LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 21 September 193b DE BIOSCOPEN. HOOGTEPUNTEN DER 3 OCTOBER-FEESTV1ERING DE 3 OCTOBER-OPTOCHT. Bet schip der woestijn langs Loidens straten. Terwijl wij schrijven: „Het schip der woestijn langs Leidens straten", gaat de telefoon en vraagt men ons of het gerucht juist is. dat in den Oosterschen optocht van den Kalief van Bagdad, drommeda- rissen en kameelen zullen meeloopen. Op gezag van het 3 October-bestuur kunnen wij deze vraag bevestigend beantwoorden. Men zou terecht deze vraag met een wedervraag kunnen beantwoorden en wel of men zich een Arabischen optocht zon eter kameelen kan voorstellen? Dit zou, meenen wij, de eer van het 3-October- bestuur te na komen. Er zullen inderdaad ln dezen Ooster schen optocht eenige drommedarissen meeloopen. Men deelde ons naar aanlei ding hiervan nog mede. dat- het pracht- dieren zijn van Aziatische herkomst. Ze worden geleid door Arabieren, gekleed in witte burnoe, zoodat dit ensemble inder daad een prachtigen Oosterschen indruk belooft te maken. De dieren worden Oostersch opgetuigd en behangen met echte kelims uit Perzlë. Een van deze prachtdieren wordt be reden door den jongsten zoon van Haroen al Raschid. De ander zal in den bruilofts stoet van Aladdin meeloopen. beladen met kisten, waarvan de inhoud vaatwerk bevat van zuiver goud vervaardigd. Het zilver werd in die dagen niet geteld. Wij willen in dit artikel nu het een en ander vertellen over het ontstaan van de Duizend en één Nacht verhalen in ver band met wat deze Oostersche optocht ons op 3 October te zien zal geven Deze Oostersche optocht wil trachten den toeschouwers een beeld te geven van Oostersch leven en kleur door 'n optocht- vertooning van enkele schilderachtige tafereelen. getrokken uit de beroemde Arabische wonderverhalen, aan ieder wel bekend onder den titel van „Duizend en Eén Nacht". Deze verhalen spelen zich voor 'l grootste deel af in de landen van het Oosten, gelegen tusschen Euphraat, Tigris en Ganges met de oude Arabische steden Bagdad en Damascus. Hoeveel schilders, schrijvers en compo nisten zijn niet geïnspireerd geworden door de „Duizend en Eén Nacht' vertel lingen. met als centrale figuur de Kalief van Bagdad en die van den Barbier van Bagdad en Sheherazade. Wij willen eerst iets over het ontstaan dezer Arabische Duizend en Eén Nacht vertellingen meedeelen. Het was van oudsher bij de Arabische herderstammen en rondtrekkende kara vanen gewoonte om des avonds bij elkaar te komen om zich dan met het zingen van liederen, maar veel meer nog met 't vertellen van boeiende wonderverhalen te vermaken. Deze verhalen zijn door een Fransch taalgeleerde verzameld onder den titel van de „Vertellingen der Duizend en Eén Nacht". Deze verhalen geven ons voor 't meerendeel een duidelijke schildering van de maatschappelijke toestanden, ze den en gebruiken, de denkwijze en de levensbeschouwing van het Oosten uit de 10e tot de 15e eeuw. Hoe zijn nu deze verhalen tot ons ge komen? Het was de Fransche taalgeleerde en philoloog Calland, hierin gesteund door de beroemde ministers van Lodewijk XVI, Colbert en Louvois, die in de jaren 1670— 1680 in de gelegenheid werd gesteld om in Arabië en Perzlë een wetenschappelijk taalonderzoek te doen Het resultaat van deze reizen was, dat Calland uit verschil lende handschriften, doch vooral ook door het opteekenen van de verhalen, die hij in deze streken van de bewoners hoorde en verzamelde, in staat werd gesteld een Fransche vertaling in boekvorm te geven van een serie Arabische vertellingen, die wij nu kennen als de verhalen van de „Duizend en Eén Nacht". Deze serie verhalen, die voor het groot- ste deel van Arabischen en Perzischen oorsprong zijn, geven in den vorm waarin zij tot ons gekomen zijn een.beeld van de zeden, gewoonten en denkwijzen en taal van het hof en den tijd der Mammeluk- ken Sultans van Egypte, die der Kallfs- van Bagdad en van het Groot Arabische Rijk. Deze boelende vertellingen moesten wel een rijke stof leveren voor de verbeel ding der Arabieren, zoodat deze geheele bundel Oostersche vertellingen wel een zeer typisch Arabisch karakter draagt. Dit gaf den ontwerper van dezen op tocht gereede aanleidlnR om uit deze ver halen een optocht van beeld en kleur samen te stellen onder den titel: Haroen al Raschid. de Kalief van Bagdad. Het zou onmogelijk zijn om in zoo'n op tocht alle verhalen der Duizend en Eén N3cht in beeld te brengen, zoodat wij ons bepaald hebben als stof voor dezen 3-Oc- tober-optocht te nemen een der meest be kende verhalen, n.l. Aladdin en de Won derlamp". Het was echter ter wille van het logisch verband van dit onderwerp en voor het aanschouwelijk geheel gewenscht hieraan nog toe te voegen twee groote groepen van figuren, die de aanleiding zijn geweest tot het complex verhalen, zooals wil die uit de Duizend en Eén Nacht van thans - kennen. Deze groepen in de optocht zijn: A Haroen al Raschid. de Kallef van Bagdad. B Koning Sharyar en zU« gemalin- Sheherazade; De eerste groep van uitgesproken Ara-" bisch karakter stelt voor de legendarische Kalief van Bagdad met zijn beroemden Vizier. Deze bijzondere figuur neemt een aparte plaats in de Diuzend en Eén Nacht in cn zou derhalve in dezen optocht niet ge mist kunnen worden. Hier omheen groepeeren zich de beken de figuren van toenmalige grootheden uit Bagdad. De tweede groep stelt voor Koning Sharyar ln gezelschap van Sheherazade en Dlnarzade. dochters van den Grootvizier. Sheherazade is in deze groep de hoofd persoon. Immers zij was 't. die lederen nacht den Koning een boelend wonderver haal wist te vertellen. Zli kende de ge schriften der wijzen en geleerden en wist de taal der dichters te spreken. De spreuken der wijzen en het oordeel der vorsten was. zooals men kan lezen, in haar geheugen gegrift Volgens de overlevering was Sheherazade de dochter van den Grootvizier van den Perzische Koning Sharyar. Deze regeerde over een groot rijk waarvan hij een be langrijk deel. Tartarije. afstond aan zijn jongeren broeder Shahzenan. Beide waren vrome en verstandige vorsten. Op zekeren dag kwamen belden tot de ontdekking dat hun vrouwen gedurende hun afwezigheid hen ontrouw waren ge weest. Koning Sharyar liet na deze ontdekking onmiddellijk zijn vrouw en al hare kamer vrouwen en dienaressen onthoofden. Na dit voorbeeld van bloedige rechts pleging besloot de Koning, in de overtui ging. dat er geen trouwe vrouw meer in zijn rijk te vinden zou zijn. iederen mor gen een vrouw ter dood brengen teneinde te voorkomen dat zij hem ontrouw werden. Het gerucht van deze onmenschelijkheid zonder weerga verspreidde een algemeene schrik door het gansche rijk Ouders raakten in vertwijfeling over het lot van hun dochters. De bevolking nam een dreigende houding tegen den Koning en zijn Grootvizier aan. Doch ontstellend was de schrik van den Groot-vizier toen zijn dochter Shehe razade hem op zekeren dag mededeelde, dat zij besloten had de gemalin van den Koning te willen worden Dit besluit stond gelijk met haar doodvonnis doch ondanks alle bezwaren van haar vader, den Groot vizier zou Sheherazade de gemalin van den Koning worden Aldus geschiedde. De Grootvizier, die zijn'dochter Sheherazade als de toekomstige gemalin van den Ko ning naar het paleis had geleid kreeg bij het weggaan het bevel van den Koning mede den anderen morgen vroeg zijn dochter te komen terughalen om haar dan volgens zijn gewoonte om 't leven te laten brengen. Wij kunnen kort zijn. Het leven werd' haar niet ontnomen. De schrijver verhaalt dan. dat Sheherazade bil het aanbreken van den dag den Koning voorstelde een boeiend sprookje te mogen vertellen De Koning stemde hierin toe. Toen She herazade haar verhaal beëindigd had. stond de Koning op zelde niets deed zijn gebed en ging naar den Raad zonder bevel te hebben gegeven de bekoorlijke sv-ehe- razade om het leven te laten brengen. 1 Zoo vertelde zij den Koning iederen nacht opnieuw een boeiend verhaal en wel duizend en één maal. Zü werd daarna de eerste vrouw van den Koning. Zoo redde volgens het verhaal. Sheherazade door hare talenten het leven van tallooze vrouwen die volgens de toenmalige Oos tersche opvatting geen eigen wil hadden en gehoorzamen moesten aan de wreedste eischen van hun vorst en heer. Een van de merkwaardigste en fantas tische verhalen van Sheherazade is dat van Aiaddln en de Wonderlamp, wten als hoofdgroep een plaats ln dezen optocht ls gegeven. Een kort uittreksel van dit verhaal, in samenhang met de groepeering van dezen optocht is in den officieelen feestwijzer der 19ste 3 October-feestvlering opge nomen. o DANK- EN BEDESTOND CHR. ONDERWIJS. Rede van dr. K. Dijk. In de dichtbezette Hooglandsche Kerk werd gisteravond de jaarlijksche dank en bedestond voor het Chr. Onderwijs ge houden. Vele hoofden en onderwijzers van Christelijke scholen woonden deze samen komst bij. De heer G. Bakema heette namens het rplaatselijk comité „De Unie een school met den Bijbel" allen hartelijk welkom om er voorts ln een kort openingswoord op 'te wijeen, dat «r voor een dank- en bede stond gereede aanleiding is. Het Christelijk onderwijs, aldus spr. bloeit in Leiden. Uiterlijk is er veel zegen ontvangen. Of er ook een hoogere zegen ontvangen is zullen wij moeten afwachten, dit zal de eeuwig heid pas openbaren. Spr, eindigde met er op te wijzen, dat het een eerste vereischte voor al den arbeid voor en ln het Christe lijk onderwijs is, dat het gebed voor dit onderwijs nooit verstomme. Dr. K. Dijk van 's-Gravenhage trad ver volgens als spreker op. In het begin van zijn rede merkte spr. op, dat God het kinderlied wil gebruiken, om Zijn naam mede te verheerlijken. Zich een oogenblik bij Ps. 8 bepalende werd aangetoond, dat in deze psalm het eerst sprake is van het lied van het kind, ja zelfs voor den zuigeling Het kinderkoor dat eigenlijk nog moet leeren zingen, gaat in psalm voor. De dichter gunt het kind hierin de eerste en voornaamste plaats. Dit vindt, beschouwen wij het eens wat nauwkeurig" en slaan wij Gods bedoeling gade, Zijn oorzaak in Gods Verbond. God ■wil beginnen, daar waar de ontluiking van het menschenleveh Ifegint en dat is bh het kind. Voortgaande wees spr er op. dat wie Gods Verbond neemt, denkt aan groote activiteit In dit licht zullen wij het Christelijk gezin zien. Onmogelijk is het voor spr. te spreken over de school zonder het gezin te noemen Veel werk op de school zal gedragen worden door het ge zinsleven God wil uit den mond der kinderen zich sterkte grondvesten. God wil hierbij den arbeid en opvoeding gebruiken van een ChristelIJken vader en moeder En al weet sprdat het niet meevalt het kind op te voeden en dat er vele lastige naturen zijn, toch wil hij waarschuwen om ln ons kla gen, vooral tegen anderen, voorzichtig te zijn Het beste is wel met de eigen zonde en die van de kinderen zijn toevlucht te nemen in het gebed. De ouders hebben de kinderen aan de hand te nemen op weg naar de eeuwigheid. Met een geschiedenis uit den bijbel: ..Hihna en Samuel" toonde spr. dit nader aan.j God vraagt van ons, dat wij onze kinde ren zoo aan Hem geven, dat wij ze opvoe den ln de vreeze des Heeren. BIJ den doop wordt dit reeds door de Chrlsten-ouders beloofd. Zal de Christelijke opvoeding tot zijn recht komen, dan zal daarin gevonden worden geloof, gebed en liefde Wij zullen onze kinderen leeren den lof Gods te zin gen. En nu weet spr. wel. dat er kinderen zijn, die niettegenstaande hun Christelijke opvoeding, afgedwaald zijn dit ontzegt den ouders niet de taak hun kinderen op te voeden ln de vreeze des Heeren. Een heilige harmonie zal er ook zijn tusschen leer en leven. Als Christen-ouders zullen wij toe zien wat wij voor onze kinderen zijn, opdat deze later ons niet zullen kunnen verwij ten, zeggende: „Vader, moeder waarom hebt gij mij nooit het psalmboek gegeven en mij geleerd den lof des Heeren te zin gen"? Na uitvoerig stilgestaan te hebben bij de zaak van het Christelijk Onderwijs in het verleden, toen er veei gebed en geloof was. wees spr. op de totstandkoming en ver deren bloei van de Christelijke school. De RECLAME- 769 Landbouw's Volfana-melk probeeren I* geen andere maar begaeran. „De Landbouw" Leiden Telef. 218 schoolstrijd is een van de schoonste blad zijden ln de geschiedenis van ChristeUjk- Nederland geweest. Het Christelijk onderwijs zal gericht zijn op het omhoog heften van het kinderleven. Ook de Christelijke paedagoglek zal daarop gericht zijn. Is dan het werk zwaar kinde ren op te voeden naar het ideaal van Gods Woord, het ls tevens een heerlijk werk, dat gedragen dient te worden door het ge bed. Gedrongen zullen wij ook tevens moe ten worden door de liefde voor het Christe lijk onderwijs. De arbeid in de school zal gedaan moeten worden ln het besef, dat God de kinderen opeischt tot lofzlngers Voorts wees dr. Dijk erop, dat in geeste lijken zin de schoolstrijd nog niet heeft afgedaan Er ls nog een worsteling tus schen licht en duisternis. In het einde van zijn toespraak wees spr. er met nadruk op, dat er, gezien de hooge belangen die er voor het kind op het spel staan, een hartelijk medeleven en gebed dient te zijn. Wordt ons een ant woord gevraagd op de vraag wat of wij zullen doen tegen de wassende stroom van het ongeloof dan zegt spr.: bouw scholen waarin het evangelie gebracht wordt. God geve ons genade om voor die scholen strijd te blijven voeren Vermelden wij nog. dat kinderen van enkele scholen de bijeenkomst met zang hebben opgeluisterd. o VOORDRACHTEN LEIDSCHE VOLKSHUIS. Maandag 30 Sept. zal de voordrachten- serie 1935'36 geopend worden met een filmavond met toelichting van den beken den spreker H C. Verkruysen, Haarlem. Dit jaar heeft hij met zijn filmtoestel België doorkruist, terwijl hij ook op de Brussel- sche tentoonstelling zeer typische opna men maakte. Op de filmstrooken „Zwerftochten door België", zal zeker een ieder, die ooit aan dit land een bezoek bracht, bekende plek jes terug vinden. Bedenken we daarbij dat de heer Verkruysen op zijn eigen vlotte en geestige wijze zijn ondervindingen zal toe lichten, dan kan men er niet aan twijfelen of deze eerste voordracht van de serie is een bezoek overwaard Voor dezen avond zijn afzonderlijke toe gangskaarten verkrijgbaar, doch wie de geheele serie wil volgen, raden we een serlekaart a f. 1 te nemen. Hieronder val len de volgende avonden: „Bach's Mai- theus Passion", met muzikale toelichting door Casper Höweler, de bekende musico loog: een avond van Mr. G. J. Salm uit Amsterdam over den sterrenhemel (hier aan zal worden verbonden een excursie naar het planetarium). Dan volgt een prachtige filmavond: „Ontluikend leven" toegelicht door Dr. Th van Schelven, den Haag. Deze film geeft een beeld van de psychologische ontwikkeling van het jonge kind Voorts spreekt Dr. N. Tinbergen over zijn reis naar „de Oostgroenland-Eskimo's" met lichtbeelden; Mevr. BoldlnghGoe- mans over „enkele der nieuwe boeken over China en Japan", met voordracht van fragmenten: onze stadgenoot Prof. Mr. van Bemmelen over: „de politieke mis daad" en Dr. van der Sleen sluit de serie met een film over zijn laatste reis. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijving: C. v. d Heuvel v/h J. G. Wolff, Lange Mare 66. Leiden Winkelier ln sigaren, kof fie, thee. manufacturen. Eigenaar: C. van den Heuvel, Lelden. Wijziging: J. Juffermans, Wijk B. 162, Warmond. Handel ln brandstoffen. Uittredend eige naar: J. Juffermans, dd. 24 Dec. 1934. N. eigenaar: M. J. Juffermans. Warmond. Wijz. handelsn. in: M. J. Juffermans. o ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor ln de Wis- en Na tuurkunde op proefschrift getiteld „La géologie de Cascante del Rio et de Vala- cloche" (Espagne) de heer L A. J. Bakx, geb. te Batavia; Idem tot doctor ln de i Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Beltrage zur Nekyla" de heer I M. H. A. L. H. van der Valk, geb. te Rot terdam. I SPIRITISTISCH GENOOTSCHAP. Op de algemeene ledenvergadering tui het Spiritistisch Genootschap, alhier, werd tot secretaresse gekozen mej. W. de Wijs en tot alg. sec. mevr. De NleKouw. Ver der werd met algemeene stemmen het bestuursvoorstel aangenomen om de Bi bliotheek van het genootschap, welke thans reeds openbaar ls, als geheel zelf standige bibliotheek te laten voortbestaan in den vorm van een stichting. De biblio theek, welke reeds uit ruim 250 deelen be staat, Is samengesteld uit werken, welke het Spiritisme zoowel pro als contra be lichten, alsmede werken over parapsycho logie, religie enz. Getracht zal worden de bibliotheek tot een der belangrijkste in het land t« maken. Belangrijke ter leen gevingen en giften zijn reeds toegezegd, zoowel uit binnen als wel uit het buiten land. INSTRUMENTMAKERS- EN GLASBLAZERSEXAMENS 1935. Geslaagd voor leerllngrinstrumentma ker: J. Knol. Amsterdam, W. J. v. d. Heydt, Delft, J. Licht, Amsterdam; O. A. v. Veen, Amsterdam; W. Bool. Assendelft; C. Putman, Amsterdam; L. Knoll, Delft; B. E. J C Hartwlg, Delft; F. M. de Groot, Amsterdam; Th. Meyer, Amsterdam; H. Heubers. Amsterdam; C. Lanooy, Leiden; J. W Wassenaar. Leiden; G. T. Breurlng, Leiden; G. L. F. Cloos, Leiden; M F. Lensvelt Schevenlngen; J. S. Göbel, Arn hem; H. Th. H. Backer, Arnhem; H. J. Sloos, Leiden; B. G G. Schneiders, Lei den; B. Kool. Utrecht: J. Eikerbout, Lel den; A. P. Bangma, Rotterdam; H. J. van Leeuwen, Lelden; W. de Bruyn, Rotter dam: J. C. van Slsseren. Lelden, H. J. G. Stleglls, Amsterdam; W. Momberg, Lel den; S. P. Robbers, Lelden; C. J. de Graaf, Leiden; G. Boot, Lelden; A. Roest, Den Haag. Voor gezel-Instrumentmaker slaagden; H Vriesman, Amsterdam; H. C. Ousso- ren, Hilversum: M. W. Smit, Amsterdam; M C Engelen, Roosendaal; E. C. van Duuren, Lelden. Voor leerling-glasblazer: J. W. Box, Amsterdam; J. van Dusscho- ten, Amsterdam; W. J. Oosterling, Delft; L Boogaard. Lelden; T. H. A. Brandt, Voorburg; W Vallentgoed, Lelden; A. Koelewljn, Rotterdam; Th. Barthen, Lel den. Voor gezel-glasblazer: C. E. Mooi), Amsterdam. ■o- Onze stadgenoot, de heer N. J. v. d. Berg, ls benoemd tot onderwljzerr aan de Chr. Nat. school te Hoorn. Gisteravond omstreeks halfelf is een begin van brand ontstaan ln den dieren winkel van den heer K. aan de Steen straat. doordat een petroleumvlam ln aan raking was gekomen met het houtwerk van eenige aquaria. De brandweer, bijge staan door burgers, wist het vuur met eenige emmers water te blusschen. De motorspuit, hoewel ter plaatse aanwezig, behoefde geen dienst te doen. Hedenmorgen heeft de firma Peterse ln het Noordelnde haar banketbakkers winkel heropend. De winkel, die van een nieuwen gevel ls voorzien, heeft een keu rige betimmering gekregen en ls vergroot. De Ver, „Veilig Verkeer" heeft gedu rende de winkelweek in de étalageruimte van het pand Haarlemmerstraat 73b een groote hoeveelheid propaganda-materiaal tentoongesteld. Maandag a.s. zal in de Doelenkazer ne aan den adj.-onderofficier C. J. A. Drabbe van het 6e reg. veld-art. alhier, door den maj.hoofdinstructeur, de zilve ren medaille voor 24-jarigen dienst wor den uitgereikt. De muziek van het 6e R. V.-A. zal daarbij tegenwoordig zijn. De Volksmuziekschool, opgericht door de MIJ voor Toonkunst in samenwerking met het Leldsche Volkshuls, zal gevestigd zijn ln het gebouw aan den Apothekers- dijk 33. Gegeven zullen worden clublessen in piano, viool en blokfluit, terwijl ook een gemengd koor zal worden gevormd. DE BIOSCOPEN. Roxy-Theater. Roxy is gisteravond heropend. Na enkele openingswoorden, ge sproken door een der leden van het per soneel namens de directie, volgde een aar dig voorprogramma. Vooral de kinderfilm viel ln den smaak van het publiek. Vóór de pauze werd de Nederlandsche veelbesproken film „De big van het regi ment" vertoond, naar den roman van mr. Rootheart. Na de pauze werd gedraald „Mein Herz ruft nach dir", met in de hoofdrollen de beroemde tenor Jan Kie- pura en Martha Eggerth en verder ver scheidene andere bekenden, zooals Paul Hörbiger en Theo Lingen. Het is een amu sante film vol geestigheden en verrassin gen, die zeker de moeite waard ls om te zien. Heel aardig ls o.a. het begin, waar wij den directeur wanhopige jJbgingen zien doen, om zijn gezelschap aan de douane voor te stellen. Maar ten slotte gelukt het hem toch, zij het dan ook door een ongeluk, hij is ml. op een hijsch- bak van een kraan gaan staan en gaat dan natuurlijk mee de lucht in. De geheele film is vol van zulke aar dige momenten, en ook de zang, die goed wordt weergegeven, is een bezoek waard. Luxor-Theater - Twee Amerlkaansche films staan deze week op het programma. In „The World changes" is het Paul Muni die boeit door zijn sterke uitbeelding van diverse levensphasen, als energieke jonge man. op middelbaren leeftijd en als grijs aard in een Amerikaansche wereld van opgang en verandering. Daartusschen door is de tragedie geschetst van een familie, die wèl materieel enorm hoog stijgt, maar waarin innerlijk de verhoudingen als los zand aan elkaar hangen, met bedenkelijke inzinkingen als gevolg, uiteindelijk ook met een financleelen ondergang. Zulk een verhaal van zeer snelle op komst en snelle aftakeling past wel bij zonder in de Amerikaansche sfeer; het wordt met tempo en met suggestlviteit vertoond Vooral Paul Muni blinkt in zijn onderscheidene karakterrollen uit, hoewel men er zich wel over verwondert, dat hij als grootvader, méér nog zijn moeder als overgrootmoeder ln dezen ulteenloopenden familiekring soms een wat té jeugdigen indruk maken. In de tweede film „De vlucht naar het Geluk" Is Dick Powell met liedjes veel vuldig aan 't woord. Stel u voor een meisje van zéér rijken huize (Josephine Hutchinson), die genoeg heeft van de „deftige" partijen in de ouderlijke woning en de intriges van de moeder, om haar aan een „nietsnut" uit te huwelijken. Zij zoekt genoegens elders, onder hén, die heel wat minder met aard- sche goederen bedeeld zijn. De gevolgen kunnen niet uitblijven: zij wordt verliefd en wel op een chef van een glazenwas- scherij, welk bedrijf in Amerika blijkbaar op den duur zeer lucratief kan uitvallen. Hoe zich deze merkwaardige toestand ver der ontwikkelt en uiteindelijk tot een joyeus huwelijk leidt, wordt ons ln deze film onder de geestige regie van Mervyn Loy alleraardigst voor oogen gesteld! Frank Mc Hugh, als vader van het excen trieke meisje en Allen Jenkins als de vriend van den fortuinlijken glazenwas- scher verhoogen door uitstekend spel dit vlotte verhaal met zijn optimistische schlagers en hartelijk gestemde liefdes geschiedenis. Casino-theater. Het programma opent met het gebruikelijke Hollandsche en Fransche Journaal, waarna nog een aqtueel reisfilmpje over Gibraltar, Hierna volgt als eerste hoofdfilm „De Kroeg" naar het be kende boek van Emile Zola. De aan den drank verslaafde Lantier laat zijn vrouw Gervaise met twee kinderen achter. Ger- vaise begint een nieuw leven met een oud huisvriend, Coupeau. Als deze na vijf jaren ongestoord huwelijksgeluk Lantier ont moet, geraakt hij zelf ook aan den drank verslaafd met al de treurige gevolgen van dien: Coupeau wordt krankzinnig en zijn vrouw wordt tot den bedelstaf gebracht. Deze aangrijpende geschiedenis op zich zelf een felle aanklacht tegen drankmis bruik wordt uitstekend vertolkt door Fran sche acteurs van naam o.a. Daniel Men- dallle en Line Noro. „George White's Scandals" ls een dier schitterende revue-films, zonder eenlgen inhoud misschien, maar geheel als amuse mentsfilm bedoeld, aan welke elsch zU ge heel voldoet. Uitstekende acteurs, dans. tal van bekende schlagers bezorgen de bios coopbezoeker ongetwijfeld een aangena- men avond. Zooals men ziet een programma dat er zijn mag! Trianon-Theater - Wanneer het perso neel van baron von Welnlngen hem bij zijn vervroegden terugkeer uit het buiten land met zijn huwelijk feliciteert en ge noemde baron er zelf nog niets van weet, dan ls dat zaakje niet pluis. En wanneer de pseudo-baron, alias de huwelijkszwen delaar Anton Pleseke, de bruidschat van 20.000 marken in ontvangst heeft geno men, moet hij natuurlijk direct „voor za ken" op reis en stuurt zijn vrouwtje teza men met zijn schoonpapa alvast vooruit op de huwelijksreis. In de gedaante van een chauffeur komt nu de „echte" baron zich met het geval bemoeien, zonder dat vrouwtjellef en schoonpapa ook maar Iets van zijn ware identiteit vermoeden. Van wege de persoonsverwisselingen gaat het scenario, hoe langer hoe meer gecompli ceerd worden en neemt tevens de vroo- lljkheld toe, want, het moet erkend, we hebben zelden zóó smakelijk gelachen als om „Dat zaakje is niet pluis". Dat uitbun dig pleizler heeft men voornamelijk om den schoonpapa van Ralph Arthur Ro berts. Met zijn speciaal talent voor dat genre rollen, draagt hij het gansche ver haal, gefundeerd op de bekende, beproef de recepten. En hij bezit een hoogst ver dienstelijke komische kracht bovendien. Zijn kleine dribbelpasjes, zijn lachwek kende gelaatsmimiek, zijn afwisselende bluf en verlegenheid, dit alles beheerscht hij met een fabelachtige virtuositeit. Ook Victor de Kowa als de chauffeur levert een topprestatie. En verder bewondert men de vlotte en geroutineerde regie van Hans Zerlett, die het geheel ln een zonnige en bekoorlijke fotografie vatte. „Dat zaakje is niet pluis" is derhalve een beste 100" o amusementsfilm, waarop we nadrukkelijk de aandacht vestigen. Een uiterst ge slaagde speelfilm ls „Elne Frau, die weiss, was sle will", met een pracht-ultbeelding van de charmante Lil Dagover, een vrouw met een heel bijzondere distinctie, ln de rol van een zangeres, die gescheiden van haar man en dochter leeft en velerlei be proeft om haar kind te ontmoeten. Daar toe is ln het scenario een knappe Jonge man Ingeschakeld, wiens naam Adolf Wohibriick is. Zijn vertolking ls wonder wel afgestemd op de mooie creatie van Lil Dagover, zoodat men deze rolprent, welke uitblinkt door fijnheid, subliem spel, en climax met meer dan gewone belang stelling volgt. Belde films vullen een pro gram, dat zich met graagte laat genieten. Lido-Theater Het Lldo progTamma van deze week, brengt voor de pauze, de boeiende film „Zlejtenhulsgehelmen", met in de hoofdrollen Chester Morris en Robert Taylor als Jonge doktoren en Virginia Bruce als verpleegster. Na verschillende Intriges, waardoor de jonge Morgan (Chester Morris) ln zijn carrière wordt tegengewerkt, eindigt deze film, met een goed gespeelde operatiescene, waarbij de chirurg aanwijzingen geeft voo zijn eigen operatie. Na de pauze wordt de film „Het geheim van EveliJn Prentice" gedraaid. Hierin worden de hoofdrollen vertolkt door Wil liam Powell (John Prentice) en Myrna Loy ials zyn echtgenoote Evelyn). John Prentice ls een advocaat met zeer drukke praktyk, waardoor zyn huwelyk wel eenlgszlns verwaarloosd wordt. Dc vrien din van zyn vrouw, Amy (Una Merkel', vindt dat zy wat afleiding noodig heeft en by een bezoek aan een nachtclub, maakt zy kennis met een charmanten avonturier aan wlen zy eenige compromlteerende brieven schrijft. Als de afperser deze tegen haar wil gebruiken, wordt hy by haar be zoek gedood, zyn vriendin wordt hiervan beschuldigd, doch Evelyn verkeert ln de meening, dat zy den moord gepleegd heeft, zy haalt haar man over, het meisje te verdedigen, die aanvankeiyk haar on schuld blijft volhouden. John Prentice weet echter deze duistere zaak uit te rafelen, waarby biykt, dat de vriendin van den avonturier hem wel degeiyk uit jalou- zie gedood heeft. Na een meesterlijk ge speelde scène in de rechtzaal weet hu echter verzachtende omstandigheden, voor het meisje te bepleiten, waardoor haar straf verlicht wordt, terwyi de on schuld van z'n vrouw bewezen en hub huweiyksgeluk opnieuw bevestigd wordt, Een even spannende als goed gespeeiae film, die wy harteiyk durven aanbevelen. -O

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2