Saneering in de Bloembollencultuur 76'tc Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 24 September 1935 Derde Blad No. 23160 Met 114-111 stemmen ook voor 1936 aanvaard. OEFENINGEN DER LICHTE BRIGADE. DE SLAG BIJ BATHMEN. (Van onzen eigen verslaggever). De lichte brigade heeft toch tijdens de oefeningen van dit jaar haar slag bij Bathmen gehad en een formidabele ook. Gisteren zijn de manoeuvres voortgezet met een zelfstandige oefening, waarvan de hoofdmomenten zich afspeelden op de velden en zandwegen tusschen Laren en Batbmen. Er waren twee nieuwe partijen gevormd, van welke de blauwe weer ster- ter was; deze beschikte over negen com pagnieën wielrijders, drie eskadrons te paard en eenige artillerie van de gele rijders, terwijl de roode partij vier eska drons wielrijders had van de huzaren en drie eskadrons te paard. Het was dus wel weer vooruit te zeggen, dat de blauwen het zouden winnen, wat ook in de bedoeling lag, omdat de lichte brigade door deze oefening tevens een eind Westwaarts zou komen, ten einde heden, Dinsdag, te kun nen deelnemen aan de oefeningen in groo- ter verband, onder leiding van den com mandant van het veldleger, welke in de omgeving van den IJssel en meer West waarts worden gehouden. De oefening van gisteren was een prac- tische toepassing van een kaderoefening, die dezen winter onder leiding van den commandant der lichte brigade was ge houden. De rollen waren geografisch om gekeerd aan die van de vorige dagen. De blauwe partij stond in het Oosten en drong de roode van Holten uit Westwaarts in de richting van den IJssel. Het weer heeft het gisteren met de soldaten goed voor gehad. Het enkele buitje, dat is ge vallen. had niet den minsten invloed op het verloop der oefening en de prikkelen de lucht met in de verte voortdrijvende wolkenpartijen, maakte het verblijf in deze dreven tot een genot. De Duitsche militaire attaché, die te Londen verblijf houdt en tegelijk aan het Nederlandsche hof geaccrediteerd is, woonde gisteren de oefening bij. Ook de burgerbevolking uit de omliggende streken toonde groote belangstelling, zóó groot zelfs, dat op een gegeven moment bij een belangrijk kruis punt met zachten drang verzocht moest torden wat ruimte voor de militairen te maken. Over en weer is de verhouding uit stekend, wat vooral bij zulke gelegen heden tot uiting komt. De lichte brigade, die wegens haar be wegelijkheid vooral gebruikt wordt om snel en onverwacht op te treden, heeft gisteren haar talenten op dit gebied kun nen ontplooien. Tusschen Laren en Bath men lagen de beide partijen tegenover elkaar. De blauwen zetten in den loop van den morgen een in reserve gehouden ba taljon wielrijders in, om den rooden in de flank aan te vallen. Dat was nauwe lijks bij de laatsten bekend geworden, of zij lieten een eskadron huzaren los om de aanvallende wielrijders in den flank aan te vallen. Maar de blauwen, niet voor één gaatje gevangen, hadden nóg een bataljon wielrijders tot hun beschikking, dat toen op zijn beurt weer gebruikt werd om de huzaren in den flank aan te vallen. Al die enderdeelen grepen dus in elkaar als de plankjes van een parketvloer. Het terrein leende zich voortreffelijk voor deze manoeuvre. Bosch en heide wis selden af met bouwland en sommige weg getjes waren omzoomd met kreupelhout, hetgeen voor de aanrukkende militairen een goede dekking opleverde. Midden tus schen al deze optrekkende onderdeelen hebben we gestaan, zoodat we een uitste kenden indruk konden krijgen van den strategischen opzet van het geheel. De Plaats zou in tijden van oorlog wel wat gevaarlijk zijn, maar bij de oefeningen hindert het niet of links en rechts, voor en achter mitrailleurs hun getoktok laten hooren en karabijnen paffen. Het werd een vinnig gevecht met al deze zijdeling- sche aanvallen, maar de rooden moesten het natuurlijk afleggen tegen zooveel be lagers. Net toen de strijd op zijn felst zou losbranden, werd het sein tot staking ge geven. De bedoeling van oefeningen als deze is namelijk niet, om een formeel ge vecht te leveren, maar het komt in de eerste plaats op het manoeuvreeren aan. Dat was ook gisteren weer goed in orde. Het inzette"n der verschillende onderdee len paste juist in elkaar en de gang is er steeds in gebleven. Het meest pittoresque tafreel van deze aan afwisseling zoo rijke oefening was Wel het oprukken van de cavalerie voor den zijdelingschen aanval op het eerst genoemde bataljon wielrijders. Een breede zandweg lahgs een oud bosch vormde de route der optrekkende ruiters. De zon bescheen de gouden stammen der bejaarde dennenboomen en daarvóór zoowel als daartusschen kwamen de soldaten aange reden. Van verschillende plaatsen drong het geluid van mitrailleurvuur door, ter wijl de grijze groep vastberaden op haar doel afging. De paardenhoeven ploften fflet doffe slagen in het mulle zand en daarboven uit klonken schril de bevelen der officieren. Tot slot geschiedde een charge met getrokken sabel, die natuurlijk in werke lijkheid niet zoo bevolen zou zijn. Want aan het einde van de laan stond een mi trailleur, die in oorlogstijd zonder twijfel van het aangaloppeerende eskadron niet veel over zou hebben gelaten. Nu was het echter een prachtig en indrukwekkend ge zicht,. Voor de huzaren zelf was het een kolfje naar hun hand en ze hadden er kennelijk pleizier in. Met een vaart ren den ze op hun paarden den weg af en Voor de achterblijvende toeschouwers bleef er niet veel meer dan een stofwolk over. Toen was het inmiddels ook al weer bi) tweeën geworden en het was voor dezen dag genoeg. o De vacature-snoeck henkemans. Binnenkort zal, gelijk gemeld, de heer R. Snoeck Henkemans, wethouder van sGravenhage voor het lidmaatschap der Tweede Kamer bedanken. In welk geval zal worden benoemd verklaard mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van de Departementen "an Landbouw en Vissche- h) en van Handel, Nijverheid en Scheep vaart. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe- bng van den heer van Rhijn dat lidmaat schap thans niet te aanvaarden. RECLAME- 18 K.G. KWIJTGERAAKT. DAME BESTRIJDT CORPULENTIE MET SUCCES. Een buitengewoon Kruschen resultaat. Hier ls een authentiek geval van een dame, wier gewicht belangrijk afnam door het gebruik van Kruschen Salts. Nadat ze den inhoud van vier flacons had inge nomen, was ze 18 K.G. lichter geworden. Omdat haar gewicht echter nog steeds abnormaal ls, gaat ze nog door met de kuur. Ze schrijft ons: Ik neem Kruschen Salts om slanker te worden. Ik woog 110 K.G. toen ik er mee begon en lang zaam aan werd lk minder zwaar. Ik Ijen nu aan mijn vijfde flacon. Na de eerste woog ik 105.6 K.G., na de tweede 101.7 K.G., na de derde 97.3 K.G. en na de vierde 92 K.G. Ge ziet dus, hoeveel baat ik bij Kruschen vind. Daar ik 59 jaar ben. vind ik dit resultaat wel heel bijzonder." Mevr. F. P Kruschen is een Ideale samenstelling van zes verschillende minerale zouten. Deze zouten komen ook voor in de mine rale bronnen van beroemde badplaatsen als Carlsbad, Ehns, Kissingen, etc., die reeds sinds generaties door menschen bezocht werden, die hun gewicht willen verminde ren. Maar slechts in Kruschen vindt ge deze zouten In de Juiste verhouding, daarom is er niets, dat de werking van Kruschen Salts kan evenaren. Kruschen bestrijdt de oorzaak van ongezonde vetaanzetting, doordat het de inwendige organen aan spoort tot krachtiger werking, zoodat de schadelijke afvalstoffen, die zich in het lichaam mochten hebben opgehoopt, en de oorzaak der ongezonde gewichtstoename zijn, radicaal worden verwijderd. Niet alleen, dat dan ook het gewicht vermindert, ook de geheele gezondheidstoestand ver betert, men voelt zich frisscher, krachti ger en energieker, het leven wordt weer een lust, het werken een genoegen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzet belasting Inbegrepen. Let vooral op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam N.V. Rowntree Handels Maatschappij. Amsterdam, voor komt. 875 DE BEGROOTING VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. DE STAKING TE TILBURG. HET STAKINGSCOMITé BIEDT EXCUSES AAN. De burgemeester van Tilburg, mr. dr. Vonk de Both, is thans weer als bemidde laar in het stakingsconflict opgetreden. Zooals bekend had hij geweigerd verder te bemiddelen, omdat de stakingsleiding, niettegenstaande de schriftelijk gegeven toezegging, dat, als 60 °/o van het loon zou worden uitbetaald, het werk na de kermis zou worden hervat, den stakers had gead viseerd niet de fabriek in te gaan. De burgemeester heeft toen verklaard, zijn medewerking niet te kunnen verleenen, voordat de stakingsleiding haar veront schuldiging had aangeboden en het fou tieve van haar advies had erkend. Het comité, dat tot dusverre geen ver- onschuldiging heeft willen aanbieden, heeft dit thans gedaan en de burgemees ter heeft daarop gisteren met het comité besprekingen gevoerd. Als resultaat daarvan )ieeft burge meester een aantal punten geformuleerd en aan het leidinggevend comité over handigd. In de vergadering van gistermiddag heeft het comité den stakers medegedeeld, dat het de beslissing over het al of niet voortzetten der staking in ieder geval ge heel aan de stakers zelf zal overlaten. Over de resultaten der bemiddelingspoging van den burgemeester zal het door de stakers laten stemmen. Gistermiddag heeft ook de R.K. Textiel arbeiders Bond St. Lambertus een verga dering gehouden, die zeer druk bezocht was. Het bestuur heeft o.a. mededeeling gedaan, dat het, zoodra 't meent, dat het oogenblik daarvoor is gekomen, in het conflict zal ingrijpen. Indien het gevaar dreigt, dat de staking tot het bittere einde zou moeten worden uitgevochten, doordat noch de werkgevers, om hun bindende be slissing, noch de stakingsleiding, om haar prestige willen toegeven, dan zal het hoofdbestuur in het besef van zijn ver antwoordelijkheid, dit trachten te voor komen door op het juiste moment het parool uit te geven tot gezamenlijke her vatting van den arbeid. Het personeel van de N.V. Gebroeders van Beurden, wollenstoffen- en deken- fabrieken, welke firma niet is aangesloten bij de Vereeniging van Tilburgsche Fabri kanten van Wollenstoffen, doch waar wel werd gestaakt, heeft besloten heden het werk te hervatten. De directie heeft het personeel voorgesteld op de oude loon- voorwaarden aan het werk te gaan, met dien verstande, dat na afloop van het conflict de dan geldende loontarieven zullen worden toegepast. BAKFIETSEN OP HOOFDVERKEERSWEGEN. In verband met de jongste wijziging van het Motor- en Rijwielreglement, waarbij o.m. de bakfietsen (rijwielen op meer dan twee wielen, ingericht voor goederen ver voer i met ingang van 7 October a.s. bij duisternis moeten zijn voorzien van 2 wit licht uitstralende lantarens aan de voor zijde en een rood licht uitstralende lanta ren aan de achterzijde, meent de K.N.A.C., omdat haar blijkt, dat zulks niet algemeen bekend is er op te moeten wijzen, dat bak fietsen zonder motor zijn ondergebracht in de rubriek „rij- en voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde". Rijba nen van wegen, welke dus voor bespannen voertuigen en handkarren niet openstaan, a.d.z de nieuwe Rhkswegen van 's-Graven- hage naar Delft. Delft - Oversrhte. IJssel- monde -Zwijndrecht enz. zijn dus ook voor bakfietsen verboden. De bakfietsen moeten In deze gevallen van de „oude wegen" gebruik maken. VOOR STEUN AAN DE SCHEEPVAART F. 8 MILLIOEN AANGEVRAAGD. Het ingediende Hoofdstuk X van de Rijksbegrooting voor 1936 (Handel, Nij verheid en Scheepvaart) wijst aan voor den geheelen dienst een bedrag van f. 12.255.940. Aan de toelichting is ont leend De splitsing van het bedrag, dat voor de nijverheidsvoorlichting, na toepassing van de vereischte bezuiniging ten bedrage van f. 115.000 beschikbaar is, ln perso neelsuitgaven en materieele uitgaven draagt nog een voorlooplg karakter ln zooverre, dat een kleine verschuiving van personeelsuitgaven of omgekeerd even tueel noodzakelijk kan worden. In dit ver band wordt verwezen naar de toelichting van de Memorie van Antwoord betreffen de het wetsontwerp ln zake verlaging van de openbare uitgaven, waarin ls uiteen gezet, dat de plannen tot herziening van de verschillende ter beschikkng van be drijfsleven en Departement staande dien sten ln bewerking zijn. Het overleg dat ter zake met verschillende instanties moet worden gevoerd, is nog niet beëindigd zoodat het nog niet mogelijk is de samen stelling van de nijverheidsvoorlichtings diensten, zooals deze na de reorganisatie zal zijn te publiceeren. Artikelen 42. (Verslagen, bibliotheek, enz.) Het hooger bedrag (f.4500) dient in de eerste plaats ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de uitbreiding, welke de berichtgeving moet ondergaan ten opzichte van maatregelen op monetair en handelspolitiek gebied in binnen- en buitenland. Een geringe verhooging wordt tevens aangevraagd voor de economische bibliotheek, noodig voor documentatie van de sterk uitgebreide Directie van Handel en Nijverheid. m Zooals reeds in de Memorie van Toe lichting bij het wetsontwerp betreffende rentelooze voorschotten ten behoeve van de zeescheepvaart werd medegedeeld, draagt de steun aan dezen tak van be drijf in 1935 te verleenen, slechts een voorloopig karakter en zal vóór het einde van het jaar bepaald worden op welke wijze en ln welken vorm verdere steun zal worden verleend. Het is niet doenlijk reeds thans op te geven, hoeveel uit dien hoofde voor 1936 noodig zal zijn: gemeend werd. hetzelfde (f 8 millloen) te moeten uittrekken als voor 1935 werd aangevraagd. Aan den toelichtenden staat ls ont leend: Ten gevolge van de toenemende crisis maatregelen heeft het personeel van de Directie van Handel en Nijverheid ln 1935 in belangrijke mate uitbreiding onder gaan. Voor uitbreiding van het Departe ment wordt thans f. 24.500 meer aange vraagd dan voor 1935. Voor bevordering van vier hoofdcom miezen tot referendaris en van een com mies tot hoofdcommissie wordt f. 2000 aangevraagd. Voor de bevordering van 'n hoofdcommies van het Centraal Bureau voor de Statistiek tot referendaris en van een schrijver 2e kl. tot schrijver Ie kl. zijn bedragen uitgetrokken van resp. f. 270 en f. 154. Ten einde de salarissen van enkele ambtenaren van den Economischen Raad op een eenigszins redelijk peil te brengen, wordt een hooger bedrag aangevraagd. Ten aanzien van de subsidies kan nog worden opgemerkt: In zake het vreemdelingenverkeer ver minderd met f. 1000 en gebracht op f. 28.000; aan de Ned. Ver. voor Tentoonstellings- belangen verminderd met f. 800; voor de Staalindustrie verminderd met f. 1000; aan de Commissie voor den Ned.-Zuid- Afrikaanschen handel, verminderd met f. 4000; aan de Ned.-Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam ten behoeve van de Kamer te Nieuw-York, verminderd met f. 2000. Aan kosten voor bijzondere organisaties voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek wordt f. 4000 minder uitgetrok ken, voor: onderzoekingen, tentoonstel lingen en overige uitgaven in het belang van de economische ontwikkeling van Ne derland wordt f. 7000 minder uitgetrok ken. ASSOCIATION INTERNATIONALE HISTOIRE DE LA MÉDECINE. Belangstelling voor Nederlandsch Herbarium. Gistermiddag werd te Madrid de offi- cieele receptie gehouden voor de leden, van het tiende congres van de Associa tion Internationale Histoire de la Médecine waar Nederland vertegenwoordigd was door de doctoren M. H. van Andel uit Gorcum. J. B. F. van Gils uit Den Haag, D. W Th. Nuyens. voormalig lid van den Amsterdamschen gemeenteraad en den bioloog F. W. T. Hunger uit Voorschoten. Dr. van Andel als officieel aangewezen gedelegeerde namens Nederland, sprak in de Fransche taal een begroetingsrede uit. De kostbare Nederlandsche wetenschap pelijke uitgave ..Herbarium Pseudo-Apulei" van dr. Hunger, die hii aan het Congres had opgedragen, trok sterk de aandacht. o DRAGON-VLIEGTUIG TE RANGOON GELAND. De bemanning moet op haar verhaal komen. Naar wij vernemen heeft de K.N.I.L.M, van den vertegenwoordiger der K.L.M. te Rangoon een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat het De Havilland Dragon Rapide-vliegtuig, dat Donderdag j.l. op weg van Akyab naar Rangoon, een noodlanding heeft moeten maken op het strand van Haingyi, ten Zuiden van Bas- sein, gisteren te Rangoon is geland. Het staat nog niet vast wanneer de vlucht wordt voortgezet: mogelük ls dat de bemanning van het toestel, de Engel- sehe kanitein E Fulford. de Nederland sche luitenant-vlieger J. Vonk en de En- gelsche werktuigkundige S. J. Cope, enkele dagen zal rusten om op haar verhaal te komen van de ondervonden emoties. Gelijk gisteren nog in 't kort is vermeld hield de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem een buiten gewone algemeene vergadering om te be raadslagen over de al of niet wenschelijk- heid van opheffing der saneringsmaat regelen Aan de vergadering worden de volgende vragen voorgelegd: le. acht de algemeene vergadering op heffing van alle saneringsmaatregelen na verkoop van den oogst 1935 wenschelijk? 2e. Zoo niet. is de vergadering van oor deel. dat maatregelen ter voorkoming van overmatige uitbreiding der teelt gehand haafd moet worden, maar geen inlevering van surplus tegen vergoeding meer moet plaats hebben en geen binnen- en buiten- landsche minimum- of garantieprijzen meer moeten worden vastgesteld? 3e. Zoo niet, is de algemeene vergadering dan van meening dat de saneerlngsmaat- regelen ook voor het plantjaar 19351936 in vollen omvang moeten gehandhaafd blijven. Het hoofdbestuur is van oordeel, dat de eerste en de derde vraag ontkennend be- hooren te worden beantwoord, de tweede vraag echter bevestigend. De afdeeling Hillegom brengt, bij monde van den heer Den Brabander, vele argu menten tegen de saneering naar voren. „Vakgenooten. aldus spr.. wat hebben wij ons laten beetnemen: de saneering bracht beperking van handel werkloosheid, cor ruptie. smokkelarij en andere ellende. Ook van teeltregeling is de afdeeling een tegenstander daar hierdoor de teelt naar het buitenland verplaatst- wordt. Gaan wij er mee door. aldus spr. dan is onze bloem bollencultuur ten doode opgeschreven. Ter illustratie noemt spr enkele cijfers. Weldra zal ook in Engeland een voldoende hoe veelheid bollen worden geteeld en de deur zal dan voor ons land worden gesloten. De teeltregeling heeft ons enorme schade ge bracht en de opheffing dient geen oogen blik meer te worden uitgesteld (applaus). Bij teeltinkrimping worden de prijzen hooger en zal de vraag dalen Bij afschaf fing der saneering zullen de hooge lasten verdwijnen, een saneering. die ons tot heden bijna 21 millioen heeft gekost. Dat zijn de inkomsten van een heel jaar van den export. We hadden het buitenland dus een jaar gratis kunnen leveren, en hetzelfde heb ben verdiend (gelach). We kunnen slechts heil verwachten van stimulatie van de vraag en dat is alleen mogelijk bil alze- heele opheffing der saneering. Slechts door vrijheid kan ons vak er weer bovenop komen", aldus spr. en hii besloot zijn rede met peroratie culmineerende in de leuze: „Weg met de saneering". De heer Segers afgevaardigde van de afdeeling Lisse is voorstander van sanee ring. die hii een noodzakelijk kwaad noemt. Hij wijst op de uitbreiding van bollencultuur in Duitschland. ver voor de saneeringsmaategelen hier te lande. De afgevaardigde wil de saneering gehand haafd zien. doch met de beperking in het amendement gesteld. De afdeeling Lissë stelt n.l. voor de minimumprijzen te doen vervangen door tweeërlei garantieprijzen. De afdeeling Voorhout verdedigt de sa neering: al ziin er grieven er zün ook goede kanten aan meent spr De export naar Engeland is dit jaar weer toegenomen en spr. noemt het naief. wanneer de exporteurs de goede ziide van de saneering niet Inzien. Het buitenland heeft vertrouwen ln onze maatregelen en zal ook het komende jaar koopen: de prij zen zullen geen bezwaar zijn De bollen in het buitenland ziin voor het meerendeel van inferieure qualiteit en men zal daar onze bollen noodig blijven hebben. De afdeeling Westland spreekt zich even eens voor verdere saneering uit. Spr. is van meening dat concurrentie met het buitenland ten allen tijde mogelijk zal zijn. Tenslotte dringt, spr. aan op steun verlening uit het landbouw-crisisfonds. De afdeeling Noordwijk vindt, dat sanee ring het vak aan den rand van den af grond heeft gebracht. De heer Lefeber uit Lisse (lid van het H.B.) daarentegen spreekt van „treurigen moed om de saneering te willen opheffen". De voorzitter zegt dat wanneer alle maatregelen overboord zouden worden ge gooid. waarschijnlijk een aanzienlijk over schot van bollen zou ontstaan. Het hoofd bestuur meent, dat het oogenblik thans nog niet is gekomen om de saneering ge heel los te laten: maatregelen ter voor koming van overmatige uitbreiding der teelt moeten gehandhaafd blijven. In tweede instantie bestrijdt de heer Murk (Hillegom) het amendement Lisse en noemt hij de saneering oorzaak van alle ellende m het. bloembollenvak. De minimumprijzen brachten corruptie bin nen het vak teeltbeperking versterkt de buitenlandsche concurrentie. „Stemt de saneering weg. wij aanvaar den de verantwoording" roept spr. uit. Nadat nog de heer Lefeber van de alge meene sierteelt-centrale de saneering heeft besproken, worden de verschillende vragen in stemming gebracht. Een voorstel over verandering van de volgorde der vragen wordt verworpen. De eerste vraag (opheffing der sanee ring) wordt ontkennend beantwoord met 14685 stemmen. Het voorstel tot ge deeltelijke saneering zooals dit is geamen deerd door de afd. Lisse wordt eveneens verworpen met 20623 stemmen. De tweede vraag in oorspronkelijken vorm (handhaving van teeltregeling zon der minimumprlizen wordt ontkennend beantwoord met 16665 stemmen. De laatste vraag (handhaving van de saneeringsmaatregelen voor 1935/36 ln vollen omvang) kan in de oogen van de vergadering genade vinden, zoodat de sa neering met 114111 stemmen aanvaard wordt voor het volgende teeltjaar. De meerderheid was 113 zoodat met één stem de saneering bliift. De heer Murk was van meening. dat de stemming ongeldig was, daar een der af gevaardigden anders stemde dan zijn man daat luidde. DE WATERSTAATSBEGROOTING. Verschillende besparingen. Aan de Memorie van Toelichting tot het IXe hoofdstuk der Rijksbegrooting (Waterstaat) voor 1936 wordt ontleend, dat ten opzichte van de begrooting voor 1935 de volgende besparingen zijn ver kregen Terugbetaling aan het Zuiderzeefonds f. 300.000 restant, vervalt. Bijdrage cala- miteuze polders van 4 op 3 ton gebracht. Winter- en stormschade van 3 op 2 ton. Bijdrage afwatering Zeeuwsch-Vlaanderen f. 123.000 is restant en vervalt dus. Totaal f. 623.000. Voorts zijn eenige uitgaven, die voor 1935 nog in de begrooting van Waterstaat waren opgenomen, naar de Verkeersfonds begrooting overgebracht. De voornaamste daarvan zijn de volgende; de daarbij ver melde bedragen waren voor 1935 uitge trokken Onderhoud Hollandsche IJssel f. 20.300. Baggerwerken in Sardijngeul en Veergat en werken te Veere en in de haven aldaar f. 54.600. Onderhoud enz. gekanaliseerde Dieze f. 19.500. Onderhoud enz. Meppeler- diep f. 13.100. Totaal f. 107.500. Het eindcijfer der afdeeling Waterstaat wordt door het bovenstaande dus in to taal met f. 730.500 verlaagd. Daarentegen moest f. 425.141 meer voor rente en aflos sing worden uitgetrokken. Er vloeit dus een verlaging van f. 305.359 uit het boven vermelde voort. Het eindcijfer dezer afdeeling bedroeg echter voor 1935 f. 6.580.517. Voor 1936 be draagt het f. 5.945.470 of f. 635.047 min der, zoodat uit anderen hoofde nog plm. f. 329.688 is bespaard. De voornaamste de zer besparingen zijn: Overijsselsche Vecht f. 105.500 en Kust verdediging Noord-Holland (behalve de vermindering wegens het wegvallen van de terugbetaling aan het Zuiderzeefonds ad 3 ton, waarvan boven reeds sprake was) f. 58.900. Tezamen f164 400. De ver dere besparing is verkregen door vermin deringen van geringeren omvang, die tal rijke artikelen konden ondergaan. VEERTIG JAREN CINEMATOGRAFIE. DE INDUSTRIE-FINANCIERING. Wetsontwerp binnenkort verwacht. Het wetsontwerp, houdende de stichting van een nationale financieringsmaat schappij voor particuliere industrieën, waarbij de economisch-technologische in stituten als adviseerende lichamen zullen optreden, kan binnenkort worden ver wacht. Voor de oprichting zijn twee deelne mende partijen noodig. Keuren de Ka mers de desbetreffende wet goed, dan zal eenerzijds minister Gellssen optreden na mens de Regeering. Op voorstel van mi nister Oud, besloot het kabinet om de Limburgsche Industriebank als mede-op richtster uit te noodigen. (Msb.) Nederlandsche Bioscoop-Bond organiseert een herdenkingsweek. Het 40-jarig bestaan van de cinemato grafie zal door den Nederlandschen Bios coop-Bond worden herdacht. De heer Louis Lumière. thans algemeen erkend als de uitvinder der cinematografie, heeft on danks zijn hoogen leeftijd toegezegd uit Frankrijk naar ons land te komen, waar hij de herdenkingssamenkomst op Dinsdag 15 October in het Koloniaal Instituut te Amsterdam zal bijwonen, zulks in gezel schap van den vertegenwoordiger der Fransche filmindustrie den heer Charles Delac. die hem od zijn reis zal vergezellen. In deze samenkomst, welke het hoogte punt zal zijn van de van 1117 October te organiseeren herdenkingsweek. zullen over de beteekenis van de film referaten worden uitgebracht door resp. de heeren prof. H. Rosse uit Delft. mr. A. F. L. H. Tepe wet houder te Leiden en voorzitter van de Katholieke Filmcentrale en D. van Sta veren, voorzitter van de Centrale Com missie voor Filmkeuring. Het gesproken woord zal worden afgewisseld door de vertooning van een historische film. waarvan de montage een enorm werk is en welke een indruk zal geven van de gestadige ontwikkeling der cinematografie in het afgeloopen tijdperk, zoodat aan deze vertooning de vroegere explicateur, de begeleiding door maar één pianist, de begeleiding door het groote orkest en de verdringing daarvan door geluidsfilm te pas zullen komen! Na afloop van de bijeenkomst, welke door den voorzitter van den Nederlandschen Bioscoop Bond den heer D. Hamburger Jr. zal worden ingeleid vindt ten Stadhuize van Amsterdam een ontvangst plaats door het gemeentebestuur. Velen onder de hooggeplaatsten in den lande hebben van hun sympathie en be langstelling voor de film en het filmbedriif doen bliiken door zitting te nemen in het eere-comité waarvan het presidium wordt gevormd door den buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van Frankrijk Baron d'Arnauld de Vitrolles; den Minister van Staat voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Jhr. mr. Ch J. M Ruvs de Beerenbrouck: den Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen dr J. R. Slotemaker de Bruine: der Minister van Binnenlandsche Zaken. mr. J A de Wilde en den burge meester van Amsterdam dr. W. de Vlugt. Tenslotte verdient vermelding dat in het kader van 0e lierdenking op Zater dag 12 October de officteele opening zal plaats hebben van Loet C. Barnstyn's filmstad te Wassenaar. DE POSTVLUCHTEN. De .Kievit' is gistermiddag te 16.19 uur. op Schiphol geland.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9