Het Italiaansch-Abessynisch conflict 76tte Jaargang WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1935 No. 23161 Officieele Kennisgevingen STADSNIEUWS. Ministerrede te Rome en Londen. SCHEEPSVERBINDINGEN. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cts7per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling iWoensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven J10 ets, porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. UITBREIDINGSPLAN, De Burgemeester van Lelden brengt ter algemeene kennis, dat een ontwerp tot herziening van het plan van uitbreiding voor de gemeente Lelden, ten aanzien van de gronden gelegen tusschen den Lam- menschansweg en den Zoeterwoudsche- singel, met ingang van 26 September 1935 gedurende vier weken voor een leder ter Inzage zal liggen ter Gemeentesecretarie, afd. Algemeene Zaken, Rapenburg 12. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. Lelden, 25 September 1935 987 SCHOUW VAN WEGEN. LANEN, ENZ. Burgemeester en Wt ouders van Leiden brengen ter algemeL kennis, dat te beginn. op Maandag 7 October 1935, krachtens het bepaalde bij artikel 17 der verordening van den 6en Juli 1899 (Ge meenteblad No. 15), laatstelijk gewijzigd bij de verordening van den 9en Juli 1928 (Gemeenteblad No. 22) op wegen, lanen, straten, enz. en wateringen en slooten, schouw zal worden gedreven over alle wegen, lanen, paden, straten, kaden, plei nen, hofjes, stegen, sloppen of poorten en gangen, benevens de daarin gelegen of daartoe behoorende bruggen en andere kunstwerken, voor zoover die bijzonder eigendom zijn, en, zonder verhindering, door ot vanwege rechthebbenden, voor het publiek verkeer open staan, alsmede over alle wateringen en slooten, en de riolen ter vervanging daarvan gemaakt, bene vens de daartoe behoorende sluizen, dui kers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor zoover die bijzonder eigen dom zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN Secretaris. Leiden, 25 September 1935. 988 ZESTIGJARIG JUBILEUM DER Fa. B. DE KONING. Groote belangstelling:. Gisteren was 't feest bij de firma B. de Koning aan de Haarlemmerstraat. Zestig jaren lang heeft deze bekende zaak zich weten te handhaven en wat meer zegt, zich gestadig weten uit te breiden! Geen wonder dat talloozen, zakenrela ties zoowel als vrienden en getrouwe koo- pers zich opmaakten den heer de Koning hun -gelukwenschen aan te bieden, ter wijl mede zeer velen schriftehjke felicita ties hadden gezonden of door een bloem stuk of een geschenk bewijs hadden ge geven van medeleven. Wij telden dan ook niet minder dan een 70-tal bouquetten of bloemenmanden, wèl een bewijs hoe zeer zich de fa. de Koning in de algemeene erkentelijkheid mag verheugen. Het feest droeg in verband met de tijds omstandigheden wel geen officieel karak ter, doch het onderscheid tusschen offi cieel en niet-officieel was wel zeer gering, zóó hartelijk ging het dezen middag toe! Aan den vooravond van den jubileumdag was de heer de Koning reeds gehuldigd door het gezamenlijk personeel. Bij monde van den algemeenen chef werd hem toen een fraai fantasiebord van aardewerk en een prachtige bloemenmand overhandigd, hetgeen een mooie inzet was van de gis termiddag gehouden receptie, waarbij den heer en mevr. de Koning door zoovelen de hand werden gedrukt. Een der eersten was de heer Term a at, die namens de leden van de Inkoopcom binatie „Mercurius" een bronzen stand beeld, den handel voorstellend, aanbood, onder het uitspreken van zijn gelukwen schen. Spr. memoreerde den opbouw van de zaak onder de bezielende leiding van den heer de Koning en diens werkkracht en energie. Voorts merkten wij op den heer v. d. Laan, vorzitter van de 3 Octo- ber-vereeniging, voor welke vereeniging de heer de Koning gelijk gemeld ook steeds zulk een groote steun geweest is, be stuursleden van de Leidsche Midden standscentrale, vertegenwoordigers van vele zaken, talrijke vrienden van den heer en mevr. de Koning en de commissaris van politie, de heer R. J. Meyer. Zij allen verheugden zich in dezen voor den heer de Koning zoo inooien dag: met groote voldoening mag deze terugzien op een langdurig tijdperk van ononderbroken ontwikkeling zijner firma, die zich in de Sleutelstad een gerenommeerden naam heeft weten te veroveren! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: B. den Elzen, Leidscheweg 138a, Voor- Echoten; boter- en kaashandel, (afkom stig uit Stompwijk), GEREF. GEMEENTE. Ds. M. Heikoop uit Utrecht heeft een be roep ontvangen naar de Geref. Gemeente alhier. F. VAN OSf In allen eenvoud heeft gistermiddag op Oud-Eik en Duinen te Den Haag de teraardebestelling plaats gehad van den heer F. van Os, die een lange reeks van jaren diende als onder-officier bij het 4e reg. Infanterie alhier, daarna bij de militaire politie en in leven werkzaam was als ambtenaar bij den Voogdijraad te Den Haag. Vele collega's en oud-collega's, waar onder ook velen uit Leiden, woonden de droeve plechtigheid bij. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den secreta ris van den Haagschen Voogdijraad, mr. J. H. Kessler Augzn. en door den heer J. Kesner als vriend, waarna een zoon dankte voor de betoonde deelneming. THEOLOGEN OPENEN HET STUDIEJAAR Evenals in de voorafgaande jaren stelt de Faculteit der Godgeleerdheid alhier zich voor, om ook dit jaar hare colleges te openen met een plechtige bijeenkomst van hoogleeraren, docenten en studenten, en wel op Vrijdag 27 September a.s., des voormiddags 11 uur in het Groot Audito rium der Universiteit. Prof. dr. J. de Zwaan zal de openingsrede uitspreken. Deze bijeenkomst is toegankelijk voor alle belangstellenden. DE WINKELWEEK. Hedenavond tusschen 7 en 9 uur zal ,,Werkmans Wilskracht" ter gelegenheid van de Winkelweek een muzikalen rond gang door de stad maken volgens onder staande route: Groenesteeg, Hooigracht, Haarlemmer straat, Haven, Lage Rijndijk, halfweg kee- ren, waarna: Lage Rijndijk, Heerensingel, Oude Heerengracht, Havenplein, Oude Vest, Pauwbrug, Oude Singel, Steenstraat, Boerhavestraat, Morschstraat, Prinsesse- kade, Noordeinde, Noordeindsplein, Noord einde, Breestraat, Korenburgsteeg, Nieuwe Rijn, Kraaierstraat, Hoogewoerd. Kore- vaarstraat, Jan v. Houtkade, Douzastraat, Steenschuur, Gangetje, Botermarkt, Visch- markt, Hoogstraat, Donkersteeg. Haarlem merstraat, Mare, Vrouwen kerkkoorstraat, Vrouwensteeg. Apothekersdijk, K. Rapen burg, Boommarkt, Aalmarkt, Maarsmans- steeg, Breestraat, Korevaarstraat, Zoeter- woudsche Singel, Witte Singel, Kaiser - straat, Rapenburg. Steenschuur, Hooge woerd, Watersteeg, Hooigracht, Groenesteeg SLUITING VAN CAFé'S OP 3 OCTOBER A.S. Namens de Burgemeester dezer ge meente brengt de Commissaris van Politie ter kennis van belanghebbenden, dat het sluitingsuur voor drankinrichtingen in den nacht van 3 op 4 October a.s. is be paald op één uur. Tot dat uur mogen houders van muziek- vergunningen in hunne inrichtingen mu ziek laten maken. Degenen, die zich alsnog van zoo'n ver gunning wenschen te voorzien, moeten een daartoe strekkend verzoek vóór 30 Sep tember a.s. bij den Commissaris van Politie hebben ingediend. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het economisch doctoraal examen Indologie de heeren J. Bobeldijk (IJmuiden), J V. de Bruyn (Leiden) en O. A. ten Cate (Den Haag); voor het taal kundig doctoraal examen Indologie de heer P. L. Hölscher (Den Haag); en voor het candidaatsexamen wis- en natuur kunde (letter L), mej. G. J. Verboom (Poortugaal). TENTOONSTELLING VAN HONGAAR SCHE SCHILDERKUNST. Een Hongaarsch kunsthandelaar, de heer Kenyeres is op het denkbeeld geko men om een tournée door ons land te ma ken en overal exposities van schilderijen te arrangeeren, teneinde aldus te trachten werk te verkoopen van vele zijner be gaafde landgenooten, die in het eigen land geen afzetgebied voor hun produc ten kunnen vinden als gevolg van de alom heerschende armoede. Vanmorgen heeft hij zijn reizende tentoonstelling ge opend in een tweetal zalen van het Nuts- gebouw. waar zij tot en met Zaterdag a.s zal blijven. Wij vinden er een 150-tal doeken van bekende Hongaarsche en Oostenrijksche schilders o.a. prof. Gaal Ferenc, prof. Kar- pathy, prof. Peczelijk, Palnagy Zsigmond, Ivanyi Grünwald Bela, Aurel Naray, Ne- gely Rudolf, A. Glattër. Joseph Wagner (de ontwerper van de coulissen van Jush- ny's „Der blauwe Vogel"), J. Memeth. Kaddar Bela en vele anderen De organisator zal u bij uw bezoek gaarne nadere bijzonderheden vertellen omtrent de Hongaarsche schilderkunst, haar beoefenaren enhun nooden. Te Rome. De Italiaansche ministerraad van giste ren heeft geen directe besluiten in het conflict genomen. Dit schijnt verdaagd te zijn tot Zaterdag. Volgend communiqué is uitgegeven: Mussolini bracht een kort rapport uit over de ontwikkeling van den politieken toestand, waarbij hij constateerde, dat Italië in Genève geen voorstellen heeft gedaan, maar alleen mondeling heeft doen uiteenzetten, op welke gronden de voor stellen van de Commissie van Vijf onaan vaardbaar waren. Alles wat sedert Zater dag is gebeurd, vormt herhaaldelijk een bewijs, dat de houding van de Italiaan sche regeering niet anders zal zijn. In aansluiting daarop besprak Mussolini eenige artikelen van het Volkenbondspact met betrekking tot de mogelijkheden van de verdere ontwikkeling van den toestand en de houding, die Italië al naar de om standigheden zou aannemen. De besluiten, die de Italiaansche Mi nisterraad heeft genomen, hebben groo- tendeels betrekking op militaire aangele genheden in verband met de troepenzen dingen naar Oost-Afrika. Een der voornaamste besluiten is, dat alle dienstplichtigen van de lichting 1901 tot 1914, die tot nog toe uit gezondheids- of andere overwegingen niet moesten op komen, zich aan een nieuwe keuring moe ten onderwerpen. Een ander belangrijk besluit is, dat de dienst in de naar Oost-Afrika gezonden zwarthemden-divisies gelijk wordt gesteld met die van het gewone leger. De hoogere officieren der fascistische militie krijgen allen automatisch den rang van reserve officier. Voorts worden de tractementjn der naar Oost-Afrika gezonden reservé- officieren gelijkgesteld met die der be roeps-officieren. Onder de wetten, die betrekking hebben op de luchtvaart is er één, die bepaalt dat de leden der regeering en van den Groo- tcn Fascistischen Raad reserve-vlieger- officier kunnen worden. Bovendien wordt een bedrag van een millioen Ure gevoteerd voor den bouw van bomvrije schuilplaat sen op Messina. Tenslotte is besloten, dat de subsidies, die particulieren tot nog toe konden krij gen bij de aanschaffing van een sport- vliegtuig, ook zal worden toegestaan aan vereenigingen, die de luchtsport beoefenen. De Italiaansche pers blijft momenteel rustig. Het ..Giornale d'Italia" bespreekt voor namelijk het toestemmende antwoord van Abessynië aan Genève en verklaart, dat Abessynië de voorstellen van de Commis sie van Vijf slechts accepteert, omdat deze in wezen het dubbele spel van Abessynië bevorderen en gericht zijn tegen de belan gen en rechten van Italië. Na de Abessijn- sche voorbehouden te hebben becritiseerd, wijst het blad nogmaals eiken uitweg voor Abessynië naar zee beslist af. Het Abes- sijnsche antwoord, dat voor het oog van geheel Europa met duidelijke spitsvondig heden werkt en de Italiaansche belangen driest over het hoofd ziet, is gegeven op het laatste oogenblik voor de beslissing over den strijd. Het levert het definitieve bewijs, dat het voor Italië onmogelijk is, met Abessynië te onderhandelen en een formule te accepteeren, die als compromis tot stand is gekomen. Deze onmogelijkheid moet thans duidelijk aan het licht worden gebracht. Abessynië, dat door zijn antwoord zelf toegeeft, niet op hetzelfde peil als de overige Volkenbondsstaten te staan, geeft Italië op alle in wezen belangrijke punten een afwijzend antwoord en bevestigt daar door de onvermijdelijkheid van een con flict. Het blad besluit, dat een Geneefsche op lossing niet mogelijk is, zoolang Genève niet besluit, over het starre formalisme van het Volkenbondsverdrag heen te stap pen. Zoolang Abessynië behandeld wordt als andere Volkenbondsleden, ontbreekt de feitelijke basis bij elke poging tot het vin den van een oplossing. Te Londen. De zitting van het Britsche kabinet heeft gisteren bijna twee uren geduurd. Omtrent het resultaat der bespreking werd geen enkele officieele mededeeling gepubliceerd. Het feit, dat het kabinet betrekkelijk kort bijeen is geweest, wordt in welinge lichte kringen aangezien als een aanwij zing, dat geen beslissing is genomen. Men gelooft, dat de ministers nadere mededee- lingen willen afwachten uit Genève, en zelfs ook uit andere hoofdsteden. Deze veronderstelling wordt gesteund door het feit, dat voorzorgsmaatregelen zijn getroffen om de ministers op ieder gewenscht oogenblik weer bijeen te kun nen brengen. Alle ministers vertoeven te Londen. Volgens Reuter heeft Hoare rapport uit gebracht over de situatie. Voorts heeft het kabinet kennis geno men van den tekst van het antwoord der Britsche regeering op de vragen van den Franschen ambassadeur, die. zooals be kend betrekking hebben op de kwestie van het standpunt van Groot-Brittannië te genover zijn Volkenbondsverplichtingen in geval van een agressie in Europa. Het ver luidt, dat dit antwoord einde dezer week zal worden gepubliceerd nadat het de Fransche regeering zal zijn overhandigd. Reuter meldt voorts, dat volgens be richten. welke het kabinet hebben bereikt de Volkenbondsraad morgenochtend zal bijeenkomen. De Volkenbondsraad zal tusschen twee wegen kunnen kiezen: óf hij zal moeten optreden overeenkomstig artikel 15 van het Volkenoondsstatuut en een rapport aannemen, óf hij zal de po litiek van verzoening moeten voortzetten cm na te gaan of niet toch nog een an dere basis zal kunnen worden gevonden DE STORM. In den afgeloopen nacht is onverwachts de storm weer opgestoken. Meedoogenloos rukte hij de vruchten en bladeren van de boomen en zweepte hij de regen kletterend tegen de ruiten, die ston den te trillen in hun sponningen. Menigeen die verwanten of vrienden op zee heeft, zal zich bezorgd hebben gemaakt over hun lot en deze laatsten zullen ongetwijfeld ang stige oogenblikken hebben beleefd. Tot dusverre kwamen ons nog geen berichten van ernstige ongevallen ter oore. Wel werd een groote verwoesting aangericht in het geboomte in de plantsoenen, waar een zes tal boomen werd ontworteld, vele zware takken werden afgerukt en tallooze plan ten werden vernield. Ook de leidekkers hadden vanmorgen druk werk, doordat ettelijke tientallen dak pannen werden afgerukt en vernield. LEIDSCH CRIMINOLOGISCH INSTITUUT. De cursussen, welke het Leidsche Crimi nologische Instituut gedurende de beide voorgaande academische jaren organi seerde, hebben zoo veel belangstelling getrokken, dat het bestuur gemeend heeft, ook in het jaar 1935'36 eenige onder werpen uit de criminologische wetenschap pen in een cursus te moeten behandelen. Evenals het vorigs jaar is het zoo geluk kig geweest de medewerking te verkrijgen, van twee geleerden buiten het Instituut, die voordrachten zullen houden over hun in het bijzonder ter harte gaande onder werpen. Prof. mr. H. A. Idema, alhier, zal over Indisch Strafrecht, dr. W. F. Hesse- ling te Arnhem, over brandoorzaken voor drachten houden. Verder zullen voor het Instituut als sprekers optreden de heeren Prof. dr. L. van Itallie, prof. mr. J. M. van Bemmelen, prof. dr. E. A. D. E. Carp, J. P. L. Hulst, mej. dr. A. J. Steenhauer en de heer dr. D. Wiersma. EXCURSIES AMBACHTSSCHOOL. Hedenmorgen vertrok een 30-tal leer lingen van de Ambachtsschool per auto bus naar Amsterdam ter bezichtiging van de Fordfabriek en Kromhout's motoren- fabriek. Vrijdag a.s. maken 80 leerlingen onder leiding van vier leeraren een ééndaagsch uitstapje naar de Wereldtentoonstelling te Brussel. De opperwachtmeester H. Kelderman van het 6e regiment veld-artillerie alhier zal vanaf 1 October a.s. worden gedeta cheerd bij de artillerie-inrichtingen te Zaandam tot het volgen van een cursus voor magazijnbeheerder der artillerie. In ons verslag van de sluiting der Zuiveltentoonstelling wordt abusievelijk gesproken van de firma Leuvens Greven; dit moet zijn de firma Gevers Leuven. Naar wij vernemen zal prof. dr. J. J. L. Duyvendak alhier op uitnoodiging van de gezamenlijke wetenschappelijke insti tuten te Peking en andere plaatsen een serie lezingen houden. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via hot kust- station Scheveningen Radio: Alchiba, Alcyone. Alphacca. Alpherat. Baloeran. Colombia Costa Rica Dempo. Edam Indrapoera. Joh. v. Oldenb.. Kota Agoeng. Kota Baroe Kota Nopan Kota Radja. Marn. v. St Aldegonde, Oranje Nassau Poelau Bras Poelau Tello Rotter dam H A.L.. Slamat. Statendam, Stuyve- sant. Volendam. Behalve bovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Radio te bereiken. Bii verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 cent per woord. BINNENLAND. Naar het einde der Tilburgsche staking, (Binnenland, 3e Blad). 3llt millioen voor huurveriaging. (Bul. nenland, 3e Blad). De postbegrooting voor 1936. (Binnen land, 3e Blad). Gevolgen van den storm; meerders schepen in nood. (Ie Blad). Louis won den bokswedstrijd tegen Baec door knock-out in de 4e ronde. (Sport, le Blad). Prof. Aalberse over de Kabinetscrisis. (le Blad). BUITENLAND. In afwachting van het rapport der Com missie van Vüf. (Buitenl. en Tel. le Blad). Alba in Spanje niet geslaagd een kabinet te vormen. Thans opdracht aan Chapa- prieta. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. dan is voorgesteld door de Commissie van Vijf. Het kabinet heeft volgens Reuter met voldoening vastgesteld, dat in de betrek kingen tusschen Engeland en Italië na de publicatie van het Britsche communi qué over de vlootbewegingen, zoomede na de persoonlijke boodschap van Hoare aan Mussolini een zekere ontspanning is in getreden. In Engelsche kringen is men in den huldigen toestand vastbesloten, alle noo- dige beslissingen binnen het raam van den Volkenbond zonder overhaasting doch ook zonder verdere aarzeling, ten uitvoer te brengen. Men acht het uitgesloten, dat de Engelsche regeering zich met diplo matieke onderhandelingen buiten Genève om, dus met een soort nieuwe conferen tie van Stresa of iets dergelijks, zou in laten. Verder wordt verklaard, dat ondanks alle geruchten omtrent tegenstellingen over den omvang van eventuecle sancties er volledige overeenstemming in de op vattingen der Fransche en Britsche re geering bestaat. In het bijzonder wordt het gerucht, dat Laval een beperking van eventueele maatregelen tot het economi sche en financieele gebied zou hebben voorgesteld, nogmaals tegengesproken. Men is in Engelsche kringen ervan over tuigd, dat men thans weldra tot een nieuw stadium zal overgaan. De bijzonderheden van de nieuwe procedure zullen heden tusschen Laval en Eden besproken wor den. Gezien de huidige situatie zal dit onderhoud vermoedelijk den grondslag voor de a.s. besluiten van den Volken bondsraad leggen. Ingevai de toepassing van artikel 16 noodzakelijk zou blijken, zou men de be slissing daaromtrent aan de Volkenbonds vergadering willen overlaten, aangezien men van meening is, dat de Volkenbonds raad alleen de verantwoordelijkheid voor zoo belangrijke maatregelen niet op zich kan nemen. Indien de kwestie voor het normale einde van de huidige Volken bondszitting nog niet in het stadium van een beslissing zou zijn gekomen, zou men waarschijnlijk de Assemblée willen verda gen. In dat geval zou zij niet formeel ge sloten en ontbonden worden, teneinde tijdroovende formaliteiten wanneer zij bij eengeroepen zal worden, zooals de verkie zing van een presidium, het onderzoeken der volmachten, enz. te kunnen vermij den. Dat Engeland zich op alles voorbereidt, blijkt ook nog uit het volgende: Den bij de arbeidsbeurzen te Londen in geschreven werkloozen wordt thans ge vraagd hoe het staat met hun militaire opleiding. Zij moeten opgeven of zij tot het gewone leger hebben behoord, bij welk regiment zij hebben gediend en welke opleidings cursussen zij hebben gevolgd. Deze maatregel zou een onderdeel vor men der maatregelen, welke de Britsche regeering reeds heeft getroffen op ver schillende gebieden der landsverdediging. In de beschouwingen van de Egyptische nationalistische en Arabische pers valt sedert eenige dagen een fellere toon te constateeren, die in uitgesproken anti- Italiaansche uitlatingen in het Arabische blad „Ahram" tot uitdrukking komt. „Als Mussolini", zoo schrijft dit blad, „van plan is nog meer troepen als tot dusver het geval was naar Tripolis te sturen en Egypte daarmee te bedreigen, dan maakt hij zich Egypte hierdoor tot vijand. Als hij de bedreiging van Egypte als troef zou uitspelen, dan zal ook Egypte met zijn kaarten aan Mussolini's droomen van de vestiging van een wereldrijk een einde maken". De keizer van Abessynië heeft het aan bod van prins Ismael Daoed, den nako meling van de tegenwoordige Egyptische dynastie om in Abessijnschen dienst te treden, aanvaard. De prins zal binnenkort naar Addis Abeba vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1