- MELK lk>edt U cjped-' Prof. Dr. F. A. Vening Meinesz in het vaderland terug LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 24 September 1935 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. straf beloofd aan alle dieven en roovers, die voortvluchtig rijn. Het leger wordt daardoor met 50.000 man uitgebreid. De correspondent van de ..Evening Stan dard" te Addis Abeba heeft bericht, dat er een treffen heeft plaats gehad tusschen een troep deserteurs uit Italiaanseh So- maliland, die eenlge weken geleden tc Gerlogobi in de Ogadenstreek waren aan gekomen en zich bij de Abessijnsche troe pen hadden aangesloten Daar deze Soma li's onrust en tweespalt in de streek trachtten te verwekken, werden hun be doelingen verdacht gevonden en werd hun bevolen hun wapenen over te geven het geen zij weigerden In een treffen werden verscheidene aan beide zijden gedood. De berichtgever zegt niet, hoe de zaak is af- geloopen. De Abessijnsche autoriteiten te Gondar hebben een Italiaansche koerier gearres teerd. die zich naar Adoua begaf De Italiaansche gezant. Vinei, heeft tegen deze arrestatie geprotesteerd Aan den anderen kant heeft men den Italiaanschen consul te Gondar verhinderd naar den Soedan te gaan. Radio-rede van Borah. In een radio-rede heeft de Amerikaan- sche senator Borah verklaard, dat de vol keren vrede, absoluten vrede willen. „Er bevinden zich echter burchten van oorlog in die landen, waar de stem van het volk tot zwijgen is gebracht, waar de constitu- tioneele regecring omver geworpen is en waar een willekeurige macht den volkswil onderdrukt waar de onverdraagzaamheid groot wordt ten koste van menschelijke ellende, waar rassenhaat voor zelfzuchtige doeleinden gevoed wordt, waar menschen niets anders dan radexen zijn in een ziel- looze staatsmachine en waar een persoon lijke regeering den wil van het volk over- heerscht. Daar vindt men den voedings bodem van den oorlog". RECLAME- 880 NATUUR- ka AC MELK- BOTER rvMMS BROOD DE ALGEMEENE TOESTAND. In afwachting. We verkeeren momenteel weer in een periode van rustig afwachten. Morgen zal vermoedelijk een nieuwe stap worden ge daan in het conflict, dat thans de wereld beheerscht. wanneer n.l. de Volkenbond het rapport der Commissie van Vijf zal hebben ontvangen. Intusschen schijnt achter de schermen druk te worden gewerkt om de atmosfeer te verhelderen. Speciaal aan de Engelsch- Italiaansche betrekkingen wordt gevijld en geschaafd. Natuurlijk heeft Abessynlë de Italiaan sche eischen, die thans wenschen heeten, afgewezen. Belachelijk is zelfs de qualifica- tle te Addis Abeba Doch dit is slechts een ondergeschikt onderdeel van het politieke gevecht, dat momenteel is ingezet! o DUITSCHLAND. Versterking der eenheid Een Engelsch protest. Vanaf 1 Januari as. zullen slechts de door de Rijksbank uitgegeven bankbiljet ten wettig betaalmiddel In Duitschlani zijn. Derhalve zullen de circulatiebanken van Beleren. Saksen, Baden en Wurtem- berg het voorrecht, dat zij zoo lang heb ben genoten, verliezen. De door deze banken uitgegeven bank biljetten, die nog in circulatie zijn, be dragen ongeveer 160 millloen rentemark. Het Britsch Legion (van oud-strijders) heeft tot den Duitschen oud-strijdersbond een protest gericht tegen de godsdienst vervolgingen in het Derde Rijk. Op een vraag omtrent de resultaten van het protest antwoordde majoor Fetherst Godley, de voorzitter van het British Le gion: Men heeft ons geantwoord dat er te ge legener tijd te dien opzichte verandering zou komen. Ik geloof, dat deze verande ring in zekere mate reeds is tot stand ge bracht, ofschoon het zeer moeilijk is pre cies te weten te komen, wat het resul taat van het protest is. De leidende figuren der N.S.D.A.P. ko men heden te Muenchen bijeen met Hit- Ier en dr. Frick om de beteekenls van de nieuwe wetten te bespreken. Ofschoon bij deze gelegenheid uitdrukkelijk zal worden gewezen op de omstandigheid, dat de Jo den niet in de Duitsche volksgemeenschap thuis hooren. zal anderzijds de nadruk worden gelegd op de rechten, welke de Joden in hun uitzonderingspositie zullen genieten. Van officieele zijde wordt be weerd, dat de Joden een staat in den staat zullen vormen, waarbij evenwel per tinent wordt ontkend dat het in de be doeling ligt de Joden in een ghetto on der te brengen. o SPANJE. De crisis. Alba zet zijn besprekingen inzake de kabinetsvorming nog voort. Lerroux en Gil Robles hebben hun steun toegezegd, om de tot dusver gevolgde lijn ln de poli tiek te handhaven. FRANKRIJK. Uitbreiding der vloot. Naar aanleiding van het feit, dat op 2 October de kruiser „Dunkerque" te water zal worden gelaten, ver klaarde de minister van marine. Pletri, in een interview met het blad ..Excelsior", dat geen ander land ter wereld zich zoo veel offers heeft moeten getroosten voor het herstel van het peil der oorlogsvloot na den oorlog, als Frankrijk. Thans omvat de Fransche oorlogsvloot 426.000 ton, de twee kruisers van 35.000 ton. waarvoor de Kamer onlangs de cre- dleten heeft toegestaan, niet meegerekend. De minister wees erop, dat deze ver nieuwing van de Fransche vloot geen „overbewapening" beteekent. daar de sterkte van de Fransche vloot nog 1/3 ge ringer is dan in 1914. In den oorlog heeft Frankrijk 140.000 ton aan oorlogsschepen verloren, waaronder vier pantserschepen. Sedert 1915 had geen ernstige vernieuwing plaats gevonden. Thans was de toestand echter anders. De Engelsche, de Japansche en de Ameri- kaansche vloot waren ln elk geval nog sterker dan de Fransche. De kwaliteit van de Fransche vloot was dank zij den nieuwbouw onvergelijkbaar. Slechts de Japansche vloot toonde zoo ongeveer dezelfde verhouding. Frankrijk had nog slechts 10.9"en Japan 9.6" aan verouderde schepen in dienst. Engeland 16.9 en Amerika en Italic meer dati 25" De minister verklaarde voorts, dat de eenige kwestie, die nog opgelost moest worden, bestond in de vernieuwing der Unieschepen, daar Frankrijk slechts 6 reeds vrij oude pantserschepen en 3 ge- reclasseerde schepen bezat, die niettemin bij de laatste oefeningen goede resultaten hadden laten zien. Aan de vernieuwing der linieschepen ging de bouw vooraf van de in 1932 op stapel gezette ..Dunkerque" 126 500 toni en de „Strassbourg", alsmede van de nog op stapel te zetten twee kruisers van 35 000 ton. De .Dunkerque" zou binnen niet al te langen tijd in dienst gesteld kunnen wor den, en het zou. zoo niet het sterkste, dan toch het mooiste schip der beschikbare eenheden zijn. Tenslotte wees minister Pietrl nog op den vooruitgang der Fransche marine- luchtstrijdkrachten en het goede gehalte der officieren en bemanningen der oor logsschepen. en hy kondigde aan. dat hij de Kamer zou verzoeken om uitbreiding van het vlootpersoneel. POLEN. De Senaat voltallig Overeenkomst met Dantzig. De Poolsche Senaat is heden gecomple teerd met 32 nieuwe senatoren, die door President Moscicki zijn benoemd. Naast poUticl zijn aangewezen vertegenwoordigers uit wetenschappelijke, economische en landbouwkrlngenalsmede twee vertegen woordigers van de Oekrainsche. twee van de Duitsche en twee van de Joodsche min derheid, alsmede drie vrouwen. De langdurige onderhandelingen tus schen Polen en de Vrije Stad Dantzig zijn thans beëindigd en het protocol tot rege ling van het goederenverkeer tusschen beide gebieden ln verband met de door Dantzig uitgevaardigde deviezenregeling is geparafeerd en zal onderteekend worden zoodra de besprekingen over het gebruik van de haven van Dantzig zijn afgeloopen. Ten aanzien van den buitenlandschen handel en het transitoverkeer wordt vol ledige vrijheid voor het deviezenverkeer gewaarborgd, ook voor de toekomst. Wat betreft het betrekken van goederen uit Polen heeft de Senaat van Dantzig toege zegd, den omvang daarvan zooveel moge lijk op het normale peil te zullen hand haven en de devlezenmaatregelen voor den Dantzlger gulden niet te gebruiken voor maatregelen, die een vermindering van het goederenverkeer tengevolge zouden kunnen hebben. Teneinde de moeilijkheden, die bepaalde takken van het bedrijfsleven nog onder vinden. volkomen uit den weg te ruimen, zullen onmiddellijk besprekingen geopend worden tusschen de Poolsche en Dantziger vertegenwoordigers van deze bedrijfs takken. VEREENIGDE STATEN. Johnson tegen Roosevelt. Generaal Johnson, de vroegere N.R.A.- organisator en toenmaals krachtig voor stander van de politiek van Roosevelt, heeft de opzienbarende verklaring afge legd, dat hij, zoodra hij zijn tegenwoor dige positie onder de New Deal als lei der van het bureau tot werkverschaffing te New-York zal hebben opgegeven, het verkiezingspad zal opgaan, doch niet als propagandist voor Roosevelt, maar als te genstander. Hij verklaarde krachtige kri tiek op de regeering te zullen oefenen, doch desondanks een vriendschappelijke houding tegenover de regeering te zullen aannemen. CHINEESCHE MILITAIRE TREIN VERONGELUKT. SJANGHAI. 24 Sept. (Reuter). Een uit een locomotief en vijf wagons bestaande militaire trein van den Loenghal-spoor- weg, die de 109e divisie ter bestrijding van de communisten naar de provincie SJenal vervoerde, is in de nabijheid van Sjantsjau in West-Honan ontspoord en in een 30 M. diepen afgrond gestort. Naar tot dusver werd jemeld. bedraagt het aantal dooden tweehonderd, terwijl een gelijk aantal gewond zou zijn. DE CHAMPIGNON-VERGIFTIGING IN FRANKRIJK. PARIJS, 24 Sept. (A.N.P.). Tengevolge van de gemelde champignon-vergiftigingen In Valence en omgeving, zijn tot dusverre reeds 6 slachtoffers overleden. Bovendien zijn nog 15 personen onder medische be handeling. Drie hunner verkeeren nog steeds to levensgevaar. HET ITALIAANSCH- ABESSYNISCH CONFLICT. LONDEN, 24 Sept. l Reuter i. De spe ciale correspondent van de „Daily Mali" te Addis Abeba meldt, dat naar alle waar schijnlijkheid het algemeen mobilisatie- bevel, dat gistermorgen door den Negus werd geteekend, gepubliceerd zal worden tijdens de Maskal-feesten, waarbij het einde van het regenseizoen wordt gevierd, of direct daarna (Dit onder alle voor behoud. Red. L.D.). LONDEN 24 Sept (Reuter). Generaal- majoor McCulloch ls op Malta aangeko men en heeft het opperbevel over de troe pen aanvaard. Zijn voorganger brigade generaal Falkner, wiens ambtstijd ver streken is, blUft voorloopig nog op het eiland. KAIRO, 24 Sept. (Reuter). Naar hier vernomen wordt, zoudeu de Italianen iq Lybië nog meer lnboorllngentroepen vor men, blijkbaar voor den dienst ln Oost- Afrika Van leder district wordt geëlscht, dat het een bepaald aantal mannen beschik baar stelt. Verwacht wordt, dat op deze wrize in totaal 20.000 man bijeen gebracht zullen kunnen worden. ADDIS ABEBA, 24 Sept. (Reuter). Een vooraanstaand medisch deskundige alhier heeft aan den correspondent van Reuter verklaard, dat het zeker nog wel een maand zal duren voordat Italië den oor log zal kunnen beginnen, ofschoon het regenseizoen practlsch gesproken geëin digd is. De regen laat immers plassen met stil staand water achter, welke uitgezochte broedplaatsen opleveren voor de malaria- muskieten en bacteriën, die andere hevige ziekten, zooals cholera, veroorzaken. Het zal begin November zijn voordat deze vlassen zijn opgedroogd en dan pas zul len de Italiaansche soldaten kunnen op rukken Intusschen zijn niet alle medische deskundigen het met deze conclusie eens ROME. 24 Sept. (A N P i Zoowel te Rome als in alle andere deelen van Italië is thans alles gereed voor de groote fascis tische massa-mobilisatie, die Mussolini heeft aangekondigd en die zal gelden voor de fascistische organisaties en practlsch voor de geheele burgerij. In alle steden en dorpen weet men reeds nauwkeurig, ■waarheen men zich moet begeven, wan neer het sein komt. Het signaal tot de mobilisatie zal niet alleen worden aangekondigd door tam boers en door het luiden der klokken, doch ook door de sirenes, die drie maal zullen loeien met een tusschenpoos van één minuut. De eerste maal zal de sirene vijf minuten achtereen loeien en met een tusschenrulmte van één minuut nog twee manl drie minuten. Op de voornaamste pleinen ln de groote steden zijn vandaag luidsprekers aangebracht om de bevolking de noodige instructies te kunnen geven, zoodat men de mobilisatie thans elk oogenbllk Verwacht. ROME, 24 Sept. (Reuter). BIJ decreet is de volgende verdeeling van de 2.500 lire aan buitengewone uitgaven, welk bedrag is uitgetrokken voor verschillende depar tementen op de begrooting 1935/1936: Het departement van koloniën een mil liard, het dept. van oorlog een milliard, het dept. van marine 150 mlllioen, het dept. van luchtvaart 300 millioen. LONDEN, 24 Sept. (Reuter). Hedenmor gen 11 uur ls de kabinetszitting begonnen. Alle ministers waren tegenwoordig, be halve Eden. die te Genève was. Naar ver luidt zijn de besprekingen over het Ita- liaansch-Abbessljnsche conflict begonnen met een rapport, uitgebracht door Sir Samuel Hoare PARIJS, 24 Sept. (Reuter). Het ge ringe optimisme, dat naar aanleiding van het onderhoud tusschen den Italiaanschen gedelegeerde, baron Aloisl en den voorzit ter van de Commissie van Vijf De Mada- riaga Maandagmorgen in de Parijsche bladen tot uiting kwam, heeft na de ver schillende gebeurtenissen, die zich in den loop van Maandag in Genève hebben af gespeeld, plaats gemaakt voor een uitge sproken pessimisme. Nu de Commissie van Vijf de geheele aangelegenheid weer ln handen van den Volkenbondsraad heeft gelegd, houdt men van Fransche zijde geen rekening meer met de mogelijkheid van een vreedzame bijlegging van het geschil. Hierin worden de Parijsche bladen nog versterkt door de verschillende berichten over het onderhoud tusschen Laval en Aloisi aan den eenen en Laval en Eden aan den anderen kant, waaruit blijkt, dat Laval zich thans volledig heeft aangesloten bij de Engelsche opvatting. Volgens de „Oeuvre" zou het onderhoud met den Italiaanschen gedelegeerde een zeer dramatisch verloop hebben gehad. De bijzondere correspondente te Genève van het blad, schrijft in dit verband te hebben vernomen, dat Laval baron Aloisl de hef tigste verwijten heeft gedaan over den toon van de Italiaansche „tegenvoorstellen", die volgens opvatting van den Franschen premier met het oog op de moeite, die men zich getroost heeft om een vreed zame bijlegging van het geschil tot stand te brengen, op zijn minst in een anderen vorm te berde hadden kunnen worden gebracht. Hetzelfde blad verneemt over het onderhoud tusschen Laval en Eden, dat Laval zich bereid verklaard heeft, zich geheel en al aan te sluiten bij de Engel sche voorstellen. De andere groote bladen zijn op dit punt iets terughoudender. PARLJS, 24 Sept (Reuter). De mede werkster voor buiteniandsche politiek van de Oeuvre schrijft mededeelingen te hebben gekregen over een nieuwen Engel- schen veiligheidsmaatregel, die in zekere kringen in Genève druk besproken ls. Vol gens deze inlichtingen zouden de Engel- schen zonder de Fransche regeering er van op de hoogte te hebben gebracht het kleine Fransche eiland Chei-el-Said ter. Noorden van Aden hebben bezet. Ofschoon dit eiland slechts bestaat uit eenige uit zee oprijzende rotsen, vormt het toch een buitengewoon waardevol punt, aangezien vandaar uit een groot deel van de kust yan Erythrea beheerscht wordt. Een onderhoud over zijn weten schappelijk onderzoek gedurende de wereldreis van de K. XVIII. Gunstige indrukken van Tristan da Cunha. Aan boord van he* motorvrachtschip „Tajandoen" met zijn jeriefelljke passa- giersaccomodatle is heden morgen uit Batavia te Amsterdam aangekomen prof. dr. F. A. Vening Meinesz, die voor het doen van wetenschappelijke onderzoekingen de wereldreis van Hr. Ms. K. XVIII heeft medegemaakt. Aan de Javakade verwel komden hem zijn zuster, mevr v. Marle- Vening Meinesz en haar kinderen, als mede de heeren P. Visser, chef van de afd. Kunsten en Wetenschappen van het mi nisterie van onderwijs, kunsten en weten schappen en A. W P. Aengenent, voor zitter van het comité „Onze Marine", dat er op zoo voortreffelijke wijze voor ge zorgd heeft dat de bemanning van de K. XVIII ln de verschillende aanloop havens met welkome geschenken van fa milie en vrienden verrast werd. De marine-luchtvaartdienst had drie watervliegtuigen gezonden, die, ln for matie, de „Tajandoen" langs het Noord- zeekanaal waren tegemoet gevlogen om zoo hulde te brengen aan den geleerde, met wlen de marine door zulke voortref felijke betrekkingen ls verbonden. Toen het schip aan de kade gemeerd lag en de wachtenden op den wal aan boord waren toegelaten, was prof. Vening Meinesz onmiddellijk bereid, ons eenige oogenbllkken te ontvangen en behalve zijn Indrukken van den tocht van 90.000 zee mijlen, welke de wereld met bewondering heeft vervuld, ln het .kort te schetsen eenige belangwekkende mededeelingen te doen over de resultaten van zijn weten schappelijk onderzoek aan boord van de onderzeeboot, waarvan hij de gegevens tijdens de terugreis met de „Tajandoen" naar Nederland had uitgewerkt. In de eerste plaats wilde hij echter van de gelegenheid gebruik maken, jegens het departement van Defensie, de marine autoriteiten en den commandant van de K XVIII zijn groote erkentelijkheid te betuigen voor de schitterende medewer king hem verleend ten behoeve van zijn wetenschappelijken arbeid. Deze dank gold niet minder de officieren en alle leden der bemanning van de K. XVIII, die niets hebben nagelaten, hem de reis on der zulke primitieve omstandigheden zoo aangenaam mogelijk te maken. De pret tige geest aan boord is nimmer verstoord geweest, hetgeen aan zijn arbeid ontegen zeggelijk ten goede ls gekomen. Wat de bemanning voor mij gedaan heeft en wat zij voor mij over heelt ge had, aldus prof. Vening Meinesz, is geen kleinigheid geweest. Gewoonlijk tweemaal per etmaal «n soms wel drie of vier maal ls te mijnen be hoeve gedoken; in 't geheel zitn wij op onzen wereldtocht van acht maanden 231 maal onder water geweest, waarbij ik bf) mijn arbeid veel hulp heb gehad van de beide radio-seiners, die het echo-loodings- toestel bedienden. Het leven in zoo'n kleine ruimte, waarvan nog zoo'n groot gedeelte ls ingenomen door de instrumen ten, is overigens niet bepaald aangenaam; men kan het alleen en vooral als de boot zich onder water bevindt verdu ren als de onderlinge verstandhouding en de inschikkelijkheid niet te wenschen over laten. Daaraan heeft het echter zooals ik reeds zelde allerminst ontbrokenDe opofferingsgezindheid van de bemanning teekent bovendien in het algemeen den uitstekenden, pretttgen geest bij onze Marine, terwijl Ik feitelijk niet behoef te herhalen, van hoe groote beteekenls de reis is geweest voor het Nederlandsche vlagvertoon. LONDEN. 24 Sept. (A.N.P.). De corres pondent van de „Times" te Addis Abeba seint aan zijn blad, dat het thans mogelijk ls nauwkeurige cijfers te geven over de ge wapende troepen, waarover Abessynië in geval van oorlog zou kunnen beschikken. Het totaal aantal krijgslieden bedraagt 1.083.000, als volgt verdeeld: Bale-Ogaden- legers 35.000 man, Harar-Ogaden 40.000 man; Boran 10 000 man, Aroessi 40 000 man, Sidamo 48 000 man, Walamo 40.000; Kambata 30.000; Goerage 55.000; Jimma 47.000; Koelo 35.000; Konso 20.000; Majl 43000. Gole 35.000; Allegs 102.000: Gojjam 55.000, Sjoa 100.000; Ankober 25.000; Gon dar 60 000; Wolkait 50 000; Tlgre 50.000; Lasta 50.000; Koko 15.000; Tlgre-Ankali 25.000; Yeju-Ankall 43.000; Desnie 78.000 en Aoessa 35.000 man. De mobilisatie van deze krijgslieden zal uitsluitend behoeven te bestaan uit samen trekken en naar de verschillende fronten verzenden. De voedsel voorraden zijn gereed en de krijgslieden laten thans reeds hun haren lang groeien, zooals gebruikelijk is, ter bescherming tegen de felle zon gedu rende het seizoen, waarin de strijd zich zal afspelen. GENÈVE, 24 Sept. (A.N.P.). Men heeft alhier wederom het gevoel van een toene mende spanning, ten eerste omdat bericht ls ontvangen, dat de mobilisatie van 10.000.000 Italianen hedenmiddag om 6 uur zal worden afgekondigd en voorts omdat men het besluit van de Commissie van Vijf rapport uit te brengen aan den Volken bondsraad meent te beschouwen als een onverwacht vluggen en harden slag aan de eerste Italiaansche bereidwilligheid tot onderhandelingen toegebracht. Men kan zich namelijk in het geheel niet voorstel len, dat de Volkenbondsraad ook maar in eenig opzicht de tegenvoorstellen van Mus solini ernstig in overweging zou willen nemen. GENÈVE, 24 Sept. (Reuter». Hedenmor gen is de commissie van vijf bijeengeko- komen ter beraadslaging over het rapport, dat aan den Volkenbond uitgebracht zal worden over het geheele geschil, zooals dit uit documenten blijkt te zijn. Men neemt aan, dat het rapport morgen of Donderdag zal worden uitgebracht. Hebt U met Uw wetenschappelijken. arbeid successen geboekt? Gelukkig zeer veel. was het enthousiaste antwoord Omtrent den nauwkeurlgen vorm van de aarde op het Zuidelijk half rond was tot nu toe weinig bekend. Wij wisten niet of de aarde niet alleen ls af geplat aan de polen, maar ook een geringe afplatting heeft ln het vlak van den aquator. Gebleken is. dat dit niet het geval ls; de afwijkingen die lk gevonden heb, zijn van anderen aard en hangen waarschijnlijk samen met de wijze, waarop de continen ten en de oceanen over de aarde verdeeld zijn. Dit ls een probleem, dat de weten schap der geodozle (aardmeting) lang bezig heeft gehouden. Verder wilde ik graag meer weten over de processen- die tn de aarde zelve optre den om haar ln evenwicht te brengen. Het belangrijke resultaat van mijn onderzoek ls geweest dat er systematische verschillen blijken te bestaan wat betreft de zwaarte kracht tusschen de vastelanden en ocea nen. Belde deelen blijken niet met elkaar in evenwicht tè zijn hetgeen tot nu toe een vermoeden was hetwelk ik thans op tal van plaatsen bevestigd heb gekregen. De zwaartekracht is oo de oceanen iets grooter dan op de vastelanden; het gaat echter om zeer geringe verschillen. BUzonder Interessant waren de indruk ken welke prof. Vening Meinesz desge vraagd mededeelde over het ln den Atlan tische Oceaan liggende eiland Tristan da Cunha waaraan de K XVIII op verzoek der Engelsche regeering een bezoek heeft gebracht, teneinde rapport uit te brengen over de levensomstandigheden van de schaarsche bevolking. Deze bevolking afstammende van de Engelsche militaire bezetting tn den Napo- leontlschen tijd telt ongeveer 160 zielen. Zeer getroffen was prof. Vening Meinesz door haar levensomstandigheden, welke buitengewoon moeilijk zijn. Dit betreft vooral de voeding, aangezien alleen ln den zomer het vlsschen mogelijk is. Ook doet men aan landbouw doch deze ondervindt groote schade van een rattenplaag. welk ongedierte vermoedelijk tengevolge van een schipbreuk zlln Intrede heeft gedaan. Voor namelijk krijgt de bevolking haar voedsel van een comité ln Londen dat eens per jaar een schip met voorraden uitzendt. Prof. Vening Meinesz noemde het zeer merkwaardig dat bij een zoo kleine en zoo sterk geïsoleerde bevolking de inteelt vrijwel geen nadeellg effect voor het ras schijnt te hebben. Behalve bronchitis komen ziekten niet op het eiland voor. Er leeft een goed ge bouwd. flink slag menschen, van wie vooral het gebit zeer sterk is. Van af stomping of verwildering ls geen sprake. Sinds een 15-tal jaren ls er geregeld een predikant, die op gezette tijden wordt af gelost; ook ls op het eiland een schooltje opgericht. De menschen zijn ondanks de afzondering, waarin zij leven, bijzonder beschaafd cn behulpzaam; zij zijn zeer aan hun eiland gehecht en zouden het slechts noode verlaten. Radio kent Tristan da Cunha niet; het eenige contact met de buitenwereld wordt onderhouden door het sporadische bezoek van een schip, soms een walvlschvaarder. Het landen op het eiland is echter, bij gebrek aan een haven, uiterst moeilijk; het ls wel voorgekomen dat de opvarenden van een schip dagen lang moesten wachten vóór zij het eiland konden betreden. Opmerkelijk ls, dat een enkele keer een bewoner zich op het vas teland gevestigd heeft, maar dat deze later weer op het eiland, dat bestuurd wordt door de hoofdmannen en de hoofd vrouwen, welke de bevolking zelf heeft gekozen, ls teruggekeerd. Kortom, zoo eindigde prof. Vening Mei nesz het onderhoud, het is op Tristan da Cunha een hoogstaande en tot op zekere hoogte gelukkige samenleving, welke mij zeer heeft getroffen. LONDEN. 24 Sept. (Reuter). - De ver schillende berichten ln de bladen uit Ge nève melden, dat daar een toestand van volledige verwarring heerscht. Als oorzaak daarvan wordt de omstandigheid ge noemd, dat Italiaansche kringen naar voren brengen, dat de mondelinge ver klaring van baron Aloisi tegenover den voorzitter van de commissie van vijf. De Madariaga, omtrent de eischen van Italië, weliswaar het feitelijke streven van de Italiaansche politiek weergeeft, maar „niet officieel ls". Dientengevolge bestaat eenige onzekerheid over de vraag op welke Ita liaansche mededeeling nu het rapport van de commissie van vijf aan den Volken- bondsraad gebaseerd moet worden. Volgens de bladen werd ln kringen van de Britsche delegatie verklaard, dat de bespreking tusschen Eden en Laval zeer bevredigend geweest was. Zij heeft we derom uitdrukking gegeven aan den wensch der beide regeeringen, in dit uiterst précaire oogenbllk van de internationale aangelegenheden, zoo nauw mogelijk sa men te werken. De correspondent van de „Times" in Genève heeft den indruk, dat de Italianen hadden gehoopt, dat hun officieele com muniqué van Zaterdag en de „opmerkin gen" van baron Aloisl, de commissie van vijf aanleiding zouden hebben gegeven tot het doen van nieuwe voorstellen. Aan gezien de commissie daar niet toe bereid is geweest, brengen de Italianen thans naai- voren, dat hun voorstellen „niet offi cieel" geweest zijn. zoodat thans weer een adem.pauze zou zijn gewonnen. De uit drukking „niet-offlcleel" heeft bij het manoeuvreeren om positie in den laatsten tijd een groote rol gespeeld. In leder ge val zal de commissie van vijf, wanneer geen nieuwe wijziging optreedt. Woensdag of Donderdag den Volkenbondsraad haar rapport voorleggen. De correspondent voegt hieraan toe, dat de Britsche delega tie niet wenscht een ongepasten druk op de Italianen uit te oefenen of haar eigen standpunt aan den Volkenbondsraad op te dringen Wel ls zij echter vastbesloten, te verhinderen, dat. de procedure op zij wegen wordt afgeleid of al te zeer getrai neerd wordt. t-X J

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2