De Schaak-match Euwe-Aljechin. LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 24 September 1935 Bij „DE FAAM" wordt elke cliënt met aandacht en toewijding bediend „DE FAAM's Kledingmagazijnen" voor Heeren, Dames en Kinderen, Hoogstraat bij de Donkersteeg 77 D J RECLAME. 92* De geheele zaak is er voor de begunstigers. In elk artikel dat „DE FAAM" offreert is de sorteering veelzijdig en de qualiteit in verhouding tot den prijo beat. DAAROM is „DE FAAM" vertrouwensnaam Een voorbeschouwing door S. Landau, secondant van Aljechin Binnenkort zal de schaakwedstrijd om het wereldkampioenschap tusschen Euwe en Aljechin een aanvang nemen Deze titanenstrijd, welke ln Nederland wordt gevoerd, zal gaan zooals men weet om 15'/! winstpunten, waarbij 6 volle winstpunten. Men kan den strijd op ongeveer dertig partijen taxeeren. In alle werelddeelen zal door regel matige berichten ln de pers over de resul taten van iedere party de belangstelling van schaakllefhebbers zoowel van leeken, bevredigd worden. Het ïykt my wel In teressant, wanneer ik vóór den aanvang van dit schaakevenement den lezers eenlge biografische byzonderhedcn van de kam pioenen geef. De wereld-kampioen dr. Alexander Alexandrowitsj Aljechin werd den 19en October 1892 te Moskou geboren. Reeds in zijn jeugd kwam hy onder de bekoring, die het schaakspel zoo dikwüls oefent, en toen hij In 1909, op zestienjarigen leeftyd te St. Petersburg deelnam aan een sterk bezetten wedstrijd van hoofdklasse-spe lers, welke tegelijk met het meestertour- nool van dat jaar werd gehouden, bleek hy over voldoende kennis van het spel, wedstrijdervaring en uithoudingsvermogen te beschikken om in een goeden stijl den eersten prys te winnen. In de jaren 19101913 had Aljechin, als kadet aan de militaire school te St. Pe tersburg, weinig gelegenheid aan de tour- nooien deel te nemen. Waar hij echter verscheen (Hamburg 1910, Karlsbad 1911) sloeg hy een goed figuur. Steeds speelde hij eenige zeer opmerkeiyke partyen. In 1913 kwam hy voor het eerst in Holland om deel te nemen aan een gemengd tour nool te Schevcnlngen. Hij combineerde zijn tegenstanders van het bord en won onbedreigd den eersten prys. Intusschen had Capablanca zich met één slag, te San Sebastian 1911, een eereplaats onder de meesters veroverd. Rubinstein vierde in 1912 triomfen. De oude generatie werd tot nieuwe actiyiteit geprikkeld. Toen deed Aljechin zyn sprong naar het grootmees terschap. In de eerste weken van 1914 bezette hij na heftigen strijd naast Nimzo- wltsch de eerste plaats in een grooten nationalen wedstrijd. Dat resultaat ver schafte hem een plaats ln het befaamde tournool te St. Petersburg 1914, het meest spannende ln de schaakgeschiedenis. Daar leed Rubinstein het échec van zyn leven, daar schroefde Lasker zich naar den top van zyn loopbaan. Aljechin sloot er zich definitief aan by de avant-garde. Eenige maanden later ging hy te Mann heim zonder weifelen op den eersten prys af. Maar midden in het tournool brak de oorlog uit. Aljechin werd met de andere Russen geïnterneerd, wist echter al heel spoedig te ontsnappen en over Zweden St. Petersburg te bereiken. Hy vertrok onmid dellijk naar het front als vrywilllger by het Russische Roode Kruis en verdween uit den gezichtskring. Na de revolutie van 1917 rekende men hem niet meer onder de levenden In den zomer van 1921 dook Aljechin plotseling in Beriyn op. Hy kwam uit Moskou, dat hij eindeiyk, na er vier jaren onder het nieuwe Sovjet-regime te heb ben gewerkt, had kunnen verlaten. Hij vond by zyn terugkeer de schaak wereld danig veranderd. Eenige maanden tevoren was Lasker, die meer dan 25 jaren zyn titel zoo schitterend had verdedigd, ln een zijnerzijds met tegenzin begonnen, onder zeer ongunstige omstandigheden gespeelde match, door Capablanca ver slagen. Rubinstein stond nog steeds op den voorgrond, maar naast hem blonken nieu we sterren. Bogoljubow had in Zweden groote successen behaald. Réti was groot meester geworden. Met een schitterende overwinning in het tournool te Triberg zette Aljechin zyn na-oorlogsche carrière in. Boedapest volg de, waar hij Euwé leerde kennen. In Den Haag kreeg hij de gewenschte gelegenheid zich met Rubinstein te meten. Hij won evenals in genoemde tournooien zonder verliespartij den eersten prys en versloeg den Pool ln grooten sty 1. In Pistyan 1922 kwam hy na heftigen strijd achter Bogol jubow op de tweede plaats. In Londen 1922 was hij tweede achter Capablanca. In Weenen bleek hy vermoeid en bereikte „slechts" de vierde plaats. Het volgende Jaar ging het weer voorwaarts. Afgezien van kleine tournooien, verdienen vermel ding Karlsbad 1923 (1 ex aequo), New York 1924 (3 achter Lasker en Capablanca) en Baden-Baden 1925 (1 zonder verltespunt). Deze prachtige prestaties gaven hem bo ven alle anderen het recht, een match met Capablanca te spelen. Op een schaak- reis in Zuld-Amerlka wist hy de noodige gelden te verzamelen en na moeiiyke onderhandelingen werd de tweekamp ge speeld in 1927. In het najaar vond te Buenos Aires het treffen plaats Na een harden strijd in vier en dertig partijen behaalde Aljechin de vereischte zes winst punten, waartegenover Capablanca er slechts drie kon stellen, c"e overige 25 par tijen werden remise Ook na het behalen van het wereldkampioenschap zette Alje chin zij n reeks successen voort. Zeer op merkelijk waren zyn overwinningen te San Remo 1930 en te Bied 1931, waar hy tegen de beste spelers der wereld percen tages van resp. 90 en 80 maakte en te Bern 1932. In Zurich 1935, waaraan byna alle grootmeesters deelnamen, n a. Lasker, won hij gemakkelijk den eersten prijs. Ook buiten het schaakspel toonde Alje chin buitengewone capaciteiten. In 1914 verwierf hy, ondanks vooraf gegane druk ke schaakbezigheden, den meestertitel aan de Hoogeschool voor Rechtswetenschap pen te Petersburg en ln 1929 zette hy na zyn vestiging te Parys zyn studies voort, om ln een zeer korten tyd aan de Sor- bonne tot doctor in de Rechtswetenschap- j>en te promoveeren Aljechin Het zich als Franschman naturallseeren. De uitdager, dr. Machgielis Euwe werd 20 Mei 1901 te Amsterdam geboren. Reeds op 12-Jarlgen leeftyd toonde hij een voor liefde voor schaken en wiskunde te heb ben. Hy werd toen lid van de grootste Amsterdamsche schaakvereenigingen en spoedig bleek hy tegen de sterkste op gewassen te zyn, In 1919 kwam Richard Réti naar Am- terdam, waar hy zich voor een korten tyd vestigde. In hem had Euwe een goe den leermeester. Hq maakte kennis met de moderne opvattingen van het schaak spel. In 1920 ging Euwe naar Gothenburg om deel te nemen aan een sterk bezet B-tournooi. Hij won daar den tweeden en derden prys. Belangryk was, dat hy door dit succes het recht had veroverd, aan gewone meestertournooien deel te nemen. Het volgende jaar bezette hij te Weenen achter Samisch de tweede plaats. Onder de deelnemers waren o.a. Breyer en Tartakower. In den zomer van het zelfde jaar legde hy te Nijmegen beslag op den nationalen kampioenstitel. Hy heeft hem sindsdien niet meer afgestaan. Intusschen beëindigde hij zyn mathe matische studies en promoveerde in 1926 op een proefschrift „Differentlaalinvari- anten van twee covariante vectorvelden met vier veranderlijken" tot doctor in de wis- en natuurkunde. Van 1921 tot 1925 nam hy deel aan ver schillende tournooien met wisselend suc ces. In Boedapest 1921 en Pistyan 1922 maakte hy ln wedstrijden een behoorlijtc figuur, in Den Haag 1921 en Londen 1922 stelde hij teleur. In kleine tournooien in Engeland had hy veel succes, Marisch Ostrau 1923 was een „treffer", onder meesters gold hy reeds toen als een van de beste jonge talenten van Europa. Et- volgden Scheveningen 1923, Hastings 1924, een mooie overwinning Amsterdam 1924 (nationaal kampioenschap) en Wiesbaden 1925 (1 vóór Spielman en Samisch). In 1928 legde hy beslag op den door den Wereldschaakbond ingestelden titel van amateurwereldkampioen. In 1931 won hy den eersten prys te Hastings vóór Capa blanca en werd te Bern 1932 tweede en derde met Flohr, direct achter Aljechin. In den zomer van 1930 maakte Euwe een reis door Nederlandsch-Indië, waar hy in de groote plaatsen voordrachten over het schaakspel hield en simultaanseances gaf. Pogingen om het tot den eersten candi- daat voor het wereldkampioenschap te brengen faalden voorloopig. In Hastjngs 1934 deelde Euwe den eersten prys met F'ohr en Thomas, vóór Capablanca, Bot- winnik en Lillenthal. In het groote tour nool te Ziirich kwam hy wederom twee en drie aan met Flohr achter den wereld kampioen, maar vóór Bogoljubow, Lasker en Nlmzowitsch, terwyi hy ook daar toen de indivldueele partij van Aljechin ge wonnen heeft. Euwe speelde ook een aan tal tweekampen, waarin hy een weliswaar eervol, maar niettemin onvoldoende resul taat bereikte. In 1927 bracht hij het in zijn match tegen Aljechin er goed af. Hij verloor slechts met 4'/i5'/t. Daarentegen verloor hij tweemaal tegen Bogoljubow, zy het met een klein verschil, eveneens ver loor hy tegen Capablanca in 1931 met 46. Zeer Interessant was ook later de match tegen Flohr, die ln den laatsten tyd zoo kwam opzetten. Het resultaat bleef onbeslist. Ziehier dus een opsomming van de prestaties van deze grootmeesters. Veel is er nog te zeggen over hun styi, over het individueele karakter van hun spel enz., doch hierover in een volgend artikel. GOLF ROTTERDAMSCHE GOLFCLUB— NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB. De uitslagen van den wedstrijd tusschen bovengenoemde vereenigingen luiden als volgt: Doubles: F. Noorduyn en J. Ruys ver liezen 2 en 1 van F. Noorduyn en mevr. De Bruine Groenevelt; A. Goossens en mr. R. van Hasselt winnen 3 en 2 van H. Bin- nendyk en W. Redelmeier, S. Dunlop en mevr. C. Stahl winnen 3 en 2 van A. M. de Lent en J. Catz; R. Schuil en mevr. A. Witkamp winnen 3 en 2 van H. R. Wright en mevr. S. Noorduyn. SinglesF. Noorduyn 12verliest 1 down van H Binnendijk (12); J. Ruys (14i wint 5 en 3 van F Noorduyn Jr. (13): R, Schuil (15) wint 5 en 3 van mevr. De Bruïne Groenevelt (14); mr. R. van Hasselt (17) verliest 7 en 6 van H. R. Wright (15): L. Evers (19) wint 5 en 4 van W. Redel meier (16); S. Dunloj (20) wint 5 en 4 van A. M. de Lint (16); mevr. C. Stahl (23) verliest 2 en 1 van J, Catz (20); mevr. A. Witkamp (29) verliest 2 en 1 van mevr. S. Noorduyn (22). MOTORSPORT. TERREINKAMPIOENSCHAPPEN VAN NEDERLAND. Op Zondag 29 September a.s, organi seert de Koninklyke Nederiandsche Mo- torwlelryders Vereeniging een wedstryd om het terreinkampioenschap van Neder land. Deze wedstrijden zuller worden ge houden op de Leusderhelde, waarbij de start zal plaats vinden om 11 uur des morgens van Hotel Waterloo te Oud- Leusden. ATHLETIEK. DE NATIONALE SINGELLOOP. Omtrent den Zaterdag gehouden natio nalen singelloop meldt men ons nog dat 28 van de 33 loopers zyn aangekomen. De winnaar, A. Groeneweg, was per flets uit Rotterdam gekomen en ls ook per rywiel weer teruggekeerd. PAARDENSPORT. NEDERLANDSCH RUITEREQUIPE NAAR AMERIKA. Deelneming aan wedstrijden te New York en Toronto. Naar wy vernemen is dezer dagen defi nitief besloten om met een Nederlandsch ruiterequijje deel te nemen aan het inter nationaal concours hipplque, dat van 6 tot 12 November a.s. te New York wordt ge houden. Nederland zal worden vertegen woordigd door ritmeester Sirtema van Grovestins met de paarden „Godard" en Jimmy", belden van de Ryschool te Amersfoort, luitenant van Schaick met de paarden „Santa Belle" en „Benlse" en luitenant Greter met de paarden „Er- nica" van het Colenbranderfonds en „Carina". Aan het concours hipplque zul len behalve de Amerikanen, ook Canadee- zen, Argentynen, Chilenen deelnemen, terwijl Europa behalve door Nederland ook door een Iersch equipe zal worden vertegenwoordigd. Behalve te New York zullen de Neder iandsche ruiters met hun paarden ook te Toronto starten en wel in het Internatio naal concours, dat van 20 tot 27 Novem ber aldaar plaats vindt. Oorspronkelijk had het in de bedoeling gelegen om ook nog uit te komen in het concours te Chicago, doeh hiervan heeft men gemeend te moeten afzien. Ruiters en paarden vertrekken op 19 October a.s. van Rotterdam. Omstreeks half December zal het gezelschap weer in ons land terug zyn. LAWN-TENNIS. MEISJES H B S. EN CHR. H.B.S.— GYMNASIUM 2—6. Deze wedstryd vond plaats te Noordwyk. De uitslag was als volgt: M. Bergman sl. G. Timmers 62 46 61; A. de Vos v. Steenwyk sl. D. Munk 64 64; T. Visser sl. D. Jansen 6—4 6—3; W. Muuse sl. A. Bergman 61 61. M. Bergman en C. de Vos v. Steenwyk sl. G. Timmers en D. Munk 60 62; C. Krantz en F. Visser sl. D. Jansen en Muuse 46 75 86; C. de Vos v. Steen wyk en F. Visser sl. D. Munk en D. Jansen 61 75; M. v. Kampen en Muuse sl. A. de Vos v. Steenwyk en Bergman 36 63 6—1, Morgenmiddag vinden de onderlinge tenniswedstryden van de Chr. H.B.S. In het tennispark Carla plaats. VOETBAL. IERLAND—NEDERLAND OP 8 DECEMBER De K.N.V.B. heeft zich thans accoord verklaard met het Iersche voorstel om op 8 December te Dublin den wedstrijd Ierland Nederland te houden. DUIVENSPORT. DE GEVLEUGELDE VRIENDEN (WASSENAAR). Wedvlucht met oude en jonge duiven vanuit Mons (België) afstand plm, 191 K.M. De vogels werden in vryheld ge steld te 8 uur v.m. met helder weer Z.- Oosten wind. In concours 115 duiven. De eerste duif bereikte het hok te 9 u. 44 min. 19 sec. en deze vogel had het tra ject gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1810.5 Meter per minuut of met een gemiddelde uursnelheid van 108.63 K.M. De laatste of 23e pryswin- nende vogel bereikte het hok te 9 uur 52 min. 22 sec. en deze had gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1703.1 Meter per minuut. De uitslag was: 1 en 10 K. I. Waasdorp; 2, 3, 8, 9. 16 A. l'Ami; 4. H. J. M. Brouwer; 5, 6, 12, 13, Th. Oosterveer; 7, 11, 18, 19, J. H. Groeneveld; 14, 15, C. Versteeg Jr.; 17, 23 K. Scheffer; 20. 21 en 22 W. Florusse. DAMMEN. BORDENWEDSTRIJDEN P. D. L. V. (LISSE). In de hoofdklasse had de 8e ronde tot uitslag: C. GastelaarsC. Blom 20; H. Baart- manK. van Essen, afgebr.; G. v. Duin Y. de Jong 20; J. C. HoboD. Vergunst 11; T. v. d. MeulenA. Wynland 02; D. AlgeraG. Balkenende 02, W. Mohl- mannH, Eigenbrood 02. Verdere uitslagen zijn 2e klasse. 3e ron de: Th. Booden—A. Kersbergen 1—1; P. G. BalkenendeZ. de Jong afgebr.: C. BoogerdJ. Algera 02, J. Langbroek— G. Algera 20; G. v. d. SteldC, de Jong 2—0; B. Kuipers—G. Klein 1—1; C. v. d. Le°de—W. Dieterman 02. 3e klasse, 3e ronde: H. C. AlbersJ. v. Heusden 20; M. SmlnkJ. H. Land- kroon 2—0; G. v. d. Voet—H. V. Drunen afgebr. De uitslag van den len wedstryd ln de pas opgerichte Junioresafdeeling, le ron de is als volgt P. v. d. Meulen-C. Baartman 20; D. Vergunst Jr.A. Balkenende 20; H. Bal kenende—F. Landkroon 2—0. WAT VOOR „LANDBOUW" IS UITGETROKKEN. MEER GELD VOOR DE VOORLICHTING. De oesterziekte. In de Memorie van toelichting op de Landbouw- en Visschery begrooting wordt aangeteekend by: Artikel 19: Met het oog op de groote be langen, welke vooral ln deze moeiiyke ty- den aan het verspreiden van meer kennis op land- en tuinbouwgebied zyn verbon den, zal worden getracht het cursusonder- wys zooveel mogeiyk in stand te houden. Door een matige verlaging van de beloo ning van de leerkrachten bij het onderwijs zal het mogelyk zyn op dit artikel nog f. 35.000 te bezuinigen. Het ligt dus niet in de bedoeling het aantal cursussen te ver minderen. Artikel 21. Het is mogeiyk gebleken op dit artikel nog f. 1500 te bezuinigen. Teven» zyn de ramingen van de bedragen voor de onderdeelen van dit artikel thans meer ln overeenstemming met de werkelijke uitga ven in 1934 en 1935. Door het beschikbaar stellen van meer studietoelagen voor het ruimer verstrekken van gratis leermiddelen aan leerlingen van land- en tuinbouwscho len, teneinde te voorkomen, dat het bezoek aan die scholen wegens de moeiiyke finan- cieele omstandigheden aanmerkeiyk zou dalen, bleken n.l. de bedragen aanvankeiyk uitgetrokken niet toereikend. Voor subsidiën voor rentelooze studie- voorschotten voor studeerenden aan de Landbouwhoogeschool kan daarentegen met een aanmerkeiyk lager bedrag worden volstaan; eensdeels door een strengere se lectie van de daarvoor in aanmerking ko mende candidaten en voorts in verband met het geleidelijk terugbetalen van in vo rige jaren verleende studievoorschotten. Artikel 22. De economische landbouw voorlichting geniet thans algemeen de volle belangstelling en er zal naar gestreefd wor den, in Nederland een rationeele land- bouw-bedryfsinrichting en bedrijfsvoerin; te bevorderen. Met de hieraan verbonden werkzaamheden zullen bedrijfsconsulenten aangesteld uit het bestaande corps der Rykslandbouwconsulenten worden belast en als schakel tusschen deze ambtenaren en de boeren zullen assistenten worden werkzaam gesteld, die ook aan de techni sche voorlichting diensten zullen kunnen bewyzen. Was reeds voor 1935 f. 35.000 uit getrokken voor de werkzaamstelling van een aantal assistenten bij den voorlich tingsdienst, het verdient ten zeerste aan beveling om dit bedrag voor 1936 tot f. 90.000 te verhoogen, teneinde de plannen te kunnen uitvoeren. Teneinde de cultuurtechnische voorlich ting op landbouwgebied te kunnen centra- liseeren zijn de centrale commissie voor ruilverkaveling, de Rykscommissie voor de ontwatering en de commissie van advies inzake de ontginning van woeste gronden, opgelost ln één centrale cultuurtechnische adviescommissie, welke tevens zal optre den als de centrale commissie, bedeeld in artikel der Ruilverkavelingswet, terwylhet Rijksbureau voor de ontwatering is opge heven en vervangen door een cultuur-tech- nischen dienst. Met de reorganisatie wordt beoogd het verkrygen van een vereenvoudigde en ver beterde werkwyze, alsmede financieele be zuiniging, zonder dat de belangen gerin gere behartiging zullen vinden. Door de reorganisatie van de landbouw- cultuurtechnische voorlichting komen te vervallen onderafdeelingen van hoofdstuk X der Ryksbegrooting voor 1935. waarvoor in totaal is toegestaan f. 127.203. De kosten van den cultuurtechnischen dienst worden geraamd op f. 61.500, het verschil is dus f. 65.703. Dit bedrag zal echter niet ten volle wor den bezuinigd, omdat nog gerekend moet worden op een bedrag voor wachtgelden ad f. 7413 en een niet te ramen bedrag voor afwikkeling van reeds vroeger toegezegde bijdragen ln de kosten van ontwaterings- werken, waarvan de uitvoering is vertraagd of over verscheidene jaren loopt. Artikel 95. De Zeeuwsclu» oestercultuur verkeert ln een noodtoestand. Deze toe stand ls een gevolg van het optreden van een schelpziekte, waaraan een groot deel der oesters ten gronde gaat, terwijl de oes ters, welke in leven blliven, door de aantas ting van de schelp onvoldoende groeien en vaak een onoogehjk aanzien krijgen. Er zyn perceelen waarop het verliesper centage tot 80% van de oesters bedraagt. Behalve van de schelpziekte hebben de oesters en inzonderheid ook de voortplan ting te lyden van een slak „Slipper limped" die zich afzet zoowel op de oesterschelp als op de schelpen „collecteurs" welke te water worden gebracht en waarop het jonge oes- terbroed zich vastzet. De Visscherljdienst heeft het vorig jaar een proef genomen met het uitzetten van uit Frankrijk betrokken niet-geïnfecteerde zaaioesters. welke zijn uitgezaaid op enkele perceelen in de Ooster Schelde te midden van de besmette oesters. Deze uitgezaaide oesters zijn uitstekend gegroeid, hebben zich voortgeplant en tot nog toe Is by deze oesters geen enkel geval van ziekte waar genomen. De uitkomsten van de proef zyn van dien aard, dat het volkomen gewettigd zou zyn haar op ruimer schaal voort te zet ten. Aangezien by het herstel van de oester cultuur niet alleen een algemeen vlsschery- belang is betrokken, doch ook het belang van het Departement van Financiën als elgenaar-vernachter van de oesterTonden, is na overleg t.ussch«n de pc'dc r>o„^rte- menten overeepeekoroep Hde kosten van de proefneming door elk der Departe menten voor de helft zuller worden gedra gen en mitsdien de helft van het benoo- digde bedrag op de begrooting van Land- KANTONGERECHT LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kanton gerecht alhier terecht staan A. van der V., chauffeur alhier, omdat hij op 20 Juni, ongeveer 9.50 voorm., met zyn vracht auto met te groote snelheid de bocht MaresingelSophiastraat was doorgere den, waardoor hy op het linker gedeelte van den rijweg was terecht gekomen. Hy had toen een dame, die op een rywiel pas seerde, aangereden en was vervolgens tegen een handwagen opgebotst, waardoor één persoon zeer ernstig verwond werd. Verd. was niet verschenen, maar werd hij- gestaan door mr. De Haan. Allereerst werd mej. C. Glasbergen ge hoord, die door de auto was aangereden. ZIJ verklaarde geheel rechts gereden te hebben en had de vrachtauto met zeer groote snelheid zien aankomen, Deze had haar eerst omvergereden en had toen links in den bocht een handwagen, die door 2 personen werd geduwd, gegrepen. Zij had niet gezien, dat de auto geslipt was. De heer P. Kluivers verklaarde een handwagen, die met huisraad geladen was, geduwd te hebben. Hij had met groote snelheid de auto zien aankomen, de auto met die snelheid de bocht links zien nemen en had een gil en een hevlgen slag ge hoord. Ditzelfde verklaarde ook de heer H. Bink. Mr. De Haan, de raadsman van verdachte, verklaarde, dat zijn cliënt niet zóó hard gereden had. Eén der getuigen sprak van 40 KM., hoogstens is dit 10 KM. geweest. Door het ultwyken voor een paar spelende kinderen had zyn cliënt de bocht links moeten nemen en was toen geslipt, daar de weg door regen glad was. Het O. M. zeide, dat verd. het verkeer ernstig ln gevaar heeft gebracht. Hy had de kinderen ziende zoodanig moeten rijden, dat hij onmiddeliyk had kunnen stoppen. Eén der personen werd zóó ernstig verwond, dat hy 6 weken verpleegd moest worden en in levensgevaar verkeerde. Verd. liep dus kans in Den Haag voor de rechtbank te moeten verschijnen. Het O. M. wilde ditmaal nog geen hechtenis- straf vragen, maar een zéér hooge boete van f. 75 of 30 dagen hechtenis. De raadsman vond deze boete veel te hoog, daar het hier een gecompliceerde aanrijding betrof en het primair ten laste gelegde niet bewezen was. Zyn cliënt had steeds rechts gereden en was geslipt. Nooit was zijn cliënt met de politie in aanraking geweest. Het O.M. zal over 8 dagen vonnis wijzen, waarop de raadsman een lichtere straf verzocht. G. B. H., chauffeur te Leiden, stond terecht voor het feit, dat hy op 24 Juli bij de Splitsing te Rijnsburg met zijn auto de bocht links had genomen, waardoor hij den 14-j. Jongen P K. uit Leiden, die al daar met zijn rijwiel reed. had omverge reden, waardoor het rywiel geheel ver nield was. Nadat verschillende getuigen waren gehoord, eischte het O. M. f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter wees onmiddeliyk vonnis en veroordeelde verd. tot f. 25 boete of 10 dagen hechtenis en toewijzing der schade a f. 12.50. N. Baron van B. uit Den Haag stond terecht voor het feit, dat hy op 7 Juni om 6 uur nam. op de Hoogewoerd by de Watersteeg by het inhalen met zyn race auto een wielrijder heeft aangereden, waardoor deze kwam te vallen en zeer ernstig verwond werd, terwyl zyn rijwiel vernield werd. De wever J. Duivenstijn verklaarde kalm rechts op de Hoogewoerd gereden te hebben, toen hij door verd. met zijn auto was ingehaald en aangereden. De botsing was hevig geweest; hy was door de lucht gevlogen en met een smak op de straat terecht gekomen, waar hy hevig verwond bleef liggen. Verd. verklaarde, dat niet hy, maar de wielrijder hem had aangereden, waardoor een wieldop van het achterwiel van zyn auto was afgevlogen. Hij had medelyden met het slachtoffer en wilde daarom direct de schade gedeeltelijk vergoeden. Het O. M. wees er op, dat het verkeer op de smalle Hoogewoerd zeer druk is en daarom de automobilisten zeer voorzichtig moeten rijden. Op deze manier kan men iemand wel dood rijden. Het eischte dan ook f.25 boete of 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter wees direct vonnis en veroordeelde verd. tot f. 15 boete of 5 dagen hechtenis en toewyzing der schade aan het rijwiel. W. K., uitdrager alhier, moest terecht staan voor het feit, dat hy op 1 Juli geen aanteekenlng ln het voorgeschreven re gister had gehouden van gekochte goe deren. Hy verklaarde op 1 Juli een 2-per- soons waschtafel met spiegel voor f. 15.50 gekocht te hebben; deze koop had hy in een notitieboekje genoteerd Later bleek, dat deze waschtafel van diefstal afkom stig was. Verd. verklaarde dit niet geweten te hebben en toen bleek dat de waschtafel van „Grenshoek" gestolen was alle mede werking aan de politie verleend te hebben. Het O. M. vond het wel vreemd, dat verdachte op 7 Juli, dus ongeveer 6 dagen later, de waschtafel nog niet in het re gister had Ingeschreven. Het O. M. wilde nog geen principale hechtenis opleggen en eischte f.25 boete of 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter, die de overtreding zeer ernstig vond, wees onmiddeliyk vonnis en veroordeelde verd. tot f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. bouw en Visschery zal worden aange vraagd. Voor den aankoop van 4a 5millioen oesters en ter bestrijding van de verder te maken kosten is f. 100.000 noodig. In ver band hiermede wordt op artikel 195 een bedrag van f. 50.000 uitgetrokken. 8—S

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11