Waarom LONKA HOPJES? POSITIE. WARME Wat gebeurt er Schoolkousen DE NOODTOESTAND IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. „Z0NNESIRAAL"-C0LLECTE C. Th, BREEBAART ZOON LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 24 September 1935 Pufvisscherij dient beteugeld te worden KIN/T IM IfTÏÏREN^j SPREEKCEL. VERHUIZINGEN Vrijdag 27 September, om 3 uur, op de Breesfraat, 5lECHTH00MHD?l GEERVlIETl Maat 2,75 cents 1 o Verbetering van het distributie apparaat is eerder noodig dan verbetering van het productie-apparaat. (Van een A.N -P. -mede we r ker IJmuiden was eens de grootste visschers- haven van het vasteland van Europa. Wil men ook Engeland ln de vergelijking be trekken, dan werd het slecnts overvleugeld door Grimsby en Huil, maar deze behoor den en behooren nog tot de grootste vis- schershavens ter wereld Een vloot van bijna 200 stoomtrawlers, bemand door 2 000 zeelieden voerde enorme hoeveelheden visch aan den afslag van het Staatsvisschershavenbedrijf, een ge bouw van ongeveer 450 M. lengte met aan den eenen kant de loskade. aan den anderen kant de laadperrons van de spoorwegen. LJmuidens visscherijbedrijf is een bedrijf, dat niet alleen van belang is voor IJmui den. Ook in Egmond aan Zee, Katwijk en nog andere havenplaatsen, gaat de econo mische barometer op en neer met den toestand van het visscherijbedrijf van IJmuiden. Een nationaal bedrijf. Het visscherijbedrijf ran IJmuiden is een nationaal bedrijf, evenals het land bouwbedrijf. Dat heeft het duidelijk be wezen in de oorlogsjaren, in welke jaren de visch van IJmuiden, met levensgevaar door de trawlervisschers gevangen in de met mijnen bezaaide wateren der Noordzee een van de voornaamste en voedzaamste onderdeelen vormde van het voor het meerendeel uit Ersatz bestaande menu. In de Jaren 1916 tot en met 1919, de moei lijkste jaren wat de voedselvoorziening be treft, leverde IJmuiden per jaar gemiddeld 20 a 30 millioen kg. visch voor binnen- landsch verbruik. Met levensgevaar gevangen? Dat be wijst wel het aantal opvarenden, dat om het leven kwam tengevolge van het op een mijn loopen van een der 56 schepen, die in de oorlogsjaren verloren gingen. Als in die dagen een stoomtrawler ter visscherij was uitgevaren was het afscheid menig maal een afscheid voor eeuwig. Niet min der dan 382 visschers van de vloot van IJmuiden verloren het leven, nalatende 276 weduwen en 904 kinderen Daaraan mag weieens herinnerd worden, nu datzelfde bedrijf dat in de oorlogsjaren zulk een belangrijke rol speelde in de voedselvoorziening van ons land en toen een deel van zijn opbrengst voor de distri butie moest afstaan tegen een prijs, die hoogstens 1/5 bedroeg van dien, welke op de vrije markt te maken was, in zulke jgroote moeilijkheden verkeert. En waar van men zich thans alleen nog maar de fouten herinnert, daarbij vergetende de menschenlevens, die tengevolge van het mijnengevaar verloren ging en de mate- rieele schade, die door de inbeslagneming van een deel der vangst ten behoeve van de distributie geleden werd. Dit nationale bedrijf gaat thans met rassche schreden zijn ondergang tegemoet. Van de uit ongeveer 90 trawlers bestaande vloot kunnen in het beste deel van het jaar nog slechts 60 a 70 een emplooi vin den. Van dit aantal heeft de kleinste helft, vormende de kustbooten de grootste moeite om het hoofd boven water te houden. De besommingen van deze trawlers zijn van dien aard, dat men zich afvraagt hoe het mogelijk is. dat ze nog niet alle bij het overige oud-roest in de Haringhaven terecht zijn gekomen. Pufvisscherij vermoordt de kustvisscherij. Het is louter en alleen de pufvisscherij, die de oorzaak is van den op handen zijn- den ondergang der kustvisscherij. Want de pufvisscherij vernietigt millioenen jonge vischjes, voornamelijk schol, schar en tong, alle onmisbare artikelen voor den vischhandel. De landbouwer, die ver zuimt zijn akker om te ploegen en zijn koren uit te zaaien zal tevergeefs op zijn cogst wachten. Maar ook als hij, het zaad uitgestrooid hebbende, zijn akker omploegt wanneer pas de jonge sprietjes boven de aarde uitkomen, zal hij niet oogsten. Zoo gaat het ook met onze visscherij. De millioenen vischjes, ,het zaad der zee worden weggevischt en verkocht voor een appel en een ei ten behoeve van een be drijf, dat der eendenhouders, dat ondanks dit goedkoope voedsel, kwijnt. Aldus wordt ook in de zee het zaad vernietigd en de marktwaardige visch, de rijpe oogst, wordt hoe langer hoe schraler, tot schade van ae kustvisscherij en van den vischhandel. Het is hierboven al gezegd: De kust booten hebben de grootste moeite, om het hoofd boven water te houden. En daarom houden de reeders hun booten maar liever in de haven.... of verkoopen ze naar Engeland. Dezer dagen Is de eerste ge gaan. de ..Zwarte Zee"' en naar verluidt wordt onderhandeld over den verkoop van nog eenige. De ..Zwarte Zee" zal niet op de Noordzee visschen: ook de Engelsche reeders weten, dat in het Zuidelijk deel van dit eens zoo rijke vanggebied de voor raad uitgeput raakt. Het toekomstige arbeidsveld ligt aan Albions Westkust, want de nieuwe thuishaven van de „Zwarte Zee'' is Fleetwood, dat gelegen is nabij de rijke vischgronden van de Iersche Zee en de Clyde. Er is thans een verbod van aanvoer van pufvisch, een der maatregelen waarmede althans het ergste voorkomen kan worden, in aantocht. Een verbod van aanvoer van pufvisch niet alleen, maar ook voorschrif ten omtrent de maaswijdte van de netten, waarmee gevischt mag worden. Deze maatregelen ter beteugeling van de ver nieling van de platvischpuf zouden 1 Aug. j.l in werking zijn getreden, een datum die een te korten tijd van voorbereiding overliet. En daarom is deze datum terecht verschoven Als het maar geen afstel v/ordt. Want het bekend worden van deze maatregelen heeft niet nagelaten, dege nen. die belang hebben bij de pufvissche rij, met name de reeders van trawlloggers en de eendenhouders van Volendam enz. in het geweer te brengen En het zou niet de eerste maal zijn. dat de regeering voor de protesten uit dezen hoek is gezwicht. Een van de voornaamste argumenten van de tegenstanders van een verbod van aanvoer van platvischpuf Is. dat de puf visch, die met het trawlnet gevangen is en dan weer in zee geworpen wordt, toch dood is. en men ze dus evengoed mee naar d- haven kan voeren en verkoopen. Wetenschappelijk onderzoek heeft ech ter bewezen, dat dit slechts een halve waarheid is. Gedurende eenige dagen van de maand Mei van dit jaar heeft men aan boord van het Engelsche onderzoe kingsvaartuig ..George Bligh'' nauwkeu rige proeven genomen, waaruit bleek, dat ruim de helft van de gevangen scholpuf in leven blijft, mits ze direct weer over boord wordt geworpen Dit resultaat kon worden vastgesteld, doordat men de vangst in een bun met stroomend water deed. Indien men nu maar de opvarenden die belast zijn met het sorteeren van de visch er van kan overtuigen, dat het ook hun belang is. dat de gevangen puf zoo spoedig mogelijk overboord wordt gewor pen. kan een verbod van aanvoer van pufvisch zijn uitwerking niet missen, vooral dan niet, wanneer ook een mini mum-maat van de mazen, zoodanig dat een groot deel van de pufvisch kan ont snappen wordt vastgesteld. Is de vloot verouderd? Er is nog iets, waarop wij de aandacht willen vestigen en dat is op den toestand van de vloot. Bij de fouten, die de com missies, welke zich met het visscherij bedrijf van IJmuiden hebben bezig ge- nouden. hebben gevonden, behoort ook dat de vloot verouderd is en dat men haar steeds heeft uitgebreid met in Engeland of Duitschland gekocht tweede handsch materiaal. IDt is inderdaad een feit. Maar hierbij moet men één ding niet vergeten, we hebben in ons land ook nog zooiets als een Scheepvaart-Inspectie. En deze Instelling stelt hooge eischen, zelfs hooger dan Lloyds of Bureau Veritas. De trawlerreeders van IJmuiden zouden daarvan het een en ander kunnen vertel len. Duizenden guldens kostte het, een in Engeland gekochten trawler in een zooda- nlgen staat te brengen, dat het vaartuig kon voldoen aan de eischen der Scheep vaart-Inspectie. En thans, nu de Neder- landsche Visscherij Centrale door middel van de uitvoer-certificaten bezig is, de vloot te „zeven", za lhet gehalte zich auto matisch verbeteren. In elk geval beschikt de vloot over voldoende volwaardige traw lers om welhaast tweemaal zooveel visch op de markt te brengen als bij de tegen woordige afzetmogelijkheden geplaatst kan worden. Bovendien is de vloot de laatste jaren niet weinig gemoderniseerd. Alle trawlers van het groote type bezitten een ontvang- en zendinstallatie voor draad- looze telefonie, vele hebben een echolood. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggeven ZONNESTRAAL-COLLECTE. Waarde Stadgenooten, Zaterdag a.s. wordt hier ter stede de j aarlij ksche collecte van „Zonnestraal" gehouden, U weet wel, die instelling die de nazorg voor tuberculose patiënten op zich genomen heeft Zegt nu niet op boo- zen toon „Ajakkes al weer zoo'n collecte". Want bedenk vooral hoe een gelukkig verschijnsel het is dat talrijke jonge men- schen hun krachten en vrijen tijd beschik baar stellen om zonder eenige vergoeding te collecteeren, opdat ongelukkige mede- menschen geholpen en hersteld kunnen worden. Dubbel gelukkig omdat in een zoo moeilijke tijd als de onze, Rijk en Provincie hun subsidies moeten vermin deren en door die zelfde tijdsomstandig heden, het aantal personen dat zelf de verplegingskosten niet of maar gedeelte lijk betalen kan. onrustbarend stijgt. En toch moeten zij geholpen worden Geeft daarom Zaterdag uw bijdrage, geeft niet alleen het dubbeltje, waar de- geen die U het Zonnestraalbloempje aan biedt, om vraagt, geeft meer. geeft zooveel uw beurs toelaat. Ons comité, onze collectanten, de mu ziekcorpsen. die de aandacht op de Zon nestraal-collecte vestigen, allen werken belangloos. Uw geld komt voor 100°ten goede aan het doel waarvoor U geeft, om zieke menschen in staat te stellen hun gezondheid te herwinnen. Het Zonnestraal-Comité: Dr. S. A. DE GRAAFF, Voorzitter. W. F. VAN DEN BROEK. Secretaris. M. S. v. POLAANEN. H. EDUARD. C. NIEUWENHUIS. W. IMMINK Voor 't Ned. Roode Kruis, afd. Lelden Mej. dr. C. HOVENS-GREVE. Voor de Ver. „Het Groene Kruis" Dr. H. J. M. BOONACKER. Voor de Ver. tot Bestrijding van Tuberculose Dr A J. B. POORTMAN. Mej. Ch. H. P. KOORENHOF. Mej. A. S. TEMME. Voor de Vereniging tot Bevordering der Gezondh. in de Graf. vakken J. D. SCHOLLER. P. WINTERKAMP. Voor de Leidse Bestuurdersbond Mevr. DE CLER-DE BRUYN. J. J. VAN STRALEN. Voor de Neutr. Best. Bond Mej. J. G. M. BUSCHGENS. P. J. PONT. SPOORWEG-TEKORTEN EN VRIJ REIZEN. Moge het den heer Koster elders al eens gelukt zijn, anderen, die met hem van meening verschillen, door onbehoor lijk optreden te overbluffen, ditmaal zal hem dat niet zoo gemakkelijk vallen. Mijn ingezonden voorzie ik niet van mijn naam, omdat ik daarvoor een reden heb, die alleen mij aangaat. De heer K. geeft dus toe, dat Intrekking van het vrij vervoer zou helpen, de tekorten althans te verminderen. Daarmee mocht ik eigen lijk al tevreden zijn. Over het onbillijke van het met andermans geld betaalde vrije vervoer zwijgt hij maar liever. Ze ker weet lk. waarom het vrije vervoer is ingesteld, de heer K. geeft dat nog eens aan: namelijk om te voorzien in extra uitgaven bij ongevraagde overplaatsing. In de meeste gevallen zal dat echter slechts noodig en billijk zijn, zoo lang het gezin nog niet in de nieuwe standplaats gevestigd ls. Daarna Is er m.i. geen enkele reden meer voor. De heer K. „Ook op het gebied van de visscherij blijft hulp geboden", zegt de troonrede. En dan verder: „Maatregelen tegen noodlot- tlnge prijsdaling zullen hier moeten sa mengaan met de uitvoering van plannen tot bevordering van den afzet en tot ver betering van het productie-apparaat". Plannen tot bevordering van den afzet mo gen wij zeer zeker toejuichen. Maar noodi- ger dan verbetering van het productie apparaat is verbetering van het distributie apparaat. Alleen met een betere visch- distributle kan de afzet verbeterd worden. Als de Visscherij Centrale in deze richting iets kon doen, zou zij een nuttig werk ver richten. verzwijgt echter doodleuk, dat in werke lijkheid ieder spoorbeambte vrij vervoer heeft, onverschillig of hij al dan niet op verzoek, dan wel ongevraagd is overge plaatst. Zelfs beambten, die hun leven lang nergens anders dan ln hun stand plaats hebben gewoond, genieten vrij ver voer (in zulke gevallen dus uitsluitend ten behoeve van plelzlerrelsjes). De op merking dat over het vrije vervoer belas ting betaald moet worden, zal zeker wel niet bedoeld zijn om het vrije vervoer nog uit te breiden, teneinde op die manier wat meer belasting te ontvangen. Hoog stens pleit zij voor het juiste inzicht van den fiscus, die hier eenvoudig een extra bron van Inkomsten belast. Nog juister zou het zijn, Indien de fiscus mij daar tegenover ontheffing verleende over het door mij ln dat vrije reizen betaalde aan deel Over het heel gewoon vinden van reizen door spoorbeambten met de concurreerende tram zwijg lk maar lie ver. Maar het pleit m.l. dan toch wel heel sterk voor andere werknemers, die zich zouden schamen wanneer zij de rentabi liteit van het bedrijf, dat hen ln leven houdt, mee hielpen ondermijnen. Ver der zou het wel goed zijn, wanneer de heer K„ alvorens vreemde woorden te ge bruiken, zich eerst eens op de hoogte stelde van de beteekenis daarvan; hij zou dan het woord „dictatoriaal" hebben ver meden Evenzeer behoorde het fatsoens- gevoel hem woorden als „gedaas" achter wege te doen laten. Dat wij ln een vrij land leven ls goddank tot nog toe waar. Laat de heer K. echter juist in het belang van die vrijheid bedenken, dat vrijheid alleen mogelijk is, in gebondenheid. Die gebondenheid (al ware het in dit geval slechts de gewone wellevendheid) laat bij hem nog wel wat te wenschen over. BELASTINGBETALER. VIJFDE (LAATSTE) ZOMERCONCERT PIETERSKERK. Het laatste zomerconcert ln de Pieters kerk op Vrijdag 27 September a.s. geeft een mooi programma. Leo Mens opent met een Toccata voor orgel van Swee- linck, terecht de grootste Nederlandsche componist genoemd Ook zal het bekende A Capella-koor Collegium Musicum van het Scheurleer Museum te Den Haag, dat zich aldaar reeds bij verschillende offi- cleele gelegenheden hooren liet, werken ten gehoore brengen uit de oud- en nleuw-Nederlandsche school. De laatste wordt vertegenwoordigd door werken van Dlepenbrock en v. d. Sigtenhorst Meyer, terwijl de heer Relnoud Heering, leerling van den heer Mens, o a. een Fantasie voor orgel van den Arnhemschen organist C. de Wolf zal uitvoeren. De heer Cor Kint uit Amsterdam zal eenige composities voor de z.g. viola d'amore, een viool met veer tien snaren, waarvan er acht bespeeld worden, uitvoeren. Dit is een programma, dat een gang naar de Pieterskerk alles zins loonen zal, vooral ook met het oog op 't doel. n.l. versterking voor het fonds voor de herstelling van het orgel. DE VERLICHTING BIJ DE SANDTLAAN- BRUG TUSSCHEN KATWIJK EN RIJNSBURG. Een abonné uit Katwijk a/Zee wijst ons op den onhoudbaren toestand in de Sandt- laan en bij de Sandtlaanbrug, ontstaan doordat verlichting geheel ontbreekt. Vooral nu wij den winter weer tegemoet gaan, schrijft hij, is het er levensgevaar lijk. Men kan er werkelijk geen hand voor de oogen zien. Het is dan ook van groot belang, dat hier een goede verlichting wordt aangebracht. Inzender hoopt, dat een en ander de aandacht der autoriteiten zal hebben. NOG EENS EEN VENTERSKLACHT. Een venter vraagt, of, waar z.i. het ver bod van venten op Zaterdag voor Haar lemmerstraat etceen gevolg ls van de vele venters van bulten, deze straten niet open kunnen blijven voor de weinige Leid- sche venters alleen, die het toch al niet breed hebben. RADIO VOOR WOENSDAG 25 SEPTEMBER. Hilversum, 1875 M VARA-Uitzendlng 8.00: C. Steyn (orgel) en H. Wiggelaar (vlooi) 8.30: Gram.pl. 9.30: P. J. Kers: Onze keuken 10.00: MorgenwUding VPRO 10.15: Voor Arbeiders 1. d. Con- tinubedr.: XX-ensemble o. 1. v. C. Steyn. m. m. v. T. Jonker (zang) en Mr. R. v. d. Heide (lezing) 11.00: RVU. Knlples 11.30: Vervolg uitzending van 10.15: Strijk» orkest o. 1. v. E. Walls 12.00: Gram.oL 12.30: De Notenkrakers o. 1. v D. Wins 1.00: Gram.pl. 1.15—1.45: E. Walls en zijn orkest 2.00. Voor de vrouw 2.15: Fantasia o. 1. v. E. Walls m. m. v B. v. Dongen (zang) 3.00: Voor de kin deren 5.30: VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot 6.30: RVU. Dr. G. Stuiveling: De breuk tusschen '80 en de Nieuwe Gids" 7.00: Sportuitzendlng 7.15: Vervolg or» kestconcert 8 00: S.O.S.-ber. Nieuws berichten. VARA-Varia 8.15: Gram.pl. 8.30: „Brief in Schemer" spel van Heyermans. M. m. v. Mevr. E. de Boer-van Rijk en Jan Musch 9.00: Pianorecital door R. Lanes 9.30: Uit het Gebouw K. en W. Den Haag: „Hoe gaas' es" revue. Muzlk. leiding: G v. Weezei 10.30: Gram.pl. 11.1512.00: De Bohe mians o. 1. v. J. v. d. Horst Hilversum, 301 M. NCRV-Uitzendlng 8.00: Schriftlezing en meditatie 8.15 9.30: Gram.pl. 10.30: Morgendienst o. 1. v. Ds. J. L. v. d. Wolf 11.0012 00:' M. F. Jurjaanz (orgel) en Mej. D. M'in- hout izang) 12.15: Gram.pl. 12.30: Stichtsch Salonorkest en gram.pl. 3.00 —3 45: Gram.pl. 4.00: Hendriks Trio 5.00: Kinderuur 6.00: Landbouwhalfuur 6.30: Afgestaan 7.00: Ned. Chr. Pers bureau 7.15: Reportage 7.30: Gram - platen 7.45: Lezing ln verband met de Anti-Lawaai-Week 8.00: Berichten 8.05: Kerkliederen d. h. Kerkkoor van de Russ. Orth. Theol. Hoogeschool te Parijs o. 1. v. Ivan Denlssow 9.00: Voor jonge menschen 9.30: Orgelconcert J. Zwart (om 10.00: Berichten) 10.3011.30: Gram.pl. Droitwich, 1500 M. 10.3510.50: Mor genwijding 11.05: Causerie 11.20: Gram.pl. 11.50: Voor de scholen 12.05: Orgelspel Q MacLean 12.50: Ch. Man ning en zijn orkest 1.50: Gram.pl. 2.25: Voor de scholen 3.10: Pianorecital Ivy Parkin 3.35: Sted. Orkest Bourne mouth o. 1. v. R. Austin m. m. v. H. Per kin (plano) 5.05: Western St-Ho-or kest o. 1. v. Fr. Thomas 5.35: I JC- Dansorkest o. 1. v. H. Hall 6.50: Cem- balomuzlek 7.10 en 7.25: Lezing 7.50; Alfredo-Campoll-Trlo 8.20: Bachcon- cert. BBC-Symphonle-orkest en solisten 0. 1. v. Sir Henry Wood 10.00: Berichten 10.30: Reportage uit Boedapest 11.00: Pianorecital E. Mitchell 11.20—12.20: Syndey Kyte en zijn Band. Radio Paris. 1648 M. 7.20 en 8.20: Gram.pl. 12.35: Orkestconcert o. 1. v. Touche 6.10Gram.pl. 8.20: Harp- recltal M. Kahn 9.05: ,,Le falseur". spel van Balzac 11.1012.35: Dansmuziek. Kalundborg, 1261 M 12.202.20: Con cert uit Rest. „Wivex" 3.205.20: Om roeporkest o. 1. v. L. Gröndahl 520 5.50: Gram.pl. 8.35: Voordracht met muzlk. illustratie 9.35: IJslandsche mu ziek 10.35: Kamermuziek 11.15 12.50Dansmuziek. Keulen, 456 M. 6.50: Concert 11.05' Zang 11.40: Planorecital 12.20: Om roeporkest en Emdé-orkest 2.35: Gram.- platen 4.20: Zang 5.20: Omroepor kest o. 1. v. Rosbaud en solisten 7.20: Liszt-concert 8.35: Uit Berlijn: Rijks zending: A,uslandsdeutsche Jugend 9.05: ..Soldaten Kameraden!", gevar. pro gramma 10.50—12.20: Omroeporkest O. 1. v. Kühn en solisten. Rome, 421 M. 9.00: Radiotooneel 10.30: Dansmuziek. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 en 1.302.20: Max Alexys' orkest 5.20: Orgelconcert 5.50: Zang en piano 6.35: Gram.pl. 6.50: Zang 7.10 en 7.35: Gram.pl. 8.20: Cabaret 9.20: Salonorkest o. 1. v. Walpot 10.3011.20J Dansmuziek 484 M.: 12.20 en 1.30— 2.20: Gram.pl. 5.20: Orgelconcert 5.50: Gram.pl. 6.50: Pianorecital 7.05: Vioolrecital 8.20: Symphonleconcert o. I. v. André 10.3011.20: Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 8.35: ZiO Keulen 9.05: Operaconcert uit Dresden o. I. v. Weber 10.20: Berichten 10.35: Olympla-dienst 1050: Barnabas von Geczy (viool) en H. Jager (piano) II.05: Weerbericht 11.20—12.20: Barna bas von Geczy en zijn orkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R. O. V. RADIO-CENTRALE. Voor Woensdag 25 September, lste programma: Hilversum 1875 M. 824 uur. 2de programma: Hilversum 301 M. van van 824 uur. 3e programma: 8.00: Keulen 8.40: Deutschlandsender 10.20: Keulen 12.05: Droitwich 12.50: Brussel Fr. 13.20: Brussel VI. 13.30: Brussel Fr. 14.20: Deutschlandsender 15.20: Londen Reg. 17.20: Keulen 18.50: Brussel VI. 19.20: Keulen 20.20: Brussel Fr. 21.20: Beromünster 22.35: Brussel Fr. 23.10: Parijs Radio. 4e programma: 8 05: Parijs Radio 9.30: Gram.muz G.R.D. 10.35: Londen Reg 12.50: Droitwich 14.20: Londen Reg. 15.10: Droitwich 18.20: diversen 18.50: Londen Reg. 19.50: Droitwich 22.00: Londen Reg. Wijzigingen voorbehouden. Cursus Italiaansch I (eerstbeg.) half Oct.half Mei, 25 lessen, f. 20. Cursus Italiaansch II (vervolgcursus) half Oct. half Mei, 25 lessen, f. 20. Cursus Fransche Conversatie half Oct.—half Mei, 25 lessen f. 20. DRA. CARLA S0MAINI BECHERER STEENSCHUUR no. 5. Aanmelden schrift., in Oct. mond. 914 vanaf f.3.—. met gesl. auto- tap. onder gar. Buiten de stad, scherp conc. prijs. Alg. Leidsche Dienstverr., Papen gracht 20, Tel. 3685. 7819 TOT AANVULLING van hun INKOMEN biedt een le klasse zaak aan gehuwde Dames, die hun relaties hebben in den gegoeden stand, een zeer gemakkelijk te verwerven bijver dienste. Het betreft geen verkoop doch alleen aanbeveling van een artikel. Discretie absoluut verzekerd. Brieven te richten M. 53:1 aan N.V. RUDOLF MOSSE, Keizersgracht 604, Amsterdam-C. 896 881 Op ZATERDAG 28 SEPTEMBER A.S. zal hier ter stede gehouden worden de ten bate van de nazorg voor tuberculose patiënten van alle gezindten. - STEUNT DEZE COLLECTE. Personen, die genegen zijn aan deze collecte mee te helpen, worden verzocht zich op te geven aan het Consultatie-Bureau, Middelweg 38. 867 Leiden - Mare 92 - TeL 544 1=311 E£=0<S=S31 JAEGER Dameshemden JAEGER pantalons JAEGER directoires JAEGER camisoles JAEGER onderjurken. Heeren Jaeger hemden. Jaeger borstrokken ft Jaeger pantalons. WOLLEN DEKENS IN ALLE PRIJZEN. 899 ichuin tegenover de Vrouweniteeg Exp. ondern. vraagt voor uitbreiding van een harer kantoren en expl. van nieuwe autovrachtdiensten IJVERIG PERSOON, beschikkend over 3 tot 5 mille. Geld blijft onder eigen beheer. Aangename werkkring. Prima ref. ver- elscht. Brieven met voll. In lichtingen en verl. sal. Bur. van dit Blad onder No. 882. Beter hooren, nieuw levensge luk schenkt U de nieuwste vinding S0N0T0NE voor boongelet ding Vraagt gratis brochure of demon stratio aan firma Armlet dam, OudSplcgchlraat 3 2412 Eigen gebreide zijn weder in alle maten voorhanden. «n Vordor 15 ets p. mast stijgend Het Kousen, en Sokkenhuis STATIONSWEG 4

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 8