76ste Jaargang MAANDAG 23 SEPTEMBER 1935 No. 23159 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Burgemeester houdt de teugels strak. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties nlt Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindaptein Telefoonnummer# voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. jPRIJS DEZER COURANT:' Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden ..71."TflT.. f. 2.3S per week *1f. 0.18( Franco per post f.235 per 3maanden portokosten^ (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE ZUIVELTENTOONSTELUNG GESLAAGDE RINGRIJDERIJ TOT BESLUIT. Bezoek van den Commissaris der Koningin, Jhr. van Karncbeek. Na den overdadigen regelval der voor gaande dagen kwam de laatste dag der Zuiveltentoonstelling met prachtig, zonnig herfstweer als een verademing. Voor het eerst tijdens deze expositie behoefde men niet op een drafje van de eene tent naai de andere te loopen en alleen de ver raderlijke waterpiassen, die tusschen het groene gras vaak nauwelijks zlchbaar wa ren, herinnerden aan de ontstemming dei- weergoden. Er was op dezen laatsten dag vrij veel belangstelling, al kon zulks ook bij lange na niet het geringe bezoek van de voor gaande dagen goed maken. Die belang stelling, ging voor een groot deel uit naai de ringrijderij, waaraan door een twin tigtal opgetuigde rijtuigjes werd deelge nomen. De meeste paren waren "in oud- Hollandsch costuum, maar een Hon- gaarsch en een Spaansch paar gaven het geheel een internationaal tintje, terwijl ook de Negus van Abessynië zich onder de deelnemers bevond. Blijkbaar wordt 't ringsteken in Afrika niet veel beoefend, want zijn prestaties waren zeer poover. Na herhaald overkampen werden de prijzen voor het ringsteken als volgt ge wonnen: le prijs C. de Lange (Voorburg l met mej. Jo Vegter; 2e pr. Ru Uittenbo- gaard (Oegstgeest) met mej. M. Uitten- bogaard; 3e pr. H. van 't Wout (Noord- wijki met mej. G. Breedijk: 4e pr. A. C. van Haastert en mej. E. Oudewater; 5e pr. J. Heemskerk en mej. Heemskerk; 6e pr. J. Bonda en mej. G. Uittenbogaard. De prijzen voor de costumes werden door de jury als volgt toegekend; le pr. R. Uittenbogaard (Oegstgeest) met mej. Marie Uittenbogaard; 2e pr. J. Bonda (Oegstgeest) met mej. Greta Uittenbo gaard: 3e pr. Th. Uittenbogaard en mej. A. Uittenbogaard; 4e pr. A. L. van Geer (Voorschoten) en mej. P. Klaarbosch; 5e pr. C: de Lange (Voorburg) met mej. Jo Vegter; 6e pr. J. Meeuwenoord en mej. A. Ruygrok; 7e pr. F. van Rooyen (Voor schoten) met dame. Een aardig moment was het, toen onze burgervader, die zich geruimen tijd on der de toeschouwers bevond, vergezeld van mevr. C. Hageman—Verhagen, in een sjees stapte en onberispelijk het keurige span door de baan stuurde. Onder de toeschouwers bevond zich ook de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, jhr. H. A. van Karnebeek, die tevoren de tentoonstelling had bezichtigd en daarbij was rondgeleid door den bur gemeester en door den voorzitter van het tentoonsteilingsbestuur, den heer J. W. Bonda. De sluiting. De groote Vee- en Zuiveltentoonstelling is Zaterdag te 11 uur gesloten. De laatste avond was de tentoonstelling druk be zocht. Na afloop vereenigden vele bestuursle den, commissieleden en exposanten zich in de groote bovenzaal van restaurant „In den Vergulden Turk". Hoewel deze bijeenkomst niet was be doeld als een officieele vergadering, voel den velen der aanwezigen zich gedron gen, woorden van groote erkentelijkheid uit te spreken voor hetgeen de regelings commissie en in het bijzonder de voorzit ter, de heer Bonda, in het belang van deze tentoonstelling had verricht. Verschillende sprekers brachten in her innering welke moeilijkheden waren te overwinnen geweest, vooral als gevolg van het noodweer, waarmede in het be gin was te kampen. Iedereen was het er over eens, dat on danks alles, de tentoonstelling een groot succes is geworden. Het hoofddoel, namelijk om de groote beteekenis van land- en tuinbouw, vee teelt en zuivelbereiding voor Leiden en voor het geheele district Rijnland in rui men kring te demonstreeren, is ten volle bereikt. Maar bovendien waren er op de ten toonstelling eenige inzendingen, die zelfs voor den vakman een openbaring waren. In dit verband werden genoemd de in zending van de firma Leuvens Greven uit Voorschoten (uit caseïne bereid kunst hoorn) en de modeistal in de tent We tenschap en Prakrijk, waar o.a. oude rub berbanden werden gebruikt voor de stand plaatsen der koeien. Dat H. M. de Koningin en Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, jhr. Van Karne beek de tentoonstelling met een bezoek vereerden, werd op zeer hoogen prijs ge steld. Bij monde van den voorzitter werden de exposanten gehuldigd voor het feit, dat zij niet versaagden toen de zware Leiden's burgemeester, die Zaterdagmiddag de ringrijderij op het Schuttersveld bijwoonde, kon de verleiding geen weerstand bieden en maakte ook eenige ronden. Naast hem in oud-Hollandsch costuum mevr. C. Hageman—Verhagen. storm alle tenten tegen den grond had gesmakt, maar onmiddellijk aan het werk togen, om in de school hun tent geheel opnieuw in te richten. De gedelegeerde van de Kamer van Koophandel, de heer P. A. de Gooyer, huldigde namens de kamer en persoon lijk den heer Bonda voor zijn krachtige leiding. De stichting van de nieuwe veemarkt, had volkomen de aandacht der Kamer, als integraal belang voor Leiden en haar om geving. Spreker zette uiteen, dat de K. v. K. zeer zuinig is met het uitreiken van de gouden medaille der Kamer. De heer De Gooyer achtte het een voor recht, deze medaille thans, namens de Kamer aan den heer Bonda te mogen uitreiken. Na den heer Bonda de medaille te heb ben overhandigd, sprak spreker de hoop uit, dat de medaille een gouden herinne ring aan dezen dag moge blijven en een aansporing moge zijn om nog zeer veel voor het district Rijnland te willen zijn en blijven. Den heer Van Vliet werd uitgereikt de zilveren medaille van Prinses Juliana, aan de Leidsche Coöperatieve Veiling van Groenten, Fruit en Bloemen, verleend voor de prachtige inzending dezer veiling op de tentoonstelling. Verschillende sprekers wezen er op, dat deze inzending een groot aandeel in het succes der tentoonstelling heeft gehad. De heer Verkley overhandigde den hee- ren Bonda, Mennes, Van der Kloot en Van Dam een vergulden presse-papier in den vorm van een kaas, terwijl hij na mens de firma LeuvensGreven aan elk der leden van de regelings-commissie een speciaal voor dit doel uit caseïne vervaar digd potlood in de stadskleuren aanbood. Uit de vele speeches stippen wij nog aan, dat de heer, Mennes, directeur van den Markt- en Havendienst de toezeg ging deed, dat, mocht men in de toe komst opnieuw zijn medewerking noodig hebben, hij deze gaarne zal verleenen. Van verschillende zijden werd er ten slotte op aangedrongen, om het niet bij deze eerste tentoonstelling te laten blij ven. MIJ. DER NEDERL. LETTERKUNDE. Een commissie voor wetswijziging benoemd. In de Zaterdag in het Nutsgebouw ge houden buitengewone maandelijksche ver gadering van de Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde heeft de waarne mende voorzitter, dr. W. van Bemmelen, een uiteenzetting gegeven van de aanlei ding tot het houden dezer vergadering. Toen er daarna gelegenheid werd gege ven tot het stellen van vragen, diende mr. f. Slagter voor zich en de heeren mr. Ide- ma, mr. J. van Bemmelen, Heiman Rob bers. dr. Enker, en mr, S. J. Fockema An- dreae een motie in. die uitvoerig werd besproken en tenslotte uiteenviel in twee moties, welke behoudens eenige wijzigin gen werden aangenomen. In de eerste werd besloten, dat een commissie van vijf leden zal worden be noemd met de opdracht, zoo spoedig mo gelijk een voorstel te doen, dat behandeld zou moeten worden in een buitengewone j aarlij ksche vergadering, met het doel de Maatschappij beter aan haar laak te doen beantwoorden, en daarbij in eik geval de procedure van de toekenning der prijzen in haar onderzoek te betrekken. In de tweede motie wordt den zes be stuursleden, die hun mandaat ter beschik king hadden gesteld, den heeren dr. J. H. van Essen, dr. W. van Bemmelen. dr. N. J. Krom, H. T. Damsté, dr. J. Heinsius en dr. A. A. van Rijnbach, verzocht op hun besluit terug te komen. In de vier vacante plaatsen zal door de October-vergadering worden voorzien. In de commissie voor wetswijziging werden benoemd de heeren mr. J. Slagter, dl*. N. J. Krom, dr. J. de Vries. W. J. M. A. Assel- bergs en mevr. J. van Dullemende Wit. LEIDSCHE H.B.S.-VER. „EMTÉGEES" Zaterdag j.l. hield bovengenoemde ver- eeniging haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering in één der zalen van huize „Feenstra". Om ongeveer kwart over acht opende de vice-voorzitter deze goed bezochte vergadering. Uit het jaar verslag bleek, dat in het afgeloopen jaar twee nieuwe afdeelingen opgericht zijn, n.l. meisjesgymnastiek en schaken, terwijl daarnaast ook de andere afdeelingen, zoo ais schermen, bridge, gymnastiek voor jongens en tooneel een groot succes vorm den. liet bestuur voor het vereenigingsjaar 1935/'36 werd als volgt samengesteld: H. W C. Boom, voorzitter; A. v. d. Mey, vice- voorzitter; O. Crabbendam, secretaris, Tulpenstraat 17, alhier; J. Duyvendak, penningmeester; B. Hartevelt. 2e secre taris-penningmeester; F. Mandemaker; Mej. J. Verhaar. De voorzitter sloot hierna de vergade ring met de nwensch, dat het lustrumjaar, dat reeds aangevangen is, een bijzonder goed jaar voor de vereeniging zou worden. In verband met de opheffing van de inspecties Alkmaar en Amersfoort der Ne- derlandsche Spoorwegen, wordt de indee ling der inspecties belangrijk gewijzigd. Zoo zal ingaande 1 October a.s. de inspec tie Rotterdam worden uitgebreid met de stations Leiden en Haarlem (tot nu toe onder de inspectie Amsterdam), terwijl de lijn Haarleni-Uitgeest-Alkmaar onder de inspectie Amsterdam zal komen. 60-JARIG JUBILEUM DER FIRMA B. DE KONING. De heer B. de Koning. Morgen zal het 60 jaar geleden zijn, dat de fa. B. de Koning. Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg 2-4-6, werd opgericht, door den vader van den tegenwoordigen directeur-eigenaar. Deze bekende manu facturenzaak. bezit in onze stad een ge vestigde reputatie. Er is wel geen Leide- naar. die niet het „Leidsche Wollendeken- huis" genoemd naar de specialiteit der fa. in wollen dekens, kent, evenmin als den leider den heer B, de Koning, die zich ook in zulk een hooge mate verdienstelijk heeft gemaakt voor de 3 Octobervereenl- ging, voor wie hij reeds sinds den oorlog de optochten verzorgde. Opgericht 24 September 1875 door den heer B. J. P. de Koning, (overleden 8 Dec. 1920) heeft deze firma zich stelselmatig ontwikkeld en diverse belangrijke uitbrei dingen ondergaan, n.l. in de jaren 1913, 1917 en 1932, zoodat het gebouwencom plex nu vier groote perceelen omvat. De heer B. de Koning is reeds 43 Jaren in de zaak werkzaam, sinds 1913 als directeur en voert met energie de teugels getraind aan zijn devies „altijd te streven om aan te toonen, dat het niet noodig is, voor goede waar veel geld te betalen". Hij is de stuwende kracht van dit bedrijf, waar aan hij steeds zijn volle energie heeft ge wijd. En wie den heer De Koning kent. weet wat dit zeggen wil! Ongetwijfeld zullen velen zich willen opmaken om den heer De Koning te com plimenteeren, waartoe hij gaarne mor genmiddag van 3—5 uur de gelegenheid biedt in het met vlaggen feestelijk ge tooide gebouw. Wij hopen, dat de heer De Koning nog vele jaren zijn arbeidskracht aan zijn zaak mag wijden. ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM PATER SMITZ. Gisteren werden de feesten ter eere van het zilveren kloosterjubileum van Pater Smitz voortgezet met een feestviering der diverse jeugdvereenigingen. Om half acht waren ongeveer 250 jongens in de Harte- brugkerk aanwezig. Daarna vereenigden zich allen in de Burcht der Kruisvaart, waar het gezamenlijk ontbijt werd ge bruikt. Aan tafel werd het woord gevoerd door den heer Vreeburg, waarna Pater Smitz allen bedankte voor deze indrukwek kende plechtigheid. De dag werd besloten met een feestavond, waarbij door de K. J. C. Parochie Hartebrug een schrijfbureau en 2 schilderijen aan Pater Smits ten ge schenke werden gegeven. Hedenavond zal een feestavond voor de ouders der jongens worden georganiseerd. TRAM CONTRA BUS. Even nadat een autobus uit Alphen, be stuurd door L. W. van der L. aldaar, de Nachtegaallaan was uitgereden en de bocht had genomen in de richting naar de stad, is het voertuig van achteren aan gereden door een uit Katwijk komende tram, bestuurd door A. Van de 12 jongens in de autobus werden er drie gewond, te weten de 13-jarige J. de W. die ontvellin gen in zijn gezicht opliep, de 15-jarige W. F., die zijn onderbeen kneusde en de 14-jarige J B, die een wonde aan zijn voorhoofd bekwam. Ook de chauffeur liep door de glasscherven verscheidene won den op. Alle gewonden werden door den Eerste Hulpdienst ter behandeling naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. De auto bus werd zwaar beschadigd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. BINNENLAND. De oefeningen der Lichte Brigade; da strijd om Hoiten (4e Blad). Cijfers uit de defensie-begrooting; uit- breiding der infanterie. (Binnenl., 4e Blad). Het Dragon-toestel is niet beschadigd. (Binnenland, 4e Blad). Eervol ontslag aan den heer J. Lasonder als directeur van den postcheque- en giro dienst; de heer S. J. H. Wesselink tot zijn opvolger benoemd. (Binnenland, 4e Blad). BUITENLAND. Mussolini weigert de voorstellen des Commissie van Vijf, doch doet tegenvoor stellen. (2e Blad, Buitenland en Tel., le Blad). Een boodschap van prins Otto van Habsburg. (Buitenland, le Blad). Opdracht aan Alba in Spanje een kabi net te vormen. (Buitenland, le Blad). Staking van 250.000 mijnwerkers ini Amerika. (Buitenland, le Blad). Gratie in Albanië. (Buitenland, le Blad), Ernstig vliegongeval in Duitschland, Zeven dooden. (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen de 34-jarlge mej. I. D. uit Lisse wegens diefstal van goederen uit een kraam op de Zaterdagsche markt. Men verzoekt ons mede te doelen, dat de nieuwe Volksmuziekschool, ongericht door de Mij. voor Toonkunst in samenwer king met het Leidsche Volkshuis,, zal wor den gevestigd aan den Apothekersdijk 33. HET 150-JARIG BESTAAN VAN HET KON. GENOOTSCHAP „M. S. G.'\ Feestavond der oud-leerlingen in de Stadszaal. Nadat de oud-leeriingen van het jubi- leerende genootschap Zaterdagmorgen en -middag een uiterst geanimeerden boot tocht over de Kager- en Braassemermeren hadden gemaakt, kwamen zij met het be stuur, genoodigden en leerlingen des avonds in de groote Stadszaal weer bijeen, waar zij als gastheeren optraden op den door hen aangeboden cabaretavond. Hun ijverige secretaris, de heer H. H. Verhulst wees in een geestige inleiding op het algemeen karakter van het door „Ma thesis" verstrekte onderwijs en leidde daar na de officeele personen binnen, die wer den verwelkomd met het door allen spon taan meegezongen Mathesianen lied. Da voorzitter van het comité der oud-leerlin gen, de heer O. S. Knottnerus heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de ver tegenwoordigers van den minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen en van het gemeentebestuur. Spr. herinnerde voorts aan de verkregen koninklijke onder scheiding en verzocht allen uit erkentelijk heid daarvoor het eerste couplet van het) Wilhelmus te zingen, waaraan staande werd gevolg gegeven. In den loop van den avond deed spr. nog mededeeling, dat van den particulieren secretaris van H.M. de Koningin, baron van Heemstra een tele grafische dankbetuiging was ingekomen in antwoord op het Vrijdag verzonden tele gram van hulde en dank, welke mededee ling met gejuich werd begroet. Over de rest van het programma kunnen wij, met alle waardeering voor het gebode- ne kort zijn.De oud-leerlingen hadden een programma in elkaar gezet, dat klonk als een klok, waarnaar men niet moede werd te luisteren. ..The Dutch Players" onder leiding van Albert Gerritsen openden den bonten avond met een muzikale show; Paul Ostra zong daarna aardige liedjes; de Cavelli's demonstreerden hun virtuositeit op de accordeon, terwijl Mr. Berny, bewees, be halve stalen zenuwen ook ijzeren biceps te bezitten. Stella Seemer oogstte met haar liedjes als steeds veel succes en als laatste „nummer" voor de pauze goochelde Larette op weergaloos handige manier gouden horloges uit de vestzak van den directeur van „Mathesis", ir. Verwijs, wien stellig niemand tevoren een dergelijken klepto- manischen aanleg zal hebben toegedacht! Ook zijn trucs met speelkaarten oogstten hun daverend succes. Alsof dat alles nog niet genoeg was, werd het programma na de pauze op denzelfden voet voortgezet, waarbij een tweetal komische acrobaten en de Chineesche Choy Hay nieuwe noten in deze voortreffelijke variété-partituur vorm den. Het spreekt vanzelf, dat de hooggestemde avond werd besloten met een bal, dat tot diep in den nacht de paren op den dans vloer hield. De oud-leerlingen mogen er zich van overtuigd houden, dat zij den velen honderden bezoekers een uiterst ge- i noeglijken avond hebben bereid, waaraan de herinnering stellig het 160-jarig be- I staan zal beleven! Vanavond wordt de reeks feestelijkheden besloten met een feestavond, aangeboden door de tegenwoordige leerlingen-generatie. Als ook hier de jongen pienen. zooals d» ouden hebben gezongen, wacht den bezoe kers andermaal een mooie avond.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1