Koninklijk Genootschap M.S.G HET 150-JARIG BESTAAN VAN „MATHESIS" Huldeblijk voor „Mathesis" 76ste Jaargang ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1935 No. 23158 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: PRIJS DEZER COURANT STADSNIEUWS. Voortgezette herdenking van het 150-jarig bestaan Rede van minister Slotemaker de Bruïne Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD r30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijni per 3 maanden tiVlTlV.f. 2.35 per week .VT.IV.f.0.13 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f. 0.80 pet 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DE VEE- EN ZUIVELTENTOONSTELLINC Uitslag van den Melkwedstvjjd. Onder zeer groote belangstelling werd Donderdag- en gistermiddag een Melk- wedstrijd gehouden voor uitsluitend ge diplomeerde melkers, Rleraan werd deel genomen door 29 deelnemers, terwijl naast een gewonen melkwedstrijd door de Melkcontrole-stations een premie werd beschikbaar gesteld voor die melkers, die zonder gebruik van filters melk hadden gewonnen, die bij dê filtratieproef geen zichtbaar vuil van beteekenis vertoonde. De prijzen voor dezen melkwedstrijd werden als volgt toegekend: 1. H. Groenwege. Zoetermeer; 2. J. Groenwege, Zoetermeer; 3. C. A. v. Leeu wen, Stompwijk; 4. J. Rietmulder, Lei derdorp; 5. C. Roest, Leiderdorp; 6. C. Vedder, Diemen; 7. J. Adegeest, Zoeter meer. Eervolle vermeldingen verkregen: Ruigrok, Sassenheim; Van Nort, Lisse; Overbeek, Cabouw; C. J. van Leeuwen. Zoeterwoude. Voor de premie, die door de Melkcon- trolestations waren beschikbaar gesteld, kwamen de volgende personen in aan merking N. van der Poel, Zoeterwoude; P. Ade geest, Zoetermeer; A. Roest, Leiderdorp; J. de Graaf, Leiderdorp; J. van der Stoei, Leiderdorp; C. A. van Leeuwen, Stomp wijk; C. Vedder, Diemen; P. M. Ruigrok, Sassenheim; J. van Noort, Lisse; C. de Jong, Zoeterwoude; N. Berg, Zoeterwoude; J. van Haaster, Zoeterwoude; J. C. Groe- newegen, Zoetermeer; C. Roest, Leider dorp; J. Rijnsburger, Leiderdorp; J. Rijns burger, Leiderdorp; C. Kaptein, Alphen a/d Rijn; J. C. Klerk, Hazerswoude; L. C. Verhagen. Hazerswoude. De tentoonstelling werd gistermiddag bezocht door de heeren F. V. Valstar, regeeringscommissaris voor den Tuin bouw en G. W. Kampschör, voorzitter van den R.K. Boeren- en Tuindersbond. Hedenmiddag wordt bezoek verwacht van den Minister van Staat, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. van Karnebeek, terwijl vanavond om elf uur de sluiting plaats vindt. De kookdemon straties, welke vanwege de Crisis Zuivel- Centrale in de Kleine Stadszaal worden gegeven, zullen ook a.s. Maandag- en Dinsdagmiddag en -avond nog worden voortgezet. Hedenmorgen is de tentoonstelling be zocht door pl.m. 1200 schoolkinderen, die allen getracteerd werden op kaas en melk. ONGEORGANISEERDE WERKLOOZEN. De kerkeraad der Geref. kerk van Lei den heeft besloten de Diaconie te advi- seeren. de ongeorganiseerde werkloozen niet meer in den Diaconalen steun te be trekken, met uitzondering van degenen, die op geenerlei wijze eenige ondersteu ning kunnen verkrijgen, dit laatste over latende aan de wijsheid der Diaconie. De kerkeraad oordeelt, gezien de wekelijksche inkomsten en uitgaven der diaconie, zoo als die in de kerkbode aan de gemeente worden kenbaar gemaakt, dat de toestand onhoudbaar is geworden. In de gistermiddag voortgezette buiten gewone algemeene vergadering van het sedertdien „Koninklijk" Genootschap „Mathesis Scientiarum Genltrix" werd, nadat de voorzitter, de heer ir. P. Hoogen- boom zijn reeds gisteren weergegeven rede had uitgesproken, het eerst het woord ge voerd door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. mr. J. R. Slotemaker de Bruïne. Spr. wenschte het bestuur allereerst ge luk met de Koninklijke onderscheiding cn met het 150-jarig bestaan, al is het dan ook de vraag of het feit, dat men 150 jaar oud is geworden, een gelukwensch waard is. Het beeld van M.S.G. toonde evenwel nog geen enkel symptoom van seniliteit, doch getuigde bij herhaling van de kracht tot aanpassing aan de steeds hooger stijgende eischen. De vereeniging, ontsproten aan het particulier initiatief', is gedurig meegegroeid met de ontwikke ling van technische en maatschappelijke eischen, waarbij steeds de kracht werd gevonden om weerstand te bieden aan remmende invloeden. Duizenden oud- leerlingen gedenken met dankbaarheid het onderwijs, dat zij hier hebben genoten. Voor de volgende 150 jaar wenschte spr. het bestuur evenwel tact, sociaal besef, lenigheid en, als het moet, ook taaiheid toe als in de afgeloopen anderhalve eeuw (applaus). Hierna werd het woord gevoerd door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Wanneer mij, aldus spr., het voorrecht te beurt valt Uw genootschap te komen ge- lukwenschen bij zijn 150sten geboortedag, gaan mijn gedachten terug naar het jaar van die geboorte en vraag ik mij af, of mijn toenmalige voorgangers beseft zou den hebben dat in deze Gemeente toen een zaadje ontkiemde, dat tot zulk een grooten schoonen boom zou uitgroeien en zoovele vruchten zou afwerpen. Maar de Burgemeesteren van 1785 hadden het te druk met de patriotische woelingen van die dagen, om veel gedachten te wijden aan de verre toekomst van dit jonge wicht, dat zoo constant verknocht zou blijven aan het huis van Oranje. Vele leerlingen hun getal moet wel in de duizenden loopen hebben aan de school hun opleiding ontvangen en dan ken, vooral ook aan de grondslagen dè-ar gelegd, hun tegenwoordige positie in de maatschappij. Doch niet alleen voor de leerlingen en oud-leerlingen is er op dezen dag reden om uiting te geven aan hunne dankbaarheid, ook voor het gemeentebe stuur van Leiden is er alle aanleiding om van zijn medeleven in de lotgevallen van Uwe school te getuigen en dank uit te spreken voor het vele en uitnemende werk door Bestuur, Directeur en Leeraren ver richt. Immers steeds weer bleek, dat deze school in een bestaande behoefte voorziet en ook dat zij de gemeente herhaaldelijk groote uitgaven heeft bespaard. Zoo werd in 1817, toen de Regeering de Gemeente besturen de verplichting oplegde voor tee- kenscholen te zorgen, Leiden van die ver plichting ontheven, omdat daarin door M.S.G. werd voorzien. Iets soortgelijks ge schiedde in 1864, toen de wet op het Mid delbaar Onderwijs de Gemeente verplicht te een Burgeravondschool op te richten. Opnieuw was het M.S.G. dat de Gemeente te hulp kwam en dat met behoud van hare oude school, overging tot oprichting van een Burgeravondschool. Doch niet het Gemeentebestuur alleen had een open oog voor de belangrijkheid van de school immers ook bij ons Vorstenhuis bestond, vrijwel van de op richting van M.S.G. af, groote belangstel ling voor de school. Zoo aanvaardde Koning Willem I, als erfstadhouder reeds in 1788, dus op 16-jarigen leeftijd, het be schermheerschap der school en was ook later steeds een Lid van het Oranjehuis beschermheer of -vrouw van Uw Genoot schap. Uw Genootschap, aldus spr., heeft zich door alle tijden heen getoond een levendig en juist inzicht te hebben van wat veran derde omstandigheden eischen. Dit maakt, dat de 150-jarige allerminst als afgeleefd kan worden beschouwd, doch levert in tegendeel het bewijs, dat Uw Genootschap ondanks de vele jaren van zijn bestaan, steeds jeugdig en vol levenslust is geble ven. Spr. put daaruit de overtuiging, dat alle waarborgen aanwezig zijn om de stel lige verwachting uit te spreken dat Uwe school tot heil van de jongelieden uit Leiden en omgeving en daardoor tot heil van de Leidsche gemeenschap ook in de toekomst de eervolle plaats zal blijven behouden, welke zij gedurende anderhalve eeuw in onze Gemeende heeft ingenomen. Namens het Gemeentebestuur dankt spr. het Bestuur voor het vele, belange loos verrichte werk, het de verzekering g«vende, dat zijn eminente arbeid door het Gemeentebestuur op hoogen prijs wordt gesteld. Daarna werd het woord gevoerd door den voorzitter der Ver. van Oud-Leerlin gen, den heer O. S. Knottnerus, die, spre kende namens alle oud-leerlingen, eraan herinnerde hoe hij ook 25 jaar geleden een grootsch jubileum in het leven van M.S.G. had bijgewoond. Spr. bracht ver der hulde aan de opeenvolgende besturen en leeraren, die den roem van het Genoot schap hebben hooggehouden. Spr. wilde in dit verband de namen noemen van twee hunner, de heeren ir. Blom en H. H. Verhulst, twee uitmuntende leeraren, die in de laatste halve eeuw veel tot den goeden faam der school hebben bijgedra gen en haar onschatbaar groote diensten hebben bewezen. De oud-leerlingen, aldus spr. blijven met groote dankbaarheid in hun hart, geden ken, wat „Mathesis" in hun leven is ge weest. Terwijl alle oud-leerlingen zich van hun plaatsen verhieven, bood spr. het bestuur een bronzen gedenkplaat aan ter plaatsing in het schoolgebouw. Op deze plaat komt het borstbeeld van den eersten voorzitter van „Mathesis", Pieter van Campen, voor, gemodelleerd door den heer Biegman en gegoten in de Rijnlandsche Kunstgieterij van den heer Stöxen. Foto Bleuzë, Leiden. Foto H. Jonker, Leiden. Het bestuur van het jubileerend genootschap: zittend van links naar rechts de heeren H. v. Slooten Jr., prof. dr. W. H. Keesom, ir. Jos M. Rademaker, ir. P. Roogenboom, mr. C. J. Goudsmit en prof. dr. J. Droste. Staande in dezelfde volg orde dg heeren dj, 3. SJt Hqlst W.eber, Jt. Heripga, te. ft. 4 vjyj Klinkenberg, te. J. J. G. v. Hoek en te. F. C, Raywcnhoff Het geschenk der oud-leerlingen, een bronzen gedenkplaat, waarop de nage dachtenis der oprichters wordt geëerd. Spr. bood daarbij tevens een album met de namen der deelnemers aan en hij ein digde met een lofzang op het onderwijs van „Mathesis" en een spontaan door alle oud-ieerlingen ondersteund „Lang leve ons Koninklijk Genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix" De Harmoniekapel „de Post" zette direct hierna het vereenigingslied in, dat door allen uit volle borst werd meegezongen. O Prof. dr. W. J. Keesom. sprekende namens de directie van het Kamerlingh Onnes-laboratorium en als bestuurslid van de Ver. tot bevordering van de Op leiding tot Instrumentmaker, wees op de nauwe betrekkingen, welke steeds hebben bestaan tusschen deze beide instituten en de school van „Mathesis". Voor beide op leidingen werd van de candidaten ver langd, dat zij leerlingen van „Mathesis" waren geweest en dat samenwerking vruchtbaar was en nog steeds is, blijkt wel uit het feit, dat jongelui die alle twee de opleidingen hebben gevolgd, zelfs in deze moeilijke tijden nog nimmer moeite heb ben gehad om een practischen werkkring te vinden. Spr. besloot met den wensch, dat deze innige samenwerking nog vele jaren zou mogen blijven bestaan in het belang van de jongelui, wier opleiding aan ons is toevertrouwd. De heer D, van Lith, die namens de Ver. van Oud-Leerlingen de gevoelens van dankbaarheid der oud-leerlingen jegens het oude „Mathesis" vertolkte, wees erop hoe allen zich nog één voelen met het Genootschap en zulks ook daadwerkelijk tot uiting laten komen door hun lidmaat schap van de oud-leerlingen organisatie. Ook op deze plaats wil de véreeniging haar voortdurende erkentelijkheid tot uitdruk king laten komen en als symptoom daar van bood spr., tegelijk met zijn beste wen- sohen voor den gestadigen groei en bloei der school, een bloemenmand aan. De directeur der school, de heer R. J. Verweijs, zeide. dat het onderwijzend per soneel zich steeds met liefde en toewijding aan zijn taak geeft. Vroegere leerkrachten mogen zich van die taak tegen een gerin gere materiëele vergoeding gekweten heb ben, spr. is ervan overtuigd, dat de liefde voor het onderwijs en de leerlingen bij de huidige generatie van docenten niet on derdoet voor die van vroegere geslachten, Spr. weet, dat de belangen van het leera-, renkorps bij het bestuur in goede handen berusten en hij is daar dankbaar voor. Ook deze spreker biedt het bestuur e>en bloe menmand aan. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den heer A. Heynis, voorzitter van de feestcommissie uit de leerlingen van M.S.G. en door den heer G. J. J. van der Linden, voorzitter van de Ver. van Mathesianen. Eerstgenoemde liet zijn gelukwenschen vergezeld gaan van de aanbieding van een aantal instrumenten ten dienste van het onderwijs benevens een oorkonde, terwijl de heer v. d. Linden een marmeren inktstel met inscriptie overhandigde. De heer Hoogenboom dankte allen voor de toespraken en de geschenken, waarna in een der belendende zalen een druk bezochte receptie volgde. *f Na afloop begaven oud-leerlingen en leerlingen zich wederom in optocht met muziek voorop naar „Zomerzorg", waar, i na een genoeglijk samenzijn met mede- 1 werking yan „The Dutch Players" de oud- BINNENLAND HET VERMISTE DRAGON-VLIEGTUIG: TEN WESTEN VAN RANGOON GELAND. DE BEMANNING ONGEDEERD. (Laatste Berichten, le Blad). H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana bij de legeroefeningen. (Laatste Berichten, le Blad). De steun aan den landbouw met 6 mil- lioen verhoogd. (Landbouw, 2e Blad). Officieele opening der haven te Hengelo. (Binnenland, 4e Blad). BUITENLAND In afwachting van Italië's besluit over de voorstellen der Commissie van Vijf. (Buitenland, le Blad), Duitschers te Memel gearresteerd. (Bui tenland, le Blad). Het Spaansche kabinet Lerroux afge treden. (Buitenland, le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. leerlingen zich aan een maaltijd vereenig- den. Het bestuur met genoodigden deed het zelfde m „Maison Bruijns". Hedenmorgen en -middag maakten da oud-leerlingen een boottocht over de Kager- en Brasemermeren, terwijl voor heden- en Maandagavond nog feestelijke bijeenkomsten op het programma staan, respectievelijk aangeboden door de oud- leerlingen en door de leerlingen. TENTOONSTELLING VAN POTPLANTEN EN HUISVLIJT. In „Oud-Hortuszicht". Gisteravond is in den Speel- en thee tuin „Oud-Hortuszicht" een tentoonstel ling van potplanten en huisvlijt geopend, georganiseerd door „Onze Tuin" en de speeltuinvereen. „Zuiderkwartier". Een in leidend woord werd gesproken door den heer Nooteboom, voorz. der commissie, die wees op het nut van de tentoonstelling. Daarna sprak de heer Jonker, chef der plantsoenendiensten, die de tentoonstel ling opende. De tentoongestelde planten, die alle ge kweekt zijn door kinderen tusschen 5 en 14 jaar, zagen er frisch en goed verzorgd uit. Bij de afdeeling huisvlijt waren zeer aardige teekeningen, borduurwerken enz. ingezonden. Een heel aardig perk was aangelegd door den heer R. J. Oudshoorn, kweeker te Oegstgeest. De uitslagen van den kweekwedstrijd zijn als volgt: Volle grond (5 tot 8 jaar)le pr. Annie Geuke, 24 p.; 2e pr. Riekie Keereweer, 23 p.; 2e pr. Marie Geuke, 20 p.; 3e pr. Geertje Boon, 18 p.; 3e pr. Nelly Boeren- donk, 18 p.; 3e pr. Johannes Spijker, 18 p.; 4e pr. Gondo v. d. Meijden, 16 p.; 4e pr. Alie Visser, 15 p., Annie Loeber, Bert v. d. Woerd en Arrnie Biziot, troostprijzen. Venster-afd. (58 jaar): le pf. Dorai de Boer, 20 p.; 3e pr. A. Verboom, 15 p. Volle grond (811 jaar)le pr. P. Boo gaard, 23 p.; 2e pr. Chr. v. Haarlem, 20 p.; 2e pr. Beppie Keereweer, 20 p.; 3e pr. Jan- nie Dool, 17 p.; 3e pr. Corrie Voorzaad, 17 p.; Joh. Bink en Nico v. Haarlem, troost prijs. Venster-afd. (811 jaar): le pr. Jannie Siraa, 22 p.; 2e pr. P. Kapaan, 18 p.; Paula IJzerman, troostprijs. Volle grond (1114 j.l: le pr Tr. Voor zaad, 21 p.; 3e pr. Jan Dool, 16 p. Venster-afd.: le pr. Marie Siraa, 25 p. BUURTVER. „EENSGEZINDHEID". Van den gehouden ballonnenwedstrijd op 31 Augustus j.l., zijn 14 briefkaarten, binnengekomen met bericht, waar de bal lonnen zijn gevonden. Door het bestuur waren drie prijzen be schikbaar gesteld voor de verst gevonden ballonnen. De uitslag hiervan is: No. 1 te Rüten- brok (Duitschland), Leo van Kesteren. No. 2 te Bargèr Compascuum (Drenthe) Jan van der Kraats. No. 3 te Dalerspoel (Drenthe) Alida Moraal. No. 4. te Nieuw- lande (Drenthe) Cornelis Horsman. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bij Kon. besluit is opnieuw benoemd tot lid van het College van Curatoren der Rijksuniversiteit alhier mr. J. Limburg.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1