Op Koopt dan Kijkjes op de Leidsche Veemarkt 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 September 1935 Vierde Blad No. 23158 BINNENLAND. KONINGIN EN PRINSES NAAR HET LOO. H. M. zal gedurende eenige dagen de legerocfeningen bijwonen. H. M. de Koningin is gistermiddag met den Staatsspoortreln van 3.10 uur, waarin jet Koninklijk salonrijtuig meereed, naar Het Loo vertrokken teneinde gedurende eenige dagen de legeroefeningen in Gel derland bij te wonen. H. M. was vergezeld van H. K. H. Prin ts Juliana. Om 5.15 uur werd Apeldoorn bereikt, waarna per auto naar Het Loo werd ge reden. DE OEFENING DER4 LICHTE BRIGADE. EERSTE KAMER. De agenda. De Eerste Kamer is bijeengeroepen in openbare vergadering op Donderdag 26 September des namiddags half twee. Op de agenda staan de wetsontwerpen: wijzi ging van den eersten en den tweeden titel van het tarief van justitie-kosten en salarissen in burgerlijke zaken en goed keuring van de op 9 April 1934 te 's Gra- venhage tusschen Nederland en Tsjecho- Siowakije gesloten aanvullende overeen komst op het NederlandschTsjecho- Slowaaksch handelsverdrag van 20 Janu ari 1923. Onmiddellijk na afloop van de open bare vergadering vindt er een vergadering der afdeelingen plaats tot onderzoek van het verslag der commissie tot onderzoek van den geloofsbrief, met bijbehoorende stukken van den heer M. V. E. H. T. J. M. graaf de Marchant et d'Ansembourg. SIRSEANCE FIRMA J. SCHAAP LZN. Schuldeischers verieenen medewerking. Naar wij vernemen is in de te Wormer- veer gehouden vergadering van schuld eischers van de firma J. Schaap Lzn. al daar op advies van mr. H. Mulderije, ad vocaat en procureur te Amsterdam, met algemeene stemmen besloten, mede te werken aan de verleening van definitieve surséance van betaling. VERLAGING ONDERWIJZERS SALARISSEN. De Onderwijs-Centrale heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waar- In er bij de Kamer met klem op wordt aangedrongen, haar invloed bij de regee- ,ilng aan te wenden, opdat voorkomen worde, dat de onderwijzers-salarissen op nieuw aan een korting worden onderwor pen en dat het reeds zoo onvoldoende aanvangssalaris nog verder worde aange tast. o DE STAKING TE TILBURG. Stakers hebben zich met nieuwen bemiddelaar in verbinding gesteld. De stakers hebben gisternamiddag over het jongste afwijzend antwoord van den bemiddelaar, het Eerste Kamerlid den heer P. W. de Jong in groepsvergaderin gen beraadslaagd. Besloten werd thans geen nieuw verzoek om bemiddeling aan den heer de Jong te doen. Reeds enkele dagen geleden had het leiding-gevend comité der stakers zich in verbinding gesteld met een anderen be middelaar, wiens naam men echter nog niet wil noemen. Nu de poging van den heer De Jong mislukt is, zal het stakerscomité zich hedenochtend opnieuw met dezen nieu wen bemiddelaar in verbinding stellen om te trachten alsnog tot een oplossing van het conflict te geraken. „DE SLAG BIJ BATHMEN". (Van een eigen verslaggever). De dag van gisteren zou in de krijgskun dige geschiedenis van Nederland bekend hebben moeten staan, als die van de slag bh Bathmen maar de regen heeft aan de roemruchte daden van de lichte brigade een eenigszins ontijdig einde gemaakt, zoo dat. vóórdat Bathmen door de blauwe partij was genomen, het einde van het eerste deel dezer oefeningen werd gelast. Aan het enthousiasme van de jongens heeft het niet gemankeerd; die laten zich. als ze eenmaal goed op gang zijn. door wat regen niet van de wijs brengen. Maar ten slotte kan het met de regen zoo erg wor den. dat de soldaten geen drogen draad meer aan hun lichaam hebben, hetgeen een beëindiging der oefening wenscheltjk maakt. Toen dan ook gisteren de rooden voor Bathmen na een verwoed vuurge vecht bii het café Drie Kieviten, aan de kruising van de wegen Deventer—Lochum en GorsselBathmen. tot terugtrekken waren gedwongen en de inname van het dorp door de blauwen meer en meer waar schijnlijk werd, gaf generaal Fabius als leider der oefening het teeken den strijd te staken. Broederlijk trokken daarop beide partijen, die even tevoren nog als vinnige foxterriers tegenover elkaar hadden gestaan, gistermiddag het dorp binnen. De blauwe partij legerde zich vol gens programma te Bathmen. Laren. Epse en Eefde. en de roode trok op Holten ver der terug. Daar werden de dapperen, die van den vorigen middag af bijna onafge broken in touw waren geweest, ingekwar tierd. Na het regenachtige weer van Donder- daeg was in den avond de lucht wat op geklaard. De maan. die ongeveer in haar laatste kwartier stond, bescheen uit een dienen sterrenhemel de aarde en wolken dreven met groote snelheid voor de hemel lichamen langs, waardoor in de belichting een voortdurende afwisseling werd ge bracht. In de verte schenen de lichten van Deventer als een heldere plek aan den donkeren horizon In dit vage licht be wogen zich zwijgend gestalten over de weggetjes en paadjes, die van den straat weg DeventerWilpZutphen naar de rivier leiden. Men kan zoo'n beetje zien wat er gebeurde en er was licht genoeg om. niet tegen een hek aan te loopen of in een sloot te vallen. Het doel was hier. om over de rivier te komen, voordat de aan den overkant patrouilleerende ver kenners van den vijand 't zouden bemerken In onzen vorigen brief van het Oostelijk front konden we nog mededeelen. dat de overtocht gelukt was; daar is echter heel wat taktiek voor noodlg geweest. Om vier in den morgen van Vrijdag werd met het overtrekken begonnen. Pon tons. die door het korps pontonniers en torpedisten per vrachtauto waren aange voerd. werden heel stiekum te water ge laten op vier vooraf beraamde, maar aan den vijand onbekende, plaatsen om de rivierbocht ten Westen van Gorssel. Licht seinen werden gegeven en zoo geruischloos mogelijk werden de booten bemand en roeide men naar de overzijde. Daar was de vijand er niet zoo gauw op bedacht en zonder dat er vrijwel een schot was ge vallen. waren alle manschappen in een minimum van tijd aan de overzijde. Met kleine schermutselingen werd de roode vijand bij Gorssel terug gedreven, zoodat bij het morgenkrieken met het slaan van een pontonbrug op de plaats van het voet- veer tusschen Gorssel en Wilp kon worden begonnen. De inwoners van Zutphen en Deventer zullen er misschien niet zoo hegl veel van hebben gemerkt, maar dezer dagen is de omgeving van beide steden onder water gezet, zoodat de troepen van de daar ge Foto's Van Vliet, Leiden. legen bruggen geen gebruik konden maken Dat was tenminste de militaire veronder stelling welke het slaan van een nieuwe brug op een daartoe geschikte plaats noodzakelijk maakte. De hoofdmacht van de lichte brigade, die van het gelukken van den overtocht en het slaan van de brug tijdig op de hoogte was gebracht, werd daarop omstreeks zeven uur in de buurt van de rivier geconcentreerd en de tocht over de brug kon beginnen. Dat was een interessante gebeurtenis, die ook vele civiele Belangstellenden naar den IJsseloever had doen gaan. Eerst kwa men de eskadrons wielrijders van de hu zaren. daarna de huzaren te paard met natuurlijk de bij hen behoorende stukken 6 centimeter veldgeschut, waarop tenslotte de bereden artillerie (de gele rijders aan wier veldtunue weinig geel meer over is) volgde. De commandant van het veldleger luit.-generaal jhr. W. Roëll. die vergezeld van zijn staf van het begin tot het einde de oefeningen heeft bijgewoond, sloeg den overtocht met belangstelling langen tijd gade. Ook de militaire attaché's van Frankrijk en Engeland (die van andere landen waren verhinderd) waren bij een deel der oefeningen aanwezig. De mitrailleurs, die door de overtrek kende troepen werden meegevoerd, moes ten al dadelijk aan het werk worden ge zet. want een vliegtuig van den vijand cirkelde boven de brug en omgeving, dat voor den vijand gTaag nu eens alles precies zou willen opnemen. Telkens knetterden de schoten van de afweerwapens. die ten slotte den brutalen verkenner tot heen gaan dwongen. Het gevecht bij de Drie Kieviten, waar van we hierboven reeds vertelden was een spannend evenement. Pantserwagens schoven over de wegen, waartegen takke- bosschen en boomstammen werden neerge legd om den doortocht te verhinderen. Vrij afdoende hielp een langs een der wegen liggende sneeuwploeg, die met vereende krachten over den weg werd gelegd. Maar wat doe je tenslotte tegen zoo'n gevaarte, dat voor karabijnen en mitrailleurs on kwetsbaar is en door de drie erin meege voerde mitrailleurs vrijwel ongenaakbaar is? Daar weet bij de lichte brigade alleen de rlidende artillerie raad op. Een stuk geschut werd in stelling gebracht en; boem. boem. zoo werd de pantserwagen onschadelijk gemaakt. Eerst hadden bij de Drie Kieviten twee even sterke partijen tegenover elkaar ge legen. zoodat geen van beide vooruit kwam. Toen echter de blauwen versterking hadden gekregen, was het met de rooden gauw gedaan. Onze jongens kregen er. on danks den regen, dol plezier in en ze ren den met hun mitrailleurs naar voren tot haast over de schreef. Dat was me daar even bij deze wegkruising een gepaf en geknetter, dat het een aard had. Achter een boschje. achter de pomp, ja zelfs achter een daar neergezet motorrijwiel werd stelling gekozen maar het enthousi asme en de materieele overmacht der blauwe partij deed naar dien kant de schaal overslaan. Bet was voor dezen dag genoeg geweest. Van Donderdagmiddag af waren velen in touw geweest en ze hadden de rust wel verdiend. Bathmen kón zonder slag of stoot worden genomen wegens den regen. Moge het weer de volgende dagen wat gunstiger zijn; dat is veel plezieriger voor de soldaten.... en ook voor de kijkers! EEN CIGARETTEN OVEREENKOMST. EEN „INGRIJPEND" ONDERZOEK NAAR HET EE VEND GEWICHT. Bestrijding van concurrentie-uitwassen. Na langdurige en vaak zeer ingewikkel de besprekingen en voorbereidingen is gistermiddag een overeenkomst tot stand gekomen tusschen de cigarettenfabrikan- ten om te komen tot een betere regeling der productie onder toezicht der regeering, meldt het „Hbld", dat verder meedeelt: De voornaamste wantoestand, die door den ongebreidelden concurrentie-strijd in het cigaretten-vak was gekomen, is wel deze, dat, door de voortdurende verscher ping van dien strijd, steeds meer kleine producenten het loodje moesten leggen of aan den rand van den afgrond kwamen te staan, terwijl bovendien de uitwassen van het cadeau-stelsel, waarbij de eene fabrikant den ander „op stang joeg", als mede het „bombardeeren" van het publiek met de allergoedkoopste merken tot schade der betere qualiteiten, ertoe hadden geleid, dat ook de groote fabrikanten hun winst marge meer en meer zagen slinken; met het gevolg, dat de opbrengst der tabaks belasting, welke een der belangrijke bron nen van inkomsten voor het Rijk vormt, zienderoogen achteruit is gegaan, gelijk de jongste Millioenen-nota overduidelijk aan toont. Nu deze overeenkomst wat de fabri kanten betreft in „kruiken en kannen" is, noemen wij hier de v.n. punten van haar inhoud. De quintessence dier overeenkomst is wel daarin gelegen, dat de British-American Tobacco Cy en de Turmac ieder 300 mil- lioen cigaretten per jaar zullen afstaan van hun omzet ten behoeve van de mid den-Industrie, om die industrie in staat te stellen, te kunnen voortbestaan, hetgeen door den geweldigen concurrentie-strijd, voor de meeste middenbedrijven practisch onmogelijk was geworden. Deze regeling wordt aangevuld door een quoteerin gsstelsel. Door de groote concurrentie werd den laatsten tijd de markt steeds verder naar de 3/4 cents cigaretten gebracht, waardoor zoowel fabrikanten als grossiers, winke liers zoowel als Rijksschatkist, toenemen de verliezen leden. Thans is een poging ondernomen om de markt terug te bren gen tot meer normale proporties. Er wordt aangenomen, dat ongeveer dertig millioen cigaretten per maand minder zullen kun nen worden omgezet, dan tot op heden het geval is, als niet meer zooveel reclame wordt gemaakt voor de 3/4 cents-cigaret- ten en deze goedkoope qualiteit niet ver der wordt gebruikt als concurrentiemiddel. Hieruit volgt, dat de markt „automatisch" minder 3/4 cents-cigaretten zal noodig hebben, als de aandacht niet meer zoo op dat artikel zal worden gevestigd en dus als vanzelf een teruggang van die zeer goed koope merken zal intreden. Deze tactiek voorkomt, dat een onge zonde toestand in het leven wordt geroe pen in den vorm van te weinig voorraad om aan de vraag te voldoen, waardoor sommige fabrikanten en importeurs méér dan andere zouden worden gedupeerd. RECLAME. E. Oitermann Co! Handel Mij. N.V.. Amiterdam Fabriek te Jutphaas bij UtrecM Door deze gezamenlijke politiek hopen de Nederlandsche cigarettenfabrikanten te bereiken, dat zij allen op een betere prijs klasse zullen kunnen werken, hetgeen weer ten gevolge zal hebben, dat ook de winke liers en grossiers niet meer zullen arbeiden met verlies of onvoldoende winst. Ten overvloede zij hier, tot goed ver stand, nog aan toegevoegd, dat het dus niet de bedoeling is, de bestaande prijzen te verhoogen: integendeel, deze blijven alle ongewijzigd: alléén wil men pogen, de markt langs natuurlijken weg n.l. door het nalaten van opgeschroefde propaganda te zuiveren van den te grooten toevloed van een te goedkoope qualiteit, die niet met redelijke winst kan worden geleverd en waarmee de producenten bezig waren, elkaar en vooral de kleineren „dood" te concurreeren. Met de cigaretten-importeurs zijn nu besprekingen gaande, om ook hén tot de regeling te doen toetreden. Wat het cadeaustelsel betreft het vol gende. De fabrikanten, die zich bij de overeenkomst hebben aangesloten, hebben zich bij onderlinge afspraak verbonden, geenerlei cadeau of toegift, buiten de branche staande, meer aan winkeliers of tusschenhandelaren te verstrekken. Deze afspraak is met een sanctie bekrachtigd: wie ervan afwijkt, is verplicht, een groot bedrag per duizend cigaretten als boete te betalen. De overeenkomst is aangegaan voor drie jaren. Voor de uitvoering is een vereeni- ging opgericht, het Verbond van Cigaret tenfabrikanten. Voorts is een scheidsgerecht benoemd tot het beslechten van e.v. geschillen. Wat zal dit alles voor gevolgen hebben voor de consumenten? Het antwoord luidt: de koopers van cigaretten zullen geen enkele verandering constateeren. Zooals reeds gezegd: alle bestaande prijzen blijven ongewijzigd. Met dien verstande alleen, dat de aller goedkoopste soorten cigaretten voortaan minder onder de aandacht zullen worden gebracht. DE POSTVLUCHTEN. De „Lijster" uitreis, is uit Bagdad te Jodhpur gearriveerd. De „Koetilang" (thuisreis) is te Jodh pur gearriveerd. De Nachtegaal is hedenmorgen met 7 personen van Schiphol naar Indië ver trokken. o CHR. OVERHEIDSPERSONEEL. Over de voorgestelde bezuinigings maatregelen. Gisteren kwam het Permanent Comité uit de Christelijke organisaties van per soneel in publieken dienst te 's Graven- hage bijeen ter bespreking van de door de regeering aangenomen maatregelen inzake de salarieering van het rijksper soneel, n.l. een korting van 5% op alle salarissen, het wijzigen van alle salaris- en loonschalen, met 1-jarige opklimming in een 2-jarige, met verdubbeling van het bedrag der periodieke verhooging en ver laging van het jeugdsalaris, waardoor de aanvangswedden voor ambtenaren en werklieden in plaats van op 21, resp. 23 jaar eerst op 24, resp. 26-jarigen leeftijd zullen worden toegekend. Deze drie maat regelen beteekenen een offer van het Rijkspersoneel van ongeveer twintig mil lioen gulden. De vergadering was van oordeel, dat deze maatregelen een te groot offer van het Rijkspersoneel vergen, inzonderheid van het personeel in de vierde klas ge meenten, dat op 1 Juli J.l. reeds door een salarisverlaging van 6°/o werd getroffen, terwijl een zoo ingrijpende verlaging der jeugdsalarissen het vrijwel onmogelijk maakt tot gezinsvorming te geraken. De vergadering sprak den wensch uit, dat de Regeering bereid zal zijn, met de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg tot overeenstemming te komen over het geheele complex der door haar voorgenomen maatregelen en aan de ern stige bezwaren der organisaties tegemoet te komen. 'T IS EEN MOOI BEEST, MAAR NU NOG DE PRIJS....!

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13