PAST OP DE ZAKKENROLLERS! 76*té Jaargang MAANDAG 30 SEPTEMBER 1935 No. 23165 STADSNIEUWS. WENKEN IN HET BELANG VAN DE GOEDE ORDE TIJDENS DE 3-0GT0BERTEESTEN. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen, van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling .Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnt per 3 maanden f. 2.30 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden 4- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. LEIDSCH CRISIS-COMITÉ. Woensdagcollecte 2 October. Straatcollecte 3 October. Men schrijlt ons: Twee collecten, die meer dan al hare voorgangsters zullen moeten helpen en steunen. De nood blijft nijpen, waardoor de aanvragen om ondersteuning voor de komende najaars- en wintermaanden nog immer stijgen. De noodkreet van zoovelen geeft het Leidsch Crisis-Comité weer nieuwen moed om met alle krachten deze collecten drin gend aan te bevelen. 2 October huiscollectc. Dan zullen de U bekende dames weer eens aan Uw deur kloppen om Uwe gave in ontvangst te nemen. 3 October straatcoUectc, waarvoor een groot aantal collectanten zich heeft aangemeld om U een speldje ten verkoop aan te bieden. „Houdt dus Uw zilveren penning gereed!" En mocht U deze dagen niet ln de gele genheid zijn geweest Uw offer te brengen of was dit nader bezien te klein, dan be staat nog postrekening 188690, die zwij gend doch dankbaar iedere gave aanvaardt. Velen zijn nog afhankelijk van de op brengst van deze collecten. „Hoe meer U ons geeft, hoe meer wij kunnen doen". Mogen deze woorden van H. K. H. Prinses Juliana de eere-voorzltster van het Nationaal Crisis-Comité in vervulling Mr. A. J. Romijn. voorzitter. Dr. P. Fehmers, 2e Voorzitter. P. A. v. Aggelen, 2e Secretaris. G. R. D. Crommelin, Penningmeester, Mej. D. M. J. Coebergh, 2e Pennlngmeesteresse. Wie helpt het Comité aan broodjes, ver snaperingen e.d. om onzen collectanten een verkwikking aan te bieden. DE MICA IN OCTOBER. Ook de Leidsche middenstand doet mee. Dt drie samenwerkende Middenstands bonden organiseeren, zooals reeds vroeger gemeld werd, in tal van plaatsen van Nederland, waar deelnemende midden- standsvereenigingen gevestigd zijn, een gezamenlijke middenstandscampagne, de MICA-1935 geheeten en wel van 1426 October as. Ondanks het feit, dat de MICA dit jaar voor het eerst wordt gehouden, doet een zeer groot aantal middenstandsvereeni- gingen mee. Nog dagelijks komen de aan meldingen binnen en veilig kan het aantal plaatsen in Nederland, waar van 1426 October de MICA-vlag in alle straten zal wapperen, op 200 worden geschat. Millioenen en millioenen puzzle-stukjes (mica'tjesl zullen ten behoeve van de prijsvraag aan het publiek worden uitge reikt. De nationale voorbereiding van deze MICA berust in handen van een Uitvoe rend Comité, gevestigd Heerengracht 580, Amsterdam. In de verschillende plaatsen zijn plaat selijke MICA-comité's opgericht, die voor extra-attracties zullen zorgen. In verschil lende plaatsen zullen straatversieringen worden aangebracht, terwijl hier en daar ook verschillende wedstrijden op het pro gram staan. Naar wij vernemen neemt ook de Leidsohe Middenstand aan deze actie deel. DE POSTDIENST OP 3 OCTOBER. Op 3 October a.s. zal het Postkantoor hier ■ter stede om 12.30 worden gesloten. Er zullen 2 briefpostbestellingen worden uitgevoerd en wel te 7 en 18 uur en 1 pak- ketoostbestelling te 8 u. 45. Busrechthouders zullen na 12 u. 30 hun correspondentie tot 19.30 in ontvangst kunnen nemen langs den ingang door de poort aan de Bloemmarkt. De 3e lichting der stadsbrievenbussen, ook van die te Oegstgeest zal niet worden uitgevoerd. Invordering van quitantiegelden zal niet plaats vinden. De postagentschappen, met de daaraan verbonden telegraaf- en telefoonstations zullen den geheelen dag gesloten zijn. De briefpostverzending door het hoofd kantoor en de lichting der stationsbussen ondergaan geen wijziging. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. In de ledenvergadering van j.l. Zaterdag werd het. bestuur der afd. Leiden van het Nationaal Jongeren Verbond als volgt samengesteld: C. W. v. Santen, voorloooig voorzitter, Mej. L. S. de Lange, secreta resse, W. H. J. A. Boot, penningmeester, P. J. Yperlaan, ondervoorzitter, W. H. Gal las en J. Kooreman, leden. INSPECTIE VOLKSGEZONDHEID. Bij Kon. Besluit ls met ingang van I October 1935 benoemd tot inspecteur van de volksgezondheid bij den dienst, welke in het bijzonder is belast met de hand having van de wettelijke bepalingen be treffende volkshuisvesting, de heer G. F. E. Klers, oud-directeur van het Bouw- en Woningtoezicht alhier, aan wien als ambtsgebied is aangewezen de provincie Zuid-Holland. Bij beschikking van den Minister van Sociale Zaken ls als stand plaats Voor den heer G. F. E. Kiers tot wederopzegging aangewezen de gemeente Leiden. WAAR STAAT MIJN TREIN? In aansluiting op ons bericht van Zater dag j.l., deelt de stationschef ons nog mede, dat ln verband met werkzaam heden aan het station alhier de navol gende treinen naar de richting Haarlem zullen vertrekken van het 2de perron in- plaats van het 1ste perron: 806, 8.46, 8.54, 9.06, 10.06, 11.06, 11.36, 12.06. 13.06. 14.06, 15.06, 16.06, 17.06. 18.06. Op 3 October vindt deze perronwijziging niet plaats, terwijl as. Zaterdag deze wij ziging slechts geldt tot en met den trein van 12.06. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 10.585,09 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f. 1760,16 aan den gemeente-ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat alle aanslagen en beschikkingen binnen vier weken na de dagteekening ten kan tore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moe ten worden Ingeschreven. HET VRIENDSCHAPSFEEST DER ROODE VALKEN. Gewestelijke bonte Avond. De Roode Valken (onderafdeeling der Arbeiders Jeugd Centrale) uit Lelden, Am sterdam. Den Haag. Beverwijk en Broek- op-Langendijk kwamen Zaterdagavond in de groote Stadsgehoorzaal blieen ter ge zamenlijke en eendrachtige viering van hun Vriendschapsfeest. Lang voor den aanvang was de bont getooide zaal vol van het gesnap der hon derden jongens en meisjes, die blijkbaar al heel weinig tijd noofljg hadden om vriend schapsbanden aan te knoopen. Na een kort begroetingswoord van den Leidschen troep leider Koos Webbers riep mr. D. A. van Eek namens de plaatselijke partübeweging allen een hartelijk welkom toe. Spr. zeide er zich over te verheugen, dat zoovelen naar hier gekomen zUn om hun vriend schapsfeest te vieren en dat dit ook de in stemming der ouderen heeft gehad, bleek wel uit de allerwegen betoonde gastvrij heid. waardoor ongeveer 450 Roode Valken bij Leidsche partügenooten konden worden Ingekwartierd. Verheugd is spr. ook om de vreugde der jongeren, die al zijn zij ook niet geheel en al onkundig van de zorge lijke omstandigheden van den hedendaag- schen tijd. toch nog onbekommerd feest kunnen vieren. En ook daarom is het streven der Roode Valken spr. sympathiek omdat zli evenals de oudere generatie tracht de goede kame raadschap. het saamhoorigheidsgevoel en de naastenliefde aan te kweeken. De heer van Eek besloot met den wensch. dat dit feest zoodanig zal worden gevierd, dat er een groote propagandistische waarde van uitga en dat velen zich zullen aansluiten bij de beweging der Roode Valken (aoolaus). Nadat gezamenlijk de Roode Valken- marsch was gezongen, voerden de Haag- sche en Amsterdamsche leden een soort propaganda-revue voor het maandblad De Wiekslag" op waarvan In aantrekkelüken vorm een inhoudsweergave werd geveven, waarbij een spreekkoor, zang. dans mu ziek en een leekensoel e'kaar in bonte af wisseling elkaar opvolgden Een der hoogte punten daarvan vormde de imitatie van de iaarliiksche nederzetting te Vierhouten. Na afloop dezer opvoering sprak de A'damsche troeDleider Is. van der Kar nog een kort slotwoord waarna de geheele stoet, met brandende fakkels naar den speeltuin in .de Kooi" trok waar nog even werd getoefd. Gisteren werd een groote wedstrijd in spoorzoeken gehouden. Jammer dat het weer zoo weinig meewerkte. Niettemin keerden allen hoogst voldaan over het ver loop van dit uitstapje weer huiswaarts. CHR. HIST. JONGERENGROEP. Voor het eerst ln dit seizoen kwam de Chr. Hist. Jongerengroep in „Prediker" bijeen. Na een welkomstwoord van den tweeden voorzitter heeft de heer J. Tym- stra, voorzitter der Chr. Hist. Unie, ge sproken over „Onderwijs en Overheid". Op bevattelijke wijze heeft spr. dit on derwerp van verschillende kanten belicht. Enkele vragen werden nog gesteld. Na de pauze is een sjoelwedstrijd gehou den, waarvoor eenlge prijzen waren be schikbaar gesteld. MILITARIA. In het tijdvak van 30 Sept. t/m. 4 Octo ber 1935 zijn de navolgende reserve-offi cieren van het 6e regiment veld-artillerie alhier gedetacheerd te legerplaats Olde- broek voor het volgen van een schietcursus reserve le luits. v. Wijlick en Evers; de res. kapitein Gellicum en de res. luits. v. Ark, v. Son, Candor, Spierenburg, Broek man. Bogaardt. Het geheel staat onder leiding van den kapitein Taconis waaraan toegevoegd de le luitenant Rode. In het tijdvak van 30 Sept. t/m. 5 Octo ber 1935 zullen bij het 6e regiment veld artillerie de navolgende reserve-officieren onder de wapenen komen voor het volgen van een gecomprimeerden cursus: de res.- le luits. Gerhards, v. Loo, v. d. Wall Bake en de res. 2e luits. Jager, Scheltens, van Sprang, v. Bennekom. De eerste ploeg der lichting 1936. aan gewezen voor de onderofficiers-opleiding bij het bereden gedeelte van het 6e regi ment veldartillerie alhier, uitgezonderd de dienstplichtigen bestemd voor den dienst als treihsoldaat, wordt 2 Januari voor eer ste oefening ingelijfd. Zulks is ook het ge val met de dienstplichtigen dier ploeg, die niet zijn aangewezen voor de opleiding tot onderofficier. VERKEERSONGEVAL. Zaterdagmiddag omstreeks halfeen is de 14-jarige W. D. bij het spelen op de Bree- straat in aanraking gekomen met een taxi, bestuurd door H, J. G. P. S„ waarbij hij door een uitstekend deel van de auto aan het hoofd werd getroffen. Hij werd tegen de straat geslingerd en bleef met een gapende wonde in het achterhoofd be wusteloos liggen. De Eerste Hulpdienst vervoerde den jon gen naar het. Academisch Ziekenhuis. Hoe wel de toestand zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, was hij hedenmorgen vooruit gaande. De politie ondersocht de schuldvraag. Gisteren vierde Zijne Excellentie generaal C. J. Snijders, oud-opperbevel hebber van land- en zeemacht, zijn 83en verjaardag. De Ond.-Off. Ver. Gen. Snijders alhier, bood Zijne Excellentie haar schriftelijke gelukwenschen aan. In verband met de pas geëindigde herhalings-oefeningen, zal in de eerste helft van October a s. na afloop van de jaarvergadering van boven genoemde vereenlging het feit nader in eigen kring worden herdacht, in de Ond.- Off. Cantine der Morschpoortkazerne. Met Ingang van heden heeft de heer W. C. van Hoorn in het pand Apothekers- dijk 31 een administratiekantoor geves tigd. De heer van Hoorn was sinds 1922 werkzaam als eerste assistent bij het Hanze-Advies-Bureau onder directie van den heer J. L. Deumens, terwijl bij diens vertrek als Rijks-Accountant naar Ned.- Indië, het Bureau werd voortgezet onder den naam Wesseling en Co. In totaal is de heer Van Hoorn een dertiental jaren in de branche van boekhoudingen en belas tingzaken werkzaam De heer G. L. de Goederen, hoofd opzichter van gemeentewerken alhier, wenscht zijn 40-jarig ambtsjubileum op 1 October a.s., waarvan wij Zaterdag mel ding maakten, niet te herdenken. De heer de Goederen heeft zich aan elk huldebetoon onttrokken, door zich enkele dagen buiten deze gemeente op te houden Morgen en Woensdag wordt hier ter stede gecollecteerd voor de Toevlucht Chr. Jeugdhulp aan den Zoeterwoudsche Singel. Hopelijk zullen velen voor het goede doel offeren. De Kerkeraad van de Ned. Herv. Ge meente alhier heeft van den heer Suringar een fraai silhouet van den vroegeren Leid schen predikant Schacht, die hier van 1820 tot 1832 heeft gestaan, ten geschenke ontvangen In de Haarlemmerstraat 82 hebben de Gebr. Levie een winkel geopend, genaamd „De Modebeurs". „De Modebeurs" is een winkel van dames-mode-artikelen, zooals kousen, pull-overs, shawls, enz., waarvan een ruime sorteering aanwezig ls. Het interieur ziet er welverzorgd uit. De politie alhier heeft een zekeren E. P. aangehouden onder verdenking van diefstal van een bedrag van f. 50 ten na- deele van den heer S. Het adres van den Leidschen Bestuur - dersbond in ons Blad van Zaterdag j.L was abusievelijk nog onderteekend door den heer J. J van Stralen, den oud-secretaris; dit moest zijn de heer C. Snel. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Maandag 23 Sept. 65, Dinsdag 24 Sept. 65, Woensdag 25 Sept. 63, Donderdag 26 Sept. 62, Vrijdag 27 Sept. 63 en Zaterdag 28 Sept. 62 volw. personen. Niet medeloopen met den optocht. Tijdens het passeeren van den op tocht niet op bruggen of tegen brugleuningen plaats nemen. Niet met serpentines werpen of iets anders doen, waardoor de paar den van den optocht kunnen schrikken. Den weg voor den optocht vrijhou den, waardoor ongelukken wor den voorkomen. Zich houden aan de bevelen der politie. Vóór of tijdens het afsteken van het vuurwerk zich niet ophouden op het terrein van de Haarlem- sche Tram, de daarachter ge bouwde remise, den spoorweg overgang of -brug. De EERSTE HULPDIENST bevindt zich in de school Schuttersveld; de POLITIE bevindt zich mede in die school en in een houten ge bouw op het terrein zelf. De Commissaris van Politie al hier brengt ter kennis, dat het bij politieverordening verboden is op den openbaren weg: a. vertooningen te geven (acro batiek e.d.) b. aapjes, marmotten e.d. dieren te vertoonen; c. verlotingen te houden of gele genheid te geven- tot deel name aan de spelen. Bij constateering van overtreding zal proces-verbaal worden opge maakt, terwijl de voorwerpen, waarmede het feit is gepleegd, in beslag zullen worden genomen. DE ALGEMEENE TOESTAND, Toenemend oorlogsgerucht en groeiende onrust. Het schijnt thans regelrecht naar den oorlog te gaan. Men zie elders het rapport over den ministerraad te Rome. Mussolini breekt feitelijk met den Volkenbond, al besloot hij nog niet tot uittreden Abes- synië heeft dit beantwoord met de alge- meene mobilisatie te gelasten. Verandering in de situatie brengt dat niet. Alleen doet het uitkomen, hoe hoog het oorlogsgevaar is gestegen! De laatste kans op een oplossing schijnt nu nog gelegen in een apart Engelsch- Italiaansche bespreking, waartoe Italië Engeland zeer demonstratief heeft uitge- noodigd. Maar zal Engeland als leider van 't oogenblik van den Volkenbond, zich daarvoor willen leenen? Mogelijk achter de schermen zelfs ver luidt al dat onderhandelingen gaande zijn, waarbij ook Frankrijk is betrokken! doch o.l. in geen geval officieel. De Vol kenbond zal tenslotte het laatste woord moeten spreken! Genève zal nog meer spoed moeten zet ten achter zijn werk. De hoofdgedelegeer den, die vertrokken, worden spoedig te Genève terugverwacht. De Engelsche mi nister Eden zal reeds Woensdag te Genève aanwezig zijn. De Fransche premier Laval zal vermoedelijk Donderdag direct na de kabinetszitting te Parijs naar de Volken- bondsstad terugkeeren. Baron Aloisi. die naar Rome was vertrokken, om aan Mus solini verslag uit te brengen over de situa tie en om nieuwe instructies te halen, zal eveneens Donderdag weer aanwezig zijn. Op dien dag komt, zooals men weet, de raadscommissie van dertien bijeen, die be last is met het opmaken van het defini tieve rapport. Intusschen zijn de militaire experts bezig de mogelijkheid te onderzoeken van het zenden van neutrale waarnemers naar de bedreigde punten om in geval van het openen der vijandelijkheden te kunnen vaststellen, wie van de beide partijen tot den aanval overgaat, hetgeen in verband met het toepassen van economische en ftnancieele sancties van het grootste be lang is. De sanctiekwestie zelf wordt op het oogenblik door de juridische, economi sche en financieele experts van het, Vol kenbondssecretariaat nauwkeurig bestu deerd, zoodat. ingeval van een oorlog geen tijd noodeloos zou verloren gaan en de sancties, ingeval de Raad of de Assemblée daartoe mocht besluiten, direct in werking kunnen worden gesteld. BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam (4e Blad). De marine-manoeuvres beëindigd. (4e BI.)) Gevolgen van den storm; schepen in nood op het IJsselmeer. (Gemengd, 4e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De melksteunregeling gaat in op 29 De cember. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). Het Holl. Bloembollenkweekersgenoot- schap spreekt zich met 12855 stemmen uit voor saneering. (le Blad). BUITENLAND. Na een ministerraad te Rome schijnt oorlog onvermijdelijk. Abessynië mobili seert. (2e Blad, Buitenland en Tel., le Bh). Mislukte verkiezingen in Memel. Ernstige onlusten. (Buitenland en Tel., le Blad). Hitier ontving den Hongaarschen pre mier Goemboes. (Buitenland, le Blad). Verscherpini in den Duitschen Kerk strijd. (Buitenland, le Blad). Engeland antwoordt Frankrijk inzake een of anderen ongemotiveerden aanval in Europa. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Intusschen wordt de stemming in Europa nog steeds verwarder. De verkie zing te Memel is een mislukking geworden tengevolge van de wijze waarop deze is ge organiseerd. Dit maakt in Oost-Europa de situatie zeer gevaarlijk. De Hongaarsche premier Goemboes had gisteren te Berlijn een gesprek van 2 uur met Hitier. Alleen minister Goering was hierbij tegenwoordig. Hiervoor had minister Von Neurath een onderhoud met Goemboes, dat ongeveer 20 minuten duurde. In den namiddag ontving Goemboes achtereenvolgens de Oostenrijksche en Itoliaansche gezanten. Dit laatste trekt zeer de aandacht, even als een plotseling verschijnen van Von Ribbentrop te Brussel, waar hij een onder houd had met den premier Van Zeeland. Men vraagt zich af: wat beteekent dit allemaal? Hitier vertrok bovendien gisteravond per trein naar Oost-Pruisen. Het is voor het eerst, dat Hitler per trein naar Ko ningsbergen gaat. Het bewijst, dat Hitier zeer groote waarde hecht aan de verkie zingen in het Memelland en wordt als een demonstratie tegen Lithauen beschouwd. Men verwacht, dat Hitier nog een „laatste oproep tot de Duitsche broeders van de Memel" zal richten. ENGELAND. Vlootbouw. De admiraliteit heeft de vlootbouw- firma's verzocht haar prijsopgaven te doen toekomen voor het op stapel zetten van 21 oorlogschepen, die op het vlootbouw- program van 1935 voorkomen. Deze 21 schenen zijn onderverdeeld in 3 kruisers. 1 flottielleleider 8 torpedo jagers 3 duikbooten 1 depotschip voor duikbooten. 4 kannonneerbooten en 1 op- m-tingsvaartuig. De leening voor de nationale verdediging welke de regeering thans zou overwegen, zou 40 millioen pd. st. bedragen. Zij zal waarschijnlijk op korten termijn worden uitgegeven voor een periode van 5 a 6 jaar. FRANKRIJK. Moordproces spoedig te verwachten. Nu het Hof van Cassatie het door drie Kroaten ingediende bezwaar tegen de competentie der aangewezen rechtbank heeft afgewezen, zal binnenkort te Aix het proces beginnen tegen de zeven van medeplichtigheid aan den moordaanslag op Koning Alexander van Joego-Slavië en den Franschen minister van buitenland- sche zaken Barthou te Marseille beschul digden. De eerste beschuldigde, de moor denaar Velitsjko, werd enkele seconden na den aanslag door politie-beambten neergeschoten De drie andere Krotatische beklaagden, die zich te Marseille ln arrest bevinden, zijn Kralj, de chauffeur Pos- oisjil en de landbouwer Raitsj. De student Kwatern en Dr. Pawelitsj bevmden zich in de gevangenis te Turijn doch zijn niet uit geleverd, terwijl Iwan Perzewitsj zich te Weenen bevindt. Bij het proces zullen 160 getuigen gehoord worden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1