestaan. GEEN LEGERSCHOENEN NAAR ITALIË. Fabriek te Nijmegen weigert order voor levering van 500.000 paar. Naar liet „Hbld." verneemt, werden dezer dagen hier te lande. o.a. te Nijme gen, besprekingen gevoerd, teneinde voor de Italiaansehe regeering een order ge plaatst te krijgen voor de levering van 500.000 paar legerschoenen. De vertegenwoordiger van de Italiaan sehe regeering was een Duitscher. die in Duitschland geen gegadigden voor de order kon vinden. Daarop heeft hij zich in verbinding gesteld met Nederlandsche schoenfabrikanten. Te Nijmegen heeft hij met de directie van een der grootste fa brieken langdurige beraadslagingen ge had. die evenwel tot resultaat hadden, dat de order niet werd geaccepteerd. De onderhandelingen zijn afgestuit op gTond van de overweging, dat de fabriek, hoewel uitnemend geoutilleerd en gespe cialiseerd, op de vervaardiging van stevig schoeisel, niet in staat is op korten termijn 500.000 paar legerschoenen te leveren, waaraan bijzondere eischen worden ge steld en daarnaast de btnnenlandsche pro ductie gaande te houden. Accepteeren van de Italiaansehe order zou beteekenen, dat men het grootste deel van den binnen- landschen afzet zou moeten opgeven, waar tegenover een zeer riskant afzetgebied in Italië zou staan. Bovendien achtte de directie de moge lijkheid aanwezig, dat Nederland betrok ken zou kunnen worden bij de toepassing van eventueele economische sancties door den Volkenbond. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF. De patroons hebben het contract opgezegd. De samenwerkende bonden van schil dersgezellen hebben van de patroonsorga nisaties bericht gekregen, dat deze niet bereid zijn om het contract in het schil dersbedrijf ongewijzigd voort te zetten. In den brief waarin dit wordt meegedeeld, aldus het Volk. snijden de werkgevers officieel een kwestie aan, die reeds lang alle takken van het bouwbedrijf bezig houdt. Namelijk het feit, dat in vele be stekken van werken, die door de overheid worden aanbesteed, geen bepaling voor komt.. waardoor de aannemer verplicht wordt, voor dit werk de contractueele be palingen na te komen. LANDDAG DER N.S.B. UITGESTELD. Aangezien de hevige stormen en de voortdurende slagregens den opbouw van den landdag der N SB de laatste weken ten zeerste hebben belemmerd is de land dag een week uitgesteld, zoodat hij zal worden gehouden op Zaterdag 12 October. Minister Deckers aan het woord. (Vervolg van gisteren). Na de openingsrede van mr. J. H. Kiewlet de Jonge heeft minister Deckers den voor zitter voor zijn vriendelijke woorden dank gezegd In zijn vorige functie heeft hij reeds op twee punten aanraking met de Nederlandsche visscherlj gehad, n.l. vla de politie kruisers en over den drempel in de Scheveningsohe haven (hilariteit). De minister verklaarde vervolgens, dat hij zich van harte aan de belangen van de visscherlj zal wijden, omdat ieder vader lander. die zijn geschiedenis kent, de visscherlj een warm hart, moet toedragen. Ten slotte deelde de minister mede, dat hij als feestgave voor dezen dag de ver- eeniglng wilde mededeelen, dat hl) een onderzoek zal Instellen aangaande de lei ding van de Visscherijcendrale. Met den voorzitter was hij van meening, dat het wenschelijk was daarin een allround vls- scherijdeskundige op te nemen. De heeren D. Taat, C. Vrolijk Fzn. en I J. Hoogendijk werden vervolgens geïnstal leerd als leden van het hoofdbestuur. De contributie werd voor 1935 vastgesteld op f. 15 per varend schip. Op voorstel van de afdeeling Katwijk werd een commissie benoemd tot het be- studeeren en indienen van voorstellen voor het in 1936 voor gemeenschappelijke rekening opslaan van maatjesharing en al wat daarmede verband houdt, alsmede tot het vaststellen van minimumprijzen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd de bijdrage voor 1935 aan elk der beidt Reddlngmaatsohappijen vastgesteld op f. 60.—. OPLEIDING K.L.M.-PILOTEN. Vijftien vliegers van L.V.A. en Marine. Naar het Hbld. verneemt is gisteren de nieuwe opleiding voor Ki.M.-verkeers vlieger begonnen. Een vijftiental officieren en onderofficieren van de Luchtvaart af deeling Soesterberg en van den Marine Luchtvaart Dienst zijn tot April ln oplei ding genomen. Een week practlsch vliegen ook als tweede op de Europeesche lijnen dan een week theorie en zoo om en om: een deugdelijke opleiding, zooals de chef- vliegdlenst van de K.L.M. die reeds eenige jaren met succes pleegt toe te passen. DE TWEEDE „STATENDAM". Het schip zal in Nederland worden gebouwd. De parlementaire redacteur van de „Msb." schrijft: De Ministerraad van gisteren heeft lang durig beraadslaagd over den bouw van de tweede „Statendam". In géén geval zal het schip met Neder- landschen steun in het buitenland worden gebouwd. Practisch kan men zeggen, dat de Ministerraad ten principale beslist heeft en dat het schip dus in Nederland gebouwd zal worden. Omdat het hier echter uitvoerige be cijferingen geldt en het rijk voorzichtig moet zijn met zijn financiëel beheer, moet de wijze, waarop de staat den bouw zal helpen bevorderen, nog in bijzonderheden worden nagegaan. o BROEDERSCHAP VAN ONTVANGERS DER DIRECTE BELASTINGEN, INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN. Te Amsterdam werd de jaarvergadering gehouden van de Broederschap van Ont vangers der Directe Belastingen, Invoer rechten en Accijnzen, welke werd bezocht door ruim 50 leden. De voorzitter, de heer S. Tack, wees in zijn openingswoord op de moeilijke tijds omstandigheden, tengevolge waarvan de taak der ontvangers om zorg te dragen, dat de schatkist ontvangt, wat haar toe komt, moeilijker is dan ooit. Zoolang geen verbetering in de conjunctuur intreedt, worden aan werkkracht en energie haast onoverkomelijke eischen gesteld. In dit verband memoreerde spreker de ln de Troonrede voorkomende verklaring, dat de ambtenaren vrij algemeen hun taak tot volle tevredenheid verrichten, terwijl ln de toelichting tot het bezulnigings- ontwerp wordt gezegd, dat de belasting dienst qua rationalisatie en dienstijver aan andere diensten ten voorbeeld kan v/orden gesteld. De regeering moge hieruit de conse quentie trekken bij de waardeering van de ambten in velband met de a.s. salaris- korting. Uit de gevoerde discussies kwam duide lijk naar voren de ontstemming veroor zaakt door de onvoldoende waardeering. welke aan het ontvangersambt ten deel valt. Het bestuur werd opgedragen te Ijve ren voor verbetering hierin. De heer W. J. Hoogteyling. referendaris bij de Algemecne Rekenkamer, hield een lezing over de verantwoordelijkheid van comptabelen, een onderwerp, waaromtrent weinig lectuur en nog eeen jurisprudentie bestaat. Met belangstelling werd de dui delijke uiteenzetting door de aanwezigen gevolgd, waarna een geanimeerde gedach- tenwlsseline plaats vond. Een gezellig diner, waaraan door ruim 30 personen werd deelgenomen, besloot deze geslaagde bijeenkomst. VRAAG NAAR SCHEEPSRUUWTE IN NEDERLANDSCH-INDIË. Drie ongelegde schepen van de Scheep vaart Maatschappij „Nederland" in de vaart gebracht. Naar wij vernemen zijn dezer dagen ln verband met vraag naar scheepsruimte in Nederlandsch-Indlë twee oudere vracht- schenen van de Scheenvaart Meatschanplj „Nederland", de stoomschepen ..Saleter" en ..Enggano',' welke gerulmen tijd opge legd zijn gewest, naar zee vertrokken De scheDen maken de reis rond Kaap de Goede Hoop. Heden zal ook de „Zembiian" vertrekken VRIJDAG IS HET DIERENDAG. Evenals vorige jaren, wordt ook thans op 4 October een Wereld-Dierendag ge houden. Op dezen datum stierf Franciscus van Asslsië, een man wiens leven door een uitgesproken dierenliefde werd beheerscht en wiens naam over de gheele wereld be kend is. Het ls dan ook zeer begrijpelijk, dat de sterfdag van dezen even eenvoudi- gen als waarlijk grooten mensch. die van 1182 tot 1226 leefde, gekozen werd als i datum voor een Jaarlijks terugkeerenden Dierendag, waarop ln alle landen voor een betere behandeling van het dier gepleit en geijverd wordt. De Nederlandsche Vereeniglng tot be scherming van dieren doet hierbij een be roep op allen ln ons land, te helpen dezen dag ten volle te doen slagen. Hoewel het een der werkzaamheden van een Vereeniglng tot bescherming van die ren is, van tijd tot tijd enkele van haar verrichtingen openbaar te maken, zoodat het publiek zich daarvan op de hoogte kan stellen, is het echter niet te ontkennen, dat men ln het algemeen, ondanks de on tegenzeggelijk groeiende waardeering voor het werk der dierenbescherming, nog te weinig begrip heeft van het „hoe" en het „waarom" van deze strooming en dat men dikwijls ook niet veel tijd besteedt, met te trachten daarvan op de hoogte te komen. Daarom valt het te loven, dat een Dierendag werd ingesteld, welke het groote publiek weer eens wakker tracht te schud den en die, op tallooze plaatsen in ons land en ln zeer vele landen, ook weer eens naar buiten laat blijken, dat het beschermen der dieren tegen mishandeling een zaak is, die ln onze samenleving, ondanks het vele, dat reeds werd verbeterd en ondanks ook den grooten nood der menschen zélf, zeer zeker niet gemist zou mogen worden, doch daarentegen van zeer veel belang ls van méér belang dan men bij oppervlak kige beschouwing zou meenen! Het ls daarvoor, dat de „Wereld-Dierendag" werd ingesteld op Tsjecho-Slowaaksch Initiatief. Vrijdag ls het de 8ste maal, dat zulk een Dierendag wordt gehouden, waarvoor de algemeene belangstelling snel stijgende is. Het is te hopen, dat ook deze Dieren dag een succes zal worden. In deze ernstige dagen voor de mensch- heiti. nu van alle kanten nood en ontbe ring opdringen, nu catastrofale gebeurte nissen soms nabij schijnen is het wel een zware onderneming, aandacht te komen vragen voor een betere behandeling van het dier! Het zou ook misschien niet eens goed te keuren zijn, ln dezen donkeren tijd zijn medemenschen hiermee aan boord te komen, ware het raet, dat de belangen, die door dezen 'enen dag in het geheele jaar zoo bij uitstek goed gediend worden, het op deze wijze accentueeren van den 4den October ten volle billijkten In plaats van de enkele tientallen jaren geleden gangbare publieke meening, dat het be schermen van dieren werd voorgestaan door al te teerhartige menschen, die zich met overbodige, beuzelachtige en sentl- menteele dlerenvertroeteling den tijd kor ten, heeft de andere opvatting stevig post gevat: dat de vereenlging tot bescherming van dieren een uiterst noodzakelijke, be langrijke en waardige rol speelt ln de be schaafde en soms ook in de onbe schaafde samenleving Deze reputatie ls haar geenszins ge schonken! Het ls door het verbeteren van toestanden, welke ln het oog van lederen weidenkenden mensch verbeterd moesten worden, dat men ging inzien, wèt eigenlijk met de bescherming van dieren bedoeld werd Het ls door het besef, dat óók al zijn er helaas tallooze menschen, die onver diend allerlei ontberingen moeten lijden, er toch voor een strooming, welke het lijden van het dier verzacht dat immers zelf meestal geheel weerloos is wel de gelijk een recht van bestaan is; dat naast andere vereenigingen, welke menschen trachten te helpen, er in onze samenleving zeer dringend behoefte ls aan hen, die zich het lot der mishandelde en lijdende dieren aantrekken. De Nederlandsche Vereeniglng tot Be scherming van Dieren, welke reeds meer dan 70 Jaren bestaat en in ons geheele land door talrijke afdeellngen vertegen woordigd ls. doet een krachtig beroep op allen, zonder uitzondering, mede te hel pen, dezen 8sten Wereld-Dierendag aan zijn doel te doen beantwoorden. Er wordt niet gevraagd, noch verwacht, dat leder ln zijn of haar beurs zal tasten om de Vereenlging door flnancieelen steun krach tiger te maken, al ls die steun natuurlijk altijd noodig om te kunnen helpen. Van meer belang is deze maal, dat leder zelf Iets doet, waardoor dierenleed wordt op geheven. of tenminste verminderd. Op 4 October ls het Wereld-Dierendag! Doet uw deel! Van deze werkloozen waren er, blijken» mededeeling van den directeur-generaal voor de werkverschaffing en steunverle ning, 51.769 personen geplaatst bij een werkverschaffing. Bovendien waren einde Augustus nog 3299 met flnancieelen steun van de Overheid Ingevolge de loonbljslag- regeling tewerkgesteld ln 'het land- en tuinbouwbedrijf. Dit laatste aantal ls niet begrepen onder het als werkloos opge geven aantal personen. Het aantal werkzoekenden ls blijkens het bovenstaande sedert 31 Aug. 1935 ge stegen met 5751, het aantal werkloozen daaronder met 6334. DE SPELLINGSKWESTIE. Geen terugkeer tot De Vries en Te Winkel. Volgens de Standaard is het gerucht, alsof gedacht zou worden aan een terug keer naar de spelling-De Vries en Te Win kel, volkomen ongegrond. ONTSLAG AAN DE ZINKWITFABRIEK TE EISDEN. In de zlnkwltfabrlek te Eisden ls een kennisgeving voor de arbeiders aange plakt. waarin met een opzeggingstermijn van zes dagen ontslag wordt aangezegd. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zal morgen en die van den minister van Onderwijs op 7 October niet plaats vinden. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal ln de maand October niet plaats hebben. Onderstaande berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag opgenomen. STUWDAM INGEWIJD. BOULDER CITY (Colorado). 1 Oct. (Ha- vas). President Roosevelt heeft heden met een rede den Boulder-dam Ingewijd, den grootsten stuwdam ter wereld. De bouw van deze. dam kostte de regee ring 165 mlllloen dollar. De dam ls 222 meter hoog en 360 meter lang, en dient tot het verzamelen van water .waarvan de kracht zal worden gebruikt voor het opwekken van electrlciteit voor het ge heele Zuid-Westen van de Ver. Staten. Tevens wordt het water gebruikt om een groot deel van Colorado te lrrlgeeren. o DUITSCHE VLIEG-ONGEVALLEN. BERLIJN. 1 Oct. (Havas). Eerst heden is bekend geworden, dat bij de manoeu vres van de luchtmacht, welke verleden week bij Warnemünde werden gehouden, bij twee vliegtuigongelukken, zeven perso nen om het leven zijn gekomen. Een Jachtvliegtuig en een bombarde mentsvliegtuig kwamen in botsing. De vijf Inzittenden vonden den dood. In den mist vlogen twee jachtvliegtui gen tegen elkaar: de twee piloten kwamen om het leven. EEN DAGBOEK VAN COLUMBUS GEVONDEN? LONDEN. 1 Oct (Reuter). Volgens een telegram uit Moskou heeft men in de staatsarchieven van het museum Kargopol een persoonlijk dagboek van Columbus gevonden. Op de eerste bladzijde staat Christoohorus Columbus eigenhandig ge schreven aan mijn zoon Diego 3 Augus tus 1492". o SPAANSCH SCHRIJVER GEARRESTEERD MADRID. 1 Oct. (D.N.B.) Od grond van de aangifte van den Dultschen Consul te Bilbao. Is de Spaansche schrijver An tonio Esplna die een voor Hitier beleedl- gend artikel had eepubliceerd ln verschei dene Spaansche bladen, gisteren ln hech tenis genomen en in de gevangenis op gesloten. RECLAME- 1414» DE WERKLOOSHEID. De Directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling deelt mede, dat ln de week van 9 tot en met 14 September het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbe sluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen be droeg 544.600, waarvan 75.200 landarbei ders In de maanden Mei tot en met Nov. worden geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 469 400 verzekerden bedroeg 29,8 In de vorige verslagperiode (26 tot en met 31 Augustus 1935) bedroeg de werk loosheid 30 »/o. In de overeenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 26,4 '/i en 24 5 Bij 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 14 September 1935 in totaal 376.022 werkzoekenden Inge schreven. onder wie 355.518 mannen Van deze werkzoekenden waren er 358.551 werkloos, onder wie 343 041 mannen. Op 31 Augustus 1935 bedroeg het aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 370.271, onder wie 352,217 werkloozen. DE ORGANIST C. DE WOLF. t Hoofdleeraar aan het hoofdstedelijk Conservatorium. Op 56-jarlgen leeftijd is te Arnhem gis termiddag overleden de heer C. de Wolf. De heer De Wolf was een bekend organist en hoofdleeraar aan het Conservatorium te Amsterdam, Voorts is hij de componist van verschillende orgelwerken. De heer De Wolf behaalde ln 1901 de Prix d'Excellence voor orgel aan het Amsterdamsch Conser vatorium Hij was achtereenvolgens orga nist te Ouderkerk, Hilversum en laatste lijk te Arnhem, terwijl hij eenige jaren leeraar was aan het Conservatorium te 's-Gravenhage. o TIJDSCHRIFTEN. Het Maandblad Publieke Werken, bevat een verhandeling over: „Een belangrijke Koninklijke beslissing betreffende het uit breidingsplan van Hilversum", door den Gemeente-architect W. M. Dudok, Verder beschouwingen over „Lekkage van grond water in een bemalen rioolstelsel" door lr. P. Dekker en „De vernieuwing van het ka daster te Eindhoven" van den heer W. F. Stoorvogel, hoofd van den landmeetkun digen dienst van het kadaster te Eind hoven. a-4

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 14