iBUITENL, WEEKOVERZICHT I-IET GAT IN DE RIJKSBEGROOTING MOET GEDICHT WORDEN x r .V TfbCt ox f "V'-"- -.«rN De waarde van advertenties plaatsen en lezen. 76*te Jaargang LE.DSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 September 1935 Derde Blad No. 23158 BEZINNING? De omstandigheden hebben gemaakt, dat aan het Nazi-congres te Neurenberg niet die aandacht is besteed, die er in normale toestanden ongetwijfeld aan ge schonken zou zijn. Waar echter de vraag: oorlog of vrede in het geding was, is dit alleszins te begrijpen I Het was echter een reden te meer, dat vooral aan hetgeen Hitler zou zeggen over de buitenlandsche politiek op de als slot-apotheose aan het congres toegevoegde zitting van den Rijksdag, groote waarde werd toegekend. Inzake den drang naar koloniën staat Dultschland er bovendien Juist zoo voor, als Italië Verrassingen hebben de buitenlandsche passages uit Hitler's rede evenwel niet gebracht. Na het vloot-accoord met Dultschland was moeilijk aan te nemen, dat Dultschland zich tegen Engeland zou keeren en ln overeenstemming daarmede, heeft de Duitsche dictator zijn Italiaan- schen collega dan ook duidelijk te ken nen gegeven, dat het in diens conflict met Abessynië streng neutraal zou blij ven Hoewel enkele Itallaansche bladen uit licht te begrijpen redenen van pressie nog hebben geprobeerd daaraan te tor nen, staat de zaak er nu eenmaal zoo voor en niet anders. Trouwens, Hitler's rede was voor het buitenland zeer gerust stellend over de gansche linie met slechts één uitzondering: ten aanzien van Ll- thauen werd ln de befaamde Memel affaire een zeer agressieven toon aange slagen, die ln Oost-Europa zorg heeft ge baard. Te meer, waar immers ook Italië behoort tot de z.g. slgnatair-mogendhe- den van het Memel-statuut en wel eens dwars tegen de anderen zou kunnen in gaan, wanneer het ernst mocht worden! Hoewel nog op den achtergrond hangend, vormt de Memel-kwestie niettemin toch een donkere wolk te meer aan het Euro- peesche politieke firmament. Snel zou deze wolk kunnen komen opzetten, daar van ls men zich maar al te goed bewust! Zooals te doen gebruikelijk is, heeft de Rijksdag onder oorverdoovend gejuich en enthousiasme de drie door de regeering onder Hitler's auspiciën ingediende wets ontwerpen aangenomen; bij acclamatie natuurlijk. Het voorstel, waarbij de Ha- kenkruisvlag tot officieele vlag werd ge bombardeerd, lag voor de hand en ook beide andere baarden geen verwondering, al zullen zij de Duitsche zaak ln het bui tenland geen goed doen. Daardoor wordt het Duitsche volk toch verdeeld in vol waardige burgers en in een soort burgers tweede klas, tot welke laatste categorie uit den aard der zaak ln de eerste plaats de Joden zijn gedegradeerd, tegen wie nog verdere maatregelen zijn genomen, waar van zich de terugslag nog wel Internatio naal zal doen gevoelen. Bovendien uitte Hitier de bedreiging, dat, als de Joden blijven provoceeren als totdusver zij nog andere dingen zouden ondervin den; dan zou hij ze overgeven aan zijn partijBlijkbaar zijn de Joden daar mede gemaakt tot uitlaatklep voor de ondergrondsche Nazi-woelingen! Zooals gezegd, in het buitenland bevordert dit begrijpelijkerwijs de sympathie voor Duitschland niet. Maar de grootste aandacht blijft nu echter eenmaal gevestigd op het Ita- liaansch-Abessynisch conflict, speciaal, waar iedere dag de beslissing nader brengt en een lang uitstel uitgesloten is geworden. Langzaam maar zeker is het conflict zoodanig toegespitst, dat Italië kleur zal moeten bekennen. De Commissie van Vijf heeft haar plan nen uitgewerkt en deze zijn aan beide partijen in het conflict voorgelegd. Ten gevolge van een indiscretie zijn deze plannen tegen de bedoeling in uitgelekt. Men ziet er uit, hoe Engeland zijn zin heeft doorgedreven: aan Abessynië's poli tieke onafhankelijkheid zal niet worden geraakt; slechts economische concessies zijn daarin verwerkt met een paar terri toriale wijzigingen, waarbij naast Enge land nu ook Frankrijk tot een offertje zich bereid toonde! Feitelijk komen de voorstellen, die intusschen zoo soepel zijn gehouden, dat praten daarover niet alleen mogelijk, doch zelfs aangeboden wordt, neer op een compromis, dat Italië met beslistheid weigerde. Niet te verbazen was het dientengevol ge. dat de eerste berichten over den in druk in Italië zeer pessimistisch waren. In een interview sprak de Duce zelfs van „belachelijk", doch dit interview blijkt ln de Itallaansche bladen te zijn opgehou den en momenteel zijn we er in zooverre op vooruitgegaan, dat er kans bestaat, dat Italië de voorstellen als „bespreekbaar" zal accepteeren. Moch dit juist blijken, dan daagt aan de kim weer een vleugje hoop Als van zelf zal men ongetwijfeld vra gen: ja maar, hoe komt het, dat de on wrikbare Duce op het laatste nippertje dan toch nog aarzelt en blijkbaar een uitweg, als het eenlgszins kan, nog wil zoeken? Het antwoord daarop kan slechts luiden: de even vaste wil van Engeland om het gezag van den Volkenbond over eind te houden heeft dit veroorzaakt En geland heeft een groot gedeelte van zijn thuis-vloot naar de Mlddellandsche Zee gezonden en zijn vloot reeds zoo opge steld, dat het Italië als in een gordel heeft omvat, waardoor het niet mogelijk lijkt heen te breken, zoo een economische blokkade zou worden uitgevaardigd tegen het land van den Duce. Malta en Egypte zijn versterkt, evenals de Engelsche steun punten in het Oosten, alles is gereed voor- iedere gebeurlijkheid! Met de echt-Engel- sche hardnekkigheid, zooals men die kent uit de momenten, dat Albion zich aan gordde voor een of andere aangelegen heid, waartoe het na rijp beraad had be sloten! Heeft Engeland aanvankelijk in het ge heim gewerkt, nu het gereed is steekt het de genomen maatregelen niet langer on der stoelen of banken! Zie, Mussolini kan nu wel beweren, dat hij voor niets terugdeinst, een conflict met Engeland, dat geheel gereed is voor het ergste, het is toch wel iets om eens over na te denken voor een dictator van sen land, waarvan de flnancieele zwakte bovendien dagelijks bijkans meer aan het licht treedt. Blijkbaar heeft Italië te Geneve nog gepolst, of het niet mogelijk was. dat men zou volstaan met een paar weinig om het 'PVAN7$^M^h Dijkgraaf Colijn Het kanals ieder Nederlander maar meewerkt RECLAME. Twee belangrijke vragen! Kan men het zonder advertenties stel len? Is het publiek gebaat met adverten ties? Ziehier twee vragen we zouden er nog méér kunnen noemen die U zich zeker dikwijls zult stellen, hoewel dat eigenlijk niet meer noodig zou moeten zijn. Tóch blijkt het voor velen nog wel eens de moeite waard, er een oogenblik over na te denken Er zit aan deze en dergelijke vragen zoo het een en ander vast, waaraan ge in het eerste oogenblik niet denken zoudt. We willen dus trachten U op den goeden weg te helpen. Allereerst iets voor hém. die een product of een dienst verkoopen wil. De fabrikant moet zich vóór alles af vragen: heb ik een product te leveren, dat 't publiek zóódanig bevredigt, dat 't dit niet alleen één keer, maar ook wéér zal koopen? Kan hij hierop niet bevestigend ant- lijf hebbende sancties, waarvoor Laval niet geheel ongevoelig scheen. Doch het schijnt wederom Engeland te zijn ge weest, dat deze laatste hulpbrug heeft weggeslagen En terecht! De Volkenbond kan zich de luxe niet meer permitteeren van in de practijk niets beteekenende maatregelen, waar het gaat om zijn be staan. Zooals reeds in een vorig overzicht uiteengezet, kan Engeland in dezen vol doende oress'e op Frankrijk oefenen Wil Ualic inderdaad praten, dan keer! de hoon terug, want Abessynië is tot vele cope-- Ie~ bereid, mits zijn integriteit in stand blijft..,. woorden, dan plaatse hij een advertentie. Hij adverteert dus, hetgeen in zijn een- voudigsten vorm niets anders wil zeggen dan het bekend maken van een product of van een zaak. Het product of de zaak is nu onmiddel- lijkn blootgesteld aan algemeene en open lijke critiek. Het is dgn ook verkeerd te meenen, dat adverteeren altijd wonderen kan verrich ten. Want géén advertentie verbergt op den duur defecten aan het product, óf wel kan dit verheffen bovenzijn werke lijke waarde. Het staat onomstootelijk vast, dat hij, die de hoedanigheden van zijn product, genoemd in zijn advertentie, niet. „waar" kan maken, na korter of langer tijd het loodje legt Niet voor niets ontstond het bekende gezegde „Be true in advertising", wat in duidelijk Hollandsch zeggen wil: „Wees eerlijk in het adverteeren". Er is immers ook nog de befaamde Hol- landsche nuchterheid, die er voor waakt, dat men zich in ons land niet gauw bij de neus laat nemen! Daarom deugen sterk overdreven uit drukkingen als ..de grootste", „de beste", „de mooiste' niet. Dat is een kwaad, waar aan zich velen helaas nog altijd bezon digen, maar het wreekt al gauw zich zelve. Gelukkig zien echter meer en meer fabrikanten en winkeliers in, dat op zulk een manier de „baet niet aan de cost" vooruitgaat. Zij begrijpen, dat het voor- dee' vee] eerder komt, wanneer zij zich b»p?rken tot een duidelijke uiteenzetting van de speciale voordeelen. die hun pro duct of winkel biedt. Dat zij dit zoo aan trekkelijk mogelijk doen. is vanzelfspre kend en natuurlijk absoluut geoorloofd. Er is „groot nieuws" in advertenties! Gaf U zich wel eens rekenschap van de enorme verscheidenheid in de artikelen, die te koop worden aangeboden? Een kolossale sorteering komt op de markt, waaruit U haast niet wijs kunt worden. Hoe is het mogelijk uit dien chaos juist dat te zoeken, wat U het allerbeste kan dienen? Er is een veelzijdigheid, die menigeen tot wanhoop drijft. Maar dan zijn er de advertenties! Gelukkig. Zonder veel geld en tijd verlies houden zij U dagelijks uitmuntend op de hoogte. De verschillende voordeelen der artikelen van één en dezelfde soort kunt U nu rustig tegen elkaar afwegen en dan leeren de advertenties ook, welke eischen men aan een artikel in een be paalde prijsklasse kan stellen. Prachtige foto's en teekeningen maken het U daarbij dikwijls extra gemakkelijk. Belangrijk is óók, dat men door de ad vertenties van een bepaaid artikel leert, het op de juiste wijze te gebruiken en nagr waarde te schatten Meer dan eens ontdekt men uit een advertentie nieuwe gebruiksmogelijkheden voor een artikel, dat men vroeger slechts voor één bepaald geval gebruikte. Denk bijv. eens aan de vele uitstekende recenten in de advertenties voor eet waren. waarbij dan nog de opgave van zekere nuttige voedingsstoffen komt. Tezamen vormen zij een groote hulp voor de huisvrouw, wanneer zij een zoo afwisselend mogelijk menu voor de maal tijden wil samenstellen. Worden wij niet iederen dag door de advertenties op de hoogte gehouden van de belangrijke technische vorderingen? Zelfs een leek kan daardoor tegenwoor dig meematen over de speciale voordeelen van allerlei automerken. Vraagt U maar eens den eersten den besten gymnasiast of H B. S.'er naar de verbeteringen in de pi -1-, 1-" modellen va nde meest bekende automerken. Hij is ervan op de hoogte en heusch WAS-tnWftlNQMACHlNES niet alleen, omdat deze tijd nu eenmaal ln het teeken van de techniek staat! De advertenties brachten hem op de hoogte, evenals van zoovele andere pro ducten, die er toe bijdragen, het leven te veraangenamen. En die producten kregen juist als gevolg van het adverteeren algemeene bekend heid Radio stofzuiger, sanitaire installa ties en wat al niet meer: met al die arti kelen ging het zoo! Hoe het. echter was, toen men nog niet zoo veelvuldig gebruik maakte van de ad vertenties, zien we aan de schrijfmachine. Deze was al lang uitgevonden, mag nog altijd weinig ln gebruik. Eerst als gevolg van het adverteeren werd zij algemeen bekend en tot een der onmisbare werktuigen der moderne sa menleving. Wij noemden slechts enkele voorbeel den. Maar zij zijn voor het grijpen! U kent zelf wel alle kleine, maar zoo uiterst practische uitvindingen, die de drukke werkzaamheden van de huisvrouw ver lichten. Advertenties lezen! U zult wel eens de opmerking gehoord hebben: „Advertenties? Nee, die lees ik nooit!" Het zal U toch wel zijn opgevallen, dat zóó Iets alleen gezegd werd, door menschen die zélf weinig kochten. Maar een goede huisvrouw? Van haar zult ge het nooit hooren! Dié raadpleegt wel degelijk iederen dag de advertentie-rubriek. Voor een zuinig beheer van haar huis- houdkas is 't immers noodzakelijk, dat zij weet, wat er te koop ls en waar zij dit met de meeste garantie kan doen. Voor haar is er eiken dag „groot nieuws" in de advertenties Velen doen maar alsof ze nooit advertenties lezen, doch laten we er rond voor uit komen: we lezen ze méér dan we zelf wel weten en dan sommigen het willen bekennen. Waarom toch? Omdat we ze nóódig hebben! Geven geadverteerde goederen waarborg? Alléén dan, wanneer een artikel goed is en volkomen berekend om op loyale wijze met alle andere producten op de markt te concurreeren, zal het publiek blijven koopen. Koopt men het niet méér dan een maai, dan kan de fabrikant of winkelier onmo gelijk blijven adverteeren. Bekijk deze twee feiten tezamen en het zal U ongetwijfeld duidelijk zijn, dat U, door bij regelmatige adverteerders te koo pen, de beste waarborg heeft voor derge lijke arikelen, die blijvende waarde bezit ten. Gelijk gezegd: deze regelmatig geadver teerde goederen en zaken staan voortdu rend aan de algemeene critiek bloot. Zij hebben een kostbare reputatie hoog ts houden! U zult dan ook zien dat alle degelijke artikelen jaar in jaar uit geregeld gead verteerd worden. Een voorbeeld ter verduidelijking. Er was eens een tabaksfirma, die trouw adverteerde. Zij bezat zelf tabaksplantages, doch de directie constateerde dat de oogst van een bepaald jaar beneden het normaio kwaliteitspeil was uitgevallen. Hoewel dit met hooge kosten gepaard ging, was men tóch zoo verstandig elders een verschen voorraad aan te koopen. Het ware dan ook al zéér kortzichtig, den goeden naam en faam van een zaak door een tijdelijke omstandigheid in de waagschaal te stellen. „De reputatie van een firma" is veelal het kostbaarste bezit, hoewel men deze post zelden of nooit op de inventaris van een zaak zal aantreffen. Een bezit, opgebouwd gedurende een reeks van jaren, kan zeker het gevolg zijn van een verstandige advertentiepolitiek. De firma's die zulk een politiek volgen, kunnen het niet riskeeren. minderwaar dig materiaal aan de markt te brengen. En de afnemer mag óók niets riskeeren: hij koope dus geen onbekende artikelen bij onbekende zaken. Een verstandige advertentiepolitiek: dat is een speciale kunst. Zij dient systeem te bezitten. Alleen een meer of minder groote advertentie, die eigenlijk niets anders inhoudt dan Uw adreskaartje, heeft heel wat minder waarde, dan een advertentie, waarop met overleg een sprekende Inhoud is vastgelegd. Duidelijk, overzichtelijk, suggestief moet zij zijn: laat U ten deze door deskundigen voorlichten. De Directie van ons blad kan en wil U daarbij gaarne van advies dienen. 's Is verwonderlijk te zien, hoeveel gunstiger de resultaten onmiddellijk uit vallen, wanneer met werkelijk juist in zicht de advertenties worden opgesteld. Gelukkig kunnen wij ten deze reeds veel verbetering bespeuren, maar voor velen ligt hier nog een terrein, dat hun voor deelen kan brengen, volkomen open! Altijd belangrijk nieuwsl Tenslotte: voor iedereen is in de adver tenties belangrijk nieuws te lezen! Het neemt daarom naast het redactioneele een zeer belangrijke plaats in. Het vervult dearbij een belangrijke sociale functie. Volkomen gemotiveerd, omdat het ver reweg de goedkoopste manier is, om grootere bekendheid aan Uw producten ol zaken te geven. Summa summarum: artikelen of zaken, die regelmatig in een betrouwbare krant geadverteerd worden, bieden de allerbeste waarborg voor goede kwaliteit. Zij. die dus de advertentiepagina's naar juiste waarde schatten en deze oordeel kundig gebruiken zoowel de adverteer ders als de lezers! hebben daarvan het grootste voordeel!

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9