DE MARINE-MANOEUVRES. Zo verkouden! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 25 September 1935 GEMENGD NIEUWS. PARLEMENTAIR OVERZICHT Hoe de onderzeebooten onze kust moeten verdedigen. COPY IN EEN FLESCH IN ZEE GEWORPEN. Aan boord van Hr. Ms. „Gelderland". (Van onzen specialen verslaggever). Nog zijn de roode troepen ln het Oosten des lands niet door de blauwe over de grenzen teruggedrongen of nieuwe geva ren bedreigen ons benarde land: een roode vloot, naderend uit de richting van de Engelsche kust, maakt zich op om de sluizen van IJmuiden te beschieten. De marine-manoeuvres zijn begonnen. We schrijven dit in de rooksalon van Hr Ms. „Gelderland", die Zondagavond om klok slag 11 uur de haven van Nieuwediep heeft yerlaten. Het doel der oefeningen. Dit jaar hebben de oefeningen een drie ledig doel. De onderzeeboot-divisie zal ohder verschillende omstandigheden tot den aanval gebracht worden De verdedi ging van de Stelling den Helder tegen den aanval uit zee wordt beproefd En tenslotte beoogt men inzicht te verkrijgen inzake het gebruik hier te lande van in oorlogs- geval eventueel aanwezig modern mate rieel. Hiertoe is een viertal oefeningen ontworpen, die onderling geen verband houden. De roode scheepsmacht bestaat uit Hr. Ms. „Gelderland", „Hertog Hendrik", de groep torpedobooten G 13 en G 15, Hr. Ms. Z 5 en drie watervliegtuigen. Wij worden verondersteld van de Humber af in Oostelijken koers te stoomen en daarom varen we nu in den nacht van den Helder uit naar een punt 40 mijl ten Westen van het Lichtschip Haaks Vandaar begint dan de vijandelijke onderneming. Blauw, bestaande uit een divisie onder zeebooten n.l. Hr. Ms. O 12, O 13. O 14 en O 15 en twee groepen ieder van drie watervliegtuigen, weet wel. dat rood uit gevaren is maar is er niet van op de hoog te, dat de snoode voornemens van rood IJmuiden betreffen. Zooals uit de opgave der beide strijd machten blijkt, doen de torpedojagers dit jaar niet mee. Zij worden gereed gemaakt om met spoed naar Indië gestuurd te wor den. De algemeene leiding berust bij den commandant der Marine, schout bij nacht T. L. Kruys, die met zijn staf aan boord van de „Gelderland" is Commandant van dit schip is kapt. ter zee J. J Dikkers, tevens partijleider van rood. Blauw staat voor deze oefening onder commando van luit. ter zee le kl. jhr. E. J. van Holthe. Na de eerste drukte van het vertrek, dat veel personeel aan dek brengt voor het vieren van de loopplank en de uithouders, die beletten, dat het schip te dicht bij den ondiepen walkant komt, is het betrekke lijk rustig aan boord geworden Er staat een stevige wind. De „Gelderland" merkt daar op de reede nog niet veel van. maar de motorsloep en de twee vletten, die het personeel, dat bij het vertrek aan wal ge holpen heeft, aan boord brengen, dansen ongemakkelijk. Langzaam verdwijnen nu de havenlich ten van Nieuwediep, één groen, zooals u weet, maar helaas twee roode: het roode lioht van het havenkantoor waarschuwt voor storm. De deining neemt toe. Het is tijd om te gaan rusten Geen signaal op de wijs van ..Alle eendjes" of „Ga je mee naar boven" zal onzen slaap verstoren want onderzeeboot-aanvallen, waar het eerste op slaat, zijn niet te vreezen en ook het zoeklicht, waar het tweede signaal yoor bestemd is, zal niet in actie komen. Een onrustige nacht. 23 September Slapen in de .ziekenboeg" beteekent voor de journalisten, dat ze om half 8 weer in de kleeren moeten wezen om vrij baan te maken voor den dokter, die ln hun tijdelijk verblijf „het ziekenappél moet houden. Maar de ongewoonte maakt, dat men heusch wel vóór dien tijd wak ker is, zoo er van slapen inderdaad nog iets terecht komt. Want ook zonder zeeslag en in het holst van den nacht maakt een bij onstuimig weer varend oorlogsschip een lawaai, dat sterker aan decibels is. dan een serie kegelbanen, waar concours wordt ge houden. Als waschplaats is ons de kauonkamer aangewezen en wanneer we die op onvaste beenen bereikt en weer verlaten hebben, is 't oogenblik daar voor het ontbijt. Trek of geen trek, eten is toch maar 't beste en tenslotte: men moet de visschen ook iets gunnen. Later, op de brug, met windkracht 7 en de snert geurende door de luchtkokers, keek ik al gauw rond naar een geschikt plaatsje aan de railing lijzijde, en toen een officier me daar was voorgegaan, meende ook ik me niet meer te moeten schamen. Dat lucht dan meteen goed op en m'n aandacht komt vrij voor de oefening, die ondertusschen al weer enkele uren aan den gang is. De woelige zee, groen met uiteenspat tende witte schuimtoppen en purperen slagschaduwen van de wolken, moge al een schoon schouwspel opleveren, de manoeuvres worden er door die onstuimig heid niet belangwekkender door. De vlieg tuigen kunnen al vast niet meedoen en het lanceeren van torpedo's kan ook niet geschieden. Ze zouden verloren gaan. en daarmee de 20.000 gulden die ze per stuk kosten. Tot overmaat van ramp is de roode tor pedoboot G 13 uitgevallen wegens een defect aan de stuurinrichting. De commandant van rood. die tot op dracht heeft de sluizen van IJmuiden stuk te schieten, heeft berioten ter misleiding van blauw eerst koers te zetten naar den Helder, dan af te buigen om evenwijdig aan de kust te varen, doch 20 mijlen daaruit, en ten slotte op IJmuiden aan te stoomen Zoo varen we dan de „Gelder land voorop en de „Hertog Hendrik", nu en dan den neus in de golven stekend, volgt ons Onze eenig overgebleven torpe doboot. de G 15, die ons moet beschermen tegen duikbootaanvallen, vaart daartoe zigzag met ons mee, huppelend als een dartel geitebokje en uw verslaggever, die bij vroegere manoeuvres eens zeven uur half bewusteloos op de brug van een zig- zagvarende Z-boot heeft gelegen, benijdt de bemanning niet. De reden hiervan is. dat blauw niet over boven-zee strijdkrachten beschikt die de roode torpedobooten op een afstand zou den kunnen houden. Inzooverre komt deze oefening dus met de werkelijkheid over een, want bij oorlog beschikt Nederland ook niet over schepen, welke die taak op zich zouden kunnen nemen. Na de lunch, bestaande uit snert en bami, en veel te voortreffelijk om er iets van aan Neptunus te offeren, blijkt dat de G-boot ons verlaten heeft. Ter weers zijden van IJmuiden zullen Z- en G-boot de onderzeeër%,op een afstand houden. De verschijning van torpedobooten dwingt n.l. de onderzeebooten voor eigen veilig heid onder watér te gaan en daarmee zijn ze haar snelheid kwijt, die haar in staat stelt zich snel voor den vijand te plaatsen en haar gevaarlijk werk te doen. Blauw faalt. Omstreeks 4.30 u. nm. als we nog slechts 10 mijl van IJmuiden af zijn, is blauw er nog niet in geslaagd de roode vloot door middel van zijn O-booten den pas af te snijden. Wel vertoonjn zich nu weer de twee roode torpedobooten, die dus aan de verwachting voldaan hebben en ons nu verder zullen begeleiden. De „Hertog Hendrik" zal de batterij van IJmuiden voor haar rekening nemen en de „Gelderland" de sluizen. En zoo is 't dan, zij het fictief, geschied. De roode vloot kwam voor IJmuiden zon der een blauwe onderzeeboot gezien te hebben. Het verdedigingssysteem van blauw is dus niet geslaagd. Daar het weer te onstuimig was om 'n sloep aan wal te zetten is deze copy in een flesch, verpakt in een kist, overboord gegooid, opgepikt door een Z-boot. die te LJmuiden is binnengeloopen en voor de verzending heeft gezorgd. RECLAME. 950 Misschien nog wel koorts ookl Aspirin is de onovertroffen bestrijder van verkoudheid. Na Uw verkoudheid zul» U met zo velen zeggen: ZO N ASPIRIENTJE HELPT TOCH MAAR veiMjgbiu led. ono)^b.iKibulijM 20 IsM. 70 ct>. «n oranjazakju v. 2 tabi 4 10 eb. DE STRANDING VAN DE „KALBA". Lijk van den schipper aangespoeld. Aan het strand te Domburg is aange spoeld het lijk van schipper-eigenaar H. Bakker, van het motorschip .JCalba" dat verleden week Dinsdag strandde na door de bemanning verlaten te zijn. Kapitein Bakker verdween bjj het aan wal gaan voor den Westkapelschen dijk in de diepte. Het lijk zal naar Groningen, de woon plaats van den overledene worden over gebracht. o TWEE MANNEN GEARRESTEERD. Wegens het ontvreemden van een jacht. Door de gemeente-politie van De Rijo en Graft en de Rijksveldwacht te Graft, zijn in de gemeente Schermerhorn twee mannen gearresteerd. Het ziin een zekere J. W. van W. uit Leeuwarden en J. B.. gedomicilieerd te Alkmaar die in een keurig gemeubileerd jacht reisden. Het is gebleken, dat zij dit lacht ge naamd Betsy" waarvan zli den naam hadden verwijderd eenige dagen gele den te Amsterdam hadden gestolen. Zij tul? naar Amsterdam overgebracht, zijn. na bekend te hebben, met dat yaar- HET SPOOR VAN KLEIN DUIMPJE. Hoe een dievenbende gevonden werd. In het Belgische grensplaatsje Sant- vliet is in den vorlgen nacht ingebroken in een schuur van den landbouwer Hey- laerts. De dieven maakten zich meester van een zak erwten inhoudende ongeveer 100 K.G en zij laadden de erwten in kleinere zakjes over Ongelukkig voor hen zat in een dier zakjes een gaatje, met het gevolg, dat zich toen zit de boerderij verlieten een spoor van erwten vormde Toen de landbouwer gistermorgen den diefstal ontdekte, waarschuwde hij de oolitie van Santvllet. die gemakkelijk werk had doordat zij dit spoor van Klein- Duimpje maar had te volgen. Zij kwam zoo ln de woning van een der dieven een zekeren Hendrickx uit Santvliet. die op den zolder van zijn huis werd aangetrof fen in gezelsohap van zijn medeplichtigen, van Loenhout. eveneens uit Santvliet en den Nederlander Hugens uit Ossendrecht. De politie vond op dezen zolder de erwten en bovendien een groote hoevelheid fiets onderdelen en koffie. De drie mannen we'den gearresteerd: men vermoedt dat nog meer arrestaties zullen volgen daar de inbrekers handis""»^ meter hebben. Hugens is uitgeleverd aan de mare chaussee te Ossendrecht. Het onderzoek wordt door de Belgische en de Neder- landsche politie gezamenlijk voortgezet. DE INBRAAK TE WEERT. Ook het tweede geldkistje gevonden. In zake de inbraak met diefstal van circa f. 6000 aan contanten en f. 8000 aan effecten ten nadeele van den bakker H. Boeken te Weert verneemt de „Msb." nog het volgende: Nadat de politie Zaterdagmiddag op aanwijzing de geopende geldkist zonder deksel met circa f. 200 aan couranten nad gevonden, werd vermoed, dat het deksel, dat van de kist was afgebroken, zich wellicht in de omgeving kon bevinden, terwijl ook gezocht werd naar het tweede geldkistje, dat in 't grootere had gezeten, en waarin zich ook geld bevond. Het zoeken werd Maandagmiddag beloond. Op een afstand van ongeveer 50 meter van de plaats, waar Zaterdag de kist. onder een haag verstopt werd gevonden, staan twee roggemijten. Tegen een dezer mijten werd met eenige aarde gedekt het tweede geldkistje gevonden en het deksel van de reeds gevonden grootere geldkist. Ook dit tweede geldkistje was gefor ceerd en van zijn inhoud beroofd. Enkel eenige rekeningen, kwitanties e.d. waren achtergelaten Het is nu wel zeker, dat de dieven al het vermiste «êld hebben meegenomen, behalve daji ongeveer f. 200. die ln het Zaterdag gevonden geldkistje waren achtergelaten. De politie zoekt nog steeds naar de daders. BRAND IN EEN RADIOHANDEL TE AMSTERDAM. Gisteravond te negen uur is door on bekende oorzaak brand uitgebroken in den winkel van den heer Oscar Polak. Nieuwendijk 32. gelegen op den hoek van de Engelsche steeg te Amsterdam. De lieer Polak drijft in dit perceel een handel in radiotoestellen en onderdeelen. Hi1 was te acht uur naar de woning boven den winkel gegaan en tegen negen uur zag hij. dat rookwolken uit den winkel naar boven kwamen. Hij forceerde de portaaldeur. die toegang geeft tot de trap. welke buiten den winkel om naar de straat leidt De delir was gesloten en ln de haast weigerde het slot. Onmiddellijk waarschuwde hii de politie en brandweer en binnen zeer korten tijd waren de motorspuiten van de posten Prinsengracht en Haarlemmerplein onder bevel van brandmeester Haarsma ter plaatse. Het vuur woedde achter in den winkel en de vlammen sloegen door het raam. dat in de Engelsche steeg uitkomt naar buiten. Binnen zeer korten tijd was de brand weer het vuur meester, zoodat de schade beperkt bleef tot het uitbranden van het achterste gedeelte van den yillke! Verzekering dekt de schade. WIELRIJDER TE HOOGKERK DOOR AUTO AANGEREDEN. De 68-jarige slager H. Eiland te Hoog kerk is gistermiddag, toen hij zich per rijwiel van zijn erf wilde begeven, door een vrachtauto uit Groningen aangere den doordat hij zonder uit te kijken den weg over stak. Hij werd door een spat bord van den wagen gegrepen en tegen een boom geslingerd. Zwaar gewond bleef hij od den weg liggen. Het bleek dat hii ernstige hoofdwonden en rlbfracturen had opgeloopen. Zijn toestand is zorgwekkend. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Gistermiddag is een personenauto, be stuurd door den ongeveer 35-jarigen ge huwden G. J. Wieringa. wonende te Zuid- hom. tusschen Zuidhorn en Den Hom op den onbewaakten overweg door den trein, die om 12.08 uur uit Zuidhom naar Gro ningen vertrekt, gegrepen. Het uitzicht ter plaatse is zeer goed. De heer Wieringa werd uit de auto ge slingerd en zwaar gewond. Hij bekwam o.a eenige gebroken ribben De auto werd geheel vernield. De trein had een kwartier vertraging. BUITENLANDSCH GEMENGD. REDDINGSBOOT AANGEDREVEN. ALLE ZEVEN INZITTENDEN OVERLEDEN. Aan de kust van New Scotland bij Judlque is een reddingsboot aangedreven, waarin zich zeven ze°'ieden heemden, van wie zes reeds dood bleken te zijn. ter wijl de zevende persoon korten tijd later overleed. Volgens ;het .onsamenhangende verhaal van den stervende zouden deze zeven zee lieden hebben deeluitgemaakt van de be manning van een bij kaap Breton vergaan schip. Het ongeluk heeft zich waarschijn lijk voorgedaan tijdens een hevigen storm, welke eenige dagen heeft aangehouden. Later bleek, dat de boot i',ri-i$tlg was van het motorschip .Hurry On". Inmiddels was toch een tweede boot met de zes overlevenden van de uit 13 koppen be staande bemanning te Judlque aangeko men Zij deelden mede dat de Hurry On" Maandag tijdens een hevigen storm voor het op 23 zeemijlen afstand van Judique liggende Henry Island is vergaan. De ..Hurry On" was Zondag met een ia- ding mais in de richting van Montreal vertrokken. VOOR MEER DAN EEN MILLIOEN GESTOLEN. Men zoekt op 't spoor te komen van een makelaar in juweelen. die met meer dan een millioen francs aan edelgesteenten is verdwenen, welke verschillende Partricie juweliers hem hadden toevertrouwd. De autoriteiten in de havenDlaatsen en aan de grenzen zijn gewaarschuwd en hebben een signalement ontvangen van den vluchteling. TWEEDE KAMER. MINISTER COLIJN OVER HET REGEERINGSBELEID. Op 23 Juli was de beurt aan Minister Colljn om, in tweeden termijn, de spre kers over het Bezuinlglngs-ontwerp te be antwoorden: op 24 Sept. deed hij het. Wat er ln die twee maanden is gebeurd, behoeven wij natuurlijk niet meer ln de herinnering onzer lezers terug te roepen. Zij weten het. Maar dio gebeurtenissen waren, ook met het oog op de naaste toe komst, van zooveel gewicht, dat er voor de vergadering van gisteren natuurlijk groote belangstelling bestoad. Daar zat dan het volgens de Regee ring zelf nieuwe kabinet, het tweede kabinet-Colijn Maar er was slechts één „nieuw" gezicht bijdat van Minister Sllngenberg. En overigens waren een paar ministers onderling zoo'n beetje verscho ven, en ontbrak er nog één. die Defensie zal krijgen. We moesten nog een beetje wennen aan de gedachte, dat Minister Deckers van de soldaten was overgestapt naar de boeren en van de marine naar de visscherij. Minister Colljn hield daarna Z'n rede, waarvan wij gisteren reeds beknopt de voornaamste punten hebben weergegeven. Hij verklaarde de replieken, in Juli ge houden. te zullen beantwoorden en daar bij wel gelegenheid te zullen vinden Troonrede en Millloenennota op enkele punten nader aan te vullen. In de eerste plaats deelde de Min. mede, dat er maatregelen in bewerking zijn tot 't stuiten van onredelijke executies, en dat de Regeering een redelijke oplossing hoopt te vinden om, in verband met de invoering van het capltulanten-stelsel, het uitsluiten van sociaal-democraten te gen te gaan Inzake het algemeene re- geerings-beleid heeft de Minister ver klaard. dat hij zich in Juli geen oogen blik geprikkeld heeft gevoeld door de cri- tiek. en dit werd het best bewezen door het feit, dat de Regeering op verschillen de punten, volgens mr. Aalberse zelf. het advies der Kamer heeft gevolgd. Doch in dit verband betoogde de Minister, dat de Regeering steeds een vaste lijn heeft ge volgd. Van meet af aan b.v. heeft de Re geering een zekere industrialisatie gewild, al heeft zij ook altijd de bezwaren ervan gezien Zoo moet bij industrialisatie aldus de Minister altijd goed worden onderzocht, of zij geen verplaatsing van werkloosheid (b.v door vermindering van uitvoer en door den invloed op andere in dustrieën i tengevolge zal hebben, en evenzeer moet in dit verband tegen over dreven verwachtingen worden gewaar schuwd. De Regeering wil echter op dit punt niet stilstaan; vandaar dat reeds in het vorige kabinet Minister Gelissen is opgenomen, die vol geloof en vol overtui ging is inzake de industrialisatie, en van daar ook. dat deze Minister thans van de zorg inzake den landbouw is ontlast. De Regeering wil dus op dit punt het moge lijke doen; het gansche kabinet zal Minis ter Gelissen zoo krachtig mogelijk steu nen. Reeds over een paar weken, zal het ontwerp inkomen, om de financiering der industrialisatie mogelijk te maken. „Hoofd voor hoofd hopen alle Ministers vurig, dat Minister Gelissen zal slagen", riep dr. Colijn uit. Maar het wekken van overdre ven voorspiegelingen is verkeerd. Geven het Bezuinigings-ontwerp en het ontwerp inzake de vaste lasten voldoende zekerheid, dat devaluatie onnoodig zal zijn? heeft mr. Aalberse gevraagd Het antwoord op deze vraag aldus de Minister hangt van allerlei factoren af. De Regeering zal de muntwaarde hand haven zoo lang dit maar eenigszins mo gelijk is, maar devaluatie is moeilijk te voorkomen, indien het Nederlandsche pu bliek met zijn geld gaat vluchten in bui- tenlandsche valuta. Doet ons publiek dit niet, en blijft het rustig, dan meent de Regeering dat geheel onvoorziene om standigheden voorbehouden devaluatie zal kunnen uitblijven door de gevolgde regeeringspolitiek. In dit verband heeft de Minister ont kend, dat er een tegenstelling zou zijn tusschen consequente deflatie en deva luatie. Devaluatie geeft voor geen enkel probleem een blijvende oplossing, en dus ook niet voor de verhouding tusschen RECLAME. 970 RECLAME- 949 Kent U den HAAS' Axijn? HAAS' mosterd nét zoo fijn! TWEE MOORDENARESSEN TER DOOD VEROORDEELD. De rechtbank te Insterburg heeft gis teren een 18-jarig meisje ter dood veroor deeld wegens moord op haar stiefmoeder. Nadat zi.i den moord gepleegd had. had zli het liik onder een bed verborgen waar het eerst na 18 d»-»n werd ontdekt. De moordenares werd tevens veroordeeld tot verlies van burgerrechten. Verder heeft de rechtbank te Oppeln een 21-jarige vrouw uit Goradze ter dood veroordeeld wegens roofmoord ot> een 77- iarigen bankloooer. Deze moord was op den eersten Augustus geschied, het ge roofde bedrag bedroeg 55 mark. ROEMEENSCH WATERVLIEGTUIG VERNIELD. Bli een noodlanding op een meer ln de nabilheid van Konstanza werd een Roe- meensch watervliegtuig vernield. De bemanning van drie personen, werd gedood. o 12 AUTO'S OVERVALLEN. Op den terugweg van Haifa naar Bey routh in Syrië ziin gistermiddag 12 auto mobielen door bandieten overvallen en de inzittenden beroofd De bandieten die tot de bende van den beruchten Foead el Alaml behoorden en buitengewoon hoffe lijke omgangsvormen aan den dag legden, konden met een buit ter waarde van 2000 pond sterling ontsnappen. kosten, lasten en prijzen. Men komt op tegen loonsverlaging riep de Minister uit maar devaluatie verlaagt de loonen evenzeer, al doet men het. gelijk de heer De Geer heeft gezegd, „met een blinddoek voor". De Minister wees er tegenover hen, die het systeem-Bruening hebben aanbe volen, op, dat diens Noodverordening van 1931 geen verlaging van de hoofdsommen bevatte, wèl een gedwongen verlaging van alle salarissen, loonen en renten. De Mi nister is ln een verdere vergelijking ge treden tusschen de Noodverordening ln Duitschland en de politiek van zijn kabinet. De rente-verlaging droeg ln Duitschland een heel ander karakter. Ginds was de rente van 8 tot 12*/o, hier 41/» en nog lets minder. In dit verband gaf de Minister als zijn meening te ken nen, dat aantasting van de hoofdsommen in strijd zou zijn met de Grondwet. De Regeering blijft echter bereid, om, als er gens te hooge renten worden berekend, daartegen op te treden en voorts om te streven naar verdere verlaging der wo- ninghuren, doch niet naar gedwongen verlaging van contractueel-vastgestëide salarissen en loonen. DE ZES PUNTEN. De Minister heeft ook gesproken over de bekende 6 punten van den heer Aal berse. op 23 Juni ontwikkeld. De eerste twee stellingen geven een doelstelling aan, waarmee de Regeering zich accoord verklaart Zij is bereid te onderzoeken of de contlngenteering kan worden vervangen door een heffing aan de grens. De toenemende contlngenteering is van dien aard, dat men ze haast niet meer in de hand kan houden, ook wat de controle betreft. Op dit punt ziet de Re geering geen onoverkomelijke moeilijkhe den met de meerderheid der Kamer. Wél moeilijkheden echter liggen er ln de z.g. consequente deflatie, waaronder men hier zei de Minister verstaat 't systeem- Bruening, en dan bovendien nog de aan tasting der hoofdsommen. Deze zou zulk een schok veroorzaken op monetair ge bied, dat devaluatie er waarschijnlijk het gevolg van zou zijn. Welnu, op dit punt moet er klaarheid komen in het debat. Ter wille van de rust in het land, en ook om de Regeering aan het noodlge geld te helpen, moet thans blijken wat de Kamer wil. Wil men devaluatie of niet? De Re geering wil haar niet. Regeering en Par lement kunnen niet met elkaar op voet van gewapenden vrede staan. Zoowel de nationale als de internationale toestand eischen thans zekerheid en duidelijkheid ten aanzien van de vraag, of kabinet en Kamer vruchtbaar kunnen samenwerken. Het kabinet zoo besloot de Minister wil de onaangename Juli-episode ver geten, en, onder biddend opzien om den steun Gods, zijn uiterste krachten inspan nen, om voor land en volk binnen de grenzen van het mogelijke het bereikbare te bereiken. Hierna heeft Minister Oud nog eens de financieele politiek van het kabinet belicht. Hij zeide dat de aangekondigde belastingverhooging noodzakelijk is om. andere onheilen te voorkomen, dat er een gelukkige kentering is in de opneming van het schatkistpapier, zij het dat de renten daarvan nog hoog is. relatie met bepaalde banken onderhoudt spr. niet; spr. protesteert tegen bepaalde voorstel lingen in de pers over de wijze waarop de Regeering zich kasmiddelen verschaft. Alles geschiedt openlijk. Afspraken met banken worden niet getroffen. Als het noodlg is worden schatkistbil jetten bij de Nederlandsche Bank onder gebracht. Het beleenen van schatkistbil jetten door particuliere banken bij de Ne derlandsche Bank berust niet op een af spraak met den minister van financiën. Dit geschiedt om den banken de noodlge liquide middelen te verschaffen, nu de geldmarkt enger is geworden. Het gebeurt in deze omstandigheden steeds. Spr. zette uiteen dat devaluatie geen oplossing kan brengen, dat vaste lasten er niet door worden verlicht. In dit verband bestreed spr. het betoog van den heer De Geer die ln Juli had betoogd dat door het ontwerp tot verlich ting van vaste lasten het crediet zou wor den aangetast. Spr. zou er thans niet verder op in gaan. Om het evenwicht ln de begrooting te herwinnen, om financieel herstel te be reiken, is het aannemen van het onder havige ontwerp onmisbaar. Kamer en Regeering moeten elkaar trachten te begrijpen: dit sluit corr®®t niet uit. Spr. drong tenslotte nog eens p het aanvaarden van dit ontwerp aan. De vergadering werd te 3 uur verda 0 tot hedenmiddag 1 uur HAGENAAR. a-s

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10