STOKHU f5D0:GEWONNEN! kus* ótifsoo.-#»""! DE KOMENDE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. LE1DSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 2 October 1935 Ontevredenheid over de politiek der „Nationale Regeering". De kansen van een oppositioneel blok. GEMENGD NIEUWS. reclame- Bowl... SPREEKCEL. reclame. KERK- EN SCH00LNIEUWS predikbeurten VOOR DONDERDAG 3 OCTOBER. reclame. FINANCIEN. Door Sir Herbert Samuel, oud-minister van binnenlandsche zaken in Engeland; leider der Liberale fractie in het Lagerhuis. Wanneer zullen de volgende verkiezin gen in Engeland plaats hebben? En wat zal er het resultaat van zijn? Zal er een verandering komen in de oriënteering van de Britsche politiek? Vele menschen in vele landen stellen deze vragen. De levensduur van het huidige parle ment kan voortduren tot October van het volgend jaar. De termijn bedraagt vijf jaar en dit parlement werd gekozen in den herfst van 1931. Maar in de practijk worden de verkiezingen in ieder geval korten tijd voor de wettelijke grens ge houden. Soms worden ze op zeer vroegen datum gehouden, n.l. wanneer de aan het be wind zijnde regeering een verlies lijdt in het Lazerhui: of van oordeel is. dat een vroegere verkiezing meer in haar belang Is dan een late. Gesteund door haar enorme parlemen taire meerderheid zal de tegenwoordige regeering in het Huis niet verslagen wor den. tenzij zich een of andere politieke omwenteling voordoet, waarvan echter op het oogenblik niets te bekennen valt. In het debat zou zij misschien verslagen kun nen worden maar niet door het stemmen tal. In de vorige eeuw was er eens een Britsche minister die op een oogenblik, dat de regeering in het debat hevig in het nauw gedreven werd. verklaarde: „Tenslotte is een meerderheid het beste antwoord". Of de regeering het parlement dezen herfst of den volgenden zomer zal ontbin den weet niemand. En het is op het oogen blik ook niet mogelijk, dat iemand het zou kunnen weten. Want er is alle reden om te gelooven. dat de premier, de heer Bald win. nog geen beslissing genomen heeft. Er zijn factoren die tot uitstel kunnen leiden Vele conservatieve leden die den laatsten keer onverwacht werden gokozen. zullen ongetwijfeld hun zetels verliezen; hun invloed zal voor uitstel gebruikt wor den. Het is mogelijk, dat de opleving in den handel en de geleidelijke daling in de werkloosheid die op het oogenblik is waar te nemen, blijft voortduren en hoe meer dat het geval is, hoe sterker de electorale positie van de regeering worden zal. En er is tot nog toe geen noodzakelijke reden om de verkiezingen te houden voordat het normale einde van den levensduur van het parlement in zicht is; het zou duidelijk zijn. dat de verkiezingen uitsluitend waren uitgeschreven omdat de regeering er haar voordeel in zag en dat zou juist een uit werking in haar nadeel hebben. Er zijn factoren, die voor een vervroegde verkiezing aangevoerd kunen worden. De werkloosheid kan verergeren gedu rende den herfst en den winter; de re geering zou er den voorkeur aan kunnen geven het risico van de gevolgen te willen vermijden. De eerstvolgende begrooting zou moei lijkheden kunnen opleveren; de uitgaven stijgen en het is mogelijk, dat de inkom sten er geen gelijken tred mee zullen houden: een verkiezing voor April wan neer de begrooting moet worden aange boden zou veiliger kunnen zijn. Er is ge durende de laatste maanden een breed- opgezette en kostbare propaganda voor de regeering gevoerd; de Conservatieve Partijleiders verlangen naar een spoedige verkiezing, voordat het effect van de actie verdwenen is. Welke van deze twee groepen argumen ten zal de overwinning behalen? De heer Baldwin weet het niet. Hoe zou iemand anders het dan wel kunnen zeggen? Diegenen in andere landen, die zich een meening willen vormen over het waar schijnlijke resultaat van de verkiezingen, hetzij deze vroeg of laat plaats hebben, wil ik een kort overzicht geven van den poli- tieken toestand in Groot-Brittannië. Wij hebben eenerzijds het machtige blok der Conservatieve Partij met 460 van de 615 zetels in het Lagerhuis: met een machtige organisatie in vrijwel elk kies district en altijd in staat over ruime fondsen te beschikken. Er mag zich van tijd tot tijd eenige interne verdeeldheid voordoen (zooals bij de wet over Britsch- Indiëi deze verdwijnt onmiddellijk, wan neer het er om gaat macht te winnen of te behouden. De Conservatieve Partij gaat de alge- meene verkiezingen als een sterk partij- complex tegemoet. Zij zegt een construc tieve politiek te voeren, wat echter door haar tegenstanders bestreden wordt. In nauwe relatie met de Conservatieve Partij staan de kleine politieke groepen van .National Labour" onder leiding van den heer Ramsay MacDonald en .National Liberal" onder leiding van Sit John Si mon. Geen van beiden beschikt over een partij-organisatie die hen in het 'and on dersteunt De herkiezing van hun leden in het Lagerhuis hangt bijna geheel af van de Conservatieve stemmen Daarom zijn zij niet in staat een onafhankelijke actie te voeren. Aan den anderen kant staat de groote Labour Partij, zij speelt een actieve rol in het grootste deel der kiesdistricten, staat aan het hoofd van een groot blok, hoewel verre van eensgezinde stemmen onder de arbeiders en Kan altijd od eenige millioenen aanhangers rekenen. Maar ook hier wijzen tegenstanders od een zwak punt: niet hel ontbreken van een oo'itiek, maar een al te sterk om'ijnde noltt,rk; een te stiizz- aan Pen pro gram van auctie0'? nat'npe'l-at'e in de industrie den handel en d° flnanc'ën "en program dat naar hun oordeel verkeerd is rngept?ld Daar tusschenin staat een groot blok kiezers dat zeer ontevreden over den be- staanden toestand is en het zelfvoldane optimisme van de huidige regeering reso luut verwerpt Het wenscht ingrijpende veranderingen aan te brengen in de na tionale DOlltiek. doch kan het principe van nationalisatie als het eenige middel tot dit doel niet aanvaarden Deze meeningen waren en zijn voornamelijk belichaamd in de Liberale Partij. Er zijn op het oogenblik verscheidene groepen die met dezelfde ideeën bezield zijn en die er ook een in vele opzichten gelijkluidend program op nahouden De heer Lloyd George is in de politieke arena teruggekeerd met een frischheid. een energie een kracht en een welspre kendheid. die een logenstraffing vormen van zijn zeventig jaren. Hij doet een be roep op het groote aantal kiezers, dat on tevreden is over ae Conservatieve Partij en evenmin speciaal ingenomen is met een der andere parttien. Lloyd George ont kent daarom dat hij het plan heeft zich bil een bestaande partij aan te sluiten of een nieuwe te vormen. Op deze basis heeft hii den steun ver kregen van de leiders der machtige .Vrije" Protestante Kerken dat zijn de kerken, die buiten de Episcopale Kerk van Enge land staan en dat van een groot aantal invloedrijke mannen en vrouwen in ver schillende deelen van het land. Hij heeft onlangs verklaard, dat het volgens zijn meening een ramp van de eerste grootte" zou zijn, wanneer het mandaat van de tegenwoordige regeering bij de aanstaande verkiezingen zou worden verlengd. Lloyd George heeft een omvangrijk pro gram van actie ongesteld. Dit is in de eerste plaats gericht op de handhaving van den vrede door middel van den Vol kenbond en in de tweede plaats op het vinden van werk voor de werkloozen. die nog steeds bijna twee millioen in aantai zijn, door de onmiddellijke uitvoering van groote werken. Hij houdt overal in den lande voordrachten om deze politiek te propageeren en zoo mogelijk een meening te vestigen die sterk genoeg zal zijn om bij de volgende verkiezingen haar invloed in een aantal kiesdistricten te doen gelden. Andere onafhankelijke bewegingen zijn ontstaan met soortgelijke bedoelingen voor oogen, maar met minder publiciteit en steun. De vraag is nu of de verschillende groe pen van links zich zullen vereenigen en bij de aanstaande verkiezingen een ge meenschappelijk front zullen vormen. De Liberale Party is geen tegenstander van de een of andere soort algemeene actie. Zij weet heel goed dat er dingen zijn. die zoowel deel uitmaken van haar eigen program als van dat der Labour Partij en van Lloyd George. Lloyd George heeft geen enkele verkla ring in het nadeel van een dergelijke ont wikkeling afgelegd. Hij heeft integendeel de gereserveerdheid van de Labour Partij streng becritiseerd. Want het is de houding der Labour Partij, op het oogenblik de groote der drie groepen, welke de belemmering vormt. Haar leiders toonen zich in geenen deele bereid tot het aangaan van een combinatie een bondgenootschap of een verstandhou ding met anderen. Zij eischen het socialisme en wenschen of verwachten geen steun van hen die geen socialisten zijn. Op deze basis maakt de Labour Partij oo het oogenblik geen vorderingen in het land. Haar stemmencijfers waren bij de laatste tusschentijdsche verkiezin gen heel wat lager vergeleken bij de cijfers in dezelfde districten bij de verkiezingen van 1929 De leiders maken geen geheim van het feit. dat zij geen meerderheid van hun partij verwachten in het volgende Lagerhuis. Zoolang als van haar kant deze houding gehandhaafd wordt, zoolang zal het waar schijnlijk blijven, dat de huidige regeering haar macht behoudt, ofschoon met een verminderd aantal aanhangers in het Lagerhuis. En toch. men kan nooit weten. Er kan iets gebeuren in het land of daar buiten. dat de geheele situatie zal wijzigen. Disraeli zei eens: „In de politiek ge beurt altijd het onverwachte". (Nadruk verboden). Vruchten op sap en Vruchtenwijnen Heerlijk! Bovl.eemaakimei ïrntftien on San cd Meiwim Maar cao meel 0 ie lianen ran Slokhaizeo - de silBéndcrnicliicn od sap... lader- daad - een Deer lijke combinatie. zuiver cn Hoed! DE ROOFOVERVAL TE 'T ZAND. De daders bekennen. Te 't Zand (N.-H.) had Zondag, gelijk gemeld, een brutale roofoverval plaats, waarbij twee jonge mannen aan een wan delende dame een handtaschje ontrukten en er met hun buit van dooi gingen. ZIJ werden nagezeten door twee Jongemannen, wlen het gelukte, het tweetal te achter halen en hen aan de politie te Schager- brug over te leveren. Bit een huiszoeking, door deze politie verricht kwam aan het licht, dat de twee verdachten, de gebroeders T. uit Den Hel der, zich aan verschillende Inbraken had den schuldig gemaakt. Er werd n.l. een zeer gToot aantal gestolen voorwerpen gevon den. Bij het verhoor bekenden de twee gebroeders, den overval te hebben gepleegd en tevens, dat zij voorraden aardappelen, groenten, konijnen, enz. hadden gestolen. Alle nog aanwezige voorwerpen werden in beslag genomen. Een 25-tal konijnen kon aan de eigenaars worden teruggegeven en de beide verdachten werden gisteren op transport gesteld naar Alkmaar en inge sloten in het huis van bewaring. LIJK GEVONDEN BIJ ONBEWAAKTEN OVERWEG. Een spoorwegarbeider heeft gisteravond omstreeks halfacht. op de spoorlijn 's-Her- togenboschVlijmen het stoffelijk over schot van een man gevonden nabij een afgelegen onbewaakten overweg, die naar de polders leidt. Hij waarschuwde hevig ontdaan de ge meentepolitie te Den Bosch, die zich ter stond naar den overweg begaf, waar zij spoedig een geheel vernield rijwiel vond en een vijftig meter verder het lijk van een man van middelbaren leeftijd. Uit de op hem bevonden papieren kwam vast te staan, dat het slachtoffer de land bouwer J. Boon uit Vlijmen was. een vader van zes kinderen, woonachtig in den Wolput. Hoogstwaarschijnlijk heeft de man den trein, die om 7.09 uit Vlijmen vertrekt, niet hooren aankomen, daar omstreeks dien tijd een hevige regenbul neerviel. De man verkeerde in zorzelijke omstandigheden, zoodat de mogelijkheid ook niet is uit gesloten, dat liij in gedachten verzonken den overweg heeft willen passeeren. De machinist van den trein heeft van het ongeval niets bemerkt. „Tel." EEN DOORTASTENDE DEURWAARDER. Het doortastende optreden van een deur waarder en zijn helpers heeft gisteren zeer waarschijnlijk een schietpartij voorkomen. Genoemde ambtenaar had opdracht be slag te leggen op huisraad en inventaris van een kleinen wihkèl aan den Overtoom, tusschen de 2e Consta'ntljn Huygensstraat en Anna Vondelstraat te Amsterdam. Töen hij zich om ongeveer 1 uur onder hevig protest van den eigenaar van deze taak kweet, haalde laatstgenoemde, een onge veer 50-jarige man, plotseling een revolver voor den dag, welke hij op den deurwaar der richtte. Deze bedacht zich geen oogen blik, maar wierp zich op zijn tegenstander, die na een hevige worsteling, waaraan ook de helpers van den ambtenaar te pas kwamen, overmeesterd werd. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die den winkelier naar het bureau Leidsche Plein heeft gebracht. Hij zal wegens poging tot doodslag ter beschikking van de justitie worden gesteld. De revolver, die met 6 scherpe patronen geladen was. is in beslag genomen. 1368 DRIE ARRESTATIES TE ARNHEM. In verband met de vreemde historie met een Duitscher te Arnhem, waarvan wij de zer dagen hebben melding gemaakt, kan nog worden gemeld, dat de politie een on derzoek heeft ingesteld met het gevolg, dat drie bekende communisten zijn gearre steerd, terwijl ook het gemeenteraadslid B. naar het hoofdbureau van politie werd overgebracht, doch later weer werd los gelaten. Na het voortgezette politieonderzoek is echter het raadslid B. weer gearresteerd en vermoedelijk zullen nog enkele andere per sonen worden aangehouden. De drie aanvankelijk aangehouden ver dachten zijn reeds ter beschikking van de justitie gesteld als verdacht van bedrei ging. Ook de Duitscher, die zich M. noemt, is op grond van de Vreemdelingenwet voor- loopig ter beschikking van den commis saris van politie gebleven. De politie stelt een uitvoerig onderzoek in, ook in het buitenland om gegevens te verzamelen omtrent deze geheimzinnige zaak. Tot dusver is men er niet in geslaagd den brief, welke de Duitscher zou heb ben overhandigd, te vinden, evenmin als de revolver waarmede hij bedreigd zou zijn. (Vad.) NEDERLANDSCH RESERVE-OFFICIER IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. Wegens verdenking van steunvcrleening aan de illegale communistische partij. Een afdeelingschef van een bekende firma te Amsterdam was in het begin van de maand September voor een particulier bezoek naar Duitschland vertrokken, doch sindsdien heeft men niets meer van den man gehoord. Thans blijkt, dat hij te Keu len is aangehouden en ingesloten te Düs- seldorf. Hij wordt ervan verdacht een geld bedrag aan een instantie van de illegale communistische partij te hebben overhan digd. Aan de directie van de zaak. waar hij werkzaam was, is echter niet bekend dat de man betrekkingen zou hebben onder houden met de communistische beweging. De gearresteerde is reserve-luitenant- waarnemer te Soestérberg en heeft daar nog deelgenomen aan de herhalingsoefe ningen in de m^and Augustus. Binnenl: irt zal hij zich voor de Duitsche rechtbank hebben te verantwoorden. Het misdrijf valt volgens het Duitsche wetboek yan strafrecht onder „hoogverraad". MAN DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Een ongeveer 24-jarige man gaf gister avond om ongeveer 8.15 uur den chauffeur van een zwaar beladen vrachtwagen, welke op de Weesperzijde in de richting Dlemen reed, bij de Kruislaan een teeken, dat hij gaarne zou willen mederijden. De chauffeur stopte, waarna de niet-be- talende passagier onmiddellijk op den wa gen klom. Toen de chauffeur de auto weer op gang had gebracht, geraakte de man zijn evenwicht kwijt met het noodlottige gevolg, dat hij op straat viel en één der wielen van den wagen over het lichaam kreeg. In zorgwekkenden toestand is hij naar het Onze Lieve Vrouwe-Gasthuls vervoerd. DOODELIJK ONGELUK MET EEN LIFT. In de aardewerkfabriek „de Sphinx" te Maastricht, is gistermiddag een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan de 16-jarige J. Jongen uit Limmel het slachtoffer is ge worden. HIJ bevond zich op de eerste verdieping van een der hoofdgebouwen en wilde met de electrische lift naar boven gaan. Hij stelde de lift in beweging vóór hij er zelf was binnengegaan. Daardoor gelukte het hem niet meer, in de lift te springen; hij bleef met het bovenlichaam op de vloer van deze Installatie hangen en werd tegen het plafond van de tweede verdieping doodgedrukt. BUITENLANDSCH GEMENGD. GEHEIME DUITSCHE RADIO- INSTALLATIE. Naar uit Palma op Majorca (Spanjel wordt gemeld aan het Agentschap Fabra, heeft de politie aldaar een geheime radio installatie ontdekt ten huize van een Duitscher. Zij verrichtte talrijke arrestaties en nam verder verschillende documenten in beslag? die men van groot belang acht. De militaire autoriteiten houden zich eveneens met de zaak bezig. ENGELSCH VLIEGTUIG GEVALLEN. Een te Calshot gestatlonneerd militair vliegtuig is nabij het eiland Wight in zee gestort De piloot werd gedood. GRIEZELIGE VONDST. Twee mannen die van een brug bij Moffat in Dumfriesshire (Schotland) in een ravijn keken zagen Zondagmiddag een in papier gewikkeld pak op den bodem liggen waar oen arm uitstak. Zij waar schuwden de politie, die bij nader onder zoek op verschillende plekken twee hoof den, twee voeten, een arm, een hand en een aantal beenderen gevonden heeft. Een van de hoofden was verpakt in een krant van 8 September. De schouwing van de deelen heeft uitgemaakt dat zij behoort hebben tot de lichamen van een jonge vrouw en een man van middelbaren leef tijd, maar. overigens staat de politie nog voor een compleet raadsel. De wijze waarop de llchaamsdeelen vaneengereten zijn wijst echter op het werk van een waanzinnige. De eerste taak i" t^anr. - identiteit car u. i-rs vast te stellen. WEER EEN „GARAGE" MOORD. In een garage te Brooklyn (New York) heeft een laffe moord plaats gevonden. Een lid van een afpersersbende, Joseph Amberg en zijn chauffeur, werden afgemaakt. Drie mannen als monteurs gekleed, waren Amberg en zijn chauffeur in de garage gevolgd, hadden het hevig geschrokken personeel bevolen uit den weg te gaan, zetten Amberg en den chauffeur tegen den muur en schoten de twee dood met een machinegeweer. De moordenaars zijn ont komen. BORSTBEELDEN VAN LENIN EN STALIN OP BERGTOPPEN. Een Russische infanterie-divisie ls een tiendaagschen marsch begonnen naar de Kaukasische bergtoppen Sjagdag en Baoa- dag, die 4280 M. hoog zijn. Op deze berg toppen zullen de borstbeelden worden aan gebracht van Lenin en Stalin. AUTO TE WATER GEREDEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag ls de 24-jarige Florimond Vervenne met fcijn auto in het kanaal van Terneuzen ge reden op ongeveer 500 M. afstands van de brug van Terdonck. De heer V. werd gered, doch de'drie andere inzittenden, bewoners van Selzaete, konden slechts als lijken wor den geborgen. ONGELUK MET MILITAIR TOESTEL TIJDENS DEMONSTRATIE. De Fransche vlieger Guignard heeft met een Fransch militair vliegtuig een demon stratie gegeven boven het vliegveld Evere. De demonstratie geschiedde voor eenige officieren van het Belgische leger, aange zien men in onderhandeling is over de le vering van legertoestellen. Toen het vlieg toestel zich op ongeveer 1000 M. hoogte be vond, brak plotseling een der vleugels met het gevolg, dat het toestel recht omlaag viel. De piloot zag nog kans tijdig zijn val scherm te openen, doch hij kwam niette min zoo ongunstig terecht, dat hij eenige kwetsuren opliep. PARKEER-KLACHT. Een abonné wijst er op, dat, nu de ge meente parkeerterrein heeft Ingevoerd met vaste prijzen (10 ct. voor een auto, 25 ct. voor een vrachtauto) er voor de toezicht houdende werkloozen vrijwel niets over blijft. De gemeente moet n.l. zelf hebben resp. 5 en Ï0 ct. Bij 40 auto's en 10 vracht auto's krijgt de man zelf 40 x 5 ct. en 10 x 10 ct. Samen f. 3.50 Waarvan dan nog 2/3 van den steun word* afgetrokken, zocdat hij overhoudt f. 1.17. En dat voor een heelen dag! Op verandering voor 3 Oct. wordt krach tig aangedrongen. 1 401 De heer H. Rouwenhorst, Tulpenlaan 22, Apeldoorn, heeft den hoofdprijs voor September ge wonnen in den grooten Palmolive wedstri|dl Een chèque van f500.- is hem reeds ter hand gesteld. Van 16 t/m 30 September werden Fonaers rijwielen ter waarde van (39.50 (of, naar keuze, (35.- contantl ge wonnen doori 16 Sept. Me|. Celine Haas, Terheiiden- str. 6, Breda? 17 Sept. Keney, Pr. Maurltsl. 144, Beek; 18 Sept. J. Ebben, Treebeek 46, Heerlen? 19 Sept. J. A. Vogelpoel, Curacaostr. 9, A'dam? 20 Sept. J. de leeuw, v. Dekomoloon 3, Heerenveen; 21 Sept. K. lenaerts, Sta- tensgl. 126, Maastricht? 23 Sept. M. Boerdam, A. Hoog- vl.str. 20, Vlaardingen? 24 Sept. J. B. v. Heerde, Voor stod 8, Vollenhove? 25 Sept. P. v. d. Spek, Dlntelstr. 76, A'dam? 26 Sept. Mevr. A. Smeenk-Kleiimans, Stolbergl.3, Utrecht; 27 Sept. Mevr. A. d. Hertog-Cassa, do Jagerstr. 16, R'dom28 Sept. Me|. T. Roebers, An|ellerstr. 6, Zwol le? 30 Sept. Mej. Cafh. de Wit, Insullndeweg 154, A'dam. Schrijf ons in 30 woorden of minder waar om U Palmolive zeep verkiestl Dagelijks 51 winkansen - en maandelijks een hoofd prijs van f 500.—. Vraag Uw winkelier om volledige inlichtingen. Stel niet uitl 1378 PRIJZEN IN OCTOBER! LEIDEN. Geref. Gem. (N. Rijn)Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Lamaln van Rotterdam. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestr.)Nam. half acht, ds. M. Heikoop van Utrecht. RIJNSATERWOUDE. Chr. Geref. Kerk: Nam. 8 uur, ds. Ve- lema, van 's-Gravenzande. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Augustinusga, J. Wiersma cand. en hulppred. te Haren (Gron). Bedankt: Voor Drachten (Evang.) Th. E. v, d. Brug. te Oosternieland. Voor Randwijk L. Blok te Brandwijk. Aangenomen: Naar Wleringermeer- Slootdorp B. Nijholt, cand. te Leeuwar den. GEREF. KERKEN. Drietal: Te Wierden, J. ten Hove, te Gees; E. Masselink te Eibergen en W. Scheele te Hoogersmilde. Beroepen: Te Leerdam, H. Volten te Bolnes. Te Surhuisterveen, H. J. Booy te Hijken. Aangenomen: Naar Donkerbroek A. NijhuLs, cand. te Sneek. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Kornhorn, A. H. Hilbers, te Groningen. DS. I. TONKENS. t In den ouderdom van ruim 55 jaar, is te Epe plotseling overleden ds. I. Tonkens, predikant bij de Geref. Kerk aldaar. Izaak Tonkens werd 7 Dec. 1879 te Gro ningen geboren en ontving zijn opleiding aan de Theol. School aldaar. In 1905 candidaat geworden aanvaardde de over ledene 16 Juli van dat jaar te Langeslag, het predikambt, sprekende over 1 Cor. 2 2. Ds. Tonkens stond achtereenvolgens te 's-Gravenland, Lutjegast, Bergum en sedert 1927 te Epe waar hij door zijn zwa ger, ds. E. v. d. Laan van Zuidlaren, werd bevestigd en aan welke gemeente hij zich verbond met Col. 1 28 en 29. Ds. Ton kens was quaestor van de classis Apel doorn en bestuurslid van het Chr. Mil. Tehuis te Oldebroek. INTREDE PROF. DR. A. M. BROUWER ALS OPVOLGER VAN WIJLEN PROF. DR. D. PLOOY. Gistermiddag heeft prof. dr. A. M. Brou wer, tevoren kerkelijk hoogleeraar, als op volger van wijlen prof. dr. D. Plooy, be noemd als gewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, zijn colleges geopend met een oratie over: „De studie van het Nieuwe Testament". 12 DRAISMAvanVALKEMBURQ'S- A -'iLEVERTR/ DE NEDERLANDSCHE BANK. De goudvoorraad is afgenomen met bijna f. 6 millioen. Blijkens den weekstaat per 30 Septem ber van De Nederlandsche Bank is in de afgeloopen week de goudvoorraad vermin derd met f. 5.829.744 tot f. 536.080.978, te gen f. 541.910.722 op 23 Sept. f. 562.940.597 op 15 Sept. en f. 599.708.019 op 9 Sept. j.l. De bankbiljetten-circulatie nam toe met f. 33.243 490 tot f. 819.317.255. Het beschikbare metaalsaldo vermin derde met f. 18.237.796 tot f. 213.616.395. 23

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10